De strijd in het Oosten nadert zijn hoogtepunt. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 23 Augustus 1941 De beteekenis van de Oekraïne voor Europa. In het Zuidelijke deel van de Oekra ïne worden thans beslissingen van groot formaat bevochten. Toen de Duitsche legers op 22 Juni de Russisch- Duitsche demarcatielijn overschreden en ook de Hongaren, Roemenen en Finnen den strijd tegen het bolsjewis me aanvaardden en zich daarmede ac tief inschakelden in de lotsgemeen- schap van het nieuwe EJuropa, toen zal menigeen zich hebben gerealiseerd, dat in den grooten strijd de geweldigste be slissing stond te worden bevochten. Al het andere, dat zich in Europa had afgespeeld gedurende dezen oor log, moest kinderspel zijn, vergeleken b\j wat thans in Oost-Europa stond te gebeuren. Deze gedachtengang was volmaakt logisch en juist. Immers, wanneer men zich een totaal-indruk vormde van wat zich gedurende de laatste jaren op het groote volkeren- front had ontwikkeld op politiek en ideologisch gebied, dan moest men wel tot den slotsom komen, dat het groote gevaar voor Europa niet in het Westen was gelegen, maar in het Oosten losgedacht althans van de overwegin gen, welke Duitschland den oorlog met Engeland en Frankrijk deden aanvaar den. Ook in Berlijn heeft men er zoo over ge dacht. Immers in de proclamatie van 22 Juni werd dit met zooveel woorden gezegd het verbond tusschen Berlijn en Moskou was een politieke noodzakelijkheid en be- teekende geenszins een ideologische toena dering.. Op dat punt zijn Berlijn en'Mos kou onverzoenlijk gebleven en dat was dan ook mede de reden, waarom het anti- Komintern-pact nimmer werd opgezegd en waarom voor Sovjet-Rusland in het pac tenstelsel van Berlijn een aparte plaats werd gereserveerd. Het kan den objectieven beoordeelaar niet verborgen blijven, dat het vroeg of laat tot een Duitsch-Russische uitspraak- op-scherp moest komen. Moskou heeft de verdragen met hét Derde Rijk eenerzijds gesaboteerd en ze anderzijds gebruikt als chantagemiddel, ter verwezenlijking van de ideologisch-imperia- listische doelstellingen van de Komintern. Qp het nieuwe front zijn in den loop van tweemaanden belangrijke beslissingen ge forceerd. Beslissingen, die ook voor het Europa van na den oorlog van beteekenis zullen blijken te zijn." Want reeds thans be ginnen zich de nieuwe vormen af te teeke nen, zij zien er minder onwezenlijk en spe culatief uit, dan in den tijd, dat .het nieüw- geordende Europa de dreiging van de Sov jets in den rug te duchten had. In het Oosten van ons werelddeel worden vernie tigende veldslagen geleverd en zonder dat wij ons nu in de militair-technische bijzon derheden willen verdiepen, mag op grond van de beschikbare gegevens toch wel worden vastgesteld, dat, hoe lang deze strijd ook nog moge duren, het Russische bolsjewisme niet de gelegenheid meer zal hebben zich als een bedreiging voor de Europeesche beschaving en voor de cul tuurwaarden van het Avondland te verhef fen. 9 9 Hoe groot deze bedreiging werkelijk is geweest blijktthans, want ondanks de groote successen van de Duitsche wapenen, heeft de bolsjewistische weerkracht zich hechter getoond, 'dan men mocht veronder stellen. Menigeen zal zich wellicht van het verlóóp van" den veldtocht een soort par ticuliere prognose hebben gevormd en den Sovjets een weerstandsmogelrjkheid van drie, hoogstens vier weken hebben toege dacht. Ongetwijfeld niet in den gedachten- gang van het opperbevel der Duitsche weermacht, waar men te goed was geïnfor meerd over de kracht der Sovjet-wapenen, om zich aan de illusie van een walk-over over te geven. Het heeft het als een dwingende nood zakelijkheid erkend, eerst met de sabotee- rende Sovjets af te rekenen, voordat het beslissende offensief tegen het Britsche eiland, dat er op speculeerdé in Moskou een waardevollen bondgenoot te vinden, kan worden ingezet. In hoeverre deze spe culatie juist is, zal het verder verloop van de operaties in het Oosten wel leeren. Uit de Duitsche berichten valt wer af te leiden, dat het verzet der Sovjets spoedig gebro ken zal zijn. De jongste toelichtingen van den bekenden Duitschen radiospreker Hans .Fritzsche konden slechts den indruk vesti gen, dat de afrekening met de Moskovieten spoedig voltooid zal zijn, nu de beslissing om Odessa voor de deur staat en straks" die voor St. Petersburg. De Sondermeldung" van jl. Dinsdag heeft duidelijk gemaakt, dat veldmaar schalk Von Rundstedt bezig is, het Oekraine-front op te rollen. Voorloo- pig in de richting van de Zwarte Zee, maar daarna ook in de richting Kiev, de hoofdstad van de Oekraine. Die Oekraine is van niet te onderschat ten beteekenis. De saboteerende Sovjets. In de motiveering van den opmarsch te gen de Sovjet-Unie werd ook gewag ge maakt van de wijze, waarop de Sovjets de verdragen hebben gesaboteerd. Dat deze sa botage ook betrekking heeft gehad op de graan-, olie- en ertsleveranties uit de aan deze grondstoffen zoo rijke Sovjet-Unie ligt vrijwel voor de hand, ook al werd dan in de aan den oorlog voorafgaandèn tijd her haaldelijk verklaard, dat de handelsrelaties zich op bevredigende wijze ontwikkelden. Zeker is, dat handelsdelegaties heen en weer reisden en daaruit mocht worden af geleid, dat aan den uitbouw dier betrek- kingemvoortdurend werd gewerkt en het is waarschijnlijk, dat, gezien in het kader van het geheele verdragenstelsel, het „practische resultaat der handelsovereenkomsten Ber lijn slechts matig heeft bevredigd. Daarop valt thans wel de nadruk, nu de grootste stootkracht van de Duitsche legers zich richt tegen de Oekraïne, het - Zwarte Zee-gebied, met als perspectief het Kaspische Zee-gebied en de olie-gebieden van Bakoe. Want het succes dier operaties moet Duitschland den weg ontsluiten naar deze voor de oorlogvoering zoo gewichtige gebieden. De bezetting van het ertsgebied van Kriwoi-rog heeft de oorlogsmachine der Sovjets beroofd van 61 van deze onontbeerlijke grondstofzij moet thans vrij komen voor het Duitsche oorlogs-appü- raat. De strijd in de Oekraine, waar, na de bezetting van Odessa, dat thans aan heftige aanvallen bloot staat, de zuivering waarschijnlijk met eenzelfde élan zal worden voltooid, als waar mede de Duitschers tot dusver in den strijd op de andere frontsectoren heb ben geopereerd, is voor geheel Europa van beslissende beteekenis. Europa het oorlogvoerende, zoowel als het bezette deel van ons werelddeel is gevangen in den Britschen blokkadegreep. Want hoe betrekkelijk het effect daarvan ook moge zijn, den invloed is niettemin merkbaar. Dezer dagen heeft de Duitsche propaganda-minister dr. Goebbels aan een Spaanschen journalist een interview toege staan en by deze gelegenheid heeft Jtij ook de economische'zijde van dezen ooi-log belicht. Engeland, aldus de minister, heeft te lijden van de gevaren der lange zeeroutes en hij liet uitkomen, dat de Britsche voor ziening slechts mogelijk is, wanneer en voor zoover de Duitsche duikbooten zulks toestaan. Hetzelfde kan eveneens gezegd worden van de blokkade, die slechts doel treffend zou zijn, wanneer de Duitsche duik booten de beheersching van de zeeroutes moesten prijsgeven. De stryd om den At- lantischen Oceaan is in vollen gang blokkade tegen anti-blokkade. De rol van Amerika. Hierbij komt ook de nieuwe wereld in het geding, gelijk reeds bleek uit de ver klaringen van Roosevelt over de bedreiging van het Westelijk halfrond, uit de bezetting van IJsland door Amerikaansche troepen en uit de jongste conferentie van Roose- vëlt en Churchill, midden op den Atlanti sch en Oceaan. Kan men aap. bijeenkomsten als deze wellicht éen meer propagandistische waar de toekennen, niet ontkend kan worden, dat Roosevelt op demonstratieve wijze de afstand tusschen het „neutrale" Amerika en het oorlogvoerende Europa heeft ver kleind, ten spijt zijn verklaring, dat de Vereenigde Staten niet dichter bij den oor log zijn gekomen. Hoe dit alles ook zij, Britteft en Ame rikanen strevén er naar de tegen Europa gerichte blokkade effectiever te maken en dat zij er niet tegenop zullen zien, ook militair op te treden, wanneer zij hun be doelingen bedreigd zien, is meer dan een bloote verondersteling. Men denke slechts aan Roosevelt's uitspraak inzake Dakar en de Azoren en aan de Britsch-Amerikaan- sche dreigementen jegens Frankryk en de regeering van Vichy. De Engelschen, niet iiv staat den Duit schers op het Europeesche continent te ver slaan. voeren den uitputtingsoorlog, trach ten aien althans te voeren. Van Duitsche zijde heeft men deze poging nutteloos ge noemd en wat thans in de Oekraine ge beurt, beoogt tevens te zyn een weerleg ging van den Britsch-Amerikaanschen blokkade-oorlog. Dat is, naast de vernieti ging, van het bolsjewisme, het perspectief van den stryd in het Oosten. De ontzag lijke bodemrykdommen van de Oekraine, de grootste graanschuur van Europa, moe ten nu vrykomen, om Europa's slinkende voorraden aan te vullen. Dat is een ge wichtig element, waarop dr. Goebbels in zyn hierboven geciteerd interview tevens heeft gewezen „Duitschland heeft thans bijna het geheele economische potentieel van Europa tot zijn beschikking". Zoo be zien, moet het Derde Rijk dezen oorlog nog zeer lang kunnen volhouden en wordt iede re gedachte aan een spoedige ineenstorting van het Duitsche volk, zooals .deze in En geland en Amerika opgeld doen, een sprookje zonder fantasie. De stelling, dat de historie zich her haalt, het^y die van 1812, hetzij die van 1918, wordt bovendien door de Duitsche pantserdivisies in het Oosten weerlegd, naar uit de dagelijksohe legerberichten blijkt. Twee-frontert oorlog. De Duitsche leger leiding uit den vorigen oorlog,' de Duitsche strategen en militaire deskundigen hebben altyd de opvatting verkondigd, dat Duitsch land zich altijd moest hoeden voor een oor log aan twee fronten. Moet Duitschland thans dezen oorlog voeren? Dr. Goebbels heeft deze Britsche these onjuist genoemd. De oorlog tegen de Sovjet-Unie is een noodzakelijkheid en de luchtaanvallen op West-Duitschland zouden ook ondernomen zyn zonder den oorlog tegen de Sovjet- Unie. Hy voegde er aan toe Engeland zal er zwaar voor moeten boeten. Boven dien, op hoeveel frtfnten moet Engeland dan wel oorlog voeren Dr. Goebbels noemde er wel een dozyn op en wanneer de veldtocht tegen de Sovjet-Unie geëin- digt is, zal JSngeland de volle zwaarte van de Duitsche vergelding ondergaan. Deze campagne is voorwaarde voor het succes tegen Engeland. Daardoor is de oorlog thans in het beslissende stadium getreden. Wat zich op de onmetelijke vlakten van de Sovjet-Unie afspeelt, in den opmarsch tegen Moermansk, St. Petersburg, Mos kou, Kiev en Odessa, dat zullen we eerst kunnen overzien, wanneer de strijd beslecht is. Maar de beslissingen zullen vallen, onherroepelijk en onaf wendbaar. Zij zuilen ook het toekom stige lot van Europa bepalen, waar velen zich thans nog blind kijken op het onmiddellijk effect en wier blik verduisterd is door de zorg om wat den komenden winter ons zal brengen. Het groote doel blijfteen beter Eu ropa, een gezonder cn gelukkiger sa menleving, een behouden beschaving. Daarom gaat het ook op de slagvel- De strijd in Noorti-Afrika. AANVAL OP ALEXANDRIA. Naar het D.N.B. bericht, is Donderdag nacht door de Duitsche luchtmacht een succesvollen aanval gedaan op de haven installaties van Alexandrie. Waargenomen kon worden, dat overal in het havengebied bommen insloegen en vooral in de Weste lijke haven constateerde men branden. Donderdag hebben Duitsche Stuka's door hun aanvallen het uitladen van troepen en oorlogstuig bij Tobroek ernstig bemoei lijkt en daarbij den vijand zware schade berokkend. Groote successen zijn behaald in de luchtgevechten, die boven dit ge bied ontstonden. Zónder eigen verliezen konden vijf Hurricanes en vier Curtiss- jagers benevens vier Glenn-Martin bom menwerpers worden neergeschoten. Naar het D.N.B. verder verneemt, is ook op 20 Augustus een sterke Britsche verkenningsafdeeling, die zich buiten de Engelsche stellingen bij Tobroek waagde, teruggeslagen met zware verliezen. De- res ten der afdeeling moesten zich terugtrek ken. Suez en Port Tewfik worden geëvacueerd. Uit Ankara meldt het A.N.P.Tenge volge van de voortdurende luchtaanvallen en de hiermede gepaard gaande ravitaillee- ringsmoeilykhejien in Suez heeft het pas opgerichte Egyptische ministerie voor de burgerlijke verdediging besloten de burger bevolking van de stad Suez en de voorstad Port» Tewfik te evacueeren. Alleen de amb tenaren en arbeiders van de Suez-kanaal- maatschappij en de voor het voltooien van de havenwerken noodzakelijke arbeiders en bedienden, alsmede de arbeiders en bedien den van de petroleumraffinaderijen mogen achterblijven. Suez en Port Tewfik" hebben 40.000 in woners. Nieuwe arrestaties in Syrië. Uit Ankara meldt het A.N.P. Naar wordt gemeld zijn in Syrië verscheidene Fransche onderofficieren door de Britsche autoriteiten gearresteerd, omdat zij gewei gerd hebben te gehoorzamen aan de bevelen van generaal De Gaulle. Verder hebben de militaire Brijtsche autoriteiten twee batal jons Senegaleezen, die in Syrië gestation- neerd waren, tegen de voorwaarden van het wapenstilstandsverdrag in, naar Irak ge zonden. BETALINGSVERKEER MET BELGIË. Het Nedèrlandsch Clearinginstituut deelt ons het volgende mede: Van bevoegde Belgische zijde maakt men ons opmerkzaam er op, dat bij over making uit Nederland via de clearing van gelden ten behoeve van in België geves tigde personen van Nederlandsche nationa liteit, herhaaldelijk voor begunstigden bij dè uitbetaling jn België moeilijkheden ont staan, doordat op het bij de storting in de clearing aan1 het Nederlandsche Clearing instituut toegezonden formulier weliswaar het doel der overmaking kort wordt ge meld, byv. door een aanteekening als „le vensonderhoud", „saldo rekening-courant" enz., doch dat iedere aanduiding betreffen de aard en oorsprong van de gelden ont breekt. Belanghebbenden wordt dan ook drin gend aanbevolen steeds naast het doel der overmakingen, tevens op het stortingsfor mulier een korte doch zoo. nauwkeurig mo gelijke omschrijving te geven van de her komst van het over te maken bedrag. Deze aanduiding kan byv. als volgt lul den: Rente van obligaties, rente van in Nederland uitgegeven Belgische obligaties, vrij van Belgische belastingen, dividenden, inkomsteh uit hoofde van beroep, pensioen van den Nederlandschen Staat, pensioen van het Nederlandsch-Indisch gouverne ment, lijfrente, opbrengst van onroerende goederen, enz. Bij ondersteuning uit eigen middelen vaij den stotter," dient dit eveneens te worden vermeld. COLLECTE VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING. De Nederlandsche centrale vereeniging tot bestryding der tuberculose schrijft De nood is hoog gestegen en daarom ver dient de op 29 en 30 Augustus te houden landelijke collecte ten behoeve van de tu berculosebestrijding de volle belangstelling van het geheele Nederlandsche volk. De deelnemende organisaties hebben zich achter de Nederlandsche centrale vereeni ging tot besttijding der tuberculose ge schaard, welker voorzitter, de heer dr. L. C. Kersbergen, tevens voorzitter van den ge zondheidsraad, steeds op de bres heeft ge staan en nog staat voor een goed georga niseerde tuberculosebestrijding. Nimmer werd in Nedèrland tevergeefs een beroep gedaan op de vrijgevigheid, wanneer het de tuberculosebestrijding gold. In dezen tijd,- waarin reeds een toename van het aantal tuberculose-patiënten valt waar te nemen, zal dit-met nog meer klem dienen'te geschieden. Weest daarom mild in uw gave; en" toont, dat gn een warm hart hebt voor uw leidenden médemensch. Groot is de verwachting toont, dat gij de roep stem hebt verstaan. HET BEZOEK VAN MÜSSERT AAN DE N. S. V. In de dagbladen van gisteravond heeft gestaan het bericht, dat ir. Mussert het werk der N.S.V. in Nederland heeft be zocht. Daarby wérd vermeld, dat in ge zelschap van den leider der N.S.B. aan wezig was de heer Da Costa. Dit moet zijn de heer W. O. A. Koster, hoofd! van de afdeeling 4 der N.S.B. (sociale zaken). den rond Smolensk en Odessa. Dat deze-stryd zal eindigen met de vernietiging van een terreur-systeem, dat de beschaving van Europa dreigt te vernietigen en de hoogste mensche- lijke waarden vertrapt, dat is het t?- moedigende uitzicht, waaraan wij de kracht en den weerstand- kunnen ont- leenen, om moeilijkheden en ontberin gen te overwinnen. Op de plaatsen, waar de briiggen aan het Oostelijk front door de bolsjewisten zijn vermeld, leggen de Duitsche pioniers tn snei tempo nieuwe oever verbindingen, waarover de opmarsch zonder oponthoud kan worden voortgezet (Orbis-Hol land) Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Na een veldtocht van twee maan den in het Oosten, staat de Duit sche weermacht met haar bondge- nooten onverzwakt diep in het vij andelijk land. Aan het geheele front zijn de operaties in vollen gang. In de Zuidelijke Oekraine worden de laatste steunpunten van den vijand aan den Dnjpr stelselmatig en met zware verliezen voor den vijand be- dwongen. Ten Noordwesten van Kiev trekt de vijand zich achter den Dnjepr terug. In het gebied .ten Oos ten van Gomel wordt de achtervolg ging van den verslagen vijand voort gezet. Aan het front voor St. Pe tersburg en in Estlandrukken onze troepen al strijdende steeds op. Ook bij de aanvallen aan het Finsche front, aan weerszijden van het La- dogameer, wordt dagelijks terrein gewonnety. In een grootschen vernietigings slag heeft de Sovjetweermacht ver liezen geleden alsmen zich nauwe lijks kai\ voorstellen. Sedert het be gin van den veldtocht zijn meer dan 1.250.000 gevangenen gemaakt. Circa 14.000 pantserwagens en 15.000 stuk ken geschut zijn buitgemaakt of ver nietigd. De Sovjetluchtmacht heeft in totaal 11.250 vliegtuigen verloren, 5633 daarvan werden op den grond vernield, de rest werd in luchtge vechten en door luchtafweergeschut neergeschoten. Bovendiën is reeds thans de gbootste schade aan de vijandelijke oorlogsvoering toege bracht door het wegvallen van be langrijke grondstof- en industrie gebieden. Aan de Britsche Oostkust heeft de luchtmacht gisternacht twee vij andelijke vrachtschepen door bom- treffers beschadigd. Aan de Kanaal-.' kust mislukten ook Donderdag aan- valspogingen der Britschelucht macht. Door jagers en afweergeschut werden 26, door marine-artillerie 3 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Een blokkadebreker der marine heeft voor de Atlantische kust een Britsch gevechtsvliegtuig neerge schoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen treffers ge plaatst op twee lichte Britsche krui sers bij Sidi Barrani. Te Tobroek zijn plaatsen, waar troepen en materiaal werden ontscheept, met bommen van elk kaliber bestookt. Drie Britsche jachtvliegtuigen werden in luchtge vechten neergeschoten. Overdag noch des nachts versche nen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied. JAPANSCHE JOURNALISTEN UIT NED.-1NDIË UITGEWEZEN. Uit Tokio meldt het D.N.B.De ver tegenwoordigers van het groote Japansche dagblad „Tokio Nitsji Nitsji" in Neder- landsch Indië zijn door de autoriteiten te Batavia uitgewezen, waarbij als motief werd opgegeven, dat hun blad artikelen heeft gepubliceerd, welke gericht waren tegen de belangen van Nederlandsch-Indië. Het betreft hier ó.a. berichten over anti- Japansche excessen in Nederiandsch-Indië. HET ITALIAANSCHE. Het 444ste communiqué van het Italia fin sche hoofdkwartier luidt Onze afdeelingen jagers hebben In scheervlucht het vliegVeld Half ar op Malta aangevallen en met succes op het 'veld staande vliegtuigen en batterijen afweer geschut met machinegeweervuur bestookt. Eenige vijandelijke vliegtuigen geraakten in brand, andere werden zwaar beschadigd1. In Noordt-Afrika hebben Engelsche vlieg, tuigen opnieuw een aanval gedaan op Benghazi. Er zijn geen slachtoffers en er is geen schade veroorzaakt. Een vijande lijk vliegtuig werd neergeschoten. In ver schillende sectoren van het front- van To broek bedrijvigheid van onze artillerie, die Engelsche troepen en autoconcentraties met succes onder vuur nam. Duitsche vliegtuigen hebben ten Noord oosten van Sidi Barrani een vijandelijk vlooteskader aangevallen. Zij troffen twee lichte kruisers en bombardeerden in ver scheidene golven de haven, troepenkampen en opslagplaatsen van materiaal te To broek. By luchtgevechten hebben Duitsche jagers een Curtiss en twee Hurricanes neergeschoten. In den sector CyrenaicaSahara hebben Italiaansche vliegtuigen tijdens een ge wapende verkenningsvlucht vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen met bommen en machinegeweervuur bestookt. In Oost-Afrika hebben systematische vijandelijke luchtaanvallen op Gondar en andere steunpunten slechts een geringe schade veroorzaakt. Onze vooruitgescho ven posten hebben vijandelijke afdeelingen verstrooid en haar eenige verliezen toege bracht. Italiaansche vliegtuigen hebben haven werken en schepen teFamagosta op Cy prus gebombardeerd. Zij troffen een stoom schip en een kleiner schip, dat is gezonken. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen Britsche oorlogs schepen aangevallen ën een torpedoboot- jager van het type „Keth" getorpedeerd. De jager bleef met slagzij liggen. COMMUNISTISCHE SABOTAGE- ORGANISATIE IN ZWEDEN. Uit Stockholm meldt het D.N.B. dat de zoo juist aan de kaak gestelde leden der communistische sabotage-organisaties niet alleen plannen voor daden van sabotage hadden, maar deze ook uitvoerden, is ge bleken tijdens het proces voor het ge rechtshof te Kiruna. De rechter deelde hier n.L mede, dat de aanslag op twee Spaansche treilers in Kopenhagen was uitgevoerd met dynamiet, dat de leden der organisatie qit een mijn gestolen hadden. Bij het proces bleek voorts, dat de liga de haven van Lulea door het tot zinken brengen van een schip aan den ingang wilde' versperren. STRAFFERE SCHOOLORGANISATIE IN BELGIË. De secretaris-generaal van het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken heeft een nieuwen maatregel genomen om te komen tot een straffere autoritaire orga nisatie der aan hem ondergeschikte be- stuursafdeelingen. Van nu af aan is alleen hij bevoegd, de onderwijzers en leeraren aan de gemeentelijke lagere en middelbare scholen te benoemen en te ontslaan. De burgemeesters kunnen slechts voorstellen voor de bezetting der vacante plaatsen indienen. Daarentegen berust de beslis sing uitsluitend bij den secretaris-generaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5