STADSNIEUWS Ittiddelbarg STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes Gemeentelijk geneeskundig schooltoezicht te Middelburg. Regeling van het filmwezen. W. KOSTEN. Onze oud-stadgenoot, de heer W. Kosten te 's-Gravenhage, oud-directeur van de Handelsdagschool en de Middelbare Han delsavondschool alhier en accountant te 's-Gravenhage, vooraanstaand figuur ,in den kring der Ned. Herv. gemeente aldaar, viert a.s. Woensdag zijn 75sten verjaar dag. De heer Kosten is o.m. penningmees ter van de Ver. tot oprichting en instand houding van Chr. Nijverheidsonderwijs voor jongens en meisjes te 's-Gravenhage, waarvan een Chr. huishoud- en een Chr. ambachtsschool uitgaan en is ook leider geweest van de Vereeniging Maatschap pelijk Werk der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, in welke kwaliteit hij sa- neerend werk gedaan heeft. PATER H. W. H. VROOM S.J. DRAAGT ZIJN EERSTE H. MIS OP. Zaterdagmiddag met den trein van kwart voor drie kwam te Middelburg aan de Zeer eerwaarde heer pater H. W. H. Vroom S.J., die op 15 Augustus tot priester gewijd is. Aan den trein werd de neomist, die op 1 October 1907 te Middelburg ge boren is, afgehaald door het feestcomité, dat Zjjn eerwaarde naar de ouderlijke wo ning aan den Dam 57 begeleidde, waar een stoet van bruidjes hem een zeer mooie cantate toezong en waar de Zeer Eerwaar de heer J. A. Voorham, pastoor der paro chie, hem het welkom toesprak. De neomist was vergezeld van pater Sleijfer S.J.. Zondagmorgen om half tien heeft Zijn Eenvaarde zijn eerste plechtige Heilige Mis aan het rijk versierde altaar opgedra gen met assistentie van den Zeer Eenvaar den heer pastoor Voorham als presbiter- assistent, pater Sleijfer S.J. als diaken en kapelaan H. G. Tuin als sub-diaken. Na het evangelie betrad pater Seijfer S.J. het spreekgestoelte en schetste in gloedvolle bewoordingen de macht en de waardigheid van het priesterschap. Tijdens deze kerkeijke plechtigheid is uitgevoerd de Missa in Honorem Sancti Alphonsi voor jongens- en mannenkoor van Hub. Cuijpers, onder de offerande de solo voor tenor „Panis Angelicüs" van Cesar Frank; onder de communie zong het man nenkoor het vierstemmig Jesu Dulcis van J. Kothe. Na de mis speelde de organist de Athalia Marsch van F. Mendelsohn Bar- tholdy. Des middags werd in een der zalen van- het St. Vincentiushuis een zeer druk be zochte receptie gehouden door den neomist, tijdens welke de 'feestcommissie hem een aandenken van de parochie aanbood. Te half vijf celibreerde de neomist een plechtig lof, waarbij het Te Deum werd gezongen en als slot de driestemmige feestcantate Priester Glorie van Dobbel steen (Pr.). Bij het uitgaan van de kerk speelde de organist de Marche Triumfale van J. Lem- mens. HET 25-JARTG BESTAAN VAN „MIDDELBURG". Na den geslaagden feestavond van Vis dag, heeft de M.V. en A.V. „Middelburg" Zaterdagmiddag op de bovenzaal van het Schuttershof een druk bezochte feceptie gehouden. Er was een groot aantal bloem stukken, o.a. van de Sportcommissie, van de afdeeling Zeeland van den N.V.B., de Gymnastlekver. „Achilles", de voetbalv®r- eenigingen Zeelandia, R.C.S., Vlissingen, E.M.M., van de scheidsrechterver. Walche ren, van de afd. Tooneel der jubilaresse, van de suppoosten, bureaulist, oud-spelers enz. Wethouder Paul richtte, bij afwezigheid van den burgemeester, namens het ge meentebestuur gelukwenschen tot de jubi- leerende vereeniging. Spr. wees er op, dat Middelburg een beduidende plaats inneemt in de sportwereld in de Zeeuwsche hoofd stad. Ook de vereeniging had in de afge- loopen 25 jaar en vooral het laatste jaar, vele moeilijkheden op te lossen, maar Vrij dagavond is bewezen, gldus spr., dat de jongeren gereed staan om de oudere spe lers te vervangen. Spr. weet, dat het sportterrein niet aan allé wenschen vol doet, maar hij kan mededeelen, dat reeds in 1939 een deskundig rapport is uitge bracht over een nieuw sportterrein, waar van de uitvoering wacht op meer geschikte tijden. Spr. hoopt dat de vereeniging daar van in de volgende 25 jaar een dankbaar gebruik zal kunnen maken. De heer W. L. "Hegboer sprak als eere- lid van Middelburg en schetste de oprich ting onder de bezielende leiding van mr. J. Adriaanse. Hg wenschte niet alleen ge luk met het jubileum, doch ook met het bestuur, dat zich zoo juist tegen de moei lijkheden weet te plaatsen. De heer W. de Graaf sprak als verte genwoordiger van de commissie van toe zicht op het sportterrein en toonde ook groote waardeer'ing te hebben voor de jubileerende vereeniging. Spr. zeide, dat als men in goed verband bijeen blijft, men de stormachtige jaren te boven zal komen. De heer A. Imanse sprak namens de afdeeling Zeeland van den N.V.B. Spr. wees er op dat de samenwerking niet altijd is geweest zooals het behoorde te zgn, doch den laatsten tijd wordt er op de prettigste wijze samengewerkt. Er is thans een goede en aangename verstandhouding. Spr. wees er voorts op, voor welke groote moeilijkheden men in Zeeland bg de a.s. competitie zal komen te staan. Namens de Tooneelafdeeling bracht mevr. Nieuwenburg de gelukwenschen over, ter wijl voorts nog het woord voerden: C. Koster namens de scheidsrechtersvereeni- ging Walcheren; P. Koster namens de voetbalver. Goes; D. de Visser namens Zeelandia; E. Boogerd namens Vlissingen; Barendse namens R.C.S.; J. A. Bal voor Achilles en A. Imanse voor de athletiek- ver. E.M.M. Al deze sprekers getuigden van groote waardeering voor de jubilaresse. De voorzitter van Middelburg, de heer mr. P. C. Adriaanse, heeft de verschillende bezoekers, maar in de eerste plaats de sprekers, hartelijk dank gebracht voor hun waardeerende woorden. Vele telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren ont vangen, RIJWIELEN BLIJVEN EEN GEWIED ARTIKEL. De berichten over rijwieldiefstallen die vrijwel dagelijks in de kolommen van de dagbladen, voorkomen dreigen eentonig te worden. Het herhaaldelijk signaleeren van deze diefstallen moge echter dit nut heb ben, dat bezitters van rijwielen er steeds meer voor zullen gaan zorgen op hun hoe de te zijn voor zwijntjesjagers. Dat dit geen overbodige waarschuwingen zgn, blijkt wel duidelijk uit het feit, Svelk. een omvang deze misdrijven hebben aangenomen. Wij wendden ons nl. eens tot de politie alhier om te hooren hoe het tegenwoordig staat met de rijwieldiefstallen. Uit het antwoord bleek ons .dat de fiet sen ook hier nog steeds een gewild artikel zijn, daar als het ware dagelijks een of meer rijwielen die onbeheerd op den weg staan, worden ontvreemd* Juist heden heeft de politie te Vlissingen de zesde vervolglijst van in deze gemeente ontvreemde rijwielen met hun signalemen ten uitgegeven. Het laatste op deze lijsten voorkomende rijwiel draagt het nummer 306 Dit beteekent dus dat sinds het uit-" breken van den oorlog niet minder dan 3."6 rijwielen in deze gemeente zijn gestolen. Althans van dit aantal is bij de politie aangifte gedaan, want het komt voor dat menschen toer karretje ontvreemd is er niet eens prijs op stellen de politie hiervan in kennis #te stellen. In den loop van *len tijd heeft de politie,wel ontvreemde rijwie len opgespoord, doch hun aantal vormt echter een aanzienlijke minderheid tegen over het aantal dat steeds zoek is geble ven. VfJteRTIG-JARIG DIENSTVERBAND. Heden was de heer K. W. de Kat, ma chine-controleur bij de N.V. K.M. De Schelde, veertig jaren in dienst bij deze maatschappij. Door afwezigheid van den jubilaris, moest de gebruikelijke huldiging achterwege blijven. K. GROEN. Onze oud-stadgenoot,, de heer K. Groén, verificateur der invoerrechten en accijnzen te 's-Gravenhage, heeft op zijn verzoek na een diensttijd van meer dan 43 jaar, eervol ontslag uit 's rijks dienst verkregen. De heer Groen is te Schoonrevvoerd ge boren en eerst 7 jaar als militair werk zaam geweest en vervolgens ambtenaar der invoerrechten en accijnzen te Zundert, "Wernhout, Etten en Leur, Nijmegen, Zwijndrecht, Delft, Vlissingen en Rotterdam en nu 20 jaar te 's-Gravenhage als verificateur. De heer Groen heeft zich buiten zijn diensttijd op verschillend gebied bewogen. Hg is o.m. voorzitter geweest van den Chr. bond van belastingambtenaren en heeft de Ger. kerk van 's-Gravenhage-West enkele jaren als ouderling gediend. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1420 Augustus zijn in ceze gemeente die navolgende personen ingekomen: B. Kousemaker, echtgen. en 2 kindéren, electricien, Mo lenberg 67 van Hulst G. Voortman, echtg. en 2 kinderen, boekhouder, Zacharias Jan- senstraat 22 van Den Haag P. Allewrjn, zonder, Langeviele 2, van Amsterdam D. de Kam, dienstbode, Bree 21 van Katwijk P. C. J. Smith en echtgen. schrijver par ket Off. v. Justitie, Verwerijstraat 43 van O. en W. Souburg A. H. Boer, echtgen. en 1 kind, plaatwerker, Spanjaardstraat 34 van Poortvliet mej. A. J. D. Distelbrink, geb. Houtkooper, zonder, Schuitvlotstraat 17 van Heemstede; S." Mulder, onder wijzer, van Jasmijnstraat 17 naar Elie- woutsdijk, Langeviele A 5 4L. M. Bol, geb. Dijkers, zonder, van Nadorstweg 18 naar Bergen op Zoom, Z.O. Singel 13 mej. M. K. van Putte, zondier, van Lange Burg 56 naar Renesse, p.a. L. Blom, landbou wer L. Francoois, scheepsbouwkundige, van Oostkerkplein 10 naar Terneuzen, Grenulaan 10 mej. E. A. van den Boudt, kantoorbediende, van Veersche Singel 232 naar Breda, Catharina^traat 12 C. van der Meer, echtgen. en 1 kind, agent Verz? de Centrale, van Segeerstraat 42, naar Rotterdam, Mathenesserdijk 27 J. H. de Smet, zonder, van Veersche Singel 148 naar Duitschland mejuffrouw H. L. van Aart, zonder, Segeerstraat 52, van Venray mej. W. K. Lenselink, kinderverzorgster, Veer sche Singel 148, van Vrouwepolder mej. C. P. de Voogd, zonder, Veerscheweg 20, van Koudekerke S. Boone, zonder, Nieuw_ straat 19, van DordrechtB. van der Werf, los werkman, Zuidtsingel 68 van Vlaardingen. Vertrokken: N. M. Hanecamp, echtgen. en 1 kind, machinist, van Dom- burgsch Schuitvlot 7, naar Vlissingen, Van Dishoekstraat 25 O. Snijders, dagdienst bode, van Baanstraat 11, naar Nijmegen Postweg 15 C. Bliek, geb. Maas, zonder, van Nieuwlandsche weg 31 naar O. en.W. Souburg, Weststr. 2; F. J. M. Verhoeven, metselaar, van Schoorsteenvegerssingel 54 naar België H. Verhoeven, metselaar, van Schoorsteenvegerssingel 54 nagr België J. B. Verhoeven, metselaar, van Schoor steenvegerssingel 54 naar België. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT Gedurende de week van 18 t,m. 23 Aug. werden bij het badhuis 948 baden genomen en wel 725 door heeren, 141 door dames en 82 door kinderen. HOOG WATER. Morgen is het alhier te 5.05 en 17.29 uur hoog water. Te Domburg is het 23 minuten vroeger hoog water. De feestelijkheden werden Zaterdagavond besloten met een balavond. Het was er recht gezellig in het Schuttershof en het verplichte sluitingsuur kwam voor de zeer talrijke aanwezigen zeker te vlug. Middelburg kan met dankbaarheid terug zien op dit jubileum. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water was he den 61 graden. HANDBOOGCONCOURS. De Kon. Handboogsociëteit „Ja- coba van Beieren" hield Zaterdag op het sportterrein haar jaarlrjksch concours, waaraan door 17 sociëteiten met 74 schut ters werd deelgenomen. De uitslag was: Hoofdvogel: Iz. Slabbekoorn, „Willem Teil", Kloosterzande. Ie klepprijs, met wis selbeker, S. Westveer, „Edele Handboog", Oudelande. 2e klepprijs D. v. Jole, „Wil lem Teil", Kloosterzande. 3e klepprijs J. v. Doi*selaar, „St. Jan", St. Jansteen. 4e klepprijs (extra) C, Lous, „Edele Hand boog". Oudelande. Ie zrjvogel 2 x gescho ten, S. Westveer voorn, en W. v. d. Kree- ke, „Doel naar Hooger", Wolfaartsdijk. 2e zijvogel P. v. d. Dries, „Eensgezindheid", 's-Heerenhoek. Ie bovenkal Jos. B'leijen- berg, „St. Jan", St. 'Jansteen. 2e bovenkal C. Lous, „Edele Handboog", Oudelande. Ie onderkal C. Hoc^esteger, „Willem Teil", Kapelle. 2e onderkal Iz. Slabbekoorn, voor noemd. Meeste vogels, met premie, J. de Bot, „St. Jan", St. Jansteen. Jongeman te Delft, vermoord. DE POLITIE VERZOEKT OPSPORING VAN TWEE STUDENTEN. De commissaris van politie te Delft deelt mede, dat in den nacht van 14 op 15 Augus tus aldaar een moord gepleegd is. Voor dengene, die aanwijzingen «kan ge ven, welke leiden tot aanhouding en opspo ring van deii dader, wordt een belooning van vijfduizend gulden in uitzicht gesteld. De commissaris van politie verzoekt, als verdacht van dezen moord, opsporing, aan houding en voorgeleiding van Jan van Blef- kom, zich ook noemende Jan Verhagen, geboren te Vlissingen op 2 Januari 1918, student te Delft en van Charles James Courtney Hugenholtz, geboren in Borculo op 23 Mhart 1915, eveneens student te Delft. Vrijdagavond ongeveer half acht zag een jongen een gevulde jutezak drijven in den nabij de spoorbaan naar Den Haag gelegen vgver van het Agnetapark. Dc jongen waarschuwde de politie die een onderzoek instelde. De zak bleek het lijk te bevatten van den 19-jarigen H. de Man, wonende aan de Buitenwatersloot- te Delft. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, die een opgewekte, levenslustige jon geman was, op een werkelijk beestachtige wijze is vermoord. Laf en onverhoeds moet hij i zijn neergeslagen. Hij had een vrij open wond bij de linkerslaap, waardoor ook een middenoorbloeding is ontstaan. Door dezen slag moet de jongeman zeker het bewustzijn hebben verloren. Daarna zgn hem beide beenen bij elkaar gesnoerd en wel op des kundige wijze met een z.g. zeemansknoop. Dit laatste is wel "zeer typeerend, orndat een der verdachten, n.l. Hugenholtz, behal ve een bekende roeier ook eeg bekend zei ler is. Om het bloed te sdolpen heeft men het slachtoffer kleeren om het hoofd gewonden, daarna de handen over de borst gelegd en een jutezak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Tevoren was hem nog een omstreeks vijf kilo zwaren steen om den hals gebonden. Het touw was eveneens met een zeemansknoop aan den steen bevestigd. De politie is overtuigd, dat de moord bin nenshuis in de buurt van het Agnetapark heeft plaats gehad. Het touw, waarmee de vermoorde gebonden was, was n.l. geheel schoA" hetgeen uiteraard niet het geval zou zgn, wanneer de moord in deze regen achtige periode buiten zou zijn gepleegd. Na den moord moet het slachtoffer naar den vijver zijn gedragen en daarin zijn ge worpen. Dat de moord werd gepleegd in den nacht van 14 op 15 Augustus wordt afgeleid uit den toestand, waarin het lijk verkeerde en uit het feit, dat een der verdachten na 15 en de andere na 13 Augustus niet meer in Delft is gezien. Bovendien heeft de ver moorde op 14 Augustus des avonds om acht uur zgn woning verlaten en is hg daarin niet teruggekeerd. Het slachtoffer was oor spronkelijk bankwerker van beroep, diende daarna bij de marine, was eenigen tijd tele fonist bij den evacuatiedienst en was sedert een half jaar zonder werk. De politie deelde ons desgevraagd mede, dat het hier geen politieken moord betreft. De beweegredenen zijn echter onbekend, maar de politie is overtuigd, dat de beide studenten, wier opsporing is verzocht, de daders zijn. Het signalement van J. van Blerkom luidtlengte 1.75 1.80 meter, vrij schraal postuur, donkerblond kort geknipt haar, donkerblonde wenkbrauwen, bijzonder brui ne gelaatskleur, blauwe oogen, stevige neus. Hg loopt met éenigszins groote passen. Het signalement van C. J. C. Hugenholtz luidt lengte 1.90 meter, vrij breed postuur, lichtblond haar, gezonde gelaatskleur, blau we oogen, gave tanden. Het nieuwe bestuur van de gemeente. VOORLOOPIG NOG GEEN BENOEMING VAN RAADSLIEDEN. Uit een brief,-in opdracht van den com missaris-generaal voor bestuur en justitie door den secretaris-generaal van binnen- landsche zaken gericht aan de burgemees ters, blijkt dat het benoemen van raads leden der gemeenten tot nader order achterwege dient te blijven, aldus meldt de Gemeentestem. Uit dezen brief blijkt voorts nog het vol gende. De burgemeesters behooren voorloopig niet over te gaan tot het ontslaan van le den van den gemeenteraad uit hun func ties in bestuursorganen van privaatrechte lijke lichamen, in welke een gemeente deelneemt en in bestuursorganen van rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen of commissies, ingesteld ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van twee of méér gemeenten. Tot nader order dienen in officieclen vorm ook geen vorderingen te worden ge richt tot particulieren om den burgemees ter in bepaalde aangelegenheden, rakend Het verslag van dr. J. Eerelman. Verschenen zgn twee verslagen van dr. J. Eerelman in zgn kwaliteit van school arts te Middelburg over het geneeskundig schooltoezicht en wel over de periode van 24 Mei tot 31 December 1940 en van 1 Januari tot 21 Juli 1941. In beide periodes omvatte het -toezicht alle openbare en bijzondere lagere scholen en de twee kleuterscholen Van het Depar tement van de Maatschappij tot het Nut van 't Algemeen. In 1940 was het gemiddeld aantal onder het toezicht staande kinderen 2831, in 1941 2870. Door de bijzondere omstandig heden kon in 1940 eerst op 14 September met het geregelde onderzoek worden be gonnen. Toen bleek dat het aantal kinde ren, die een onvoldoenden voedings toestand hadden, opvallend grooter was, werd de schoolarts door het Herstel fonds in staat gesteld om kinderen van oorlogsslachtoffers te helpen door het ver strekken van steun in natura, wanneer dit medisch noodzakelijk en sociaal verant woord was. Van de 407 onderzochte kinderen ver toonden er 207 geen afwijkingen. Onder de. afwijkingen kwamen voor 5 gevallen van tubercuose en 77 nervositas. Aan het tweede verslag, waaruit de burgemeester in de raadzitting van Woens dag reeds een en ander mededeelde, ont- leenen wij, dat van de 538 kinderen, die volledig onderzocht werden er slechts 48 of 9% tegen pokken zgn gevaccineerd: één kind tegen typhus en geen der kinderen tegen diyphteritus. Dr. Eerelman noemt den vaccinatietoestand der kipderen dan ook blijvend onvoldoende. Van de 538 kin deren waren er 181 zonder afwijkingen. De voedingstoestand was begin 1941 bij 418 onvoldoende, en in Juli bij 466, dus on voldoende bij lesp. 120 en 72. De voor naamste afwijkingen waren hoofdonrein heid 67; afwijkingen van het gezichtsver mogen 59; scheelzien 22; vergïoote gehe melte-amandelen 23; hartafwijkingen 10; slechte houding 57; platvoeten 38; longtu- berculose 6; bedwaterem' 26; geestelijk achter 29. Van de 120 kinderen, die begin 1941 een onvoldoende voedingstoestand hadden wa- ren er 66 van door den oorlog financieel gedupeerde ouders. Hier werd steun in natura verleend bekostigd door het Her stelfonds en bij 30 kinderen werd de voe dingstoestand voldoende bevonden. Bij 14 andere kinderen van oorlogsslacht offers konden de oudiers zelf bijvoeding be kostigen en bg 5 dezer kinderen w;erd de toestand beter. Aan 40 kinderen van arm lastige ouders werd door verstrekking van steun in natura door het Burgerlijk Arm bestuur, waardoor de» voedingstoestand bg 13 kinderen voldoende werd. In 1936 was het percentage <ïer kinderen, waarbij een onvoldoende voedingstoestand werd aan getroffen 12, in 1937 ook 12, in 1938 8,6, in 1940 24,5, begin 1941 22 en Juli j.l. 13. Ui. deze cijfers blijkt, dat de acute be dreiging van den gezondheidstoestand van vele kinderen, die in 1940 aanwezig was, than- is verdwenen. Toch kon de steun- verleening niet definitief worden gestopt, die aar. kinderen van armlastige ouders gaat ononderbroken, door. Die uit het Her stelfonds kon tijdelijk worden gestaakt, omdat de meeste kinderen voldoende zijn vooruitgegaan en de andere kinderen in herstellingsoorden zijn of zullen worden op genomen. Voor den winter moeten even wel alle kinderen van gedupeerden nog maals worden onderzocht en aan hen, die dit noodlg hebben, zal wederom steun in natura moeten worden verleend. Zoolang nog 13% der kinderen een onvoldoende voedingstoestand heeft is de toestand niet bevredigend. Ter vergelijking vermeldt dr. Eerelman, dat in Vlissingen 4% en in Souburg 6,5 dier k'inderen in onvoldoen den voedingstoestand verkeeren. De uitslag van het in 1941 voortgezette tuberculose-onderzoek was dat van 1481 Middelburgsche schoolkinderen er 85 of 57% positief reageerden op de reactie van Moro. Bij 6 kinderen werden actieve afwijkingen gevonden; 4 van deze kinde ren moesten ter verpleging in „Zonneveld'* worden opgenomen. Alle 6 kinderen maken het thaps zeer goed. Er werd geen actieve afwijkingen gevonden, die besmettingsge vaar voor de omgeving opleverden. De resultaten van het t.b.c. onderzoek 'zgn gunstig, Voor schoolzwemmen werden direct 87 kinderen goedgekeurd en na herhaald on derzoek ook de 3 nog restende van de 90 aangegeven. Opvallend was het aantal kinderen met hoofdonreinheid, het betrof veelal kinderen uit de gemeente-practijk. Ze werden door den gemeentearts en de verpleegster be handeld. Eenige ernstige gevallen deden zich voor; ze zijn thans geheel genezen.» Aan die woninginspectrice werden de ge zinnen opgegeven, die een geregelde rein- heidscontróle noodig hadden. Zonder deze controle heeft behandeling weinig zin, daar dan de aandoening snel recidiveert. Het aantal kinderen met een gaaf gebit bedroeg 129 (24%)-, de overige 76% heeft tandheelkundige hulp van noode. In vele gevallen wordt het advies, den tandarts te bezoeken om redenen van verschillenen aard niet opgevolgdi Er wordt gezocht naar de voor Middelburg meest geschikten vorm van tandheelkundig schooltoezicht. Er zijn opvallend minder kinderen nerveus dan in- 1940. De verstrekking van schoolmelk op de openbare en de R.K. scholen wordt stop gezet. Er moest een opmerking worden gemaakt over den onhygiënisehen toestand der privaten in een der scholen. De film moet voldoen aan de elschen van het staatsbestuur en de volksopvoeding van den nieuwen tijd. In het verordeningenblad van Zaterdag is verschenen een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van volksvoorlichting en kunsten, van binnen- landsche zaken en van justitie betreffende de regeling van het filmwezen. (Filmbe- sluit 1941). Wg ontleenen Hieraan het volgende: Artikel, 1. In het bezette Nederlandsche ge bied mag een film slechts in het openbaar worden vertoond, wan neer deze overeenkomstig het be paalde bg dit besluit voor openbare vertooning is toegelaten. Iedere filmvoorstelling wordt als een openbare beschouwd, tenzij zij 1) In besloten kring plaats vindt en de voorstelling van een overheidsinstantie ui# gaat. 2) Uitsluitend met het oog op doeleinden van zakelijken of technischen aard, welke verband houden met het filmbedrijf, wordt gehouden en de voorstelling door geen an dere personen wordt bijgewoond, dan die in dit bedrijf beroepshalve werkzaam zijn. 3) Plaats vindt in een. huiselijken kring, bijgewoond door ten hoogste twintig per sonen. Artikel 2. Dé toelating voor openbare ver- fooningen wordt slechts gegeven voor een film, welke 1) óf in het bezette Nederland sche gebied is vervaardigd, 2) öf in het gebied van 't Groot- Duitsche rijk voor vertooning Is vrijgegeven. De toelating wordt geweigerd, wanneer de vertooning van de film de openbare orde of veiligheid in gevaar zou kunnen brengen of zou kunnen verstoren. Bovendien wordt de toelating geweigerd voor een film, welke in het bezette Neder landsche gebied is vervaardigd en in het gebied van het Groot-Duit- sche rijk «ïog niet voor vertooning is vrijgegeven, wanneer deze- film niet voldoet aan de eischen van het staatsbestuur en de volksopvoeding van den nieuwen tijd. Artikel 3. De toelating voor openbare vertooning wordt verleend door den voorzitter van de rijksfilmkeuring, na de leden van de rijks- filmkeuring te hebben gehoord. Tegen een beslissing van den voorzitter van de rijksfilmkeuring, waarbij de toela ting van een film is geweigerd, k£n de ver zoeker binnen veertien dagen in beroep komen bij den secretaris-generaal van het het bestuur van de gemeente, van raad te dienen. De zittende wethouders behooren niet te worden ontslagen dan nadat het toezicht houdende orgaan terzake zijn Instemming heeft betuigd. departement van volksvoorlichting en kun sten. Dezg kan ook een film, welke voor openbare vertooning is toegelaten, te allen tjjde ambtshalve vernietigen. Artikel 4. Personen beneden deii leeftijd van acht tien jaren hebben geen toegang tot voor stellingen, waar toegelaten films in 't open baar worden vertoond, dan indien en voor zoover de voorzitter van de rijksfilmkeuring dit bij de toelating heeft bepaald. Een film kan worden toegelaten met de beperkende bepaling dat de vertooning daarvan sleqhts voor bepaalde groepen van personen mag plaats vinden. Op duidelijk waarneembare wijze moet aan den ingang van de plaats, waar de voorstelling wordt gegeven, vermeld wor den voor welke personen, naar onderschei ding van leeftijd, de filmvoorstelling toe gankelijk is, alsmede, in voorkoménd geval, in hoeverre een beperkende bepaling aan de toelating is verbonden overeenkomstig het tweede lid van dit artikel. Artikel 6. Hij, die een film, welke niet is toegelaten, in het openbaar vertoont of doet vertoonen, of die als organisator van een openbare filmvoorstelling niet voldoet aan de hepalin- gen van het laatste deel van art. 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. Met dezelfde straffen wordt gestraft hij, dfe een niet openbare filmvoorstelling or ganiseert, welke tot strafbare handelingen kan opwekken of een onzedelijke uitwér- king kan hebben. Artikel 7. Met het toezicht op de naleving van de bepalingen der artikelen *en de opsporing van overtredingen dier bepalingen, zijn, be halve de in art. 26 der bioscoopwet ge noemde personen, belast de voorzitter, de leden en de plaatsvervangende leden van de rijksfilmkeuring, alsmede de personen, daartoe aangewezen door den voorzitter. Artikel 9. Het bepaalde bg dit besluit is niet van toepassing op de film, welke voor onder wijsdoeleinden wordt vertoond. Artikel 10 bevat een wijziging van de bioscoopwet volgens de be palingen van het nieuwe filmbe- sluit. Hierin wordt nog eens be paald, dat de centrale commissie voor de filmkeuring is gewijzigd in de rijksfilmkeuring en dat de plaat selijke commissies van toezicht, welker leden door de burgemeesters werden benoemd, zgn vervallen. Voorts zgn vervallen de werkzaam heden^ van de vereenigingen van toezicht op de zedelijke en maat- O schappelijke gevaren van de bios coop. Het geheele filmwezen is thans centraal geregeld. Dit besluit treedt heden in werking. Het .kan worden aangehaald als „filmbesluit 1941",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2