STADSNIEUWS Middelbar" Agenda verkoopingen en verpachtingen. STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes Besluiten, Benoemingen enz. Bioscopen Laatste Berichten OVERTREDING PRIJSAANDUIDINGS- BESLUIT. De politie heeft nog enkele processen verbaal opgemaakt tegen groentehandela ren en melkslyters wegens overtreding van het Prijsaanduidingsbesluit door net niet voldoende aangeven aan hun wagens van de pryzen der artikelen. DE REGEN WEER SPELBREKER. Tot het laatst toe schijnt Augustus 1941 zijn naam van regenmaand te willen hand haven, want het aantal droge of byna droge dagen is te tellen geweest. Dit maakt het ook zoo moeilijk om te be slissen over het al of niet doorgaan der Molenwaterconcerten. Bestuur en direc teur van het Middelburgsch muziekkorps besloten gisteravond het concert te doen doorgaan en aanvankelijk was het of dit goed was gezien. Geleidelijk werd de be langstelling grooter doch te ongeveer kwart over acht begon het flink te regenen en bovendien woedde er een kleine onweers bui. Dit deed een groot deel der be zoekers vluchten, doch er was ook een flink deel, dat onder de boomen ging staan, en het programma dat nu vlug af gewerkt werd, bleef volgen tot het einde toe. Het was wel jammer, want ook nu had de heer Caro met zorg de nummers gekozen. DE A.N.W.B. WEGWIJZERS. De veranderde omstandigheden in de binnenstad maakten het noodig, dat ook de wegwijzers van den A.N.W.B. daarmede in overeenstemming werden gebracht. Zoo zijn er nu op de Markt twee nieuwe ge plaatst en wel bij de Burg. en b(j de Noordstraat, terwijl de nieuwe aan den hoek Langedelft-Segeerstraat, welke laat ste straat de hoofdverbinding van uit de Langedelft naar Kaden en station zal gaan vormen, zeer zeker op zijn plaats is. TEMPERATUUR KANAALWATER. De temperatuur van het water is heden 63 graden. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 2228 Augustus zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: C. van Leeuwen zon der, Heerengracht 48, van O.- en W.-Sou- burg J. W. Zeilmaker, opzichter, Seisweg 147, van Zaandam M. C. A. H. Meyer geb. van den Bergh, zonder, Stationsstraat 12, van Hilversum G. M. J. W. van de Ven, adj.-commies ter Prov. griffie, Lange Noordstraat 49, van Rotterdam J. Kap- tijn, bankwerker, Spuistraat 4, van Roo sendaal mej. M. J. Mes, zonder, Potten- markt 11, van Waalre J. J. de Klerk geb. de Voogd, zonder, Lange Noordstraat 57, van Bergen op Zoom P. Jobse, dienstbode, Langeviele 26, van Oostkapelle A. Stou- tjesdijk, dienstbode, Nieuwe Poortstraat 3, van StavenisseC. G. Engelfriet, bouw-, kundig teekenaar opz., Veersche Singel 35, van De BiltJ. J. van den Ende geb. Smit, zonder, Dam 37, van Velzenmej. M. Pluijmers, zonder, St. Sebastiaanstraat 1, van Breskens M. Matthijse, dienstbode, Kleverskerkscheweg 10, van Veere. Vertrokken: Mej. W. Simonse, zonder, van Zandstraat 9, naar O.- en W.- Souburg, Tuinstraat 9 C. Verdurmen, huishoudster, van Molenberg 39, naar Steenbergen, B 83 P. J. Rouw, zonder, van Veersche Singel 148, naar- Amsterdam, Keizersgracht 288 P. J. Poppe en gezin, melkslijter, van Spanjaardstraat 5, naar O.- en W.-Souburg, Groeneweg 1 E. H. A. Ephraïm en gezin, kok, van Nieuwe Oos- tersche straat 3, naar Haamstede, Dam 169 W. Janse, dienstbode, van Seissingel 6a, naar Serooskerke, A 193 M. P. Vogel, spoorwegarbeider, van Segeerssingel 2, naar Koudekerke, Oude Vllssingsche weg E 396 L. Smit geb. den Engelsman en gezin, zonder, van Korte Geere 36, naar Vlissingen, Schuitvaartgracht 251 H. A. Enkelaar, kolenhandelaar, van Korendyk 30, naar Hilversum, 's-Gravenzandelaan 54 P. van Heulen geb. Corstanje, zonder, van Korendijk 16, naar Utrecht, Springweg 64bis P. D. Adriaanse, los werkman, van Korendijk 16, naar Utrecht, Springweg 64bis; W. Wagenaar en echtg., veldarbei- der, van Lange Glststraat 4, naar Veere, Zanddijk B 52 M. W. Roorda geb. de Ryk, zonder, van Zusterstraat 27, naar 's-Heer Arendskerke (Lewedorp), H 127a. APOTHEEK. Van hedenavond 9 uur is des nachts en ook Zondag geopend de apotheekVan de Garde, Korte Noordstraat. Sept 2 Terneuzen, 2 huizen, hotel „Du Com merce" 15 uur. Not. Hoving. S Oostkapelle, Hulzen, erven en tuinen, Café Iz. Wattel, 14 u. Notaris Batten. (Zie adv. P.Z.C. 20 Aug.) - 3 Sept. Goes, meubilair, zaal J. C. Kro ger, 10.30 uur. Deunv. Do Kok. 3 Koudekerke. Inspan. Huis Zwanenb. Straatweg B336 14 uur. Notaris Paap. (Zie adv. P.Z.C. 26 Aug.) 3 Oud-Sabbinge. Inboedel. Woonhuis den heer J. Rooze 13 uur. Notaris Jonkers. (Zie adv. P.Z.C. 23 Aug.) 4 Middelburg, Café, huizen en erven, Notaris, 14 uur, Notaris Van der Harst. (Zie adv. P.Z.C. 23 Aug.) 4 Terneuzen. Huis, Café ,,'s Lands Wel varen", 15 uur, not. Hoving. 10 Kamperland, Landbouw Inspan, Hof „Lindenhoeve" 11 uur. Notaris Klop. (Zie adv. P.Z.C. 30 Aug.) 11 Middelburg. Huizen en erven. Notaris huis 14 uur. Notaris Van der Harst. (Zie adv. P.Z.C. 27 Aug.) HET NOLLEBOSCH. Van 1 September a.s. af zal het Nolle- bosch van 10 tot 8 uur geopend zyn. DE WERKLOOSHEID. Bij het Arbeidsbureau alhier staan als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 grondwerker, 3 schilders, 3 timmerlieden, 1 vlechter, 1 stoffeerder, 2 schoenmakers, -9 metaalbewerkers, 3 brood banketbakkers, 2 slagers, 1 tuinman, 1 ma gazijnbediende, 4 reizigers-agenten, 2 win kelbedienden, 6 chauffeurs, 2 kellners, 16 loopers, 1 portier, 2 visschers, 23 trans portarbeiders, 16 kantoorbedienden, 1 mu sicus, 1 operateur, 1 radiotelegrafist, 2 stuurlieden, 1 machinist, 1 matroos, 68 los> se arbeiders. Vrouwen3 kantoorbedienden, 3 huis houdsters, 3 dienstboden, 2 werksters. Totaal 185 ingeschrevenen (vorige week 171). In de werkverschaffing 46. Alzoo een vermeerdering van 14 werkzoekenden. ZEEBADEN. Van 22 tot en met 28 Augustus werden alhier 699 zeebaden genomen, waarvan 394 in het gemengde bad en 305 in het volks- bad. De gemiddelde temperatuur van het water bedroeg 64 gr. en van de lucht 66^ gr. HOOGWATER. Zondag is het alhier te 9.40 en 22.04 u. hoogwater. Maandag te resp. 11.05 en 23.29 uur. Te Domburg is het 23 minuten vroeger hoogwater. APOTHEEK GEOPEND. Van heden tot en met vólgende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag de apotheek geopend van de Fa. Ockenburg, Badhuisstraat 22. „GOESCHE SPORTBELANGEN". Wisseling secretariaat. In verband met het vertrek van den heer A. Hoekstra naar elders, is door B. en W. benoemd tot secretaris van de Stichting „Goesche' Sportbelangen" alhier, het be stuurslid de heer J. M. Meyler. In de gehouden bestuursvergadering heeft de voorzitter, de heer A. de Roo, den heer Hoekstra namens alle leden dank gebracht voor de prettige samenwerking en hetgeen hfl als secretaris in de jaren, dat hö die functie heeft waargenomen heeft verricht, hetgeen veelal niet ge makkelijk is, temeer daar ook bij de ex ploitatie van de sportvelden de financiën van de diverse vereenigingen een belang rijke factor zijn, De heer Hoekstra bracht den voorzitter nog dank voor zyn hartelijke woorden en de aangename samenwerking, die hij steeds van alle leden mocht ondervinden. DE NEDERLANDSCHE POLITIEBOND De afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van den Nederlandschen Politiebond ver gaderde dezer dagen in de melksalon van den heer G. v. d. Kuijl alhier. De vergadering was goed bezocht, ter wijl mede aanwezig was de heer mr. C. Kruijsse, rechtskundig adviseur van den bond. In zy'n openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Joh. Borrie, agent van politie te Goes, uitvoerig een aantal punten welke thans als actueel beschouwd kunnen worden, o.a. salarisherziening, duurtetoe- slag, aanschaffing kleeding etc. Zooveel doenlijk heeft mr. Kruijsse op al deze punten van antwoord gediend, waarbij bleek, dat nog verschillende dezer punten in behandeling zijn bij de desbetref fende instanties. Het bestuur van genoemde afdeeling bestaat thans uit de navolgende heeren Joh. Borrie. agent van politie te Goes, voorzitter: J. Schouwenaar, agent van po litie te Goes, vice-voorzitter; J. F. Griep, gemeente-veldwachter te Yer$eke, secre taris; M. G. J. Contant, agent van politie te Goes, penningmeester; C. v. d. Hoeven, gemeente-veldwachter te Kattend^ke, plv. secretaris-penningmeester; Chr. Louisse, agent van politie te Goes, lid; v. d. Vreugde, gemeente-veldwachter te Kam perland, lid. FRUIT GESTOLEN. Tegen de gebroeders M. C. A. en L. P. A. en J. J. van H. en J. J. van H. is proces-verbaal opgemaakt wegens het ont vreemden van appels uit een boomgaard aan de Schippers wegeling. AANGIFTE VAN MISHANDELING. De 73-jarige H. v. d. L. deed bij de politie aangifte van mishandeling door den 19-jarigen K. van S. Proces-verbaal werd opgemaakt. Van S. verklaarde Zich slechts verweerd te hebben. VERKEERSOVERTREDING. Tegen de wielrijdster M. W. C. K.-B. werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der verkeersregels. HOOG WATER AAN T SAS. De zwemuren aan 't Goesche Sas zijn voor heden van 8.00 tot 12.00 uur; voor morgen (Zondag) van 9.00 tot 1.00 en voor Maandag van 10.00 tot 2.00 uur. Geslaagd voor akte Fransch L.O. mej. G. Hamelink, onderwijzeres aan de Chr. School „Kakeldans" te Yerseke. Voor het gedeelte B van het hoofd akte-examen is geslaagd de heer W. C. J. Weeda, Middelburg. Hoe men bij het koken brandstof besparen kan. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Iedereen ls er op het oogenblik op ge spitst zoo weinig mogelijk brandstof te verbruiken. Een groot deel van de ons ter beschik king staande brandstof wordt voor koole doeleinden gebruikt. Ook op dit terrein is een besparing van brandstof zeer goed mogelijk, wanneer men maar de juiste ma nier van koken toepast en de maaltijden met overleg samenstelt. In vele gevallen bereikt men er tevens mee, dat voedings stoffen gespaard worden. Wil men op een zuinige wijze koken dan zal men de volgende punten in acht moe ten nemen: 1. Zet de pan midden op de vlam of op de electrische kookplaat. Laat geen vlammen om de pan spelen en kies voor de electrische kookplaats pannen, die precies op de plaat passen. 2. Zet de spijzen met zoo weinig moge lijk, liefst kokend water op. Wanneer men een gerecht met teveel water opzet, wordt de brandstof, die noodig is voor het ver warmen van het water, nutteloos ver bruikt. Zoo kan men bladgroenten met aanhangend water opzetten, weinig wa ter stoven. De gerechten zijn niet alleen veel smakelijker dan wanneer zij afge kookt worden, maar zij behouden ook hun voedingswaarde. 3. Breng de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook. 4. Temper de vlammen, wanneer de in houd van de pan kookt. Schakel bij de electrische kookplaat de schakelaar bijtijds laag of uit. Wanneer iet3 kookt blijft het even goed op een lage als op een hooge vlam of schakelstand aan de kook. Wanneer de spijzen te hard koken bestaat er kans op aanbranden. 5. Kook altijd met de deksel op de pan. Uit een pan met slecht sluitend deksel of zonder deksel verdwijnt de warmte en ook smaak en geur doelloos in de ruimte. Bovendien ontstaat er kans op aanbran den, doordat er teveel vocht verdampt. 6. Stapel zoo mogelijk twee pannen op elkaar, nadat de inhoud van de pannen aan de kook gebracht is. Op deze manier kunnen twee gerechten op een vlam of kookplaat gaar worden. 7. Verwarm de spijzen niet langer dan noodig is. Zijn de spijzen eenmaal gaar, dan is het nutteloos ze nog langer te verhitten. Men vei'spilt er brandstof mee en ook voe dingsstoffen. Zoó gaat b.v. vitamine C. uit groenten bij langdurige verhitten in waar de achteruit. Stoof de groenten dus niet na en houdt bij het opzetten der spijzen rekening met den kooktijd en het moment waarop de gerechten klaar moeten zijn. 8. Maak voor de bereiding van peul vruchten, rijst en gort in water en voor het warm houden van water gebruik van brandstofbespaarders, zooals de hooimand, de hoolkist en kranten. 9. Maak het kooktoestel geregeld schoon. Slecht onderhouden kooktoestellen ver bruiken niet alleen veel brandstof, maar ook andere narigheden kunnen erdoor ont staan: verstopte gasvlammen slaan in en vuile petroleumpitten gaan walmen. 10. Gebruik veel rauwe groenten. Geef eens een stampot met rauwe groen ten of een stoofschotel. DE MOORD TE DELFT. De commissaris van politie te Delft maakt bekend: Het staat vast dat Jan van Blerkom, alias Jan Verhagen, verdacht van den moord op den 19-jarigen H. de Man, onder den naam Jan Zwart tot en met Dinsdag 26 Augustus j.l. heeft ver toefd in een pension te 's-Gravenhage. Op een gegeven oogenblik is hij plot seling van daar verdwenen en niet meer aan het adres teruggekeerd. Enkele per sonen, die voor dit onderdak hebben ge zorgd, zijn gearresteerd. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de verdachte Van Blerkom tot op dat oogenblik niet meer in gezelschap was van den verdachte Hu- genholtz. Het ls niet onmogelijk, dat de verdachte Van Blerkom, alias Verhagen, alias Zwart, in gezelschap is van den 21- jarigen Gerard Dogger, uit Den Haag, die tevens moet worden aangehouden. Laatst genoemde bedient zich van legitimatiepa pieren staande ten name van Gerard Dog ger of hij noemt zich Otto van der Gron den. Nogmaals worden de politieautoritei ten ter zee- en in havenplaatsen verzocht strenge contröle te houden op mogelijke ontsnappingspogingen over zee. TWEE INBRAKEN IN ÊÊN NACHT. Donderdagnacht werd te Loenen op twee plaatsen ingebroken. Door verbre king van een deur wisten de dieven zich allereerst toegang te verschaffen tot een woning, waar zij alles overhoop haalden, e-ikele spaarp ten leegden, distributiebe scheiden stalen, en tevens een dertigtal doosjes sigaretten en een kistje sigaren meenamen. Toen er niets meer van hun gading te vinden was, hebben dezelfde da ders een bezoek gebracht aan een op en kele honderden meters afstand gelegen woning. Hier wisten zy een ruit uit te snij den. Juist toen men waarschijnlijk naar binnen wilde gaan, werd men gestoord, al thans de d'^ven kozen het hazenpad. De politie heeft de zaak in onderzoek doch tot nu toe mocht het haar niet gelukken de daders op te sporen. ZWARE STRAFFEN VOOR RIJWIELDIE VEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank zijn Donderdag zware straffen geëischt tegen fietsendieven, waarbij de officier van ju stitie sprak van een zeer onsociaal mis drijf. De 22-jarige J. H. S., zonder beroep, die vier fietsen stal, hoorde V/2 jaar te gen zich eischen, de 19-jarige L. A. v. d. A. voor een fietsendiefstal 1 jaar, de 20- jarige J. M. H. v. d. A. voor vier gestolen fietsen 1 jaar, de 27-jarige koopman H. J. W. voor hetzelfde feit een jaar met aftrek en de 61-jarige veedrijver L. S. uit Zeven huizen 1 jaar. De laatste had twee kar retjes gestolen. ALHAMBRA THEATER VLISSINGEN. Het masker valt. Als Lena Kroning, de echtgenoote van dr. Kröning, over straat loopt, bemerkt zij, dat zij gevolgd wordt door een sinister uit- zienden man. Zij probeert hem te ont- loopen doch tevergeefs. Zy vertelt het voor val tegen haar echtgenoot, maar deze, een in hooge mate met zichzelf ingenomen iemand, lacht haar uit om haar angst. Eenigen tijd later spreekt de geheimzin nige man haar aan. Het is Wiegant, de hoofd-directeur van de Industriebank. Om nauwer met mevr. Kröning in contact te komen, stelt hij dr. Kröning aan als syndieus bij zyn bank. Steeds blijft Wiegant echter mevr. Kröning volgen. Als zij hem tenslotte vraagt, wat zijn bedoeling is, verklaart deze, schijnbaar zoo stugge man, haar zijn liefde. Verwonderd wijst Lena Kröning deze van de hand. Zij is toch immers getrouwd. Ze vertelt echter niet dat haar huwelijk weinig gelukkig is. Teneinde te zorgen dat haar man niet ontslagen wordt, blyft Lena Kröning in contact met Wiegant. Als eenige oplichters door sluwe intriges een cliënt van Wiegant gedupeerd hebben, valt de verdenking op den bankdirecteur. Déze verdenking kan hij alleen van zich afschuiven als hij vertelt welke vrouw er zich 's Maandags tusschen 5 en 6 uur bij hem bevond. Hij weigert dit echter te zeg gen. Vanzelfsprekend is Lena dit geweest, doch zij heeft den moed niet zich te mel den. Met behulp van Wiegant's secreta resse weet de politie de oplichters toch te ontmaskeren en Wiegant wordt weer op vrije voeten gesteld. Dr. Kröning komt te weten, dat zijn vrouw en Wiegant elkaar verscheidene malen ontmoet hebben. Hij maakt een geweldige scène en een echt scheiding is het gevolg. Het verhaal eindigt met het beginnen van een nieuw leven door Lena, samen met Wiegant. Een sterk gespeelde film met in de hoofdrollen o.a. Paul Wegener, Rose Strad- ner, Joh. Riemann en Greta Weiser. ELECTRO-BIOSCOOP MIDDELBURG. Een leven lang. In allerlei toonaarden is de liefde reeds op het witte doek gebracht. Dat ligt ook voor de hand, want. er zal wel geen onder werp zijn dat zooveel mogelijkheden biedt om een boeiend en gaaf filmverhaal te maken. Het kan een vroolrjke geschiedenis zijn waarin Amor zijn pijltjes richt op ont vankelijke harten en dan vermaakt men zich. Het kunnen romantische uitbeeldin gen zijn van licht ontvlambare zielen, en dan volgt men met aandacht de gang van zaken. Doch het komt niet zoo vaak voor dat met zoo'n vaste hand de groote liefde geteekend wordt, als in deze film het ge val is. De onwankelbare liefde van een vrouw, die door alles heen een leven lang zich verbonden voelt met den ander. Ook al is die ander voor den toeschouwer het niet waard door diens halfheid en gemis aan inzicht Want na de eerste liefde, verdwijnt hij uit het leven van haar die in hem gelooft en hem toch zoo vanzelfsprekend trouw blijft en op hem wacht, telkens weer. By iedere ontmoeting, na jaren, verwijt ze hem niets en telkens voelen zij in die korte perioden, dat ze bij elkaar hooren en be leven zij het diepste geluk. De uitbeelding van deze episodes be- hooren zonder twijfel tot de beste in deze film. Want hierin zien we Paula Wessely als kunstenares van formaat en weet zy door haar mimiek en toon te ontroeren. Er gaat een zeldzame bekoring van haar uit, in de rol van Agnes, de vrouw die bij intuïtie weet dat eenmaal de liefde zal zegevieren. Het is een film die met juist gevoel voor sfeer en groot begrip is samenge steld en die niet nalaat een sterken indruk achter te laten. In het voorprogramma wordt een inte ressante film vertoont over het leven der ooievaars. Het oog van de camera onthult hier een brok natuur, dat de aandacht ten volle verdient, al was het alleen maar om het groote geduld dat door den cineast be tracht moet zyn om dit resultaat te be reiken. SCHOUWBURG-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. Vaarwel..... vrijgezel 1 Een jonge kunstenaar, beroemd om zijn amusante atelier feesten, heeft huwelijks plannen en daarom besluit hij zijn vroeger leven van plezier vaarwel te zeggen. Vier weken voor zijn huwelijk geeft hfl zyn laatste feest, dat vaak verstoord wordt en dan sluit hy zich op en werkt. Hij wil ook absoluut geen „Polterabend" en zegt dit tegen zijn verloofde, eigenaresse van een chiqqe modehuis. Den avond voor zijn huwelijk zit hfl kalm en rustig achter zijn bureau brieven en foto's te verscheuren, als plotseling door de tuindeuren een dame naar binnen komt, die hem vertelt, achtervolgd te worden door een heer en vraagt of zij even Öp adem mag komen. Er wordt echter gebeld en de dame verstopt zich. Nu verschijnt er een hotel-detective, die een hoteldievegge zoekt. De omschrijving, die hij van haar geeft, doet vermoeden, dat het de zoo juist aangekomen dame is. De kunstenaar vertelt evenwel niets van zijn onverwacht bezoek en daardoor komen er veel onaan genaamheden, die uiteindelijk onderdeelen blijken te zyn van een zeer goed plan van eenige kennissen om toch „Polterabend" te vieren. En er wordt „Polderabend" ge vierd. De film, die deze week in de Schouw burg draait, is buitengewoon amusant en boeit van begin tot eind. Gretha Weiser, Maria Andergast en Ralph Arthur Roberts zyn eenige van de hoofdrolvertolkers. GRAND THEATER GOES. Menschen, dieren, sensaties. Hansen (Harry Piël) is één der hoofd personen van deze circus-film. Hij werkt met een gezelschap gedresseerde apen, doch deze dienen in feite meer als entourage van hetgeen hij persoonlijk doet. Hij is een sterke athleet en gymnast, maakt schitterende salto-mortales en eindigt zyn nummer steeds met een sensationeele zweefvlucht door het groote circus. Maar Hansen is daarnaast een groote dieren- Lavals toestand verergerd. Het D.N.B. meldde heden dat door het optreden van een lichte borstvliesontste king de toestand van Laval is verergerd. Zijn temperatuur bedroeg gisterenavond 39.6 graden. Er is een nieuwe röntgen foto gemaakt, waarvan het resultaat be vredigend genoemd wordt. De toestand van Marcel Déat is onveranderd. Admiraal Darlan heeft het volgende te legram aan Laval gestuurd: „Ik veroor deel den laffen aanslag, waarvan gij het slachtoffer zijt geworden en ik doe u met de uiting van mijn sympathie myn beste wenschen toekomen voor een spoedig her stel." De huisarts van Laval is uit het onbezet te gebied in Versailles aangekomen, en heeft zich naar het ziekbed begeven. De legionnair, die bij d:en aanslag aan den arm gewond werd, is gisteren uit het zie kenhuis ontslagen. Talrijke officieele vertegenwoordigers van Frankrijk hebben Laval in het zieken huis opgezocht, o.a. de minister van bin- nenlandsche zaken, de ambassadeur Scapini, en de president van de Parrjsche politie. Ook de Duitsche ambassadeur Abetz in gezelschap van den gezant Schlei> er heeft zich Donderdag naar Versailles begeven en aan het ziekbed van Laval en Déat vertoefd. ZWARE STRAFFEN TEGEN CLANDESTIEN SLACHTEN. By den economischen rechter te 's-Gra venhage is weer een serie ernstige geval len van clandestiene slachtingen en onge- oorloofden handel in vleesch-zonder-bon aan de orde geweest. Als geheime slachtplaats deed o.a. een stal te Rijswijk dienst, van waar langs duistere wegen het vleesch naar Den Plaag werd vervoerd. Hoe schandelijk het in dien stal toeging, blijkt uit de volgende passages, die ont leend zijn aan het lijvige rapport, dat over deze zaak is opgemaakt. „De stal, staande op het erf van Van P. te Rijswijk, was een ruimte van onge veer 4 by 5 meter. In de linkerhelft van dezen stal waren een paar balken, waar- tusschen het vee dient te staan. Op laatst genoemde balken waren twee opzetten van een wagen gelegd, welke als tafel dienst moesten doen. Daarop lag eenig vleesch en vet. Rechts in den hoek troffen wy het geslachte rund aan, dat aan den zolder was opgetakeld. Vlak daarvoor op den grond lag een groote partij ingewanden en mest. Het beschreven rund, de inge wanden en de rest zagen zwart van de vliegen. Kortom het geheel tartte elk be grip van hygiëne en gaf den indruk, dat de ingewanden en het vuil van de beesten daar al weken aanwezig waren. De volksgezondheid wordt door een der gelijk soort slachters in ernstig gevaar ge bracht". Een van de eersten, die zich voor deze geheime slachterij te verantwoorden had den, was de koopman A. V. te Voorburg. Deze man had de stal voor 4.— per week van Van P. gehuurd en hij was het, die de koeien opkocht en ze in dien stal liet slach ten. Zijn 18-jarigen zoon en de 27-jarige M. Th. B. waren de eigenlijke slachters en zekere De G. werkte daaraan af en toe méde. A. V. deed het voorkomen, alsof hij eigenlijk maar weinig met deze zaak te maken had, omdat hij niet zelf aan het slachten deelnam. Ter zake v&n uitlokking der geheime slachtpartijen vorderde de officier van ju stitie een jaar en vier maanden gevangenis straf en wegens het koopen van koeien buiten de wettelijke bepalingen om 2000 boete subs, vier maanden hechtenis. Nadat verdachtes raadsman had opge merkt, dat hier geen uitlokking, doch hoogstens medeplichtigheid bewezen kon worden geacht en daarbij een beroep had gedaan op clementie wegens gezinsomstan digheden van V., zeide de rechter: „Deze verdachte moge hef dan hebben gedaan voor zijn gezin, hij heeft echter de geheele gemeenschap in gevaar gebracht". Daarom stelde spreker de straf voor het eerstge noemde feit nog iets hooger dan de officier had gevorderd en wel op een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Wegens het koo pen van een koe werd V. tot 2000. subsidair vier maanden hechtenis, overeen komstig den eisch, veroordeeld. De achttienjarige zoon werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De 27-jarige M. Th. B. werd overeen komstig den eisch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en De G. tot twee maan den. Van P., die de schuur aan V. had ver huurd, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens medeplichtigheid. Eenige andere personen werden in ver band hier mede nog tot boetes veroordeeld. vriend en zelfs met één der gevaarlijkste koningstijgers weet hij vriendschap te sluiten. Een der hoogtepunten in deze ge schiedenis is de ontsnapping van alle tij gers tijdens een avondvoorstelling. Hansen weet dp dieren in een bepaalde ruimte af te zonderen maar de gevaarlijkste dringt tot op het tooneel in het circus door. Er dreigt een paniek maar men weet de dui- zende toeschouwers te bewegen om te blijven zitten. En Hansen weet dan met eindeloos geduld den tijger af te leiden en weer naar zyn kooi terug te brengen. Dit is echter slechts één van de hoogte punten want ook de liefde, haat, ijverzucht, spelen hun rol in het circusleven. En daar naast, en steeds onder alles door, is er het belangwekkende circusgedoe op zichzelf. Men ziet er de grootste artisten der we reld, op elk gebied, in hun glansrollen als zij voor het publiek optreden, en in hun leven achter de schermen. En dit alles is zoo realistisch weergegeven, dat men mede leeft met hun persoonlijke gebeurtenissen, maar niet minder met het groote circus- leven in zijn geheel, dat altijd door gaat, door moet gaan, ook al verongelukt er eens een artist. Er zijn reeds zeer vele circusfilms ver schenen maar deze is ongetwijfeld wel één der allerbesten. Men leeft geboeid, vaak schier ademloos mede van het eerste tot het laatste beeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2