hel doornige pad De Raad van Middelburg vergaderde. De voorgenomen grenswijziging heeft de instemming van den Raad. Het uitbreidingsplan goedgekeurd. Het afscheid van den Raad. De gemeenteraad van Middelburg kwam gisteren voor het laatst bijeen. Voorzitter mr. dr. J. van Walré de Bor des. Afwezig de heeren Kögeler en Port- heine. Eén vacature. De VOORZ. deelt mede dat van den heer Kögeler het verzoek is ingekomen om wachtgeld te mogen ontvangen als wethouder. Besloten wordt dit punt aan de agenda toe te voegen. Nieuw raadslid. Het nieuw benoemde raadslid, de heer H. C. de Jonge Baas legt in handen van den voorzitter de vereischte beloften af. De VOORZ. wenscht hem geluk met zijn benoeming. Wachtgeld. Het voorstel om den heer Kögeler wachtgeld toe te kennen, wordt aangeno men. Eervol ontslag. Voorstel om aan dr. J. Eerelman op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag te verleenen als gemeente-genees heer en schoolarts. Het voorstel wordt aangenomen. De VOORZ. zegt dat dr. Eerelman zeer veel voor de gemeente heeft gedaan. In zijn jongste rapport deelt hij omtrent den voedingstoestand der kinderen mede, dat tijdens de ingezette steunactie het percen tage der minder goed gevoede kinderen van 27,5 tot 13 is gedaald. Dit is het percentage van de normale jaren. Niette min raadt hij alle waakzaamheid aan. Wat het onderzoek naar de t.b.c. betreft Vrijwel de geheele Middelburgsche school jeugd is op t.b.c. onderzocht. 6 kinderen zijn in „Zonneveld" opgenomen, en deze maken het allen goed. Zij zijn ontdekt, dank zij het onderzoek. Spr. brengt dr. Eerelman hulde voor al les wat hij tijdens zijn verblijf in Middel burg heeft gedaan. De grenswijziging. Voorstel inzake de grenswijziging tus- schen Middelburg en Koudekerke. De heer DE BRUIN vindt dat het voor de raadsleden moeilik is in de belangen van Koudekerke te treden. Voor de raads leden gaat het om het belang van Middel burg. Dit is, dat een belangrijk gedeelte van Koudekerke bij de stad wordt gevoegd. Spr. acht daartoe den tijd gekomen en wil het voorstel van B. en W. om niet gunstig te adviseeren op het plan van den secre taris-generaal van binnenlandsche zaken, niet steunen. De raad heeft de eerste grens, wijziging slechts voorloopig aanvaard, doch hoopte op een betere oplossing. Deze acht spreker thans gekomen. Ook de raad stelt een goede verstandhouding met Kou dekerke op prijs, doch de liefde kan niet van één kant komen. Spr. waardeert het niet, dat Koudekerke zelfs het eerste, par- tieele plan heeft verworpen. Hij kan ook niet inzien, Jat het in het belang van Koudekerke is de grenswijziging uit te stellen. Door uitstel verschuift men de moeilijkheden alleen maar naar de toe komst. Spr. acht het een algemeen belang, dat de grenswijziging zoo spoedig mogelijk haar beslag krijgt. Dat zij administratieve m eilijkheicien met zich brengt, is mogelijk, doch dan dient men meer ambtenaren aan het werk te zetten. Wellicht zijn de finan- cieele gevolgen der grenswijziging voor Middelburg niet geheel te overzien, doch spr. neemt niet aan dat zij onvoordeelig voor Middelbu.-g zullen zijn. De heer DEN HOLLANDER is van mee ning dat het voorstel van den secretaris generaal de gedachte uitspreekt, die reeds lang in de bevolking leeft. In April is tot een voorloopige regeling der grenzen besloten. Ook daarmede was het college van B. en W. van Koudekerke het niet eens. Dit was natuurlijk zijn goed recht, maar het was opvallend, dat zijn argumenten niet strookten met de werke lijkheid. In den loop der jaren heeft Mid delburg veel inwoners verloren, die zich meest even over de grens vestigden, die al de voordeelen van het stadsleven pluk ten, maar niet aan de lasten bijdroegen. Spr. zegt vervolgens, dat Middelburg, door gebrek aan grondgebied, een uitbreiding ondergang aan den minst geschikten kant. Het huidige voorstel tot grenswijziging gaat verder dan dat van 3. en W. in 1920. Nu stellen B. en W. echter voor, de defi nitieve grenswijziging maar op haar U.^p te laten. Spr. voelt daarvoor niets. Eers tens niet omdat de houding van Koude kerke niet sympathiek is, en vervolgens niet omdat uitstel op practische gronden bezwaren ontmoet in verband met den woningbouw op 't Zand. De operatie op Koudekerke moge pijnlijk zijn, doch hier is beter haar ineens uit te voeren, in- plaats van in étappes. Dat bij deze grens wijziging de gebruikeltjke procedure niet kan worden gevolgd, betreurt spr. Mr. BARON v. d. FELTZ vindt de hou ding van Koudekerke niet onbegrijpelijk. Het jammere vindt spr., dat men hier te doen heeft met een annexatie, waarover slechts één man beslist. Niettemin acht hij de annexatie gewettigd. Middelburg wordt tot uitbreiding van zijn gebied ge dwongen. Spr. noemt het voorstel van B. en W. dwaas, tenzij het- college van op vatting is dat binnen één of twee jaar de wijziging der gemeenten op Walcheren haar beslag heeft gekregen. Spr. gelooft daaraan niet. Hy gelooft ook niet, dat de secretaris-generaal zijn plan door den raad zal laten beinvloeden. Het voorstel van B. en W. moet men dan zien als een niet practische beau-geste. De heer FLIPSE is ook tegen' het voor stel van B. en W. De heer VERHAGE vindt het plan van den secretaris-generaal uitnemend. v Hierdoor wordt aan een 75-jarigen strijd een einde gemaakt. De heer GEERS is voor het voorstel van D. en W., omdat hij met Koudekerke tot overeenstemming wil komen. Ook de. heer SCHOT is voor het voor stel van B. en W. Wethouder JERONIMUS zegt dat B. en W. geen inzicht hebben kunnen krijgen in de financieele gevolgen der grenswijziging. Het voorstel van B. en W. is geen afwy- zing van het voorstel van den secretaris generaal. Het beteekent een voorkeur. Wethouder PAUL vindt de algeheele grenswijziging thans niet noodig. Het was een Middelburgsch belang dat de stad grond verkreeg voor woningbouw. Welnu, die is verkregen. Voor Koudekerke is uit stel van belang, want als zij nu veel in woners verliest en over eenige jaren, na algeheele grenswijziging op Walcheren, er weer veel inwoners bykrygt, geeft dit al lerlei moeilijkheden. Bovendien, de Middel burgsche administratie en de bedryven zjjn meer dan belast. De VOORZ. zegt dat het niet gaat om de grens, maar om het tijdstip. De voor gestelde grens is uitnemend. Eigenlijk had ze al jaren geleden plaats moeten hebben gevonden. Spr. zegt dat de grenswijziging door Middelburg is aangenomen, en dat Middelburg dus groote verantwoordelijk heid draagt. Om practische redenen is het thans niet noodig dat Middelburg zooveel gebied erbij krijgt. Vandaar het voorstel van Maart j.l. Ook toen merkte B. en W. wel dat zij verder konden gaan, doch zij hebben gemeend niet slechts aan Middel burg te mogen denken. De heer De Bruin dient namens een aantal leden een voorstel in, waarm de raad als zijn meening tiitspreekt dat de door den secretaris generaal voorgestelde wijziging der grenzen de juiste grenswijziging is, mits de door B. en W. in overweging gegeven technischg wijzigingen wor den aangebracht. Dit voorstel word', aangenomen. Tegen stemmen de heeren Schot, Paul, Jeronimus en Geers. Bouw U.L.O.-school. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet van 133.700 voor den bouw en de inrichting van een U.L.O.-school voor meisjes. Aangenomen. Bouw turngebouw. Voorstel om een crediet van 75.903,74 toe te staan voor den bouw van een turn gebouw. De VOORZ. zegt naar aanleiding van de bespreking betreffende de noodzakelijk heid van de nieuwe gymnastiekzaal het volgende onder de aandacht te willen brengen In de eerste plaats is deze gymnastiek zaal noodig voor het onderwijs. Zooals U bekend is, werd de oude „refter" van de Abdij aan de Groenmarkt, waar voor den oorlog de gymnastieklessen aan de leer lingen van het Gymnasium en van de Handelsschool wenden gegeven, op 17 Mei van het vorige jaar verwoest Het gebouw is Rijks eigendom. De Staat wenscht het wel te herbouwen, maar er een andere, waardigere bestemming aan te geven, iets wat op zich zelf onze volle Instemming heeft. Daarmede komen wij echter een gym nastieklokaal te kort Nu is de toestand in onze gemeente zoo, dat wij vóór den oorlog wel voldoende, maar geen overvloed van gymnastieklokalen bezaten. En onder die lokalen zijn er helaas verschillende, welke tientallen jaren geleden gebouwd werden en niet meer voldoen aan de mo derne eischen van ruimte, licht en lucht Waar nu het gymnastiekonderwijs in de toekomst over de geheele linie aan hooger eischen zal moeten voldoen en wordt inge voerd aan verschillende scholen, waar het tot nog toe niet werd gegeven, is het re sultaat, dat wij een ernstig gebrek aan gymnastieklokalen zullen hebben en zeer zeker aan goede gymnastieklokalen. Dit wat het onderwijs betreft. Maar er is meer, n.l. de lichamelijke ontwikkeling van onze jeugd. Wij moeten Ue feiten onder de oogen durven zien. En dan is het een feit, dat vergeleken bij andere deelen van ons land, de lichamelijke opvoeding van onze jeugd in Middelburg en eigenlijk in de heele pro vincie op een betrekkelijk laag peil staat. Op elk gebied van sport, voetbal, hocky, tennis, evengoed als bij athletiek, gymnas tiek of zwemmen hebben wij een aan zienlijke achterstand in te halen. Nu weet ik wel, dat wij de lichamelijke ontwikkeling op zich zelf niet moeten ver afgoden, en dat ook de verstandelijke ont wikkeling zeer belangrijk is en die van het karakter het allerbelangrijkste. Maar dat beteekent niet, dat wij de lichamelijke op voeding als onbelangrijk zouden mogen verwaarloozen. Integendeel, op dat gebied heeft de over heid m.i. een taak te vervullen. Het is haar taak te zorgen, dat er voldoende gelegen heden zijn voor de lichamelijke opvoeding en ontwikkelingt evengoed als voor het verstandelijk onderwijs. In die gedachtengang hebben B. en W. reeds einde 1939 om goedkeuring verzocht voor het maken van plannen van een mo dern zwembad ifl deze gemeente, welke goedkeuring Gij ons hebt verleend op 12 Januari 1940. De uitstekende plan nen liggen gereed, het terrein is aangewe zen, maar in verband met het heerschende gebrek aan materialen moet deze zaak helaas voorloopig blijven rusten. Evenzoo zijn 3. en W. doende plannen te doen op maken voor den aanleg van een nieuw sportterrein, dat aan hoogere eischen zal voldoen dan het bestaande en zoo moge lijk voorzien zal worden van een sintelbaan. Wy hadden gehoopt U reeds eenige maan den geleden daartoe voorstellen te kunnen doen, maar zijn op onverwachte moeilijk heden gestuit in verband met de slechte kwaliteit van den grond van het betreffen de terrein, dat zich uitermate moeilyk blijkt te leenen voor draineering en waar voor een nieuw technisch onderzoek nood zakelijk is. Als derde oefengelegenheid is de turn zaal bedoeld. Zooals U bekend is. diende de oude zaal aan de Groenmarkt niet slechts voor het ondezwijs van Gymna sium en Handelsschool, maar werd zij eveneens zeer intensief, vooral 's avonds, door de bloeiende gymnastiekvereenigingen van onze stad gebruikt. Mede met het oog daarop hebben wij doelbewust een zaal doen ontwerpen, welke niet slechts juist zou voldoen aan de minimum eischen, ge steld in de onderwijsvoorschriften, maar integendeel een zaal overeenkomstig de nieuwere inzichten op dit gebied, waarin het beoefenen der gymnastiek een lust zal zijn en waardoor het peil van de gym nastiek niet slechts in onze eigen stad, maar ook in de provincie omhoog geheven zal worden. Ook op dit gebied heeft Mid delburg o.i. een taak als provinciale hoofd stad te vervullen. Het voorstel wordt aangenomen. Vaststelling uitbreidingsplan. Wethouder TAUL stelt voor in het ont werp enkele kledne wijzigingen aan te brengen. Deze werden goedgekeurd. Het uitbreidingsplan wordt goedgekeurd. Luchtbeschermingsdienst. Voorstel tot vaststelling van het ar beidsovereenkomsten-besluit voor het per soneel van de vaste kern van den lucht beschermingsdienst. Aangenomen. Leges. Voorstel tot vaststelling der legesveror dening. Aangenomen. Rondvraag. De heer LAM3ERMONT geeft in over weging voor de opening der schuilkelders witte hekken te plaatsen in verband met de verduistering. Wethouder PAUL zegt overweging toe. AFSCHEID VAN DEN GEMEENTERAAD. De voorzitter richt zich met de volgende woorden tot den Raad Dit is de laatste vergadering van den gemeenteraad van Middelburg, aangezien bij verordening is bepaald, dat met ingang van 1 September a.s. de werkzaamheden van de gemeenteraden blijven rusten. Het zij mij vergund tot U, mijne heeren, leden van den gemeenteraad, een woord van af scheid te spreken en U te danken voor alles wat gij als zoodanig voor onze stad hebt gedaan. •Sinds ik, nu bijna twee jaar en drie maanden geleden, als burgemeester in uw midden werd geïnstalleerd, zijt gij 29 maal ter vergadering bijeen gekomen. Ik wil U hier bekennen, dat ik in het begin wel tegen die vergaderingen heb opgezien weinig gewoon als ik was om deel te ne men aan besprekingen in het openbaar. Maar al spoedig zijn wij over en weer aan elkander gewend geraakt en ben ik iedere nieuwe gemeenteraadsvergadering tel kens met genoegen gaan tegemoet zien. Wij hebben samen al heel wat werk ver zet. B. en W. hebben U in die periode 280 voorstellen gedaan, benevens 96 voorstel len betreffende benoemingen en beslissin gen op bezwaarschriften. Van deze in to taal 376 voorstellen hebt gy er slechts twee verworpen, te weten op 28 Fe bruari 1940 het afwijzend advies van B. en W. inzake terugbetaling van kosten van reeds geplaatste metercombinaties van de gemeentebedrijven, en op 8 Mei 1941 het eveneens afwijzend advies op een beroep tegen dé weigering van een bouw vergunning. In twee andere gevallen heb ik gemeend uw beslissing tot een later tijdstip te moe ten aanhouden, n.l. het voorstel tot ver pachting van het vischwater in buiten vesten en watergangen, dat in een vol gende vergadering werd aangenomen en het voorstel om een baatbelasting in te voeren tot verbetering van den Nadorst- weg, waarvan te voorzien was, dat het door het heden aangenomen uitbreidingsplan, waarin rondom den Nadorstweg een aan zienlijke bebouwing is ontworpen, in een geheel nieuw licht zou worden geplaatst. Onder de verscheidene honderden voor stellen welke door U in die ruim twee jaar zijn aangenomen, bevinden er zich vele, welke voor onze gemeente zeer belangrijk zijn. In chronologische volgorde moge ik hier enkele in herinnering brengen De bouw van een gemeentelijk abattoir, de bouw van 25 woningen voor groote gezinnen, later veranderd in een voorstel tot het bouwen van 25 woningen, waarvan 8 voor groote gezinnen aan den Karelsgang en van 25 mlddenstandswoningen aan den Veerschen Singelde stichting en exploi tatie der noodwinkelsde reorganisatie van den schoolartsendienst en geneeskun digen dienstde instelling van een grond bedrijf de oprichting van de Stichting Herbouw Middelburg het eerste voorstel tot grenswijziging met Koudekerke de voorstellen tot bouw van 147 woningen op het Zand, van een turngebouw, van de M.U.L.O.-school voor meisjes, voor 11 wo ningen voor ouden van dagen en tot her bouw van den Langen Jar. en lest best, het voorstel tot herbouw van het Middelburg sche Stadhuis. Dat wy tezamen zooveel voor Middelburg hebben kunnen doen, is wel in de eerste plaats te danken aan de goede harmonie, welke steeds onder ons geheerscht heeft. Wel waren en zijn er vanzelfsprekend onder ons verschillen van meening, maar deze hebben ons ..ooit verhinderd om sa men te werken in het belang van onze stad. Ik dank U bjj dezen voor den goeden geest, die onze beraadslagingen gekenmerkt heeft en waarmede Gij myn leiding wel hebt willen aanvaarden. En tenslotte wil ik U zeer in het bijzon der danken voor al den steun en het be grip, welke Gtj mij voortdurend geschon ken hebt. Ik gevoel in de toekomst dezen steun en dit begrip niet alleen van U, maar van de geheele burgerij dubbel noodig te zullen hebben. Het zou voorbarig zijn nu reeds een definitief oordeel te willen vellen over het systeem, dat met 1 September wordt ingevoerd. Maar wel meen ik er dit van te mogen zeggen, dat de positie van den burgemeester onder de nieuwe verordening m.i. moeilijker, gedeeltelyk verantwoorde- ltjker, maar zeer zeker eenzamer wordt. Ik voor mij ben bereid om ook in deze nieuwe positie mjjn beste krach ten voor onze gemeente te blijven geven, in het belang van onze geheele bevolking. Op de ingezetenen van Middelburg doe ik een beroep, dat zij zich zullen laten leiden coor een zoo hoog mogelyke visie op de toekomst van de wereld en hun horizon niet laten verduisteren door de donkere wolken van het oogenblik. God heeft de wereld lief en daarom schijnt achter de wolken de zon. De heer VERHAGE beantwoordt de rede van den burgemeester als volgt Namens den Raad wil ik met enkele woorden op uwe rede antwoorden. Wij danken U voor de waardeerende woorden, waarmede Gij tot ons gekomen zyt. Wy voelen, dat ingevolge een veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette gebied, de werkzaamheden van den Raad per 1 September b 1 ij v e n rusten. De Raad is dan uitgescha keld. De burgemeester krijgt dan de éénhoof dige leiding. De nieuwe wethouders, die door den Burgemeester worden benoemd, krijgen een adviseerende taak. De nieuwe raadslieden, die eveneens door den Burge meester worden benoemd, zullen den Bur gemeester van raad dienen en den inwo ners begrip bijbrengen omtrent de maat regelen van den Burgemeester. Burgemeester, wethouders en raadslie den krijgen dus een geheel andere taak, maar de burgemeesters zeker wel een zwaardere en meer verantwoordelijke. Het spreekt van zelf, dat de raad niet in be oordeeling treedt. Nu wij dus bij de behartiging der ge meentezaken per 1 September a.s. wor den uitgeschakeld, gaan wij met berusting, omdat wij weten dat God in zijn Raad dit besloten heeft, maar toch met de overtui ging, dat ook al kleefden er aan ons menschen fouten wij dit werk meenen gedaan te hebben op zoodanige wijze, dat daardoor de belangen van de Middelburg sche ingezetenen werden gediend. De Raad. ziet de wijzigingen en aanvaardt ze ook als noodzaak van den tijd. De Raad zou nog zoo gaarne mede blij ven werken aan den wederopbouw van hetgeen verwoest is. Er begint juist eenige teekening te komen in de situatie vele gewichtige besluiten tot den weder opbouw zijn reeds genomen en vele zouden nog volgen. Wie zou niet gaarne mede werken aan den opbouw van hetgeen ver woest is? Maar het heeft niet zoo mogen zijn en wij passen ons, als goede Nederlanders, daarbij geheel aan. De samenwerking van B. en W. en raadsleden was steeds voorbeeldig. Wij zyn den voorzitter zeer dankbaar voor do uitmuntende leiding in den Raad en in de gemeente, een leiding, die ons allen be zielde, vooral in de bange dagen van Mei 1940. Wij gaan nu heen, met de hoop, dat de nieuwe bestuursvorm in niet mindere mate do belangen van onze stad Middel burg met hare bevolking moge dienen. Mijnheer de Voorzitter Wij eindigen met de beste wenschen uit te spreken voor onze stad, vooral voor een spoedige weder opbouw daarvan, voor de bevolking, voor Uw persoon en Uw gezin". 1300 LITER SMEEROLIE GESTOLEN. Dezer dagen heeft de marechaussee in de buurtscaap Stolwijkersluis, by Gouda, den 22-jarigen N. de G. uit St. Maartens dijk gearresteerd, die uit een loods aan den Goudeweg aldaar ongeveer 1300 liter smeerolie heeft gestolen, vertegenwoordi gend een waarde van plm. 1000, meldt de N.R.Ct. De G. heeft een volledige bekentenis af gelegd. Hy stondi met zijn woonwagen op Stolwflkersluis dicht bij de loods. In een tijdvak van drie weken van eind Juli tot half Augustus wist hij geregeld hoeveel heden olie te stelen, welke hij in een schuit borg, waarmede hy in den vliet achter de loods kon komen. Ongeveer de helft van de olie bleek nog aanwezig te zyn, de rest was verkocht en gebruikt. ERANUE8 BRAYBROOKE (Slot.) „Laat eens zien." De stem van Eileen was scherp. „Ik kan niet gelooven, dat Tony met zulk een vervelend schepsel trouwt als dat meisje Dalberg." Ze was boos, als ze er aan dacht, hoe Tony Dare haar had afgepoeierd. Mavis zou, als vrouw van een filmster, tenslotte nog rijk worden, dacht ze nijdig. „Ik veronderstel, dat Mavis, zoo gauw als ze merkte, dat Sam Hart geld had, dadelijk in zijn armen is gevallen", zy ze spijtig. „Nou, ik moet me gaan klee- den. Ik heb nog een heele hoop te winke len. Ik denk, dat ik naar Marilla ga voor mijn bruidsjapon. Die levert zulke prach tige dingen." „Prachtig duur ook", antwoordde haar moeder. We zijn geen millionnairs, lieve, en je bent nog niet eens verloofd. Als John niet zoo boos was geweest op Ma- vis, zouden we een klein inkomen hebben en daar zouden we geen van beiden mee hebben toegekund." „Nee, maar gelukkig hoeven we nu niet over geld te tobben." Eileen verdween om uitvoerig haar toilet te maken. Als Lady Mannold zou ze een vooraanstaande plaats bekleeden in de hooge kringen en bovendien een bekende schoonheid zijn. De man, die zij hoopte te trouwen, had een kasteel en een huis in de stad. Zij kwam de zitkamer binnen, juist toen mr. Rathbone werd aangediend. Ze groette hem kort èa uit de hoogte en wilde weer weg gaan, maar tot haar verbazing hield hy haar terug. „Wacht u enkele oogenblikken, juffrouw Armstrong", zei hij ernstig. „Wat ik hier aan uw moeder kom vertellen, ls van groote beteekenis." „O, goed, maar schiet u dan een beetje op", zei het meisje onvriendelijk. „Ik heb haast." „Ik zal er mijn best voordoen", zei hy koel. „Ik moét u beiden op een zwaren slag voorbereiden." Hij keek van de een naar de ander, zich innerlijk verheugende over de verbazing der beide vrouwen. „Wat bedoelt u?" De kleur was van het gelaat van mevrouw Casslene verdwenen. „Ik bedoel", zei hij met nadruk, „dat de laatste wil van John Casslene is ge vonden, het testament, dat hij maakte op den avond, dat hij stierf. Het was mede- onderteekend door de getuigen Wilkins, den tuinman, en het dienstmeisje Mary Cameron, en het is volkomen in orde. Het vermaakt alles 'aan Mavis Casslene. Als zyn weduwe krijgt u een behoorlijk inko men voor uw leven, maar geen buitenge woon groot inkomen. „Ik geloof het niet," schreeuwde Ama ryllis Casslene bijna uit. „Dat testament moet een vervalsching zijn. Hoe is het gevonden? Waarom is het niet eerder te voorschijn gekomen?" „Het is eergisteren gevonden", was het koele antwoord. „Ik ben dadelijk hier heen gekomen, omdat ik dacht, dat het beter was, als ïr het nieuws zelf bracht, dan dat ik het u zou schrijven. De enve loppe, waar het testament in zat en met het adres in het handschrift van John Casslene, was wel degelyk aan mijn kan toor bezorgd, maar tot mijn spijt moet ik u zeggen, dat het tusschen de planken van den ouden vloer naar beneden is ge vallen, waar het verborgen heeft gelegen, totdat het werd gevonden door den tim merman, dien ik had laten komen om den vloer te repareeren. Hier is een afschrift van den laatsten wil en het testament van mijn cliënt. Zooals u zien zult, is het kort, maar ik verzeker u, dat het volkomen wettig is en zeer duidelijk." Mevrouw Casslene nam het papier, dat hij haar voorhield, met bevende handen aan. Ze kon nauwelijks de getypte letters le zen. Eileen was razend. Het was maar al te waar, John Casslene had zijn vrouw ruimschoots bedacht, maar het maakte een einde aan de fraaie plannen, die ze ge maakt had, en aan hét eventueele huwe lijk met Lord Mannold. Het was zuur en ellendig, te weten, dat de gesmade Ma- vis uiteindelijk in haar rechtmatig erfdeel was hersteld, ondanks alles, wat zij ge daan hacL „Zoo, lieveling, ben je er op voorbereid, het feit onder de oogen te zien, dat ik geld van mezelf heb?" vroeg Mavis met lichten spot aan haar toekomstigen echt genoot op den avond voor hun huwelyk. „Ja." Sam nam haar in zijn armen en kuste haar. Natuurlijk ben ik dat, nu ik zelf massa's geld verdien, wat heel wat anders is, dan van mijn vrouw afhankeiyk te zyy." „Dat is het zeker", gaf ze toe. „Het is een heele verantwoordehjkheid, zooveel te hebben, Sam, liefste. Je moet me helpen, het verstandig en goed te gebruiken. Ik wil leeren, hoe ik de fabriek van vader moet besturen. Dan zal ik wat te doen hebben, wanneer jij in de studio bent, en het zal me helpen, het feit te dragen, dat je dozijnen liefdesbrieven zult krij gen van meisjes en vrouwen, die verliefd op je zijn." „Alsof ik me daar iets van zou aan trekken", antwoordde de verontwaardigde Sam. „Lieve, ik kan maar niet beseffen, dat ik je tenslotte toch heb gewonnen." Het w'as nauwelyks te beseffen, toen Mavis naast hem stond in dé glorie van haar witte bruidskleed en de woorden sprak, die haar voor altijd tot de zijne maakten. Mavis en Janet, beiden prachtig in het wit, vormden een allerliefste groep en toen het nieuws was uitgelekt, dat Kurt Kettering ging trouwen, was de kerk overvol, terwijl daarbuiten de menigte, die niet binnen had kunnen komen, stond te wachten om de beide pas ge trouwde paren met gejuich te begroeten. „O, lieverd!" riep Mavis uit, terwyl ze tusschen een haag van bewonderaars door met Sarn naar den auto liep, „wat ben jy populair, Sam, liefste. Ik hoop alleen maar, dat ik het zoo'n beroemden man naar den zin kan maken." „En dat ik dat zoo'n lieve en aanbid delijke vrouw zal kunnen doen", antwoord de hij. De jonge sir Michael die er op gestaan had, een van de getuigen te zijn, kwam naar Mavis toe, toen ze receptie hield in een van de kamers van Shadowlands. „Ik kom een kus van de bruid op- eischen", kondigde hij brutaalweg aan. Ze stak hem lachend haar gezicht toe. „Hier dan, van zuster Casslene aan den lastigsten patiënt, dien ze ooit heeft ge had", antwoordde ze vroolijk. Amaryllis Casslene en haar dochter, duur en prachtig gekleed, keken naar het schitterende tooneeltje met een nauw be dwongen jalouzie. De vrouw van een filmster zou iemand zyn van aanzienlijke beteekenis, dus kon den ze zich niet veroorloven, zich op een afstand van Mavis te houden. Ze moesten haar gevoelens verbergen en een vrien delijkheid veinzen, die z\j nooit jegens haar konden gevoelen. Toen Mavis na de lunch wegreed naast den man, dien ze liefhad, slaakte zij een diepe zucht van verlichting. „Sam", zei ze, „ik voelde me er niet zeker van, dat je met me zou trouwen, tot de trouwring aan mijn vinger werd geschoven." „Myn lieve kleine lastpost, als je niet zoo verwoed voor onze liefde had gevochten dan zouden we nooit man en vrouw zijn geworden", antwoordde hy ontroerd. Ze keek peinzend voor zich uit, met een ondeugende glinstering in haar oogen. „Ik geloof", mompelde ze, „dat we nog heel wat te vechten zullen hebben, want ik houd er van, mijn eigen weg te gaan", EINDE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6