UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Kerk- en Schoolnieuws Radioprogramma van hedenavond 20.27 uur tot morgenochtend 6.53 uur De maan gaat morgen te 4.12 onder en komt te 19.14 op. Walcheren De Raad van St. Laurens bijeen. SINT LAURENS. Vrijdagmiddag verga derde de Raad voltallig onder voorzitter schap van burgemeester J. W. van 't Hoff. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd heeft geen ontheffing ver leend van de verplichting tot verzameling van huishoud- en slagersbeenderen. Het voorstel tot het vaststellen van een derge lijke verordening werd aangenomen. Van een aantal bewoners van de Van Cit- tersstraat is een verzoekschrift ingekomen de boomen in de Van Cittersstraat te rooien, omdat er zooveel hinder van wordt ondervonden nu ze te hoog groeien. Het water in de regenbakken is onbruikbaar; het is steeds donker in de huizen en de schoorsteenen trekken niet. B. en W. stelden voor, na verkregen goedkeuring van de autoriteiten die daar over zeggenschap hebben, over te gaan tot het rooien van deze boomen. Tevens stellen zij voor: lo. dat het rooien zoo mogelijk in aangenomen werk door inwoners der gemeente zal worden uitgevoerd; 2o, dat de stammen en de musterds der boomen zullen worden verkocht, terwgl het dikke hout voor brandhout voor de gemeente zal worden behouden; 3o. de bestrating, die toch al slecht is, en die door het rooien der boomen in een nog slechteren toestand zal komen te verkeeren, te vernieuwen; 4o. de Van Cittersstraat met jonge boomen aan te planten. De kosten zijn geraamd op 1000, waaronder niet begrepen de kosten voor rooien en de aanplanting van de nieuwe boomen; hiervan echter komt in mindering de opbrengst der oude boomen. De heer MARINISSEN vindt het jam mer, dat dit mooie laantje zal moeten ver dwijnen, doch omdat hij de opgegeven re denen gegrond acht, zal hij voorstemmen. De heer VADER acht het zeer noodig, dat de boomen verdwijnen. De VOORZITTER zegt, dat wel ieder het zal betreuren, dat de boomen moeten worden gerooid; gelukkig is de aanplanting van de Kerklaan en de Oranjelaan thans zoo, dat de omgeving veel minder dan eeni- ge jaren terug zal worden ontsierd. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aange nomen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor het dienstjaar 1942 wordt vervolgens z.h.s. vastgesteld op een bedrag van 871,99 in ontvang en uitgaaf. Een voorstel tot het vaststellen van een verordening regelende de heffing en in vordering van rechten voor inenting tegen typhus en paratyphus werd aangenomen. De gemeentebegrooting over 1940 werd voorloopig vastgesteld op een bedrag van 58.120,37 in ontvang, en 52.276,17 in uitgaaf, alzoo een goed slot van 5.844.20 voor wat betreft den gewonen dienst, en voor de kapitaaldienst op een bedrag van 2,800.in uitgaaf, en 1,735,in ont vang, alzoo een nadeelig slot van 1.065. Tenslotte werd de begrooting voor het dienstjaar 1942 aangeboden tot een bedrag van 72.200,in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst en voor den kapitaal- dienst in ontvang en uitgaaf op nihil. Aangezien het de laatste vergadering van den Raad is, spreekt de VOORZITTER woorden van danl^tot de leden voor alles wat zij voor de gemeente hebben gedaan, inzonderheid de wethouders. De heer HAMELINK dankt den voorzit ter, de wethouders en de mederaadsleden voor de prettige samenwerking in de ver gaderingen van den Raad. In het bijzonder dankte hij den Burgemeester. DE RAAD VAN BIGGEKERKE VERGADERDE. BIGGEKERKE. Vrijdagavond vergader de de Raad dezer gemeente voltallig, on der voorzitterschap van burgemeester Si- monse. In verband met verhooging van de ver zekerde waarde tegen brandschade, wordt op voorstel van B. en W. besloten de mo- lestverzekering eveneens te verhoogen tot 37,500. Vastgesteld wordt een verordening tot heffing van rechten bij verplichte inenting tegen typhus en paratyphus. Bg de rondvraag vroeg de heer De Moor naar den steun aan kleine boeren. Hg vroeg of deze niet weder ingevoerd zou kunnen worden. Daar het de laatste maal is dat de Raad bijeenkomt, zeide de Voorz. den leden dank voor de door hen aan de gemeente bewezen diensten. De heer Coppoolse dankte den Voorz. en wenschte hem bg den zwaren taak die hem op de schouders is gelegd, toe, dat God hem kracht en wijsheid zal schenken. RAAD VAN GRIJPSKERKE. GRIJPSKERKE. Dezer dagen vergader de de Raad dezer gemeente voltallig on der voorzitterschap van burgemeester Bouwman. De gemeente-rekening dienst 1940 werd voorloopig vastgesteld op 34574.62 in ontvangsten, tegen 32250,99 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van 2323.63 voor den gewonen dienst. Voor den kapitaal- dienst bedragen de ontvangsten 8246.88, de uitgaven 8221.79, en bedraagt het ba tig slot van dezen dienst 25.09. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur over 1942 wordt goedgekeurd op een bedrag vftn 1362,54, waaronder aan subsidie van de gemeente is opgenomen 1000,—. Een Arbeidsovereenkomstenbesluit wordt vastgesteld voor het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermings dienst, en verder een verordening betref fende het bewaren en ter beschikking stel len van beenderen, bedoeld ln de Afvallen- besluiten 1940 I en n. De VOORZITTER zegt dat dezer dagen voor rekening der gemeente een patiënt is opgenomen in de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De gevoerde onderhande lingen met betrokken instanties, om in de daaruit voortvloeiende kosten een bijdrage te verleenen, hebben geen resultaat gehad. Gevolg daarvan is dat de kosten mits dien geheel door de gemeente dienen te worden gedragen. Aan het einde der vergadering dankte de VOORZITTER den Raad voor de ver schillende verrichte werkzaamheden en de aangename samenwerking daarby onder vonden. De heer DE NOOD brengt, den voorzitter wederkeerig dank. Ook den secretaris bracht spr. een woord van dank. De Raad van Oostkapelle vergaderde. OOSTKAPELLE. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester K. Fabius. Afwezig jhr. H. J. van Adrichem Boogaert. Besloten werd tot vaststelling der reke ning 1940 voor den gewonen dienst in ont vangsten 65.809,45, en in uitgaven 66.135,62, nadeelig slot 326,17 en voor den kapitaaldienst in ontvangst 66.691,48 en in uitgaven 67.894,22, nadeelig slot 1202, 74. Vastgesteld wordt een verordening voor de bewaring en ophaling van slagersbeen deren enz. De VOORZ. leest een schrijven voor van mej. WalravenRooze, waarin zij per 1 October a.s. ontslag vraagt als concierge van het gemeentehuis. De VOORZ. zegt dat het hem spgt dat dit verzoek is ge daan, daar mej. Walraven dit werk altijd op keurige wijze heeft verricht. Besloten wordt dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen en haar dank te bren gen voor haar arbeid welke zg gedurende 16 jaren heeft verricht. B. en W. hebben ter vervulling van die vacature sollicitanten opgeroepen. Er is één sollicitatie binnen gekomen van mej. Jansevan den Broeke. Deze wordt als zoodanig per 1 October a.s. met alg. stem men benoemd. De pensioèngrondslag van den heer H. M. van Crugningen, onderwijzer aan de openbare school, werd per 1 September vastgesteld op 1810. Vastgesteld wordt een arbeidsovereen komst voor den vasten kern van het lucht- beschermingspersoneel. De VOORZ. deelt mede, dat krachtens de Rijksverordening de Raad haar werk zaamheden moet laten rusten. In verband hiermede spreekt hg enkele woorden van dank voor het altijd in hem gestelde ver trouwen en de aangename samenwerking. De heer VAN LIERE dankt namens de Raadsleden den voorzitter en de wethou ders voor de aangename samenwerking en voor het vele dat inzonderheid de burge meester voor de gemeente heeft gedaan. Raad van Westkapelle. WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag kwam de Raad in openbare vergadering voltallig bgeen, onder voorzitterschap van wethou der W. Huibregtse Pz., loco-burgemeester. Een arbeidsovereenkomstenbesluit voor het personeel, behoorende tot de vaste kern van de luchtbescherming werd vastgesteld, evenals een verordening tot heffing en in vordering van rechten voor inenting tegen typhus en para-typhus. In verband met deze laatste verordening werd medegedeeld, dat de opbrengst vap deze heffing zou moe ten dienen om eventueel te maken onkosten te dekken, wanneer de gemeente zou wor den aangewezen, om tot inenting over te gaan en dat het tarief hoogstens 35 cent per inenting zou mogen bedragen. Daar de aan de gemeente verleende ont heffing van het afvallenbesluit geen be trekking heeft op beenderen, die dus wél ingeleverd moeten worden, werd een ver ordening vastgesteld met betrekking tot het beschikbaar stellen van beenderen. In verband met een schrgven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken werden wgzigin- gen en/of aanvullingen in de poitieveror- dening aangebracht. Zij behelzen o.m. het verbod bg vorst of dreigende vorst een openbaren weg te schrobben of te dweilen of water daarop te werpen, uit te storten of te doen loopen. Het is voorts verboden sneeuw of ijs, af komstig van gebouwen of grondstukken erven daaronder begrepen naar een openbaren weg over te brengen. Dit geldt niet voor het wegruimen van sneeuw of gs van daken of goten, van aan een openbaren weg grenzende gebouwen. Bg sneeuwval of gladheid is men ver plicht binnen den door B. en W. bepaalden tgd de sneeuw en het gs weg te ruimen van het openbaar voetpad, alsmede dat weggedeelte op voldoende wgze met zand, asch, turffmolm, zaagsel of andere daar voor bruikbare stoffen te bestrooien. Het is verboden voor het van een open baren weg verwijderen van sneeuw of ijs gebruik te maken van zout of andere bij tende stoffen, tenzij dit geschiedt op of in de onmiddellijke nabijheid van brandkranen of brand- of rioolputten. Het is verboden sneeuw of ijs op andere plaatsen te storten dan die, welke bg open bare bekendmaking door B. en W. daartoe zijn aangewezen, puin, gruis, scherven, vuil nis, aschlompen, beenderen of dergelgke voorwerpen te vermengen met sneeuw of ijs, dat op eenige openbare plaats wordt gestort. De gemeente-rekening, dienst 1940, werd aangeboden met in den gewonen dienst aan inkomsten 110539,24 en aan uitga ven 116.437,25. Nadeelig slot 5898.01. In den kapitaaldienst aan inkomsten 45194,49 en aan uitgaven 60399,01, een nadeelig slot dus van 15204,52. Tenslotte besloot de Raad ingevolge art. 55 ter, 1ste lid der Lager Onderwijs wet het bedrag der werkelijke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs c.a. over 1940 vast te stellen op 1715,85. De VOORZITTER stelde thans voor, om den lsten ambtenaar ter secretarie voor loopig het salaris, dat deze nu heeft, te laten behouden, in afwachting van de te wachten definitieve regeling door Ged. Sta ten. De Raad ging hiermede accoord, wat ook het geval was ten aanzien van een voor stel van den VOORZITTER, om de be looning van den 2den ambtenaar ter secre tarie met 100 per jaar te verhoogen, in verband met het feit, dat deze functi- onnaris het diploma Gemeente-administra tie I behaalde. Rondvraag. Den heer L. MINDERHOUD JZ. waren van aangelanden klachten ter oore geko men, over den minder gunstigen toestand, waarin het Elf-gemeten-wegeling verkeert. De VOORZITTER zegde onderzoek en zoo noodig vferbetering toe. Tenslotte bracht de VOORZITTER in deze laatste vergadering den raadsleden dank voor de werkzaamheden, die zg in het belang van de gemeente hadden ver richt en voor de prettige samenwerking. De heer H. CYSOUW LZ. dankte den voorzitter voor zijn woorden. GEVONDEN VOORWERPEN. 'T ZAND. Gevonden voorwerpen: Een hengel en toebehooren te bevragen bij Geuze, N. Vliss.weg E 175; een heerenpor- temonnaie bg den gemeenteveldwachter N. Vliss.weg E 209; een lederen broekriem bij Jobse Lage weg E 273; een vulpotlood bij De Hooge, Lage weg E 224. LOOP BER BEVOLKING. DOMBURG. In de maand Augustus zgn ingekomen C. A. Provoost van Oostkapelle naar Weststraat D 62 G. C. But, van Vlis- singen naar Weststraat E 32 Z. Fröberg, van Vlissingen naaf Weststraat E 32 J. L. L. Baron van Ittersum, van Middelburg naar Villapark A 94a. Vertrokken C. van Rgswijk, van Steijns- hofstraat E 27 naar Grgpskerke L. Maas, van Heerenstraat E 76 naar Oostkapelle; J. Phil, van de Vrie, van Kerkstraat D 81 naar VlissingenWa. Dekker, van B 13 naar Koudekerke. Zuid-Beveland DE B. V. G. VERGADERDE TE GOES. Drainage, productie, en de land bouw in Frankrijk. De Bond van Gediplomeerde oud-leerlin gen der Landbouw- en Tuinbouwwintercur- sussen in Zeeland (B.V.G.) kwam Zater dagmiddag in de Prins van Oranje te Goes bijeen onder voorzitterschap van den heer W. de Buck. De heer De Buck verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de beide sprekers, ir. E. Droogendgk en ir. W. Kake- beeke en het hoofd van de landbouwschool te Schoondyke, den heer Van Dgk. Spr. wees verder op de ook voor den landbouw moeilgke omstandigheden en op de voor name plaats die de boer bij de landbouw productie inneemt. Spr. memoreerde voorts I.et overleden bestuurslid de heer Noom te Poortvliet en hy gewaagde daarby met dank over hetgeen deze voor den B.V.G. heeft gedaan. Voorts deelde spr. mede, dat in Axel weer een afdeeling is opgericht en hg sprak de hoop uit, dat deze afdeeling een goed lid van den Bond zal-worden. Spr. bracht daarna hulde aan den heer B. Meyers voor de verzorging van de bonds- rubriek in het landbouwblad en bepleitte medewerking aan deze rubriek door de le den. Ontwatering op de boerderij. De secretaris, de heer J. J. Goetheer, bracht daarna verslag uit over de ant woorden ontvangen op de vragen over de ontwatering op de boerderg. Alle inzenders waren het eens over het nut van drainage doch wezen daarbg op diverse moeilgkhe- den b.v. bg lage gronden. In den regel ge schiedt het draineeren door vakmenschen. Bg het aanschaffen der buizen wordt vaak meer op prijs dan kwaliteit gekeken. Een levensduur van 15 tot 30 jaar werd ge noemd. Voorts werd het nut van cursus sen over dit onderwerp bepleit. Bij de bespreking werd o.a. opgemerkt, dat het leggen der buizen „met de hand" wel het best bleek te zijn. Voorts voerde men aan, dat de boer zelf deskundige be hoort te zijn op het gebied van draineeren. Van belang is, dat aan de laaggelegen gronden een goede gelegenheid tot ontwa tering wordt gegeven. Dit is van veel be lang voor de productie. Een duur van 15 tot 30 jaar achtte ir. Droogendgk optimis tisch. In elk geval moet dan intusschen de draineering opgegraven en overgelegd worden. Aan de buizen moet zooveel ver loop worden gegeven als de omstandighe den het toelaten. Hoe sneller afvoer van het water hoe minder last van dichtslibben. Ir. Droogendgk wees er nog op, dat voor de cursussen subsidie gegeven wordt doch dat deze voor 1 October aangevraagd moet worden. De voorzitter zegde toe, dat het rapport met opmerkingen gepubliceerd zal worden en het bestuur de kwestie eener cursus spoedig zal behandelen. Ir. Droogendgk hield hierna een cause rie over opvoering der bodemproductie. Spr. gaf daarbij tallooze wenken hoe deze verhooging op velerlei wijze bereikt kan worden, neerkomende op een deskundige behandeling van bodem, zaad en gewas. Wij herinneren aan de gelijke causerie door spr. onlangs voor den C.B.T.B. gehouden. Landbouwmogelijkheden in Frankrijk. Ir. Kakebeeke behandelde daarna de „landbouw mogelgkheden in Frankrgk". Bg de verschillende reizen die spr. in Frank rgk maakte viel hem, zulks in tegenstel ling met ons land, het overschot van veel grond op, omdat er te weinig krachten zgn om deze te bewerken. Spr. behandelde dan klimaat- en grondverschillen, waar door ook de bedrijfsomstandigheden uiteen- loopen. Over het algemeen wordt het be drijf echter slordig gevoerd en zoo zien b.v. ook de bedrijfsgebouwen er zeer onverzorgd uit. Voor de Nederlanders die naar Frank rgk gaan is dit alles niet aanlokkelgk. En men behoeft er ook niet heen te gaan met de gedachte er rijk te worden. Mlen gevoelt er goed, dat eep volk, dat zgn landbouw liet varen, eigenlgk een verloren volk is. Onge- twgfeld zgn er mogelgkheden om goede vruchten te plukken van zgn arbeid, maar dan moet men er niet alleen naar toe gaan. Tot heden kunnen de producten, als b.v. granen en bieten, de vergelijking met de producten van onzen bodem niet doorstaan. Zooals gezegd is er overvloed van grond maar geen kapitaal en werkkracht om de zen grond productief te maken. Wil men er succes hebben, dan moet men de zaak groot aanpakken, met eigen werkvolk, en er zich onafhankelijk maken. Men krggt dan een opzet zooals hier te lande, en een goede leiding kan dan zorgen voor het onderlinge contact. In dezen tgd kan zulk een plan echter niet verwezenlijkt worden. Men is thans in Frankrgk bezig den trek van het land naar de stad tegen te gaan en gunsti- ge^ voorwaarden voor den landbouw te scheppen. Spr. besloot met de raad: de oogen open te houden, omdat er in de toe komst in Frankryk mcgelgkheden zgn, die hier ontbreken. Op beide onderwerpen volgde nog een bespreking waarna de voorzitter met een kort woord de matig bezochte vergadering sloot. Gemeenteraad van Wemeldinge. Nieuw hoofd der openbare lagere school benoemd. WEMELDINGE. Vrgdagavond vergader de de raad dezer gemeente, onder voor zitterschap van burgemeester Willemsen. Wat de rekening van het burgerlgk armbestuur, dienst 1940 betreft, wordt door de commissie van onderzoek opge merkt, dat een post van 147,37 alsnog te verhalen staat vermeld, en wordt- door een der commissieleden geïnformeerd naar een uitgaaf terzake van een bloemstuk, aan een jubileerend ambtenaar van het burgerlijk armbestuur geschonken. De voorzitter zegt, dat de te verhalen post betreft de vergoeding voor de schippers- school van buitengemeenten ingevolge de lager-onderwgswet, waaromtrent nog brief wisseling gaande is. De uitgaaf voor een bloemenmand achten B. en W. gerecht vaardigd bg een 40-jarig jubileum. De rekening wordt voorloopig vastgesteld. De aanvangsjaarwedde van den nieuwbenoem- den 2den ambtenaar ter gemeente-secreta rie, J. de Mul, wordt vastgesteld op 600. Na een geheime zitting wordt de heer A. van Rgswgk te Slikkerveer met alge- meene stemmen benoemd tot hoofd der openbare lagere school. De heer De Jonge informeert naar de door het nieuwe schoolhoofd te betrekken woning. Spr. meent, dat de raad destgds hiervoor een woning had aangewezen, om dat het in de bedoeling lag het hoofd bg de school te doen wonen. De voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zgn, dat onder de huidige om standigheden dit raadsbesluit thans niet kan worden uitgevoerd en het wenschelgk is het schoolhoofd in de woning, die door den heer De Koeger zal worden verlaten, weder zijn intrek te doen nemen, nadat in deze woning de noodige verbeteringen zullen zijn aangebracht. Tenslotte betuigt de voorzitter den raadsleden dank voor hetgeen zg in het belang der gemeente hebben helpen verrichten en tot stand bren gen en complimenteert spr. den heer Wabeke, die op 3 September a.s. den dag hoopt te herdenken, waarop hy 40 jaar geleden als raadslid werd geïnstalleerd. Namens den raad betuigt de heer Wabeke den voorzitter dank voor de aan gename leiding, welke hij aan de vergade ringen gaf. VER. VAN OUD-LEERLINGEN VAN DE TUINBOUWCURSUSSEN. KAPELLE. In algemeene ledenvergade ring kwam de vereeniging van Oud-leer lingen van de Tuinbouwcursussen byeen in het lokaal „Obadja", onder voorzitter schap van den heer Glas. Besloten werd om Zaterdag a.s. een ex cursie te maken met leden en begunstigers naar Zeelands proeftuin in den Wilhelmi- napolder. Verder zullen weder de gewon© winter- cursussen kunnen plaats hebben. Ook werd veel gevoeld voor een derde leerjaar; ook ouderen kunnen hieraan deelnemen. De voorzitter deelt verder mee dat er gelegenheid bestaat om een cursus te volgen in Goes om zich te bekwamen in tuinarchitectuur en tuinaanleg. Het les geld is zeer redelgk gesteld. Besloten werd verschillende lezingen, alle de fruitteelt betreffende, en hiermede verband houdende, te doen houden. Verschillende personen zullen gevraagd worden de vereeniging iets te geven dat in deze tijden zeer noodig is. De fruitteler moet op de hoogte blgven van zgn tgd. OPBRENGST T.B.C.-COLLEOTE. KRABBENDIJKE. De collecte ten bate der T.B.C.-bestrgding heeft alhier de som van 60.13 opgebracht. Zeeuwsch-Vlaanderen HET ONDER WIJS-RUIMTEPROBLEEM BIJNA OPGELOST. OOSTBURG. Het is voor het gemeente bestuur, zoowel als voor de schoolbesturen een heele puzzle geweest om te zorgen dat, nu de vacanties zijn afgeloopen, het onder wijs kan worden voortgezet. Hoewel nog wel geen algeheele oplossing is verkregen, staat het nu toch wel vast, dat het onderwijs voortgang zal hebben. Het onderwijs aan de openbare lagere school zal by'na geheel in de lokalen van de R.H.B.S. kunnen worlen voortgezet. Ver moedelijk zal slechts één klasse daarin geen ruimte vinden. Deze zal dan overgebracht moeten worden naar de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk. De Chr. lagere school zal voor een ge deelte verhuizen naar de bewaarschool, ter wgl nog onderhandelingen gevoerd worden om de nog ontbrekende ruimte te betrekken in het voormalige Velo-huis aan de Zuid- zandsche straat. De ambachtsschool krggt de beschikking over een lokaal in de R.K.-school en zal eveneens onderwgs geven in het voormalige Velo-huis. Hoewel men zich dus wel zal moeten be helpen, is met deze regeling toch bereikt, dat het onderwgs niet teveel zal stagneeren. Burgemeester Hoekzema doet al het mo gelijke dit netelige probleem tot een goede oplossing te brengen en vindt het daarom zoo teleurstellend dat de bewaarschool geen lokaliteit meer ter beschikking heeft. Zeer waarschijnlijk zal dit echter de eer ste paar weken ondergebracht kunnen wor den in het huis Breedestraat 45c., doch dit huis zal op het laatst van deze maand niet meer beschikbaar zijn. De burgemeester heeft thans een beroep gedaan op de ingezetenen, om ten behoeve van een vgftiental kindertjes een kamer beschikbaar te stellen, opdat ook het be- waarschoolonderwgs voortgang kan hebben, OPBRENGST T.B.C.-COLLECTE. De Vrydag en Zaterdag in deze gemeente gehouden collecte voor de T3.C.-bestrijding, heeft opgebracht 98,74%, een resultaat dat zeer bevredigend genoemd mag worden. COLLECTE TUBERCULOSEBESTRIJDING. AARDENBURG. De algemeene collecte voor tuberculosebestrgding bracht te Aar denburg op 53,47. DE OPENBARE LAGERE SCHOOL. SLUIS. Was aanvankelijk alles geregeld om de lessen van de openbare lagere school in het gebouw „De Roode Leeuw" op de Markt te houden, op het laatste oogenblik is ook hierin verandering gekomen. De school zal thans gehouden worden in het gebouw van de R.K. meisjesschool in de Brugstraat, met ingang van 4 Sep tember, 9.30 uur. BEGIN VAN SCHOOLJAAR DER DUITSCHE SCHOLEN IN NEDERLAND. De tot dusver in Nederland bestaande Duitsche scholen beginnen met het onder wijs op Dinsdag 2 September. De nieuwe Duitsche scholen in Nederland beginnen volgens officieele regeling. GENERALE SYNODE DER CHRISTEL. GEREFORMEERDE KERK. Heden te Apeldoorn aangevangen. Heden is te Apeldoorn de driejaarlijksche Generale synode der Chr. Geref. kerk aan gevangen, bgeengeroepen door de Chr. Geref. gemeente van 's-Gravenhage-Cen- trum. Oudergewoonte ging gisteravond aan de synode een Ure des gebeds vooraf die ge leid werd door den voorzitter van de vorige synode, prof. L. H. v. d. Meiden van Apel doorn, die sprak over Ps. 46 58. Hedenmorgen heeft ds. M. W. Nieuwen- huijze namens de roepende gemeente van 's-Gravenhage-Centrum de Synode geopend njet een openingsrede waarin hij namens de kerkeraad van de roepende gemeente allen hartelijk welkom heette aan deze plaats. Wel kon spr. de teleurstelling niet verber gen dat de synode niet in Den Haag zelf kon samenkomen want het zou de gemeen te van Den Haag-C. een eere geweest zgn de hoogste vergadering der kerk aldaar te ontvangen. Deze synode, aldus spr., is een uitgestelde synode, die had moeten samenkomen in 1940, het oorlogsjaar. Het is in bijzondere tijdsomstandigheden dat de Synode vergadert. Zij zetten een stempel op haar arbeid, die hoogst gewich tig is. Veel vraagt de aandacht, o.a. de Theol. School, de Emeriti-kas, het Wees huis, de buitenlandsche zending, enz. R.-Kath. Kerk. De weleerw. heer J. M. Dunselman, te Vlissingen is benoemd tot kapelaan te Delft. In zijn plaats is te Vlissingen be noemd de weleerw. heer M. van Stee. FRAUDULEUZE EIERENHANDEL De politie te Heerlen is een frauduleu- zen handel in eieren op het spoor geko men. De hoofddader, zekere M. te Geldrop wonende, is gearresteerd in Sittard. Bij dezen frauduleuzen handel zijn tien perso nen betrokken. M. wordt verdacht van het verkoopen en vervalschen van toewijzin gen. In Heerlen zijn voorts duizenden toe- wgzingen verkocht door tusschenkomst van zekeren V. te Geldrop. Het onderzoek wordt voortgezet. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram. 6 50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgym. 8.00 B.N.O.: ber. 8,15 Gewijde mu ziek (gr. pl.). 8,45 Gram. 9,15 Voor de huis vrouw 9,25 Gram. 11,00 Voor de kleuters, 11,20 Sylvestre trio. 12,00 Orgel, 12,25 Voor den boer. 12,40 Almanak. 12,45 B.N.O.Nieuws- en econ. ber. 1,00 Groninger Orkestver. en soliste. 2,15 Ensemble Amende. 3,00 Voor de vrouw. 3,20 Zang, piano en gram, 4,00 Bijbellezing (Christ. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gram. 5,15 B.N.O.Nieuws-, econ. en beursber. 5,30 Voor de jeugd. 5.45 Klaas van Beeck en zijn ork. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De speellieden en Klaver Drie. 7,00 Actueel half uurtje. 7,30 Volksgezondheid. 8,30 Gevarieerd progr. (e.o.) 9,30 Gram. 9,45 B.N.O.: ber. 10,00— 10,15 B.N.O.: Engelsch© uitzending. HILVERSUM n. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 10,00 Morgenwijding. 10,20 Orgel (e.o.), 10.40 Voordracht. 11,00 Gram. 12,00 Ork, Ma-* lando. en solist. 12,45 B.N.O.: Nieuws- en econ, ber. 1.00 Romancers en solist. 1,45 Schrammel- kwartet en soliste. 2.15 Voor de jeugd. 2,30 Eigen opnamen. 4,00 Het Hollandsche Trio en gram. 5,00 Wijdingswoord. 5,15 B.N.O.: Nieuws- econ.- en beursber. 5.30 Orgel en zang, 6.00 Gram. 6.15 Otto Hendriks en zijn ork. 7,00 Actu eel halfuurtje. 7.30 Gram. 7,45 In en om de N.S. B. (N.S.B.). 8.00 le acte van de opera „Die Zauberflöte" (eo>. 9,35 Gram. 9,45 B.N.O.: ber. 10,00 Dagsluiting (Christ. Radio Stichting). 10,05—10,15 Gram. Woensdag 3 September. Het Schneiderhan-kwartet speelt in een kamermuziek-programma van 11.0011.30 uur het Terchenkwartet van Joseph Haynd en een nagelaten werk in C moll van Franz Schubert. In een vroolgk programma over den zen der Frankfurt werken mee Lilly Traut- mann en Lizzy Waldmueller (sopraan), Franz Fehringen (tenor), Anton Inkamp (bas), het groote orkest van den rijkszen der Frankfurt onder leiding van dr. Rein- hold Merten en het kleine orkest van den rijkszender Frankfurt onder leiding van Franz Hauck. Van 20.1520.50 uur koorzang met zui veren stemachtereenvolgens frontberich- ten. Werken van volksche meesters worden uitgezonden van 21.1522.00 uur Rainer Grund (klarinet), Adolph Niegsch (piano), en een groot radio-orkest onder leiding van Ernst Josef Topitz spelen melodieën van Lortzing, Schubert, Weber en Strauss e.a«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3