Verzekert AMSTERDAMSCHE BANK N.V. De legerberichten vein gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 30 Augustus 1941 Boodschap van Japanschen minister-president aan Roosevelt. Vraagstukken betreffende de Stille Zuidzee. UW EIGENDOMMEN EN INBOEDELS tegen oorlogsschade. Wij belasten ons met de afsluiting van ver zekeringen op elk gebied. Inlichtingen worden te onzen kantore verstrekt Bijkantoren MIDDELBURG OOSTBURG Uit Tokio meldt het D.N.B.Het Ja- pansche bureau van voorlichting deelt het volgende mede „Admiraal Nomoera, de Japansche am bassadeur te Washington, heeft op 28 Augustus een bezoek gebracht aan presi dent Roosevelt en hem met het oog op den internationalen toestand een boodschap van minister-president Konoje overhandigd be treffende het Japansche standpunt (con viction) ten aanzien van de tusschen Ja pan en de Ver. Staten bestaande vraag stukken van den Stillen Oceaan." Onder voorzitterschap van minister pre sident Konoje is gisteren te Tokio een buitengewone kabinetszitting gehouden, waaraan door alle ministers is deelgeno men. Na afloop werd een communiqué uit gegeven, waarin bevestigd wordt, dat de ambassadeur Nomoera op 28 Augustus 'n bezoek heeft gebracht aan president Roo sevelt en hem een boodschap van den Ja panschen premier heeft overhandigd, waar in het Japansche standpunt ten aanzien van de tusschen Japan en Amerika be staande vraagstukken betreffende de Stille Zuidzee wordt uiteengezet. JAPANSCHE KRINGEN OVER DE BOODSCHAP. Welingelichte Japansche kringen bren gen commentaar op de boodschap van Prins Konoje aan president Roosevelt en zeggen, naar Domei meldt, omtrent d'e doelstellin gen van Japan met inachtneming van den tegenwoordigen internationalen toestand, dat Japan de Chineesche kwestie wenscht op te lossen en den opbouw van het gebied in Oost-Azië wenscht te bevorderen. Konoje heeft na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie op de noodzakelijkheid gewezen, de vraagstukken van den Stillen Oceaan, zelfs met terzijdestelling van rechtstreeksche eigen voordeelen, op te lossen. Het blad Sjogyo Sjimpo gelooft, dat Prins Konoje, Roosevelt ervan in kennis gesteld zou hebben, daL zoolang de Ver. Staten niet het denkbeeld laten varen, als de beschermer van Groot-Brittannië in het Verre Oosten te handelen, er slechts ge- hoop op een regeling van het vraagstuk tusschen Japan en de Ver. Staten bestaat. De Asahi Sjimboen schrijft, dat Japan, thans wacht op de verduidelijking der BritschAmerikaansch „vreedzame" pogingen, om een oplossing van de hangende vraagstukken tusschen Japan en Groot-Brittannië en de Ver. Staten te be werkstelligen. Welke onderhandelingen er ook op de boodschap zullen volgen, Japan zal vasthouden aan de drie punten van zijn continentale program, dat in de ver klaring van Konoje is bekend gemaakt. MEENINGEN IN AMERIKA VER DEELD. Omtrent de bespreking vam president Roosevelt en Cordell Hull met den Japan schen ambassadeur Nomoera meldt de correspondent te Washington van de New- York Herald Tribune dat de meeningen zeer verdeeld zyn over de kansen op succes van dergelijke pogingen. Eenige Amerikaansche waarnemers gelooven, dat gezien den breeden kloof tusschen de doelstellingen in het Verre Oosten van Japan en van de Ver. Staten elke onderhandeling van het begin af aan nutteloos is. Een hooge regeerings- ambtenaar heeft verklaard, dat de onder handelingen ten minste tot een soort wa penstilstand in de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Japan zouden leiden. Er zijn echter maar weinig optimisten, die deze meening deelen. De correspondent van de New-York Times meent dat de komende onderhandelingen betrekking zou den hebben op het geheele complex van vraagstukken. Men kan nog niet voorzien of er een formule gevonden kan worden, waardoor er een keerpunt kan ontstaan in de thans kritieke betrekkingen tusschen beide landen. DE AMERIKAANSCHE TRANSPOR TEN NAAR WLADIWOSTOK. De woordvoerder der Japansche regee ring heeft op de vraag, welk resultaat de Japansche vertoogen tegen het vervoer van Amerikaansche benzine naar Wladi- wostok gehad hebben, geantwoord, dat over deze kwestie nog onderhandeld wordt. Het was hem in het geheel niet bekend, dat de ambassadeur te Moskou, Tatekawa, verklaard zou hebben, dat Japain. geen transporten van oorlogsmateriaal over Wladiwostok zou dulden. Ook over de be sprekingen tusschen den Japanschen am bassadeur Nomoera en Roosevelt kon hij geen mededeelingen doen. Hrj achtte het mogelijk, dat daarbij ook de kwestie der transporten is aangesneden. AMERIKA EN HET JAPANSCHE PROTEST. In een speciaal bericht uit New-York deelt Tokio Asahi Sjimboen mede, dat de Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken Huil op 27 Augustus heeft ver klaard, dat het Japansche protest inzake het varen van Amerikaansche tankschepen naar Wladiwostok-onder verwijzing naar de vrijheid ter zee genegeerd zal worden. JAPANSCHE WAARSCHUWING. De woordvoerder van het Japansche bu reau van inlichtingen heeft in een radio rede Groot-Brittannië en de Ver Staten aangespoord hun houding te herzien. Het resultaat der boodschap van Konoje, zoo verklaarde hij verder, is nog niet bekend, maar het Japansche volk blijft zich op het ergste voorbereiden. Door hun hulp aan het bewind van Tsjiang-Kai-sjek zijn de Brit ten cn Amerikanen de werkelijke verstoor ders van den vrede in het Verre Oosten. DE OVERVAL OP IRAN. Uit'Berlijn meldt he. A.N.P.Ofschoon men nog niet beschikt over authentieke documenten betreffende de voorwaarden, welke Engeland en de Sovjet-Unie de nieu we Iraansche regeering gesteld hebben, meent men in kringen, die met de Wilhelm- strasse in contact staan, uit een reeks mededeelingen die nog al wat overeen stemming vertoornen, te kunnen afleiden, dat Engeland en de Sovjet-Unie van het voorwendsel van een zoogenaamde vijfde colonne in Iran slechts gebruik hebben ge maakt om dichter bij hun eigenlijk doel te komen, n.L de verbinding tusschen het Engelsche en het So\^et-leger. Indien nu wordt gesproken van strategische punten, transportmogelijkheden, ontwapening der Iraansche strijdkrachten enz., kan dit alles naar de hier heerschende opvatting slechts het onlangs door de Daily Express toege geven feit bevestigen, dat er voor de En- gelschen en hun bondgenooten in Iran iets geheel anders op het spel stond dan het gevaar, dat hen zou bedreigen van de wei nige Duitschers in het land. In dezelfde kringen laat men niet na te wijzen op een versie, volgens welke de Engelschen de Iraansche regeering tot toegeven hebben willen dwingen met de verklaring, dat de bolsjewisten steeds naderbij zouden komen, indien de Iraansche regeering zich zou ver zetten. Men heeft hier goeden grond om aan te nemen dat deze versie niet uit de lucht gegrepen is, en spreekt van een methode, die de benaming „beestachtig' waard is. TURK SCHE KRINGEN ONDERSTREEPEN DE NEUTRALITEITSPOLITIEK. Officieele Turks che kringen onder- streepen opnieuw de neutraliteitspolitiek van Turkije en geven als hun meening te kennen dat geen enkele druk, van welke zijde die ook mag komen, in de politiek van Turkije verandering zal brengen. Britsche aanvalspogingen afgeslagen. Naar het D.N.B. meldt is een aanvals- poging van Britsche bommenwerpers, die gisteren in de ochtenduren onder zware bescherming van jagers het bezette Fran- sche gebied probeerden te naderen, door den Duitschen afweer met succes ver ijdeld. Negen Britsche vliegtuigen werden neergehaald, waarvan acht in luchtgevech ten en een door de luchtdoelartillerie. Slechts een Duitsch toestel ging verloren. De verliezen van de Engelsche lucht macht van Donderdag overdag en gister nacht aan het Westelijke front zijn inmid dels tot 38 vliegtuigen gestegen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht zijn Engelsche vliegtuigen naar Zuidwest-Duitschland ge vlogen. Zij wierpen bommen uit, welke brand veroorzaakten in woonwijken. Er werden eenige personen gedood én gewond. De luchtafweer heeft een vliegtuig neer geschoten. Twee Britsche schepen tot zinken gebracht. Het Portugeesche blad „O Seculo" maakt melding van het tot zinken brengen van het Engelsche stoomschip „Aquila". Dit schip behoorde tot het convooi, dat kort geleden door Duitsche duikbooten en vlieg-, tuigen uiteen werd gejaagd. Het schip is tegelijkertijd aan voor- en achtersteven door een torpedo getroffen, zoodat zij binnen drie minuten zonk. Van de 68 leden der bemanning konden slechts de kapitein en zes man zich in veiligheid stellen. Van de 150 passagiers die met dit schip van Engeland naar Gibraltar voeren, ontbreekt tot dusver ieder spoor. Het eveneens tot zinken gebrachte Brit sche schip „Storck" dat benzine voor de Britsche luchtmacht aan boord had, zonk zoo snel, dat geen enkel lid der bemanning zich in veiligheid kon brengen. De Engelsche krijgsgevangenen in Frankrijk. Uit Vichy meldt het D.N.B.Naar offt- cieel wordt medegedeeld, is de Fransche regeering thans alle verplichtingen met be trekking tot het uitleveren van Engelsche krijgsgevangenen nagekomen. Een aantal Engelsche officieren, dat reeds kort geleden werd vrijgelaten en naar Syrië zou worden overgebracht, kon zgn reis niet voortzetten, omdat het vliegtuig, waarmede de krijgs gevangenen werden vervoerd, in Scarpento (Italië) een noodlanding moest maken. De krijgsgevangenen Britsche officieren wer den door de Italiaansche autoriteiten on middellijk vrijgelaten. Op 23 Augustus zijn zij te Marseille scheep gegaan met bestem ming Syrië. Van Fransche zijde wijst men erop, dat zoodoende door het vrijlaten van de laatste Britsche krijgsgevangenen het voorwendsel van de Engelschen is komen te vervallen, op grond waarvan zij in Syrië Fransche gij zelaars, waaronder de voormalige hooge commissaris generaal Dentz, achterhouden. De handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned. Indlë. In de dagelijksche persconferentie te Tokio heeft Kishi, de woordvoerder van de Japansche regeering verklaard, dat de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië worden voortgezet Ki shi deelde mede, dat de Japansche vice- minister van buitenlandsche zaken, Amaoe, slechts enkele dagen geleden een ontmoe ting heeft gehad met den Nederlandschen gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst Op de vraag van een der journalisten, of de besprekingen tot stilstand waren geko men, antwoordde Kishi: „Neen, zij wor den voortgezet". Met betrekking tot de beweerde verklaring van den heer H. J. van Mook, den directeur voor economische aangelegenheden te Batavia, volgens welke Nederlandsch-Indië geen oorlogsmateri aal aan Japan zou verkoopen, zeide Kishi: „Ik geloof dat zrjn eigenlijke verklaring iets afwijkt van de lezing die de pers er van gegeven heeft. De verklaring is niet zoo bout als de bladen gemeld hebben". Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der* Duitsche weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal be richt gemeld is, hebben Duitsche troepen op 28 Augustus in samen werking met de marine en de lucht macht na harden strijd de zeer ver sterkte oorlogshaven Reval geno men. Van den Hermanstoren der oude Hanzestad wappert de Duit sche oorlogsvlag. nog op denzelfden dag rukten Duitsche troepen op naar de volgens de modernste be ginselen aangelegde oorlogshaven Baltisch Port, die genomen werd. Er werden verscheidene duizenden ge vangenen gemaakt. Ze3 kustbatte- rijen en een onoverzienbare hoeveel heid oorlogsmateriaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven Reval werden 19 met troepen en oorlogs materiaal geladen transportschepen, een torpedojager en 9 andere oor logsschepen tot zinken gebracht. De zware kruiser Kirov, een torpedo jager en vijf andere oorlogsschepen werden zwaar beschadigd. In de Finsche Golf heeft de lucht macht drie Sovjettransportschepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken gebracht en bomtreffers op een torpedojager ge plaatst. Ook in de andere sectoren van het Oostelijk front maken de ope raties goede vorderingen. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrijdag ten Wes ten van Pembroke twee koopvaar ders, waaronder een groot tank schip, met een gezamenlijken in houd van 12.000 ton, die deel uit maakten van een beschermd con- vooi, vernietigd. Andere luchtaan vallen waren gericht op Engelsche vliegvelden. Eergisteren ondernomen pogingen van Britsche vliegtuigen tot het doen van aanvallen op het bezette gebied langs het Kanaal en de Ne- derlandsche kust werden door den Duitschen afweer verijdeld. De vij and verloor 31 vliegtuigen, w.o. 17 bommenwerpers. Van deze vlieg tuigen werden er 23 neergeschoten door jagers en afweergeschut, 7 door patrouillevaartuigen en marine- geschut, terwql een vijandelijk jacht vliegtuig door infanterie werd neer gehaald. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers vernietigende aanvallen gedaan op havenwerken, afweerbatterijen en opslagplaatsen van materiaal te Tobroek. Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben 'n den nacht van 27 op 28 Augustus militaire werken in de haven van Suez met succes bestookt met zware bommen. Britsche vliegtuigen hebben Don derdagnacht brisant- en brandbom men laten vallen op eenige plaat sen in West-Duitschland. Aan ge bouwen in woonwijken werd schade toegebracht. Zes der aanvallende bommenwerpers zijn door afweerge schut en nachtjagers neergeschoten. Kapitein Hermann Joppien, drager van het eikenloof van hef ridder kruis van het ijzeren kruis, groeps commandant in een jachteskader, is na z\jn 70ste overwinning in de lucht niet teruggekeerd van een vlucht tegen den vijand. Met hem verliest de luchtmacht een harer moedigste én succesvolste jachtvlie- gers. Washington wenscht lijst van Duitschers in Guatemala. De Amerikaansche gezant in Guatemala heeft onder beroep op een bijzondere last geving van het departement van buiten landsche zaken te Washington, het minis terie van buitenlandsche zaken te Guate mala verzocht om een volledige, lijst van alle aldaar wonende Duitschers. Op deze lijst Worden zeer nauwkeurige persoonlijke gegevens verlangd, bijvoorbeeld aandui ding over den aard van het beroep, het vermogen, een getuigenis van de politie, politiek verleden enz. Betreft het een Duitsch persoon ln overheidsdienst dan wordt door het Ame rikaansche gezantschap van de autoritei ten van Guatemala een beoordeeling ge vraagd omtrent de houding van dien per soon in die positie. COLLETTE HEDEN VOOR DE RECHTBANK. De Paris Midi meldt dat de communist Collette, die den aanslag gepleegd heeft op Laval en Déat, reeds heden voor een bijzonder gerechtshof te Parijs zal moe ten verschijnen. HET ITALIAANSCHE, Het 451ste communiqué van het Italië aansche hoofdkwartier luidt „In Noord-Afrika bedrijvigheid van Ita liaansche vooruitgeschoven patrouilles en artillerie tegen gemechaniseerde strijdmid delen en vijandelijke batterijen aan het front van Tobroek. Britsche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Benghazi en Höms eenige personen zijn gewondy Er is lichte schade aangericht. In Oost-Af rika zijn vijandelijke aanval len op de versterkingen van Wolsjefit en op het kleine fort van Debarech prompt verijdeld. De laatste dagen hebben onze oorlogs schepen in samenwerking met verkennings vliegtuigen der marine, vier vijandelijke duikbooten in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Er zijn eenige gèvangenen gemaakt, onder wie de commandant van een der duikbooten. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. NIEUWE SERVISCHE REGEERING GEVORMD. De militaire bevelhebber in Servië heeft op verzoek van minister-commissaris Ats- jimovitsj opdracht gegeven aan geperaal Neditsj tot vorming van een Servische regeering. Generaal Neditsj heeft deze opdracht aanvaard en de nieuwe leden der. regeering aan den bevelhebber voorgelegd^ De bevelhebber heeft aan deze voor dracht zijn goedkeuring gehecht en gister avond plechtig de benoemingsoorkonde aan generaal Neditsj die premier is geworden overhandigd. Bij de kennismaking met de nieuwe re geering heeft de militaire bevelhebber in Servië, generaal von Danckelmann een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat deze regeering is gevormd om tot welzijn van haar eigen land voor rust, orde en veiligheid te zorgen, en zoo de voorwaarden te vervullen voor terugroeping van de Duitsche troepen uit eigen beweging, het geen alleen een aangelegenheid van de Servische krachten, die bereid zijn tot op bouw, en van de Servische regeering be hoort te zijn. Hij was overtuigd, dat in samenwerking met de opbouwende krach ten, met steun van alle goedwillenden zeer spoedig een wijziging tot stand gebracht kan worden, die dan ook mogelijk zou maken te zorgen voor een rechtvaardigen socialen opbouw in Servië. De nieuwe Servische premier, generaal Milan Neditsj, werd in 1877 geboren. In 1897 werd hij officier in het Servische le ger en nam aan den wereldoorlog deel met den rang van kolonel bij den generalen staf. In 1938 werd hij luitenant generaal en kort daarop generaal. Van den zomer van 1939 tot November 1940 bekleedde hij de functie van minister van oorlog in de Joegoslavische rageering. Het kabinet heeft geen minister van buitenlandsche zaken. Anti-communistische vereeniging opgericht in Denemarken. Uit Kopenhagen meldt het D.N.B.: Op initiatief van den leider der Deensche boe renpartij, Kartel, en een reeks vertegen woordigers van andere partijen en beroe pen is in Denemarken een anti-communis tische vereeniging opgericht. Het hoofd punt van het programma is de bestrijding van het communisme, de communistische partijen, organisaties en geheime actie. Verder zal propaganda gemaakt worden voor den wil van het Deensche volk tot het aannemen van een actieve houding ten aanzien van de gemeenschappelijke Euro- peesche vraagstukken. Zij streeft er tevens naar, dat ook de Deensche regeering deel neemt aan de hulp voor Finland. Italiaansche kanonneerboot loopt Sjanghai binnen. Na een avontuurlijke reis over de halve wereld is Donderdag te Sjanghai de Ita liaansche kanonneerboot „Eritrea" binnen- geloopen. De „Eritrea" is gewikkeld ge weest in een zeegevecht tusschen Italiaan sche en Engelsche strijdkrachten en heeft zich van den vijand, die numeriek in de meerderheid was, weten los te maken en over den Indischen en den Stillen Oceaan naar Japan te ontkomen. Harriman naar Moskou. Uit Washington meldt het D.N.B.: Roo sevelt heeft op de persconferentie bekend gemaakt, dat zijn vertegenwoordiger te Londen voor leveranties van oorlogsmate riaal aan Engeland, Harriman, als leider der Amerikaansche missie naar Moskou zal gaan. Tijdens zijn afwezigheid te Lon den zal de chef der inkoopafdeeling van het Amerikaansche bewapeningsbureau, John Biggers, hem met den rang van ge zant vervangen. Harriman zal slechts kor ten tijd in Moskou vertoeven. Roosevelt kon het tijdstip van vertrek der Ameri kaansche missie nog niet aangeven. SCHEIDING TUSSCHEN J00DSCHE EN NIET-J00DSCHE LEERLINGEN EN LEERKRACHTEN. De secretaris-generaal van het departe- tuurbescherming brengt het volgende ter algemeene kennis: Krachtens de opdracht, gegeven door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, zul len met ingang van 1 September 1941 leerlingen van onderwijsin stellingen, welke ook met uit zondering van de instellingen voor hooger onderwas die overeen komstig par. 4 der verordening nr. 189/1940 van den rijkscommissaris (verordening betreffende de aan melding van joodsche ondernemin gen) van Joodschen bloede zyn of als zoodanig worden beschouwd, slechts onderwjjs mogen ontvan gen van leerkrachten die eveneens van Joodschen bloede zjjn of als zoodanig worden beschouwd. Dit heeft ten gevolge dat met ingang van den genoemden datum de hier bedoelde leerlingen niet langer in de onderwijsin stellingen zullen mogen worden toegelaten, tenzq het onderwijsinstellingen betreft, welke alleen voor deze leerlingen zijn be stemd. Hieraan kan worden toegevoegd, dat volgens de uitdrukkelijke aanwijzing van den rijkscommissaris binnen den korst mo gelijken tijd zal worden overgegaan tot de inrichting van de noodige scholen, bestemd voor de boven bedoelde leerlingen. De voor bereidingen hiertoe bevinden zich in' een ver gevorderd stadium, zoodat kan worden verwacht, dat binnen zeer afzienbaren tijd de noodige regelingen zijn getroffen. In aansluiting aan deze bepalingen zij er op gewezen, dat het in den vervolge verboden zal zijn, dat leerlingen van Jood schen bloede en zij, die als zoodanig' wor den beschouwd, van niet-Joodsche perso- nen'onderwijs, in welken vorm ook, ontvan gen. Ook wanneer dit onderwijs gegeven wordt in den vorm van club- of privaatles sen. Leerkrachten die van Joodschen bloe de zijn of overeenkomstig de bovengenoem de bepaling als zoodanig worden be schouwd, mogen slechts onderwijs geven aan Joodsche leerlingen en daarmede ge- lykgestelden, terwijl hun uitdrukkelijk is verboden om eenig onderwijs in welken vorm ook, te geven aan niet-Joodsche leerlingen. Indien Joodsche leerkrachten en de daarmede gelykgestelden die in het genot zijn van eenige uitkeering op grond van aan hen verleend ontslag, nochtans mochten voortgaan met het geven van on derwijs, in welken vorm ook, aan niet- Joodsche leerlingen, zal onverwijld worden overgegaan tot de intrekking van de aan hen toegekende uitkeering. Derde contingent Nederlandsche vrijwilligers vertrokken. Gisteren is het derde contingent Neder landsche vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het vrijwilligerslegioen Nederland met den trein van 18.18 uur van het staats spoorstation in Den Haag naar bestemming in het Oosten vertrokken. Tevoren had een afscheid plaats en werd een défilé gehou den, gelijk dit met de, beide vorige con tingenten het geval was. Des morgens heeft de voorman van de Nederlandsche S.S., de heer Feldmeyer, in het Wehrmachtheim afscheid genomen van de vrijwilligers van de Nederlandsche S.S., die naar de Waffen-S.S. overgaan, waarbij hij den scheidenden toesprak. Des middags verzamelden de vrijwilligers zich in den Princesseschouwburg, waar de chef van het vrijwilligerslegioen, luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt, een toespraak heeft gehouden, daarna heeft de leider van de N.S.B., ir. Mussert, in den Dierentuin met een rede afscheid genomen van de vrij willigers voor de Waffen-S.S. en het le gioen, die lid zijn dier beweging. Om kwart over vijf marcheerden de vrijwilligers af van het Malieveld en be reikten om half zes 't Buitenhof, waar zij, op weg naar het station, voor generaal Seyffardt en eenige hooge Duitsche offi ciëren uefileerden onder de tonen van een Duitsch muziekcorps. Voor vriend en vijand. Zoo juist heeft de stormtroep een Sov jet-bunker genomen. Met vlammenwerpers en handgranaten hebben pioniers het be tonnen gevaarte stormrijp gemaakt en nu na de bestorming staan de mannen met geveld geweer ter weerszijden van den opengebeukten ingang te wachten tot de bezetting van den bunker naar buiten zal treden. De Sovjet-soldaten daarbinnen heb ben een zwaren strijd gevoerd en onge twijfeld zullen velen van hen gewond zijn. Maar met den stormtroep is ook een Roode Kruis-soldaat meegegaan. Want de gewonden, die nu nog in den bunker lig gen, moeten onmiddellijk verzorgd worden. Een gewonde soldaat is uitgeschakeld, is geen party meer, is alleen maar een mensch die hulp noodig heeft. Zoo werkt het Roode Kruis aan het front. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen vriend en vijand. Zoo zal ook de Nederlandsche ambulance werken, die straks naar het Oostfront gaat vertrekken. En wanneer men dat weet, dan zal geen enkele Nederlander zich afzydig willen houden. Dan zal ieder Nederlander mee werken aan de tot stand koming van de ambulance. Honderden zonden reeds hun bydrage. Ook de uwe wordt verwacht. Stort nog vandaag op girorekening 87—600 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5