J UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Wij vragen U.... Besluiten, benoemingen enz. NEDE6LANDSC6E Ingrijpende veranderingen te Brussel. Bioscopen Marktberichten Zondag gaat de maan te 9.56 uur onder en komt te 22.32 uur op. Maandag zijn de ze tjjden resp. 11.02 uur en 22.55 uur. besmettelijke ziekten, Gedurende de week van 27 Juli tot en niet 2 Augustus 1941 kwamen in de pro vincie Zeeland drie gevallen van .besmette lijke ziekte voor nL twee roodvonkgevallen in Serooskerke en één geval van malaria in Middelburg. Walcheren RAAD VAN VROUWENPOLDER. VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester W. Maas. Afwezig de heer P. van den Bosse. Ingekomen was o.m. een schrijven van het gemeentebestuur van Middelburg, hou dende bericht, dat het aandeel der gemeen te in de kosten van de Districts-Arbeids- beurs over het jaar 1940 is vastgesteld op 14.99. Overeenkomstig het advies van de com missie belast met het onderzoek der ge meenterekening over het Jaar 1940, werd z.h.stf besloten tot voorloopige vaststelling dier rekening, aanwijzende voor den gewo nen dienst in ontvang 32.251.66, in uit gaaf 31.003.55 en een batig 3lot van 1248.11; voor den kapitaaldienst in ont vang f 21.590.65, in uitgaaf 18.153.67 en een goed slot van. 3436.98. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m. a. st. besloten tot vaststelling van een verordening op de heffing en in vordering van rechten voor inenting tegen typhus en paratyphus. Overeenkomstig den wensch van den directeur-generaal van de voedselvoorzie ning, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. z. h. st. besloten tot vaststel ling van een verordening regelende de wij ze waarop slagersbeenderen en huishoud- beenderen terbeschikking moeten worden gesteld. Overeenkomstig den wensch van den secretaris-generaal van het' departement van binnenlandsche zaken, werd op voor stel van B. en W. m. a. st. besloten tot vaststelling van een arbeidsovereenkom- stenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. Na breedvoerige bespreking, werd op voorstel van wethouder MAAS m. a. st. besloten tot intrekking van het besluit van den Raad houdende voorstel tot eventueele opheffing van .den vee- en vleeschkeurings- dienst Oostkapelle. Bij de rondvraag vestigde de heer DIN- GEMANSE de aandacht van B, en W. op het overhangend houtgewas op verschillen de in de gemeente aanwezige wegen, .ter wijl voorts door hen? inlichtingen Vërden gevraagd inzake, de verbetering van de heul, toegang gevende tot het zgn. Alle- mans-voetpad. Nadat de VOORZ. den heer Dingemanse toezegging had gedaan, dat last zal worden gegeven het overhangend houtgewas te doen snoeien en hem van in lichting had gediend op het door hem ter zake van. den toestand van de heul naar het Allemans-voetpad naar voren gebrach te, werd de vergadering gesloten. Zuid-Beveland p EEN VOETBALWEDSTRIJD. HANSWEERT. Donderdagavond werd een voetbalwedstrijd gespepld op het ter rein van de voormalige werf door een elftal van de Hansweertsche Boys tegen een veteranenclub samengesteld uit de verschillende ambtenarencorpsen. De wedstrijd waarvoor nogal belangstel ling bestond werd gewonnen door de Hans weertsche Boys met 61. HUISNUMMERING EN STRAATNAMEN. KRUININC^N. Deze week is! men be- goirnen met het aanbrengen van de nieu we huisnummers en de namen der straten. Elke straat krijgt nu haar aparte numme ring met de even- 'en oneven nummers, elk aam één zijde der straat. De straatna men z\jn kort geleden door den Raad vast gesteld, waarbij zooveel mogelijk met de historie enz. is rekening gehouden. AFLOOP VERKOOPENG. WEMELDINGE. Gisteravond had ten overstaan van notaris J. C. Kram /e Ka- pelle, in de herberg van mej. Korstanje, alhier, de verkooping plaats van de opper- vruchten wassende in diverse boomgaarden en toebehoorende aan verschillende eige naren. Perceel 1 van de Ned. Herv. Kerk, de boomgaard „Papendijke" voor 80, koo- per Adr. de Schipper Adrz. Perceel 2. van de Eryen P. Lindenbergh, de boomgaard „Het Hofsteedje" voor 13 koopcr T. de Mul. Perceel 3 van het Burgerlijk Armbe stuur, de boomgaard aan den Grintweg Voor 8, kooper C. Veerhoek. Perce'el 4 van de Ned. Herv. Kerk, de boomgaard bij Stèlhoeve voor 356, koo per L. Korstanje te Goes. Perceel 5 van mej. de Wed. L. Öomini- eus, de Brouwerijboomgaard voor 842, hooper M. Vleugel Abrz. Perceel 6 van het Burgerlijk Armbestuur, de boomgaard bij Vredebest voor 62, kooper C. Hoogesteger Mz. Perceel 7 van de Ned. Herv. Kerk, de boomgaard aan het Paardeweegje voor 750. kooper M. Vleugel Abrz. q.q. Perceel 8 van mej. de Wed. L. Domini- cus. de boomgaard „Zure Slagveld (Westel. deel) voor f 312,—, kooper J. Hamelink Johz. q.q. Perceel 9 van mej. de wed. L. Domini ondé boomgaard: aan den Grintweg voor 1200, kooper J. Hamelink Johz. q.q. Koopers achter wier namen geen woon plaats is vermeld wonen te Wemeldinge. Onkosten 8VS en van de koopsom. De prijzen varieeren gemiddeld tusschen de 12 13 ct. per kg. aan het hout. Zuid-Noord-Beveland Het kan voorkomen dat wij vergeten, U de Goessche- Midza-bonnen aan te bieden Mocht dit het geval zijn, maakt ons hier dan op attent 1 Bij voorbaat onzen dank. De Goessche pre.mie- uitkeering voor deze week bedraagt: fl. 340.00 vergadering bakkerspatroons. De af deeling Zuid- en Noord-Beveland van den Bond van Chr. Bakkerspatroons vergaderde te Goes onder voorzitterschap van den heer P. Cok te Krabbendijke. Na opening op/de gebruikelijke wijze en voorlezing van Jeremia 12 wees de heer Cok op den ernst der tijden. Bij de behandeling, van een ingekomen schrijven van het Station Bakkerij en Maal derij te Wageningen, - over de door dit station te geven leergangen, werd be sloten hiervan aan de leden kennis te ge ven. Na behandeling der stukken voorj de algemeene jaarvergadering werd de secre taris als afgevaardigde aangewezen. Tenslotte gaf de voorzitter een uiteen zetting over de. gewijzigde omzetbelasting en bracht hij verslag uit van de gehouden voorzittersvergadering, waarna nog enkele vragen van den dag behandeld werden. geitenfokvereeniging opgericht. YERSEKE. Deze week werd. alhier een geitenfokvereeniging opgericht in aanslui ting op een voordracht van den heer J. Versluys, secretaris van het Broy. Comité tot verbetering van het geitenvas in Zee land en leider vah het fökstation té Se rooskerke. Tot leden van het bestuur wer den gekozen de heerén B. Timmerman, C. Kosten, J. v, Velzen, J. W. Gunning en f. Pikaar. DE NIEUWE BEWAARSCHOOL. YERSEKE. Voor het bouwen van een nieuwe bewaarschool was slechts- weinig animo bij de aannemers. Slechts één in- schrgyingsbiljet kwam binnen. De oude be waarschool werd indertijd ook oorlog slachtoffer Zeeuwsch-Vlaanderen bliksem ingeslagen. SLUIS. Gedurende het onweer van Don derdagmorgen is de bliksem op enkele plaatsen ingeslagen: Bij den landbouwer B. ontstond een begin van brand in een schuur hetgeen echter spoedig gebiuscht kon worden. Te 's-Gravenhage slaagde-voor de acte Fransch M.O. A. mej. A. C. Slooves te 's- Gravenhage vroeger te Vlissingen. Geslaagd voor het examen voor de hoogduitsche taal (lager ónderwijs) de da mes A. E. Ver^age te Middelburg en J. C. de Vos te Serooskerke. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming is de heer A. Schram, wonende te Delft met ingang van 1 September 1941 tijde lijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Oostburg. Geslaagd voor de acte Hoog-Duitsch L.O. mej. W. B. Förch te Terneuzen. Aan de R.K. Vakschool van de Eer waarde Zusters Dominicanessen tijdelijk gevestigd invde Bogardstraat te Middel burg slaagden voor costumière de dames T. van Leest, C. Klaasse, S. Louwerse te Middelburg en S. Janse te Nieuw- en St. Joosland. Voor lingerie slaagden de damesN. Goeflbloed, J. Tanig, L. Antheunisse, C. Jobse, K. Venteville, N. Pantus, B. Ka- sander, M. Volmer, N. Bouwman, allen Middelburg. M. Maljaars en A. de Visser, Nieuw-, en St. Joosland; N. Kampman en ,T. Heine, Domburg en I. de Kam, Oost en West Souburg. Geslaagd voor hoofdakte A te Rotterdam de heer 'D. W. Keuper, onderwijzeres aan de Ned. Herv. school te Yerseke. Voor het diploma knippen en naaien voor huishoudelijk gebruik zijn met eer geslaagd de dames I. Koekkoek, A. dé Kra ker, M. de Putter en A. Tieleman, alle te Axel. Ter gem. secretarie te. Kapelle is be noemd tot 2e ambtenaar, de heer P. van Weele, thans in gelijke betrekking op de secretarie te Wemeldinge. Te Breda slaagden voor het examen lingerienaaister mej. J. Maarschalk, Goes mej. M'. van Zweede te Biezelinge. Allen voor het exameii costumlëremej. R. Rottier te Biezelinge en mej. J. Dalebout te Kloetinge; voor het examen coupeuse mej. M. van weede te Biezelinge. Allen eerlingen van de E.N.S.A.I.D. te Kloetinge, directrice mej. Jannie Nieuwenhuize. MORGENMIDDAG WORDT UITGEZONDEN over Hilversum I, 13.55 uur4 HARMONIE ORKEST „APOLLO" te WISSEKERKE, o.l.v. C. FLIPSE< Het programma omvat o.a. t 1) Ouverture Rosataunde van Schubert. 2) De Tooverfluit van Mozart. Stemt af op deze uitzending OMROEP Om het ontvlammlngsproces tegen te gaan. (Van onzen correspondent). I. Brussel, Juli 1941. Brussel staat aan den vooravond van ingrijpende veranderingen, welke, in de ontwikkeling van de gèbeurtenissen in dit land, van bijzondere beteekenis zijn. Brus sel, de steen des aanstoots, is in den iaatsten tijd een onderwerp van scherpe polemiek geweest. Het is een probleem op. zich zelf, met ^allerlei aspecten: po litieke, culturele, administratieve. Welke de. positie van de stad in de toekomst ook zijn zal ligt het voor de hand dat met het tot .dusver gevolgde beleid moe,t worden gebroken en hierbij komen de Vlaamsche ëischen op den voorgrond. Bij de totstandkoming van het accoord tus schen het Vlaamsch Nationaal Verbond en Rex is gebleken dat Bruss'el wordt ge rekend als behoorende tot het Vlaamsche gebied. Men kent de verfranschingpolitiek wel ke sedert 1830 te Brussel werd gevolgd. Bij dè volkstelling in Brussel-stad telde men, in het jaar 1846, op een totaal van 123.874 inwoners, niet minder dan 74.680 uitsluitend Vlaamschsprekenden, met 47.534 Franschsprekenden en '966 Duitsch- sprekenden. In 1920- duidde de uitslagen der telling voor/ een bevqlking van 154.801 inwoners: 101.098 uitsluitend en meest Franschsprekenden en 49.145 uitsluitend of meest" Vlaamschsprekenden, dus 58*76 percent Fransch en 38,13 percent Vlaamsch. In 1930, niettegenstaande de annexatie van de Vlaamsche gemeenten Laken, Haren en Nederover-Heembeek was het resultaat: aantal inwoners 20Ö.433; uitsluitend of meest Franschsprekenden 124.769 (62,25 percent); uitsluitend of meest Vlaamsch-sprekenden 69.524 (34,69 percent), van 2/3 Vlaamsch en 1/3 Fransch is 't dus 1/3 Vlaamsch en 2/3 Fransch geworden. Dit resultaat is slechts" verkregen door georganiseerde verfran- schingsméthodes, welke voldoende bekend zijn, en waarbij het onderwijs een grooté rol heeft gespeeld. Geleidelijk heeft het verfranschte cen trum van Brussel rondom zich gegrepen. Waar vroeger de toestand op onderwijsge bied nog eenigszins gezond was in sóm mige randgemeenten, is dit geleidelijk veranderd,' onder den invloed van veel vuldige omstandigheden. De gemeentebe sturen werkten immers de verfransching vaak in de hand. hierbij geholpen door de uitwijking van de inwoners( uit het cen trum die zich in de randgemeenten vestig den. Tal van middelen werden door de Vlamingen gebruikt om gezonde toestan den in het onderwijs te scheppen, maar dit stuitte veelal op onwil en onbegrip. Thans ziet men in dat dit een verkeerde handel wijze is geweest -en in de Fi'anschtalige pers gaan veel stemmen op om te erken nen dat het regime de verfransching tot doel had, en dat zulks dient# veranderd. Van deze zijde wordt er gestreefd naar een vergelijk om de Franschsprekende ele menten niet in het gedrang te brengen. Doch aan Vlaamschen kant wordt hier tegenover gesteld dat een toestand, die het gevolg is van' een systematische ont- vlaamsching, geen basis kan zgn .voor een vergelijk. Over het algemeen is men het eens dat in de allereerste plaats maatre gelen dienen genomen om de ontvlaam- sching te keer te gaan. In een be schouwing van „Het Laatste Nieuws" werd de toestand als volgt gekenschetst: „Er zijn weliswaar ook Walen.te Brussel woonachtig. En de oplossing van het Brus- selsche vraagstuk moet niet noodzakelijk meebrengen dat de Walen en de van. ouds Vlaamsch onkundige franschsprekenden van de hoofdstad van alle rechten zouden verstoken blijven, zooals dat jaren en nog eens jaren voor de Vlamingen nochtans het geval is geweest. Het is ook niet noodig een beroep te doen op het al of niet bestaan van een Belgische ziel, om de wenschelijkheid aan te nemen varf het voortbestaan van den Belgischen Staat, op grond van een lots- en belan gengemeenschap tusschen Vlamingen en Walen, die; economisch gezien, elkander prachtig aanvullen. Ook hier zullen de levenskrachtigsten het winnen. En daar om moeten de Vlamingen, aan den dage raad vah een nieuwe toekomst, hun min derwaardigheidscomplex afleggen en de zekerheid verwerven dat zij, in een her boren België niet opnieuw de tweederangs burgers zouden zgn, zooals in, het verle den. En dat kunnen zij dcor altijd en overal voor him Vlaming-zijn uit te ko men 'en zich als Vlaming overal door te zetten, ook te Brussel. Het is anderzijds verkeerd de bezorgdheid van de Vlamin gen om het bevestigen van Brussels oud Vlaamsch recht te beschouwen alseen uiting van dit minderwaardigheidscom plex. Het is immers zeer goed mogelgk Groot-Brussel te beschouwen als een soort regeerings-, rijks- of koninklijk gebied, van waar uit de twee volksgemeenschappen in ons land zouden geregeerd worden en on danks dit het logische vérvlaamschingspro- ces van Brussel geleidelijk te voltrekken, naar recht en billijkheid voor al zjjn in woners". Intusschen is de onderwijskwestie de meest actueele van dit vervlaamschingpro- ces. Men moet hierbij bedenken dat er geen mogelijkheid bestaat te Brussel tech nisch onderwijs te genieten in het Neder- landsch <en dat de Brusselsche normaal school geen onderwijzers vormt in het Ne- derlandsch, terwijl van op de fröbelscho len de verfransching van kinderen be gint. De Brusselsche bewindhebbers zijn op waarlijk schromelijke manier tekort ge komen aan hun taak van volksopvoeding, ten nadeele van het Vlaamsche volksele ment, uitsluitend om te verfranschen. Men moet dai^ ook niet verbaasd zijn over de stemming in Vlaamsche-kringen. De Commissie voor Taaltoezicht, die, na de overgave, verleden jaar werd gevormd, onder de leiding van den heer Grammens, heeft zich met de, onderwijstoestanden te Brussel ingëldten en heeft een inspectie gehouden waarvan de uitslag was dat in 390 scholen op 36.647 leerlingen verdeeld over 1395 Fransche klassen, niet minder dan 15.778 leerlingen als Vlaamschspre kenden moesten worden gerangschikt en hiervoor 643 Vlaamsche klassen werden voorgesteld. Doch de commissie heeft geen macht van uitvoering. Een eerste 'onder zoek, van de Staatsipspectie, en dat het onderzoek van de Commissie voorToe zicht vooraf ging, had er tóe geleid dat slechts 2646 leerlingen als in Vlaamsche klassen thuis hoorende werden beschouwd. Het departement meende de conclusies van de Commissie van Taaltoezicht niet te kunnen aanvaarden en gelastte een derde onderzoek dat besloot tot de overplaatsing van6698 leerlingen naar een Vlaam sche klas. Deze verschillende cijfers toonen óp zich zelf voldoende aan hoe er met de Brussel sche kinderen wordt gesold en hoe er achterlijken worden gekweekt, die noch Nederlandsch, noch Fransch kennen. De secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs heeft zich geiioopt gezien, op het einde van het schooljaar, een maat regel te nemen, waardoor wordt voorge schreven dat de herklasseering van de kin deken onmiddellijk moet worden doorge voerd, én. er geen rekening dient gehouden met eventueele protesten van, de ouders. Want er werd drukking uitgeoefend op de ouders, om te protesteéren. Hét resul taat van dezen maatregel zal slechts het volgende schooljaar merkbaar zijn. In elk geval betreft het hier geen herklasseering van de kinderen volgens de- resultaten van de inspectie der Commissie voor Taaltoe zicht, maar van de inspectie van het mi nisterie zelf, dus de laatste ihspectie. In tusschen is de vraag waar de noodige on derwijskrachten zullen worden gehaald. De mogelijkheden bestaan, vermits veel onder wijskrachten niet in hun normalen arbeids- kring werkzaam zgn. Dat men heeft moe ten wachten tot de huidige ómstandighe- den om te Brussel tot een begin van ge zonde toestanden te komen is bijzonder kenschetsend om het geheel van de at mosfeer te begrijpen. De uitvoering vqn de maatregelen hangt samen met een ad ministratieve hervorming, welke ook wel dra tot uitvoering zal komen, en die ge heel de Brusselsche agglomeratie omvat. ALHAMBRA-THEATER TE VLISSINGEN Haremgeheimen. De beroemde zangeres Imperio Argen tina geeft in deze film, die in het roman tische Spaansch-Marokko speelt, buitenge woon goed spel te zien en met haar mooie stem beheerscht ze de geheele geschiede nis. De Mohammedaansche bewoners van Spaansch-Marokko brengen'hun vrouwen, zooals dat sinds eeuwen- gewoonte is, onder in de harems. Zij worden opgesloten- in gouden kooien en hierin en om speelt zich nu deze belangwekkende film af. Tusschen de vaders van Abslam en Ha rried, béiden Kaids, bestaat een oude veete. De genoemde jongemannen zijn echter meer Europeesch gaan denken en zij be sluiten tusschen hun stammen een verzoe ning tot stand te brengen. Abslam volgt zgn vader als Kaid op en hij sluit dan vrede met Kaid Amar den vader van zijn vriend Hamed. Als garantie voor den vrede,- zal Hamed met Abslams zuster trou wen, zoo stelt de oude Kaid vast, doch Abslam zelf gevoelt niets, voor dit huwe lijk. Hij heeft in Te toean kennis gemaakt met de schoons zangeres Aixa en is van plan met haar te trouwen. Zijn vader geeft daartoe echter nier zijn toestemming en deze laat Aixa zelfs met haar oom over de grens zetten. Mannen van Abslams stam vinden de bannelingen, Aixa komt in het paleis van Abslam terecht en ook dezq wordt verliefd op haar en koopt Haar van haar oom. Aixa blijft, volgens Oostersche zede, onkundig van, deze transactie. Nu trekken de beide neefs weer tegen elkaar ten strijde, maar een bloedige ont knooping van de nieuwe veete wordt geluk kig vermeden, zoodat allen in vrede verder kunnen leven. Ook de andere hoof drol vertolkers geven hun beste krachten aan deze Hispano-füm van Souora. ELECTRO-BIOSCOOP TE MIDDELBURG Gier Wally. Wally is de eenige dochter van den^rflk- sten boer van het dorp. Haar moeder is bij haar geboorte overleden. De boer had graag een zoon gehad, die later na zfla dood het bedrijf zou voortzetten. [Wally helpt haar vader op alle .mogelgke manie- ,ren. Op zekeren dag haalt ze het jong uit een gierennest. Terwijl ze daarmede bezig is valt de oude gier haar aan en als Joseph, de groote stoere jager, het beest niet had doodgeschoten, was Wally waar schijnlijk niet levend teruggekeerd van hnar waaghalzerij. Van dien dag heet ze Gier-Wally en het jonge beest, dat ze gevangen heeft volgt haar overal. Ze houdt van Joseph, doch haar vader wil haar laten trouwen met eep. rijken boerenzoon. Zij wei gert en wordt door haar vader naar de hut hoeg in de bergen gestuurd. Als haar vader ziek wordt, keert Wally terug naar het dorp. Weer wordt ze gedwongen te trouwen met den man, die tijdens haar vaders ziekte het bedrijf bestuurd heeft. Weer weigert Wally en weer keertje terug n,aar de hut. Dan sterft de boer en Wally wórdt boerin. Nog steeds houdt ze van Joseph. Maar ze wil het niet laten blijken. Ze is hard voor. zich zelf en daarom ook hard voor die genen, die in haar nabijheid leven, maar eindelijk wint haar liefde 't van haar harde: onverschilligheid en Joseph sluit Wally ge lukkig in de armen. Heidemarie Hatheyer speelt op ontroe rende wijze den rol van 'Wally, de koppige, die vecht Voor haar liefde. Andere hoofdrol len wórden vertolkt door Sepp Rist, Eduard Köck en Winie Markus., Deze dramatische film, waarin .sterke harde karakters tegen elkander strijden, toont ook buitengewoon mooie opnamen van de bergen. De bergen in de zomerzon, de bergen in sneeuw en in nevels, de ber gen waartusschen Gier-Wally haar strijd strijdt en overwint. Een sterke film, geregisseerd door Hans Steinhof, die^men zich vaak zal herinneren, SCHOUWBURG-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. -• Schoonpapa knapt het öp 1 In ontelbaar meer of minder belangrijke bijrollen heeft Hans Moser een groote po pulariteit verworven. Zijn verschijning op het witte doek heeft steevast daverende lachsalvo's tengevolge en ook bij deze Ufa- film, die koser als op het lijf geschreven is, kan men zich kostelijk amuseeren. Het is een bijzonder vermakelijke geschiede nis, waarin de vitale baas, eigenaar van zulk eerf*dorpsbazar, waar van alles en nog wat, van badzout tot petroleum en mest vorken toe te krijgen is, .hals over kop naar \Mbenen trekt om zgn in alle stilte gehuwde dochter zijn lang ontbeerden va derzegen te gaan geven. Moser verkeert in de veronderstelling, dat Gretl een rijk huwelijk gedaan heeft, valt dé villa binnen waar zij in feite ka mermeisje is en treft daar een eigenaar dige situatie aan. Mevrouw is er vandoor en mijnheer ligt met een kater in bed. De omstandigheid, dat schoonzoon en schoon papa elkaar niet kennen werkt de verwik kelingen in de hand. Vol energie gaat Mo ser de Augiusstal opruimen, waarbij hg zich zelfs in het hol van de leeuwin waagt. Ondanks alles blijkt Moser de zaak goed aangepakt te hebben. Een verzoening is er het resultaat van, waarmede deze uit stekende film, waarin Hans Mosers talent volledig tot. zijn recht komt, nog veel te vroeg eindigt,'. GRAND-THEATER GOES. Tusschen Hamborg en Haïti. Henry Brinkman (Gustav Knut) is op Haïti een gezien man. Hij heeft er, dank zij zgn inzicht en energie, een groote zaak opgebouwd en ook als mensch geniet hij aller sympathie. Zekeren dag echter, als zijn vriend uit Hamburg met een lieve vrouw terug komt, dan beseft Henry, dat hij dat juist tekort komt. Hij moet ook weten waarvoor hij werkt en leeft, en dus gaat hij ook naar Hamburg om er een vrouw te zoeken. Al spoedig maakt hij daar kennis met een meisje (Gisela Uhlen) dat dadelijk zijn hart verovert en dat zich voorstelt als Bella., Wittstock. En Henry, bluffende op zijn menschenkennis, stelt j voor kaar vast, dat zij een vertrouwens positie' heeft, ze moet secretaresse op een bank zijn. Het meisje beaamt dit en dan maken zij tezamen een. paar -gelukkige dagen door. Dan echter bekent het meisje hem onder tranen, dat Bella slechts een tooneelnaam is, dat ze Anna heet en ook 1 geen secretaresse op een bank is, maar 1 in een cabaret optreedt, voornamelijk om "te voorzien in het onderhoud van haar kind. De vader van dit kind ia sinds enkele jaren uit haar leven verdwenen zonder een spoor achter te laten. Henry Birnkman is diep ondfer den indruk, maar tenslottehij houdt van dit meisje, hij zal ook van haar kind houden, en hij wil haar trouwen. Henry vertrekt dan naar Haïti om zijn huwelijk voor te bereiden* Anna zal n\et de volgende boot mee komen, maar als die boot aankomt is Anna er niet op en Henry Brinkman trekt opnieuw naar Europa, om haar te zoeken. Het wordt een schijnbaar hopelooze speur tocht,- die zich uitstrekt tot Mexico, maar het kan niet uitblijven dat zoo zooveel liefde en 'volharding- tenslotte beloond worden. Dit zgn de sobere hoofdtrekken, maar deze geschiedenis (naar de roman van J. M. Frank) is zoo aantrekkelijk, zoo „schilderachtig" opgebouwd, dat het geheel zoowél daarom boeit als om het belang wekkende onderwerp. Een knappe, uit stekend gespeelde film. Ook een kleine interessante film over de was-industrie mag niet onvermeld blijven. MIDDELBURG, 8 Augustus. Postelein 9.60—12, Zuring 1, Augurken 3 27, Wagenaarboonen 810, Suiker- bqonen 810, Stoksngboonen 14, Stamsnijboonen 7—12, Stokprincesse- boonen 20, Stamprincesseboonen 9.60 12, Peulen 16, Andijvie 3—10, Rabarber ƒ8, Waspeen 7, Uien 7, Kroten 45, Savoye kool 45, Spitskool 4, Roode kool 45, alles fr 100 kg. Peen 4—5, Rapen 5.50— 8.50, Selderie 4—8.50, Radijs 5.50, alles per 100 bos. Bloemkool 2—12, Kropsla 34, Komkommers 4.40 13.50, alles per 100 stuks, Peterselie 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3