O irigent Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 1 September 1941 Staatsbijdragen voor woningbouw. De legerberichten van gisteren, h De HypotheekregeUng 1941 vastgesteld. Gelijk bekend is, verleent de staat voor den eigenlijken woningwetbouw geldelrjken steun in de volgende vormen a. Voorschotten voor den bouw van een voudige arbeiderswoningen ter verruiming van de woningmarkt in de gevallen, dat de particuliere bouwnijverheid niet in de be hoefde aan dergelijke woningen voorziet b. Voorschotten voor den bouw van wo ningen, gepaard met krotopruiming, in welk geval die voorschotten zoo nöodig gepaard kunnen gaan met een jaarlijksche bijdrage in het exploitatie-tekort van maximaal 50 per woning 75 voor groote gezinnat) c. Voorschotten voor den bouw van zoo genaamde „eigen woningen ten plattelan- de", gepaard met krotopruiming, met de mogelijkheid van een bijdrage fonds perdu van maximaal 600 900 voor groote gezinnen) d. Voorschotten ter noodzakelijke verbe tering van eigen woningen ten plattelaude, ingevolge de circulaire van 7 Juni 1928, met de mogelijkheid van een bijdrage k fonds perdu van maximaal 400 600 voor groote gezinnen-. De omstandigheid, dat de bouwkos ten in sterke mate zijn gestegen, maakt het onder de huidige omstandigheden in vele gevallen onmogelijk met de in re delijkheid te bedingen huren tot een sluitende exploitatierekening te komen, en dit te meer,' omdat ook voor die stijging in verband met den plaatselij ken loonstandaard een enkele maal zelfs bouw of verbetering achterwege moest blijven wegens de onmogelijkheid om de exploitatie met een bijdrage van voldoende grootte te steunen. In verband met het vorenstaande is bijdrageverleening op ruimeren voet noodzakelijk, aldus de secretaris-gene-, raai van het departement van .binnen- landsche zaken in een circulaire aan de gemeentebesturen, opgenomen in de staatscourant van Vrijdagavond met name kan, in deze bijzondere tijdsom standigheden, het verleenen van een bijdrage niet meer gebonden blijven aan den complementairen eisch van krot opruiming. Er is behoefte aan een voor de huidige tijdsomstandigheden nieuwe bijdrage, die, tijdelijk, het beginsel door breekt, dat bijdrageverleening slechts mogelijk is, indien de nieuwbouw ge paard gaat met krotopruiming. De nieuwe bedrage. In overleg met zijn ambtgenoot van fi nanciën heeft de secretaris-generaal het volgende bepaald I. Aan woningbouw, als onder a bedoeld, kan, voor zoover noodig, een bijdrage ver bonden worden van 1) ten hoogste 75 per woning per jaar 100 voor groote ge zinnen), indien het betreft bouw op het platteland 2) ten hoogste 50 per woning per jaar 75 voor groote gezinnen) bg bouw elders dan op het platteland. II. Gelijke bijdrageverleening, als onder t bedoeld, is mogelijk voor het geval, sub b aangegeven derhalve is cumulatie moge lijk van de gebruikelijke en de nieuwe bij drage, echter in dier voege, dat de nieuwe bijdrage slechts wordt verleend, voor zoo ver de gebruikelijke bijdrage niet toereikend mocht blijken om tot een sluitende exploi tatierekening te komen. TTT- Aan bouw van tfoningen, als onder c bedoeld, kan een jaarlijksche bijdrage ver bonden worden van ten hoogste 75 100 voor groote gezinnert) derhalve is ook hier cumulatie van de gebruikelijke bijdrage k fonds perdu en de nieuwe jaarlijksche bij drage mogelijk, echter in dier voege, dat laatstbedoelde* bijdrage slechts wordt ver strekt, voor zoover de bijdrage k fonds per- du ontoereikend mocht blijken. IV. Aan verbetering van woningen, als onder D bedoeld, kan een jaarlijksche bij drage worden verbonden van ten hoogste 40 50 voor groote gezinnen), *en overi gens op den voet, als onder UI aangegeven. In de nieuwe bijdragen, sub I t/m. IV omschreven, zullen het rijk en de gemeen ten participeeren in verhouding van 3 1. De behoefte aan eenigszins ruimere ar beiderswoningen zal moeten worden opge vangen door de particuliere bouwnijverheid; de bouw van dergelijke woningen wordt van rijkswege gesteund door de „Hypotheekre geling 1941". De nieuwe bijdrageregeling, 'zoomede de „Hypotheekregeling 1941" zal slechts dan doelmatig kunnen werken, indien zij in har monisch verband worden toegepast. Die toepassing zal onder meer worden geschaad, indien de zoogenaamde woningwetbouw on- noodig het terrein van de woningvoorzie ning door particulieren betreedt. Ten slotte deelt de secretaris-generaal den gemeentebesturen mede, dat de nieuwe bijdrageregeling als regel slechts toepassing kan vinden voor plannen, welke na den da tum dezer circulaire ter hand genomen zijn, doch dat de mogelijkheid van uitzonderingen op dien regel niet is uitgesloten. Hypotheekregeling 1941. De staatscourant bevat voorts een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van financiën, betreffende het beschik baarstellen van voorschotten onder' hypo thecair verband voor woningbouw door par ticulieren (de hierbovengenoemde Hypo theekregeling 1941). Hierin is onder meer het volgende bepaald Voorschotten worden verleend aan de ge meente, teneinde deze in staat te stellen, aan belanghebbenden geldleeningen te ver strekken onder verband van hypotheek, on der voorwaarde, dat de gemeente zich borg stelt voor de betaling van de verschuldigde rente en aflossing. Een eventueel verlies in verband met deze voorschotverleening wordt door het rijk en de gemeente in de verhouding 9 1 gedragen. Voorschotten worden verleend onder ver band van eerste of tweede hypotheek, even wel slechts indien en voorzoover gebleken is, dat belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan verkrijgen. Voorschotten worden slechts verstrekt, voorzoover de beschikbare middelen zulks toelaten, zoomede voorzoover de voor den bouw benoodigde materialen kunnen wor den verkregen. Zij worden als regel slechts verstrekt voor woningen, waarvan de inhoud niet meer dan 275 m3 bedraagt. De inhoud wordt gemeten buitenwerks, boven den begane- grondvloerbij de berekening worden schuurtjes, bergplaatsen en dergelijke ruim ten, ook al zijn deze aangebouwd, buiten beschouwing gelaten. Zij kunnen ook wor den verleend voor winkelwoningen e.d ten zij de bedrijfsruimte een overwegend deel van het perceel uitmaakt. Bij bebouwing van in erfpacht uitgegeven terreinen kan voorschot worden geweigerd, indien' de erfpachtsvoorwaarden van dien aard zijn, daf daaruit een abnormaal risico voortvloeit. Overigens kan steeds zonder opgaaf van redenen een verzoek om voorschot worden afgewezen. Hypotheken worden verleend voor een tgdvak van ten hoogste vijf jaar na afloop van dezen termijn kan verlenging slechts in overweging genomen worden, indien af doende wordt aangetoond, dat het onmoge lijk is, op andeife wijze hypothecair crediet te verkrijgen. Indien te eeniger tijd blijkt, dat een deel van onder verband van eerste hypotheek verstrekte geldleening; op de ..vrije, markt kan worden verkregen, kan vestiging van een- tweede hypotheek ten bedrage van het resteerende deel in overweging genomen worden. De hypothecaire geldleeningen worden verstrekt-tegen een rente van 4 's jaars. De rente moet door belanghebbende iedere drie maanden aan de gemeente worden vol daan. Voorzoover de vooruitzichten met betrek king tot de exploitatie van het onderpand daartoe aanleiding geven, kan worden toe gestaan, dat de hypothecaire geldleening ten deele renteloos wordt verstrektzulks echter tot een maximum van 40 der lee ning en van 2000 per woning. Aanvragen om toekenning van geldlee ningen, onder waarborg van hypotheek, worden door belanghebbenden in duplo in gediend bij het gemeentebestuur. Ingeval belanghebbende aantoont, dat het verèischte bouwcrediet niet op andere wijze kan worden verkregen, kunnen gedurende de uitvoering van het werk, onder de noo dige waarborgen, voorschotten op de hypo thecaire geldleening worden verstrekt, in totaal tot een maximum van 80 van de voorloopig vastgestelde verkoopwaarde een en ander tet beoordeeling van het ge meentebestuur en onder zijn verantwoorde lijkheid. In zeer bijzondere gevallen kan mede een bouwcrediet tot genoemd percen tage worden verleend, indien slechts een voorschot onder verband van tweede hypo theek wordt toegezegd. Het bouwcrediet zal in het algemeen per perceel ten hoogste in zeven tot acht ter mijnen kunnen worden betaalbaar gesteld. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging en kan worden aange- Opheffing geblokkeerde Markenbelastingbesluit. Het verordeningenblad van Zaterdag be vat een verordening van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de opheffing van het ge blokkeerde markenbelastingbesluit 1941. Hierbij wordt o.m. bepaald: Het geblokkeerde markenbelastingbesluit treedt met ingang van 1 Sèptember 1941 buiten werking, doch blijft van toepassing op vóór 1 September 1941 plaats gevonden hebbende handelingen, door welke de be lastingschuld ontstaat. Voor zoover evenwel de belastingplichti ge of zgn rechtsvoorganger onder alge menen titel sedert 15 Juli 1931 ononder broken eigenaar, bezitter of schuldeischer is geweest van de belegging of vordering, wordt de belasting slechts geheven ter hoogte van de winst, welke .uit het „te rugtreden" voortvloeit. Onder winst wordt verstaan het bedrag, waarmede de volgens artikel 3, lid 1, van het geblokkeerde markenbelastingbesluit 1941 aan de belasting onderworpen waar de de voor de verkrijging gemaakte kosten, voor zoovér deze bewezen kunnen worden, eventueel overtreft. Bij belastingplichtige^, die boek houden en regelmatig jaarlijks een balans opmaken, voorzien van een in ventarisatie, treedt de balanswaarde op den laatsten vóór 1 Mei 1940 vallenden dag, waarop de balans is. afgesloten, in de plaats van de voor de verkrijging gemaak te kosten. De aangifte als bedoeld in artikel 4 van het geblokkeerde markenbelastingbesluit 1941, moet voor het tgdvak tot en met 31 Augustus 1941 uiterlijk op -30 Novem ber 1941 worden verricht.' De voor de uitvoering van deze ver ordening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het de partement van financiën uitgevaardigd. Registratie van Dultschers. In het Zaterdag verschenen verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de registra tie der Duitschers. Hierin wordt o.m. bepaald dat alle per sonen van Duitsche nationaliteit, die in 't bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, verplicht zijn zich in den tijd van 1 tot en.mèt 15 October 1941 aan te melden bij den voor hun woon- of ver blijfplaats plaatselijk bevoegden gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincies (politie-officier). In afwijking hiervan is tot de aanmelding ver plicht: voor personen, die handelings-onbekwaam of wier handelings-bekwaamheid beperkt wettelijke vertegenwoordiger of, voor he deze voortdurend afwezig is, degene, daadwerkelijke zorg voor den betreffenden per soon op zich heeft genomen voor personen, die verblijf houden in gestich ten. gevangenissen en huizen van bewaring, de directeuren dezer inrichtingen. Het gezinshoofd is, afgezien van zijn nationa liteit. verplicht voor een behoorlijke aanmelding van alle personen in zijn gezin, die de Dutsche nationaliteit bezitten, zorg te dragen. De verplichting op grond van de leden 1 tot en met 3 bestaat niet, indien het verblijf in het bezette Nederlandsche gebied niet langer dan zes weken duurt. Personen van Duitsche nationaliteit moeten telkenmale bij het binnentreden in het bezette Nederlandsche gebied of bij eenige verandering van woon- of verblijfplaats binnen zeven dagen hiervan kennis geven. Niet geregistreerd worden: De personen, behoorende tot een der bureaux van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied: de personen, behoorende tot de Duitsche weer- wacht en de „Waffen-S.S." en het overige per soneel hiervan: de personen, behoorende tot de Duitsche orde- en veiligheids-politie en den rijksarbeidsdienst. Niet nalcoming kan worden gestraft met hech tenis van ten hooste zes weken of met geld boete van ten hoogste honderd en vijftig gutden. De Nederlandsche voorschriften met betrek king tot de aan- en afmelding bij de bevolkings registers en de verbtijf-regïsters blijven ook voor personen van Duitsche nationaliteit onaan getast. LIQUIDATIEBESLUIT 1941. Gepubliceerd is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën betreffende vrijstelling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooze •vennootschappen. (Liquida- tiebesluit 1941.) Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zondag mede „Zooals reeds in een speciaal be richt is medegedeeld, hebben Finsche troepen na hevige gevechten de Sovjetstrijdkrachten in het gebied vam Viipuri vernietigend verslagen en op 30 Augustus de stad zeTf her overd. Tegelijkertijd rukt&i Finsche afdeelingen in het centrum der Ka- relische landengte met groote ter reinwinst in de richting van St. Pe tersburg op. Aan de Engelsche Oostkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht verschillende haven werken gebombardeerd. Andere aan vallen waren gericht op vliegvelden lm Midden-Engeland. Schepen der marine hebben, aan de Nederland sche kust acht Britsche vliegtuigen neergeschoten, jagers aan de Noor- sche kust drie. Eenige Britsche bommenwerpers- drongen inden c»geloopen nacht in het Noordwesten van Duitschland door. Luchtafweergeschut heeft een der vijandelijke vliegtuigen neerge schoten". haald onder den titel „Hypotheekregeling 1941". Met Ingang van dezen datum vervalt de regeling betreffende het beschikbaarstellen van voorschotten onder hypothecair ver band voor middenstands- en arbeiderswo ningbouw (hypotheekregeling 1940), bekend gemaakt door den regeeringscommissaris voor den wederopbouw de dato 13 Augustus 1940. De landbouw, hoeksteen van ons -volksbestaan. Nederland heeft, ondanks het feit. dat het tot de industrielanden van Europa ge rekend mag worden, een bevolking met een sterk agrarischen inslag. Er bestaat hier te lande nu eenmaal een vanzelfsprekende gebondenheid tussehen de bewoners en den landbouw, waartoe in belangrijke mate het feit heeft bijgedragen, dat een aanzienlijk deel van den grond, waarop de Nederlan der leeft, door hem zelf is gewonnen. Met de groote projecten van landaanwinning leeft het grootste deel der bewoners mee en ieder Nederlander ziet met rechtmati- gen trots naar de reusachtige objecten, die in den loop der tgden op dit gebied zijn uitgevoerd, en waarvan de droogmaking van de Zuiderzee alle voorgegane in de schaduw stelt. Bovendien is ons land- en tuinbouwbedrijf zoo gespecialiseerd en ge- differenteerd en bezit het daardoor het teeltmonopolie van zoovele gewassen, dat dit zijn stempel al drukt op het geheele agrarische aspect van het land, terwijl het bij den objectieven buitenlandschen waar nemer aanstonds een bijzonderen indruk vestigt. De liefde tot de plantenteelt is een be langrijk deel der Nederlanders aangeboren. De Nederlander beplant en verzorgt gaar ne en met toewijding dgn grond en door gaans met veel succes. Nederland moet zich thans zelf voeden en hierdoor is thans het bestaan van ons volkin directen zin afhankelijk van den arbeid en de zorgen van onze boeren, hun arbeiders en hun gezinsleden. Er rust dus een zware taak op de schouders van onze land- en tuinbouwers, die lange werkdagen maken in het belang van onze voedselvoor ziening. Gelukkig echter dat wij ons in het bezit mogen verheugen van een hoog- ontwikkelden .landbouw. De belangstelling voor alles wat met den landbouw samenhangt is in den laatsten -tijd uiteraard sterk toegenomen. Het is dan ook een goede gedachte van de Neder landsche stichting voor statistiek geweest één van de eerste nummers van de perio dieke uitgave ..Boeiende statistiek" te wij den aan den landbouw. Zoo juist is verschenen „De landbouw, hoeksteen van ons volksbestaan", waarin in kort bestek een schets wordt gegeven van den Nederlandsche landbouw. Dertien overzichtelijke beeldgrafieken laten tal van interessante gegevens in één oogopslag zien. Ze verscheen evenals de andere num mers van de eerste serie- „Nederland streeft naar welvaart" bij H. E. Stenfert Kroese te Leiden. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING." In het vèrordtjir blad van Zaterdag is gepubliceerd een besluit van de secre tarissen-generaal van de departementen van financiën en van binnenlandsche za ken ter voorkoming van dubbele belasting op het gebied der "directe belasting met be trekking tot het Duitsche rijk, met inbe grip van het protectoraat Bohemen en Mo- HET ITALIAANSCHE. Het 453ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier van Zondag luidt „In Ndbrd-Afrika wederzijdsch artille rievuur aan het 1 andfront. Duitsche vlieg tuigen hebben Britsche oorlogsschepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. De Engelsche luchtmacht heeft een aanval op Tripolis gedaan, waardoor eenige slachtoffers te betreuren zgn en eenige schade is aangericht. Een onzer torpedo booten heeft voor Tripolis een grooten vijandelijken bommenwerper neergescho ten. Gistermiddag hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op woon wijken te Licata vier burgers werden ge dood, negen gewond. In Oost-Afrika in den sector Wolsjeffit Britsche luchtaanvallen zonder resultaat. In de andere sectoren van het front van Gondar hebben onze troepen met succes plaatselijke operaties ondernomen. In de Middellandsche Zee hebben onze jagers een formatie vijandelijke bommen werpers aangevallentwee vliegtuigen van Ijet type Wellington werden neerge schoten". De verzorging van de Belgische bevolking. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken -heeft aan journalisten een overzicht gegeven van de geweldige inspanningen, die men zich in België heeft getroost om de onregelmatige markt uit te schakelen en de verzorging van de bevolking te garandeeren. Hij wees er vooral op, dat reeds véle menschen in België van den honger zouden zijn omge komen, als niet de Duitsche overheid'door invoer van levensmiddelen van allerlei soort had ingegrepen. Aan de thans geno men scherpe afweermaatregelèn is het te danken, dat de aanvoer, vooral van slacht vee, aanzienlijk verbeterd is, zoodat de bevolking weer via den regelmatigen han del vleesch kan krijgen. De verdeeling van huisbrand baart eenigen zorg en zal niet geheel zonder hinderpalen kunnen worden verricht. Daar 't land betrekkelijk arm aan delfstoffen is, moeten de weinige grond stoffen waarover het beschikt zooveel moJ gelijk te gelde gemaakt worden, teneinde het land te voorzien van de allernoodza kelijkste artikelen. Het treft slecht, dat nu de Belgische productie verminderd is, er in Europa grooter vraag naar steenkool bestaat. Er zijn evenwel maatregelen ge nomen, om het productietekort aan te vul len. De secretaris-generaal gaf de verze kering, dat er voor de huishoudens vol doende steenkool beschikbaar zou komen. GROOTSTE BELASTINGWET DER VER. STATEN GOEDGEKEURD. De Associated Press meldt, dat de finan- cieele commissie van den Senaat de groot ste belastingwet in de geschiedenis der Vereenigde Staten heeft goedgekeurd. Het volgende jaar zal een bedrag van 3.67 mil liard dollar worden opgebracht. Het ont werp is bijna een half milliard, dollar hoo- ger dan de belastingwet, w^lke door het Huis van Afgevaardigden is aangenomen. Een bedrag van 300 millioen dollar moet worden opgebracht door nog 6 tot 7 mil lioen Amci' kr.nen bij de inkomstenbelas ting te betrekken. MENZIES BLIJFT MINISTER VAN DEFENSIE IN AUSTRALIË. De pas afgetreden minister-president in het Australische kabinet, Menzies, blijft als minister van defensie aan het-kabinet verbonden, zoo meldt Reuter uit Sydney. De eenige wijziging in de samenstelling van het bestaande kabinet is de aflossing van Menzies door Fadden als minister-presi dent. Fadden blijft tevens minister van financiën. 140 BANDEN VERDUISTERD. Te Den Haag is verdacht van verduis tering van 140 fietsbanden aangehouden de 32-jarige rijwielhersteller J. J. van G. In December kreeg deze mamvan een gros sier in rijwielen de opdracht 70 rijwielen te monteeren. Ook de hiervoor benoodigde banden werden hpm thuis bezorgd. De order ging echter niet door. Toen de gros sier zich dezer dagen met den rijwielher- steller in verbinding stelde en teruggave der verstrekte banden verlangde, bleek dat de rijwielhersteller de in dezen tijd zoo kostbare banden had verkocht. 9) Hij dacht zeker nooit aan wat voórbjj was, hij was als een zon, een laaiende gloed, die gedurende een'seconde een stofje be licht en verder gaat. Och, u hebt wel uit zijn muziek begrepen, het meest uit de melodie,, die Viola Colonna zingtjuist zong op het oogenblik datDaarin was hg zelf uitgedrukt en verklaard, intens en levend, zeker heel raak in zgn zwoele en ophitsende eigenschappen, maar zeker geenszins bevrijd of gelukkig. Ik gèloof, dat het voor een deel door deze melodie is, dat hij macht begon te krijgen over mijn vrouw's innerlijk. Het was, alsof hij zich langzaam ip. haar zin nen inwerkte door dat onweerstaanbare rhythme en die ophitsende wijs. Ze heeft er nooit rechtstreeks met me over gespro ken. Maar ik was begonnen hem te be grijpen, zijn bedoelingen te doorzien. Hij trachtte haar te hullen in een mantel van bedwelmende muziek en hevige stem ming, ook zijn stem, als hij tegen haar sprak, was melodieus, soepel en slepend. Maar spoedig werd £ij ongeduldig en on- "beheerscht. Dikwijls handelde hij overijld en het ge beurde ook in de laatste maanden hèr- haaldelijk, dat hij aangeschoten op het theater kwam. Bij een van die gelegen heden zocht hij mijn vrouw's kleedkamer binnen te dringen. Ik kwam cp haar geroep toeschieten en kreeg hem zonder grooten tegenstand weg. Maar van dat oogenblik af gaf hij 'zich geen moeite meer, zich te camoufleeren. Hij begon te werken om mjj weg te krijgen uit zijn gezelschap, maar waagde toch niet heelemaal met mij te breken, voordat hij er wat zekerder van was, zijn doel te zullen bereiken. Ik merkte nu ondertusschen, dat mijn vrouw een nerveuze crisis tegemoet ging. Haar innerlijk bezweek ortder een voort- durenden, jagenden angst, het was, alsof zij avond na -avond meer onder zijn macht kwam door daar op het tooneel te staan, bewogen door die heftige, betooverende mu ziek, vastgehouden door het brutale com mando van zijn dirigeerstok. En Stroganoff 'sloeg nauwkeurig het verloop van déf.e crisis gade, maakte van ieder oogenblik gebruik wanneer hij haar verzwakt of aan gegrepen dacht Ik dorst haar geen minuut meer alleen te laten. Ons enngagement op zeggen konden we niet We waren door ons contract voor drie jaar gebonden. Nu gebeurde het een paar dagen geleden, dat hij wéér, na een grootschen, geweldigen avond bij haar deur op haar stond te wach ten, rood en beschonken en haar beval, hem binnen te laten. Ook dezen keer kwam ik bijtijds, maar toen was het, dat lk besloot, -Violamijn vrouw een wapen te géven, omdat ik voorzag, dat zij het eerlang noodig zou hebben. Vanmorgen, toen wij thuis kwamen na onze inkoopengedaan te hebben, verzocht ik mgn vrouw, in het café op mij te wach ten. Ik ging op zoek naar de couranten van vandaag. En daar las ik het interview van Stroganoff, dat u vandaag zeker ook gelezen hebt. _k doorzag dadelijk zgn be doeling: duiden op een verhouding met mijn vrouw „Bojaaris" beroemde compo nist en „Bojaar's" beroemde sopraan. Niet alleen een schunnige reclametruc, maar iets nóg gemeeners, een poging om de toe komst vooruit te loopen, om zekere sugges ties te scheppen en zodoende al bij voor baat den tegenstand tfc verzwakken tegen den definitieven ^anval, dien hg foor- bereidde. Toen was het, dat ik, kokend van woede, de revolver laadde en toen ik door de glazen, deuren Stroganoff op mijn plaats aan taf él zag zitten, tegenover mijn vrouw, met zijn hand dver haar handen heen, liep ik er heen met het wapen op hem gericht en verlangde, dat hij heen zou gaan oogenblikkelijk! voordat het te laat was om te gaan. Meer heb ik u niet te vertellen. Stro ganoff zag ik vanavond in het theater; hg ontliep me zorgvuldig. Hierna weet ik niets meer. Zooals ik u gezegd heb, bleef de revolver in mijn zak zitten, het was mij uit de gedachten gegaan, tot en kele oogenblikken vóór u hier bij me kwam. Voor die zaak ben ik bereid, de ver antwoording op me te nemen." Van Mieth stond op. „Monsieur Sadi," zei hij,galleen op grond van de verklaring, welke u hebt afgelegd, ben ik genoodzaakt u voorloopig onder bewaking te houden." Sadi boog het hoofd tot antwoord en van Mieth gaf daarop een man van de politie order, bij Sadi in de kamer te blijven. Toen ze door de donkere gangen naar beneden gingen, legde Charbin een hand op zijn schouder. „Ja," zei hij, „het ziet er toch naar uit, alsof het in deze. zaak de jurist zal zijn, die het mysterie oplost. Hier is werkelijk een in elte geval oogen- schijnlijke samenhang tussehen beweegre den en daad, die allicht voor een gewone jury voldoende zgn, om een vonnis te vel len. Ikt moet bekennen, dat het mij spijt, je hierin gelijk te zien krijgen." Van Mieth antwoordde niet. Hg zat er erg mee in, ,en de laatste wending die de zaak genomen had, deed hem leed. Hij dacht er over na, hoe weinig men toch bij een catastrophe af kan gaan op het gelaat van een mensch. Sadi's houding was vol komen ondoorzichtig geweest en dit vol strekt niet, omdat Sadi zich zooveel moei te gegeven had om zich te camoufleeren. Van vorige gelegenheden waarbij 'een v:rdachte aangehouden werd herinnerde van Mieth zich goed deze algeheel leege en nietszeggende pjiysionomie, zwijgend passief en zonder weerstand tegenover het lot, dat ee* onaantastbare en onafwendbare staatsmacm hem deed ondergaan. Dat was de wet, en de overmachtige bijkomstighe den van de wet! Onmogelijk, hier je ge zicht protest, schrik, schaamte of berouw te laten uitdrukken! En yan Mieth was minder zeker van zgn zaak dan de goede juridische overwegingen volgens mensche- lijke ervaring en volgens de letter der wet op zichzelf toelieten. Hij voelde een kwellende onrust, bijna een gewaarwording van verkeerd te hebben gehandeld, in strijd met een dieper menschelijke gerechtigheid dan de regel der wet. En hij zocht de oorzaak van zgn neer slachtigheid te voorschijn te praten. „Ik was genoodzaakt, Sadi vast te houden", zei hg. „Mgn ambtelijke plicht bracht het letterlijk mee. Maar ik ben vol strekt niet zoo zeker van zijn schuld. En ik ben er al achter, waarom een zoo be grijpelijke en normale beweegreden als die welke Sadi heeft blootgelegd, zich niet goed verdraagt met een misdaad als deze. Er is integendeel iets in deze gebeurtenis, dat mij voorkomt te liggen op jouw ter rein als dokter, iets geheel onvoorbedachts, iets abnormaals, eruptiefs, dat in niets lijkt op den gebruikelijken toeleg, waar ik in de juridische practijk aan gewend geraakt ben. Want nietwaar: Hg, die het schot gelost heeft, heeft vóór zich geha£ een geweldig groote schijf met een betrekkelijk heel kleine roos. ofschoon Stroganoff, als vol belichte en sterk in het oog vallende kern, zich duidelijk en scherp afgeteekend heeft tegen het pikdonkere vierkant van de zaal. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5