1 „Nederland en de opbouw van het nieuwe Europa" De Raad van Kapelle vergaderde. KLOMPERTJE KLOMP een echte hollandsche jongen Kerk- en Schoolnieuws Radioprogramma In de aula van het koloniaal instituut te Amsterdam heeft de gezant Werner Daitz uit Berlijn, president van den „Füh- rerat der Gesellschaft für Europaische Wirtschafsplanung und Grossraumwirt- schaft", Zaterdag een voordracht gehou den over „Nederland en de opbouw van het nieuwe Europa". Er was voor deze voordracht zeer groote belangstelling uit alle kringen. Gezant Daitz begon met te verklaren, dat hij niet geloofde, dat de Nederlanders zoo materialistisch zijn, zooals dikwijls wordt beweerd, dat zij ^alleen maar in gul-' dens, en centen zouden kunnen denken. Zij zouden dan geen Germaansch volk zijn. Spr. was integendeel de overtuiging toe gedaan, dat de Nederlanders, als behoo- rende tot de Germaansche levensgemeen schap, zooveel idealisme zouden bezitten, dat zij duidelijk de stem van de Europee- sche revolutie, die de nieuwe ordening van Europa beoogt, zouden hooren en dien roep verder in him volk zouden uitdragen en zouden weten te beantwoorden, ^ant het .groote gebeuren van dezen tijd, dat de nieuwe ordening van Europa is, mag niet gezien worden als een oorlogsver- schijnseL De werkelijke grond van den huidigen toestand is de revolutionmaire nieuwe ordening van Europa zelf. Sprekende over de nieuwe ordening en structuurverandering, zei spr. verder o.m. dat deze niet alleen het politieke leven en de bestaande staatsrechterlijke construc ties zullen grijpen, maar ook het econo mische. leven vain West-Europa, dat ge richt is op het overzeesche. De nationaal-socialistische economische ordening heeft ook hier in den koristen tijd bijzondere resultaten behaald. Ook de Nederlanders behoeven bij een nieuwe ordening van Europa niet tA .vree zen, dat zij slechter af zullen zijn dan in den zoogenaamden bloeitijd van het libe ralisme. Integendeel. Juist de Europee- sche groot-ruimte economie zal Nederland een nieuwen bloeitijd brengen. Engeland heeft niet alleen Nederland in ruil van zijn twijffelachtige bescherming van zijn bestekoloniën beroofd, maar ook van het grootste deel van zijn natuurlijken tusschenhandel met het vasteland. Want Rotterdam, Amsterdam en Ant werpen zijn in werkelijkheid naast Ham burg en Bremen, de natuurlijke poorten van Europa naar de overige werelddeelen. Dat bij een nieuwen uitbouw van de Nederlandsche economie structuurveran dering het noodzakelijke gevolg moet zijn, is begrijpelijk. Want op een of andere ma nier kan men de 73 procent Nederlanders, die over een zeer gering inkomen beschik ken en van den legendarischen rijkmaken den overzeéschen handel, weinig geprofi teerd hebben, niet helpen. Ook voor de bedrijfseconomie en de in dustrie zuilen zekere structuurveranderin gen noodzakelijk worden om de doorsnee levensstandaard der arbeiders te kunnen verhoogen. De zeer belangrijke Duitsche opdrach ten voor Nederland zijn reeds de eerste kenteekenen van een practisch wederzijd- sche hulpverleening der continentale ar beidsgemeenschap en .volkseconomie. Er is geen enkele reden om aan te ne men,dat de buitenlandsche handel van andere volkeren, niet eveneens minstens op dezelfde hoogte van het vooroorlogsche tijdperk kan komen. Waarschijnlijk zal deze daar zelfs hoog boven uitkomen. Dit geldt ook voor overzeesche produc ten. Want na de vernietiging van het joodsch bolsjewistisch systeem zal geheel Oost-Europa afzetgebied gemaakt worden voor de tropische producten. De Europeesche revolutie, door Duitsch- land en Italië geleid, omdat deze landen het eerst ondervonden hebben, dat nood! bidden leert, zoo eindigde de hegr Daitz, zal het oude spreekwoord weer van kracht maken, dat' vrede voedt en onrust ver teert. Burgemeester Vöute bracht vervolgens dank aan gezant Daitz voor' zijn belang wekkende rede. Overname der noodwoningen. Het B.A. kon buiten de subsidie van 1500. KAPELLE. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Bierens. Na beëediging van den heer M. Veerhoek Gzn. als raadslid, deelt de VOORZ. o.a. mede, dat bericht inkwam van „Eigen Erf" over den achterstand die verscheidene eigenaars van plaatsjes hebben. In den re gel zijn deze normaaléén der eigenaars is ernstig aangemaand zijn schuld te voldoen, daar anders maatregelen moeten worden getroffen. De afrekeningstaaÉ van den to ren kwam in, groot 10.269. Nader zal men hooren, wat door „Oorlogsschade" bij gedragen zal worden. Dr. Kalff stelde indertijd het grootste deel als vergoeding in uitzicht. Uit het accountantsrapport blijkt, dat het Burger lijk Armbestuur de geschatte subsidie van de gemeente ad 1500 niet noodig had en deze dus teruggestort zal worden. Hierna worden goedgekeurd de rekenin gen van het B. A. van Kapelle en van het voormalig B.A. te Schore, na advies der commissie van onderzoek. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1940, sluitpnde met 106.173 w.o. een nadeelig saldo van 7328 te ontvangen is echter nog een bedrag van 12.023, zoodat er dan een voordeelig saldo is van 4695. Begonnen werd met een batig saldo van 5611, zoodat de uitgaven 916 meer be droegen dan de inkomsten. De rekening wordt ter onderzoek gesteld in handen van de heeren De Jonge, De Vrie en Van der KuyL Laatstgenoemde neemt zijn ver kiezing echter niet aan, waarop de heer Veerhoek gekozen wordt. Legesbouwkosten wederopbouw. B. en W. stellen voor, de leges voor de bouwkosten van den wederopbouw te hand haven, zulks in afwijking van een aanbe veling van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. De heer VAN DEK HAVE wil deze leges opheffen. De wederopbouwers krijgen toch al niet teveel. De VOORZ. zegt, dat B. en W. meenen, dat dit overbrugd moet worden en de legeskosten getrokken moeten worden bij de algeheele kosten waarna dan de gedu peerden ook hiervan het bepaalde percen* fcage terugkrijgen. Het voorstel wordt hierna zonder h. st. goedgekeurd. D. Smallegange te Biezelinge verzocht een bijdrage in verband met de verplaat sing van zijn woonhuis met schuur inge volge het uitbreidingsplan. B. en W. willen de extra-kosten van adressant dragen en f 225 toekennen. Adressant had ongetwij feld meer kosten, maar dit ligt aan het opbouwen van een grooter schuurtje dan afgebroken werd. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen dan voor, de noodwo ningen van de gedupeerden door oorlogs geweld over te nemen en deze dan aan hen te verhuren. Eet Rijk wil 90 in de kos ten dragen en dan later een gelijk percen tage van de netto-opbrengst terugontvan gen. Zijn er eigenaars, die de woningen niet willen overdoen, dan kunnen ziJ deze behouden. Aldus wordt besloten. - Ongewoonbaar verklaard worden de wo ningen B 15, 16 en 17 aan den Postweg. Slechts één i6 nog bewoond. Er zal een ontruimingstermijn van zes maanden ge steld worden. B. en W. stellen dan voor den heer M. J. de Klerk tot gemeente-opzichter aan te stellèn. Genoemde staat op wachtgeld. Op de begrooting werd er reeds een jaarwedde van 250 voor uitgetrokken. Indertijd moest hij ontslagen worden, doordat Goes het toezicht kreeg, doch de wederopbouw maakt thans een eigen opzichter noodza kelijk. In de politieverordening wordt een wijzi ging gebracht, waardoor het niet meer verplicht is dat paarden b# sneeuwval een bel o.d. dragen. De geloofsbrief van het nieuw aangewe zen raadslid, de heer J. Stevense te Schore, wordt onderzocht en in orde bevonden, waarna tot zijn toelating wordt besloten. Een verordening wordt vastgesteld re gelende de rechtspositie van het personeel' van den vasten kern van den luchtbescher mingsdienst. Voorts worden nieuwe pen sioengrondslagen Vastgesteld in verband met de nieuwe jaarwedden. Daarbq wordt de heer P. Klap, veldwachter, tevens tot gemeentebode aangesteld. De heer VEERHOEK zegt uit het' be sprokene in de vorige vergadering den in druk gekregen te hebben, dat de gemeente werkman zijn plicht niet voldoende deed. Zulks bijv. in verband met het niet vol doende' schoonhouden van de Weststraat. De VOORZ. zegt, dat dit niet bepaald gezegd werd. Spr. zou echter, gaarne zien, dat hij daar regelmatig eenigen tijd voor nam. Als de heer «Veerhoek nog wijst op den slechten toestand van den Dijkwelschen weg, zegt de heer VAN DER HAVE, dat Ged. Staten de Breede Watering bewesten Yerseke opdroegen dezen weg in orde te maken. De VOORZ. voegt daaraan toe, dat de gemeente den weg dan zal overnemen. Ook de afwatering kan dan, eventueel in over leg met de bewoners in orde gemaakt worden. De voorzitter wijst er nog op, dat men, wat de wegen betreft, ook met de schaarschte aan materiaal, bijv. steenslag, zat. Spr. deelt den heer Rijn nog mede, dat de eertijds vastgestelde bijslag van 10 voor het gemeentepersoneel door G.S. niet goedgekeurd werd. Dit mocht slechts 6 zijn. Dat, een artder bericht kreeg over 10 die betrof een verhooging en geen toeslag. De VOORZ. deelt den heer Zegers nog mede, dat bjj den gemeente-architect reeds aangedrongen werd om de hoopjes steen, die overal nog liggen en gevaar opleveren, weg te dóen ruimen. De heer Zegers critiseert, dat het vuil van koeien en paarden te lang op de stra ten blijft liggen. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van Me- dioburgum kwam het voltallige col lege van B. en W. ter receptie ztyn gelukwenschen aanbieden. ANONIEME GIFTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. De Nederlandsche ambulance heeft de volgende anonieme giften ontvangen: Schoenenmagazijn te Tilburg 25, mej. A. M. te R. 2, N. N. 15, N. N. te U. 10, voor menschen in nood 25, opbrengst ingeleverde metalen 7.44, ter navolging 500, inhoud bridgepot 12.64, dames B. te H. 4, D. R. te' W. 2.50, P. W. te H. 10, Aristos 50, mevr. K. van D.S. 10, voor de tweede 100.000 100, voor de gewonden van elke nationaliteit 5, van M. te N. 5, N.N. te S. 2.50, N.N. te 's-Gra- venhage 5, N.N. te H. 10, N.N. te W. 25, bezoekers goochelavond te Z. 21.35, chauffeur C. J. M. te R. 1, hotel de G. 25, onbekende N.V. 1000, dominé H. 25, voor de ambulance 0.50, voor uw zegenrijken arbeid 10, de heer E. te 's-G. 10, F. H. T. te Z. 100, N.N. te R. 250, N.N. te 's-G. 5, de R. te R. 5. voor vriend en vijand 100, ter verzachting van het vele leed 25, met «heil en zegewen- schen 10, fam. van N. te V. 10, van H., Huis ter Heide 1, een huismoeder te Maastricht 2, schipper D. van W. te R. 5, R. K. journalist 1, S. S. H. te H. 5, menschenplicht ten aanzien van oorlogs gewonden ondanks meeningsverschillen D. ■f 2, voor onze medemenschen 1, plicht tegenover ambulance-leden, waar Neder land trotsch op kan zijn 10, oud-ver- pleegster N.N. te G. 2.50, mej. N.N. te B. 1, omdat de Nederlanders te lamlen dig zgn om mee te vechten 10. 1 DE RUIL. GING NIET DOOR. Dezer dagen kreeg een bakker te Am sterdam een aanbieding van een meel handelaar. Deze jaatste had nog drie ba len Amerikaansch patentmeel, welke bij tegen de noodige bijbetaling natuur lijk wilde ruilen voor evenzooveel re- geeringsbloem. De bakker hield zich,, alsof hij inderdaad wel iets voelde voor een dergelijke trans actie en vroeg den handelaar, nog eens terug te komen. Hij waarschuwde echter de politie en toen de handelaar weer kwam, zat een rechercheur in een kast verborgen, die het geheele gesprek afluis terde en den handelaar daarop wegens overtreding van de distributiewet ar resteerde. De patentbloem, een hoeveelheid van 450 kg. alsmede 69 balen roggemeel en een partij witte boonen werden te zijnen huize in beslag' genomen. De VOORZ. wijst er tenslotte op, dat dit de laatste raadsvergadering is en spreekt in verband hiermede eenige woor den van dank tot de raadsleden. De heer DE JONGE beantwoordt den voorzitter en neemt verder ook van den secretaris met goede woorden en dank af scheid. De voorzitter en den secretaris danken voor de tot hen gesproken vriendelijke woorden. INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI TE MtJNCHEN. De vertegenwoordigers van veertien lan den zullen deelnemen aan het internationale schaaktournooi, dat de Duitsche schaakbond van 821 September a.s. te München ge organiseerd heeft. Voor Nederland zal Cort- lever uitkomen. BRASPENNINX WINT HET GOFFERTCRITERIUM. Gistermiddag werd te Nijmegen het Gof- fertcriterium gehouden. Gereden werd over een afstand van 100 K.M. De wedstrijd was behoorlek zwaar, hetgeen tot gevolg had, dat na ongeveer 50 K.M. de helft van de renners den strijd opgaf. In totaal bereikten 23 renners den finish. Pellenaars, Braspen- ninx en Steenbakkers slaagden "er in aan de bewaking te ontsnappen en behoorlijk uit te loopen. De uitslag luidde 1. Braspenninx, Prin- cenhage, 2 uur 20 min. 25 sec.2. A. Steen bakkers op 1 wiel 3. Pellenaars, Terhey- den op 1 ronde 4. P. Evers, Wormerveer 5. Van Amsterdam, Princenhage6. L. Motke, Amsterdam 7. P. Verschuur, Rot terdam; S. G. Joossen, Made; 9. G. Spren- kelink, Hengelo10. J. Lambrichts, Maas tricht. PRETTIGE WEKEN IN DE KINDERTEHUIZEN VAN DE N.S.V. Behalve dat de N.S.V. in Nederland op uitgebreide schaal kinderen ter verzorging in gezinnen onderbrengt, houdt zij zich ook bezig met het uitzenden van tal van kin deren naar de voortreffelijke kindertehui zen der N.S.V. Vrijdag zijn in het jeugd tehuis der N.S.V. te Bad Salzuflen 60 meisjes aangekomen uit Nijmegen, Gro ningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht en in het jeugdtehuis Heiden Oldendorff 50 jongens uit Amsterdam. In een omgeving met een bekoor lijk landschap staan den kinderen zes we ken van voortreffelijke verzorging en van een prettig kameraadschappelijk samen zijn te wachten. In ruil voor de gastvrije ontvangst van deze kinderen uit Nederland in de tehuizen van het Duitsche rijk, Zijn in het onder Duitsche leiding staande jeugdtehuis der N.S.V. „Morgenrood"" te Oisterwijk 80 meisjes uit de Gouwen Dusseldorf en West- falen-Zuid gedurende vijf weken uitgènoo- digd. De artsen hadden dezen Duitschen kinderen een verblijf in een tehuis met zeeklimaat voorgeschreven VERDRONKEN. Zaterdagmorgen werd de zestigjarige A. van R. te Oisterwijk dood achter zyn woning aangetroffen. Men vermoedt, dat de man des nachts iemand in zijn tuin heeft gehoord, en op onderzoek uitgaande, in de duisternis in de Looiersput is ge raakt, waarin hij verdronken is. 88. Tjoep, daar' zie je hem gaan. Met buisje en broek en klompen aan duikt Klompertje pardoes in 't wfter. Hij moet de pop van Anneliesje redden, dus is er geen minuut te verliezen. Wat moeder er wel van zeggen zal, als haar zoon straks doornat thuiskomt 89. Het water was maar heel ondiep en zoo gebeurde het, dat Klompertje bij het duiken zelfs nog zijn hoofd op den modderigen grond had gestooten. Het deed wel even zeer. Waarom ging An- neliefcje nu ook juist aan den kant van een sloot spelen. 90. Maar, afijn, het leed was al weer geleden en Klompertje had een goede daad gedaan èn daar moest je wat voor over hebben. Het was toch ook voor zijn lieve vriendinnetje en Klompertje Klomp was een galante jongen. Dat moest ook, had vader altijd gezegd. De 34e Lelpziger Messe. Staatssecretaris Gutterer van 't Duitsche ministerie van volksvoorlichting en propa ganda heeft gisteren ter gelegenheid der opening van de najaarsbeurs, die den eersten dag reeds meer dan 100.000 be zoekers heeft ontvangen, een rede gehou den voor vertegenwoordigers der binnen en buitenlandsche pers. Hij betoogde, dat de zuiver op uitbreiding gebaseerde libe ralistische economische orde van het ver leden moet worden afgeschaft. „Terwijl Duitschland en met dit land geheel Euro pa strijden voor het ontstaan van een in zichzelf afgerond leefruimte, gaat het bfl onze van bezit oververzadigde tegenstan ders om alomvattende beheersching van grondstoffen en menschheid. Tegen deze opvatting, is de strijd der asmogendheden gericht en met hen van alle krachten in Europa, die tot opbouw bereid zijn. De staatssecretaris ging toen over tot opsomming van de beginselen van een so-' ciaal rechtvaardige organisatie der econo mie bij de verschillende afzonderlijke vol ken, die als volgt luidden: 1. suprana tionale ordening met nandhaving van de gerechtvaardigde bijzondere belangen der afzonderlijke volken. 2. Eerlijke aandacht voor de behoeften der verdragspartners. 3. Bevrijding van de verplichtingen, die iedere buitenlandsche handel heeft, uit de sfeer der toevalig aanwezige commercieele en winstkansen. 4. Leiding van het econo mische leven der landen afzonderlek met het oog op de supranationale ordening en verbondenheid. De functionnaris verstrekte toen in cij fers een overzicht van de Europeesche goederenmarkt en verklaarde, dat een eensgezind Europa economisch sterker is dan ieder ander supranationaal econo misch geheel. „Deze Europeesche ge meenschappelijke markt is zoowel voor den afzet als voor de voorziening van de overzeesche landen aanmerkelijk belang rijker dan Europa in het verleden ooit is geweest. Wie dit gebied wil uitschakelen of zijn economische kracht probeert té verlammen, pleegt een misdrijf jegens het geheele internationale economische leven". Ned. Herv. Kerk Oostkapelle. Gekozen tot notabel in plaats van wijlen den heer B. Coppoolse de heer H. M. van Cruijningen. Geref. Kerk van Geersdijk De Geref. kerk van Geersdijk wijk C. der burgerlijke gemeente Wissenkerke die in September 1864 tot openbaring kwam, zal nu binnenkort haar eersten predikant ontvangen aangezien cand. L. Dorst, hulp prediker te Harskamp, het beroep heeft aangenomen. De kleine kerk van Geersdijk telt 211 zielen waarvan 103 belijdende leden. De heer Dorst werd 19 Aug. 1914 te Tol- bert (Gr.) geboren, waar zijn vader hoofd opzichter is van de Prov. Waterstaat. Hij bezpcht het Willem Lodewijkgymnasium te Groningen en studeerde aan de Vrije Uni versiteit theologie. In Dec. 1938 candidaat geworden was hij van Nov. 1939-<-Maart 1940 hulpprediker van de Geref. kerk van Deventer en nu sinds 1 Juli j.L' in dienst van de Ger. kerken van Beekbergen en Ede te Harskamp, waar hij zijn arbeid 1 Oct. a.s. beëindigen zal. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1ML HILVERSUM I. 416.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Christ. Radio Stichting). 8.25 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voordracht. 31.20 Zang, piano en gram. 12.00 Gram. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Cello en piano. 1.30 Boyd Bachman en Klaas van Beeck en hun orkesten. 2.45 Retóda Sextet. 3.30 Zang met piano. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gram. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 BNO: Neuws-, econ.- en beursber. 5.30 Ramblers. 6.00 Alleen voor mannen. 6.15 Cabaretprogr. 6.45 Reportage. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Haar- lemsche orkestvereeruaen solisten. 8.45 Voor den boer. 9.00 Orgel. 9.30 Gram. 9.45 BNO: Ber. 10.00 BNO: Engelsche uitzending. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 10.20 Piano. 10.40 Gram. 1100 Omroep orkest en solisten (eo.). 12.00 Ensemble Rent meester. 12.46 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Orgel en zang. 1.30 Ensemble Jonny Ombch. 2.00 Gram. 3.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 4.00 Causerie met muzikale begeleiding. 4.30 Gram. 6.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Amabilesextet. 6.15 Causerie over het Zieken fondswezen (II). 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (N.S, B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 7.45 Ensemble Bandi Balogh. 8.00 Radiotooneel. 9.00 Voor de werkende vrouw 9.15 Gram. 9.45 BNO: Ber. 10.00 Avondwijding. 10.05—10.20 Politiek weekpraatje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6