STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Middelburg Burgerlijke Stand Besluiten, Benoemingen enz. Kiespijn gg "eTAKKERTJE STADSNIEUWS Goes Sport HET OUD-ARCHIEF EN HET STEDELIJK MUSEUM IN 1940. Verschenen is het jaarverslag betreffen de het Oud-Archief der gemeente Vlissin gen over 1940. De archivaris, de heer H. G. yan Grol, schrijft hierin o.m., dat dit jaar zeker het moeilijkste is geweest van zijn archivari- aat. wat wel culmineerde toen de 10e Mei aanbrak. Dank zij de maatregelen in het jaar 1939 genomen, konden werkelijk bij het eerste alarmsein in één dag „de verpakte archiefstukken" naar de scherf vrije be waarplaats v/orden gebracht, waar ook de museumobjecten waren geborgen. De con cierge, D. A. Velders deed ten volle zijn plicht en heeft in letterlijken zin bergen werk verplaatst. Aan den avond van dien dag was alles, wat belangrijk was, opge borgen op de bestemde plaats. Moge geen voltreffer daar zjjn fatale gevolgen heb ben, zoodat niet, als in 1809, wat ons rest vernield wordt. Nu scheen ook de inventariseering stop gezet te moeten worden maar daar kon ook een mouw aangepast worden, zoodat mej, I. M. J. Doornbos na slechts eenige weken den arbeid kon hervatten, een 500 nummers zijn op fiches gebracht en wel de rest van de gebondendeelen en verder losse stukken. Nu dreigde in den winter weer de kolennood, maar met eenig behel pen werd ook deze zaak geregeld, zoodat tenslotte op het jaar 1940 met eenige vol doening kan worden teruggezien. En dat wel ondanks het feit, dat het gebouw ruitenschade opliep op 12 Mei en 20 September, maar overigens voor verder oorlogsheil gespaard werd. Wel merkwaardig is, dat het 600-jarig bestaan van Vlissingen als stad onopge merkt bleef door den toen heerschenden wereldoorlog (1915) maar dat gaf den ar chivaris aanleiding 't 625-jarig jubileum iH eenige artikelen in de Vlissingsche Cou rant te herdenken. Vervolgens maakt het verslag meldng van een aantal geschenken, ingekomen werken en aankoopen. Stedelijk museum. Als secretaris-penningmeester van de Oudheidkundige commissie en conservator van het Stedelijk museum, bracht de heer- Van Grol het jaarverslag over het museum uit, waarin hjj opmerkt Een zeer merkwaardig jaar voor het museum, een jaar gekenmerkt door den oorlog en een jubileum. Welk een contrast, het eerste kwartaal werd gedeeltelijk ge wijd aan een jubileum-uitgave, daar den 27sten Augustus het Museum 50 jaar zou bestaan. De commissie had bij monde van den voorzitter den secretaris, tevens con servator verzocht een gedenkboekje sa men te stellen en deze had dan ook de op dracht gaarne aanvaard en- was bereids in de Paaschvacantie daaraan begonnen. Na den lOden Mei, toen alles op losse schroe ven stond, werd toch maar besloten voort te werken en aldus geschiedde. „Zoo ontstond in het barn en der geva ren" als de dichter zegt „Het Stedelijk museum te Vlissingen (1890 27 Augustus 1940) met 10 af beeldingen en dijde uit tot 82 bladzijden". In de samenstelling der commissie kwam ook dit jaar weder een wijziging, doordat de heer C. J. N. de Graaff deze gemeente verlietzij bestaat dus sinds het laatst van dit jaar uit de heeren C. A. van Woelderen, voorzitter H. G. van Grol, se cretaris-penningmeester, tevens conversa- tor van het stedelijk museum W. P. Edelman, J. L. Verhagen, H. C. V. Sorel, W. J. Castel, ledèn. Ijl de vergadering der commissie van 26 April werd besproken, hoe de herdenking zou plaats hebben van het 50-jarig be staan van het museum op 27 Augustus eenigszins gewijzigd door den inmiddels uitgebroken oorlog heeft de herdenking plaats gehad op de wijze zooals toen be paald. In het Grand Hotel Britannia werd een receptie gehouden. Niet onvermeld mag blijven, dat de drukkosten van de jubileum-uitgave voor ruim gedekt waren door particuliere bij dragen. In het begin van het jaar ontving het museum een belangrijke schenking van de Fa. Frans W. Schilling te Amsterdam, nl. een zilveren beker, aangeboden door de naamvoerende afstammelingen van M. Adr. de Ruyter aan D. Uijthoven, voorzitter der commissie tot oprichtig van het stand beeld' van De Ruyter te Vlissingen, tot aandenken aan 25 Augustus 1841, met desbetreffende inscriptie, het geheel in een fraaie vitrine met door genoemde firma gegraveerd zilveren plaatje, de schenking tot uitdrukking brengend. Daar de inhoud van het museum het geheele jaar opgeborgen bleef dp de plaats, reeds vermeld in het verslag van 1939, kon er van bezoek geen sprake zijn. Voorts vermeldt het verslag nog enkele aankoopen en ontvangen geschenken. DE RIOLEERINGSWERKZ AAMHEDEN. De omvangrijke rioleeringswerkzaam- heden ten behoeve van de nieuwe stadsge deelten, waarmee men reeds meer dan een jaar bezig is, loopen thans ten einde. Het laatste werk bestond nog uit het leggen van een duiker in den watergang nabij den watertoren en het metselen van een put ter plaatse. Vorige week is de duiker ge reed gekomen, zoodat nu nog rest het maken van den put. Gehoopt wordt dat men hiermee deze week klaar komt, waar na de damwand verwijderd kan worden. COLLECTE VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. De nood is hoog gestegen en {iaarom verdient de op 30 Augustus te houden landelijke collecte ten behoeve van de tu berculosebestrijding de volle belangstelling van het geheele Nederlandsche volk. De.deelnemende organisaties hebben zich achter de Nederlandsche Centrale vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose ge schaard, welker voorzitter, de heer dr. L. C. Kersbergen, tevens voorzitter van den Gezondheidsraad, steeds op de bres heeft gestaan en nog staat voor een goed ge organiseerde tuberculosebestrijding. Nim- EEN KOE OP STAP. Gistermiddag ontsnapte een koe uit de weide van een landbouwer aan het Brig- damsche padje. Zij wandelde langs den Noordweg in de richting van Middelburg. Zoodra zij Middelburgsch grondgebied be reikt had, werd zij door den landbouwer, die inmiddels de vlucht ontdekt had, inge haald en weer naar de weide terug ge bracht. TEMPERATUUR KANAALWATER De temperatuur van het water is heden 64 graden. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1420 Augustus zjjn in deze gemeente de navolgende personen ingekomen: B. Kousemaker, echtgen. en 2 kinderen, electricien, Molenberg 67, van Hulst: G. Voortman, echtgen. en 2 kinderen, boekhouder, Zacharius Jansen- straat 22, van Den Haag; P. Allewjjn, zonder, Langeviele 2, van Amsterdam D. de Kam, dienstbode, Bree 21, van Katwijk; P. C. X Smith en echtgen. schrij ver parket officier van justitie, Verwerij- straat 43, van O. en W. Souburg; A. H. Boer, echtgen. en 1 kind, plaatwerker, Spanjaardstraat 34, van Poortvliet; mej. A. J. Distelbrink geb. Houtkooper, zonder, Schuitvlotstraat 17, van Heemstede: H. L. van Aart, zonder, Segeerstraat 52 van Venray*, mej. W. K. Lenselink, kinderver zorgster, Veersche Singel 148, van Vrou wenpolder; mej. C. P. de Voogd, zonder, Veerscheweg 20 van Koudekerke; S. Boo ne, zondier, Nieuwstraat 19, van Dordrecht; B. van der Werf, loswerkman, Zuidsingel 68, van Vlaardingen. Vertrokken: N. M. Hoenkamp, echtgen. en 1 kind, machinist, van Dom burg, Schuitvlotstraat 7, naar VJissingen, Van Dishoekstraat 25; O. Snijders, dag dienstbode, van Baanstraat 11, naar Nij megen, Postweg 15; C. Bliek geb. Maas, zonder, van Nieuwlandscheweg 31, naar O. en W. Souburg, Weststraat 2; S. Mul der, onderwijzeres, van Jasmijnstraat 17, naar Ellewoutsdijk, Langeviele A 5; L. M. Bol geb. Dijkers, zonder, van Nadorstweg 18, naar bergen op Zoom, Z.O. Singel 13; mej. M. K. van Putte, zonder, van Lange Burg 56, naar Renesse, p. a. L. Blom, landbouwer; L. FrangooLs, scheepsbouw kundige, van Oo'stkerkplein 10, naar Ter- neuzen, Grenulaan 10; mej. E. A. van den Boudt, kantoorbediende, van Veersche Sin gel 232, naar Breda, Catharinastraat 12; C. van der Meer, echtgen. en 1 kind, agent verz. de centrale, van Segeerstraat 42, naar Rotterdam, Mathenesserdijk 27; J. H. de Smet, zonder, van Veersche Singel 148, naar Duitschland; F. J. M. Verhoeven, metselaar, van Schoorsteenvegerssingel 54, naar België; H. Verhoeven, metselaar, van Schoorsteenvegerssingel 54, naar België; J. B. Verhoeven, metselaar, van Schoor steenvegerssingel 54, naar België. GOES. Ondertrouwd: Lambrecht Franken, 24 jr. j.m. en Paula Maria Daniëls, 25 jr., j.d. te Huissen. Geboren: Martinus, z. v. Albrecht Rijk en Clazina van Stee, te Hoedekenskerke. OOSTKAPELLE. Van 16 tot 23 Augustus 1941. Geboren: Pieter, zoon van Frans Nico-' laas Hollebrandse en Cornila Pieternella Wilhelmina Bosselaar. Adriaan, zoon van Fran3 Kopmels en Arnolda van Hese. Geerard, zoon van Marinus van de Grui- ter en Jozina Schroevers. Getrouwd: Jan Schoe jm., 24 jaar en Neeltje-Janse, jd., 20 aar. YERSEKE. Getrouwd Johannes Augustijn Hoog- strate, 29 j. jm. te Kloetinge en Adriana Helena Zuydweg, 36 j. jd. August Herma- nus de \#aele, 24 j. jm. te Kruiningen en Maria Timmerman, 29 j. jd. Voor het gedeelte A ivan het hoofdacte examen slaagde te Rotterdam mej. T. C. Swart, Kortgene. Voor het examen tuinbouwkunde L.O. slaagde te Wageningen de heer C. L. de Wilde, Krabbendijke. EXPEDITIEKNECHT VERDUISTERDE REMBOURSEMENT8GELDEN. Een 30-jarige expeditieknecht, werk zaam bij een kleedingmagazijn te Amster dam, kreeg vaak costuums te bezorgen, welke bij aflevering betaald moesten wor den. De laatste weken had hij verschillende malen kans gezien, wanneer hij geld ont ving, de betreffende kwitantiebon achter te houden, welke hij dan aan de zaak inle verde met de bemerking, dat de klant niet betaald had. Deze verduistering had korten tijd succes en in totaal heeft de knecht zich op deze wijze een bedrag van ruim 600 toegeeigend. De politie heeft den expeditieknecht gearresteerd. mer werd in. Nederland tevergeefs een beroep gedaan op de vrijgevigheid, wan neer het de tuberculosebestrijding gold. In dezen tijd waarin reeds een toename van het aantal tuberculosepatiënten valt waar te nemen, zal dit nog met meer klem dienen te geschieden, Weëst daarom mild in Uw gave en toont, dat gij een warm hart hebt voor Uw lijdenden me- demensch. Groot is de verwachting, toont, dat gij de roepstem hebt verstaan. HOOG WATER. Morgen is het alhier te 7.05 en 19.29 uur hoog water. Te Domburg is het 23 minuten vroeger hoog water. HET VERBODEN KUSTGEBIED. Door de politie, alhier, werd procesver baal opgemaakt tegen A. H. M. G. te 's-Gravenhage, die zich in' deze gemeente bevond zonder een geldige toestemming om in het verboden kustgebied te verblij ven. Wel was hij in het bezit van een der gelijke vergunning, doch bij onderzoek bleek deze vervalscht te zijn. Het gevolg was dat tegen genoemde G. tevens pro ces-verbaal werd opgemaakt wegens valschheid in geschrifte. Bij den rechter zal hem thans wel blijken, dat het door hem gebezigde middel erger ié dan de kwaal! DE VELE VERKEERSOVERTREDINGEN Hardleersche wielrijders. Wegens verkeersovertredingen werd gisteren proces-verbaal opgemaakt tpgen L. J. de J. en E. H., beiden te Goes, en tegen J. V. te 's-Gravenpolder. In de twee laatste dagen der vorige week wer den tien bekeuringen wegens deze over tredingen opgemaakt. Ér zijn de /laatste weken nu eenige honderden bekeuringen opgemaakt en uit den aard der zaak werd hiermede slechts een klein deel der overtredingen beboet. Had de politie op eiken straathoek ge post, en elk'"die daar tegen de vei'keers- regels zondigde beboet, dan zouden ér wel enkele duizenden processenverbaal ge vallen zijn. Want naar de politie ons ver zekerde, is het tot dusver met het *n acht nemen der verkeersregels te Goes treurig gesteld. Zoo fietste één der agenten een paar meisies na, die een heel tochtje door Goes maakten maar op niet een kruispunt, waar zij van richting veranderden, dat door een teeken aangaven. Voor hri in kon grijpen, gingen beide aspirant-slachtoffers van el kaar en de agent volgde toen één hunner, dat hardnekkig volhield, nergens een tee ken te geven. Begrijpelijk kwam zij op de bon! Op onze vraag, of een proces-verbaal geen afdoende les is, hoorden wij, dat zelfs dit niet steeds het geval is. Zoo betaalde b.v. een jongedame des* Dinsdags vier gulden boete, omdat zij op een kruis- nunt geen richting aangegeven had. Des Donderdags controleerde onze zegsman hetzelfde kruispunt, de .betreffende jonge dame passeerde het, veranderde er van richting, maarzonder dit aan te ge ven. De agent liet haar ditmaal passee- ren. Eenigen tjid later kwam dezelfde jongedame uit het stadscentrum terug, en nogmaals veranderde zij op hetzelfde kruispunt, dat haar reeds een boete van vier gulden gekost had, van richting, zon der dit aan te geven. Dit zijn slechts twee van de vele geval len, die de politie medemaakt, maar zij toonen wel aan, dat de fietsende dames en heeren zeer hardleersch zjjn en er nog heel wat bekeuringen zullen moeten' val len voor zij „automatisch" de verkeers- voorschriften in acht nemen. Even auto matisch als elke auto- en motorrijder dat leert te doen. HOOG WATER AAN 'T SAS. De zwemuren aan 't Goesche Sas zijn voor heden van 6.00 tot 10.00 uur en voor morgen («Woensdag) van 6.30 tot 10.30 uur. Grondbeginselen van de nieuwe bestuursorde. LEZINGEN VAN DR. KURT O. RABL. In opdracht van den rijkscommissaris zal dr. Kurt O. Rabl, hoofd van de af- deeling wetgeving van het commissariaat generaal voor bestuur en justitie, voor de vooraanstaande ambtenaren van staat en overheidsorganen, burgemeesters, hoog leeraren in het publieke recht en andere personen uit kringen van het openbare en het economische leven lezingen houden over „grondbeginselen van de nieuwe be stuursorde" in belangrijke steden der pro vinciën en te Amsterdam en Rotterdam. Dr. Rabl spreekt op 26 Augustus des middags te Sittard. Op 27 Augustus des ochtends te Utrecht, des middags te Arn hem, op 28 Augustus des ochtends te Zwolle, des middags te Assen. Op 29 Augustus des ochtends te Groningen, des middags te Leeuwarden. Op 1 September des ochtends te Amsterdam, des middags te Haarlem. Op 2 September des ochtends te Rotterdam, des middags te Den Haag. Op 5 September des namiddags te M i d- d e 1 b u r g. Op 8 September des och tends te Breda, des middags te 's-Herto- genbosch. Een voorbeeld ter navolging. De Nederlandsche ambulance heeft een gift ontvangen van 700,Het is een vrijwillige bijdrage van het personeel van de N.V. „Velenzo" rijwielfabriek te Am sterdam. Ongetwijfeld verdient dit goede voor beeld navolging. Er zijn in ons land honderden groote be drijven waar net personeel gezamenlijk het prachtigen werk van de Nederlandsche ambulance kan steunen. Het wachten is slechts op de initiatiefnemers, die zich willen belasten met de inzameling. En die initiatiefnemers zullen zeker ge vonden worden. Wij twijfelen er niet aan of het voor beeld van het personeel van de N.V. „Ve lenzo" zal nagevolgd worden. Het gironummer van de Nederlandsche ambulance is: 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. WEDSTRIJDEN Z.K.B. De uitslagen van Zaterdag waren le klasse Togo IMadjoe 111. 2e klasse V.Z.O.D.—'V.K.V. 0—10. 3e klasse Madjoe HIE.D.O. 20. TOGO I—MADJOE I 1—1. Als scheidsrechter Stobbelaar het begin- signaal geeft, wordt de bal uit het midden vak direct naar Govers geplaatst, die op grooten afstand inschiet en op overrom pelende wijze Togo de leiding geeft. Mad joe probeert met alle krachten den achter stand in te halen, maar telkens worden de aanvallen door stug verdedigen van To go afgeslagen. Na de rust wordt het overwicht van Madjoe Wat grooter, maar het schieten is niet nauwkeurig. Na eenige onfortuinlijke schoten gelukt het J. Everaars een half uur na de rust den gelijkmaker te scoren (1—1). Na de vakwisseling zetten beide partijen alles op alles om een overwinning uit het vuur te sleepen. Aan weerskanten wordt goed verdedigd zoodat beide partijen de punten deelen, hetgeen o.i. de beste ver houding is. - MADJOE Hl—E.D.O. 2—0. Voor de rust is het een gelijk opgaande partij, waarbij geen van beide elkaar een krimp geven. Verschillende doelkansen worden niet benut. Na de rust komt de Madjöe aanval er wat beter in én kort na elkaar maakt J. de Rijcke twee doelpunten. Na de vak wisseling is het weer hetzelfde spelbeeld als voor de rust, er wordt veel geschoten maar geen enkele maal gelukt het er nog een goal bij te maken. V.Z.O.D.V.K.V. 0—10. Zaterdag speelde V.Z.O.D. haar eersten wedstrijd tegen V.K.V. (Veere) met een uit slag, die een overwinning voor de gasten beteekende, zooals ook verwacht kon wor den. Hoewel V.Z.O.D.* van den aanvang af goed partij gaf, was haar gebrek aan sa menspel en tactiek oorzaak, dat V.K.V. al dadelijk in de meerderheid was én bleef. De rust ging in met 05, waarna de moed bij de gastheeren wat ging zakken en daarmee het spelpeil. V.K.V. wist nogmaals vijf doel punten te behalen en met het gevolg, dat deze wedstrijd met een 100 overwinning voor V.K.V. eindigde^ WEDSTRIJDUITSLAGEN N.V.B. ONDERAFD. ZEELAND. Afd. A. KloetingeYerseke 32 Ka- pelleWemeldinge 54. Afd. B.'s-Heer ArendskerkeVios 5—0. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN E.M.M. De voornaamste uitslagen van de onderl. athletiekwedstrijden, welke Zaterdag j.l. door de Middelburgsche athletiekvereeni- ging E.M.M. op het Gem. Sportterrein te Middelburg werden gehouden, luiden als volgt 100 m. hardloopen 1. T. van Roon, 11.8 sec. 2. J. v. Wallenberg 12.4 sec. 3. P. Ludikhuize 12.5 sec. Hoogspringen 1. B. Beenhouwer 1.55 m.; 2, 3 en 4. T. van Roon, A. de Baare en J. Heijstek, allen 1.50 m. Kogelstooten 1. J. Heijstek 9.58 m. 2. B. Beenhakker 8.90 m. 3. P. de Looff 8.77 m. Verspringen 1. T. van Roon 5.94 m. ;.2. K. Meijer 5.73 m. 3. B. Beenhakker 5.53 m. Speerwerpen: 1. B. Beenhakker 37.36 m.; 2. P. de Looff 35.69 m.3. K. van Opdorp 31.90 m. Totaal uitslag 1. T. van Roon 2197% p.; 2. B. Beenhakker 2142 p.3. P. de Looff 1888 p. 4. J. Heijstek 1772 P- 5. P. Lu dikhuize 1764 p. 6. J. v. Wallenburg 1755 p. Buiten mededinging A. Wjjshake (S.S.S. Kortgene) 1814% p. Juniores 1. R. Jacobson 1755% p. TENNISWEDSTRIJDEN TE TERNEUZEN. Van 18 tot en met 24 Augustus werden op de banen van de tennisclub „Animo" te Terneuzen onderlinge wedstrijden ge houden. Hieraan werd deelgenomen door spelers uit- de A. en B. klasse alsmede door Junioren en een tweetal beginnelingen. De einduitslagen in de verschillende wedstrijden waren als volgt: Heeren-enkelspel: J. Jurry slaat Do~ Stellingwerf 62, 6—2, Heeren-dubbelspel: J. Jurry en E. Ver- straeten slaan Ir. Hommes en W. Bliptz 2—6, 6—2, 6—3. Dames-enkelspel: Mej. J. v. Sprang slaat mej. Ina Stokvis 61, 79, 6—3. Dames-dubbelspel: mej. H. Teulings en m'ej. J. van Sprang slaan mej. I. Stokvis en mej. M. de Meyer, 61, 63. Gemengd-enkelspel: Mevr. J. v. Riet schoten en de heer A. Ysebaert slaan mej. I. Stokvis en den heer Em. Verstraeten 4—6, 6—3, 6—4. DE NATIONALE JEUGDSTORM NAAR BRESLAU. Van 28 tot 31 Augustus a.s. zullen te Breslau de jaarlijksche - zomersportwed strijden van de Hitler-jugend gehouden worden, aan welke wedstrijden vertegen woordigers van bijna alle landen van Euro pa zullen deelnemen. Nederland zal vertegenwoordigd wor den door den nationalen jeugdstorm, die daarvoor 27 van haai beste leden heeft aangewezen. Deze 27 jeugdstormers 16 stormers en 11 stormsters hebben de laatste tien dagen doorgebracht in den jeugdherberg te Rhjjnauwen voor een ern stige en intensieve training. Bij het zwemmen zullen een paar uit stekende krachten uitkomen. Onder de zwemsters bevinden zich o.a. Alie Stijl, Tonny Bijland en Cobie Koster. De meisjes hebben deze tien dagen ge traind onder de bekwame leiding van me vrouw S, W. de DoodKoenen, die ook tij dens de Olympiade te Berlijn de zorg over de Nederlandsche zwemsters had. Qok de zwemmers hebben de laatste week zeer veel opgestoken van den be kenden waterpolo-speler K. van Aelst, aan wiens zorgen zij zijn toevertrouwd. De ge- br. Podt en L. Gérritsen o.a. hebben goe de tijden gemaakt. Wat betreft het athletiek-gedeeite, hier zijn de stormsters en stormers getraind door de heeren Heeg en Schallenberg. On der de stormers zagen wij o.m. de junioren kampioen op de 400 m. Mullaart. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. TWEE DOODEN. Gedurende het weekend vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De neergeworpen brisant- en brandbom men brachten eenige lichte beschadigingen aan woonhuizen teweeg. Eén woonhuis werd zwaar beschadigd* Helaas zijn twee dooden te betreuren, een man en een vróuw. Vervreemden van zaaigranen. De Nederlandsche staatscourant van gis teren bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van land- bouw en visscherij, waarbij het vervreem den van voor zaaidpeleinden bestemde granen, peulvruchten en zaden aan een be perking wordj: onderworpen. In het vervolg zal dit n.l. slechts zijn toegestaan, indien een vergunning dooi- de prov. inkoopcen trale van akkerbouwproducten of Ned. in koopcentrale van akkerbouwproducten is verleend. Vestigingselschen voor kleinbedrijven. In de Nederlandsche staatscourant van Zaterdag zijn opgenomen een vestigings- besluit terrazzobedrijf 1941, een vestigings- besluit mineraalwaterbedrijf 1941 en een vestigingsbesluit tabakshandel 1941, waar-* bij wordt bepaald aan welke voorwaarden' moet worden voldaan voor het verkrijgen van vergunning tot vestiging van een 'ter razzobedrijf, mineraalwaterbedrijf of een kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. Gebruik van pootaardappelen. De Nederlandsche Staatscourant van Maandag bevat een besluit van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het wordt verboden door de N.A.K. te velde goed gekeurde pootaardappelen van den oogst 1941 te gebruiken voor andere' dan poot- doeleinden. Het verbod geldt niet indien hiervan door de N.I.C.A. ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodig aan deze ont heffing te verbinden, zijn nagekomen. VERBOD VAN AANBIEDEN VAN „LOKL00NEN". De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft, op grond van de loonvormingsverordening van den rijkscommissaris, een derde uitvoeringsbe sluit uitgevaardigd, hetwelk beoogt het aanbieden van z.g. „lokloonen" tegen te gaan. krachtens dit besluit mogen bij indienst neming van arbeiders, zonder goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars, door den werkgever geen gunstiger loon- en arbeidsvoorwaarden worden overeengeko men dan welke gelden ten aanzien van overeenkomstige, bij hem in dienst zijnde arbeiders, of indien hij zoodanige arbei ders niet in zijr dienst heeft noch pleegt te hebben ten aanzien van overeenkom stige arbeiders in den betrokken bedrijfs tak. Iedere handeling, die ten doel heeft arbeiders, die de dienstbetrekking, waarin zij werkzaam zijn, niet hebben opgezegd, doorliet aanbieden van een •hooger loon of andere gunstiger ar beidsvoorwaarden uit die dienstbetrek king weg te lokken, is verboden. De werkgever, die met deze voorschrif ten in strijd handelt, is strafbaar. Het feit wordt beschouwd als overtreding en wordt gestraft met hechtenis van* tenhoogste drie maanden of geldboete van ten hoog ste drie duizend gulden. Wanneer het strafbaar gestelde feit door of vanwege een rechtspersoon wordt be gaan, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen dengene, die de opdracht tot de strafbare handeling gegeven heeft of daarbij de feitelijke lei ding heeft gehad. Met de opsporing van overtredingen van dezen aard zijn behalve de in artikel 141 van het wetboek van strafvordering ge noemde personen ook belast de ambtenaren der arbeidsinspectie. Deze bepalingen treden op* 26 Augustus 1941 in werking. Waarschuwing tegen „gasbespaarders". Men schrijft ons van bevoegde zijde r Sommige handelaren en winkeliers trach ten uit de rantsoeneering van gas voordeel te trekken door het in den handel brengen van' allerlei „gasbespaarders". De meeste dezer toestellen zijn nietswaardige prullen. Sommige leiden tot gasverkwisting in plaats van tot gasbesparing, andere "brengen geva ren mede. Daar in dit verband soms de namen der vereeniging van gasfabrikanten in Neder land en der gasstichting gebruikt worden^ zij er op gewezen, dat bij deze lichamen geen enkele gasbespaarder bekend is, die ten aan zien van het doelmatig gebruik van een goeden komfoor- of fornuisbrander tot be zuiniging leidt. Onder doelmatig gebruik wordt hier verstaan het gebruik volgens de aanwijzingen, die gedurende de laatste we ken herhaaldelijk in de dagbladen gegeven zijn. Men schaffe nimmer een „gasbespaarder" aan zonder vooraf inlichtingen bij het plaatselijk gasbedrijf in te winnen. DE MOORD TE DELFT. Omtrent den moord op den 19-jarigen H. de Man alhier, vernemen wij, dat de verdachte J. van Blerkom Zaterdagmid- dig j.l. nog in Rijswijk (Z.-H.) is gezien, alwaar hij in een bedrijf practlsch werk te. Vermoedelijk heeft hij gehoord, dat hij door de politie gezocht werd, waarna hjj de vlucht heeft genomen. Voorts vernemen wij nog, dat de verdachte C. J. C. Hugenholtz, toen hij Zaterdagavond j.l. per fiets Voorburg verliet, in het bezit was van een klein bruin koffertje. Voorts maakt de commissaris van politie bekend aan hen, die meenen inlichtingen te kunnen verstrekken, dat alle mededeelingen welke met den moord verband houden, door hem vertrouwelijk zullen worden behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2