Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 6 September 1Ü41 Steunuitkeering opgevoerd tot 70 van het loon. De legerberichten van gisteren. «ZEELAND» Een Rijks Arbeidsbureau wordt ingesteld. MET INGANG VAN I OCTOBER. Voor den aanvang van een persexcursie, georganiseerd van wege het departement v" .1 sociale zaken, welke ten doel had, den vertegenwoordigers der Nederlandsche dag bladpers een inzicht te geven in hetgeen op het gebied van de werkverruiming in Noord-Brabant wordt gepresteerd, heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, den journalisten enkele zeer belangrijke mededeelingen gedaan ten aan zien van de werkloosheidsverzekering. Zooals men weet, berust deze verzeke ring in Nederland op de uitvoering door de vakbeweging, met staatstoezicht en staats subsidie, m.a.w. iedere vakorganisatie heeft haar eigen werkloozenkas. Dit heeft tot gevolg, dat de voorschriften betreffende plichten en uitkeeringsrechten zeer uiteen loopend zijn. Voor de groote handarbeiders organisaties bedragen de uitkeeringen ge middeld 50 a 55 van het loon, niettegen staande het werkloosheidsbesluit 1917 de mogelijkheid opent van uitkeeringen tot ,70 van het loon. Het ligt nu ln de bedoeling per 1 October a.s. de uitkeeringen van de bjj het N.V.V. aangesloten werkloozen- kassen op te voeren tot 70. met een puwimnm grens naar boven, zonder daarbij contributJeverhooging in te voe ren. Dit laatste is mogelijk door de sterk afgenomen werkloosheid. De heer Woudenberg herinnerde er voorts aan, dat ruim een maand geleden de nieu we loon- en arbeidsvoorwaardenregeling voor de werkverruiming in werking is ge treden. Daarbij is gebleken, dat bij de om schakeling niet alle arbeiders een direct loonvoordeel konden boeken er waren er zelfs, die, in vergelijking met voorafgaande weken, eenigermate achteruit gingen. De oorzaken daarvan zijn velerlei, In de eerste plaats toonden de weken na de in voering een zoodanig regenverlet, dat het een veelvoud vormde van het verlet in de weken, voorafgaande aan den invoerings datum. In de tweede plaats zijn door de gelijkschakeling in de tarieven, iets wat niet in het loonbesluit is vastgelegd, tal rijke misverstanden ontstaan, die tot loon- achteruitgang aanleiding gaven. Het ge volg is geweest, dat thans, mede dank zij de bemoeiingen van het N.V.V.door den Rijksdienst pp vele werken de tarieven worden herzien. Hoe men de zaak ook beziet, vast staat, dat de niejiwe loonregeling practisch geen achteruitgang kón geven, doch dat, zoo deze zich toch voordoet, de oorzaken elders liggen. Vanzelfsprekend zal het N.V.V. in samenwerking met het departement ook trachten hierin een goede oplossing te vin den. In aansluiting op de mededeelingen van den heer Woudenberg belichtte vervolgens de heer A. Vermeulen, leider der Sociaal Economisohe Afdeeling van het N.V.V., twee aspecten van het werkloosheidspro bleem, welke thans in het bgzonder de aan dacht vragen. In de eerste plaats kan men onder de huidige omstandigheden waarnemen, dat de werkloosheid in belangrijke mate wordt be ïnvloed door grondstoffengebrek van wis selenden omvang, terwijl in de tweede plaats rekening moet worden gehouden met de wijzigingen in de mogelijkheden tot in- en export. In het sociale leven voltrekken zich groote veranderingen. Velen en wel de bes ten onder ons volk, die reeds jarenlang in practischen en theoretischen arbeid zich met sociale vraagstukken bezig hielden, zien zich thans als het ware vereenigd door de gedachte ,,Een nieuwe ordening der maatschappelijke verhoudingen is nood zakelijk". Deze nieuwe ordening zal de ka pitalistische productie vervangen, niet al leen omdat deze verouderd is, maar daar enboven voor den arbeider onwaardig. Niet de winst, maar de arbeidende mensch zal weer doel der productie worden. Het zal dus zaak zijn, in de maat schappij den beschikbaren arbeid te ordenen en wel in die mate, dat de drager van dezen arbeid op de voor hem meest geëigende plaats werk zaam is. Hiervoor is noodig een staats orgaan en wel een Rijksarbeidsbureau. Teneinde een nauwkeurig overzicht te kunnen verkrijgen van de arbeidsmarkt, zal op iederen werker ingeval van werk loosheid de plicht rusten, zich te laten in schrijven bij het Rijksarbeidsbureau. Het Rijksarbeidsbureau zal verder de beschik king moeten hebben over gegevens, aan de hand waarvan het Bureau de behoefte aan arbeiders door inkrimping en uitbreiding der productie kan nagaan. Het Rijksbureau zal derhalve een belangrijke taak Vervullen bij de beheersching van de arbeidsmarkt. Deze beheersching zal niet volkomen kunnen zijn. Eenige reserve aan arbeid zal steeds aanwezig moeten zijn. Men denke hieAij slechts aan werkloos heid door seizoenoorzaken en den invloed van technische verbeteringen. Het moet mogelijk zijn, de werkloosheid tot een mi nimum te beperken. Voor dit minimum, dus het restant werkloozen, nfbeten er twee dingen zijn, nl. een arbeidsreserve en een werkloosheidsverzekering. Nu dient men de jongste reorganisatie van de werk verruiming juist in dit licht te zien. Hierin is de arbeids-reserve-gedachte tot werke lijkheid geworden. ih de practijk zal het echter voorkomen, dat tengevolge van tijdelijke spanningen de werkverruiming niet voldoende zal zijn om de geheele werkloosheid op te vangen: Om deze periode, welke uiteraard van korten duur zal zyn, te overbruggen, is een goede werkloosheidsverzekering onmisbaar. De nieuwe verhooging van de uitkeerin gen gaat uit van de gedachte, dat de tijde lijk werklooze arbeider zeker moet kunnen zy'n van een redelijk bestaan en de werk loosheidsverzekering onttroklren moet wor den aan de steunsfeer. Evenals uit voor gaande sociale voorzieningen, aan welker totstandkoming het N.V.V. een belangrijk aandeel heeft gehad, blijkt uit de verande ringen in de werkloosheidsverzekering, dat de werklooze arbeider wordt losgerukt uit de steun- en armenzorgsfeer. Tot zoover de voor de Nederlandsche ar beiders ongetwijfeld zeer belangrijke ver klaringen van de voormannen van het N.V.V., die wij om begrijpelijke redenen vooraf hebben laten gaan aan ons verslag van de excursie langs enkele cultuur-tech nische werken in Noord-Brabant. WAT IS WERKVERRUIMING Er bestaat nog altijd een categorie van menschen, die meenen dat werkverruiming weinig meer beteekent dan het den eenen dag doen graven van een kuil, die men den volgenden dag weer laat dichtgooien. Maar zoo simpel, zoo geestdoodend en inproduc- tief is hetgeen op dit gebied wordt verricht, allerminst Integendeel, als men den aard der cul tuurtechnische werken, die in Noord-Bra bant in werkverruiming worden uitgevoerd, nagaat, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat het hier gaat om zeer belang rijke objecten, waarvan de totstandkoming welvaart en voorspoed zal brengen in eens doodsche, verlaten oorden. Op het lijstje van den cultuurtechnischen dienst dan ko men voor ontginning-van woeste gronden tot bouw- en weiland, en tot bosch, ont ginning van bosch tot bouw- en weiland, herontginning en verbetering van bestaan- den cultuurgrond, en van boschschen, ont- wateringswerken, verbetering van slechte zandwegen en aanleg van rijwielpaden, ruil verkaveling en verzwaren van dijken. Noord-Brabant biedt op dit terrein vele mogelijkheden het bezit nog groote com plexen woeste gronden, er bestaat groote behoefte aan verbetering van de ontwate ring, aan ruilverkaveling, tal van onver harde wegen vragen om herstel en veel cultuurgrond is in vroeger jaren onvol doende ontgonnen, zoodat herontginning geen overbodige luxe is. Doordat de werkloosheid in Noord-Bra bant aanvankelijk niet zulke groote afme tingen had aangenomen als elders in den lande, is men eerst in de laatste jaren er toe overgegaan, de uitvoering van deze werken met kracht ter hand te nemen. Gedurende het jaar 1940 bedroeg vanaf 1 Maart tot 31 December het ge middeld aantal tewerkgestelden 6530, uitsluitend uit Noord-Brabant zelf af komstig. Over dezelfde periode waren gemiddeld 10170 personen in zorg (steun- en werkverruiming samen) zoodat dus bgna 2/3 deel van het totale aantal was tewerkgesteld. Met inbe grip van de van elders afkomstige ar beiders bedroeg het gemiddeld aantal tewerkgestelden over dezelfde periode van 1940 7375 man. De maanden Ja nuari, Februari en Maart blijven hier buiten beschouwing, omdat er toen ten gevolge van den strengen winter vrij wel niet gewerkt kon worden. Het hoogste aantal tewerkgestelden werd bereikt in de maand Juni, nl. ruim 11000. Over het eerste halfjaar van 1941 be droeg het gemiddeld aantal in zorg zijnde personen 5931, waarvan 4270 waren te werkgesteld of 72 Het hoogste aantal tewerkgestelden bedroeg in dit tijdvak 7100. Deze cijfers hebben alleen betrekking op Brabantsche arbeiders. De personen die thans nog in de steun regeling zijn opgenomen, zijn, behalve een Aantal gedeeltelijk "werkloozen, vrijwel al len menschen, dlie niet in staat zijn om grondwerk te verrichten, hetzij wegens hun leeftijd, hetzij wegens hun physieke gesteld heid. Er zijn tientallen gemeenten waar sinds geruimen tgd -niemand meer in de steunregeling is opgenomen. Men lean dan ook veilig zeggen, dat iedereen in Brabant die kan en wil werken, ook inderdaad bij de werkverruiming geplaatst kan worden. De vlsscherij In België. Ter verbetering van de voedselvoor ziening der Belgische bevolking hebben de Duitsche autoriteiten er steeds naar ge streefd de visscherij weer op gang te bren gen. De moeilijkheden waren groot, doordat vele vaartuigen tot zinken gebracht of be schadigd waren en doordat het grootste deel door de Engelschen in beslag was ge nomen. De Duitsche autoriteiten hebben ln de eerste plaats maatregelen genomen om beschadigde schepen te doen herstellen en in buitenlandsche havens liggende vaartui gen naar België te doen terugbrengen. Thans bestaat de visschersvloot aan de Vlaamsche kust uit zestig kleine schepen, die in groepen van 12 uitvaren onder be scherming van een bewakingsvaartuig. Zij brengen vooral garnalen en kleinere visch binnen. De vloot op de Schelde bestaat reeds uit honderd vaartuigen, die door de vangst op de vischrijlte rivier een waarde volle bijdrage tot de vischvoorziening le vert. MENZIES NIET NAAR LONDEN. De vroegere Australische premier Men- zies, heeft, naar de Britsche berichten dienst meldt, het denkbeeld als vertegen woordiger der Australische regeering aan de zitting van het oorlogskabinet te Lon den deel te nemen, verworpen. Volgens een Reuter-bericht uit Canberra is hiervoor thans de Australische minister van handel Page aangewezen. Page zal zijn functie in het Australische kabinet behou den* BEKENDMAKING. Alle mannelijke Rijksduitschers, die ge boren zijn in de jaren 1910 tot en met 1913, moeten zich voor keuring, en de dienst plichtigen, geboren in de jaren 1914 tot en' met 1923, die bij de voorjaarskeuring 1941 nog niet verschenen zijn, voor inschrijving en keuring melden bij de volgende instan ties: a. Uit de provincies Zuid-Holland en Zeeland bij de Wehrmachtkommandantur Den Haag, Lange Voorhout 38, op 24-9 des voormiddags 8.30 uur de letters A-P; op 25-9 des voormiddags 8.30 uur de letters Q-Z. b. Uit de provincie Noord-Holland bij de Wehrmachtkommandantur Amsterdam, Museumplein, op 26-9 des voormiddags 8.30 uur de letters A-P; op 27-9 des voqrmid- dags 8.30 uur de letters Q-Z. c. Uit de provincies Friesland, Gronin gen, Drenthe en Overijsel bjj de Wehr machtkommandantur Zwolle, Westerstraat 5 op 29-0 des voormiddags 8.30 uur de letters A-P; op 30-9 des voormiddags 8.30 uur de letters Q-Z. d. Uit de provincies Gelderland,' Utrecht en Noord-Brabant bij de: Ortskommantur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2 op 2-10 des voormiddags 8.30 uur de letters A-G; op 3-10 des voormiddags 8.30 uur de let ters H-O; op 4-10 des voormiddags 8.30 uur de letters P-T; op 6-10 des voor middags 8.30 uur de letters U-Z. e. Uit de provincie Limburg bij de Wehrmachtskommandantur Maastricht, Vrijthof 46 op 8-10 des voormiddags 8.30 uur de letters A-D; op 9-10 des voormid dags 8.30 uur de letters E-H; op 10-10 des voormiddags 8.30 uur de letters I-M; op 11-10 des voormiddags 8.30 uur de letters N-Q; op 12-10- cles voormiddags 8.30 uur «e letters R-T; op 13-10 des voormiddags 8.30 uur de letters U-W; op 14-10 des voormiddags 8.30 uur de letters X-Z. 2. De personen, die zich moeten aanmelden, moeten legitimatiepapieren en twee pas foto's van 37 bij 52 mm. genomen in bur- gerkleeding zonder hoofdbedekking mede brengen. Degenen, die een bril dragen, moeten het recept voor de bril medebren gen. Joden moeten niet verschijnen. 3. Dengenen,die zich moeten aanmelden, wordt het reisgeld derde klasse bij de aanmelding terugbetaald tegen vertoon van het reisbiljet. In geval van afwezigheid van langer dan 8 uur uit hun woonplaats ont vangen z~g verder een vergoeding voor ver tering. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, de commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, Rauter, SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der politie. De Jaarbeurs te Utrecht. De Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht opent 9 September 1941 voor de vijf en veertigste maal haar poorten voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Zakenmen- schen uit alle deelen des lands, uit alle takken van volkswelvaart, en uit alle groepen der samenleving ontmoeten el kander op de Jaarbeurs te Utrecht, wis selen daar hun ervaringen en inzichten onder elkander'uit. Allen hebben ter Jaar beurs éénzelfde doelzich - te 'doen oriën- teeren omtrent de nog bestaande of zich nieuw voordoende mogelijkheden op het gebied van den binnen- en buitenlandschen handel. De oorlogsomstandigheden stellen aan het zakendoen bijzondere eischen. Op elk gebied der volksverzorging voeding* woning, kleeding. verwarming, verlichting, ontwikkeling, ontspanning vervult het vervangingsmiddel, de nieuwe vinding, de gewijzigde methode, de veran derde toepassing, een voorname, vaak doorslaggevende rol. De inkoop-beslissing omtrent het nieuw ter markt gebrachte artikel, moet in deze tijülen snel genomen worden de zakenman moet derhalve de gelegenheid hebben ter plaatse van on derhandeling het vervangingsmiddel nauw keurig te onderzoeken, zich van de voor- en nadeelen te overtuigen ift tegenwoor digheid van den producent. Bovendien moet hem de mogelijkheid openstaan de verschillende aanbiedingen terzelfder tijd te vergelijken. Sedert 1936 heeft ook het; agrarische deel der bevolking van Nederland groot belang gekregen bij een bezoek aan de najaars- beurzéh te Utrechtook die agrariër heeft zich opnieuw te orïënteeren, zoowel wat be treft de problemen, welke met de bo demcultuur en de producten-voortbrenging verband houden, als wat aangaat de mo gelijkheden van den afzet en de wegen om dien afzet op de beste en voordeeligste wijze te bevorderen. De vijf en veertigste Nederlandsche Jaarbeurs met voor de zesde maal een belangrijke Agrarische Afdeeling wordt gehouden van 9 tof en met 18 September 1941 en zal wederom een oppervlakte be slaan, welke het in gebruik nemen der drie permanente Jaarbeursgebouwen, de Beatrixhal en het plein Vredenburg in zijn grootsten omvang noodzakelijk maakt. Hoewel in eenige groepen waarschijnlijk kleine wijzigingen van samenstelling zul len plaats hebben, verband houdende met de veranderingen, die zich in verschillende branches hebben voorgedaan, kan men er op rekenen, dat alle groepen, welke op vorige najaarsbeurzen present waren, ook nu weder aanwezig zullen zijn, maar bo vendien een aantal nieuwe groepen en collectieve inzendingen, zooals de groep Uitgevers, een demonstratie van het hand werk en de groep reclame. De Agrarische afdeeling zal ditmaal bij zonder belangrijk van inhoud worden en in het bijzonder de aandacht vestigen op het groote belang van een juiste bodemcultuur voor de volksvoeding. Ten behoeve vètn het vervoer van jaar beursbezoekers naar Utrecht zijn in sa menwerking met de Nederlandsche Spoor wegen en het departement van waterstaat speciale maatregelen getroffen. De strijd aan het Oostelijk (ront. Duitsche artillerie neemt een sovjet-nest onder vuur (Orbu-Holland) Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: - „Aan het Oostelijke front succes volle gevechtshandelingen. De in sluiting van St. Petersburg 'vordert. De stad zelf ligt reeds onder het vuur van zware Duitsche artillerie. Estland is van "vijandelijke elemen ten gezuiverd. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen Donderdagnacht een patrouillevaartuig en een vrachtschip van 3,000 ton tot zin ken gebracht en een anderen koop vaarder ernstig getroffen. Andere nachtelijke luchtaanvallen waren ge richt op havenwerken aan de Oost kust van Schotland en Engeland. De Britsche luchtmacht heeft Donderdag overdag in het Kanaal- gebied zware verliezen geleden. Door jagers en afweergeschut wer den 25 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Bij aanvallen in scheervucht, in den nacht van 3 op 4 September in de Golf van Suez door Duitsche ge vechtsvliegtuigen op vijandelijke schepen ondernomen, werd een koop vaarder van 8,300* ton tot zinken ge bracht, terwijl een tweede groot vrachtschip in brand geraakte. Pogingen van eenige Sovjetvlieg tuigen, om Donderdagnacht aanval len te doen op Noordoost-Duitsch- land en Berlijn, hadden geen resul taat. Door afweergeschut werd een bommenwerper neergeschoten. De strijd tegen de Britsche koopvaardij. Een Britsche koopvaarder van 3000 b.r.t. en een patrouilleboot zijn gisternacht door Duitsche gevechtsvliegtuigen tot zinken ge bracht in de wateren tusschen Ierland en het Britsche eiland. Voor de Oostkust van Engeland is een tweede koopvaarder van 6000 b.r.t. ter hoogte van Cromen met bommen beschadigd. Volgens een later bericht is dit schip gisteren gezonken. Bij aanvallen op vijandelijke doelen in de Golf van Suez heeft het Duitsche lucht- wapen, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 3 op 4 September het 8000 b.r.t. metende koopvaardijschip „City of Oak land" met van geringe hoogte geworpen bommen tot zinken gebracht. De treffers sloegen midscheeps en £an stuurboord in. Het schip zonk in zeer korten tijd. Boven dien werd een koopvaarder van 3000 b.r.t. met twee treffers aanzienlijk beschadigd!. Een krachtige vuurgloed1 kon worden waar genomen. Ook is een koopvaarder van 5 tot 6000 b.r.t. met succes aangevallen. De Engelsche scheepsverllezen. De Duitsche bladen bespreken de Brit sche scheepsverliezen ten bedrage van 13 millioen ton. Zij vergelijken het cijfer van Augustus, groot 537.200 brt. met dat van Juli, groot 406.700 brt. en komen eensge zind tot de conclusie, dat nu de totale re sultaten van het tot zinken brengen van schepen de 13 millioen gepasseerd hebben, dé toenemende ineenschrompeling van de Engeland ten dienste staande scheepsruim- te nooit goed gemaakt kan worden met nieuwe schepen. In dit verband wijzen bladen ook op de successen van den Ita- liaanschen bondgenoot, wiens strijdkrach ten op de Middellandsche Zee 122 koopvaar ders en 23 tankbooten en op den Atlanti- schen Oceaan 52 koopvaarders en 6'tank- booten tot zinken hebben gebracht. AMERKAANSCHE OFFICIEREN NAAR LONDEN. Drie hoofdofficieren van het Amerikaan- sche leger, die gisterochtend uit New York te Lissabon zijn aangekomen, zullen na een kort verblijf aldaar als militaire waarnemers naar Londen vertrekken. Mobilisatie van het Japansche verkeer. Het Japansche kabinet heeft gisteroch tend goedkeuring gehecht aan een plan tot mobilisatie van het verkeer voor 1941, met het doel alle verbindingsmiddelen en ver- keersnetten op algeheelen voet van oorlog te brengen. Het particuliei'e gebruik van deze verkeersmiddelen, zoo wordt ver wacht, zal verder beperkt worden. HET ITALIAANS CHE. - Het 458ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Italiaansche afdeelingen jagers hebben bq operaties boven Malta en de straat van Sicilië met haar bekende dapperheid in een reeks zware gevechten den strijd aangebon- den met aanzienlijke afdeelingen vijande- lgke afdeelingen vijandelijke jagers. Zij hebben 22 vgandelgke vliegtuigen neerge schoten en talrijke andere door machine geweervuur beschadigd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun basis terugge keerd. Vele anderen keerden beschadigd en met gewonden aan boord terug. Bij deze ge vechten hebben zich bgzonder onderschei den de kolonel Carlo IJomagnoli, die aan het hoofd van zijn eigen afdeeling held haftig streed en vermist wordt, majoor' Francesco Beccaria, kapitein Valentino Festa en kapitein Franco Lucchino. Donderdagnacht is het vliegveld Miccab- ba op Malta opnieüw door onze bommen werpers aangevallen. Vgandelijke vliegtui gen hebben aanvallen gedaan op het ge bied van Catania, terwijl vier bommenwer pers Cotrone aanvielen. De schade is ge ring. De luchtafweer te Cotrone heeft twee Bristol-Blenheims neergeschoten, een daar van viel in de haven. Uit het wrak heeft men de lijken van drie leden der bemanning 6 geborgen. In Noord-Afrika, aan het front van To- broek, zijrï-aanvalspogingen van Britsche afdeelingen verijdeld door onze troepen, die door pantserwagens en artillerievuur gesteund werden. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben installaties en verster kingen te Marsematreh gebombardeerd, alsmede vijandelijke autocolonnes bg Dzja- raboeb. In Oost-Afrika hebben vijandelgke lucht aanvallen op Wolsjefit alleen onder de in- heemsche bevolking eenige verliezen ver oorzaakt. Onze afdeelingen overrompelden in den sector Koelkwabert vgandelgke de tachementen, verstrooiden haar 'en brach ten haar verliezen toe. De vijand liet wa penen en met levensmiddelen beladen last dieren in onze handen achter". STOOMWASSCHERIJ TELFFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk BRITgCH-INDISCHE GEVANGENEN IN HONGERSTAKING. Naar uit Bangkok wordt gemeld, zijn talrijke Britsch-Indische politieke gevan genen in verband met de slechte behande ling in de gevangenis in hongerstaking ge gaan. Deze personen waren gevangen ge zet, omdat zij demonstreerden tegen deel neming van Britsch-Indië aan den Engel schen oorlog. In de gevangenis werden zij herhaaldelgk geslagen. Een der gevangenen overleed aan de gevolgen van hierbg op- geloopen verwondingen. De anderen werden toen tot een jaar verscherpte kerkerstraf veroordeeld. JAPANSCH SCHIP NA AANVARING GEZONKEN. In een dichten mist is buiten Airo op Sachalin de „Tokoesan Maroe", groot 5230 ton, in aanvaring gekomen met de 5291 ton metende „Kokimaroe" en gezonken. Zes en twintig overlevenden zijn te Tomoenai aangekomen aan boord van twee schepen, die hét reddingswerk hebben verricht. GEDEN KTEEKEN IN DIXMUIDEN WORDT GERESTAUREERD. Het eeregedenkteeken voor te Vlaam sche gesneuvelden tgdens den wereldoorlog te Dixmulden, het bekende Yserltruis, dat tijdens de militaire operaties van het vo rige jaar herhaaldelijk beschadigd is, zal thans volledig gerestaureerd worden. Het zwaarste heeft het monument geleden op 30 Mei 1940, toen een Engelsch vliegtuig vgf bommen op het gedenkteeken wierp, waarvan een de zijwand van het kruis raakte, een gat van ruim drie meter in den toren maakte en inwendige vernielingen aanrichtte. De zijmuur was reeds vroeger door de geallieerde troepen voor het op stellen van luchtdoelgeschut afgebroken. Met het herstelwerk is reeds een aan vang gemaakt. De wederopbouw van het op 29 Mei 1940 door de Engelschen in brand gestoken secretariaat voor de pel grimstochten naar Dixmuiden zal het vol gend jaar worden aangepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5