Na de Oceaan-conferentie. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 25 Augustus litll Churchill spreekt over zijn ontmoeting met Roosevelt. nië bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld jTvan de onderwerping te bevrij den". Hitier en zijn medewerkers hebben jarenlang van een nieuwe wereldorde ge sproken. Deze wereldorde, zoo beweerde Churchill, is echter niet anders dan „de heerschappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het concentratiekamp en van het peletonvuur". Het lot van de „on derdrukte" volken is zwaar. Zij dienen echter te bedenken, dat wanneer de tun nel misschien ook lang mag zijn, het einde van den tunnel eenmaal bereikt zal wor den. -Vervolgens beweerde Winston Churchill, dat machtige strijdkrachten op het punt staan zich te bewapenen om de bezette landen te hulp te komen. Dit is de bood schap van Roosevelt en Winston Churchill, die Zich steeds gehaast hebben de „zaak der gehieele wereld te dienen". Op den At- lantischen Oceaan is tot de definitieve vernietiging van de „nazityrannie" beslo ten. Churchill veronderstelde van Adiolf Hit- Ier, dat deze voornemens is na een „eventueele" onderwerping van de Sovjet- Unie Groot Brittannië te onderwerpen, waarna hij een „aanval op de Vereenigde Staten en het geheele overige Westelijke halfrond" zal beginnen, omdat naar Churchill verder beweerde, hij streeft naar de verovering van de geheele wereld". Het is echter goed dat er oogen zijn, die dit gevaar hebben gezien. Hoe .lang ook de strijd zal duren, „wij zullen, zoo besloot Churchill, nooit ophou den onzen plicht te doen om de wereld weer de vrijheid en rechtvaardigheid terug te geven". Over den toestand in het Verre Oosten verklaarde Winston Churchill in zijn rede nog, dat aan de Japansche „bedreigingen" thans een einde zal worden gemaakt: De Vereenigde Staten hebben blijk gegeven van een oneindig geduld teneinde de moei lijkheden met Japan langs vriendschappe- lijken weg op te lossen. Engeland hoopt ernstig dat dit zal ge- lukken. Zou dit echter niet het geval zijn, dan zal Engeland zich natuurlijk zonder aarzelen aan de zijde der Vereenigde Sta ten stellen. De Vereenigde Staten en Groo't-Brittan- nië, zoo zeide Churchill in zijn radiorede o.a .nog, gelooven thans niet meer, dat er nooit meer oorlog zal komen. Integendeel, wij hebben het voornemen, verstrekkende voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde een nieuwen oorlog in de periode, die wij kunnen overzien, door een doeltreffende ontwapening van de „schuldige" volken te voorkomen, terwijl wij zelf in een passende mate onze bewapening zullen behouden". OPROEP. DE HONDERDDUIZEND IS ER. Honderdduizend gulden liggen op hun bestemming te wachten. Honderdduizend gulden zullen goed besteed worden. Want deze hbnderdduizend gulden zijn bijeengebracht voor de Nederlandsche am bulance, die straks naar het front gaat vertrekken. Toen enkele weken geleden het giro nummer van de ambylance bekend ge maakt werd, stroomden al heel spoedig giften binnen en nog dagelijks worden overschrijvingen gemaakt. Want Tnen moet niet denken, dat men er met dieze eerste honderdduizend gulden is. Er is veel geld noodig, om een derge lijke hulpexpeditie uit te rusten. Immers, het beste is nog maar net goed genoeg en hoe beter beslagen men ten ijs komt, hoe beter en intensiever daar straks gearbeid kan worden om de lijdende menschheid te helpen. Honderdduizend gulden is een groote som gelds, doch wanneer wij denken aan al het leed, dat ginds in de Sovjet-Unie geleden wordt, 'dan zullen wij moeten toe geven, dat er veel en veel meer noodig is can honderdduizend gulden. Daarom wordt thans, nu deze mijlpaal bereikt is, met onverminderde kracht voortgegaan. Laten de Nederlanders, die nog niet in hun beurs getast hebben, een voorbeeld nemen aan de gevers van deze eerste honderdduizend gulden. De Neder landsche ambulance wacht ook op hun bijdragen. Doe wat anderen reeds deden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT. EEN SCHERPE CONTROLE. De maatregelen, welke door den ge machtigde van de prijzen genomen zgn, om te komen tot lagere groente- en fruit- prijzen, gaan uiteraard vergezeld van scherpe controle op de voorgeschreven prij zen bij de duizenden grossiers en hande laren over het geheele land. In vrijwelalle steden werden verscheidene processen-verbaal op gemaakt, zoowel wegens het vra gen van hoogere prijzen dan toe laatbaar zijn als wegens het on voldoende, of iti het geheel niet prijzen van de waren. Zoo werden in Roermond een dertigtal, in Tilburg een veertigtal processen-verbaal opgemaakt. De inspecties voor de prijs- beheersching zijn met berechting dezer zaken reeds begonnen. In het rayon Amsterdam werden b.v. al ongeveer 80 tuchtbeschikkingen tegen grossiers en groothandelaren gewezen, o.a. in Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Hil versum en.IJmuiden. De inspectie voor de prïjzenbeheersching in het ressort Arnhem beboette reeds een honderdtal ambtenaren, woonachtig in Arn hem, Hengelo, .Almelo, Ede, Zwolle en andere plaatsen. 0e intensieve prijscontrole zal met kracht worden voortgezet: er dient nu eenmaal een eind te komen aan de over tredingen der jongste overheidsmaatrege len. Van bevoegde zijde werd bij navraag ter persconferentie verklaard, dat dadelijk nadat de marktprijzen voor groente offi cieel vastgesteld waren, een onderzoek werd ingesteld naar de haperingen, die er in de distributie bleken te ontstaan. In de eerste plaats leidde dit tot den indruk, dat de grossiers in vele gevallen niet voldoende medewerking betoonden. Mogelijk ook werkt het veilingssysteem nog niet geheel waterdicht en wordt buiten de veiling om tegen hoogere prijzen ver kocht, wat natuurlijk den winkelier en in laatste instantie de huisvrouw in het gedrang brengt. Verder hebben de ongunstige weers omstandigheden een rol gespeeld; er kwam weinig groente aan de markt en dit ver oorzaakte haperingen. Het ergste is evenwel, dat sommigen met een zeer beperkte winstmarge toch geen genoegen nemen. Het moet ontoelaat baar worden genoemd, dat de groenten tegen dergelijke hooge prijzen worden aan geboden als geschied is. Vooral de volks groepen, die het minst draagkrachtig zijn, kunnen er zoodoende niet aan komen. -Het staat absoluut vast, dat als ieder zich aan de royaal vastgestelde winst marges houdt, een ruime winst voor iede- ren betrokkene mogelijk is. Zijn er klach ten, men bre»jge ze te bevoegder plaatse, doch kringen in de groentenwereld die objectief denken, verzekeren dat' de richt prijzen behoorlijk zijn. En men moet er van uitgaan, dat vooral thans in - het groentëseizoen ook de minst draagkrach- tigen onzer bevolking in de gelegenheid moeten zijn om van de versche groenten te profiteeren. en men niet kan doorgaan met ridicule prijzen voor de eenvoudigste groenten te .vragen. Uitwijzing van Japansche journalisten uit.Ned. Indië. Het Japansche blad „Nitsji Nitsji Sjim- boen" brengt op zijn voorpagina het be richt, dat zijn correspondenten te Batavia, Isjibasii en Tobisjisma op 5 Augustus last gekregen hebben Nederlandsch-Indië te verlaten, blijkbaar omdat de autoriteiten van Ned.-Indië bezwaar maakten tegen de door dit dagbladconcern gevoerde politiek. Sinds den blokkeeringsmaatregel, zoo schrijft het blad, is Ned.-Indië volkomen toegetreden tot het Engelsch-Amerikaan- sche kamp van anti-Japansche omsinge ling. Voorts drukt het blad een artikel af van deze correspondenten, waarin zij ver halen van de hevige beperkingen waaraan zij onderhevig waren. Zij werden gefouil leerd, verhoord en als spionnen behandeld. Het artikel vermeldt voorts, dat onlangs in Nederlandsch-Indië biljetten zijn aan geplakt met een anti-Japanschen inhoud en dat de anti-Japansche stemming is toegenomen door propaganda die van offi- cieele zijde is geïnspireerd, vooral sinds de Japansche. troepen Indo-China zijn bin nengetrokken. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede „In de Oekraine hebben Duitsche troepen het bruggehoofd Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai had verdedigd, ge nomen. Ten Noordwesten van Kiev is de achtervolging van den ver slagen vyancT"tot over den Dnjepr voortgezet. Ten Zuiden van het U- menmeer zijn sterke Sovjet-strijd krachten verslagen en over de ri vier de Lowat teruggeworpen. Meer dan 10.000 gevangenen en een om vangrijke buit vielen in onze handen. De in Estland strijdende troepen rukken in concentrischen aanval naar Reval op. De aanval aan weers_ zijden van het Ladogameer, die door onze Finsche bondgenooten met buitengewone dapperheid wordt on dernomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika s leverde op 22 Augustus, een aanval van Duitsche •stuka's op de haven van Tobroek bijzonder veel resultaat op. Bom- treffers stelden afweerbatterijen buiten gevecht, vernielden opslag plaatsen voor munitie en beschadig den verscheidene schepen. Gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht met goed gevolg vijande lijke stapelplaatsen bij Mersa Ma- troeh gebombardeerd. Overdag noch des nachts ver schenen vijandelijke vliegtuigen bo ven Duïtsch gebied. Tusschen 22 Juni en 23 Augus tus heeft de Britsche luchtmacht in de gevechten boven Groot-Brit- tannië, boven de Engelsche wateren, in Noord-Afrika en bij aanvallen op Duitsch gebied en het bezette ge bied 1044 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 916 neergescho ten door afdeelingen der Duitsche t luchtmacht, 128 door de marine. In diezelfde periode gingen in den 1 strijd tegen Engeland 127 Duitsche vliegtuigen verloren." Ned. Indië en de blokkeerings- maatregel tegen Japan. Uit Batavia meldt Domei: Men verwacht, dat de regeering van Ned.-Indië een ver ordening zal uitvaardigen waarin de remi ses uit Japan onder de wet op de blok keering van saldi geregeld worden. Een nieuwe overeenkomst is hieromtrent tot stand gekomen tusschen het wisselcontró- lebureau en den Heerimagawa, directeur van de Yokohama Specie Bank te Batavia. Inmiddels heeft de heer J. H. Ritman op 21 Augustus als woordvoerder van de regeering verklaard, dat nog niets gezegd kan worden omtrent de toekomst der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned.-Indië. Hij onthulde, dat er op dit punt nog geen beslissing bereikt was, en hij voegde er aan toe, dat een licentie voor export over het algemeen niet ver strekt wordt. Ritman verklaarde tenslotte, dat het besluit van de regeering afhangt van de toekomstige ontwikkeling van den toestand. De Japansche krijgsverrichtingen. De Japansche troepen, die 14 dezer be gonnen zijn met het verdrijven van Chi- neesche communisten in de provincies Sjansi, Tsjahar en Hopeh hebben hun campagne voltooid en trekken thans op naar de communistische bases ten Westen van de spoorlgn Peking-Hankau in de pro vincie Sjansi. Japansche legervliegtuigen hebben in samenwerking met de troepen een reejts aanvallen gedaan-op Taisioejau, een stra tegische vijandelijke basis op 65 km ten Noordoosten van Tsjengting in het Wes ten der provincie Hopeh, waar zij munitie opslagplaatsen, pakhuizen en andere mili taire doelen hebben vernietigd en de uiter ste verwarring veroorzaakt in den vijan delijken etappendienst. Vail de 7000 Japanners in Ned-Indië hebben ongeveer 1500, voornamelijk vrou wen en kinderen, het land reeds verlaten wegens „de steeds sleqhter wordende han delsbetrekkingen tusschen Japan en Ne- d'erlandsch-Indië en wegens den stelsel- matigen anti-Japanschen druk". HET ITAUAANSCHE. Het 446ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier van Zaterdag luidt Aan het front van Tobroek in Cyrenaïca levendige bedrijvigheid van artillerie en luchtmacht der spilmogendheden. Duitsche afdeelingen vliegtuigen hebben met suc ces luchtafweerbatterijen en schepen te To broek gebombardeerd. Onze jagers hebben een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Britsche toestellen hebben Benghazi ge bombardeerd en eenige schade veroor zaakt. In,Oost-Afrika nieuwe aanvallen van vij andelijke vliegtuigen op onze stellingen te Wolsjefit. Voortdurende bedrijvigheid onzer afdeelingen, die verkenningen in de vij andelijke linies hebben verricht. In den afgeloopen nacht heeft de Ita- liaansche luchtmacht het vliegveld Micab- ba op Malta gebombardeerd en talrijke branden veroorzaakt. SCHEURBESLUIT PACHTOVEREENKOMSTEN. De directeur-generaal van den land bouw maakt de landbouwers-pachters op merkzaam op den inhoud van het zgn. scheurbesluit pachtovereenkomsten, dat ten doel heeft het scheuren van grasland te bevorderen. Doordat in de pachtovereenkomsten veelvuldig werd bepaald, dat de pachter niet gebruik zou maken van artikel 27 van de pachtwet, volgens welke hij voor het ontvangen van toestemming voor het ver anderen van de bestemming van het ge pachte object zoo noodig de hulp van den rechter kon inroepen, was het den ver pachter steeds mogelijk zijn toestemming daartoe te onthouden. Indien de verpachter dit niet wenschte, kon dus niemand hem dwingen de be stemming van het verpachte object te ver anderen. Het scheurbesluit pachtovereen komsten, dat in de plaats treedt van artikel 27 der pachtwet, be- - paalt, dat de pachter na. over leg met tien verpachter be voegd is de bestemming van het gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, indien de algeineene of landbouwkundige belangen dit wenschelijk maken. Indien de verpachter zich hiertegen ver zet, richt de pachter> zicb tot het pacht bureau, met het verzoek om machtiging tot geheele of gedeeltelijke wijziging van de bestemming van het gepachte. Het pachtbureau geeft deze machtiging slechts na het desbetreffende advies van den rijks- landbouwconsulent te hebben ingewonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Dit besluit geldt zoow*el voor pacht overeenkomsten voor onbepaalden tijd als voor pachtovereenkomsten voor bepaalden tijd, welke v r 1 Januari 1936 zgn aan gegaan. Bij wijziging van de bestemming van het gepachte wordt allereerst gedacht aan de omzetting van grasland in bouwland, hetgeen van groot belang is voor de voedsel voorziening van ons volk, of nood>- zakelijk ter verbetering 'van de bodemgesteldheid. Onder wijziging van bestem ming is o.m. ook begrepen de om zetting van weiland in hooiland, hetgeen in sommige streken in be paalden omvang zeer gewenscht is met het oog op een betere voor ziening van het vee met hooi en kuilgras. De pachters, die bezwaar mochten heb ben tegen het nemen van initiatief ten deze, kunnen zich in verbinding stellen met den rijkslandbouwvoorlichtingdienst. Britsche aanval op Duitsch hospitaalschip. Voor de Noorsche kust is, naar het D.N.B. meldt, op 23 Augustus een Duitsch hospitaalschip zonder succes door een Britsche duikboot aangevallen. Het karak ter van het schip was op grooten afstand door het Roode Kruis te herkennen. Door dezen aanval wordt de reeks van in strijd met het volkenrecht zijnde aanvallen op Roode Kruismiddelen en Duitsche reddings vliegtuigen met één vermeerderd. De Engelsche premier Winston Chur chill heeft aldus meldt het D.N.B. in een radiorede verslag uitgebracht van zijn ont moeting met president Roosevelt. President Roosevelt en ik, zoo begon Churchill, hebben elkaar in een door ber gen omzoomde baai „ergens op den At- lantischen Oceaan" ontmoet aan boord van het nieuwste Britsche slagschip om daar gedurende drie dagen, omringd door de vooraanstaande mannen van dc Britsche en Amerikaansche weermacht met elkaar te confereeren. Deze ontmoeting, zoo zei- de Churchill, is het symbool geweest van de eenheid onder alle Engelsch sprekende volken der wereld en heeft ten doel gehad „alle goede krachten der wereld tegen de slechte krachten, welke in Europa en over een deel van Azië heerschen" te rnobilisee- ren. Het gaat er om, zoo ging Churchill voort, dje vele volken van ide ellende, waar in zij- door de „slechte krachted der we reld" gesport zijn, te verlossen. Op het ©ogenblik zijn er afschuwelijke dingen aan den gang. Geheel Europa wordt door de oorlogsmachine der nazies vertrapt. De wereld is thans getuige van een onder drukking, zooals de geschiedenis nog nooit heeft gekendi. Vele volken zijn verslagen. Andere naties, zooals de Italianen, de Hon garen, Bulgaren en Roemenen vormen, naar Churchill zeide, de „jakhalzen van den nazitijger". .Zweden, Spanje en Tur kije, zoo beweerde Churchill, zijn bang wie van hen het eerste aan de beurt zal komen. Vervolgens sprak de minister-president over het Duitsch-bolsjewistisch conflict waarin, naar hij meende te weten, „de na- zis voor het eerst veel bloed moeten ver liezen". Wijzende op de door de Sovjets in hun land aangelichte vernielingen verklaarde Churchill, sedert den inval der Mongolen in de zestiende eeuw is er nooit zulk een meedoogenlooze strijd gestreden. Doch dit, zoo ging Qhurchill voort, vormt niet de eenige verwoesting, want sedert vijf jaar zwerven nu reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort geleden ook hun hand uitgestoken naar Indo-China. Thans bedreigen zij Singapore, dat onder Britsche be scherming staat, en de Philippijnen, die door de Vereenigde Staten wor den beschermd. Het is zeker, dat na dit alles e~n einde moet komen. Öp den N AtlantiscHen Oceaan hebben Roosevelt en hij Churchill derhalve het besluit genomen, alle volken der we reld een verklaring te geven, volgens wel ke de Vereenigde Staten en Groot-Brittan- Bestuur van rijksuniversiteit te Leiden en technische hoogeschool te Delft. In het Verordeningenblad van Zaterdag wordt een decreet van den Rijkscommissa ris bekend gemaakt, waarbij bepaald wordt, dat de artikelen 2 tot en met 5 van verordening nr. 153/1941 van Zaterdag jl. af worden toegepast op de Rijksuniversi teiten te Lelden en de Technische Hooge- schpol te Delft. Voor deze beide instellingen van hooger onderwijs gaan de be voegdheden, rechten en plichten van het college van curatoren dus over op den president-curator. De colleges van curatoren in Leiden en Delft hebben tegenover de pre sidenten-curator adviseerende be voegdheid. De presidenten-curator in Leiden en Delft staan van nu af aan in de uitoefe ning van hun functie ondèr toezicht van den secretaris-generaal en zgn verplicht diens bevelen, aanwijzingen en voorschrif ten onverwijld op te volgen. Art. 5 van de verordening nr. 153 be paalt, dat de secretaris-generaal de pre sidenten-curator benoemt en ontslaat en dat het college van curatoren bestaat uit vier leden, die door dèn secretaris-gene raal, den president-curator gehoord, wor den benoemd en ontslagen. Zoolang de secretaris-generaal de colleges van cura toren niet opnieuw samenstelt, bestaan deze colleges uit de leden, die er tot nu toe behoorden. Pe dirigent door O. R. 3) „Deze zaak is dus van nu af aan in mijn handen. Ik verzoek u elke opheldering die u zoudt kunnen geven, tot mijn beschikking te stellen." De gerechtsmedicus kwam haastig het tooneel op. Zijn dikke zolen klotsten over de planken. Hij was in zijn hemdsmouwen, en hield zijn handen met uitgespreide vin gers voor zich uit. Bruinachtige smeren van gestold bloed zaten over zijn knokkels en in dikke strepen om zijn ringen heen. „Is hier voor den drommel geen water!" riep hij. Zgn fel gespannen gezicht trok smal langs den neus, waarvan op het uiter ste puntje het gouden lorgnet zat, dat nu met een klets in de hem inderhaast ge brachte kom viel. En terwijl hij er naar grabbelde in het helderrood wordende wa ter, begon hij opgewonden te vertellen: „Ja! Schotwond. Links,«van bovenaf naar beneden, door het gesteven overhemd heen; aan flarden een heel stukje linnen een rond stukje, in de wond gedrongen, longzak en hart geperforeerd. Dood oogen- blikkelijk ingetreden. Waarschijnlijk een 6 m.M. revolverpatroon en hij schoot op den inspiciënt af „Laat me de wapens zien, die in het stuk gebruikt zijn!," Terwijl Tenas zich met dit doel verwij derde, bleef de dokter onder het zeer zorg vuldige afdrogen van zijn handen, knip perend met zijn goedige oogjes, die niet door het beslagen lorgnet konden heenkij ken, uitweiden over het voorloopige onder zoek. Van Mieth wendde zich nu tot Tenas, die door twee tooneelknechts een partij gewe ren en pistolen liet aandragen. Van Mieth voelde opeens zijn wangen gloeien, ja,, hg was toch wel heel opgewonden. Dit was een van de eerste groote zaken in deze drie maanden van tijdelijke functie, vóór hij naar zijn bureau terug zou keeren. Zekere sluimerende krachten, waarop hij in 't geheel niet gerekend had, kwamen hem nu te hulp: een oud en zeer levendig in stinct tot opsporen, najagen, onderzoeken. Hijvoelde zich niet zonder verbazing op gestuwd door iets van jachthond-interesse voor alles wat dicht bij den grond is spo ren, afdrukken, al het onbewuste, wat men- schen zonder er bij te denken als bewgsstuk achter hun hielen laten liggen. Haastig knielde lig bij den stapel wapens, maakte het touw, dat alles bijeenhield, los. „Waar is het personeel?" vroeg hij. „In hun kleedkamers?" Tenas knikte: „Ik heb dadelijk order ge geven, dat ze daar moesten blijven. Ik vroeg ze, zich nog niet te verkleeden, voor het geval, dat er een onderzoekaan den lijve Van Mieth gaf den dokter de wapens een voor een aan, en hij zag kaliber en slot na, maar schudde telkenmale het hoofd. „Is het zeker, dat u alle wapens hier hebt?" vroeg hij. Tenas zei: „Ik heb orde op mijn zaken. Elk wapen heeft zijn nummer in het re- quisietenmagazijn. U kunt zelf controleeren of er een mankeert". „Het schot is niet afgevuurd met een van deze wapens", zeide de geneesheer. „Het zijn louter ouderwetsche musketten en rui terpistolen met een inriclitinkje om een klein kardoesje te ontsteken. Ik geloof niet eens, dat er een bij is, waarmee je een ko gel af zoudt kunnen schieten. En dat de wond den overledene is toegebracht door een 6 m.M. revolverpatroon, staat vast. En volgens de plaats van de wond, links van voren, moet toch het schot van het tooneel af gelost zijn". „In dat geval", meende Van Mieth, „moet het door den betrokkene tusschen de andere schoten afgevuurd zijn en moet het zich zooals zeker ook berekend was hebben verloren in het algemeene geknal. Er wer den toch volgens het speelplan een zeker aantal schoten gelost, nietwaar me neerTenas?" Tenas had nog steeds ztfn vasten, en nu bepaald hinderlijk voelbaren blik niet van Van Mieth's gezicht afgewend: „Precies vijftien. Niet meer en niet minder. Er zgn vijftien figuranten gewapend met geweren. Volgens de instructie moeten ze alle vijftien schieten. En ze zijn gewend, mijn instruc ties op te volgen, hier bij 't gezelschap". „Maar het is dus mogelijk, dat er een zestiende schot is afgevuurd." „Buiten mijn orders? Ja, dat moet dus mogelijk zijn geweest". „Ik wil nu", zei Van Mieth, „de mede spelenden verhooren. En dan zal het wel het gemakkelijkste zgn, dat we ze in hun kamers opzoeken. Ik vind ze daar zeker allemaal?" Tenas keek rond, plotseling eenigszins onzeker. „Neen, helaas niet allemaal onze tweede bariton, monsieur Zemikoff, heeft een poosje geleden zonder permissie en te gen mijn uitdrukkelgke orders in, het ge bouw verlaten. Hij speelde trouwens niet mee in de opera. Het is Sadi, onze nieuwe bariton, die de partij zingt als Moesjik- hoofdman. Maar monsieur Zemikoff was vanavond achter de coulissen. Ik zag hem, toen ik hier -heen geroepen werd. Hij stond tegen een coulisse geleund zonder zich te bewegen, met zijn beide handen in de zak ken van zijn jas. Ik riep tegen hem, ter wijl ik hard voorbij" liep, dat hij niet van het tooneel af mocht. Daarna heb ik hem niet meer gezien." Een paar rechercheurs in burgerkleeding waren nu het tooneel opgekomen en Van Mieth gaf aan een hunner order, dadelijk Zemikoff op te zoeken en bg hem te bren gen. Van Mieth liep snel de geheele ruimte rond, oriënteerde zich en vroeg Tenas naar bijzonderheden. Maar hij vond niet veel te gemoetkoming. De koelbloedige, afgemeten inspiciënt, een van de weinigen uit het per soneel, die vreemde talen spraken, be schouwde ongetwijfeld de politie als indrin gerige en vijandig gezinde elementen. Hij haalde dikwijls de schouders op, weinig ge neigd tot antwoord geven. Van Mieth voelde echter dezen tegen stand eerder als stimulans. Hij stelde zich bij dezen arbeid niet bewust een lang perspectief voor, zocht voorloopig alleen het onderzoek voort te leiden over vast staande feiten, punt na punt. Dit puur lo gische manoeuvreeren met hypothesen en gevolgtrekkingen sleepte hem onverdeeld mee, maakte zijn brein scherp, bezonken èn vrij van een menigte moraliseerende en verzwakkende tegenargumenten. Hier was een probleem, dat opgelost moest worden, ma,ar de mogelijke conse quenties van die oplossing mochten hem verder niet in den weg zitten. Hg moest zich een lijn denken van deze schotwond uit over twee vooralsnog onbekende pun ten: het wapen, en vervolgens het motief tot den moord. En de lijn, de verbinding, zou daarmee'tot stand komen tusschen den vermoorde en den moordenaar van doel tot motief. Hij begon een verhoor onder de leden van het orkest, die hij in den foyer vond. Ze stonden dicht bijeen aan het. eind van de wit-en-gouden zaal, in hun te wgde, slecht zittende rokken met leege handen, bleek en ontdaan als een troepslaperige balgasten: donkere, langharige en vreemd uitziende types. Eén énkele onder hen, een dikke bleeke waldhoornist met paffige wangen, sprak een beetje Fransch, en liet zich tamelijk gewillig als tolk gebruiken. De oogen der anderen hingen spiedend aan zgn lippen, terwijl hij sprak, argwanend, gereed om hem met tegenspraak in de rede te vallen; ze gesticuleerden: de zachte Russische klanken vloeiden olie-achtig van hun lip pen, die vol- en vleezig waren van hun omgang met de mondstukken van hobo of clarinet, /(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5