V Stadsjeugd op boerderijen. Weken van gezonden arbeid op het Zeeuwsche land. De goedige, zware Zeeuwsche paarden ztfn al goeds maatjes met d© stadsmeiskes. (Foto P.Z.C.) VELEN KOMEN HET VOLGEND JAAR TERUG. Eenïgen tijd geleden hebben we in ons blad melding gemaakt van de pogingen van het gewestelijk arbeidsbureau te Middel burg om meisjes en jongens uit steden el ders in het land gedurende den zomer als hulpen in den landbouw op Zeeuwsche boer derijen geplaatst te krijgen. Zooals men zich wellicht zal herinneren was de bedoe ling dat de stadsjeugd zou helpen bij het oogsten, in ruil waardoor de boeren de jon ge menschen kost en inwoning en een klein weekgeld hadden te verstrekken. Het de partement van sociale zaken, van wie dit initiatief uitging trachtte op deze wijze den landbouw aan ongeschoolde werkkrachten te helpen, en wilde zoodoende tevens een bijdrage leveren om een nauwer contact tusschen stad en land te bewerkstelligen. In ons land zijn dezen zomer totaal 673 landbouwhulpen op boerderijen geplaatst, waaronder 548 jongens en 125 meis jes in den leeftijd tusschen 16 en 20 jaar. In het gebied van het gemeentelijk arbeidsbureau te Middelburg, dus in Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland en Schou wen kwamen ongeveer 50 jcngens en meis jes terecht. Dezer dagen hebben we met den heer Koert, die in Ze'eland bemiddelaar tusschen de stadsjeugd en ^landbouwers is geweest enkele boerderijen op Zuid-Beveland be zocht, waar meisjes en jongens nog aan hun ongewone zomersche werkzaamheden bezig, waren. Vreugde in den arbeid. Het eerst bracht de heer "Koert ons naar de boerderij,-waar twee meiskes, die onder den rook van Rotterdam vandaan komen, waren gehuisvest. Beide scholieren van middelbare scholen waren in den ujtge- strelcten boomgaard bezig pruimen te pluk ken. Op onze vraag hoe het werk op de boer derij beviel, kregen we uitbundige loftuitin gen op dei» baas en zijn vrouw en op de om geving te hooren. „We hebben zelfs al ver lenging van verblijf aangevraagd",, zei de jongsste, een kittige blondine, die haar tan. den in een goud-gele. overijpe vrucht zette. De meiskes, voor korten tijd van de ru moerige groot-stad - overgeplaatst in de immense stilte van het Zeeuwsche platte land, bleken deze verandering in alle op zichten op prijs te stellen. Zij hadden het met hun „werkgevers" buitengewoon ge troffen. „Niet' dat ze maar zoo'n beetje als logee's hun gang konden gaan, dat niet, er moest wel degelijk gewerkt worden, maar daar zijn we immers voor gekomen". Al pratende kwamen we te weten, dat de taak der meiskes voornamelijk bestaat in huishoudelijke bezigheden, en in het ver richten van die werkzaamheden, welke tot het terrein der boerin behooren, o.a. fruit oogsten, melken, verzorging van het vee, enz. „Vanmiddag staat zelfs dorschen op het programma", deelde een der meiskes ons mede op een toon, die te kennen gaf, dat dit nieuwtje als een extra-afleiding werd beschouwd. De eigenaar en de eigenaresse van de groote boerderij bleken zeer ingenomen met hun tijdelijke land bouwhulpen. „Het zijn natuurlijk geen door gefourneerde krachten, maar ze steken de handen goed uit de mouwen, en het is aar dig om te zien hoe die juffertjes uit de stad hier gedijen". „Dus u doet het waarlijk niet alleen om een soort wedadigheid te betrachten dit op nemen van jongelui uit de steden", vroe gen we. „Neen, neen, dat niet", luidde het ant woord. „Maar dat neemt niet weg dat we beseffen, er ook iets goeds mee te doen, n.l. de stadsjeugd een beter begrip van den boerenstand bij brengeri*'. Dat dit begrip wel degelijk ontstaat bleek ons uit hetgeen de Rotterdammertjes ons verder over hun bevindingen vertelden. „We hadden natuurlijk wel eens wat over boerderijen gehoord en gelezen, maar we hadden er toch geen idee van hoe alles daar toch in zijn werk ging. We zijn er nu al zoo'n beetje achter wat er allemaal groeit, en we weten nu tenminste een beetje van wat er zooal gebeuren moet voordat het- gene, dat op het land wordt geteeld door de menschen in de stad kan worden gege ten". Twee Iotterdamsche meiskes is in enkele weken tijds een nieuwe wereld geopen baard, de wereld van den landbouw, de natuur! En zoo is het honderden andere jongens en meisjes vergaan. Uit hun ge sloten steden, waar veel van buiten zonder het „waarom" wordt aanvaard als ware het de gewoonste zaak te^ wereld, zijn overgeplaatst naar de stille landouwen, waar de boer met zijn gezin dag na dag zich inspant om de goede aarde dienstbaar te maken aan de samenleving. Zij hebben gewassen leeren onderscheiden, dieren, lee- ren kennen, iets aangevoeld van den eeuwi gen strijd van den boer met de elementen, waardeering opgedaan van het boerenwerk, dat in de groote steden uit onwetenheid wordt onderschat. Op de boerderijen hebben de meiskes en jongens kennis, waardeering enge zondheid opgedaan, en in ruil daarvoor heb ben zij de boeren en boerinnen werkzaam heden uit de hand genomen, die geen lange scholing, doch voornamelijk goeden wil en arbeidshist vereischen. By de jongens. Na het bezoek aan de hofstede, waar de Rotterdamsche meiskes waren onderge bracht, hebben we in den Bathpolder een groote boerderij bekeken, waar een tiental jongens de landboqjvhulpen vormden. Ook daar weer algeheele waardeering voor het 'werk, de huisvesting en de behandeling, en ook daar weer tevredenheid van den land bouwer. De jongens hadden, toen we er arriveer den, juist hun werk onderbroken om te eten. Het middagmaal, bestaande in over-' vloedig veel aardappelen, slaboontjes, vleesch en jus, in groote pannen opgedaan, werd in het ^chaftlokaal door een hunner verdeeld, en weldra vond het zirjn weg naar de hongerige magen. „Flinke kostgangers", zei de baas, maar ze werken er ook voor. Hij toonde ons het bijgebouw, dat uit een schaftlokaal en een slaapzolder bestaat. De laatste deed denken aan een soldaten- kamer van middelmatige afmetingen, de matrassen op den grond. Alles zag er uit stekend uit. De oudste der landbouwhul- peö. regelt de werkzaamheden, zorgt er voor dat het verblijf netjes wordt onder houden, en dat zich geen wanklanken voor doen. „Het loopt op rolletjes", getuigde de baas. „Alleen moet ik er wel eens rekening mee houden, dat het jong goed 'is, en dat loopt natuurlijk niet zoo gemakkelijk aan den leiband als oudere beroeps-arbeiders". Tot zoover onze indrukken van jonge Meerendeels hooger koerspefl op de Amsterdamsche beurs. Wie gedacht zou hebben, dat de koersen op de Amsterdamsche effectenbeurs giste ren aan den lagen kant zouden zijn als gevolg van de getroffen maatregelen in zake de dividendbeperking is bedrogen uitgekomen. Na een iets lagere opening er viel'eerst een aanbod te verwerken kwamen verschillende flinke kooporders naar voren, die niet nalieten een invloed uit te oefenen cop de onzekerheid, die voor eerst bestond. De vaste stemming kwam voornamelijk in den hoek der industrieelen ,tot uiting. Aku's openden een vol punt beneden het slot van Vrijdag met 155 maar wisten spoedig tot 158% aan te trekken. Zeer vast lagen aandeelen Philips in de markt, die niet alleen bij opening al' 2 procent hooger noteerden, maar midbeurs ineens, een sprong met 5 punten tot 282 maakten, hetgeen een koersverbetering van 10 pro cent beteekende. Het slot kwam in dit fonds op het hoogste punt. Óok Unilever was met 167% iets beter. Maar dit fonds was over het algemeen niet bepaald vast te noemen. Voor scheepvaartfondsen was de belang stelling minder groot, alhoewel ook hier koersverbeteringen van 2 tot 4 procent te registreeren waren. Van suikeraandeelen waren HVA's bijna den geheelen middag op het slot van Vrij dag j.l. verhandeld. Tegen het midden van de beurs werd de stemming vaster. Rub berfondsen lagen góed prijshoudend in de markt. In de tabaksafdeeling was de handel van kalmen aard. In aandeelen olies ging nogal het een en ander om, hetgeen de koersen trouwens al bewijzen. Op de obligatiema,rkt was de stemming voor Nederlandsche staatsfondsen beslist vast. De 4 procent Nederland 1940 kon zich tot 101 verheffén. A Incasso Bank 125% Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 91 A Amsterdamsche Bank 128% Nederland le lng 1940 4 101 Nederland 2e lng 1940 4 Nederland met bel. fac. 1940 4 101 Ned. k f 1000 1938 (33 94%—95 Indië 1000 1937 3 96 Nederland 1941 100 4 99% Indië k 1000 1937 A 3 95% A Koloniale Bank 199 A Ned. Ind. Handelsbank 139 C Ned. Handel Mg. 152% A van Berkels Pat. 10915% C Calvé Delft 125—30^ A Lever Bros en Unilever 16370% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 273%—88 A Alg. Kunstzijde Unie 15458% A Fokker Vliegtuigfabr. 230 A Holland-Amerika-Lijn 14446% A Java-China-Japanlijn 15962 A Kon. Ned: Stoomb. Mij. 186 A Kon. Petroleum Mg. 284—88 A Dordtsche Petr. Ind. Mg. 258% A Ned. Scheepv. Unie 19397% A Handelsver. Amsterdam 449455% C Deli Mg. k >1000 292—95 A Senembah Mij. 24143 C Amsterdam Rubb. 29194% A Deli Batavia Rubb. Mij. 247% Oostkust 500 174 Ver. Ind. Cult. Ondern. 18085 VERKEERSONGELUKKEN IN DE VER. STATEN. In den loop van de laatste drie dagen zijn volgens een bericht van de „Associated Press" 300 personen in de Ver. Staten bij ongelukken om het leven gekomen. Door auto-ongelukken werden 216 personen ge dood. Men verwacht, dat door den Labour- day en het daardoor verlengde weekeinde het aantal der bij ongelukken omgekomen personen zal stjjgen tot boven de 600. "menschen uit de stad, die op boerdergen werden ondergebracht. De heer Koert deelde ons nog mede, dat men over het algemeen over de froefne- ming tevreden is. Natuurlijk kwam het hier of daar wel eens voor, dat een hulp niet aan de verwachtingen beantwoordde, of dat een werkgeyer tegen viel, maar over het geheel genomen, mag men niet kla gen. Samenvattend kan dan worden gezegd, dat algeheele opneming in het boerengezin, uitnemende resultaten hebben opgeleverd, die de hoop wettigen, dat het volgend jaar nog een aanmerkelijk grooter aantal boe ren zich voor het aannemen van jeugdige landhuipen beschikbaar zal stellen, nu de ervaring zoo overduidelijk leerde, dat dezg hulp daadwerkelijke beteekenis heeft en bo vendien banden legdè, die i& menig geval het scheiden zwaar maakt. De Rijksar beidsbemiddeling zal uiteraard niets onbe proefd laten om, door een goede organisa torische voorbereiding en een deugdelijke selectie vah de zich aanmeldende stads jeugd, het instituut van de jeugdige land- hulpen in steeds stijgende mate tot een waardevol cultuurbezit van ons volk te doen uitgroeien. De Zeeuwsche zwemkampioenschappen. Scheldestroom behaalt 5, De Zeehond 4 en De Bruinvisch 3 kampioenschappen. Na zwaren arbeid in de open Incht, laten de jongens zich het middagmaal goed smaken. (Foto P.Z.C.) In het Wilhelminabad te Breskens wer den Zaterdagmiddag de kampioenschappen van den Zeeuwschen Zwemkring gehouden. De gemaakte tgden waren slecht, wat aan het koude water geweten moet wor den. Alleen het nummer 5 x 50 M. borst- crawl-estafette dames, dat sinds 8 Juni 1933 op naam van „De Zeehond" stond, werd door de Scheldestroom- dames met niet minder dan 15,8 sec. verbeterd en gebracht op 3 min. 29.4 sec. Het was opmerkelgk hoe uitstekend de prestaties van de Bressiaanders waren, n.l. 5 kampioenschappen, terwgl zij zich meestal met niets of 1 kampioenschap te vreden moesten stellen. Naar men ons verzekerde is dit voor een groot gedeelte te danken aan hun trainer, den heer P. van Steveninck uit Vlissingen, die geducht aan de zwemslagen „geschaafd'" heeft. De be haalde kampioenschapen waren 't mooiste cadeau dat de leden van „De Scheldle- stroom" aan haar jubileerende vereenqjing kon aanbieden. De zwemvereeniging „Scheldestroom" bestond n.l. juist 10 jaar. Over het verloop van de wedstrijden het volgende- De jury bestond uit de heeren J. de Jong, voorz. kamprechter, M. L. Remery, starter, P. D. Weijermans, C. A. Minder hout, A. C. Julianus en H. v. d. Steen, tijd- waarnemers, J. Stouthamer, keerpunt commissaris en J. Scheerens, secretaris. Het eerste nummer is 100 M. rugslag dames. Truus de Jong (De Zeehond) had taaien tegenstand van mej. P. Nieuwelink (De Schelde). Laatstgenoemde, die een samengestelde rugslag zwemt, moest in Truus de Jong toch haar meedere erken nen. De 100 M. rugslag hoeren bracht een gedecideerde overwinning op voor den heer R. Claeyssens van de Bruinvisch. Deze rug zwemmer behoeft voorloopig n^g niet be- vreesdl te zijn dat hij zijn titel zal ver liezen. De 200 M. schoolslag dames gaf een spannende race te zien tusschen Koos Schrier (Scheldestroom) en Marie' Mar- cusse (De Bruinvisch). De eindspurt van Koos Schrier was prachtig en met miniem verschil (0.4 sec.) kon zij het eerste kam pioenschap voor de organiseerende vereeni- ging binnenhalen. Voor de 200 M. schoolslag ïeeren waren niet- minder dan 12 gegadigden, zoodat in drie series gezwommen moest worden. De laatste serie, waarin de kampioen Frans Rijnberg van T.Z. P.C. startte, was de spannendste kamp van den geheelen mid dag. Rijnberg zwom weer op zgn bekende wijze en was steeds iets voor. Daar zijn befaamde eindspurt iedereen bekend is, twijfelde niemand efaan of hg zou zijn kampioenschap voor een jaar verlengen, toen het laatste keerpunt bijna gelijk met Cor Wesdorp (Scheldestroom) genomen werd. Met een phenomenale eindspurt ge lukte het laatstgenoemde als eerste aan te tikken met slechts 0.2 %ec. voorsprong. De 100 M. borstcrawl dames gaf weinig strijd te zien. Neeltje Manneke van Schel destroom toonde zich onbetwist de sterk ste. Haar fraaie stijl trok de bewondering. Bg de heeren was voof dit nummer de animo groot, n.l. 14 inschrijvers. De groot ste spanning was in de laatste serie. Claeyssens (De Bruinvisch) nam direct de leiding, gevolgd door Cor Wagenaar en Piet Steveninck (Zeehond). Wagenaar haalde echter steeds op en wist zelfs als No. 1 het keerpunt te bereiken. Claeys sens had ZQOveel van zgn krachten ver speeld, dat ook Piet Steveninck nog een f linken voorsprong kon nemen. Wagenaar was echter niet meer te bereiken voor hem. 3 dames bonden nu den strgd aan voor het nummer schoonspringen. De stand na de verplichte sprongen deed vermoeden, dat Scheldestroom weer een kampioen schap zou behalen door mej. R. v. d. Velde, die 19 punt. verzamelde, tegen mej. Cr van Liere (De Bruinvisch) 18,02. Haar- vrije sprong salto rugwaarts, gehurkt mis lukte echter, zoodat Corrie van Liere het 2e Bjjuinvisch-kampioenschap binnen haalde met een goed uitgevoerde halve- schroefsprong rugwaarts. Haar clubge- nooté, R. Pollet, die na de vrije oprongen een achterstand van 4% punt had, kwam door een keurig uitgevoerde salto rug waarts gehurkt zelfs op de tweede plaats. Onder de zeven heeren-springers be merkten wij een 12-jarige tweeling, Jacq. en John v. d. Steen. Het was een lifct deze kereltjes te zien springen, vooral Jarcj. bleek talent te bezitten. In die verplichte sprongen had hij de meeste punten ver zameld, n.l. 21,36 tegen Kees Sgtsma (De Zeehond) 21,32. De vrije sprong var. Sijts- ma (salto rugwaarts gestrekt) werd ech ter keurig uitgevoerd, waarmede de Zee hond haar 3e kampioen had. Toch'smaakte Jacq. v. d. Steen het genoegen zijn leer meester, de heer W. Lammens, achter zich te laten en zoodoende de tweede plaats te bereiken. We zien Jacq's naam in die toe komst nog wel eens vermeld bij de kam pioenen. Een keurig uitgevoerde sprong schroef) van Piet Steveninck kon dezen toch niet verder brengen dan de vierde' plaats. Na een kleine pauze kregen wg de 3 x 100 M. wisselslag-estafette dames. Dit nummer bracht een besliste overwinning voor de Scheldestroom-meisjes Neeltje Manneke en de zusters Koos en Marie Schrier. Het nummer voor de heeren bracht een spannend duel tusschen de Bruinvisch en de Zeehond. Bij de rugslag kwam Claeys sens van De Bruinvisch het eerste aan. Piet van Steveninck haaldé met zijn schoolslag den achterstand kt, zoodat de crawlzwem- mers de beslissing moesten brengen. R. Klein van De Bruinvisch bleek echter sneller te zijn dan Louis Schollaert. O.i. had De Zeehond beter gedaan een andere borstcrawlzwemmer te laten starten, waar. *na die uitslag voor haar misschien gunsti ger zou zijn geweest. De Bruinvisch be haalde hiermede echter haar laatste kam pioenschap. Voor de 5 x 50 M. borstcrawl-estafette dames had slechts 1 vereenïging, n.l. Scheldestroom ingeschreven. Deze meisjes zouden trachten het record te verbeteren, hetgeen hen inderdaad gelukte, zooals hierboven reeds vermeld. Bg de 5 x 50 M. borstcrawl-esti "i heeren behaalde De Zeehond onbec d het kampioenschap. Hiermede waren de kampioensch. n verzwommen. Volgens het programma zou nu een polowedstrgd volgen tusschen De Bruinvisch en De Zeehond, doch de aan wezige officials keurden het water i.v.m. de koude af. De voorzitter van Scheldestroom, de heer H. Kouwe heeft in hotel De Vuyst officials en prrjzenschen- kers dank gebracht. Spr. was zeer ver heugd .dat zijn leden hun bestuur met haar 10-jarig jubileum zoo'n mooi ge schenk hebben gegeven in den vorm van 5 kampioenschappen. Het verheugde hem ook zeer burgemeester Drost den geheelen middag in het zwembad aanwezig te heb ben gezien en verzocht den heer Drost als eere-voorzitter de kampioensdiploma's en prijzen uit te reiken. De burgemeester wenschte de jubilaresse in do eerste plaats geluk, hij wijst erop dat zij thans in het bezit is van een prachtig zwembad en wat zeker niet minder belang rijk is, van pracht zwemmersmateriaal. Voor elke winnaar(es) had burgemeester Drost een toepasselijk ,woord, gevolgd door de diverse jellen van "de leden der vexee- nigingen. De voorzitter van den Zeeuwschen Zwemkring, den heer M. L. Remery, feli citeerde de jubileerende vereeniging en hoopt dat de behaalde kampioenschappen een stimulans zullen zijn op haar verderen levensweg. Speciaal richtte hij zich tot den heer Kouwe, die getoond heeft de juiste man op de juiste .plaats te zijn. Dat de meeste favorieten geslagen zijn stemt hem tot vreugde. Na de prgsuitreiking volgde nog om zeven uur DE HAVENWEDSTRIJD. Eerste dame Koos Schrier, eerste heer Gor Wagenaar. Aan den start verschenen slechts leden van Scheldestroom en De Zeehond:( laatst genoemden moesten weer blijven overnach ten), daar de andere vereenigingen reeds vertrokken waren. Er startten 9 dames en 9 heeren. Cor Wagehaar nam weer direct de leiding en won onbedreigd voor de 2de maal den wisselbeker. Henk Kodde was evenals in Goes ook in prima vorm en ttad ook nu weer de tweede plaats. De Bres- siaander Cor Wesdorp was 3e en kwam in het bezit van den wisselbeker voor den len heer uit Breskens. Bij de dames nam Neeltje Manneke di rect den kop, gevolgd door Koos Schrier. Het keerpunt aan het begin van de haven werd eerstgenoemde noodlottig. De roei boot, die zij moest ronden, had het met den daar staanden stroom te kwaad en mej. Manneke, die desniettemin door dezen kleinen tegenslag steeds no. 1 bleef lig gen, werd hierdoor zoo ontmoedigd, dat zij het water uitging. Zij gaf hierdoor blijk over weinig zelfbeheerschiing te beschik ken, hetgeen juist in de sport zoo'n voor name factor is. Hierdoor verloor .zij twee fraaie wisselbekers als le dame en le dame uit Breskens, die thans in het bezit van Koos Schrier kwamen. Marie Schrier werd tweede en Wil Weijermans van De Zeehond derde. Behalve mej. Manneke viel ook uit de heer A. v. Liere van Scheldestroom. De publieke belangstelling was zeer groot. Ook hierna reikte burgemeester Drost onvermoeid aan alle deelnemers (sters), die den tocht volbracht hadden, in hotel De Vuyst de prijzen uit en sprak daarbij de hoop uit, dat allen volgend jaar weer present zullen zijn. In zijn slotwoord dankte de heer Kouwe nogmaals allen, die aan het slagen van de wedstrijden aandeel hadden gehad, in het bijzonder de officials bij den haven- wedstrijd, de heeren Stouthamer en Weij ermans, terwijl hij laatstgenoemde nog eens extra dank bracht voor het vele werk, dat deze voor de organisatie der kampi oenschappen heeft verzet. De aanwezige Scheld'estroom-leden hie ven nu onder luid applaus het zeer aardige Wodka-clublied aan, samengesteld door de dames N. d' Hont en M. Schrier. Instelling luchtbeschermings- ongevallenfonds. In het verordeningenblad van Zaterdag is opgenomen een besluit van de secreta rissen-generaal van sociale zaken en bin- nenlandsche zaken betreffende de instel ling van een luchtbeschermingsongevallen- fonds. Hierin" wordt bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 der Ongevallenwet 1921 bepalingen worden toegevoegd, waar door als ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrekking overkomen, worden beschouwd ongevallen, aan werklieden in verzekeringsplichtige bedrijven overko men iin verband met Door hen verrichte werkzaamheden ten behoeve van de luchtbescherming in de onderneming, in welker dienst zij werk zaam zijn Door hen verrichte werkzaamheden ten behoeve van de bedrijfsbrandweer van de onderneming, in welker dienst zij werk zaam zijn. Niet beschouwd als ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrekking over komen, worden ongevallen, aan werklieden in de verzekeringsplichtige bedrijven over komen in verband met werkzaamheden bij den luchtbeschermingsdienst. Ten aanzien van de land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922 worden dezelfde rege lingen getroffèn. Het besluit is Zaterdag in werking ge treden. EERSTE MAATJESHARING TE IJMUIDEN AANGEVOERD. Gistermorgen is in den rijksvischafslag te IJmuiden de eerste maatjesharing sedert Mei van het vorig jaar verkocht. De IJmuider logger „Sürsum Corda 3" liep Zondag .te IJmuiden binnen met een vangst van 50 kantjes prima maatjesharing. Hiervan zijn Maandag 10 kantjes verkocht, Welke 2500 opbrachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6