PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT WOENSDAG 13 AUG. 1941 Zware nederlaag voor Britsche luchtmacht. De prijzen van groenten en fruit. Uitgebreide bevoegdheden voor admiraal Darlan. Drie nieuwe ministeries ingesteld. Het bestuur van gemeente en provincie. - 87600 EGIOEH YRIJWIll NI ABONNEMENTSPRIJS IS 19 et per week of 1 2.43 'per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 1 0.55. Iedere regel meer 11 ct (max. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. •Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT) MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Bodr 184ste JAARGANG NUMMER 187 Hoofdredacteurs J. C, Visser, VHssfngea De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant srijn gevestigd te: VLISSINGENRedactie en Admlnii stratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnlstr. Torfkade 15, téL 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG t Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG 12 Kanaalstraat 45, tel. 85 BRESEENS 3 Dorpsstraat 35, teL 21 Dr. Rabl gaf vervolgens te kennen dat er voor de politieke meening-vorming thans nog slechts één criterium aanvaardbaar is en wel dat van den strijd en de bereidheid tot den strijd tegen het bolsjewisme. Alle andere tegenstellingen zijn daartegenover van ondergeschikte beteekenis en aan nie mand kan Worden toegestaan het Neder landsche volk met tactischetegenstellingen van de partijpolitiek bezig te houden en het daardoor af te voeren van bezinning op het fündamënteele politiek probleem van het eigen bestaan. Concreet gesproken is het van belang, dat het Nederlandsche volk in den strijd tegen het bolsjewisme partij kiest, daartegenover is evenwel zonder be lang, of het treffen van zekere praetische maatregelen door bepaalde fracties uit over wegingen van partijtactiek wordt bevorderd of tegengewerkt. Uit dezen staat van zaken is de conse quentie getrokken en zijn acht negèn po litieke partijen ontbonden. Echter mag nog steeds de we'ttelijk bepaalde belangrijke be voegdheid blijven bestadn van de afgevaar digden, die aan'deze partijen waren verbon den om binnen het kader van ,de publiek rechtelijke vertegenwoordigende lichamen in provincie en* gemeente autonome bepa lingen uit té vaardigen, begrootingen vast te stellen en het toezicht op haar uitvoering te houden. De vraag werd geopperd, of deze toestand kon voortduren. De overheid is* na rijpe overweging van den staat van zaken tot de slotsom gekomen, dat dit niet moge lijk is. Zij is volgens het geldende volken recht verantwoordelijk voor de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven in de bezette Nederlandsche gebieden en zij kon zich niet verhelen, dat' de bovengeschre ven toestand een acuut gevaar voor deze rechtsgoederen met zich bracht. Zij was derhalve verplicht de noodige maatregelen van bestuursrechtelijken aard ter handha ving van de ongeschondenheid van deze rechtsgoederen te nemen. Dr. Rabl zette vervolgens uiteen, dat deze verordening in vele opzichten van de zijde der Nederlandsche ministeries is toege juicht, om daarna een ovérzicht te geven van DE- LEIDENDE GEDACHTEN DER VERORDENING. De leidende gedachten van de verorde ning zijn de volgende 1,. Aan het hoofd van provincie en ge meente staat in de toekomst niet meer een parlementaire vergadering, doch een man, de cöittnissaris der provincie, resp. de bur gemeester. In zijn handen berust de geheele macht, die tot dusverre was verdeeld over den commissaris der provincie, gedeputeer de staten en provinciale staten, reSp. den burgemeester, het college van B. en W. en den gemeenteraad. De commissaris der pro vincie resp. de burgemeester, op wien thans alle bevoegdheden binnen het kader van het provinciale resp. gemeentebestuur zijn over gegaan, draagt derhalve voortaan ook de algeheele verantwoordelijkheid voor het openbaar bestuur van zijn gebied. 2. De commissaris der provincie resp. de burgemeester, behoeft evenwel den feitelij ken en deskundigen raad van mannen, die zrjn vertrouwd en vergroeid -met het cültu- reele, oeconomische en sociale leven van provincie resp. gemeente, hij kan zijn taak niet los van de bevolking volbrengen. Hem moeten derhalve raadgevers terzijde treden, welker taak het is hem bij de leiding van het bestuur te adviséeren, hem wenken te verschaffen pn bij de burgerij begrip voor zijn maatregelen te wekken. 3. Leiding van het bestuur en verstrek king van advies worden duidelijk geschei den. Niemand kan op beide gebieden tege- Hjkertijd werkzaam zijn. Door toepassing van dit beginsel wordt de bepaling van dui delijk omschreven aansprakelijkheden het beste gediend. 4. Daar het den commissaris der provin cie, resp. den burgemeester om technische redpnen onmogelijk is de zaken alleen af te Bandelen, wordt gezorgd, dat als zijn ver tegenwoordigers bestuursraden resp. wet houders worden aangewezen. Bestuursraden en wethouders zullen afgezien van en kele uitzonderingen op het gebied van hètj| bestuur van de gemeente dit ambt als hoofdberoep vervullen en de hoedanigheid van ambtenaren Rebben. Het doel van dezen maatregel is een vol strekt zakelijk, onbeïnvloede en onvooringe nomen bestuur te waarborgen. Het vroegere stelsel, waarbij.de gedeputeerden en wet houders lieden waren,- die hun werkzaam heid als nevenberoep en derhalve opzet telijk of onbedoeld niet geheel vrij van persoonlijke, maatschappelijke of zakelijke. overwegingen verrichtten,is daarmede af geschaft. 5. Nopens het toezicht op de werkzaam heid van provincie en gemeenten worden duidelijke x rechtsverhoudingen ingevoerd. Het toezicht op de gemeenten oefenen in het algemeen de commissarissen der provin cies slechts de gemeenten Den Haag, Am sterdam en Rotterdam staan onmiddellijk onder toezicht van den secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche za ken. Efe provinciën staan onder toezicht van denzelfden secretaris-generaal. In water staats-aangelegenheden js het deskundig toezicht van den secretaris-generaal van het ministerie van waterstaat gewaarborgd, 6. Van bijzonder belang is de invoering van 't recht, dat de autoriteit, die toezicht oefent, heeft tegenover de instantie, die aan dit toezicht is onderworpen. Daardoor wordt de provincie de tusschen-, de gemeente de onderste af deeling van een uniform, ondeel baar staatsbestuur. De lagex-e instantie kan zich niet tegenover een bevel van een cen trale autoriteit van centrale regeering be roepen Op bijzondere bevoegdheden of auto nome rechten. De consequent^ toepassing van dit beginsel moet worden bescnouwd als onmisbare voorwaarde voor eeri geor dend, doortastend bestuur, vooral met het oog op dé thans bestaande behoefte. Het Nederlandsche volk zal op een later tijdstip gelegenheid krijgen uit te maken, verordening nr. 152/41, die de bezettende overheid als maatregel van zuiver bestuurs rechtelijk karakter in overeenstemming met het geldende volkenrecht ter handhaving 'van de openbare orde en van de veiligheid vgn het openbare leven heeft getroffen, zich er ook toe leent onder de gewijzigde om standigheden van een toekomstige situatie als grondslag voor de nieuwe Nederland sche constitutie in den ruimsten zin té die nen. Men moet in dit verband vooral niet uit het oog verliezen, dat wat hier is inge voerd de autoritaire verstrakking van de bestuursorganisatie in provincie en gemeen te reeds sedert vele jaren door de beste koppen van de Nederlandsche bestuursleer en bestuurspractijk met aandrang ia ge- eischt. Bij aanvalspogingen op Ouitschland en bezet gebied. Het D.N.B. méldt dat de Britsche lucht macht gisterenmiddag bij een aanvalspo- ging op het West-Duitsche industriegebied een zware nederlaag heeft geleden. Door den krachtigen Duitschen afweer gehin derd, konden de vijandelijke bommenwer pers hun doelen niet bereiken. Zij wierpen hun- bommen daarpm in de omgeving van Keulen uit. De. aangerichte-., schade is niet aanzienlijk.. Jagers' en luchtdoelartillerie schoten tien bommenwerpers van de aan vallende formatie omlaag. Een andere bommenwerper werd door marine-artillerie ten val gebracht. Uit een formatie Brit sche jachtvliegtuigen, die de Nederlandsche kust naderde om de terUgkeerende bom menwerpers te vergezellen, schoten Duit- sche jagers bovendien zes Spitfires neer. Tegelijkertijd plaats vindende Britsche afleidingsaanvallen aan de kust van het fanaal leidden tot nieuwe aanzienlijke Verliezen van den vijand, die hier in lucht gevechten dertien jachtvliegtuigen ver loor. Dè Duitsche luchtdoelartillerie aap, de Kanaalkust schoot ook nog twee Britsche jagers neer. Bij een nieuwen aanval van Britsche jachtvliegtuigen op de kust van het bezette gebied, schoten- Duitsche ja gers des avonds nogmaals negen vijande lijke vliegtuigen nedr. De Britsche luchtrpacht derhalve, heeft by haar pogingen van Dinsdag tot aanvallen bij licht op Duitsch en bezet gebied, elf bommenwerpers én dertig jagers verloren, terwijl aan Duitsche zijde geen enkel verlies is geleden. Engelsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht West-, Midden- en Noord- Duitschland binnengevlogen. Een gering aantal brisantbommen werd neergewor pen op woonwijken' in buitenbuurten van de rijkshoofdstad, waar eenige dooden en gewonden zyn te. betreuren. Volgens tot dusver' ontvangen berichten ztfn 10 der aanvallende bommenwerpers neergescho ten. Een zeldzaine gebeurtenis in Artis. De zgn. „egeilSoomin den Amste'rdam- schen dierentuin bloeit voor het eerst sinds 26 iaren (Pax- Holland-De Haan m) Krachtig optreden tegen prijsopdrijving. De gisteren aangekondigde prijslijst, van groenten en fruit, geldende voor de^periode van 13 tot en met 19 Augustus' welke werd opgesteld door den gemachtigde voor de prijzen, is verschenen en elders in dit blad opgenomen. Deze lijst wil het voor naamste instrument zyn in den- strijd tegen de te' hooge groenten- .en fruitpx-ijzen, het- instrument namelijk, waarvan elke huis vrouw zich dagelijks bij haar inkoopen zal kunnen bedienen. Slechts door een onaf gebroken controle van het koopend publiek, dat immers de eerste belanghebbende is, kan aan deze ongewenschte toestanden een ,einde worden gemaakt. Met nadruk wordt nogmaals gewezen op het karakter van deze prijzen. Het zijn geen vastgestelde maximumprijzen, die zon der meer door eiken groentenhandelaar be rekend- mogen worden. Het zfjn échter wel de hoogstdenkbare'pryzen. Zij zijn berekend voor groenten van de allerbeste kwaliteit, gekocAt tegen den maximum veilingprijs, waarop de hoogstdenkbare kosten voor verpakking en vracht zijn gelegd. Daarbij zijn dan nog de hoogst-toelaatbare - winst marges voor grossier en kleinhandelaar in aanmerking genomen. In- zeer vele gevallen izullen* dus de prgzen, welke door een bepaalden groen- teiihandelaar gevraagd mogen worden, be langrijk lager Zijn. De kwaliteit kan min der zrjn, de kosten van vei-pakking en van de vracht zeer vaak lager blijven. Ook de groentexxhandelaren, die zelf op de vei lingen koopen, waarbij dus een grossier op treedt wat vooral in de kleinere steden dik wijls voorkomt, moeten lagere pi"yzen ho- teeren, Wanneer de huisvrouwen van <3e haar geboden hulp nu een goed ^gebruik maken, zal aan velé overtredingen «jpen eirfd ge maakt worden en daai'door de Voedselvoor ziening vooral van de minst-draagkrach- tigen beter verzekerd zyn. Een scherpe en doeltreffende controle van de zijde der daartoe aangewezen instanties zal de juiste naleving dezer prijsvoorschriften nog be vorderen. GROENTEN EN FRUIT MOETEN GEPRIJSD ZIJN. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat handelax'en, die groenten en fruit aan hetpubliek verkoopen, verplicht zyn deze te piïjzen. Zooals bekend, blijft deze verplichting niet beperkt tot winkels, maar strekt zij zich uit tot groenten- en fruitstalletjes, groentenwinkels, handkarren of andere voertuigen, waarop groenten en fruit ten verkoop worden aangeboden. De prijsaanduiding moet op een voor een ieder duidelyk zichtbare en leesbare wyze geschieden: hierbij moeten voorzoover het de prijslijsten betreft, de gebruikelijke benamingen gebezigd worden, terwijl bo vendien op de prijslijsten en prijskaartjes de sorteeringen, maten of nummers ver meld moeten staan, zooals dit in de offi- cieele publicatie van dén gemachtigde voor de prijzen, welke elders in dit blad is opgenomen, zijn gebezigd. Op stipte naleving van deze voorschrif ten zal nauwlettend worden toegezien. Wij verwyzen voorts naar de publicatie in dit no. HERVORMINGEN IN FRANKRIJK. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VERIENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dr. Rabl licht de nieuwe verordeningen toe. Op de persconferentie van gisteren heeft dr. Kurt O. Rabl een toelichting gegeven op de verordfening betreffende de bijzondere maatregelen op admini stratief rechtelijk gebied. Dr. Rabl heeft dezer dagen in de Deutsche Zeitung in den Nlederlanden beschouwingen gelevérd over het thema Parlementarisme en ontbinding van de party. Uitgaande van deze beschouwing herinnerde dr. Rabl er aan, hoe art. 89 van de Grondwet, art. 72 van de Provinciale Wet en art. 51 van de Gemeentewet bindende voorschriften bevatten, teneinde de afgevaardigden onafhankelijk te maken van alle invloeden van buiten. De Nederlandsche wetgeving wees de gedachte van de eenzijdige politieke vertegenwoordiging van belangen en groepen en vooral den band tp^schen afgevaardigden en party af. De gang van zaken, zoo betoogde dr. Rabl, heeft bewezen dat dit denkbeeld niet in de praktjjk was té brengen. Pétaln spreekt tot het Fransche volk. Officieel wordt te 'Vichy bekend ge maakt, dat op grond vair. de beraadslagin gen der regeesing der laatste dagen drie nieuwe ministeries zrjn opgericht, en wel een ministerie voor de nationale verdedi ging, dat in handen komt van den plaats- vervangenden minister-president, alsmede twee ministeries vdn staat, die zijn over gedragen aan Moeisset, tot dusver staats secretaris in het vice-presidentschap, ,en aan Romier, den nauwen medewerker van maarschalk Pétain in diens kabinet. Voorts is de ministerraad tot acht ministers uit gebreid. Voortaan zullen tot den minister raad behooren de plaatsvervangende mi- nistei*-px*esident en minister voor de natio nale verdediging, van buitenlandsche za ken en marine, vloot-admiraal Frangois Darlan, voorts de minister van oorlog, le- ger-genéraalSHuntziger, de minister van ju stitie Barthelemy, de minister van binnen landsche zaken Ducheu, de minister van fi nanciën en handel, Bouthillier, de minister van landbouw Caziot, alsmede de beide pas benoemde ministers van staat Moisset en Romier. De plaatsvervangende minister-presi dent en minister van buitenlandsche zaken, admiraal Darlan is, naar offi cieel wordt medegedeeld, benoemd tot minister van landsverdediging. Aan den minister" van landsverdedi ging zyn verantwoording verschuldigd alle staatssecretariaten der weer- machtsonderdeelen alsmede het staats secretariaat voor koloniën. Het ministerie van défensie onder lei ding van admiraal Darlan zorgt voor de algemeene organisatie der nationale ver dediging, verdeeling en detacheering van de strijdkrachten en de algemeepe^ inspec tie daarvan. Onder hem staan het* staats secretariaat van oorlog 'onder leiding van generaal Huntziger, van luchtvaart onder generaal Bergeret en van koloniën onder adhxiraal Platon. Het Fransche staatsblad meldt, dat de zittingsperiode vaif senatoren en kamerleden met ingang van 1 October a.s. eindigt. Darlan, die met de leiding van het mi nisterie van défensie het toezicht op de staatssécretai*iaten van oorlog, luchtvaart, koloniën en marine op zich heeft genomen, zal slechts voorloopig tevens staatssecre taris van marine blijven, naar in welinge lichte kringen te Vichy verluidt. Binnen kort kan een nieuwe benoeming in deze functie worden verwacht. Maarschalk Pétain heeft gisteravond voor de Fransche radio een po'/tieke rede- gehouden. Pétain hield zich in de eerste plaats be zig met den toestand van onrust, die in Frankrijk heerscht, waardoor de krachten van den wederopbouw worden ontmoedigd. Deze onrust wordt door de Londensche radio en door èen bepaald^ pers nog ver sterkt. Pétain behandelde yervolgens de betrek kingen met Düitschland, die door een wa penstilstandsovereenkomst zyn geregeld en die slechts, haar hij betoogde, voorloopig van karakter kan zijn. De samenwerking, die de rijkskanselier in October van het vorige jaar heeft aan geboden onder omstandigheden, welker groote hoffelijkheid hij weet te waardeeren in zijn werk op langen termijn. Na de be trekkingen met de V.S. te hebben bespro ken, hield de maarschalk zich bezig met de geestelijke verwarring in de Fransche binnenlandsche politiek. Deze" verwarring spruit vooral voort uit de traagheid, waar mede de nieuwe orde wordt opgebouwd. Pétain sprak in dit verband over de noodzakelykheid Frankrijk te bevrijden van de „verachtelijke voogdij van den geld buidel". De opbouw wordt ook bemoeilijkt, doordat nog meer dan qeh millioen Fran- schen zich in krijgsgevangenschap bevindt. Tot slot besprak het staatshoofd de wyzigingen in de regeering en ver meldde in het byzonder, dat hij aan ad miraal Darlan, tegenover wien deze openbare meening zich niet steeds rechtvaardig had betoond, maar die het staatshoofd steeds moedig en loyaal gesteund had, het ministerie van natio nale defensie heeft overgedragen, op dat hy rechtstreeks zyn invloed kan uitoefenen op de gezamenlijke Fran sche strydkrachten te land, te water eii in de lucht. PARTIJEN ONTBONDEN. Hierna maakte Pétain een reeks .maatregelen bekend, die hy genomen heeft ter verzekering van een gunstiger1 sfeer voor de regeering, vooral een Verbod van werkzaamheid, voor alle po litieke partyen en politieke groepen in het onbezette gebied. Deze jpartyen mo gen in de toekomst openbare noch ge sloten vergaderingen houden. Voorts is haar uitdeeling van pam fletten en aanplakking van plakkaten verboden. Overtredingen worden met ontbinding bestraft. Het staatshoofd, betoogde tot slot, dat het legioén der frontstrijders in het onbe zette gebied als de voornaamste instelling der loyale revolutie ^beschouwd moet wor den. TANKSCHIP GETORPEDEERD. Het onder Engelsche vlag varende Noorsche tankschip „Ida Knudsen" van 12.000 b.r.t,, dat met een lading petroleum naar Gibraltar onderweg was, is op 27 Juli, naar Portugeesche bladen melden, ter hoogte van Kaap Blanco getorpedeerd. Veertien schipbreukelingen van het tot zinken gebrachte tankschip zyn door een Portugeesche visschersboot aan land ge bracht. PROVISIEREGELING VOOR HANDELSREIZIGERS. Naar wy vernemen zal dezer dagen ge publiceerd worden eqn aan cal richtlijnen inzake een provisieregeling voor handels reizigers, die door de by zonde re omstan digheden in hun inkomen zyn achteruit gegaan. Offerzin. Een echtNederlandsche eigen schap, bekend tot ver over onze grenzen. Voor een liefdadig doel heeft men nog nimmer vex-geefs een beroep op ons vojk gedaan'. Ambulances voor Abessinië en Fin land. Deze konden, dank zy de offer-, vaardigheid van tienduizenden land- genooteïi, veel hxüp bieden en veel nood lenigen. Eii de Nederlandsche ambulance, voor het*" Oostfront 2 Ook deze zal binnenkort vertrekken. Uitstekend uitgerust. Het wordt^de beste ambulance die ooit uit Neder land naar het front vertrok. Voor het geval dat u nog geen bydrage stortte, vermelden wy nog eens het gironummer: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. OPROEP. Nostra Res Agitur. 'Dat beteekentonze zaak wordt vex-- dedigd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil zeggen, de zaak van het Nederland sche volk, van geheel Europa, wox-dt ver dedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de Duitsche weermacht, samen met de legers der verbondenmogendheden) samen met de legioenen uit alle beschaafde landen, tegen de Sovjet-horden. Daar aan; het Oostfront wordt onze zaak verdedigd enafdoende, dat be wijzen de berichten dlie geregeld binnen komen en waarin in sobere bewoordingen de geweldige successen worden vermeld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en daax-om Nederlanders, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk Jand- genooten aan den-strijd deelnemen. Inderdaad er strijden reeds duizenden Nederlanders in de ''Waffen S.S. Er zijn pas weer eenige contingenten vx*ywilligers naar Kral»u vertrokken, maar er zijn nog tienduizenden flinke kerels, die wakker ge schud moeten worden, om tét besef te komen, djat een Nederlandsche zaak door Nederlanders vei'dedigdmoet worden. Aaxx het Oostfront Wordt onze zaak verdedigd, het is dus ook uw dure plicht onx u .te melden bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, het teeken der overwinning in den strijd tegen het bolsjewisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1