In 1942 invoering van achtste leerjaar op de lagere school. De legerberichten van gisteren. Strijd in het Oosten in critiek stadium. Nieuwe aanvallen op Moskou. doornige Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANl Zaterdag 30 Augustus 194t PROF. VAN DAM OVER DE WIJZIGINGEN IN HET ONDERWIJS. Na de zomervacantie onderwijs in Duitsch in de 7de klasse. 1 A Ook het middelbaar onderwijs gaat op de helling. Dinsdagavond! heeft de secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, voor de radio een rede gehouden oyer de wijzigingen in het on derwijs. Hierin zei hij o.m. Het is het overgroote deel van het Ne- derlandsche volk reedis geruimen tijd dui delijk geworden, dat de wereld van vóór 10 Mei onder geen enkele omstandigheid meer kan terugkeeren. Wy zullen onszelf op verschillende punten moeten herzien en het is noodzakelijk om zichreeds thans een' voorstelling te vormen van de veran deringen, dae te verwachten zijn. Bij alles wat thans gebeurt en bij alles, Wat komt, hebbeii wij het algemeen Nederlandsche belang, de Nederlandsche toekomst, vóór alles in het oog te houden. Daarom heb ik, om mijn taak verder be vredigend te kunnen vervullen, uw ver- trouweri noodig. Onze onderwijswetgeving maakt het voor bet centrale gezag op eenige punten onmogelijk, algemeen regelend op te tre den. Wy weten dat deze toestand voort vloeit uit de historische ontwikkeling, waarin gaandeweg voor 't bijzonder'onder wijs een plaats is ingeruimd, welke gelijk is aan de plaats, die het openbaar onder wijs bekleedde. De algemeene vrijheid van onderwijs, welke steeds richtsnoer is geweest van onze geheele ondenvijawetgeving, brengt in de tegenwoordige omstan^gheden be paalde bezwaren met zich mede. Niet in de eerste plaats bezwarenvan principi- eelen aard, want heWJecht op bijzonder onderwijs wordt ook thans voor hen, die daaraan behoefte gevoelen, volkomen er kend, doch wel bezwaren van algemeen bestuurlijken aard. Zoo was de Nederlandsche regeering niet bevoegd om leerkrachten bij het bijzon der onderwijs te benoemen of te ontslaan. De politieke situatie heeft het iïoodza- kelijk gemaakt, hierin eenige wijziging te brengen. Het gevolg daarvan is de verorde. riing op die benoemingen en de optslagen geweest, die sinds eenigen tijd werkt en, zoover ik weet, niet tot moeilijkheden van. ernstigen aard aanleiding heeft gegeven. Intusschen is het noodzakelijk gebleken, vooral in het belang van de positie van Nederland in Europa, nog een stap verder te gaan en wel op twee belangrijke pun ten. Het is het probleem van de orde en de rust in onze scholen," en dat van het 'eerplan en die leermiddelen. DE ORDE EN RU8T IN DE SCHOLEN. Dat orde'en rust op onze scholen moet worden gehandhaafd, zal iedere schoolman t gaarne onderschrijven. Onder onze jeugd is echter nog' altijd hier en daar een geest van verzetten opstandigheid vaardig, die volkomen-jn strijd i3 met het belang van ons volk en een goede samenwerking met het Duitsche volk en de geestelijke en stoffelijke toekomst van die jeugd ernstig in gevaar brengt. Ik wil ruiteriyk erkennen, dat de onder- wyzers en leeraren er in het algemeen toe medewerken, de jeugd rustig te houden en te zorgen, dat er geen incidenten ont staan. Ik breng hun daarvoor graag hulde. Toch komen er nog steeds gevallen voor, dlie van onverstand getuigen, gevallen, die door den invloed van den onderwijzer vaak hadden kunnen worden vermedsen. Daar de maatregelen, die het département van op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming daartegen kan nemen, nog niet doel treffend genoeg waren, heeft de Rykscomi, missaris aan den secretaris-generaal _van dat departement bevoegdheid gegeven," zoo noodig dopr te tasten en, by gebleken onwil van het schoolbestuur, aan bijzondere scholen docenten te schorsen of te ont slaan, leerlingen w g te stüren, de school te sluiten of aan de macht van het school bestuur te onttrekken. Ik zal van deze bevoegdheid alleen in het uiterste geval gebruik maken. Sinds kort is aan het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming verbonden dr. D. C. Noordyk, inspec teur van het onderwys in algemeenen dienst, die speciaal belast is met de op voeding tot én het toezicht op orde en tucht aan onze scholen. Ik mag de school besturen er wel toe opwekken, in alle moei lijke gevallen zijn tusschenkomst in te roepen. Ik ben er dan van overtuigd, dat ik myn volmacht zelden of nooit zal be hoeven toe te passen. Verreweg het aan genaamst zou het mij zy'n, als dit nooit noodzakeiyk zou blijken. Ik doe daarom op alle vrienden van het bijzonder onder wijs een ernstig beroep op hun medewer king in deze. HET LEERPLAN EN DE LEER MIDDELEN VOO it DE BIJZ. SCHOLEN. Verder heeft de Rykscommissaris aan den secretaris-generaal va:i opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming de be voegdheid verleend, ook voor de bijzon dere scholen voorschriften te geven, op het gebied van het leerplan en de leermidde len deze bevoegdheid is gegeven met het oog op eenige wijzigingen, dié de Euro- peesche situatie ook naar mijn oordeel noodzakelijk maakt. Om gewekte ongerustheid weg te ne men, wil ik vooropstellen, dat het geens zins in de bedoeling ligt daarby het prin- cipieele karakter van de bijzondere school aan te tasten. Het gaat veeleer om eenige in hoofdzaak technische dingen, waarin het Nederlandsche onderwys volgens ""myn meening bij dat van de^ naburige landen achterstaat. Daarbij komen in de eerste plaats de vakken NederlandschDuitsch en lichamelijke oefening in het geding, ■waarbij het. van essentieel belang is, dat het onderwys daarin geen al te groote verschillen of afwijkingen ver toont. Verder zal de overdreven voor keur voor intellectueele ontwikkeling op den duur moeten wijken voor ben scholingdie meer rekening houdt met alle krachten van den mensch. De bestaande wetgeving biedt wel eenige niogeiykheden, ook bij het bijzonder onderwijs bepaalde algemeene richtiynen voor te schrijven, doch na gezette overwe ging is het noodzakeiyk gebleken, dat aan het departement de mogelijkheid wordt gegeven, om naar bevind van zaken wij zigingen of aanvullingen voor te schrijven. De belangrgkste kwestie is daarby natuur lijk de vraag, of op de Nederlandsche la gere school het Duitsch zal worden inge voerd. Na de mededeelingen, die daarover al vroeger zyn gedaan, bestatft er in den lande belangstelling daarvoor en zelfs een zekere onrust omtrent den omvang van •dat onderwijs. Ik „ben in staat, deze onrust weg te nemen. Het is noodzakelijk, dat op den duur 'n toestand ontstaat, waarby elke Ne derlander eenigszins vertrouwd raakt" met de Duitsche taal, waardoor de mo gelijkheid voor alle, Nederlanders, om naar Duitschland té gaan, met Duit- schers om te gaan of by gebleken werkloosheid in Duitschland te gaan werken, wordt vergroot. Hoe beter ook het onderwy's in het Duitsch is, des te meer komt dit aan het Nederlandsch ten goede. Ahn den anderen kant is l.et mijn vaste overtuiging, dat men met het onderwijs in een vreemde taal, en vooral in het zoo verwante Duitsch, niet ipag beginnen, voordat het kind voldoende kennis van den bouw en die spraakkunst van zijn eigen taal heeft verworven en de geestelijke rypheid bezit, om dé beginselen van een vreemde taal in" zich op te nemen. Dit heeft mij, daarbij gesteund door de adviezen van deskundigen, er toe ge leidde eerste zes jaren van de lagere school geheel vry te laten van dit on derwijs en met het Duitsch pas in de Teklasse een begin te maken. Dit on derwijs begint zoo spoedig mogelijk, met het nieuwe schooljaar 1941I4&- In den vólgenden cursus zal er da/n aan de lagere school een achtste school jaar worden toegevoegd, eveneens met onderwijs in het Duitsch. Daarmede zal dan het va/n verschillende zijden reeds lang gewensclite gchtste sohool- jaar een feit geworden zijn. Wy krijgen dus met ingang van 1942/'43 een Nederlandsche volksschool van 8 leer jaren, terwijl'in de twee hoogste leerjaren Duitsch en wel 3 uur per week per jaar, zal worden onderwezen. Deze. thans ge vallen principieéle beslissing stelt het de« partement in staat, aan de uitwerking er- -n in de practijk en met name aan de •kwesties van aansluiting tusschen L.O. en V.H.M.O. en tusschen L.O. en U.L.O. te beginnen. L.tusschen zal het u duideiyk zijn, dat met de bepaling van drie uren per week een voor alle scholen dwingend voorschrift betreffende het leerplan moet worden ge- 8"even- Ten einde zekerheid te verkrygen, dat dit onderwys doeltreffend is, zal er ook een voorschrift betreffende de leermidde len dienen te komen. Er bestaat voor het Duitsch op de lagere scholen op dit oogen- blik geen leerboekje. Om aan de moeilyk- heid het hoofd te kunnen biedep en vooral de methodische bezwaren, die aan het on derwys aan zoo jonge kinderen verbonden zijn, te kunnen ondervangen, is er een boekje' in voorbereiding, dat volgens een nieuwe, op den leeftijd1 berekende methode de grondbeginselen van het Duitsch zal onderwyzen. Teneinde dit boekje voor alle scholen van Nederland geschikt te houden, Zal het zich vanelke politieke uiting en party- kiezing onthouden. Het ligt in de bedoe ling, dit/boekje na deze zomervacantie verplicht te stellen. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Wat het Middelbaar Onderwijs betreft, ook dit zal in den loop van den nu vol genden winter op de helling worden geno men. De door de nieuwe urentabellen -daarin aangebrachte wijzigingen zfln daar van een voorlooper en hebben' de meest .dringendeveranderingen aangeduid. Het ligt in de bedoeling, de plaats, het leer plan en de eindexameh-eischen van alle vakken tejierzien in den geest, dien ik zoo even voor het lager onderwys schetste. Intusschen zal reeds bii ,het begin van den nieuwen cursus een belangwekkende proefneming op onderwysgebied worden ondernomen. Er zal worden geopend een Neder landsche instelling voor volksche op voeding (afgekort N.I.V.O.), die in den trant van de Duitsche National-politi- sche Erziehungsanstalt zal worden in gericht, maar op Nederlandsche leest zal worden geschoeid. In deze school worden jongens van den leeftijd, die geschikt is voor de Middelbare school, opgenomen. Zy leven daar als in een kostschool en ontvangen een opvoe ding, die gericht is op een harmonische ontwikkeling van geest en lichaam. Naast de studie van de belangrijkste vakken van h%t M.O., (waarby Nederlandsch het 'hoofd vak is) staat een veelzijdige ontwikkeling op het gebied van lichaamsoefeningen en sport. Binnenkort volgen ,er over deze N. I.V.O. nadere mededeelingen. 1 Intusschen wacht dus vooral het lager onderwijs een jaar, waarin belangryke dingen worden voorbereid. Onnoodig te zeggen, dat ook het onderwy's in het Ne derlandsch, zoowel als andere onderdeelen van het leerplan aan een nauwgezet on derzoek zullen worden onderworpen. Me dedeelingen d .arover zal ik opschorten, totdat de maatregelen verder uitgewerkt zullen' zyn. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. Mededeeling van het Nederlandsche metreorologisch instituut. In het etmaal van 's avonds 10 Augus tus tot 's avonds 11 Augustus is op de Zuid-Hollandsche eilanden-en in Zeeland en waarschijnlijk ook in het midden van het land de weersgesteldheid cjritiek ge weest voor het optreden van aardappel ziekte. GENERAAL SEYFFARDT SPREEKT TOT HET NEDERLANDSCHE VOLK. Dinsdagavond hield luitenant-generaal H. A. Seyffardt, chef van het Vry'willigersle- gioen Néderland, over den zender Hilver sum I een toespraak tot het Nederlandsche volk, om jonge en oudere landgenooten, die nog^liet bdfeloten hebben zich mede in te zetten voor den stry'd tegen het bolsje wisme, op te wekken, zich thans nog aan te sluiten. Duitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „De operaties aan het Oostelyke front blyven zich gunstig ontwikke len. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht militaire in stallaties te Moskou en verscheidene belangryke spoorwegknooppunten gebombardeerd. Op spoorwegempla- cementen werden groote branden en hevige ontploffingen veroorzaakt. Motortorpedobooten hebben in den nacht van 10 op 11 Augustus by een vaart naar de Britsche kust een krachtig door torpedojagers be schermd convooi aangevallen. In weerwil van het zware weer en den hevigen afweer drongen zij tot mid den in het convooi door en brachten een gewapend koopvaardyschip van 6000 ton tot zinken.Aan de Atlan tische kust heeft een blokkadebreker der marine een Britsch gevechts vliegtuig neergeschoten. Op den At- lantischen Oceaan, ten Westen van Cadiz, heeft een' gevechtsvliegtuig voor grooten afstand een tankschip van 8000 ton vernietigd. Bij dien aanval op de reede van Suez in den voorlaatsten nacht wer den twee groote koop/aarders ern stig getroffen door de bommen van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen op West- Duitschland laten vallen. Op eenfge plaatsen, vooral te Duisburg, werden gebouwen "Vernieldof beschadigd. Systeemlooze aanvalspogingen van Sovjetvliegtuigen op het Noordoos ten van Duitschland hadden geen enkele uitwerking." HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche legerbericht no. 434 van gisteren luidt dis volgt Formaties Italiaansche, vliegtuigen heb ben doeltreffend lucht- en vlootbases op Malta gebombardeerd. Een toestel is niet teruggekeerd!. In het Oosten van de Mid- dellandache Zee hebben onze vliegtuigen met torpedo's een vyandelyk hulpschip van 2800 ton getroffen. Men nam -waar hoe het schip krachtig ovérhelde en zonk. In Noord-Afrika levendige activiteit der artillerie aan het front van Tobroek. Eeni ge krygsgevangen zijn gemaakt tydens plaatselyke acties. De luchtmacht van de spil heeft installaties en haveninrichtingen der sterkte gebombardeerd en branden en explosies doen ontstaan.Onze vliegtuigen hebben militaire doelen getroffen in de zone van Mersa Matroeh. Britsche troepen- kampementen zyn doeltreffend met mi- trailleurvuur bestookt in de omgeving van Sidi-el Barani. De vyand heeft nieuwe aanvallen ge daan op Tripoli en Benghasigeen enkel slachtoffer, weinig belangryke schade. In Oost-Afrika hebben Italiaansche en koloniale detachementen te Culquabert een stoutmoedigen uitval ondernomen tegen talryke groepen van den vijand, die uit eengedreven werden en gevoelige verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben we- deroih aanvallen gedaan op Gondar: er wordt- geen enkel slachtoffer betreurd. Gisteren hebben drie Britsche toestellen eenige bommen" en granaten geworpen op Crotona en in de omgeving van Catanzaro, waarbij woonhuizen werden getroffen. On der. de bevolking vielen een doode en eenige gewonden.. Twee vijandelyke toe stellen zijn neergehaald door het afweer geschut. De bemanning van een der toe stellen werd gevangen genomen. In aansluiting op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van mili taire zijde o.m. In de Zuidelyke Oekraïne heeft de ener gieke opmarsch der geallieerde troepen op nieuw belangryk terrein gewonnen en ten deele reeds de kust van de Zwarte Zee be reikt. Daar de benedenloop van de Dnjepr ten Zuiden van Kiev, ook reeds.onder bereik der Duitsche wapens staat, wordt aan de op die plaats meer dan zevenhonderd meter breede rivier als verke-rsweg voor de Sov jets eveneens sterk afbreuk gedaan. Hier door is 't geheele verkeerswezen daar ter plaatse verlamd, daar ook do weinige spoor wegen in het Zuidelyk deel der Oekraine door de geallieerde troepen worden be- heerscht. De Sovjets zullen het hun; nog reste,erende kleine deel der bocht van den Dnjepr nu &ok riiet meer kunnen houden. Volgens een bericht van den Londen- schen correspondent van het Z\v<jed- sche blad „Dagens Nyheter", is me^i in goed ingelichte kringen der Britsche hoofdstad van meening, dat de oorlog tusschen Duitschland en dep Sovjet staat thans zijn meest critiek stadium heeft bereikt, zoo meldt het A.N.P. uit Stockholm. In deze Londensche kringen hecht men groote waarde aan de vraag, of de'leveranties der V.S. aan de Sov jet-Unie veilig kunnen worden getrans porteerd. De Japanners heboen zich over de mogelijkheid van omvangrijke Amerikaansche transporten naar Wla- diwostok, reeds geuit op een wijze, wel ke niet mis te verstaan is. Verder schryft het Zweedsche\blad, dat de ver nieling van talrijke belangrijke "econo mische en militaire knooppunten', Stalin voor het niet weg te redeneeren feit van eèn. volledige ineenstorting stelt. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- LEVERINGEN VOOR DE SOVJETS. De woordvoerder van het Japansche leger in China, kolonel Akiyama, heeft ten aan zien van het bericht als zouden Amerikaan sche vliegtuigleveringen voor de Sovjet-Unie reeds onderweg zijn, verklaard, dat derge- lyke leveringen, die via Wladiwostok zou den gaan, Japan groote zorg baren. Deze jsorg, zoo merkte de woordvoerder op, is m.i. zeer natuurlyk aangezien het wegens de transportverhoudingen in Siberië onzeker is of de leveringen ooit haar plaats van be-v stemming in de Sovjet-Unie zullen kynnen bereiken. Het Is zeer wel mogelijk, dat de leveringen afgetakt worden jiaar Tsjoeng- king, waar zich volgenfe mededeelingen van Amerikaansche staatslieden de eerste ver dedigingslinie der Vereenigde -Staten be vindt. Ten slotte bestaat ook de mogelijk heid, dat de Amerikaansche wapenleveran ties Voor de Sovjets in de Siberische kust provincies blyven steken, daar de verhou ding van de Vereenigde Staten tegenover het Sovjet-leger niet duidelyk is en daar er voorts geen duidelijkheid bestaat over de kwestie of de Ver. Staten op zekeren dag Wladiwostok evenals Tsjoengking als steunpunt in de Amerikaansche verdedi gingslinie zuilen beschouwen. NIEUWE AANVAL OP MOSKOU. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 Augustus opnieuw de hoofdstad der Sovjets, Moskou, met suc ces aangevallen. Van deze actie zyn alle Duitsche vliegtuigen op hun steunpunten teruggekeerd. ELITE-REGIMENT DER SOVJETS VERNIETIGD. Een Duitsch bataljon infanterie, dat eeni ge dagen geleden door Smolensk trok en onder voortdurenden stryd 1135 kilometer gemarcheerd heeft, ontmoette op den och tend van 11 Augustus voor Wjasma een aanvullende colonne der Sovjets. -By den verderen opmarsch zuiverden de Duitsche soldaten den geheelen sector. Als buit viel hun behalve wapens en munitie een vaan der Sovjets in handen, .uit' welks opschrift bleek, dat het telkens verleend wordt aan het flinkste en meest succesvolle regiment. Blijkbaar betrof het hier de laatste resten van een Sovjet elite-regiment, dat volkomen in de pan gehakt was. LIJK VAN VERONGELUKTEN ZEILER OPGEHAALD. Uit het Leekstermeer is het lijk opge haald van den 23-jarigen ongehuwden R. Steunebrink uit Groningen, die Dinsdag avond 5 Augustus bij het maken van een zeiltocht over het meer tengevolge van. het omslaan van de boot jammerlijk was ver dronken. TOEPASSING OP HET GEBIED DER VOEDSELVOORZIENING. In de Staatscourant van 12 Augustus is afgekondigd het „bedryfsvergunningen- besluit 1941 uitvoeringsbeschikking voed selvoorziening", volgens welk dë aanvragen voor een ^vergunning tot het vestigen en uitbreiden van bedryven, betrekking heb bend op producten en artikelen, als .be doeld in artikel 1 van het organisatiebe- sluit voedselvoorziening 1941, moeten worden ingediend by den directeur-gene raal van de voedselvoorziening. Tevens vermeldt het besluit de gegevens, welke in de aanvragen moeten worden vermeld. b'RAN O ES BRAY BROOKE het pad 43) Een week, nadat de inrichting geopend was, vertelde een van de zusters aan Mavis, dat ze de rose kamer in orde moest maken. Een kennis van dokter Dare had een ongeluk gehad een gekneusde enkel, die electrisch behandeld moest worden. Mavis was zeer verrast, foen ze ont dekte, dat het feileen Armstrong was, die in de rose kamer die behandeling moest ondergaan. Mavis gedroeg zich zeer correct ten op zichte van haar stiefzuster, die het klaar blijkelijk erom te doen was in de nabyheid van Tony te zyn. Dat viel haar evenwel tegen, want de jonge chirurg gedroeg zich tegenover haar niet anders dan tegen over zyn andere patiënten, zoodat Eileen op denduur wilde, er maar niet op te hebben aangedrongen, hier te worden op genomen. Als de zaken zoo stonden, had ze beter thuis kunnen blijven. Tony, die haar doorzag, had haar namelijk volledige rust voorgeschreven. Zelfs haar moeder mocht hahr maar zoo nu en dan bezoeken en andere bezoeker? werden radicaal te- ruggewezen. Eileen kree_ evenmin kans om haar woede op Mavis te koelen, want na uen eersten dag zorgde een andere-ver pleegster voor haar en zag ze haar stief zuster niet terug. Toen da dochter van Amaryllis Casslene na de meest vervelende veertien dagen, die ze ooit had beleefd, weer op Shadow- lands terugkeerde, haalde ze haar moeder ertoe oveb, het huis te sluiten en naar Londen te trekken. Aldus gebeurde. Twee dagen later werd Shadowlands achter gelaten aan de hoede van 'n huishoudster en betrokken Amaryllis Casslene en haar dochter kamers in een duur hotel in het West End van Londen. „Ik ben bljj, dat zé weg zijn, dat is voor Mavi3. De drukke dagen gingen zoo snel voor- by, dat Mavis op een dag tot de plotselinge ontdekking kwam, dat ze al drie maanden aaiAde inrichting was verbonden. Tony, die het wot een dagelijksche gewoonte had ge maakt om Janet in haar aardige zitkamer op te zoeken, sprak over haar met warme waardeering. „Ze heeft meer karakter dan ik dacht. Ze heeft ons ongetwijfeld laten zien, wat vastberadenheid vermag", merkte hy' op, terwijl hy een slokje nam van de uitste kende koffie, die, op welken tyd hij ook binnenkwam, steeds voor hem klaar scheen te staan, Janet keek hem vreemd aan. Het viel haar op, dat er een andere toon in zyn stem klonk, als hy over Mavis sprak, maar ze wist daarvoor geen reden te vin den. „Ja, Mavis houdt zich prachtig", zei ze rustig en begon daarna over de uitga\%n te praten, waarbij ze Tony liet zien hoe ze zuinig te werk ging, zonder karig te zyn. „De winst was het dubbele van wat het die vorige maand was", besloot ze. „En heelemaal dank zy jou", ant woordde de jonge man. Ze glimlachte, haar hoofd afwendende om hem niet de uitdrukking in haar oogen te laten zien! v „Onzin We werken allemaal samen, jy bent verantwoordelijk voor de populariteit van de inrichting, en terecht". „Wanneer we klaar zijn met elkaar complimentjes te maken, wil je me mis schien wel eens vertellen, welke avond je het beste schikt oin met my mee te gaan uit dineeren?" vroeg hij, „Uit dineeren met jou? Meen je dat?" riep Janet uit met schitterende oogen. De dag werd vastgesteld. Toen hy weg was, zat ze weer voor haar rekeningen, maar thans werden ze voor het eerst ver waarloosd. Haar gedachten waren door belangrijker dingen in beslag genomen. Ze moest een nieuwe avondjapon hebben. Ze had geld genoeg om in staat te zyn, een mooie te koopen. Tony hield van vrouwen, die goed gekleed waren. Hij had een bui tengewoon goeden smaak. Jane., verloor zichzelf in droomen over de vraag, hoe de zoo belangryke avond japon er wel zou moeten uitzien. HOOFDSTUK XXV. Mavis hielp haar vriendin by het doen van inkoopen, die het noodzakeiyk gevolg waren van de afspraak met Tony. Ze ko zen een juweel van een avondjapon - uit, waarin Janet er als een sprookjes-prinses uitzag. De japon was groen en verhoogde nog de kleur van haar oogen en haar praclitlge haar. Ze paste uitstekend. „Nee, je moet geen zwarte nemen", zei Mavis ernstig. „Dit is absoluut die japon, die je moet hebben. Ze is wel duur, maar het is de prijs wel waard. Laten we deze nemen", hield Mavis aan. I Toen deze belangrijke gebeurtenissen achter den rug waren en er ook passende schoentjes warenby besteld, stelde Janet voor, de rest van dien vrijen middag en avond uit te g£j,an. „Laten wy naar de nieuwe film van Lorelli Loanda gaan ik zie haar graag op het doek", zei ze opeens, „en dan kom je thuis by ons eten". Het nieuwe bioscoop-theater was vol, toen ze er aankwamen. Lorelli Loanda trok al tyd veel publiek. Mavis ging in haar gemakkelijke fauteuil zitten met een zucht van vreugdevolle verwachting. Lo relli was haar geliefde actrice. Ze bewon derde haar hevig en was ook benieuwd, den nieuwe acteur Kurt Kettering te zien, die met grooto letters was aangekondigd als een speciale vondst van Lorelli Loanda, die wel spoedig een groote ster zoti worden, volgens de disctrete artikeltjes in alle filmbladen. Iedereen was er vol van, hoe veelbelovend en knap hij was, en de bladen lieten duidelyk uitkomen, dat er een ro- mantische^iefdesgeschiedenis bestond ach. ter de verbintenis met de beroemde Lo relli. De regisseur Becklow, met zyn uitste kend zakelijk inzicht, had niet toegestaan, dat er van tevoren foto's van Kurt Kette ring werden gepubliceerd, om h^t publiek nieuwsgierig te maken. Wat zag Lorelli er aardig uit, dacht Mavis, toen ze goed en wel .haar plaatsen hadden ingenomen, en vat had ze een 'uitstekenden smaak voor haar kleeren. De man, die haar tegenspeler was, was even eens een bekende filmster De inhoud van de film was ook belangwekkend. Toen, hé'el plotseling, verscheen voor haar ver baasde knipperende oogen Sam Hartd Sam op het witte doek 1 Zoo knap en aan trekkelijk, dat haar adem stokte. Zyn diepe ster.., die haar zoo vertrcuwd was, klonk in haar ooren. Sam was Kurt Kettering Ze kneep ln de armleuning van haar stoel, terwyl ze ongele ..vig naar hem opstaarde, met haar hart kloppend in haar keel. Sam, welopge voed! op zyn gemak, toonde dat hy koh tooneelspelen en goed tooneelspelen ook Sam en Lorelli speelden een kleine, maar belangryke scène. Waakte ze of droomde ze? Sam was filmacteur geworden en by hun korte onbevredigende ontmoeting had hij het niet eens de moeite waard ge vonden, er melding van te maken. .(Wordt vervolgd.) V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5