Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 21 Augustus 1941 De voedselvoorziening en de bestrijding der smokkelarij. De nieuw benoemde vrederechters. De legerberichten van gisteren. Bespoediging van dorschen en verplichte inlevering in grensgebieden. Verscheidene maatregelen, in den loop van den tijd genomen, hebben reeds her haaldelijk aanleiding gegeven, er op te wij zen, hoe krachtig de overheid er naar streeft de voedselvoorziening van ons volk jn dezen tjjd, waarin beperking onvermij- lijk is, zoo ruim mogelijk te maken, zoo meldt het A.N.P. In dit verband moge de aandacht nog worden gevestigd op zekere voorzorgsmaatregelen, welke getroffen zijn ter bestrijding van de smokkelarij in de grensgebieden. Ook deze maatregelen zijn noodzakelijk, want het gaat natuurlijk niet aan, dat, nadat veel tijd, moeite en kosten aan onze bodemopbrengst zijn besteed, een min of meer belangrijk deel dezer voor ons volk zoo noodige producten clandestien over onze grenzen zouden worden ge bracht. Om dit laatste zooveel mogelijk te voor komen, heeft de overheid den desbetreffen- den boeren met betrekking tot het dor schen van graan, peulvruchten en tot de aflevering ervan aan de provinciale inkoop centrales voor akkerbouwproducten („Pi ca's") bepaalde verplichtingen opgelegd. De getroffen maatregelen hebben ten doel: Ten eerste het dorschen te bespoedi gen; ten tweede het toezicht op het dor schen te verscherpen en ten derde de telers te verplichten hun graan en peulvruchten aanstonds nadat die zijn gedorscht ter be schikking van de Pica in him gewest te stellen. Wat het dorschen betreft, verdient ver melding, dat de opbrengst van de kleine bedrijven aan graan en peulvruchten aan stonds in haar geheel zal worden gedorscht. Op deze manier worden deze boerderijen zoo spoedig mogelijk „leeggedorscht". Den oogst van de grootere bedrijven zal men dorschen volgens een bepaald systeem, waarbij de Pica vaststelt, hoevele malen een dorschmachine naar elke boerderij mag worden vervoerd om daar telkens een deel van den oogst te bewerken. Opdat men de productie gedurende het dorschen genoegzaam scherp zal kunnen controleeren, zal de Pica dus aan het dor schen de leiding geven. De teler kan bo vendien worden verplicht zijn graan en peulvruchten, wanneer die van het land zijn gehaald, te deponeeren op bepaalde zetplaatsen, welke de Pica aanwijst. Deze maatregel, welke vooral voor de kleine bedrijven van belang kan zijn, dient om naast een bespoediging van de dorsch- campagne, tevens een zoo economisch mo gelijk gebruik van de dorschcapadteit te bewerkstelligen. Voorts zal de teler niet steeds geheel vrij kunnen worden gelaten in de keuze van een loondorscher (d.i. een dorscher, die tegen loon voor anderen dorscht). Wat de bespoediging van het dorschen aangaat, dit zal vooreerst ten goede ko men aan het streven der overheid om voor 1 December a.s. tweederden van den oogst door de telers te doen aanbieden bij de Pica's. Speciaal in de grensstreken is het versnelde dorschen een uitstekend middel om smokkelen te voorkomen. Den smokkelaars zal voor hun euvel daden als het ware geen tijd worden gela ten! Zoo heeft bijvoorbeeld een der Pica's een regeling getroffen, volgens welke de boerderijen, naar gelang van hun grootte, voor een bepaalden datum met dorschen gereed moeten zijn. Bedrijven tot een op pervlakte van één hectare moeten hun graan en peulvruchten vóór 15 September, bedrijven van een tot drie hectaren vóór 15 October en bedrijven van drie tot vijf hectaren vóór 1 December hebben ge dorscht. Deze Pica heeft verder voor Ne- derlandsche telers, die graan of peulvruch ten op Belgisch grondgebied verbouwen, een speciale regeling getroffen. Deze te lers moeten den oogst in ongedorschten toestand naar Nederland vervoeren en, on geacht de grootte van hun bedrijf, vóór 15 September met dorschen gereed zijn. Het schijnt niet uitgesloten, dat tegen deze regelingen bezwaren zullen rijzen bij in de grensstreken gevestigde boeren, die zich niet aan smokkelarij hebben schuldig gemaakt en nu toch aan zekere verplich tingen, welke vroeger niet op hen hebben gerust, worden onderworpen. Maar deze boeren kunnnen die bezwaren, waarvan de ernst volstrekt niet wordt weggecijferd, met eenigen goeden wil overwinnen. De moeilijkheden, welke de regelingen voor hen meebrengen, wegen niet op tegen het groote belang, dat schuilt in een beveili ging van onze voedselproductie ten bate van ons volk. Deze beveiliging wordt door de genomen maatregelen in ruime mate gediend. Het algemeen belang, dat hier op het spel staat, zal den doorslag moeten geven. Ver trouwd mag worden, dat ook de boeren stand, die immers reeds vroeger heeft ge toond van goeden wille te zijn, dit zal in zien. MB. DR. J. H. CARP. De persdienst van de N.S.B. meldt: De nieuwbenoemde raadsheer in het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, tevens lid van het vredegerecht, mr. dr. Johan Herman Carp, werd geboren te 's-Gravenhage 19 Juli 1893. Na aan 't gymnasium te Breda eindexamen te hebben gedaan, studeerde hg aan de universiteit te Leiden. In 1921 promoveerde mr. dr. Carp, die terstond na zijn doctoraal-examen in de rechtsweten schap in 1917 reeds in den provincialen be stuursdienst was getreden, tot doctor in de rechten. Bij het provinciaal-bestuur van Zuid-Holland doorliep mr. dr. Carp de verschillende rangen en was laatstelijk administrateur-afdeelingschef ter provin ciale griffie. Mr. dr. Carp heeft voorts naast zijn practischen ambtelijken werk kring van een uitgebreide theoretische be langstelling doen blijken. Op de gebieden der wijsbegeerte, rechts-filosofie en staats rechtwetenschap, waarop mr. dr. Carp zich groote bekendheid verwierf, versche nen van zijn hand tallooze geschriften, terwijl hij ook in het wetenschappelijk ver- eenigingsleven een vooraanstaande plaats innam. Mr. dr. Carp heeft bg zijn studies steeds rekenschap gegeven van de ontwikkeling van den tijdgeest en stond dan ook reeds vroeg open voor de beginselen van het na- tionaal-socialisme, hetgeen in verschillen de zijner publicaties naar voren komt. Hoewel hg als ambtenaar geen lid der N.S.B. kon zijn, was het op grond zijner geschriften reeds 'jaren voor den oorlog van algemeene bekendheid, dat mr. dr. Carp in de richting der nationaal-socialis- tische beginselen ging. Op den dag, dat het verbod voor de ambtenaren der provincie Zuid-Holland werd ingetrokken, is mr. dr. Carp als lid der N.S.B. toegetreden. Hij werd kort daarna door den leider geroepen om deel uit te maken van den staf van het hoofd kwartier der beweging. MR. A. SEMPLONIUS. Mr. A. Semplonius, die tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, tevens lid van het vredegerecht is benoemd, werd op 23 Maart 1891 te Boomzwaag in Fries land geboren. Hg promoveerde op 19 Maart 1920 aan de vrije universiteit te Amsterdam. Sinds 15 April 1920 oefent hij in dezelfde plaats het beroep van advocaat en procureur uit. Mr. Semplonius werkte een jaar aan de eerste af deeling van het departement van justitie te 's-Gravenhage. In 1940 trad hij toe tot de N.S.B. MR. J. E. W. DUTS. Mr. J. E. W. Duys, die tot rechter, te vens vrederechter in de arrondissements rechtbank te Arnhem is benoemd, werd in 1877 te Nijmegen geboren. Hij was ambtenaar bg de rijksverzeke ringsbank. In 1905 was hij sociaal-demo cratisch propagandist te Zaandam en van 1912 tot 1923 wethouder in diezelfde plaats. Van 1909 tot 1937 was mr. Duys lid der Tweede Kamer. In 1935 trad hg uit de S. D.A.P. en sloot zich in den aanvang van 1939 aan bg de N.S.B. In 1940 werd mr. Duys benoemd tot hoofddirecteur van de Lochemsche courant. MR. G. J. F. SLUFTERS. Omtrent mr. Sluyters, recht-.* en vrede rechter in de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage deelt de persdienst van de N.S.B. ons het volgende mede: Mr. Sluyters werd geboren op 28 Fe bruari 1902 te Oostende, Hij genoot lager onderwijs te Antwerpen, bezocht de H.B. S. te Nijmegen en trad daarna in dienst van een bankbedrijf in Duitschland. Na korten tg'd in den handel werkzaam ge weest te zgn, deed hij staatsexamen en ging rechten studeeren aan de universitei ten te Leiden en Utrecht. Binnen 3 jaar slaagde de heer Sluyters voor het docto raal examen rechten. Van 1936 tot Fe bruari 1941 was hij gevestigd als advo caat en procureur te Utrecht. Op 2 Maart 1933 trad de heer Sluyters toe tot de N.S.B., werd ingeschreven on der stamboekno. 1937 en kort daarna be noemd tot groepsleider van de eerste na- tionaal-socialistische studentengroep te Leiden. Voorts diende hg. de N.S.B. ach tereenvolgens als colporteur, blokleider, onderkringleider, medewerker afd. propa ganda, medewerker „Volk en Vaderland", secretaris der afd. vorming en secr. van den afweerdienst. Hg was voorts belast met de afwikkeling der schadevergoedingen in verband met de intemeeringen. Thans is mr. Sluyters hoofd van dienst der J,fd. algemeen toe zicht leden (A.T.L.) en medewerker van den dienst „Strijd en offer". Mr. W. U. HazelhoffRoelfzema. Mr. W. U. HazelhoffRoelfzema, die tot vrederechter in de arrondissementsrecht bank te Leeuwarden is benoemd, werd in 1898 te Amsterdam geboren.-Hij heeft het gymnasium gedeeltelijk te Amsterdam en Arnhem doorloopen. Daarna studeerde mr. HazelhoffRoelfzema aan de universiteiten te Groningen en Utrecht in de rechten. Na de eerste jaren als advocaat in Am sterdam gevestigd geweest te zijn, werd hij daarna aan het kantongerecht te Tiel be noemd. In 1933 werd mr. HaZelhoffRoelfzema tot substituut-griffier te Arnhem benoemd, welke functie hg tot zgn huidige benoeming heeft vervuld. DE PRESIDENT VAN HET VREDEGERECHTSHOF De persdienst van de N.S.B. meldt: Mr. dr. J. H. Carp, die zoo juist benoemd is tot raadsheer in het gerechtshof te 's- Gravenhage, en tevens tot lid van het vre degerechtshof, deelt ons mede, dat hg bij een nader besluit van den secretaris-gene raal van justitie van 18 Aug. j.l., benoemd is tot president van laatstgenoemd hof. DE JODEN IN FRANSCH MAROKKO. Uit Vichy meld het D.N.B. De sultan van Marokko heeft op voorstel der Fransche protectoraatsautoriteiten en joden in de Marokkaansche steden, die zich na 1 Sep tember 1939 in de Europeesche wijken heb ben gevestigd, doen weten dat zij binnen korten termijn naar de Joodsche wgken moeten verhuizen. De sultan heeft een onderhoud over deze aangelegenheid ge had met den Franschen resident-generaal, generaal Noques. Binnenkort zal een wet in het officieele Marokkaansche blad ver schijnen, V De troostelooze toestand der wegen In. het Sovjet-gebied stelt de Duitsche colonnes voor zware opgaven. Doeh niettegenstaande deze moeilijkheden gaat de opmarsch verder (Orbii-Holl.nd) De Deensche communistische partij verboden. In de gisteren gehouden eerste bijeen komst van het Folketing na de zomer- vacantie heeft de minister van justitie een wetsontwerp ingediend, krachtens hetwelk een verbod van de communistische party en van elke communistische actie en agita tie in Denemarken verlangd wordt. Het Folketing heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen. In het wetsontwerp tegen het commu nisme, dat het verbod van alle communis tische vereenigingen en organisaties be oogt, wordt ter motiveering o.a. gezegd: Communistische acties en communisti sche vereenigingen over het geheel geno men beteekenen onder de tegenwoordig heerschende verhoudingen een bijzonder ge vaar voor veiligheid en welvaart van den staat. De communistische partij is een onderdeel van een internationale organisa tie, waarvan de opperste leiding zich in een land bevindt, dat op het oogenblik in oorlog is en waarmede Denemarken de diplomatieke betrekkingen heeft verbroken. Tengevolge van de nauwe verbondenheid der communistische partij met deze vreem de mogendheid ligt het gevaar voor de hand, dat de leden en aanhangers dezer partg hier te lande tot steun van deze vreemde mogendheid handelingen verrich ten, die onwettig en tot schade der Deen sche belangen zijn. Er is ook gebleken, dat personen, die lid der communistische party zijn of waren, daden van geweld en ter reur hebben gepleegd tot steun der ge noemde mogendheid. Engelsche blokkade tegen Dzjlboetl. Uit Vichy meldt het D.N.B.De Fran- sche zender te Dzjiboeti, die, na eenige maanden om technische redenen gezwegen te hebben, zijn uitzendingen heeft hervat, heeft zich gekeerd tegen de Engelsche blokkade. In de eerste uitzending zeide de omroe per onder meer „Sedert een jaar zyn wg blootgesteld aan een blokkade, die op geen enkele wgze gerechtvaardigd kan worden. Er is een beangstigend gebrek aan levens middelen ontstaan en de honger eischt da gelijks meer slachtoffers. Wij hebben der halve besloten, alvorens een algemeene hon gersnood ons wegrukt, de wereld in kennis te stellen van de onmenschelgke methoden van Engeland, die zonder eenige rechtvaar diging tegen ons gebruikt worden. Het ge weten der wereld zal daarover een oordeel vellen." Stakingen in Amerika. United Press meldt uit Detroit, dat een staking van 4000 spoorwegemployé's en buschauffeurs aan 750.000 arbeiders der be wapeningsindustrie heeft belet zich naar hun werk te begeven. Toen werkwilligen de stakersposten aanvielen, beval de burge meester stopzetting van alle openbare ver voermiddelen. De staking op de scheepswerven van Keamy, die voor bgna 500 millioen dollar bewapeningsopdrachten op stapel hebben, duurt nu reeds 40 dagen, naar het persbu reau voorts meldt. De arrestatie van communisten in Zweden. Uit Stockholm meldt het D.N.B. In hun commentaren op de onthullingen over de actie der Zweedsche communistische sabo- tageliga zgn de bladen het er over eens, dat de hoofdschuldigen niet de gearresteer de communisten zgn, maar andere, hooge instanties in binnen- en buitenland. De Stockholms Tidningen herinnert er aan, dat de communistische leider Linderoth zich nog steeds ophoudt op een onbekende plaats, en vraagt, hoe lang deze farce eigenlgk nog moet duren. Men moet, aldus het blad, de Zweedsche politie verwijten, dat zg nog niet al het mogelgke gedaan heeft om een einde te maliën aan de vacan tia van dezen leider. Men heeft er echter niets tegen, dat de geheele communistische partg in Zweden vacantie krggt. Met ver wondering slaat men in breede kringen de passieve houding der autoriteiten gade. Met of zonder medewerkng van bepaalde ministers zal de regeering binnenkort toch de volle consequenties uit den toestand moeten trekken. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: „In de Zuidelijke Oekraine is de aanval op de enkele nog door den vijand bezette bruggehoofden aan den Dnjepr met succes voortgezet. Hierbg vernietigden snelle troepen in den strijd met de zich wanhopig verdedi gende vijandelijke strgdkrachten 65 pantserwagens. Zg maakten talrijke gevangenen. In de wateren by Engeland heeft de luchtmacht overdag een grooten koopvaarder door bomtreffers be schadigd. Nachtelgke aanvallen wa ren gericht op wapenfabrieken en ha venwerken aan de Oost- en Zuidkust van Engeland en op verscheidene vliegvelden. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche Stuka's een trans portschip van 1500 ton en een sleep boot tot zinken gebracht. Twee koop vaarders werden in aanzienlgke mate beschadigd. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht de Britsche vlootbasis Alexan- drië aangevallen. By een poging om de Kanaalkust aan te vallen, heeft de Britsche luchtmacht gisteren over dag weer een zware nederlaag gele den. Jagers en luchtafweergeschut hebben 29 vgandelgke vliegtuigen neergeschoten, terwijl mgnvegers een toestel neerhaalden. In den afgeloopen nacht heeft een klein aantal vgandelgke bommenwer pers brisant- en brandbommen op het kustgebied van Noordwest-Duitsch- land laten vallen. De schade is onbe- iangrgk. Twee Britsche bommenwer pers werden neergeschoten door nachtjagers en marine-artillerie". ZWARE STRAFFEN IN BELGIË BIJ OVERTREDING VAN DISTRIBUTIE MAATREGELEN. In het Staatsblad van 20 Augustus zgn verscheidene belangrgke verordeningen van het ministerie van landbouw verschenen, welke een aanzienlgke verscherping bevat ten van de straffen voor overtredingen te gen de wettëlgke distributiemaatregelen. In een algemeene inleiding wordt gezegd, dat de autoriteiten, die verantwoordelgk zgn voor de openbare voedselvoorziening aan den vooravond van een dreigenden win ter maatregelen moesten nemen die ernstig genoemd kunnen worden. Teneinde ieder een tegen matige prgzen een levensmini mum te verschaffen, dienden alle in het land ter beschikking staande bronnen ten voordeele van de geheele natie te worden aangeboord, waarbij- eigenbelang noodzake- lgkerwijze achter het algemeen belang diende te komen. De verordeningen hebben derhalve ten doel, het ontdekken van de betrokken overtredingen te vergemakkeiy- ken en die personen te treffen, die mis bruik maken van den algemeenen nood om zich te verrijken. De verordeningen bepa len, dat na afloop van den vastgestëlden termgn, iedereen die op onwettige wgze een belangrgk voedingsproduct achter houdt en daarover beschikt, zich aan zwa re straffen blootstelt, waarvan het mini mum zes maanden of een jaar gevangenis straf is, al naar gelang het voorwerp der overtreding de waarde van duizend francs niet bereikt of overtreft. Opvallend in de verordeningen is, dat vooral de bepalingen over de persooniyke vrgheid en over de on schendbaarheid van de woning aanzienlgk beknot worden. DE 200.000ste BELGISCHE ARBEIDER NAAR DUITSCHLAND. In een kleine plechtigheid op het bureau voor de arbeidsbemiddeling te Brussel heeft zich gisterochtend de 200.000ste Belgische arbeider aangemeld voor werk in Duitsch land. DENEMARKEN HEEFT MANDSJOEKWO EN NANKING ERKEND. De Deensche regeering heeft, naar het ministerie van buitenlandsche zaken be kend maakt, overeenkomstig het konink- lgk besluit van 13 dezer de nationale re geering te Nanking ei*kend. HET ITALIAANSCÉtE, Het 442ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier van gisteren luidde „Aan het front van Tobroek in Noord* Afrika bedrijvigheid der artillerie en plaat, selgke actie van vooruitgeschoven afdee- lingen. De Engelsche luchtmacht deed een aanval op Tripolis. Een vgandelgk vlieg tuig werd getroffen en viel brandend in de haven. In de omgeving van Solloem werd een Blenheim gedwongen achter onze linies te dalen. De zes inzittenden werden door, een Duitsche afdeeling gevangen genomen. Afdeelingen Duitsche Stuka's hebben ter hoogte van Tobroek een Britsch vloot* eskader gebombardeerd. Twee schepen werden tot zinken gebracht, twee andere ernstig beschadigd. Talrijke opvarenden der tot zinken gebrachte schepen, die in gewapende sloepen het land; bereikten, werden door onze afdeelingen overrompeld en gevangen genomen. In Oost-Afrika voortdurende actie der vgandelgke" luchtmacht, die sterk-explo- sieve- en tgdbommen liet vallen, waar* door verschillende gebouwen in. de woon wijk van Gondar beschadigd werden. Be drijvigheid der vooruitgeschoven afdeelin gen, welker botsingen voor onze troepen een gunstig verloop hadden. Een onzer afdeelingen jagers heeft terug» keerende van een aanvalsvlucht, in del nabgheid van de Siciliaansche kust vgan delgke jagers aangevallen. Twee Hurri canes werden neergeschoten. Andere af deelingen der luchtmacht hebben de lucht- bases op Malta gebombardeerd, de doelen getroffen en branden teweeggebracht Al onze vliegtuigen zgn op hun bases terug gekeerd". Wie vindt een nieuwen rijwielband uit? Welk is het beste middel om zonder nor male banden toch van de fiets gebruik te kunnen maken?' Op deze vraag zal het Ne» derlandsche intellect, zoowel van beroeps technici als van amateurs zich werpen als gevolg van de prijsvraag, die het Centraal instituut voor industrialisatie heeft uitge schreven. Deze stichting, ressorteerend onder het departement van handel, ngverheid en scheepvaart, roept alle personen met goede ideeën op, een vervangingsconstructie te vinden voor den rubber rgwielband. Voor de beste oplossingen zullen prgzen worden be schikbaar gesteld, na beoordeeling door de jury. Uiteraard zullen de voor een prgs in aan merking komende oplossingen speciaal on der de huidige omstandigheden uitvoerbaar moeten zgn. Voor bruikbare gedachten zgn de volgen de prgzen beschikbaar een eerste prgs van 250, een tweede prijs van 100, vijf pry- zen van 50. Het C.I.VJ. heeft het recht, iedere inzen ding ter beschikking van de Nederlandschei industrie te stellen, waarbg echter de rech ten, voortvloeiende uit aangevraagde of verleende octrooien, zullen worden geëer biedigd. Voor zulk een beschikbaarstelling zal aan de inzenders een door het C.I.V.L vast te stellen vergoeding worden toege kend. Ook eenvoudige, niet gedetailleerd uitge werkte ideeën, mits zg een bruikbaar ele ment bevatten, komen voor een prgs in aan merking. Een ieder, die meent over het pro bleem van de rgwielbanden iets te kunnen zeggen, dat tot de oplossing daarvan kan bydragen, wordt uitgenoodigd zgn gedach ten op papier te zetten en ter kennis van de jury te zenden. Inzendingen, bg voorkeur vergezeld van teekeningen of schetsjes, dienen, onder mot to, te geschieden voor 1 October 1941 bg het centraal instituut voor industrialisatie^ Bezuidenhoutscheweg 81, 's-Gravenhage, GESLOTEN TUD VOOR HET VISSCHEN MET DE ZALM- OF ELFTZEGEN. By beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherg, is bepaald, dat in het belang van de uitoefening van de visscherij de gesloten tgd voor het visschen met de zalm- of elftzegen in 1941 zal ingaan op 30 Augustus in plaats van 16 Augustus,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5