°e 2)irigent Haussebeweging werd door een reactie gevolgd. Nederlandsche instelling voor volksche opvoeding. Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 23 Augustus ii)41 Hollands Glorie. De selectiekampen. GOUDEN LETTERS. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Natuurlijk. Nooit is Nederland achtergebleven als er, waar ook, hulp geboden moest worden aan den lijdenden mensch. Onze geschiedenis, ook de jong ste, heeft tal van bladzijden waar op met gouden letters vermeld staat: hier toont het Nederland- sche volk zich van zijn beste zijde. Wederom ligt een geschiedblad voor ons. Het is nog onbeschreven, slechts staat aan het hoo^d: 1941, Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront Het woord en de daad is thans aan U, Nederlanders. Zorgt U er voor, dat er gulden letters op geschreven worden. Werkt mede aan de totstandko ming van de Nederlandsche am bulance. Stort uw bijdrage op giro nummer 87600 ten name. van de Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Verhooging van het rubberuitvoerpercentage. De sociale jeugdzorg, waarmede wij ons in deze serie artikelen ook bezig houden, bepaalt zich er niet slechts toe, de jongens van de straat te brengen. De opvatting heeft wellicht bestaan, dat het voldoende zou zijn, de jonge mensqhen, die geen emplooi konden vindien, maar ergens in te duwen, in cte hoop, dat ze op die wijze wel aan den slag zouden kunnen komen. Dergelijke „opberg-systemen" kan men er voor dood materiaal op na houden, echter niet voor levende wezens, aan wier zorg en hoede bovendien de toekomst van land en volk moet worden toevertrouwdi Ja, ook deze jonge menschen, jeugdige werkloozen, die nu hun tijd verdoen met allerlei onnutte en weinig elegante dingen, hebben een taak. De sociale jeugdzorg richt er haar streven op, ook deze lieden op hun taak in de groote menschenmaatschappij voor te bereiden. Men late eindelijk de op vatting varen, dat deze jonge kerels er maar een beetje bijhangen, dat ze behoo- ren tot onze maatschappelijke ballast. Zij zijn leden van dezelfde volksgemeenschap waarin gij en ik een zekere welstands positie bekleedien en zij hebben recht op gelijke waardeering, gelijke zorg en ge lijke bemoeiing. Wij mogen hen niet aan him lot over laten en wij zijn gehouden deze jeugd-in- nood uit haar desillussies omhoog te hef fen. Daartoe kan ieder op zijn terrein medewerken en om dit te bereiken is het goed, dat men geïnformeerd wordt over zin, doel en beteekenis van wat wij samen vatten als sociale jeugdzorg. Het moet helaas geconstateerd worden, dat daarover in onze provincie nog te weinig bekend is een oorzaak van veel misverstand en voor oordeel, die in een tijd als deze zoo welig tieren. En de jongens en meisjes, die er naar snakken, aan. den slag te komen, wor den er de dupe van. Nog eens, op welk gebied de sdciale jeugdzorg zich ook moge bewegen, zij be oogt nergens en op geen enkele wijze onze jonge menschen te winnen voor een be paalde opvatting, dan voor deze, dat werken een dure en verheffende plicht is en niet het monopolie van bevoorrechten. Wij bouwen allen aan de toekomst, zoo als de eenvoudige steenenbikker met vorstelijken trots kon getuigenik bouw een kathedraal Wanneer men het zoo beziet, dan is het ook niet voldoendJe, wanneer de jonge menschen maar ergens onder-dak worden gebracht. Want en het zou statistisch zijn te controleeren dan blijft de kans voor een mislukking groot. Vandaar ook, dat de arbeidsbureaux de jongemenschen, die zich daar vervoegen, niet loslaten, ook al worden ze aanstonds geplaatst. Het sociale element mag niet uit het oog worden verloren, het is bij de jeugdzorg primair. In de eerse plaats moet als leidend beginsel worden aanvaard, dat de gezinsband niet mag worden verstoord. De sociale jeugdzorg treedt niet tenzij in bijzondere gevallen, hoewel men dan veelal op het terrein van voogdijraden, pro juventute e.d. terecht komt in de plaats van het gezin, maar vóór alles naast het gezin, om leiding en voorlichting té geven daar, waar ervaring en middelen van de ouders tekort schieten. Wordt een jongen, op grond van zijn voorkeur, in een bepaald kamp geplaatst, schipperskamp, melkerskamp, centrale werkplaats of anderszins, heeft men dan ook de zekerheid, dat daar een toekomst voor den gegadigde *kan worden opge bouwd? De proefneming kan mislukken. Door de instelling van selectiekampen wordt gepoogd, deze gevaren te ondervan gen. Indien het om moreele of andere re denen twijfelachtig is, of een jongen een bepaalde opleiding met vrucht kan volgen, kan hfi in de gelegenheid gesteld worden, gedurende ten hoogste twaalf weken aan een kamp deel te nemen in Rolde. Na af loop daarvan zal beslist worden, of toela ting in een bepaald vakkamp kan volgen. Op „Papenvoort" z\jn veertig plaatsen, waar de jongens eenigen tijd onder toe zicht staan, cm uit te maken, in hoeverre z\j geschikt'zijn. Men vergete niet, dat ondqr onze jon gens, die hun tijd in ledigheid doorbren gen, vele gedeclasseerden schuilen. Slacht offers van de omstandigheden en het be hoeft wel geen betoog, dat de nietsnutterij niiet bevorderlijk is aan het moreele peil. Daarheen Strekt zich ,de zorg van het departement uit en de arbeidsbureaux zijn uitnemende intermediairs, om voor deze jongens en meisjes het beste te bereiken. Voor deelneming aan een der vakkam pen komen in aanmerking jongelieden, die geacht kunnen worden de opleiding met door O. R. 2)j Op het tooneel dicht voor het voetlicht, stond een groep mannen, onder wie eenige in rok, neer te kjjken in de diepte-van het orkest. Vele stemmen antwoordden hol van beneden. Uit de rij achter hem kwam een hijgend snikken, en over zijn schouder zag hij de silhouet van een jong in het wit gekleed meisje, dat door een dame teeder en verschrikt in de armen geklemd werd, het blonde van tranen overstroom de gezichtje dicht tegen haar borst. Vlak bij hem zat een zeer elegant heertje in smoking, nog met de binocle aan zijn oogen en den mond wijd open in een scha terlach, maar Van Mieth hoorde geen ge luid, en nu vloog de man op, het gezicht vertrokken in panischen schrik, hij wilde er uit en riep en schold en stompte met zijn ellebogen in de zij van degenen, die hem niet door wilden laten. Van Mieth baande zich met moeite een weg door de rjjen heen. In' het gangpad van het parket was het vol heeren, Üie zich energiek in de richting van het orkest voortbewogen. Een controleur kwam aan- loopen met een karaf water, knikkend in zijn knieën en onverstaanbare woorden prevelend. Het water plaste uit de karaf ijver te zullen volgen en die niet door gees telijke en lichamelijke gebreken ongeschikt z\jn en mits zij plaatselijk niet in de gele genheid zgu een voldoende opleiding te ontvangen. De selectiekampen kunnen op dit punt zeer veel en belangrijk werk doen. En is het een bezwaar dat de gegadig den zich voor den aanvang bereid verkla-- ren, een bepaalde betrekking te aanvaar den in overleg met het arbeidsbureau? Immers neen Het is er sociale zaken niet om begonnen, de jongens twaalf weken van de straat af te houden. Het gaat om de toekomst van de jongens, het gaat ook om Hollands Glorie. Wil het departement nu de jongens in een bepaalde richting drijven? Wjj kunnen ons voorstellen, dat vele ouders daarover in het onzekere ver- keeren en op grond daarvan huiverig zijn, zich met het arbeidsbureau In verbinding te stellen, of de jongens er zelf op af laten gaan. Het heeft geen zin, thans schuilevinkje te spelen. Het arbeidsbureau onderhoudt het con tact, het is de bemiddelaar tusschen gezin en maatschappij en hoe inniger dit contact is, hoe beter. Vandaar de keuring vandaar de schriftelijke- toestemming van de ouders. Vandaar ook, dat de jongens iedere maand op rijkskosten een weekend naar huis mogen gaan. Geen vervreemding al- zoo. De staat treedt niet in de plaats van het ouderlijke huis. De staat steekt slechts de hahd uit, om de jeugd die zoekt en niet vindt, den weg te effenen. Jeugd in nood, dat is volk in nood. De jeugd van Nederland, zrj is Hollands Glorie. Maar wanneer onze jongens en meisjes aan den kant blijven staan, ver gaat deze glorie. Dan spat zij uitéén als een zeepbel. Dat mag de jeugd niet op zich laten zitten, juist nu niet. Wij wijzen den weg. Jong Zeeland, dat naar werk snakt, geve het antwoord. Van het departement van opvoeding en cultuurbescherming, wordt het volgende medegedeeld Zooals de secretaris-generaal in zijn ra diorede van Dinsdag 12 Augustus heeft gezegd zal het met het begin van het nieuwe schooljaar, dus met September a.s. de Nederlandsché instelling voor volksche opvoeding, de N.I.V.O. geopend worden. Veranderingen op maatschappelijk, cultu reel en staatkundig gebied brengen met zich mee veranderingen op het gebied van het onderwijs. De nieuwe tijd verlangt een school, welke niet meer beinvloed wordt door de doelstellingen uit de voorbijgegane school, welke niet meer beïnvloed wordt bepaald door de taak, welke door ons volk in het heden en in de toekomst moet ver richt worden. De veranderingen, welke de ze toekomst voor het schoolwezen mee brengt, kunnen nog niet in bijzonderheden worden omschreven. Toch zal reeds een school in dezen nieuwen geest worden ge sticht namelijk de N.LV.O. De belangrijkste beginselen der N.I.V.O. zijn nu de volgende Bovenaan staat, dat de opvoeding zich niet alleen tot de 'intellectueele vermogens van den leerling moet richten, maar dat zij zich met gelijke zorg zal wijden aan de ontwikkeling der karaktereigenschappen en aan die van de lichamelijke en kunstzinnige aanleg der leerlingen. De opmerking zou kunnen worden ge maakt, dat de meerdere tjjd, besteed aan lichamelijke en kunstzinnige opvoeding, ten koste gaat van de uren, welke tot nu toe aan het intellectueele onderwjjs besteed werden. Hiertegenover kan vastgesteld worden, dat de ontwikkeling van den leerling in lichamelijke en kunstzinnige richting hem zoo veel vreugde verschaft en zgn totaal ontwikkeling zoodanig bevordert, dat hij zich met ga>otere werklust aan de hem opgelegde taak zal wijden. Daardoor blijft, in weerwil van den minder beschikbaren tijd, het geestelijke niveau ongewijzigd. Het tweede punt is de opvoeding van den leerling tot het dienen van de gemeen schap. Daarom is voor de N.I.V.O. de in- ternaatsvorm gekozen, daar in het inter- terwijl htj liep. Hier! Hier! Overal klonken stemmen. Is hier een dokter? Verscheidene heeren in 't parket stonden op: Hier! Hier! Ik ben dokter! Maar daar zag Van Mieth dr. Charbin voor zich. De geneesheer greep hem ruw bij een arm. „Stroganoff is doodgeschoten. Meer weet Ik niet. De zaak in handen nemen Ja, jij en ik de menschen kalmeerén. Ja, kom mee, dit is de weg naar het tooneel." Op dit oogenblik stonden naast Van Mieth twee politiemannen in burger, die groetten en afwachtten. „Zet een wacht bij den ingang van het theater", zei van Mieth. „Zie, dat je de menschen op hun plaatsen houdt. Jullie moeten hulp requireeren. Vlug!" Na een haastigen tocht over trappen en door gangen kwamen ze door een paneel deurtje op het tooneel. De dokter knikte een kort vaarwel en sloeg af naar rechts, naar een klein wenteltrapje, dat in het or kest afdaalde. Van Mieth zocht zijn weg door de smalle ruimte tusschen de coulissen: hij stapte over requisieten en zetstukken, die opge stapeld stonden: De slede uit de eerste acte, van karton en vurenhouten latjes en reus achtige hoopen bijeen geveegde papier snippers van den sneeuwstorm. Gespannen touwwerk, trossen en vloerluikën versper den den weg. Een sterke reuk van versch hout kwam hem overal.tegen in dit haastig ingerichte buitenlandsche tournée-theater. Eindelijk kwam hij aan een grooten lin nen wand, stootte een deur open en tuimel- TEXTTELROOVERS. Er gaat tegenwoordig bijna geen nacht voorbij, zonder dat leden van het inbrekers gilde een of ander kleedingmagazijn met een bezoek vereeren, zeer tot ongerief van den eigenaar, die hoogstens de schade ver goed kan krqgen, mdar geen kans ziet, het gestolene door iets gelijkwaardigs te ver vangen. Zoo ontdekte personeel van een winkel in de Jan Evertsenstraat te Amsterdam gis termorgen, dat nachtelijke klanten in de zaak waren geweest. Een ruit naast de win keldeur was ingeslagen, waarna de inbre kers de deur hadden geopend en hun slag geslagen. 19 jassen, ter gezamenlijke waar de van 470 werden vermist. naatsleven gemeenschapszin en kameraad schap, twee eigenschappen onmisbaar voor het bereiken van het gestelde doel, zich het best ontwikkelen. Door het internaats leven wordt de familie- en gezinsband niet verbroken, want het schooljaar wordt door drie groote vacanties, met Kerstmis, Pa- schen en in den zomer onderbroken, in welke vacanties de leerlingen in het gezin terugkeeren. De gemeenschapsopvoeding voert ons naar het derde puntde volksche opvoe ding. Hieronder wordt verstaan, dat bij het onderwijs vooral op den voorgrond zal staan datgene, wat voor het welzijn van ons volk van belang is. Bovendien zal de leerling door reizen zijn vaderland leeren kennen. Door reizen in het buitenland zal hij vergelijkingen leeren trekken tusschen zijn eigen land en den vreemde, waardoor hij zich zijn volksaard meer bewust wordt. Door het inzetten van de oudste leerlin gen in boerenbedrijf, in mijnen en fabrieken leeren zij datgene kennen, wat de grond slag vormt voor ons volksbestaan, terwijl bovendien eerbied voor den arbeid wordt bijgebracht. Door het hier voorgaande zijn de drie belangrijkste beginselen van de op voeding van de N.I.V.O. in het kort om schreven. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de leerlingen moeten voldoen aan de volgende eischen zij moeten van meer dan middel matige intellectueele begaafdheid zijn, goede karaktereigenschappen bezitten en de mogelijkheden tot goede lichamelijke ontwikkeling in zich bergen. Bovendien mogen zij/ niet van Joodschen of buiten Europeeschen bloede zijn. De N.I.V.O. is een middelbare staats- 'school, waarvan het einddiploma evenals dat der H.B.S. onder meer recht geeft op universitaire studie. De toelating behoeft voor geen der ouders een geldelijk bezwaar te zijn, terwijl voop minder gegoeden de toelating en het verblijf van de N.I.V.O. geheel kosteloos zyn, wordt van de beter gesitueerden matige tegemoetkoming in de jaarlqksche kosten gevraagd, welke met het inkomen der ouders stjjgt. In September a.s. wordt de le klasse der de het tooneel op. In het flauwe licht van den eenigen schijnwerper zag hij de vier wijduitstaande wanden, die zich van boven verloren voorbij de zes hersen, die er uit zagen als slap neerhangende vlaggetjes guirlandes in de duisternis van het too neel. Hij zag dadelijk het onderscheid tus schen achterscherm en rideau totdat hij de vier licht-doorschenen kijkgaatjes ontdekte in het grauwe linnen van het voorgordijn en nu ook in de vale kleuren van de cou lissen de met een kwast opgekladderde gobelins en het schril gewitte marmer van het Russische vertrek terug vond. Nog steeds ongeoriënteerd en daardoor onzeker liep hij de volkomen verlaten vlakte van het tooneel over, waar een paar losse kunstbloemen en een hoog gehakt leeren schoentje neergeworpen lagen als op den 'dansvloer na een ongemeen wilden bal nacht. v Op dit oogenblik kwam echter een lange bleek uitziende man in rok, afgemeten en zichtbaar tooneelvast van den achtergrond en schuin afloopende planken af en op hem toe, stond stil en vroeg, wat hij wilde. Van Mieth noemde zijn naam. „Bi ben waarnemend inspecteur van politie in dit district. U wilt wêl zoo goed zijn, van nu af alles via mij te laten gaan." De ander stelde zich voor, heel koel, heel gereserveerd: „Mijn naam is Tenas. Be ben niet impresario van monsieur Stroganoff, maar instructeur, enscèneur en inspiciënt, Monsieur Stroganoff is was zijn eigen zakenleider." Van achter het scherm, uit de zaal kwam In onze vorige overzichten hebben wij uiteengezet aan welke oorzaken de telkens terugkeerende kooplust ter beurze moet worden toegeschreven. In het kort zijn deze oorzaken aldus samen te vatten, dat de geldmiddelen, die ter beschikking komen van de gemeenschap als gevolg van de li quidatie van goederenvoorraden en de Duit- sche aankoopen van effecten als het ware een groot reservoir vormen, waaruit de drang tot belegging voortspruit. In het be gin hebben de houders van deze middelen zich bepaald tot belegging op korten ter mijn. Veelal kwamen zij bij de banken te recht als deposito's en deze belegden ze in schatkistpapier. Ook thans duurt dat pro ces nog voort, doch daarnaast vloeit een deel van de vrijgekomen gelden naar de aandeelenmarkt waar zij dus een stimulee- renden invloed uitoefenen op de koersen, tezamen met de hierboven bedoelde Duit- sche aankoopen. De vorige week en ook gedurende de eer ste helft, van de afgeloopen week hebben deze invloeden zich bijna onafgebroken doen gelden, waardoor het koerspeil een niet onbelangrijke verbetering onderging. Eerst in de tweede helft van deze week is er een reactie ingetreden, doch de om standigheid, dat deze van veel geringeren omvang we.s dan de voorafgegane koers stijging, bewijst wel, dat de toestand zich in hoofdzaak nog niet heeft gewijzigd en dat men te doen heeft met een technischen terugslag, die na eenigen trjd van koers stijging gewoonlijk intreedt. Men heeft zich vooral in Duitschland den laatsten tijd voortdurend bezig gehou den met de vraag op welke wijze het ver broken evenwicht tusschen beschikbare middelen en het totale fondsenbezit. welk verschijnsel ook daar te lande optreedt zou kunnen worden hersteld. Veelal ver wart men daarbij echter oorzaak en ge volg en in plaats dat men zoekt naar middelen om de overtollige gelden aan het verkeer te onttrekken, worden er allerlei mogelijkheden besproken om het aanbod van fondsenmateriaal te verhoogen. Dit laatste zou eigenlijk alleen mogelijk zijn indien ér weer nieuwe investeeringen kon den plaats vinden, waardoor de goederen productie en de woningbouw zou kunnen worden hervat. Daar hieraan evenwel on der de tegenwoordige omstandigheden niet kan worden gedacht, zal men gedurende den verderen duur van den oorlog vrede moeten hebben met den abnormalen over vloed van geldmiddelen, waarvoor geen be stemming kan worden gevonden. Men zal misschien opmerken, dat de uitgifte van een staatsleening hierin zou kunnen voorzien. Maar óok dit is niet het geval, omdat de opbrengst van de staats leening weder wordt aangewend tot af lossing van vlottende schuld en het ver richten van nieuwe staatsuitgaven, waar door de binnengekomen gelden langs een omweg weder naar het verkeer terug vloeien en vrijwel onmiddellijk weder hun invloed op de markt zullen doen gevoe len. Wig spraken hierboven reeds over de verwachting, dat de uitgifte van een nieu we staatsleening de drang tot het koopen op de fondsenmarkt op den duur niet zal kunnen wegnemen. Intusschen is een voor bijgaande uitwerking niet geheel uitgeslo ten. Men moet er immers rekening mede houden, dat individueel sommige houders genoodzaakt zouden zijn aandeelen te ver- koopen, ten einde met de opbrengst in te schrijven op de nieuwe leening. Eerst na de storting zou waarschijnlijk de vraag weder terugkeeren. Het gaat blijkbaar om een zeer omvangrijk bedrag, nl. niet min der dan 1 milliard en het ligt voor de hand, dat de zorg om een dergelijke som op een bepaalden dag bijeen te brengen, een zoodanige verschuiving tot gevolg zou hebben, dat met een tijdelijk aantrekken der geldkoersen rekening zal moeten wor den gehouden. Het zou daarom aanbeve- N.I.V.O. gevormd dus van 12-13-jarigen, welke de 6e of 7e klasse der lagere school doorloopen hebben. Met Kerstmis worden 2e, 3e en 4e klasse gevormd. Verzoeken om toelating als leerling dus voorloopig alleen voor de le klasse kunnen gericht worden tot het departement vAn opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. het drukke, kokende geluid van een begin nende paniek. Door het kijkgat zag Van Mieth de reeds ten deele ontruimde stoelenruimte, waar nog hier en daar enkele toeschouwers op een hoopje zaten als houten kralen op de touwtjes van een puzzle waarschijnlijk omdat zij bijzonder phlegmatisch waren, of misschien, beter gezegd, volkomen af gewonden. Maar in het gangpad stond een dikke, zwarte, golvende menschenmassa, dip buiten zichzelf was en rondstommelde en uitroepen slaakte, doch niets verder kwam. Van Mieth keerde zich met een ruk tot den inspiciënt. „Gauw!" riep hij, „nog een paar minuten, dan hebben we de paniek gaande. De men schen moeten gekalmeerd worden. Laat het scherm opgaan! Richt een projector op me volle verlichting! Vlug!" Tenas wendde zich om zonder een woord strekte zjjn hand uit en drukte op een knopje in de coulissen. En oogenbltkkelijk werd als een uit een douche waaiervormig, een geweldig violet licht over Van Mieth uitgegoten. Verblind greep hg zich naar de oogen, maar Tenas raakte heel bedaard een ander knopje van het contactbord aan en het scherm ging op. De sterke zuiging van de uitstroomende koudere lucht van het tooneel benam Van Mieth den adem. De toeschouwersruimte kon hij in het flikkerend duister niet zien, maar voor zyn voeten zocht zijn blik den orkestbak, die als een groote donkere graf kelder voor het voetlicht open lag, en waar- ling verdienen, indien de storting in ter mijnen kon.plaats vinden. Bevestiging van hetgeen men ter beurze hier en daar reeds als tamelijk zeker aan neemt, nl dat de uitgifte in September zou geschieden en de storting op 1 Oc tober en dat de rente 3^ zou be dragen en de looptijd 25 jaar zou zijn is intusschen nog niet verkregen en de meest bevoegde instanties schenen te kennen hebben gegeven, dat zij van het uitvoeren van zulke plannen op het oogenblik nog onkundig zijn. De houding van de beleggingsmarkt geeft intusschen nog geen blijk, dat deze voor de ontvangst van een nieuwe leening wordt voorbereid. De koersen blqven zich om en nabij hetzelfde niveau bewegen en de 4 leening 1941 schommelt om en na bij pari. De belangstelling op de aandeelenmarkt heeft zich de laatste dagen niet in de laatste plaats gericht op Indische fondsen, waarschijnlgk op de geruststellende be richten uit Tokio, die melding maakten van de verwachting, dat de normale han delsbetrekkingen tusschen Japan en Ned. Indië binnen afzienbaren tijd weder zou den worden hervat. Deze opvatting is echter van andere zijde nog niet bevestigd en wellicht moet hiermede ook de later ingetreden reactie in verband worden ge bracht. De wijze, waarop de Japansche pers heeft gereageerd op het vervoer van de Amerikaansche wapenen via Wladiwo- stok wijst er ook niet op, dat men van een ontspanning van den toestand in het Verre Oosten kan spreken. Een speciaal voor rubberwaarden gun stig bericht was dat betreffende de ver hooging van het rubberuitvoerpercentage voor het vierde kwartaal van dit jaar tot 120 van de standaardproductie. Wij brengen in herinnering, dat in het eerste kwartaal van dit jaar het percentage werd verhoogd van 90 tot 100 en dat deze uitvoer voor de beide volgende kwar talen gehandhaafd bleef. Het is natuurlijk niet geheel zeker of alle maatschappijen haar productie zoodanig zullen kunnen op voeren, dat het gevraagde percentage zal worden gehaald, In het algemeen kan men zeggen, dat de maatschappijen, die veel hoogwaardig materiaal hebben aangeplant, waartoe de Amsterdam Rubber in de eerste plaats mag worden gerekend, het verhoog de quotum gemakkelijk zal kunnen ha len. Hoewel er wel eens twijfel bestaat of de Indische producten in voldoende hoe veelheden zullen kunnen worden uitge voerd in verband met de beschikbare scheepsruimte zou men uit de verhooging van het uitvoerpercentage toch mogen af leiden, dat de overheid rekent op de mo gelijkheid van regelmatigen uitvoer. Het gemiddelde percentage voor het jaar 1941 wordt na de verhooging van het vierde kwartaal 105 hetgeen neerkomt op een export voor plantagerubber van 343.770 ton tegen 275.500 ton in 1940 en 184.600 ton in 1939. Voor de bevolkings rubber zijn deze hoeveelheden resp. 334.000, 268,000 en 176.500 ton. Over de zaak van de Utrechtsche Bank vereeniging, is tot nu toe nog niet veel nader nieuws vernomen, behalve dan, dat de oppositiegroep uit aandeelhouders haar nog niet schijnt te willen laten rusten, daar er pogingen worden gedaan om een gezamenlijke actie te voeren. Door de fir ma D. W. Brand wordt door middel van een circulaire een beroep gedaan op de aandeelhouders tot storting van een be drag van 2,50 per aandeel van 250 om op deze wijze de middelen bijeen te brengen benoodigd voor het benoemen van een commissie door de Arrondissements Rechtbank, welke commissie een onder zoek zou kunnen instellen naar het be leid en gang van zaken der vennootschap. De circulaire eindigt met een opwfekking aan de aandeelhouders om hun stukken ter voering van de bedoelde actie in te le veren ten kantore der firma D. W. Brand te Amsterdam. OPSPORINGSAMBTENAREN WET GEBRUIK VERVOERSMIDDELEN. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van water staat, zijn de ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen, naast de reeds eerder aangewezen personen, belast met het op sporen van de wet gebruik vervoersmidde len 1939 strafbaar gestelde feiten. in roodachtig gloeiende lampjes zich her en derwaarts bewogen en nu onderscheidde hij op den bodem, onder de versperring van gekraakte lessenaars, de beenen van een liggenden man, en vjjf over hem gebogen onrustige ruggen, doelloos rondscharrelend. Maar hg hoorde, dat het in de groote zaal geheel stil was geworden, zag de vele aangezichten naar zich toegewend in het schijnsel van dat vlijmende licht, een pano rama van onbewegelijke, starende- rose bal lonnen. Hg zei, dat iedereen rustig moest zyn. „Er is een ernstig ongeluk gebeurd. Ik be hoor tot de politie", en hg noemde zijn naam. „U moogt aanstonds het theater ver laten. Van hen, die het dichtstbg hebben gezeten, zullen de namen gevraagd wor den. We zullen waarschgnUjk getuigen noo- dig hebben om uit te maken, in hoeverre we hier met een misdaad te doen hebben. U moet verstandig zyn, en doen zooals ik u gezegd heb in orde en rust", En op de vele vragen pit de eerste ryen voegde hij er nog aan toe. „De heer Stroganoff is dood. Doodgeschoten". Daarop gaf hg order, het scherm te laten zakken, doch ter voorkoming van mis verstand niet het brandscherm. Toen hg zich omkeerde, zag hg Tenas nog staan op zgn plaats by het contact bord. De kleine toegeknepen oogen van den inspiciënt onder him bolle, witte leden, lieten de zijne niet los, het gladgeschoren, gedecideerde mathematicus-gezicht stond onbewogen. Van Mieth zeide: .(Wordt vervolgd.) De belangrijkste beginselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9