doornige De in't regenwater gevallen Augustus-vacantie-week De legerberichten van gisteren. Maximum groente- en fruitprijzen voor ,het geheele land. Staatsloterij Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 12 Augustus 1941 Moeten wij onze zomervacantie verzetten? (Van onzen weerkundigen medewerker) Niets is in 't .Nedorlandsche klimaat wisselvalliger dan het weer van den dag. Wanneer U deze regels leest, dan kan het een stralende dag zy'n, of een zwarte storm en regen kunnen door de hoornen en over 't strand gieren en tegen de ruiten kletteren; het kan snikken^, heet of ook misschien na-herfatachtig koud zijn. Maar één ding staat reeds vastde eerste week van Augustus heeft duizenden en duizenden vacantiegangers bittere teleur stelling gebracht Heeft niet de aller opperste rijmelaar der Nederlaridsche cou rantenwereld, Clinge E orenbos, reeds in zijn lijfblad gejeremieerd .....1 „Wat een pruts Augustusmaandje Wat een water Ongekend Is de eene but verdwenen, d' Andere is weer present" Deze eerste regen- en' winddagen van de vacantiemaand Augustus stellen, ën niet voor den eersten keer, het probleem aan de orde moeten wij vasthouden aan den ouden sleur, die nu eenmaal de vacantie's in Augustus bepaalt Of is er een betere tijd De meteorologische waarnemingen, sinds vele tientallen jaren ononderbroken voort gezet, kunnen en moeten hierop antwoord geven. Doch daarbij dient men te bedenken, dat gemiddelde waarden, over een halve eeuw, gemiddelde uitkomsten geven wanneer men, op grond dér waar nemingen, de vacantietgd verschuift, dan blijven er niettemin natte en droge vacan- ties, doch gemiddeld, zullen ze gunsti ger kunnen blijken te zijn. Er valt, over heel Nederland, -in één jaar gemiddeld- 70 c.m. neerslag. Het meeste, nl. 7,9 c.m., in Agustus!; het minst, hl. 4,0 c.m., in Februari. In Mei 4,8 c.m.; Juni5,9 c.m.; Juli 7,1 c.m.; September 6,4 c.m. N* Dit brengt ons niet verder, terwijl we de groote zomervacantie maar meteen naar Mei en Juni zouden verleggen en dat is wat erg vroeg. Dr. C. Braak, van het K.N.M.I., heeft eenige jaren geleden (H. D. '32) de weergesteldheid van Juni, Juli, Aug. en Sept., in dit verband, iets nader be schouwd. Hij vérdeelde de maanden in de, in de meteorologie gebruikelijke, perioden van 10 dagen: de decaden I, H, III. Dan blijkt het aantal uren neerslag te zijn in I II UI mnd. Juni 24,2—20,8—24,1 69,1 Juli 23,7—19,4—30,2 73,3 Aug. a 22,726,6-^-35,5 84,8 l Sept. 27,6-30,2-7-22,2 80,1 Dit is dus voor Augustus al erg ongun stig. Met de temperatuur is het al even zoo 17,6° Celsius in gem. in Aug tegen 18,2° in Juli. Op grond van deze en velerlei ctjfer- groepeeringen',welke wij wegens de plaats ruimte, die zij zouden vergen, niet verder kunnen overnemen, komt dr. Braak onge veer tot deze gevolgtrekkingeh; I. Over heel Nederland wordt de hoogste 'neerslag bereikt in Augustus m (dat wil dan zeggen 20—31 Aug. Red.) Daar. op volgt echter Juli HL Er schijnt dus het gevaar te dreigenvan den regen in den drop te geraken 1 De regenval-maxima zijn verder regio naal verschil le nd. Oos t-Nederland heeft voornameiyk Juli-Maxima; een bree- de strook achter de Noordzeekust heeft Augustus-maxima, en in een smalle- strook vlak achter de hooge duinen treft men een regenrijkste Octobermaand aan. H. Wat het aantal regen dagen betreft: hier vallen de regionale verschillen zoo goed als weg; Augustus III heeft een on bestreden maximum, doch met slechts kleine verschillen volgen Juni III, en Juli in. Hl. In zonneschtjnpercentages vallen de minima elders; voor 't héele land in Juli HI, maar dan zijn de dagen ook zoo heel lang De slotsom van dr. Braak, al het be werkte materiaal beschouwende, is echter aldus samen te vatten A. Vervanging van Augustus Hl door Juli ill geeft geen vooruitgang in alle opzichten, en in het' Oosten des lands zal die vooruitgang het allerminst zijn. B. Een vérdere vervroeging, bijv. Juli I III of Juli HIII en Aug. I zal echter, naar zijn oordeel, gunstig zijn voor' heel Nederland, behalve voor het uiterste Oosten en Zuiden de streken, rond Winterswijk-Maastricht. Daarbij zou den wij kunnen opmerken, dat bijv. sehool- vacanties niet regionaal te regelen zijn, en dat verreweg het grootste deel onzer bevolking in het midden, het Westen en het Noorden woontwat het zwaarst is njoet dan maar het zwaarst wegen. Door 'n dlgemeene vervroeging der vacantieszoo, dat in elk geval de laatste decade van Augustus er buiten valt, zal men in normale omstandig heden .en gemiddeld den Neder- landschen vacantiegangers minder neerslag, minder regendagen en e v e r v e el of meer zonneschijn verschaffen. Als dit statisch vaststaat, is het dan niet tijd met den sleur te breken, en de zomervacanties 23 weken te \ervroegen? Rest nog de vraag 'wanneer we nu af zien van de schoolkinderen en andere ge lukkigen, die een maand of nog langer vacantie hebben, en ons wenden naar de genen die een vacantie week krijgen, wat dan Dan zouden wij, op grond der in vorengenoemd artikel' verwerkte ge gevens, den raad willen- geven ver mijdt Juli III en Augustus H en III, en geeft die weeft in Juli II of 'Augustus I, dus van 1020 Juli of 1—10 Au gustus. Welliswaar is dit jaar in die periode juist de regentijd gevallen, maar détér kan de meteorologische statistiek voorloopig niets ^.dn doen dat risico blijft men hóuden. Over een halve eeu v bekeken is de eerste decade van Augustus echten een „beste vac£ ntieweek". Dat moge den teleurge- stelden van begin Augustus tot schralen troost strekken HET ITALIAANSCHE. Dultschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Zuiden van de Oekraïne maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorde ringen, ook in de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de operaties volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht van Zondag op Maandag fabrieken der Moskousche bewapeningsindustrie, vooral in het •Nfoord-Westen en Oosteri der stad be stookt met vele tonnen brisant- en brandbommen. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië zijn nachtelijke aanvallen van het luchtwapen gericht op haveninstalla ties aan de Schotsche en Engelsche Oostkust. In het gebied van het Ka naal hebben eergisteren jagers en luchtafweergeschut tien Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een ver sperringsbreker van de marine heeft vier, een patrouilleboot twee en een mijnenveger één Britsch vliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers voltreffers geplaatst op haveninstal laties van Tobroek en Britsche bat terijen afweergeschut tot zwijgen gebracht.' Een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in d^n nacht van 10 op 11 Augustus militaire installaties aan Het Suezkanaal ge bombardeerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn in den nacht van Zondag op Maan dag uit het Noord-oosten Duitsch ge bied binnengevlogen en hebben ge tracht tot Berlijn door te dringen» Zij werden door het vuur van het af- weergëschut afgeslagen; twee der aanvallende bommenwerpers werdén neergeschoten. VICHY IN BERAAD. OVER DE RESULTATEN IS NIETS BEKEND. j Vier dagen lang heeft de Fransche mi nisterraad te Vichy onder leiding van maarschalk Pétain beraadslagingen gehou den. Over de resultaten der besprekingen is een kort nietszeggend communiqué uit gegeven, behelzende een mededeeling be treffende een vrij onbeteekenende onder was-aangelegenheid. In werkelijkheid zijn zaken van veel ge wichtiger aard aan de orde geweest. Men denke ^daartoe slechts aan de jongste FranschJapansche overeenkomst inzake Indo-China, waarvan een verhoogde Span ning in het Verre Oosten het gevolg is geworden en omtrent de perspectieven waarvan men in het onzekere verkeert. Eén ding is echter wél zeker bij de ont wikkeling in het Verre Oosten, de ver scherping in de betrekkingen tusschen Japan en de Angelsaksische landen is Vichy zeer nauw betrokken. De spanning cl&ar moet ook haar weerslag vinden in het Fransche binnenland ener behoeft .-niet aan te worden getwijfeld, dat Indo- China tijdens het jongste overleg te Vichy op. het eerste plan heeft gestaan.. Van beteekenis zijn de besprekingen ook geweest doordat de gouverneur van Noord-Af rika, generaal Weygand de. be sprekingen heeft bijgewoond. --Weliswaar is de aanwezigheid van Weygand in Vichy op zichzelf niet iets bijzonders, waar hij maandelijks rapport komt uit brengen, zijn deelname aan de langdurige ministerbe sprekingen moest-wel de aandacht trekken. De veronderstelling is niet gewaagd, dat d~ positie der Fransche koloniën in Noord- en West-Afrika ter sprake is ge lzomen, temeer waar met name Dakar in® de jongste verklaringen van Roosevelt werd 'aangewezen als een voor de veilig heid van het Westelijk halfrond gewichtig punt. Verwacht men te Vichy zekere maatre gelen van Engelsche en Amerikaansche zijde? Zeker is, dat er te dien aanzien be zorgdheid heerscht. Dat de ministerieele besprekingen plaats hadden nadat Darlan uitgebreide conferenties te Pferij\ had ge had, trekt in dit verband eveneeiis de aandacht. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: In Noord-Afrika aan het front van To broek wederzrjdsche activiteit van ver kenningstroepen en artillerie. 'Formaties van het Duitsche en het Italiaansche lucht wapen hebben 'militaire doelen in To broek aangevallen, luchtafweerbatterijen en in de haven liggende schepen, waarbij schade en ontploffingen werden veroor zaakt. "Andere Italiaansche vliegtuigen heb ben de haven van Mersa-Matroeh bene vens vijandelijke installaties ten Westen van Sidi el Barani aangevallen. Duitsche vliegtuigen hebben Engelsche luchtsteun- punten in Egypte aangevallen. De vijand heeft aanvallen gedaan op Bar dia en op ^e kust van de Syrthe. In Oost-Afritfa hebben aideelingen van het garnizoen van Culquabert onder bevel van luit.-kolonel Ugolini een stoutmoedigen aanval gedaan op gewapende vijandelijke troepen, die op de vlucht zgn geslagen en aanzienlijke verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar gebombardeerd en de stelling van Woltsjefit gebombardeerd. In den nacht van 10 op 11 Augustus heeft een Engelseh vliegtuig het hospitaal schip California aangevallen, dat op de reede van Syracuse lag. Het werd met een torpedo getroffen. Het schip is niet ge zonken. NIEUWVL1ET. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale. Zeenwsche Courant worden aangenomen door den Agent, IZ. VERDUIJNDE BEER. Drieweg O 227, Groede. Ir. Mussert bezoekt de W.A. in België. Op uitnoodiging van den commandeeren den generaal en bevelhebber in de Luftgau België en Noord-Frankrijk, general der ■Fliegêr Wimmer, heeft de leider der N.JJ.B. een driedaagsch bezoek aan België ge bracht om zich van de opleiding der W.A. mannen in België, die bij het N.S.K.K. en Luftnachrichtentruppen dienen, op de hoog te te- stellen. Ir. Mussert bracht allereerst een bezoek aan een kamp van de Duitsche Weermacht, waarin de W.A.-mannën als „Mussert- compagnie" bij de Luftnachrichtentruppen zijn ondergebracht. Vervolgens werd ir. Mussert elders een vliegkamp van een „Stuka-verband" ge toond. Des avonds ve.reenlgde het gezel schap zich aan een dinér. In zijn tafelrede merkte general Wimmer o.a. op, dat het -bezoek van ir. Mussert een uitdrukking was van de hartelijke, kameraadschappelijke verbondenheid. „De tijd, dat uw mannen thans bij ons zijn, is lang genoeg om te kunnen zeggen: uw harten en de onze slaan tezamen. Uw ar beid is onze arbeid. Uw geloof is ons geloof. Uw doel is cfns doel. In dit uur staan uw mannen medé aangetreden in den grootsten strijd aller tijden en wanneer de Duitsche weermacht in zegevierenden opmarsch verder marcheert/ hebben thans ook uw mannen «daaraan mede aandeel. De harde strijd om de toekomst van Euro pa smeedt ons als kameraden aaneen.", "zoo zeide hij. In zijn antwoord- zeide ir. Mussert o.m. „Wanneer wij vandaag onze W.A. hebben zien marche: en en werken, wéten wij, dat ook in den Nederlander een goed soldaat steekt, die niet meer fouten Smaakt dan andere soldaten. Gij zoudt hebben kunnen zeggen: wat hebben wij aan één procent meer of min der. De Duitsche legers spelen het ook wel buiten enkele duizenden Nederlanders klaar. Juist omdat wij hiervan stellig ovèr- tuigd zijn, zijn wij dankbaar, dat ons niet temin de gelegenheid geboden wordt te toonen, wat wij waard zijn. God heeft' Duitschland Adolf Hitlèr ge schonken om hét te verlossen uit zijn nood en vernedering. Op zgn schouders drukt thans dok de verantwoordelijkheid voor de toekomst van óns werelddeel. De leider besloot zijn tafelrede met een dronk uit te brengen op den Führer aller ger- manen. Zaterdagmorgen bracht de leider, in ge zelschap van general Wimmer, allereerst een bezoek aan een compagnie W.A.-man nen van het N.S.K.K. Deze stond in carré- vorm opgesteld. Ir. Mussert sprak deze mannen toe en bracht hun dank voor him hbuding. Eenmaal, zoo verzekerde de lei der zijn jonge kameraden, zult gij dank baar zijn, thans te hebben geleefd eü op de u gestelde plaats uw plicht *te hebben gedaan^ Een donderend houzee uit honderden kelen was ook hier het antwoord. Voorts bezocht de leider Zaterdagochtend een vliegveld. Zondagmiddag heeft de leider op een jachtslot in de Ardennen afscheid genomen van general Wimmer en is vandaar naar Utrecht teruggekeerd. PLANNEN TOT STICHTING VAN STAND SRAAD EN VAKRAAD. Chr. Middenstandsbond. De bondsraad van den Chr. Midden standsbond heeft besloten aan het hoofdbe stuur te adviseeren tot het doen van een voorstel tot- wgziging van statuten en reglement als 'gevolg waarvan de bonds raad uit twee groepen zou gaan bestaan nl. een standsraad en een vakraad. De vak- raad zal bestaan uit vertegenwoordigers van de landelijke ondernemersvakbonden terwijl de stand; raad zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van de districten. Beide colleges zullen gescheiden bevoegd heden hebben met betrekking tot het stel len van dubbeltalien voor de verkiezing van bondsbestuursleden. Vakraad zoowel' als standsraad zullen elk- voor zes plaat sen in het bondsbestuur dubbeltallen stel len. Tevens stelde de bondsraad voor het aantal hoofdbestuursleden van 10 op 13 te brengen. Voor het geval de jaarver gadering van den bond deze voorstellen aanneemt stelde dè bondsraad zes (dubbel tallen, n.l. drie in verband met 'de perio dieke aftreding van drie bondsbestuurders en drie, in verband niet de voorgestelde uit breiding, en wel dé heeren B. Feijen te Coevorden (aftr.) en J. H. Boiten te FRAtWEti BRAYBRVOKB w Mavis beet hevig op haar lip.. Haar eer ste opwelling bij het terugzien van Sam was er een van vréugde geweest. Nu voelde ze zich teleurgesteld. Hij was ver anderd. Hij was heel anders geworden. Terwijl de «beide mannen een beleefd- heidsgesprek voerden, had ze gelegenheid om 'hem nader té® bekijken. Zijn kleeren en zijn optreden waren perfect en hij was knapper dan ooit tevoren. Mavis' hart begon te kloppen. ijHoe kwam het, dat hij in zooveel opzichten verschilde van den Sam van vroeger, terwijl hij toch zijn aan trekkingskracht op haar niet had ver loren ,)Ik ben blij, dat hét .je goed gegaan is", zei ze, haar stem ln bedwang hou dend. „Je schijnt het in Amerika wel naar je zin te hebben gehad". „Inderdaad. Ik ben geschrokken, toen ik van je gfoote verlies- hoorde, Mavis", gaf Sam ten antwóord. Mevrcfuw Hart had hêirj niets verteld over den inhoud van John Casslene's testament. Hij achtte het vanzelfspre kend, dat die prachtige auto haar eigen dom was. Achtte het eveneens vanzelf sprekend, dat zij de erfgename van haar Assen; J. Bakker te Groningen (aftr.) en J. Vink te Harmeien, beiden bestuurslid van den, bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland; E. Huising te Amsterdam en dr. J. Romein te Barneveld, beiden be stuurslid van den bond van Chr. detailhaln- delaren in textiel- en mode artikelen in, Nederland (deze laatste twee in de vac. ontstaan door de periodieke aftreding van den heer G. Boode te Amersfoort. In de drie vacaturen die bij uitbreiding van het bondsbestuur zullen ontstaan can- dideerde de bondsraad de heeren C. Plomp te Rijswijk (Z.H.) en C. Hengeveld te Hilversum, beiden bestuurslid vari den Ned. bond van Chr. schilderspatroons; W. J. Jungerius te Rotterdam en G.' Brobbel te Vlaardingen, beidfen bestuursldïd van den Chr. Bond van Schoenmakerspatroons en winkeliers in Nederland en de heeren A. J. Klaasen te Amsterdam en J. v. d. Kooy te Delft, beiden bestuurslid van de Chr. Ver. van handelaren in melk en zuivelpro ducten in Nederland. De bondsraad nam kennis van den wensch van de Chr. ondernemersvakorga nisaties om a^n de volgorde waarin de dubbeltallen zijn gesteld, de beteekenis te hechten dat de betrokken vakorganisatie aan de verkiezing van den eerstgenoemde de voorkeur geeft boven den laatstgenoem den. vader was en dat ze met Tony Dare zou gaan trouwen. „Ik ga morgen naar Londen terug", gaf Sam ten antwoord op een vraag v^n den jongen chirurg. Hij deed geen moeite uit een te zetten wat voor soort werk hy op het oogenblik deed. Het zien van Mavis -met zyn ouden rivaal had 'alle jalouzie, die hy dood waande, weer naar boven ge bracht. Hy forceerde een glimlach op zyn lippen. „Ik geloof, dat we vergeten, dat wg <fen weg blokkeeren en, dat ons leven in ge vaar is als er plotseling een auto dien hoek om komt zetten. Ik kan er beter vandoor gaan". „Maar je komt me toch zeker nog op zoeken voordat je weggaat?" De woorden waren eruit, voordat Mavis het wist. Haas tig voegde ze er daarom aan toé„Weet je, het lijkt me zoo interessant om \yat te hooren over de belevenisse in Amerika. Ik heb daar altyd al eens heen gewild". „Erg vriendeiyk van je, maar ik ben bang, dat het me aan tyd zal ontbreken. Ik vind het erg prettig, dat ik je nu ge zien heb, al was het maar een paar mi nuten". Beleefde woorden beteekenden zoo weinig. Hy sprak ze tegenwoordig zoo ge- makkeiyk uit. Sam gaf z'n wagen vol gas en trachtte zoo aan zyn ongelukkige gedachten te ontkomen. Even later was hg in een wolk. van stof verdwenen. Tony keek Mavls aan. „Hy had haast", zei hij met gefronste Morgen verschijnt de prijzenlijst. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat hem vete klachten hebben be reikt over de zeer hooge prgzen van groen ten- en fruitprgzen. Inderdaad zyn er op dit gebied in den afgeloopen tijd een groot aan,tal overtredingen begaan. Opsporings ambtenaren in Den Haag controleerden op een ochtend de prgzen in 60 groenténwin- kels. In 58 gevallen werd een ongeoorloofde prijsverhooging geconstateerd. Het is jammer genoeg niet mogelijk om aan de consumenten zoodanige gegevens te verstrekken, dat zij de groenten en fruit prgzen zelf precies kunnen controleeren. Dit zou ongetwijfeld de beste methode zijn, maar de talrijke kwaliteitsverschillen én de prgsverschillen als gevolg van de afwg- kende transportkosten maken dit ondoen lijk. Niettemin wordt het gewenscht geacht aan het publiek een middel in handen te geven om althans de ergste uitwassen tegen te gaan. De gemachtigde voor ,de prgzen is er daarom toe overgegaan een prgslijst voor groenten en fruit samen te stelten, waarop de hoogste prijzen, welke berekend mogen worden, voorkomen. Dit zijn prgzen, die op grond van den maximum veilingprijs en op grond yan de hoogste denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn uitgerekend, waarbij men de hoogst toelaatbare winst marges voor grossiers en kleinhandelaren in aanmerking heeft genomen. Het zgn dus prijzeh, die maximaal berekend mogen wor den voor de allerbeste kwaliteit groenten en fruit, die op de zorgvuldigste manier zijn verpakt, en over een aanmerkelijken af- stagd zgn vervoerd. In den regel zulten de toelaatbare prijzen dus nog niet onaanzien- lgk onder deze hoogst denkbare prgzen vallen. Wanneer echter een prijs wordt gevraagd, die nog hooger is dan die, welke door den gemachtigd voor de prijzen nog nader bekend zal worden gemaakt, dan is er zonder eenigen twgfel sprake van prgs- opdrijving. In dit verband wordt nog ongemerkt, dat het niet geoorloofd is om extra kosten aan het publiek in rekening té brengen voor thuisbezorgen, schoonmaken of andere be werkingen. Zoo mag b.v. voor het schrap pen. van wortelen niets extra worden ge vraagd. Het is op het oogenblik noodzakelijk, dat ieder zich stipt houdt aan alle bepalingen, welke ten aanzien van onze eerste levens behoeften en de prgzen daarvan worden uit gevaardigd. Geschiedt dit niet, dan wordt de voedsej-voorziening vooral van de minst draagkrachtige bevolkingsgroepen in ge vaar gebracht. PRIJSBEREKENING BIJ GROENTEN EN FRUIT. Het is in den afgeloopen tgd gebleken, dat zich Op het gebied van de berekening van groenten- en fruitprgzen nog al wat misstanden f hebben voorgedaan. Dit geeft den gemach'tigde voor de prijzen aanleiding, nog- eens aan de grossiers en detaillisten in groenten en fruit mede te deelen, hoe zij hun verkoopprijzen moeten berekenen. De groothandelaar mag zijn kostprijs, die gevormd wordt door den veilingprijs, ver- hoogen met de werkelgke verpakkings- en vrachtkosten. Over het aldus verkregen be drag mag hg een winstmarge berekenen van ten hoogste 12 pet. Indien de verhoo ging met 32 pet. echter minder bedraagt dan f 1.per 100 kg. of 0.50 per 100 stuks, mag een verhooging van ƒ1.per 100 kg. of 0.50 per 100 stuks bóven den veilingprgs worden berekénd. Dc kleinhandelaar mag zijn kostprijs ver- hoogen met 30 pet. Deze kostprgs wordt gevormd, indien op de veiling wordt ge kocht door den veilingprijs, vermeerderd met de werkelgke verpakkings- en vracht kosten. Indien van een groothandelaar wordt betrokken, door den door dezen berekenden verkoopprijs. Mócht de verhooging van 30 pet. boven den kostprgs echter minder be dragen dan 2.per'100 kg. of 1.per 100 stuks, dan mag een verhooging van 2 per 100 kg. of 1.— per 100 stuks worden berekend. Trekking van.,heden. Prgzen van 1000 Nos. 1445 15505 19169 400 No. 309S 200 Nos. 15107 17421 19823 21572 100 Nos. 2666 10245 16289 19465 19605 wenkbrauwen. „Ik haat hem>ik haat hem riep het meisje driftig uit, terwgl ze buiten zich zelf met 'haar voeten stampte van pijn en ergernis. Michael sprak nu voor het eerst. „En toch keek je hem aan of je hem op wilde eten", zei hij. „Stil jij Hoe durf je bracht Tony uit en Mavis keek hem zoo boos aan, dat zelfs de verwende Michael plotseling zgn mond hield. Mavis kreeg, toen zij van den rit waren teruggekeerd, niet veel kans om over haar ontmoeting met Sam na te denken, want Michael, die tameiyk vermoeid was van 'het tochtje in den auto, was geweldig uit zijn humeur. Niets deugde en eindelgk gaf zelfs Mavis' geduld het op. „Ik blijf hier niet", zei ze. „Je bent on mogelijk, Michael. Het verwondert me niets, dat geen enkele verpleegster het met je uithoudt". „Goed zoo. Ga maar weg." riep hy uit. „Jullie vrouwen zyn allemaal eender. Jullie blgven nooit iets of iemand trouw. Als er moeilijkheden zijn Hij brak den zin plotseling af, toen Mavis, die buiten zichzelf was door al de gebeurtenissen van dien da,t, hem door elkaar rammelde,' juist op het oogen blikdat lady Lascott in de deurope ning verscheen. Een '.ogenblik bleef de dame als vastgenageld staan. Dan storm de ze- op Mavis af. „Nu is tocl. m'n geduld ten einde. U kunt onmiddellijk vertrekken", comman deerde ze. „Zij kan er niets aan doen, moeder. Het is alles mgn schuld. Ik was erg onhebbe- lgk, maar ik ben ook zoo moe. Zij is de eenige, die mg goed verzorgt. Zuster Cass- lene, ik vraag excuus voor wat ik gezegd heb. Neem het my alsjeblieft niet kwalgk". „O, Michael, ik ik wilde je heelemaal niet door elkaar rammelen. Het spyt me zoo. Je moeder heeft gelijk., Ik moet maar weggaan. Ik ben niet geschikt voor ver pleegster". „Ik wil graag je excuses aannemen. Moeder vergeet, dat ik geen kind ben. Ik ben volkomeh in staat om me zoo noodig te verdedigen tegen zoo'n opgewonden standje als jy bent", grinnikte hg en daar mee was de vrede hersteld. Den volgenden morgen, toen Tony het ziekenhuis uitkwam» stond hij plotseling tegenover Hilda Bloom, zy vroeg hem te spreken over de te openen inrichting, waarbg Tony geïnteresseerd was. Of zijn in aanmerking kon komen voor een even- tueele vacature? Ze was het ziekenhuis moe Tony, kende haar werk. Tony dacht even na. Ze was inderdaad een uitstekende verpleegster, maar hy had er haar meer dan eens van verdacht, dat ze Mavis het teven moeilgk maakte. „Neen", was zijn antweoVd. „Ik kan het niet doen. Ik heb zuster Casslene al aan genomen. U bent geen vriendin van haar en ik wil geen wrijvingen in den staf hebben. U kunt er op rekenen, dat ik u zal helpen, hier vooruit te komen, als de gelegenheid zich voordoet." Tony vervolgde zijn weg, Hilda woedend achterlatend. Toen Michael hoorde, dat dé inrichting van Tony aan het einde van de week zou worden geopend, gaf hij als zgn wensch te kennen, daar te worden opgenomen-. Maar Tony ontnam hem die hoop. Hg ver telde hem, dat, dank zg de zorgen van Mavis, zijn been zoo hard vooruit ging, dat hy met inachtneming van de gewone voorzichtigheid geen verpleegster meer noodig zou hebben. Janet had in'tusschen de haar aange boden betrekking aanvaard. Ze hield zich nu 'eiken dag bezig met de uiteindelijke inrichting van het gebouw. Het was haar idee, elke kamer een eigen kleur te geven. Mavis, na. afscheid te hebben genomen van Michael eü zijn moeder w^lke laat ste haar met een zucht van verlichting zag vertrekken installeerde zich in haar kleine kamertje in, „Ridgeway Huis" en vond het vreemd, deel uit te maken van zoo'n kleine staf. Ofschoon de discipline er streng was, heerschte er een geest van goede kameraadschap. De directrice wist alles van haar, hoe ze plotseling in het ziekenhuis werd ^ntslagen én dat Tony hooptè, dit meisje te trouwen, dat op zoo vreemdsoortige wyze door haar vader was onterfd. (Wordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5