het doornige pad De heer H. J. Woudenberg kondigt belangrijke sociale maatregelen aan. INCASSO-BANK $ou*c*e°IET€Vv VRIJWIL^gllGIOEN Burgerlijke Stand PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 9 Augustus 1941 Derde Blad 0 Wijziging in de regeling van de ziekteverzekering. BIJSLAGENOP INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSRENTEN. De heer H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V, heeft gisteren in een bijeen komst van functionarissen van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen in Krasnapolsky te Amsterdam eenige urgen te problemen van den dag "behandeld en tevens eenige zeer belangrijke maatregelen van socialen aard aangekondigd. Twee verordeningen betreffen den uitbouw van ,dé wettelijke ziekteverze kering en een andere betreft financi- eele verbeteringen voor rentetrekkers door het- verleenen van toeslag op de thans geldende wettelijke regeling. In zijn rede besprak de heer Wouden berg allereerst de houding van de confes- sioneele bonden. De leiding van de confessioneele bonden heeft, aldus spr., duidelijk bewezen, afwij zend te staan tegenover elk constructief Werk. In scherpe tegenstelling daarmede ver schijnt de houding van het N.V.V., dat on der alle omstandigheden zijn taak met alle kracht voortzet. Spr. sprak" vervblgens over zijn benoe ming tot commissaris Van de confessionee le bonden. •Dat alle Nederlandsche arbeiders deel zullen uitmaken van één organisatie, was en is het ideaal van haast alle 'arbeiders, die het ernstig met hun stand in het volk meenen. Het is duidelijk, dat er voor de arbeiders maar één mogelijkheid bestaat, om zich voor hun volle waarde te doen gelden, d.w.z. een rechtvaardige plaats in het volk te verkrijgen. Deze mogelijkheid is een sterke en hechte organisatie, onge acht politiek inzicht of religieuze overtui ging. De pracfcjk heeft voldoende bewe zen, dat er op sociaaal-economisch terrein geen religieuze botsingen ontstaan. Het zou de dwaasheid ten top zijn gevoerd, wan neer het mogelijk ware, voor katholieke, protestantsche of ander3 denkende arbei ders velschillende arbeidsvoorwaarden te scheppen of te bestendigen. Het geldt hier immers algemeene volks- en arbeidersbe langen. Deze overtuiging heeft altijd" in de bij het N.V.V. aangesloten organisaties ge-; heerscht, al moet weliswaar worden er kend, dat de nauwe verbintenis, die de moderne arbeidersbeweging had met de sociaal-democratische arbeiclers-partjj*' een belemmering was vöor de confessioneele arbeiders om zich daarbij aan te sluiten. Nu echter, het N.V.V. los is gemaakt van die 'politieke banden, kan ik zeggen, dat een groot deel van de bestuurders en zeker ook van de leden over deze verbreking niet rouwig is gestemd. De goede vakvereeni- gingsman toch heeft zijn werkgebied steeds gevonden op het terrein, waar hp de soci aal-economische belangen van\zijn leden kan behartigen en verbeteren. Hoe dit ook zij, ons volk moet ook in dezen tijd verder leven en er mag geen stilstand komen op het geSiéd va?i alle sociaal-economische mogelijkheden. Ik her haal nogmaals, dat het N.V.V. thans aan geen enkele politieke partij is gebonden en geen mantel-organisatie van welke partij of beweging ook. Ik heb in het jaar,, dat ik commissaris van het N.V.V. ben, deze lijn strak opgevolgd. DE VOORSTELLING VAN KERKE LIJKE ZIJDE. Wanneer dan ook van kerkelijke .zijde een voorstelling van zaken wordt gegeven, waaruit men zou kunnen afleiden, dat be paalde maatregelen in het bijzonder tegen katholieke instellingen zijn genomen, dan is difc bewuste misleiding met het doel, voor zich zélf een sfeer van martelaar schap te scheppen. Spr. citeerde in dit verband een schrijven van den heer De Bruyn, voormalig voor zitter van het R.KJ. Werkliedenverbond en betoogde vervolgens, dat de eenige ideëele ondergrond is het verlangen naar een groote, alles-omvattende organisatie van arbeiders. De rechten en aanspraken vaa de leden der confessioneele bonden moeten onaangetast blg'vem Aan deze rechten is niet gekort, aldus de heer Woudenberg, zooals Zondag in Nederlandsche Kerken onwelwillend werd uitgedrukt. Integendeel, daar is alles gédaan en met resultaat, om deze rechten en aan spraken te verbeteren en te vergrooten, ik behoef hiertoe slechts te noemen, alles wat in één jaar tijds is geschied ten op zichte van het arbeidsrecht, de arbeids bemiddeling, de ontslagverordening, de werkloosheidsverzekering, de wachtgeldre geling, de werkverruiming, steun- en ar menzorg, loon- en arbeidsvoorwaarden, so ciale verzekering, loonbelasting, bestrijding van de werkloosheid en de huuropzegging. Niet de Rijkscommissaris en niet, ik, aldus spr. maar ieder, die in deze dagen met geestelijke dwangmaatregelen de ar beiders aanraadt, om niet langer lid te blijven van hun organisatie, berooft den arbeider->van alles, wat hij in lange jaren moeizaam tot stand heeft gebracht. De arbeider, die er gevolg aan geeft en vóór dwangmiddelen zwicht berooft zich zelf. Ook de eenheid van den arbeid komt. Deze voor dezen tijd noodzakëlijke voorschrijden- de gedachte maakt geen halt voor welken dwang ook, noch voor het booze gezicht van den vakbondsbestuurder, noch voor dat van een bisschop. Op het terrein van den nationalen arbeid, die het geheele' volk aangaat, moet men in saamhoorigheid samenwerken en vol doenden gemeenschapszin hebben, om op dat terrein Jfck als één volk naar voren te treden. Wie wegloopt, verbeurt zijta deel. 'De brief, die Zondag in de Nederland sche kerken is voorgelezen, heeft met godsdienst niets te maken, maar is eën verlengstuk van de oorlogvoering. Wij gelooven, zoo vervolgde de heer Woudenberg, in een goddelijke ordening, in een voorzienigheid, die rechtvaardig is, een Schepper.van de aarde en de rassen, die haar bewonen en naar die scheppings orde zullen alle volken zich moeten richten. Er is geen kerk, die een monopolie op deze scheppingsorde bezit en ik hen er van overtuigd, dat de macht van een volk, door de voorzienigheid voorbestemd om het bolsjewisme uit te roeien, leiding zal heb ben in de nieuwe ordening, waarin de vol ken van Europa gelooven. DE ZIEKTEVERZEKERING. Spr. behandelde vervolgens de sociale voorzieningen en besprak allereerst de practijk van de ziektewet, waarin met sociale omstandigheden te. weinig rekening werd gehouden. Hierdoor kwamen de be langen van deneconomisch zwakke vaak in het gedrang en het is te begrijpen, dat de verzekerde met de primitieve wettelijke ziekengeldvérzekering niét tevreden kan zijn, hetgeen 'spr/ nader toelichtte. Het N.V.V. heeft nu na maanden lange voorbereiding en talrijke verhan delingen en besprekingen het zoover weten te brengen, dat de goede ge dachte, die al in art. 50 tot uiting komt, in de daad kan worden omgezet. De tegenstand is overwonnen en met de komende verordeningen, die wij de zer dagen kunnen verwachten en die binnenkort in werking zullen treden, is de weg gebaand voor een goed ge regelde wettelijke ziekteverzekering. VERPLICHT LIDMAATSCHAP VAN EEN ZIEKENFONDS. De inhoud van deze beide verordeningen is in het kort de volgende/ Van de inwerkingtreding van de veror* dening af moet de verzekeringsplichtige arbeider (werknemer) naar de voorschrif ten van de Ziektewet lid zijn van een ed& kend ziekenfonds. Is hij geen lid van zulk een ziekenfonds, dan kan hg in de toekomst Middelburg Vraagt nadere inlichtingen J t> ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegen stelling met den huidigen toestand behoeft de werknémer dè kosten voor het zieken fonds niet alléén te betalen. Ook de werk gever heeft zijn deel bij te dragen, door dat hij wettelijk wordt verplicht de heift van de premie, dat zijn de halve kosten voor het ziekenfonds, te betalen. De contributie of de premie wordt niet meer naar het aantal verzekerden per ge zin berekend, maar in procenten van het arbeidsloon. Daardoor wordt bereikt, dat de»economisch zwakkere in verhouding niet meer wordt belast dan de beter gesitueerde. Dit contributie-systeem belast iederen verzekerde naar zijn economisch vermo gen en is daarom sociaal rechtvaardiger, Aan dit systeem ligt de gemeenschaps gedachte één voor allen, allen voor één ten grondslag en het beoogt de kameraadschap en de sociale solidariteit van de werkende mepschen te bevorderen. Tegenover den tot stand gekomen rechts toestand, al^us vervolgde de heer Wouden berg, brengt de£e nieuwe regeling voor de werknemers een werkelijk socialen politie- ken vooruitgang, dien wij in het kort als volgt kunnen formulecrcn: 1. De verzekerden hebben tegenover de ziekenfondsen zónder meer recht op afslui ting van de verzekering. 2. De verzekering moet alle bedoelde uit- keeringen omvatten, die het? doorvoerings- besluit naar maaten omvang vasfstelt., 3. Kostenvergoeding in de plaats van daadwerkelijke levering van de voorge schreven benoodigdheden, uitgezonderd ge vallen^ waarin levering in natura niet mo gelijk is, is niet geoorloofd. 4. De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben de zelfde rechten en aanspraken als de ver- zékerde zelf. In aansluiting daarop is het noodig ge bleken, de geldelijke üitkeeringen, zooals wij die kennen uit de Ziektewet, te, ver grooten. De Nederlandsche wet bepaalt^ dat vrou welijke verzekerden bij bevalling tenminste zes weken vóór en zes weken nè. de beval ling ziekengeld tot het wettelijk vastge stelde bedrag ontvangen. De echtgenoote van een verzekerden werknemer krijgt in zulk eën geval thans echter niets. In par. 1 van de nieuwe verordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van een verzekerde bij bevalling een bedrag inééns van 55 ontvangt. Deze wettelijke maat-, regel spruit voort uit de gedachte, het ge zin zooveel mogelijk te beschermen. Spr. wees voorts pp de noodzakelijkheid eener centraliseering van het ziekenfonds wezen, daar de bestaande instellingen op grond van de nieuwe eischen niet in staat zullen zijn aan hun verplichtingen te vol doen. De. heer, Woudenberg behandelde vervol gens de positie der ouderdomsrentetrek kers, die bij de in werking treding der wet reeds 65 jaar waren. Over hun positie be stonden reeds lang gerechtvaardigde klach ten. Het was een zaak van sociale rechtvaar digheid, deze betreurenswaaridge arbefds- veteranen te helpen. De tot einde 1942 begrensde noodmaat regel mag in geen geval als een eventueel nog te verlengen regeling worden be schouwd, maar is genomen als een uit- gangs'punt voor nieuwe plannen ten op zichte van de verzorging van den werken den mensch. Spr. wees er op, dat het probleem in Duitschland ten gunste van de verzorgings gedachte beslist op grond van de Natio- naal-Socialistische wereldbeschouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iederen volksgenoot moet zijn, het .zijne bij te dragen om den ouden of tot arbeid ongeschikten mensch, die zijn geheele ar beidskracht en zijn gezondheid aan het wel zijn van de volksgemeenschap gegeven heeft, een van zorgen .bevrijden levens avond te verzekeren. Een verhooging Van de rente zal ge schieden volgens de voorschriften in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkomstig de Invaliditeits- en Ouder domswet en overeenkomstig de wet voor de vrijwillige ouderdomsveriekering en voor de invaliditeitsrente bedraagt de toe slag 25 op de wettelijk vastgestelde rente, voor die rentétrekkers, die het 65- jarige levensjaar hebben bereikt. Vóór trekkers van invaliditeitsrente, die het 65- jarige levensjaar nog niet hebben bereikt, bedraagt de toeslag 50 en voor het geval de rentetrekker 'gehuwd is, komt daar nog een toeslag van 25 bij. Deze vérhooging treedt ook in wer king, wanneer de rentetrekker weduw naar geworden is of gescheiden en nog kinderen te onderhouden heeft, -die den vereischten leeftijd nog niet hebben be reikt. Voor ieder kind, dat aan dezen eisch voldoet, komt er bovendien nog een toe slag van 20' bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoogstens voor 6 kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toe slag gegeven worden van 50 -f 25 6 X 20 195 boven de wettelijlc- vastgestelde rente. Op het weduwen- en weezenpensiocn wordt een toeslag van 50% gegeven.In lipt geval dat weduwen- en weezenrente gelijktijdig bestaan, wordt de toeslag verhoogd voor iederen wees met 25 weer maximaal voor .6 weezen. Wan neer echter alleen weezenpensioen wordt uitgekeerd, wordt 50 toeslag gegeven. Op grond van deze ve/hoogingen kun nen wij zeggen, zoo. zeide spreker, dat de ouderdomsrente verhoogd zal worden met in doorsnee 40 en de weduwen- en wee zenrente met 25 Deze nieuwe maatregelen op het ge bied van de sociale verzekering brengen, zoo vervolgde spreker, den verzekerden en den rentetrekkers belangrijk materieel voordeel. - De vakbeweging in Nederland, zoo be sloot spreker, zal meer bereiken, nu de versplintering, en daardoor haar verzwak-' FRANCES BRAY BROOKE 40)' „O, dank je!" Ha"ar gezicht klaarde op. „Ik zal dankbaar elke betrekking aan vaarden, die je voor me klint vinden." Beneden besprak het personeel van John Casslene druk wat er .allernaar in de laat ste uren was gebeurd.Het nieuws, dat juffrbuw Mavis niets had geërfd en dat alles aan mevrouw Casslene was nage laten, had zich als een loopend vuurtje Verspreid. „Daar heeft dat mensch het op aange legd van den eersten dag af, dat ze hier kwam", was de meening van Mary. „Ik blijf hier geen dag langer" dan juffrouw Mavis." „Ik al evenmin*', merkte Wilkins op. „Ik wilde, dat ik dien avond maar naar dat adres had gekeken!" „Weet je wel zeker, Wilkins, dat je dien brief op de post hebt gedaan?" vroeg de keukenmeid. „Heel zeker, ik postte eiken avond brie ven voor meneer", merkte de man be slist op. Zij konden niet weten, dat de grijze envelop inderdaad aan het kantoor van mr. Rathbone was bezorgd. Laat evenwel, toen het kantoor gesloten was, én, daar er in het oude gebouw geen brievenbus was, was het document op dea- grond te recht gekomen, waar het in een spleet tusschen half vermolmde planken ver dween. Daar lag het gewichtige papier nu, dicht bij de plaats van bestemming, maar onttrokken aan ieders oog. Het personeel was weinig gesticht over de houding van zijn overleden meester en het vroeg zich af hoe hij er toe gekomen kon zijn, nu Mavis hem de laatste weken zoo vol toewijding had verpleegd en ver zorgd. Ditzelfde vroegen ook mevrouw Casslene en Eileen zich af, die de gebeurtenissen van de laatste uren in hun vertrekken be spraken, alsook Janet, die door Tony op de hoogte was gesteld en tegenover hem aan haar woede uitdrukking gaf. Na het diner, I dat hij bij de Dalbergs had gebruikt, zat Tony met haar voor het haardvuur en sprak over de nieuwe inrichting. „Ik was van plan jou de functie van huishoudster aan tebieden", zei Tony. „Zou je dat aanvaarden?" Zijn voorstel wés ernstig gemeend. „Ik heb daarvoor niet de noodige er varing', merkte Janet op. „Je moet iemand hebben, die al eens meer een dergelijke inrichting heeft bestuurd." „Ervaring of niet, jij kunt alles wat je eenmaal hebt aangepakt", hield hij vol. „Het levert bovendien een goed salaris op. Denk er nog eens over, Janet." „Meen je pet werkelijk, of maak je maar een grapje?" vroeg het meisje. „Mijn voorstel is inderdaad ejmstig ge meend", was Tony's antwoord. Hfl wist, dat Janet de juiste vrouw voor deze be trekking was, en hij hoopte dat zij het zou aannemen. Na lang te hebben nagedacht, zegde Janet toe, de aangelegenheid met haar - vader te bepraten. Haar zuster zou bin nenkort ook thuis komen en dan kon die haar vaders correspondentie verrichten. Eènigszins beschaamd over het feit, dat ze nauwelijks over de belangen van Mavis hadden gesproken, nam Janet afscheid van den bezoeker. Het vooruitzicht om met Mavis te kunnen samenwerken, ver heugde haar meer dan ze> zeggen kon. Het zou haar evenwel pijn doen, getuige te moeten zijn van de pogingen van Tony, om het meisje te winnen, waar hr| van hield. Ze vond zichzelf een lafaard. Had ze al niet lang de hoop opgegeven om voor Tony ooit meer te zijn dan -een goede vriendin Mavis kwam haar den volgenden dag opzoeken met het nieuws, dat Tony 's mor gens had opgebeld om te vertellen, dat de bedorven en verwende Michael Lascott had geëischt, dat Mavis en alleen Mavis hem moe^t verzorgen. Zijn moeder, die hevig geschrokken was van de mededeeling, dat hg voor zijn heelc leven lam kon blijven, had tenslotte toegegeven. Sinds de terug keer uit Londen had haar" zoon binnen een tijdsverloop, van veertien dagen al drie verpleegsters gehad. Geen van drieën wilden zij blijven en daar hij niet ziek genoeg was om in een ziekenhuis te wor den opgenomen, moest hij er toch een hebben. Het tehuis, waar Tony over had gesprokep, zou pas over eenige weken worden geopend, zoodat ze nog tijd ge noeg had om intusschen voor den jongen te zorgen. „En natuurlijk doe ik dat", zette ze uit een „ofschoon het wel niet mee zal vallen, want lady Lascott heeft een intensen hekel aan me. Maar ae is bang voor Tony en doet wat hij haar zegt." Ze repte met geen woord over de na latenschap van haar vader. Janet keek haar bewonderend aan. Hoe weinig, meisjes zouden zich zooals zij door dergelijke om standigheden weten heen te slaan. Zij praatten nog ©enigen tijd ,over de inrichting van Tony en dan vroeg Janet „Wanneer ga je naar de Lascotts?" „Morgenvroeg", 'was het antwoord. „Ik zal het prettig vinden, weer te kunnen werken." HOOFDSTUK XXEEt. „Over hard werken gesproken, dit is harder werken, dan ik ooit te voren heb gedaan, maar het is interessantr", ver klaarde Sam,. Hart, zijn voorhoofd met een handdoek droog vegend. „Het resultaat loont de moeite, want je hebt het er uitstekend afgebracht. Meneer Becklow is erg tevreden over je", zei Lorelli Loanda,- diehem vriendelijk toe lachte. Iedereen in de studio's was gesteld op Sam Hart. Sinds zijn komst hier had hij geweldige vorderingen gemaakt en nie mand was het te veel om hem behulpzaam te zgn. Greyfieldi Becklow, die den jongeman gadesloeg, terwijl hij zich haastte om van costuum te verwisselen, glimlachte vol daan. Het was maar goed, dacht hij, dat- in het contract voor vijf jaar, dat' met Sam was afgesloten, de clausule was op genomen, dat hij niet mocht trouwen zonder toestemming va.de filmmaatschap pij. Als da film, waarin hy een kleine, maar belangrijke rol vervulde, zou worden vertoond, dan zouden ongetwijfeld honder den meisjes verliefd raken op dezen nieu weling. Men was het er nog niet fceele- maal over eens, welke star-naam Sam in het vervolg zou voeren. Maar daarvoor was het nog tgd genoeg, bedacht de gróote regiseur. Lorelli had weer eens bewezen, dat ze kyk op de menschen had. Becklow moest plotseling lachèn. Het zou niet kwaad zgn over eenigen tgd een romance tusschen haar en Hart te arrangeeren. Dat zou wel niet moeilijk zgn, daar zij goede vrienden waren. „Moe"? vroeg de filmster, terwtjl ze zich naast Sam neerzette, die met dorstige teugen uit een groot glas citroen- limónade met ijs zat te drinken. „Ja,. Het lukt me maar niet, te doen wat zé vandaag van me willen hebben. Ik moet wel heel stom zijn. Eigenlgk be grijp ik niet, wat ze in me zien. Ik geloof, dat ik yreeselijk stom doe," besloot hij een weinig ruw. „Je doet het heel goed", antwoordde Lorelli. „Ik stel voor dat je vanaVond bij me komt en bij my in mijn flat eet, dan •kan ik je nog eens bij de moeilgke pas sages helpen. Misschien heb je daar nog wat aan." „Dat is héél vriendelijk van u", riep hy OPROEP. HET LEGIOEN MARCHEERT. Met vliegende vaandels en slaande trom marcheerde Donderdag het tweede contin gent vrijwilligers door Den Haag naar het station, waar de trein gereed stond, die de mannen naar Krakau zal brengen. Het legioen marheert. Sinds enkele weken wordt het eerste contingent in Krakau geoefend. Het tweede contingent is op weg en intusschen komen steeds meer -aanmeldingen binnen van Neder landers, die begrijpen, waar hët om gaat en htm plicht wenschen te doen; Het legioen marcheert'. Nu nog In oefen kampen. Straks als een keurkorps in de rijen van hen,- die optrekken naar het Oosten om de gelederen te versterken van de Duitsche legers en de legioenen, die daar reeds wekenlang de Sovjet-troepen strgd leveren, terugwerpen, omsingelen en vernietigen. Het legioen marcheert. Dreunend klonk het marcheeren van vastberaden Neder landsche mannen door de straten.. Fier wapperde het vaandel. Vrijwilligers ver trokken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzetten voor de toekomst van hiin volk en him vaderland. Het legioen marcheert. Duizenden Neder landsche mannen vormen dit legioen en zg verwachten, dat ook gg spoedig zult volgen, omdat ook gij weet, wat uw plicht is en dus uw plaats zult innemen in de gelederen van het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. MIDDELBURG. Geboren: Katharina d. v. S. Jobse en C. Pieterse; Jannetje, d. v. M. F. Wisse en J. Kesselaars; Adriana Julia, d. v. A. A. Joosse en M. v. Hilst; Johanna, d. v. D. Koole en J. Janse; ^Elisabeth d. v. P. H. Krijger en C. Wielemaker. Ondertrouwd: B. Verlinde, 27 jr. en P. Fossen, 30 jr. C. J. Bliek, 28 jr. en C. Maas, 27 jr.; J. Wondergem 22 jr. en Jl de Pan, 20 jr. Getrouwd: J. J. v. Flierenburg, 28 jr. en G. L. C. Mercy, 28 jr. Overleden: J. J. v. Loenhout, 76 j., man V. G. W. Fautman; L. Gabriels^, 5 jr. (d.); M. Poortviet, 72 jr., ongeh. vrouw; F. A. E. Bulterijs, 66 jr., ongeh. man; J. Janse, 40 jr., vrouw van D., Koole; W. Geertse, jr. (z.); A. C. C. Mes, 61 jr., ongeh. vrouw. ZOUTELANDE. Geboren: Kornelis, zoon van Jakob Kop- pejan en Suzanna Kodde. Overleden: Aaltje van Offenbeek, wed. van R. Jobse. KRUINTNGEN. Van 1 tot en met 8 Augustus. Geboren: Lenie Francina, d.v. Jan Do- minicus en Krina Pieternella Paauwe; Ma- rinus, z.v. Dingenis Meijer en Laurina Pe- kaar. Overleden: Dingenis Grjssen, oud 74 jaar echtgen. van Janna Zweemer. VISSCHERSBOOT OMGESLAGEN. Negen menschen verdronken. - Op het mier bij Crikvenic (Kroatië) is een vissehersboot tijdens een plotseling opkomend noodweer omgeslagen. De negen inzittenden kwamen om het leven. Te Crikvenica kon men het ongeluk zien ge beuren, zonder dat hulp geboden kon worden. king van haar krachten, is opgeheven, mits de arbeider begrgpt, dat hij de orga nisatie, die zijn eigen organisatie is, moet steunen. - uit, terwijl zijn heele gelaat straalde. „Ik heb over een half uur rijles en vanmiddag dansles. Ik moet nog wel een heeleboel leeren. Ik wist niet eens, hoe ik me be hoorlijk moest bewegen." „Daar moeten we allemaal doorheen bijten", Lorely leunde- voorover. „Je moest een eigen flat neméh, Sam, en een bediende om voor je te zorgen-." Hij schudde zijn blonde hoofd. „Wat zou ik met een bediende moeten beginnen?" vroeg hij met een bitteren glimlach. „Ik heb te lang voor mezelf ge zorgd, dan dat ik zoo iets nu noodig heb. Ik heb het heel best in het pension, waar ik nu hen. Het is een aardig huis en het eten is er goed. Het is vlak bij de studio's en de huur van de twee kamers is heel schappelijk." Hij had nog niet geleerd, geld uit te geven, nauwelijks was hij zich bewust, dat hij een heel goed inkomen had, dacht ze bij zichzelf, toen ze haastig opstapte om een van haar scènes door te nemen. Hij was zoo bescheiden en had geen idee van den vooruitgang,- dien 'hij maakte. Men verwachtte heel, veel van hem voor de toekomst. Als hij behoorlijk getraind was, zou hij vanzelf een ster worden daar was geen twijfel aan, maar zijn direc teur was te verstandig om de dingen te overhaasten. Hij moest geleidelijk naar boven komen. Hij had iets over zich, dat op het witte doek dadelijk indruk maakte, iets heel aparts in zijn blik. Terwijl Sam in den namiddag zich op weg begaf naar de dure flat in een deftige straat van het West End, waar Lorelli Loanda woonde, waren zijn gedachten ver van een rommannetje tusschen hem en Lorelli, waar zgn directeur in stilte reeds v^n droomde. Hij dacht eraan, hoe buiten gewoon vriendelijk de actrice was en dat hij moest toonen, haar belangstelling waard te zgn, door nog harder te werken dan hij reeds deed, .(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9