het doornige pad Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 11 Augustus 1941 DE SPANNINGEN IN HET VERRE OOSTEN. De legerberichten van gisteren. Een ooggetuigenverslag van het Oostfront. JAPAN TROUW AAN ZIJN VERPLICHTINGEN. A.B.C.D.-ring sluit zich om Thailand. Naar aanleiding van de verklaringen, die fle Japansche minister van buitenlandsche zaken tegenover vertegenwoordigers van D.N.B. en Stefani heeft afgelegd, merkt jnen in Italiaansche politieke kringen het volgende op: 1. Dat Japan, terwy'1 het zijn trouw aan het Driemogendhedenverdrag be vestigt, Duitschland en Italië bereid vindt, de samenwerking tusschen de' drie staten te bekrachtigen en te ver sterken met het oog op de toenemende bedreiging. 2. Dat de spilmogendheden volkomen begrijpen, dat Japan vastbesloten is, zich tegen omsingeling te verzetten, te meer, waar haarzelf de oorlog is opgedrongen door een dergelijke ma noeuvre van Engeland. S. Dat de rustige engereserveerde houding van Japan tegenover de Sov jet-Unie geheel begrijpelijk voorkomt/ omdat, van welke manoeuvres de Ver. Staten zich ook. mogen bedienen om tot samenwerking met de Sovjets te komen, de besluiten van Japan toch uitsluitend bepaald zullen worden door de houding van Moskou tegenover deze Amerikaansche pogingen. Men begrijpt te Rome, dat voorzichtig heid en waakzaamheid noodig zijn. Men heeft dan ook begrip en sympathie voor Japans streven om den toestand meester te blijven. De correspondent van.' de „Jómioeri Shimboen" te Bangkok meldt, aldus het D.N.B., dat de openbare meehing van Thailand voor Japan ingenomen blijft, on danks het feit, dat de Engelsch-Ameri- kaansche propaganda van den A.B.C.D.- ring nog nauwer om Thailand gesloten wordt. De Japansche correspondent meldt verder, dat thans 20.000 man der Joennan- troepen in Birma aan de grens van Thai land zijn geconcentreerd. Zij zijn slecht uitgerust, doch zouden waarschijnlijk bin nenkort door beter bewapende troepen wor den afgelost. De Britsche troepen breidden van de grens van Malakka huii stellingen uit. De spoorlijn tusschen Singapore- en Bangkok wordt blijkbaar voortdurend door vooraanstaande personen van de A.B.C.D.- mogendheden gebruikt. DE VERDEDIGING VAN BRITSCH- INDIÊ. De „Hotsji Shimboen" meldt dat de En- gelschen de militaire verdediging van Britsch-Indië steeds meer versterken. On danks alle onderdrukkingsmaatregelen, zoo wordt in het Japansche biad verder ge zegd, neemt de houding van de Britsch- Indische bevolking tegen den oorlog en tegen Engeland voortdurend toe. In maand Julizijn 79 gevallen van opstanden tegen het Engelsche bestuur in verschil lende deelen des^ lands bekend geworden^ Alles duidt er op, dat deze beweging eer der 'toe- dan af zal nemen. ENGELSCHE LUCHTSTRIJD KRACHTEN IN HONGKONG VERSTERKT. In een extra-bericht meldt het blad Tokio Asahi-Sjimboen, dat Engeland thans be sloten heeft zijn luchtstrijdkrachten in Hongkong te versterken. In Hongkong werd eind Juli een tweedaagsche luchtbe schermingsoefening 'gehouden en men neemt aan dat men van de duisternis ge bruik heeft gemaakt, om vliegtuig-mate riaal en munitie aan land te zetten, zoo meldt het Japansche blad. Verscheidene Amerikaansche vrachtschepen zijn in de haven van Hongkong binnengeloopen om oorlogsmateriaal binnen te brengen. Ver der is waargenomen, dat op het militaire vliegveld ongeveer 50 vliegtuigen in aan bouw zijn, en dat er sinds een week voort durend Spitfifes boven -Hongkong vliegen. Men 'kan nog niet overzien of de vliegtui gen in Hongkong blijven of aan Tsjoeng- king geleverd zullen worden. DE „WARSPITE" DEMÓNSTREERT TEGEN THAILAND. De Japansche pers publiceert groot op gemaakt een Domei-bericht uit Sjanghai, volgens hetwelk het Britsche 30.000 ton metende slagschip „Warspite" uit Singa pore is uitgeloopen om zich via Manilla naar een haven aan de Westkust van Ame rika te begeven, teneinde gerepareerd te worden, zoo meldt het D.N.B. De „War spite" is naar Singapore gekomen, naar in het Japansche bericht wordt gezegd, om daar zware schade te herstellen, die de bodem op de Middellandsche Zee had op- geloopen. De voor de reparatie noodige materialen waren echter in Singapore niet aanwezig. Daarom werd besloten het schip naar een Amerikaansche haven ,te bren gen. Een ooggetuige meldt, dat de „War spite" groote gaten heeft boven de water linie. Het schijnt, zoo wordt in het Domei- bericht gezegd, dat de „Warspite" zijn tochtnaar de Ver. Staten gebruikt heeft als een gelegenheid vóór een demonstratie tegen Thailand. De Japansche bladen spre ken in dit verband opnieuw van een bedrei ging van Thailand door. Engeland. Duitschland strijdt voor Europa Doodstraf voor hulp aan den vijand. WEGENS HET VERLEENEN VAN ONDERDAK AAN ENGELSCHE VLIEGERS. Vrijdagmorgen is vopr den krijgsraad van den bevelhebber in de luchtgouw Bel giëNoord-Frankrijk een proces gevoerd tegen verscheidene Belgen, die beticht wer_ den van verleening van onderdak aan een Engelschen vlieger, wiens toestel in de omgeving van Maaseyk omlaag geschoten was. Eind Mei j.l. klopte op een avond een Belg, Meltior geheéten, aan de tuinpoort der woning van de familie Fraipont in een voorstad van Luik aan. De dochter des huizes, Lucie Vis, deed open. Meltior ver klaarde haar, dat hij als oude bekende van haar moeder, Constance Fraipont, rekende op de vriendschappelijke gevoelens dér fa milie jegens Engeland en haar daarom ver zocht onderdak te verleenen aan een En gelschen -vlieger, die in de omgeving een noodlanding had gemaakt en hem had ver gezeld. De - piloot was niet gekwetst en hoopte op de hylp van Meltior om de gevangen schap te ontgaan. Meltior wist, dat Con stance Fraipont van Engelsche afkomst en het geheele gezin pro-Engelsch georiën teerd was, hetgeen Constance had bewe zen door vrijwillige ballingschap in Enge land tijdens deh wereldoorlog;. Lucie Vis verklaarde zich derhalve bereid den vlie ger in huis te nemen en haar ouders maak ten ook geen bezwaar om hem aan de na<-' speuringender Duitsche autoriteiten te onttrekken. Ondanks de discretie, waarmee het ver blijf van den Engelschman was omgeven, kwam dit feit ter kennis van de Duitsche politie, die bij eeh huiszoeking den" Engel schen soldaat ontdekte en overging tot ar restatie van alle schuldige leden van -het gezin, namelijk van Lucie Vis, haar moe der, Constance Fraipont en haar vader, Emile Au guste Fraipont, een Luikschen industrieel. Het drietal werd met mevrouw Meltior, wier man op de vlucht was ge gaan, voor den krijgsraad gebracht. In de woning van mevrouw Meltior vond de po litie documenten, waaruit medeplichtig heid aan anti-Duitsch gekuip ondubbelzin nig bleek. De verdachten werden verdedigd door een advocaat van de luchtmacht .die wees op de omstandigheid, dat de daad der eerste drie' beklaagden voortsproot uit menschlievend gevoel, waaraan zelfs geen afbreuk was gedaan door hun kennis van het verbod. In de motiveering van het vonnis be toogde de krijgsraad, dat niet met den gevoelsachtex'gi'ond, doch uitsluitend en alle'en met de feiten rekening gehouden kon worden. De bevolking is er dobr de kranten en door plakkaten herhaaldelijk op - gewezen, dat verleening van onderdak aan een vijandelijk onderdaan ten strengste is verboden. Eveneens is aan de bevolking meegedeeld, dat overtreding van dit ver bod de doodstraf ten gevolge kan hebben. In dezen geweldigen strijd, dien Duitsch land thans voert, is het onmogelijk een dergelijke zware overtreding van de oor- logswetten zondek de strengste straf te laten passeeren. Met jxet oog hierop werd Lucie Vis en haar ouders tot dé doodstraf veroordeeld. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: De krijgsverrichtingen in het Oos ten blijven volgens de plannen ver- loopen. Vrij sterke formaties gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloo- pèn nacht met bijzonder goed resul taat bewapeningsbedrijven, ver- këerswerken en ravitailleeringsin- richtingen in Moskou gebombar deerd. In het centrum va$ de stad en ten Noorden van de bocht van de Moskwa, ontstonden talrijke groote branden. Nadat de strijd van het Duitsche luchtwapen tegen de luchtmacht der Sovjets ook in de laatste dagen met groot succes ver loop en was, heeft de vijand aan het geheele Oostelijke front, met- inbe grip van het Finsche gevechtsgebied sinds 22 Juni meer dan 10.000 vlieg- tuigen verloren. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleeringsscheep- vaart heeft opnieuw groote succes sen opgeleverd. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag ten Oosten van de Faroereilanden een vrachtschip van 60Ö0 brt. tot zinken en vernietigden in den afgeloopen nacht voor de En gelsche Zuidoostkust vier koopvaar dijschepen met tezamen 23.000 b.r.t. die deel uitmaakten van een con- 'vooi. Ten Oosten van Great Yar mouth werd een groot vrachtschip - met bommen bestookt. Het vaartuig geraakte in brand. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 8 op 9 Augustus brachten' gevechtsvliegtui gen een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken en beschadigden een lichten Britschen kruiser door bomtreffers. In den afgeloopen nacht waren vvederom luchtaanvallen gericht op havens aan de Schotsche Oostkust en op militaire werken in het graaf schap Leicester. Aan de kust van het Kanaal verloor het Britsche luchtwapen gisteren in luchtgevech ten 16 en door luchtdoelartillerie 3 vliegtuigen. Eén eigen vliegtuig ging verloren. De vijand vloog noch over dag, noch des nachts naar het ge bied van het Duitsche rrjk. BEPALINGEN BETREFFENDE HET NEDERLANDERSCHAP. In het Zaterdagverschenen Verordenin genblad', is opgenomen de derde verorde ning van denrijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende eenige bepalingen ter zake van het Ne derlanderschap. Hierin wordt het volgende bepaald. Het verkrijgen van de Duitsche na tionaliteit door Nederlanders, doet het "Nederlanderschap slechts dan verlie zen, wanneer de betreffende persoon of, indien deze minderjarig is, zijn wette lijke vertegenwoordiger voor hem bin nen een jaar na het verkrijgen van de Duitsche nationaliteit verklaart, dat hij afstand doet van zijn Nederlander schap. i Deze verklaring dient te worden afge legd tegenover den burgemeester der ge meente, in welk bevolkingsregister de be treffende persoon is ingeschreven of laat stelijk was ingeschreven. Is of was de be treffende persoon in het centrale bevol kingsregister ingeschreven, dan treedt in deplaats, van den burgemeester het hoofd van de rijksinspectie van de bevolkings registers. Hetzelfde geldt, indien de betref fende persoon nog nimmer in een Neder- landsch bevolkingsregister was ingeschre ven. De verklaring dient, hetzij ten overstaan van de vorenbedoelde instantie, hetzij schriftelijk aan haar te worden afgegeven, ring proces-verbaal opgemaaktindien zij In het eerste geval wordt van deN verltla- schriftelyk wordt afgegeven, dient de handteekening van hem, die de verklaring aflegt, door een daartoe op grond van de geldende rechtsvoorschriften bevoegde in stantie (dienst) of persoon te z(jn gelega liseerd. Dë instantie dient hem, die de verklaring aflegt, kosteloos een schriftegke bevesti ging te geven, dat en wanneer hij de ver klaring heeft afgegeven. De .verklaring heeft terugwerkende kracht tot op het tijdstip, waarop de be treffende persoon de Duitsche nationaliteit heeft verkregen. Deze verordening is Zaterdag in werking getreden.. HET ITALIAANSCHE. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte gisteren bekend In Noord-Afrika activiteit van de artil lerie aan het front van Tobroek en Sol- loem. Formaties van ons luchtwapen heb ben in Mersa-Matroe havenwerken en voor anker liggende schepen gebombardeerd en branden veroorzaakt. Andere eenheden de den aanvallen op vijandelijke schepen ten oosten van Sidi-el-Barrani. De vijand ondernam vluchten naar Beng hazi, Derna en Bardia. In Oost-Afrika herhaalde het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op de vesting werken' van Gondar. In Griekenand bombardeerden eenige En gelsche vliegtuigen de stad Corinthe. In het centrale bekken van de Middel landsche Zee bracht een van onze torpedo booten onder bevel van den fregatkapitein Carlo di Lowemberg in samenwerking met een verkenningsvaartuig van de marinè een vijandelijken onderzeeër tot zinken. De strijd tegen de Britsche scheepvaart. Het D.N.B. meldde Zondag De laatste 24 uur zijn 37.000 b.r.t. Britsche koop-, vaardtjscheepsruimte door het Duitsche luchtwapen vernietigd. In de wateren om de Britsche eilanden brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen op 9 Augustus en in den nacht vari 9 op 10 Augustus vijf koop vaardijschepen, grootendeels behoorende tot krachtig beschermde konvooien, met tezamen 29.000 b.r.t. tot zinken en bescha digden een ander groot koopvaardijschip op ernstige wijze. Collectieve arbeidsovereenkomst In de textielnijverheid. De onderscheiden werkgeversvereenigin- |jen en werknemersbonden in de textielnij verheid hebben een collectieve arbeiders- overeenkomst aan het college vari rijks bemiddelaars ter goedkeuring voorgelegd. Hier op is dezer dagen gunstig beschikt. Hiermede is,- zoo meldt de persdienst van het N.V.V.7 voor de eerste maal voor het grootste deel der textielindustrie een col lectieve arbeidsovereenkomst in werking getreden. Jarenlang is door de vakbonden voor een. collectief contract actie gevoerd, waarvan de noodzakelijkheid de laatste jaren, ook in werkgeverskringen, meer en meer werd gevoeld. Het contract is nog niet volledig. Een belangrijk punt, de rege ling van minimumloonen, ontbreekt nog. De behandeling hiervan zal spoedig be ginnen en de vakbonden hopen ook dit belangrijke probleém spoedig tot een op lossing te brengen. In afwachting van het in werking treden van een nieuwe loonrege ling met minimum-loonbepalingen, is on-. langs een bijslagregeling tot stand ge bracht, die vrijwel overal is ingevoerd. Voorts hebben besprekingen plaats gehad met vertegenwoordigers van de vijf werk geversverenigingen in de brei- en tricót- indüstrie. Overeenstemming werd verkre gen over hetzelfde contract als met de acht werkgeversverenigingen is overeen-, gekomen. Deze C.A.O. zal thans aan het college van rijksbemiddelaars worden toe gezonden, terwijl het eveneens in de be doeling ligt de verbindend verklaring aan' te vragen. Voor deze groep is reeds goed keuring ontvangen voor het invoeren van een week vacantia in dit jaar. De Sovjet-barbarij onthuld. Het was Zaterdag 9 dezer een bijzondere dag op de persconferentie, die naar ge woonte in het gebouw Kneuterdijk 20 plaats vond, zoo meldt men uit Den Haag. De leider van de reizen; welke door buiten landsche journalisten en deskundigen naar de verschillende fronten in dezen oorlog reeds gemaakt werden, ritmeester Freude- mann, vertelde er over zijn belevenissen aan het Oostelijk front Ritmeester Freudemann leidde sinds het begin van den oorlog reeds ruim 200 der gelijke reizen. Deze reizen 'strekten zich over alle oor logsgebieden uit, zoo beleefden buitenlan ders als ooggetuigen den veldtocht in Po len, zagen de gruwelen in Bromberg^ trok ken door Noorwegen, reisden door het Westen, beleefden, den val van Duinker ken, den intocht in Parijs en den wapen stilstand te Compiègne op 21 Juni 194Q, maakterf den Griekschen veldtocht meè en zagen de Metaxa'slinie, de Thermo- pylen en Athene. Gezamenlijk werd op déze reizen, die met elkander ruim. 1500 deelnemers "telden/ fnëèr dan 350.ÖQ0 'km afgelegd. Reeds werden sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjets vier reizen door ritmeester Feudemann georganiseerd en wel: de eerste naar Lemberg, de tweede naar de omgeving van Brestlitowsk en Bialystok, de derde door Litauen en Let land, de vierde naar Minsk. In de bladen leest men vaak over de ravitailleering van een leger en begrijpt, dat de zoogenaamde „Nach- schub" een ontzaglijke organisatie ver- eischt. Hoort men uit eigen aanschou wing vertellen, hoe de groote wegén naar het Oosten door collone op col- lonne in beide richtingen in beslag ge nomen worden en allés met de regel maat van een uurwerk verloopt, maar ook verloopen moet, dan begint men in superlatieven te denken en ver staat, welk een overweldigenden in druk deze ontzaglijke oorlogsmachine- rie op den ooggetuige dezer dingen maken moetT De gruwelen. Wat te Lemberg gezien werd is reeds bekend. Men kan niet verwachten' er nog iets nieuws over te hooren. Maar toch stemt het tot "voldoening, dat een negental buitenlandsche beroepsverslaggevers, ook ten deele uit landen, die allerminst pro- Duitsch genoemd kunnen worden, dadelijk in de eerste dagen van de ontdekking der gruwelen in de gelegenheid geweest zijn met eigen oogen te constateeren, dat in de gegeven berichten geen overdrijving school, veeleèr soberheid en vrees voor al te groo te rauwheid overheerscht heeft. De werke lijkheid is inderdaad niet te beschrijven en heeft vastgelegd, hoe in het Sovjet-para dijs beesten heerschen. Dezen indruk krijgt men opnieuw bij de schildering van den toestand der gevangen genomen troepen, waarbij o.a. officieren werden gevonden, die hun laarzen tégen cigaretten verkwanselden en blootsvoets liepen, een overste, die slechts twee jaar op een legerschool geweest bleek te zijn en geen brief schrijven kon, jongens,- ternau wernood de kinderschoenen ontwassen, die ongeoeferiö het kanonsvuur ingejaagd wa ren, vrouwelijke soldaten, enz., enz.-En dat alles in een bonte mengeling van rassen en volken, bij welker typen cn 'cultuurtoe stand men zich eenige eeuwen in de ge schiedenis terug verplaatst waant. De 2e reis, die de slagvelden van Byali- stok tot hoofddoel had, bracht onder den indruk van het 't, wat er van Europa en onze cultuur terecht had moeten "tornen, indien de enorme wapenmapa, over welke de Sovjets bleken te beschikken en in de gebieden der Duitsche grenzen als een dreigend monster van gigantische afme tingen gereed stond, gelegenheid gekregen had, eigen marschroute te vólgen. Aan de reis door Litauen en Letland namen een 15-tal buitenlandsche journa- lièten deel: In het mooie, oude Riga, de stad met uit de middeleeuwen stammende rijke cul tuur, heeft het sSovjèt-barbarisme Azia tisch huisgehouden. De hooge St. Petri- kerk, het hervormde huis der zwarte hoof den, al die oud gedenkteekenen rondom het raadhuisplein, ze bestaan niet meer, behalve symbool midden dezer ver schrikkingen het groote steenen Roland- beeld. Cultuur en Sovjet-rapaille blijken elkander niet te kunnen verdragen. In zijn slotwoord zeide de leider der persconferentie de heer Janke, hoe de Sovjets het dusgenaamde Sovjet-paradijs nu 25 jaar lang van de buitenwereld heb ben afgesloten en daartoe zelfs aan de grenzen een 50 km diepe, onbewoonde zóne des doods schiepen, met het dubbel doel de beyvoners der Sovjet-Unie in het geloof te laten, dat het aan de andere zijde dier zóne des doods nog ellendiger was dan bij hen, en de overige volken der Gereld eiken blik in de Sovjetwereld onmogelijk te ma ken. Thans is de sluier .van al deze ge heimenissen afgerukt en ziet de verkom merde bevolking der Russische landen Europa terug, ziet Europa deze mede- riienschen terug. Voor onze oogen breidt zich thans een volkerenwereld uit, die onder de schrikkelijks te uitbuiting tot een peil omlaag gedrukt is, als zelfs voor het vee in West-Europa nog te laag zou zijn en maken we kennis met een terreur-regi- me van een dergelijke wreedheid en tegen natuurlijkheid als de wereld nog nooit ge kend heeft. PRANCES BRAYBROOKE 4iy Een aardig, gli-ilachend dienstmeisje liet hem binnen en bracht hem in de mooi ste kamer, die hij ooit had gezieh, waarin overal zoet-geurende bloemen stonden. Lorelli, die van haar stoel oprees om hem te begroeten, zag er jonger uit dan ooit. Ze had een eenvoudige witte jhpon aan. Ze was zoo. natuurlijk, zoo vriendelijk. Toen de maaltijd was afgeloopen, begon nen ze te repeteeren. Ze gaf zich voor hem de grootste moeite., Hij bedankte haar allerhartelijkst, toen zij tenslotte ver klaarde, dat hij zijn spel niet meer kon verbeteren. Morgen u de scène prachtig gaan. Hij was juist in onderhandeling over den aankoop van een tweede-handsch auto. Zou ze eens met hem mee willen rijden, vi'oeg hij. ».Hc bestuurde vroeger een vrachtauto voor mijn firma en ik heb dus wel ver stand van chauffeeren." Hij was niet in het minst beschaamd over zijn nederige afkomst, „Dat wil ik graag", beloofde ze. „En dan moet jij me leeren rijden, want ik; heb vroegen wel een wagen gehad, maar ik heb er nooit zelf mee gereden." Hij beloofde het dadelijk. Dat zou een manier zijn om haar iets tex-ug te geven voor de vele hulp, die *ze hem zoo vrien delijk verleende. De auto, waar hij zijn zinnen op had gezet, werd werkelijk zijn ejgendom. Een bijna nieuw model. Zijn bleven 'lang had hij al vexiangd, er een te hebben. Daar hij eèn drietal dagen vrij-af had, wilde hij eens naar huis rijden om zijn moeder op te zoeken. Hij had expres verzuimd, haar te laten weten, dat hij weer in het land was, en zij verkeerde in volkomen onwe tendheid omtrent de verandering van zijn beroep. Wat zou ze verrast zijn! Vlak bij huis kwam hjj Hilda Bloom tegen, px*ecies als zij altijd geweest was, keurig netjes in haar e-.voudige mantel pakje. "Ze keek hem ongeloovig aan, toen hij stopte en haar riep. „Sam!" zei ze: „Droom ik? Ben je het werkelijk?" Hij was totaal veranderd. „Heusch", gaf hij glimlachend ten ant woord. „Stap in, dan zullen we mijn moe der gaan vei'rassen. Ik kom juist uit Lon den." Hilda, die instapte, zag dat hij ?ijn oude handkoffer achter' in den auto lia-d staan. „Heeft iemand je een auto gelèend? Wanneer ben je uit Amerika teruggeko men?" vx'oeg ze. Ze vroeg zich eveneens af, hoe hij aan die chique kleeren kwam, die haast nog beter waren dan. de klee ren, die Tony Dare droeg. „Meer dan zes weken geleden", gaf hij ten antwoord, „en dit is mijn eigen auto." „-Dan gaat het je zeker goed?" infor meerde ze, op haar lip bijtend. Iedereen in Ardell kende op het oogen- blik den inhoud van het testament van John Casslene en iedereen wist ook, dat Mavis had geweigerd bq haar stiefmoeder te blijven wonen en hét verpleegsterwerk weer had opgenomen. „Met mij gaat het heel goed inderdaad", gaf de jongeman met een geheimzinnig lachje ten antwoord, terwijl hij stopte voor het bekende huis. Mevrouw Hart hing juist schoone gor dijnen op, toen de auto voor haar huis stil hield. Nauwelijks had ze gezien, wie er uit fetapten, 'of het schoot haar in de gedachten, dat alles uiteindelijk toch was goed gekomen. Sam was terug en bracht Hilda mee! Het was duidelijk, dat ze de beste vrienden waren. „Be wist niet, dat je uit Amerika terug was", zei ze, terwijl ze haar zoon een wellcomstzoen gaf. „Het schijnt, dat je een veel betere betrekking hebt", vervolgde ze, met een blik op den auto. „Een veel betere betrekking", lachte Sam. „Kom maar mee naar binnen, dan zal ik alles wel eens vertellen." De beide vrouwen wisten niet hoe zij het hadden, toen Sam haar van zijn con tract bij de filmmaatschappij vertelde. Zij wilden er eerst niet aan,, maar zijn ver halen waren Zoo overtuigend; dat zij die uiteindelijk wel moesten gélooven. Het drong zoo langzamerhand tot Hilda door, dat Sam mijlen ver van haar af was komen te staan en dat ze de hoop, om ooit met hem te kunnen trouwen, wel kon opgeven. Toen het voor Hilda tijd was, om naar het ziekenhuis terug te keeren, stond hij erop, haar er in zijn auto heen te rijden. Nadat hij haar bij het ziekenhuis had afgezet, besloot Sam nog even Maxford rond te rijden, alvórens zich weer naar huis te begeven, waar zijn moeder voor deze gelegenheid een extra maaltijd be reidde. Hij zuchtte, toen hij' den weg inslóeg, dien Mavis en hij hadden genomen dien Zondag, nadat ze in het ziekenhuis was gekomen. Hoe gelukkig waren ze toen ge weest. Hij zou nu genoeg geld hebben om met haar' te trouwen, als ze nog om hem, gaf. In deze gedachten verzonken, reed hg een smalle schaduwrijke laan in, die zich door het landschap slingex-de. Hij stopte met een schok, toen van den tegenover- gestelden kant een groote glinsterende auto kwam aangereden. Deze auto stopte eveneens. Sam keek beworiderend naar dezen auto toen hij pogingen deed om zijn wagen aan den kant van den weg te krij gen, teneinde jien anderen te laten pas seeren. Langzaam richtten zijn oogen zich op de inzittenden. Er zaten 'drie menschen in den auto een jorigen geleund in kussens Tony Dare en Mavis! Het'zien van haai* benam hem zijn adem. Mavis praatte en lachte met den dokter tegenover haar. Tony had erop gestaan haar en haar patiënt Michael Lascott dezen middag mee uit te ne men in zijn auto, die hij juist Had ge kocht. Op dat oogenblik keek Mavis op en her kende ze den man met het tamelijk grim mige gezicht in den anderen auto. „Sam!" riep'ze uit, terwijl ze haar hoofd buiten het portier stak. „O, Sam, ben je Werkelijk teruggekomen HOOFDSTUKXXIV. Gedurende enkele ©ogenblikken keken Mavis en Sam elkaar aan, dan sprak de jongeman, die nu heel zeker van zichzelf was. „Mavis! Is dat een prettige verrassing", zei hij beleefd, alsof ze nooit anders dan toevallige kermissen waren geweest. „Ik verwachtte niet je te ontmoeten - "en dokter Dare evenmin. Ja, ik ben terug uit Amerika. Ik heb hier een andere en betere betrekking gekregen. Ik heb mijn moeder opgezocht. Je ziet er best uit", voegde hij cr aan toe. .(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5