De grenswijziging van Middelburg. Kerk- en Schoolnieuws Marktberichten SPIRIN STADSNIEUWS Vlissingen D. GOETHEER STADSNIEUWS Middelburg YRIJW1L1 NI EGIOEN D B. en W. van Middelburg ontwikkelen bezwaren. Grenswijziging kan worden uitgesteld tot rustiger tijdn. B. en W. komen thans nader terug op het aan den Raad toegezonden adres inzake wijziging van de grenzen der gemeente en .van de gemeenten Koudekerlte en Oost en West-Souburg. Zy herinneren er aan, dat zij in begin 1941 het initiatief hebben genomen tot een grenswijziging met Koudekerke, ten einde de .beschikking te verkrijgen over het bouwterrein voor arbeidswoningen, zulks doêr een verzoek te richten, tot den Algemeen Gemachtigde voor den Weder opbouw. Zij waren toen reeds met B. en B. van Koudekerke tot volledige overeen stemming gekonien omtrent een voorloo- pige grenswijziging, waardoor eenerzijds Middelburg onmiddellijk het noodige bouw terrein zou verkrygen en Koudekerke an derzijds zoo min mogelijk inwoners zou verliezen. Ged. Staten hebben toen zich met de in gemeen overleg Ontworpen grens accoord verklaard en deze in hun ontwerp overgenomen! Op 9 April vereenigde de raad zich met algemeene stemmen met het voorstel om aan dit ontwerp zijn goed keuring te verleenen. Tegen deze regeling nu heeft de Secre taris-generaal van binnenlandsche zaken bezwaar gemaakt. Zfln bezwaar gaat tegen een grenswijziging in twee étappes „het geen aan den goeden, geregelden gang der administrate» dierminst ten goede zou komen". Hy wenscht daarom vooruit- loopende op de gemeentelijke her-indeeling op .Walcheren de grenzen tusschen de gemeenten Middelburg en Koudekerke voor de toekomst zooveel mogelijk definitief te regelen. B. en W. betreuren dit ten zeerste engevoelen in dezen een bijzondere ver antwoordelijkheid jegens de gemeente Koudekerke, daar deze zaak voor eeni- ge maandên is aanhangig gemaakt op hun initiatief. Als dagelyksch bestuur van Middelburg stéllen B. en \V. hoo- gen prijs op een goede verhouding met de aan Middelburg grenzende gemeen ten. Naar hunne overtuigiftg dienen aangrenzende gemeenten elkaar als goede buren in alles zooveel mogelyk te helpen en te steunen. Alleen op deze wijze kan een goede verhouding geschapen en verder opgebouwd wor- Het belang van Koudekerke brengt ongetwijfeld mede, dat de definitieve grenswijziging tusschen Middelburg en Koudekerke wordt uitgesteld tot het tijdstip, dat ook andere grenswijzigin gen op Walcheren zullen worden be- behandeld, zoodat de toekomst van de ge meente Koudekerke alsdan ln haar geheel kan worden bezien. De thans voorgestelde grens biedt een prachtige afronding van het gebied van Middelburg naar het Westen, doch met de invoering daarvan zou zeer kei kunnen worden gewacht tot een voor Koudekerke gunstiger tijdstip. Volgens B. en W. beétaat er geen overwegend belang #voor Middelburg om zich tegen zulk een. "uitstel te verklaren. Middelburg heeft wel een dringend'belang bij het verkrijgen van de onmiddellijke beschikking over de t'er- reinen aanslüitend aan de gemeentegrens, waar onder leiding van den Algemeen Ge machtigde voor den Wederopbouw met den bouw van het complex arbeiders woningen is begonnen. Samen met de an dere terreinen, opgenomen in de Maart- voorgestelde grenswijziging is daarmede echter do behoefte van Middelburg aan bouwterreinen aan die zijde der stad voor afzienbaren tijd gedekt. Aan de verkrijging van de verdere gron den, vallende binnen de door den Secretaris- Generaal voorgestelde grenswijziging, heeft Middelburg geen onmiddellijke behoefte. Re kening houdende met deze belangen van beide gemeenten, kunnen B. en W. de overwegende bezwaren niet inzien, welke zouden bestaan-.tegenover grenswijziging in twee étappes, n.l. eerst een voorloopige tij delijke oplossing, zooals in Maart gezamen lijk werd voorgesteld en later een definitieve grenswijziging, in den geest als thans ont worpen door den Secretaris-Generaal. Burg. en Weth. weten wel, dat de Gemeenteraad van Koudekerke zich in eerste instantie heeft uitgesproken tegen de in Maart voor gestelde oplossing, maar zij twijfelen niet, dat indien de Raad dier gemeente alsnog zou kunnen kiezen .tusschen de toen en de thans voorgestelde grenswijzigingen, hij aan de eerste verreweg de voorkeur zou geven. DE ADMINISTRATIEVE 1 ARGUMENTEN. Het eenige argument, dat in de stuk ken i®ér voren Wordt gebracht voor een onmiddellijke definitieve grenswijziging is, dat zulks beter zou zijn voor een goede, ge regelde administratie. Volgens burg. en weth. is het voor Kou dekerke duidelijk, dat het niet in het be lang der gemeente-administraties is, indien de gemeente thans bijkans wordt gehal veerd in zielental en het gemeentelijke be stuursapparaat overeenkomstig moet wor den ingekrompen, om vervolgens over eenige jaren opnieuw te worden uitgebreid, indien het gebied der gemeente bij de ge meentelijke herindeeling van Walcheren naar een andere zijde zou worden vergroot. Maar evenmin achten B. en W. de thans voorgestelde grenswijziging in het belang van een geregelden gang der administratie te Middelburg. Tengevolge van de tijds omstandigheden werken overal in den lande de gemeente-administratie onder zeer hoo- gen druk. Daarbij komen voor Middelburg de buitengewoon groote, bijzondere moei lijkheden, welke het gevolg zijn van den ramp van 17 Mei 1940. Welk een ontzag gelijke belasting hieruit voor alle takken der gemeente-administratie is gevolgd, kun nen buitenstaanders zich moeilijk voorstel len. Burg. en Weth. noemen slechts het ontbreken van archieven, boekhoudingen en loopende administratieve bescheiden; de noodzakelijkheid, geheele administraties uit het niet weer op te bouwen; alle admini stratieve 'werkzaamheden verlamd houden de met de verwoesting van een groot deel van de binnenstad; en de tenslotte de zeer vele administratieve werkzaamheden, ver bonden aan den wederopbouw, waarvan men slechts kan wenschen, dat het tempo aanzienlijk versneld zal worden. Dat on danks dit alles de gemeente-administratie vrijwel normaal voörtgang heeft kunnen vinden, is te danken aan het initiatief en de toewijding van het ambtenarencorps. Vrijwel alle gemeentelijke diensten en administraties zijn echter door dit alles zwaar, sommigen zelfs te zwaar belast. Indien daarom het belang van de Middelburgsche gemeente-admini stratie den doorslag zou moeten geven, zou het ongetwijfeld beter zijn, dat de overname van het gebied van koude kerke en Oost- en West-Souburg met alles wat daaraan vastzit, zou kunnen worderf uitgesteld tot rustiger tijden. DE NIEUWE GRENSAFBAKENING. Daarna behandelen B. en W. enkele der artikelen van de ontwerpbeschikking en hebben allereerst bezwaar tegen de be paling, dat de grens zal loopen in het mid den van de oostelijke bermslooten langs den Abeelschen straatweg, den Kruisweg en den Stommesweg. Voor de orienteering is het zefer gemakkelijk en overzichtelijk, indien de grens onmiddellijk langs den openbaren weg loopt. In de practyk kan dit en heeft dit reeds ook te Middelburg bij bebouwing tot allerlei moeilijkheden en. verwikkelingen aanleiding gegeven. Het lijkt B. en W. daarom &ensche- Ifjk omdat de gronden aan bei<jp zjjden van de openbare wegen, althans tot een bepaalde diepte, tot één en dezelf de gemeente komen te behooren en dat de grens bijv. op 50 meter uit' de as van den weg komt te liggen. Artikel 2 bepaalt o.a., dat tot de eerst- volgende_openbare volkstelling als getal inwoners der gemeente zal gelden het ge tal aanwezig op 30 September 1941. Aan gezien de volgende normale datum voor de volkstelling, eerst valt in 1950 en niet overzien kan worden, welke gevolgen ver bonden kunnen zijn aan. het aannemen van een te laag bevolkingscijfer voor de ge meente, in het bijzonder waar het hierbij gaat- over 't al of niet overschrijden door Middelburg van de grens van 20.000 im woners, waaraan bij de behandeling dei- gemeenten allerlei gevolgen worden ver bonden, is het volgens Burg. en Weth. ge- wenscht, bedoelde bepaling te wijzigen iri den zin, dat als grondslag voor Middelburg eventueel zal worden aangenomen het wer kelijk aantal inwoners op 31 December 1941. DE FINANCIEEL® CONSEQUENTIES. In art. 3 wordt o.a. bepaald, dat het hef fen en invorderen van gemeentelijke be lastingen blijft aan de ambtenaren van Koudekerke voor wat betreft het loopende belastingjaar. Burg. en Weth. zouden daar aan willen toegevoegd'zien, dat Koudeker ke daarvan aan Middelburg uitkeert zoo veel twaalfden als er nog maanden in het betrokken belastingjaar zijn. Art. 15 behandelt de jaarlyksche uitkee- ring, die Ged. Staten zullen vaststellen en die Middeburg gedunende ten hoogste 10 jaat aan Koudekerke zal moeten uit- keeren. B. en W. melden, dat de tijd en de gegevens hebben ontbroken om ook maar eenigszins een schatting te kun nen maken van de fihancieele gevolgen van' de voorgenomen grenswijziging. Deze zjjn voor Middelburg niet te over zien. Middelburg wordt bezwaard met niet onbelangrijke financieele lasten voor een grenswijziging, waarom het niet heeft gevraagd en van de drin gendheid waarvan het niet overtuigd is en bovendien op een oogenb'.A, waar op haar eigen financieele positie vol komen onoverzichtelijk is. Dat Ged. Staten eerst na 5 jaar verande ring in het bedrag kunnen brengen als blijkt, dat Koudekerke zich binnen den ge stelden termijn aan de veranderde omstan digheden kan aanpassen, achten B. en W. een bezwaar en een termijn van 3 jaren lijkt hun beter, te eerder nu het zeer wel mogelijk geacht moet worden dat binnen dien termijn nog een of meer grenswijzigin gen voor Koudekerke zullen volgen. In elk geval zouden burg. en weth. gaarne willen zien opgenomen een bepaling, dat de be trokken gemeente door Ged. Staten moeten worden gehoord, vóór de beslissing over het Wat de electriciteits-, water- en gagvoor- betalen van een geldelijke uitkeering. zen gebied betreft, merken burg. en weth. ziening in het aan Middelburg toe te wij- op, dat waar krachtens de tusschen de N.V. P.Z.E.M. en Middelburg gesloten overeen komst an Middelburg practisch het geheele thans aan Middelburg toe te wijzen gebied voor stroomvoorziening is toegewezen, en zij gaan er mede accoord als de betreffende bepaling van die overeenkomst gehand- haafdd blijft. DE WATERVOORZIENING. De watervoorziening in het aan Middel burg tot te voegen gebied geschiedt thans practisch geheel door Midelburg, behou dens in het gedeelte van de gemeente Oost en West Souburg, dat aan Middelburg ztrl worden toegevoegd. Volgens de Alg. Over eenkomst met de N.V. Waterleiding My. „Midden Zeeland" zouden verdere voor zieningen in het gebied dienen plaats te vinden door de W.M.Z., die het water van Middelburg zou dienen in te koopen, alter natief de levering op nader vast te stellen voorwaarden dienen op te dragen. Dit lijkt burg. en weth. een ongezonde toestand, re den waarom zy het ten zeerste op prys zou den stellen als de waterlevering in het thans aan Middelburg toe te voegen ge bied zonder meer in handen van Middel burg kwam, met uitzondering van het kleine gedeelte waarin thans de gemeente Souburg water levert. DE GASVOORZIENING. Wat de gasvoorziening betreft is de zaak volgens burg. en weth. iets ingewikkelder, daar Middelburg ten deele en wel langs den Langeviele Singel en langs een deel van den N. Vlissingschen weg gas levert, doch voor het overige gebied van Koude kerke de gaslevering door d3 Zegam ge schiedt, wier concessie loopt tot 30 Juni 1960. Indien daraan de hand wordt gehou den, zou voor het complex arbeiderswonin gen, dat thans door Middelburg wordt ge bouwd, de situatie zoo wofden, dat aldaar gas door de Zeegam zou worden geleverd terwijl het voor Middelburg zeer wel mo- hand te nemen. Al kunnen burg. en weth. gelijk zal zijn deze voorziening zelf ter zich indenken, dat deze materie niet zoo eenvoudig is, brengen zij als mogelijke op lossing naar voren, dat de levering door de Zegam beperkt wordt tot het gebied, waar thans leidingen dezer matschappij aanwezig zyn. Voor de nieuw aan té^eggen straten zou dan de voorziening in handen van Middel burg kunnen komen. SAMENVATTING DER BEZWAREN. Burg. en weth. vatten duidelykheidshal- ve ten slotte hun oordeel als volgt samen: 1. Het belang van Middelburg eischt de toevoeging binnen eenige maanden aan de gemeente van het gebied, begrepen in de grenswijziging, voorgesteld door Ged. Sta ten op 21 Maart jl. 2. Dit belang verzet zich niet tegen het uitstellen van de thans voorgesteldé verder gaande grenswijziging tot op het oogenblik van de gemeentelyke herindeeling van Wal cheren. 3. In het belang van de gemeente Kou dekerke gaven wij daarom den voorkeur aan een grenswyziging in twee etappes. 4. Wij vermogen niet in te zien, welke overwegende bezwaren zich daartegen ver zetten. 5. Indien zulk een oplossing echter van hooger hand niet wordtaanvaard en de wordt uitgevaardigd, dienen daarin de ge- thans voorliggende ontwerp-beschikking noemde wijzigingen te worden aangebracht. Burg. en weth. verzoeken als de Raad zich met dit oordeel kan vereenigen, mach tiging een en ander aan Ged. Staten mede te deelen. CENTRALE VOORZIENING VAN WALCHEREN VAN ELECTRICITEIT, GAS EN WATER. De directeur der gemeente-bedrijven heeft zijn advies betreffende de ontwerp beschikking voor de wyziging van de grens met Koudekerke en Souburg beslo ten met een algemeene opmerking, welke B. -en W. zoo belangrijk schijnen, dat zij meenen deze afzonderlijk ter kennis van 'den raad te moeten brengen. De directeur schrijftHoewel niet direct verband houdend met deze materie, 'meen ik onder uw aandacht te mogen brengen, dat mede in verband met de thans plaats vindende meerdere grenswyzigingen op Walcheren, de uiteindelijke oplossing voor de energie en watervoorziening van Waly cheren, m.i. deze is, dat de electriciteits- voorziening voor geheel Walcheren.in han den der P.Z.E.M. komt en die der gas. en watervoorziening in handen van één op te rióüten gas- en watcrleidingbedryf. Uit den aard rder zaak zouden de financieele belangen der gemeenten en andere- licha men niet geschaad dienen te worden en zouden maatregelen ^ienen te worden ge troffen, dat ongezonde concurrentie t.o.v. gas en electriciteït vermeden wordt, in dien zin. dat de meest economische ener gievoorziening de voorrang zou hebben. Gedeeltelijk gecorrigeerd.) De strijd in Noord-Afrika. Aan het front van Tobroek heeft de artillerie van het Duitsche Afrika-corps stellingen en militaire installaties van de Britten doeltreffendonder vuur genomen. De ingesloten Britsche bezetting van To broek beantwoordde het vuur slechts op ehkele-^laatsen, zonder eenig effect te bereiken. Aan de Egyptische grens -is een Britsche batterij, die een weg met storingsvuur trachtte te bestoken, door Duitsche en Italiaansche afweerartillerie onder vuur genomen. Na korten tijd werden eenige treffers op de Britsche stelling waarge nomen. Tegelijkertijd staakte de Britsche battery haar vuren. f P. J. VERCOUTEREN. De heer P. J. Vercouteren, hoofd van de De Vissersehool te Sassenheim, zal l Sep tember 2us. het onderwgs met pensioen ver laten. De heer Vercouteren werd in 1881 te Re- tranchement (Z.V1.) geboren en ontving zyn opleiding te Sluis. Hy' ving zyn loopbaan aan als onderwijzer aan de Chr. schoyl te Axel en was als zoodanig werkzaam te 's-Gravénhage en Zwolle om in 1910 op te treden als hoofd van de school met den Bybel te Sassenheim. Sinds 1920 is hy hoofd van de De Vissersehool (voor Chr. M.U.L. in dez§ plaats. GOES, 16 Aug. Appels: Beauty of Bath 1625, Codlïn Keswick 1220, Early Victoria 1220, Perzikroode Zomerappels 15-25, Yellow Transparant 1525, zoete koolappels 10, zoete Pietjes 10, kroet en valappels 10, Puch d'Oldenburg 10. Peren: André d'Esportes 1015, Br. Giffard '10—15, bruine Heerenpeer 1015, N.H. Suikerpeef 1015, Oomskinderenpeer 1015, Précose de trévoux 1025, ronde suikerperen 1015, kroet en valperen 5. Pruimen: Abrikoospruimen 2885, Be velanders 1822, Czarpruirnen 2031, dubb. Boerewitte 21—35, Eng. krozen 18— 35, Eldensche blauwe 1624, Kouwelijnen 10, Myrabolanen 1022, Ontariopruimen 28-35, Okkelanen 1822, Prince Pruimen 1822, Perzikpruimen 2835, Tollenaars 1822, Wash, pruimen 2835, witte wijn pruimen 2135, pruimen val 10. Alles per 100 kg. Diversen: Black Berry- 1129, bl. drui ven 70, alles per 100 kg. Meloenen 2547, perziken 0.50—2.50 per 100 stuks. /wntUt, JuaSi HOOG WATER. Morgen is het alhier te 0.04 en 12.35 uur hoog water. Te Domburg is het 23 minuten vroeger hoog water. Het programma van de H.B.S. is uit. BESTELT THANSSPOEDIG UW SCHOOLBOEKEN Aanbevelend, BOEKHANDEL P. KRUGERSTRAAT 41, VLISSINGEN Telefoon 573. TEMPERATUUR KANAALWATER. De temperatuur van het water is heden. 64 graden. TIJDELIJKE, VERHOOGING VAN BEPAALDE SOCIALE VERZEKERINGSRENTEN. In het verordeningenblad van Zaterdag is een besluit opgenomen van de secreta rissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van financiïn betreffende tijdelyke verhooging van bepaalde sociale verzekeringsrenten met een byzonderen toeslag. In dit besluit wordt o.m. bepaald, dat de nader te noemen sociale verzekerings renten voorloopig voor den duur van 1 Juli 1941 tot en met 31 December 1942 worden verhoogd met een byzonderen toe slag.' Deze toeslag wordt vastgesteld in honderdsten van het bedrag der te ver- hoogen rente. De bijzondere toeslag bedraagt 1) Voor renten, toegekend ingevolge de artikelen 74, 369, 370 en 374 der Invalidi teitswet en ingevolge artikel 28 der Ouderdomsrente 1919, 25 ten honderd, in dien de rentetrekker gehuwd is, wordt de byzondere toeslag met '25 ten honderd verhoogd. Hetzelfde geldt, ingeval hy we duwnaar is of van echt is gescheiden en hij kinderen heeft, die by zyn overlyden naar de bepalingen der Invaliditeitswet aanspraak zouden hebben op weezenrente. Ingeval de rentetrekker kinderen heeft, als hier bedoeld wo^rdt de byzondere toe slag verhoogd met^ 20 ten honderd' voor elk kind, tot ten hobgste voor zes kinderen. 2) Voor -i-enten, toegekend ingevolge art. 71 der Invaliditeitswet, 50 ten honderd indien/echter de ontvanger eener zoodanige rente by de toekenning daarvan den 65- jari^en leeftijd heeft overschreden, be draagt de toeslag 25 ten honderd. Een byzondere toeslag wordt verleend op de naar par. la en 2 van de tweede afd. tweede hoofdstuk der Invaliditeitswet, toe gekende weduwen, en weezenrenten. Deze toeslag bedraagt 50/ten honderd. Indien bij het overlijden van den verzekerde tege lijkertijd weduwènrente en weezenrente zijn toegekend, wordt de byzondere toeslag verhoogd met 25 ten honderd voor elk kind, dat weezenrente ontvangt, echter voor ten hoogste ze% kinderen. Indien uit sluitend weezenrente is toegekend en er meer dan drie kinderen zyn, wordt de toeslag verhoogd met 25 ten honderd voor elk kind boven een aantal van twee, doch voor ten hoogste vier kinderen. De bijzondere toeslagen blijven voor de beoordeeling van de aanspraak op steun krachtens eenige door de overheid vast gestelde steunregeling en by de vaststel-, ling van het bedrag van zoodanigen steun buiten aanmerking. De middelen voor de dekking van deze renteverhoogingen worden opgebracht door den staat. De staat draagt mede de aan de uitvoering van dit besluit verbonden administratiekosten, welker bestaan door de Rijksverzekeringsbank behoorlyk wordt aangetoond. Dit besluit is Zaterdag in werking ge treden en treedt op 31 -December 1942 buiten werking. Duikboot tot zinken gebracht. Een correspondent van /het agentschap Stefani in een basis in het Oosten van de Middell&ndsche Zee deelt mede, dat de torpedoboot onder bevel van commandant Manutti een vyandelijke duikboot tot zin ken heeft gebracht in het Zuidoosten van de Middellandsche Zee. Op 16 Augustus tegen 11 uur werd de torpedoboot aange vallen door een duikboot, die twee torpe do's lanceerde, welke door snelle manoeu vres werden ontweken. De commandant van de torpedoboot voer toen langs het zog van de duikboot en wierp dieptebom men uit op de plaats, waar hy dacht,dat de duikboot zich bevond. Een ontploffing, krachtiger dan de andere, duidde aan, dat minstens een bom zyn doel had getroffen. Inderdaad zag men terstond daarna op de oppervlakte een olievlek, die snel grooter werd. Andere dieptebommen werden nog geworpen totdat die olievlek een omvang had gekregen, die geen twijfel liet over het succes der actie. NEDERLANDSCHE P.K. NAAR HET OOSTFRONT VERTROKKEN. Hartelijk afscheid op het dep. van volksvoorlichting en kunsten. Uit Den Haag vertrok Zaterdag, naar het A.N.P. meldt, een volkomen op mili taire leest geschoeiden journalisten-een heid, voorzien van de meest moderne tech nische hulpmiddelen, om de gebeurtenissen van den oorlog in beeld, woord en letter vast te leggen. „De gewapende journalisteneenheid, wel ke ons Duitsche broedervolk propaganda compagnie noémt, of kortweg P.K., heeft een tweeledige taak. In de eerste plaats is zy die van den geschiedschrijver, die zelf met de wapenen in de hand de geweldige gebeurtenissen, die in dezen tijd plaats vin den, beleeft" zoo sprak de secretaris generaal van het departement van volks voorlichting en kunst, prof. dr. T. Goede- waagen, in het gebouw van dit departe ment, toen hy met een hartelijke toespraak afscheid nam van de Nederlafcdsche jour nalisten, film- eijL radioverslaggevers en al le andere medewerkers van deze eerste Nederlandsche P.K. Voortgaande zeide de secretaris-generaal o.m. De eerste Nederlandsche P.K.,, die thans staat aangetreden,- is samengesteld uit een 50-tal mannen, die ieder op hun ter rein reeds hun sporen verdiend hebben. Daar zyn onder hen een drietal medewer kers van myn departement, de heeren Hul steijn, Kelderman en Verheul. Verder telt de P.K. 8 journalisten, die ook ideologisch by het departement behooren. De leiding van deze expeditie is opgedragen aan den u welbekenden Wouter Hulsteijn, tot wien ik thans in het bijzonder een enkel woord richt. „Kameraad Hulsteijn, ik zie u en uw medewerkers, die ik hier op het departe ment zoo goed heb leeren kennen, slechts noode vertrekken. Ik ben er van over tuigd, dat onze Nederlandsche P.K. onder uw bezielende leiding ginds in het Oosten een uitstekend figuur zal slaan. U zult het beste uit uw menschen weten te halen en ik weet, dat dit alles in een ware kame raadschappelijke sfeer zal geschieden. U ✓•verstaat de kunst vrienden te maken en vrienden te houden. Ik moge erwel op wyzen, dat deze eigenschap voor een leider van een P.K. van wel zeer groot belang is. Immers, ginds zal onder de meest moeiiyke omstandigheden gearbeid worden, er zal ontzaggelijk veel van u en uw mannen worden gevergd eri er zullen ongetwijfeld momenten zijn, waarop het woord van een waarachtig kameraad de zorgen kan ver lichten. Weest er van overtuigd, dat wij steeds met onze gedachten by u zullen zyn en in ieder artikel, in iedere reportage en bij ieder beeld, steeds weer den band zullen voelen, welke onverbrekelijk tusschen u en ons„ tusschen u en ons vaderland zal be staan. Mannen van de Nederlandsche P.K., ik wensch u veel succes bij uw arbeid en een behouden terugkeer in ons vaderland. Nadat nog de commandant van het Ne derlandsche legioen, de gep. luitenant-ge- neraal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, het woord had gevoerd, alsook de heer P. J. van Magchelen,'voor zitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, werden voor het vertrek over en weer nog vele hartelijke woorden ge sproken. Aan geschenken, vooral aan si garetten, ontbrak het den mannen,, niet. Ook! op het perron waren vele vrienden, bekenden en andere belangstellenden, teza men gekomen om afscheid te nemen van dezen eersten Nederlandschen P.K. en den mannen het allerbeste en een behouden thuiskomst toe te wenschen. Die Nederlanders zijn in orde. Dit is het oordeel van de front soldaten, die met onze mannen stre den bij Olzanicka, by Huziatyn, ot in Taratsja, En juist dit oordeel, uit gesproken door een eenvoudigen frontsoldaat,die niet houdt van fraaie zinswendingen, maar zich bij voorkeur zeer kernachtig uitdrukt, dit oordeel is iets waan wij trots op mogen zyn. Die Nederlanders zijn in ordp, goede soldaten, goede kameraden. Hieruit blijkt dus dat onze landge- nooten ons aan het Oostfront een re putatie bezorgd hebben, die wy hoog moeten houden. In onze geschiedenis waren het mannen als Michiel A^riaansz. de Ruyter, Maarten Harpenzn. Tromp; Jan Pieterzn Coen en vele anderen, dié deden wat onze mannen nu aan het Oostfront doen, bewijzen dat het ons niet ontbreekt aan moed en doorzettingsvermogen, aan strijdlust en trouw, als, het gaat om de toe komst van ons. vaderland. Die Nederlanders zyn in orde. Die reputatie zullen wij hoog houden door ons, evenals zy die ons voor gingen, gereed te maken en ten strijde te trekken tegen het bolsje wisme, tegen de horden van Stalin, door deel te nemen aan den kruis tocht tegen het ongeloof. Zy die onze beschaving bedreigen, ons onzen godsdienst willen ontne men, onze cultuur vernietigen, zy zullen ondervinden dat die Nederlan ders in orde zyn. Landgenooten onze mannen aan het Oostfront verwachten van u dat u zich by hen zult voegen om ge- zamelyk en schouder aanschouder met de Duitsche weermacht en de legioenen uit andere landen uw plicht te doen ten opzichte van het nieuwe Europa, Meldt u dus aan by het Koninginnegracht 2' 's-Gravenhage

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2