STADSNIEUWS Middelburg Hier ligt een kans! STADSNIEUWS Vlissingen. Een ondeugdelijk recept. STADSNIEUWS Goes. Het werk van den Plantenziektenkundigen dienst. DB UITGIFTE VAN PERSOONS BEWIJZEN. De laatste dag. Gistermiddag heeft voor de laatste maal 't gezelschap vaste ambtenaren en tijdelijke krachten, die belast zijn geweest met het uitgeven der persoonsbewijzen, zitting ge houden in de kamer van denBurgerlijken Stand op het tydejyic Stadhuis. Onder de vijf laatste, aan wie een be wijs werd uitgereikt, bevond zich de bur gemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes, die tot het laatst toe bleef etx zich toen richtte tot hen, die aan het werk hebben deelgenomen. Spr. zeide, dat men z$ker blijde zal zijn dat dit werk ten einde is. Het is goed verloopen en over het alge meen zijn geen klachten vernomen. Hulde bracht spr. in het bijzonder aan de ont werpers van dit systeem, in het bijzonder aan mej. Augustijn, commies ter secreta rie, maar ook aan allen, die medewerkten om het systeem goed te doen werken en een succes te doen zjjn. Het is in andere gemeenten als voorbeeld genomen en spr. hoorde van burgemeesters, d^p erg tegen het uitgeven hadden opgezien, doch die nu moesten bekennen, dat bij deze wijze van werken zeer bevredigende resultaten wer den bereikt. Spr. wees er op, dat de vaste ambtena ren tegelijk nog den zorg voor het in ont vangst nemen van het koper enz. kregen en zij van den brand af veel bijzonder werk hebben gohad. Allen hebben zich van hun beste zijde laten kennen, de vaste ambtenaren in het bijzonder. De heer J. Ph. Koene, hoofdcommies ter secretarie, wees er op, dat men nu gedu rende IC weiten, vijf dagen per week bezig is geweest van 1 tot 5 uur met het uitge ven, der bewijzen. Men heeft niet gewerkt "om zoo spoedig mogelijk klaar te zijn, maar om de personen, die kwamen zoo kort mogelijk te laten wachten. Totaal zijn thans 13.266 bewijzen verstrekt Op 12 Mei begon men doch voor dien waren reeds enkele trainings-bijeenkomsten gehouden. Aanvankelijk riep men maar 100 personen per dag op, doch het aantal is echter vlug opgeloopen ytot plm. 280 per dag. Op dezen laatsten dag sloeg men een record van 272 afgegeven bewijzen, dat is dus bijna 70 per uur. Ér w'as slechts een drietal perso nen, die geen bewjjs wilde aannemen, maar deze worden nog wel nader opgeroepen, evenals zij, die door ziekte of anderszins nog niet geholpen kondep worden. Aan de ouden van dagen in het oude mannen, en vrouwenhuis op de Heerengracht en aan die in het Rusthuis aan het Noordbolwerk, en ook aan ouden en zieken, die beslist nooit bviten komen zal voor één Januari een bezoek worden gebracht, omdat ook zij toch 'èen persoonsbewijs moeten bezitten. Spr. zeide dat men ook een avond uit gegeven heeft aan personeel van „De Schelde" en wel 268 stuks. Spr. brengt als chef ook allen dank voor hun arbeid en betrok daarin ook den Commissaris van politie, die bijna stfeeds door een agent be schikbaar stelde voor het nemen der vin gerafdrukken en den adjunct-inspecteur- titulair, den he«r Mf de -Valk, die daarvan de regeling had en ook verschillende dagen persoonlijk het 'werk op zich nam. De burgemeester heeft ten slotte als be wijs van zijn waardeering allen een ver snapering aangeboden. Een* bijzonder werk is op voor ieder be vredigende wijze afgeloopen. Loop der bevolking. In de week van 17 Augustus zijn in de ze gemeente de navolgende personen Ingekomen: k P. D. Kleassen, djenstbode, ^Interstraat 18, van Voorburg; *L. Franeoois, scheeps bouwkundige, Oostkerkplein 10, van Dordrecht: mej. C. C. Vermeule, zonder, Schuitvlotstraat 26, van St. Oedenrode; L. B. Vriesman, zonder, Lange Geere 30, van Amsterdam; B. Funk, adj. commies ter secretarie, Noordpoortstraat 15, van Tiel; P. Gorrissen echtgen. en 1 kind, instru mentmaker P.T.T., Noordweg 82, van Ter- neuzen;- W. Mazzola, zonder, Koepoortstr. 4, van Amsterdam; mej. M. de Nood, zon der, Spuistraat 8, van Vrouwenpplder. Vertrokken: E. G. Flipse geb. Van Daatselaar, en 2 Kinderen, van Spanjaardstraat 57, naar Vlissingen, Van Dishoekstraat 53A. E. L, van den Broeke geb. Piel, en 6 kinderen van Bogardstraat 10, naar Nijmegen, Lage Markt 28; A. de Klerk en echtgen., con troleur fittingfabrlek, van Dam 63, naar Koudekerke, Koudekerkscheweg D 81; J. Tiersen, zonder, van Veersche Singel 148, naar Soest, Soesterbergsche straat 125; J. I. van Doorninck, commies Prov. Griffie, van Kromme Weele 13, naar Oostburg, Markt 2; K. Slagter en echtgen., zonder, van Molenwater 95 naar Amsterdam, Buik- sloterdijk 386hs; A. E. Volkers geb. Taal, zonder; van Noordsingel 88, naar St. Lau rens, Noordweg B 9. apotheken. Van hedenavond 9 uur is des nachts en ook Zondag, geopend de apotheek van Pienbroek, Langeviolc. De temperatuur van het water is heden 64 graden. geen sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauwzeer. In de week van 27 Juli t/m 2 Augus tus 1941 hebben zich geen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer voorgedaan. 9 Vele vervangingaartikelen doen nu op geld. De verkoop hiervan moet gesteund worden. Hoe kan dit beter gebeuren dan door een weloverdachte reclame campagne in de dagbladen? Benut de mogelijkheden, die zich voordoen en onthoud: Conrantenreclame ie ook no niet te vervangen. een jubileum bw de n.v. prov. zeeuwsche electr. mm. De heer J. Burgers te Vlissingen heeft den dag herdacht waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij het electriciteits- bedrijf te Vlissingen, dat toen nog ge ëxploiteerd werd door de Société Auonyme des Tramways a Vapeur de Flessingue ét Middelbourg et Extensions en dat in Janu ari 1929 overgenomen werd door de N.V. P.Z.E.M. Dit feit was voor het personeel aanlei ding geweest, den heer Burgers een hulde blijk aan te bieden, waartoe des morgens personeel en directie zich verzamelden in de koffiekamer van het kantoor aan de Poelendale-singel te Middelburg, welk lo kaal voor deze gelegenheid met bloemen en planten een feestelijk aanzien gegeven was. Allereerst richtte de directeur, de heer J. Slooves, het woord tot den jubi laris. Hjj herinnerde aan den tijd dat de heer Burgers als jongste bediende zijn intrede deed in het bedrijf; het was toen evenals nu oorlogstijd. Hij wenschte hem geluk, met zijn langen en mooien staat van dienst en wees er op, dat hij in dien tijd nagenoeg alle administratieve afdee- lingen heeft doorloopen, waarbij hjj steeds tot volle tevredenheid van zijn superieuren heeft gewerkt. Hierna overhandigde de heer Slooves.namens den raad van bestuur een enveloppe met Inhoud. Vervolgens nam de heer Graafhuis, ad ministrateur der N.V* P.Z.E.M. het woord. Spr. overhandigde met een toepasselijke toespraak namens het personeel een gouden horlogeketting, benevens een vulpenhouder en vulpotlood. Tenslotte wji'd nog het woord gevoerd door den hoofdboekhouder, den heer Baan-, onder wiens leiding de heer Burgers tot voor kort gewerkt heeft. In warme be woordingen schetste spreken* den jubilaris - als 'n stillen, trouwen werker, op wien men door zrjn groote plichtsbetrachting en- accuratesse steeds kon bouwen. De heer Burgers uitte woorden van dank voor de geschenken en de geluk- wenschen. BESTRIJDING COLORADOKEVER. In verband met de ongunstige weers gesteldheid is de bespuitingstermijn ter bestrijding van den coloradokever verlengd tót en met 16 Augustus. de werkloosheid. By het B. G. Arbeidsbureau te Vlissin gen staan als werkzoekenden ingeschreven: Mannen: 1 opperman, 2 schilders, 2 tim merlieden, 1 stoffeerder, 2 schoenmakers, 7 metaalbewerkers, 2 brood/banketbakkers, 1 kok, 2 visschers, 2 slagers, 2 tuinlieden, 4 reizigers/agenten, 1 winkelbediende, 7 chauffeurs, 2 kellners, 12 loopers, 1 por tier, 8 transportarbeiders, 9 kantoorbedien den, 1 teekenaar, 1 piusicus, 1 operateur, 1 radiotelegrafist 1 stuurman, 1 stoker, 1 matroos, 79 losse arbeiders. Vrouwen: 2 winkeljuffrouwen, 3 huis houdsters, 5 dienstboden, 4 werksters. Totaal 168 ingeschrevenen, waarvan 48 in de werkverschaffing. Alzoo een ver meerdering van 4 werkzoekenden. hoogwater. Zondag is het alhier hoogwater te 4.55 en 17.19 uur en Maandag te 5.30 en 17.54 uur. apotheek geopend. Van heden tot en met volgende week Vrij dag is des avonds en 's nachts en den ge- heelen Zondag de apotheek van de fa. A, J. van Ockenburg, Singel 5, geopend. KAMPERLAND. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeenwsche Courant worden aangenomen door den Agent, iz. j. lamain. Is uittreden gelijk wijziging? De heeren Van der Hummes en Listig hadden in een provinciestad samen een garage opgezet. Niets bijzonders komt In de netote families voor. Niettemin kwam het gansche strafrechtelijke apparaat tot de Hooge Raad toe er aan te pas. Zie hier hoe het drama zich ontwikkelde. Van der Hummes trolc zich op zekeren dag, om welke redenen blijkt niet, uit de garage-busenesskring en Listjg bleef al? leen over. Listig zette de zaak" alleen voort tot op zekeren dag een nieuwsgierig politieman kwam informeeren, of Van der Hufnmes nog in "dc zaak betrokken was. Dit bleek niet meer het geval en de poli tieman deelde Listig mede, dat hy een vergunning van de Kamer van Koophan del en Fabrieken noodig had om de ga rage verder te dryven. Listig bezat zulk een vergunning niet. Gevolg: te bestemder tijd moest Listig voor den Kantonrechter verschijnen, beschuldigd van het instand houden van een garagebedrijf na het uit treden van' zijn medefirmant Van der Hummes, zonder de vereischte vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Immers zulk een voortzetting is in strijd met artikel 10 der. Vestigingswet- Kleinbedrijf, aldus de ambtenaar van net O. M. by hét betrokken kantongerecht. Dit artikel toch bepaalt, dat by wijziging in „de personen der ondernemers zulk een vergunning noodig natuurlijk alleen als 't bedrijf zooals het drijven van een garage, onder de Vestigingswet is gebracht. Listig echter was van een andere meening, welke voor hem door veie an deren is gepropageerd. Wijziging in de personen, aldus beweerde hij, geschiedt al leen als andere personen dan de oorspron kelijke ondernemers toetreden tot de zaak, niet als een of meer van de oorspronkelijke ondernemers uittreden. Deze. subtiele re deneering is door menig middenstander aangegrepen' om zijn nakomelingschap het doen van het Middenstandsexamen te, be sparen. Hy handelde dan naar het volgen de recept. Zoon(s) en/of doehter(s) werd (en) in de zaak als compagnon opge nomen. Mocht de tijd aanbreken, dat pa pa zich wilde terugtrekken, dan konden .de overblijvenden de zaak voortzetten zon der de vereischte vergunning. Immers vol gens dit recept viel alleen een- der onder nemers uit en traden geen nieuwe toe. Er' was volgens deze redeneering géén wij ziging in de personen. Er is van bevoegde zijde herhaalde ma len tegen deze opvatting gewaarschuwd, om tweeërlei reden. Ten eerste was deze opvatting onjuist, want elke verandering is een wijziging. Ten tweede bracht zij het gevaar mede. dat de toekomstige jongere ondernemer toch na een aantal jaren voor de noodzakelijkheid zou gesteld worden het Middenstandsexamen af te leggen en dan onder ongunstiger omstandigheden. Hij zou 'n hoogeren leeftijd bereikt hebben, minder vrijen tijd hebben om te leeren en de angst van bij niet-slagen zrjn zaak te moeten sluiten zou een geweldige handi cap by rustige studie vormen. Niettemin is deze opvatting in veler bréin bleven hangen en men kan dit waarlijk niet euvel duiden. Want wat toch bleek het geval Dit, dat ook de betrokken kan tonrechter de opvatting van Listig deel de en onder wijziging alleen verstond het toetreden van een of meer andere nieu we ondernemers. Derhalve achtte hij geen overtreding van de Vestigingswet aan wezig, oordeelde mitsdien Listig niet straf baar en ontsloeg hem van rechtsvervol ging. De feiten op zich zelf waren wel juist, mftar zij waren niet strafbaar. Had de kantonrechter de feiten niet bewezen geacht, doch wel strafbaar, dan zou hy Listig hebben vrijgesproken. De Ambtenaar O.M. liet het hierbij evenwel niet zitten. Hij ging in cassatie en de zaak kwam voor den Hoogen Raad. Dezê was van geheel andere meening. Hij oordeelde aldus: Wijziging in de per sonen heeft ook plaats wanneer een of meer der ondernemers uittreden en de overblijvende of overblijvenden het bedrijf ^DE MOORD TE OIRSCHOT. Voorbedachte rade Zooals in ons blad van Dinsdag 1.1. ver meld, bekende de 23-jarige F. T. de K. alhier, de dader te zyn van den aanslag op zijn vroegere verloofd^ mej. Leurs, te Oirschot, die «tengevolge van dezen aan slag overleden, is. De K. vertelde aan vankelijk, dat hij tijdens een ruzie met het meisje, waarbij zy hem in het gelaat sloeg, een" op den weg liggend voorwerp gegrepen had en haar daarmede op het hoofd ge slagen had. Volgens zijn zeggen wist hij niet meer, of het een voonverp van hout om metaal was^ Bij het onderzoek, dat later opgedragen werd aan den opperwachtmeester der ma rechaussee De Gier, kwamen evenwel feiten aan het licht, die er op wezen, dat de aan slag op andere wijze moet hebben plaats gevonden. Gisternamiddag werd het onder zoek te Goes voortgezet, waartoe opper- WÉfchtmeester De Gier met De K. naar Goes gekomen was. Ook door den heer Reneman, inspecteur van politie alhier, werd De K. nbg op het politiebureau verhoord, waarbij de verdachte bekende, mej. Leurs 'n aantal slagen met 'n kleine by'l te hebben gegeven. Deze bijl, zoo ver telde hy, had hij van huis medegenomen en ook weer mede teruggebracht. Des Zondagsavonds had hij de bijl bij de brug aan de Albert Jóachimkade to water ge gooid. In aansluiting op deze bekentenis werd daarna eenige uren op de door De K. aan geduide plaats gezocht doch gisteravond was de byl nog niet opgevischt. Heden zou het dreggen naar dit „corpus delicti" worden voortgezet, promotie a. hoekstra. De heer A. Hoekstra, opzichter van gémeentewerken, alhier, is benoemd tot gemeente-architect van Lochem. De heer Hoekstra zal zijn functie te Lochem op 1 October a.s. aanvaarden, of zooveel eer, als-hier in de daardoor oper.komcnde plaat3 kan worden voorzien. verkeersovertredingen. Gisteren werden opnieuw negen personen bekeurd wegens verkeersovertredingen. M. J. K. bleek tevens zyn persoonsbewijs niet by zich te hebben en dus werd ook om dit verzuim proces-verbaal tegen hem opgemaakt. een vredestichter. De twee broertjes O. waren gisteren op den Heernisseweg aan het vechten met een jongetje van H. De heer L. D. te Kloetinge, die het gevecht gadesloeg, vond blijkbaar de, partyen te ongelyk; hij schaarde zich aan de zijde van het jon getje van H., waarmede- het pleit dadelyk beslecht was, want enkele séconden later lagen de jongetjes O. in de moddersloot langs den kant van den weg. Begrijpelijk tot groote voldoening van het Jongetje van H. Maar de jongetjes van O. lieten het daar niet bij; ze kropen uit de moddersloot, stapten naar het politiebureau en deden aangifte van het geval. De politie maakte daarna proces-verbaal op tegen den heer D. wegens mishandeling van de jongetjes O., en tegen de jongetjes O. wegens mis handeling van het jongetje Van H., zoodat het jongetje van H., dat volgens de O.-tjes eigenlijk de oorzaak van al het kwade moet zijn, nog steeds over den afloop voldaan kan zijn. de rijkslandbouwwinterschool. Dat het landbouwonderwijs zich in een steeds grootere belangstelling verheugt blijkt wel uit het feit, dat zich deze week voor de eerste klasse reeds veertig leer lingen hadden aangemeld. Daar er ten hoogste slechts vyftig leerlingen kunnen worden aangenomen, is het mogdlyke ad- spirant-leerlir.gen geraden zich zoo spoedig mogelijk aan te melden, daar zij anders kans hebben een jaar te moeten wachten. voortzetten, ook worden de ulttredenden niet door anderen vervangen. Deze uitleg-, ging is met den tekst der wet in over eenstemming. Zij steunt voorts op de ge schiedenis van het wetsartikel en vooral ook op artikel 3, lid .2 en 3 der wet, wel ke by vestiging van een "bedryf, indien er twee of meer ondernemers zyn, slechts door hen gezameniyk niet dus* door ieder of'sommigen hunner aan zekere vestigingseischen moet worden voldaan. Het is dus zeer wel mogelyk, dat, al wa ren ook oorspronkelijk de door de wet ge wilde waarborgen aan credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid, respec tievelijk .van credietwaardigheid alleen, aanwezig, zulks liy uittreding van een of meer der ondernemers en voortzetting van het bedrijf door den overblijvende, niet langer het geval zal zyn. Het ligt dus voor de hana, dat ,voor dit geval de wetgever een nieuw onderzoek naar het aanwezig zijn van die waarborgen heeft gewild. Bo vendien zou op deze wyze de wet tot een doode letter gemaakt kunnen worden. Er zouden toch personen hun beroep van kun nen maken om, wannéér zy persoonlijk aan de vereischten der wet voldoen, met anderen, die niet aan de eischen voldoen, een .vennootschap aan te gaan en na kor ten tijd weer uit te treden. Het vonnis van den Kantonrechter werd derhalve vernietigd en Listig zag zich ver oordeeld tot vyf gulden boete. Met deze belangrijke uitspraak van den Hoogen Raad is thans de door Listig ge volgde weg totaal afgemeten. Men late zich in geen geval misleiden door de over- wëging, dat men er met betaling van de boete af is en dan maar rustig door kan gaan. De zaak' staat anders. By het voortzetten van de zaak in stryd met de wet kan elk oogenblik weer proces-verbaal worden opgemaakt. Geschiedt dit binnen twee jaar, dan kan vier weken hechtenis worden opgelegd. Voor eiken dag, waarop men zonder vergunning een zaak open houdt, kan een afzonöerlyke straf warden opgelegd. Bovendien kan de rechter by veroordeeling de sluiting der zaak beve len. Er komt dan politiebewaking en klan- ten worden niet meer tot het pand, waarin dé''zaak gevestigd is, toegelaten. Deze beslissing lean niet anders dan worden toegejuicht. De. Vestigingswet toch is in het leven geroepen om onbevoegden, onbekwamen en oncredietwaardigen uit het zakenleven te weren. Zou Listig gejyk hebben gekregen, dan was het hek van den dam. Er zouden spoedig personen ge vonden zyn, die boyen aangehaalde truc voor eenige guldens zouden hebben hel pen uitvoeren. Daarvan kan thans ge lukkig geen sprake zy'n. Nadruk verboden. Mr. M. VISSER. De jongste Dultsche jsuccessen* duitsche persstemmen. Het laatste speciale bericht van het op percommando der weermacht over de nieuwe groote militaire successen in het Oosten, en de commentaren daarop be- heerschen de Berirjnsche bladen van van daag, zoo meldt het D.N.B. Onder reus achtige opschriften, zooals „vernietigings slag in de Oekraine zegevierend geëin digd", „vijfentwintig Sovjet-divisies in de Oekraine vernietigd", laten de dagbladen het licht vallen op de geweldige cyl'ers van buit en krijgsgevangenen, welke nog worden overtroffen door de bloedige ver liezen van de Sovjets,terwijl zij nader ingaan op de beteekenis van het resutaat van dezen slag voor de Sovjets en hun Britsche bondgenooten. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft.: „Aan hefr Oostelyke front is een nieuwe, machtige overwinning bevochten. Het is het eerste groote succes op grond van de in de vorige speciale berichten van het oppercommando aangekondigde operaties. De getallen van gevangenen en buit, zoo gaat het b^.'d verder, die het nieuwe spe ciale bericht uit het hoofdkwartier van den Führer bekend maakt, zyn overwel digend en laten het licht vallen op de door de Engelschen en hun leerzame scholieren de laatste dagen verspreide propaganda- berichten met al hun dwaasheid. Terwijl de Engelschen nog steeds krampachtige po gingen in het werkv stellen om de balans van Woensdag jl. op agitatorische wfjze kleiner voor te stellen, toonent de voort durende successen in den nieuwen operatie- sector hoe onze troepen onstuitbaar zege vierend oprukken. Het blad constateért ten slotte dat Londen weer eens geen andere weg open biyffr, dan eenvoudig te zeggen, dat de Duitsche berichten over de bolsje wistische gevangenen en verliezen niet kloppen. Onder het opschrift „het Londensche la- tyn afgeloopen" spreekt het Zwölf Uhr Blatt" van een harden slag dien het spe ciale bericht van het oppercommando we derom heeft toegebracht aan de agita tieven Engeland en de Sovjet-Unie. Het is te begrijpen, zoo gaat het blad voort, dat het zelfs voor den meest doortrapten En gelschen leugenaar moeilijk is om het probleem „hoe zeg ik dat tegèn mijn kind" tot een oplossing te brengen, nadat men tevoren weken- lang het eigen volk steeds weer de verzekering heeft gegeven, dat do Duitschers in het Oosten niet vooruit komen en dat hun „bJiksemaanval" tot staan is gekomen. Naar de nieuwe. Duitsche geweldige successen, zoo besluit het blad, weten de Engelschc agitatoren eenvoudig niet meer, welken weg zy moeten volgen, hoe zy het met angstige oqgen naar het Oosten kykende Engelsche volk de waar heid moeten bybrengen. over de vernie tigende nederlagen van den* bolsjewisti- schen bondgenoot. 6 Een onderhoud met den heer N. vari Poeteren. De heer N. van Poeteren. hoofd van den plantenziektenkundigendienst te Wagenin- gen, heeft het een en ander medegedeeld over het omvangryke werk van dit voor den landbouw zoo by uitstek nuttige in stituut. 1 De taak van den plantenziektenkundigen dienst is tweeledig. In de eerste plaats staat op den voorgrond het bevorderen van de bestrijding van plantenziekten en van voor planten schadelijke dieren, maar bo vendien de vermeerdering van voor de cul- tuuir nuttige dieren, in den meest uitgebrei- den zin, teneinde er toe mede te werken, de oogsten, zoowel in hoeveelheid als in kwaliteit, te verbeteren. Dit sluit dus pre cies aan by het doel van den productieslag. In de tweede plaats beoogt de plantenziek- tenkundige dienst het uitvoeren van keu ringen van land- en tuinbouwproducten en het afgeven van gezondheidsverklaringen daarvoor. De bestryding van plantenziekten en van voor planten schadelijke dieren geschiedt hoofdzakelyk door een zeer veelzijdige de noodige inlichtingen. Iedere teler kan by het hoofdbureau van den dienst te Wageningen inlichtingen vra gen, indien zich ziekten in zyn gewassen voordoen. Hy moet dan eenige aangetaste planten of deelen daarvan zenden én nader de door hem waargenomen verschynselen mededeelen. In onze laboratoria aldus de heer Van Poeteren worden deze in zendingen dan onderzocht en over de ziek te-oorzaak, veor zoover die vastgesteld kan worden, en hetgeen er ter bestrijding of voorkoming voor het vervolg gedaan kan worden, verstrekken wij dan schriftelijk de noodige indichtingen. Men kan zich echter ook wenden tot de op dertig verschillende plaatsen werkzaam gestelde technische ambtenaren en contro leurs van onzen dienst. De onderzoekingen worden kosteloos verricht en ook de inlichtingen geven wy kosteloos. Teneinde onze kennis van ziek ten en bestryding voortdurend uit te brei den, worden ook onderzoekingen verricht over belangryke ziekten en de bestryding daarvan, zonder dat daarover van de zyde van belanghebbenden inliphtingen zijn ge vraagd. Wy publiceeren ook vele berichten ln land- en tuinbouw, zoowel als in andere bla den, waarin advies gegeven wordt over de noodzakelijke bestryding en waarschuwin gen gegeven worden over het mogeiyke op treden "van ziekten of schadelijke dieren. Voorts zyn de resultaten van onze onder zoekingen te vinden in onze verslagen, me- dédeelingen en vlugschriften,, die een zeer belangrijk deel van de voorlichting vormen. Speciaal noemde de heer Van Poeteren mededeeling nr. 92, waarin alle belangrijke ziekten van landbouwgewassen en de be stryding ervan behandeld worden. Dit boekje is zeer geschikt om te gebruiken by het onderwys op landbouwscholen en -cursussen." Voorts worden door den plantenziekten kundigen dienst demonstraties te velde ge geven, zoowel op de proefvelden te Wagc- r.ingen, als in de culturen. Bovendien wor den regelmatig lezingen gehouden. Ten be hoeve vanjiet onderwys op land- en tuin bouwscholen en -cursussen vervaardigen wy praeparaten en duideiyke foto's van plantenziekten. Bovendien verstrekken wij praeparaten van bestrydingsmldd^len met toelichtingen en lantaarnplaatjes om by het onderwijs te gebruiken. Dan neemt boven dien de plantenziektenkundigen dienst deel aan tentoonstellingen. Wij mogen ook niet vergeten te vermelden, dat wy vele inlich tingen uit de practyk. krijgen. Als corres pondenten zijn namelijk aan onzen dienst practische land- en. tuinbouwers.verbonden, en bijvoorbeeld hoofden van land- en tuin bouwscholen. De voorlichtingswerkzaamheden- moeten steunen op onderzoekingen en proefnemin gen, daar de plantenziektenkundige weten schap nog. in voortdurende, ontwikkeling is, en telkens nieuwe oorzakep. van ziekten worden vastgesteld, terwijl de vei'vaardiging en de toepassing van bestrijdingsmiddelen de uitwerking van bestrydingsmethoden nog in steeds toenemende mate de mogelijkheid van bèstryding en voorkoming van ziekten vergrooten. Voor' een zeer groot deel wordt hierby gebruik gemaakt van de resultaten - van het plè,ntenziektenkundig onderzoek, verricht in de speciale laboi'atoria in bin nen- en buitenland, maar in een aantal ge vallen moet ook door onzen diénst aanvul- lend werk worden verricht. De ornithologische afdeeling houdt zich bezig met de studie van vogels, zoowel wat betreft de schade, die deze kunnen veroor zaken, met betrekking tot de vermeerde ring van nuttige vogels. De afdeeling houdt zich ook bezig met de bestudeering van de bestrijding van rat ten (bisamrat) en muizen. Het werk van de scheikundige afdeeling bestaat uit het onderzoek naar de samen stelling van bestrijdingsmiddelen, waarvoor monsters door industrie enhandel kunnen worden ingezonden. Verder verleent deze afdeeling hulp by het onderzoek van nieuwe middelen, zoo mede van alle vraagstukken inzake de mo gelijkheid van vermenging van verschil lende bestrydingsmiddelen bij gelijktydige bespuiting, van schadelyke bestanddeelen en de invloed van de samenstelling der .be strydingsmiddelen op de planten. Het onderzoek van de carbolineum-mon- sters in verband met het toezicht op de constantheid van samenstelling van dit product wordt mede door deze afdeeling uitgevoerd, evenals het onderzoek van het groot aantal monsters aardappelloof op do aanwezigheid van arsenicum, in verband met de verplichting tot bespuiting van de aardappelvelden in het zuidelyk'e deel van ons land voor de bestryding van den co loradokever. Zeer veel aandacht wordt gewijd aan do bestrijding van den coloradokever, welke wetteiyic is geregeld. Uit deze mededeelingen van den heer Van Poeteren blijkt wel zeer duidelyk het groote belang van den plantenziektenkun digen dienst voor dc Nederlandsche pro ductie op het gebied van land- cn tuin bouw. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2