KNIPPATRONEN VESTEN vervangen blouses en - SPAREN STOF' strooien schoenen STOPPEN We willen allen gaarne woekeren met onze textielpunten, opdat we zooveel moge lijk afwisseling in onze zomersche kleedij kunnen aanbrengen. Mantelcostumes, zoowel in het sportieve genre als tailleurs mogen zich nog bij Voortduring in de belangstelling blijven verheugen. Niet alleen blouses, doch ook vesten zijn thans favoriet,' dingen beiden om den voorrang. De laatste bestaan meest al uit-een min of meer gekleed voorstuk, gemaakt van linon, batist, piqué, zijden pi qué, kantstof, zijde of georgette, zelfs aar dige bedrukte katoentjes komen ervoor in aanmerking. De keuze is wel enorm groot, zoowel in bedrukte als effen weefsels, ter wijl een niet genoeg te waardeeren voor deel is, -dat punten vrije couponnetjes zich uitstekend leenen om zoo'n vest te maken. Aan materiaal hebben we niet meer noo- dig dan plm. 50 cM., een lengtemaat, die indien men de stof van het stuk moet koo- pen hoogstens een offer van pl.m. 3 punten met zich brengt. Het cosctume, dat onze afbeelding te zien geeft is zóó gemaakt, dat het zoowel met sportieve als gekleede blou ses en plastrons gedragen kan worden. De laatste zullen evenwel steeds gedragen kun nen worden, indien men de mantel niet uittrekt. Aan te bevelen is steeds om het mèt een rugdeel te maken, terwijl beide deelen aan de taille met .elastiek of met band en knoopjes verbonden zijn, zoodat het geheel evenals een blouse goed blijft zitten. Op onze schets ziet men een reeks ves ten, die onderling verschillend zijn. Onder aan links vest van gestreept katoen, dat aan de voorzijde met een rij knoopjes sluit en evenals het model rechts aan een over hemdblouse herinnert. Midden een effen vest met versiering van stiksels, ook het smalle, rechte boordje is evenals de strik doorgestikt. No. 4 geeft eên versiering van knoopjes en Valengiennekant te zien, ter wijl no. 5 smalle revers en een jabot aan geeft. Geheel links een gebreid vest, dat uitstekend geschikt is om op koude dagen gedragen te worden. Rechts een vest van katoenen kantstof en staand boordje, jabot met smalle kant ge garneerd. Beide andere vesten rechts zijn van gestreept en geruit katoen gemaakt en sluiten beiden met knoopjes. Bont gekleurde De modeshows, die in het voorjaar door een keur van ontwerpen van Duitsche fir ma's te zien hebben gegeven, lieten zich niet onbetuigd ten opzichte der schoenen, waarvan wij modeuitvoeringen zagen van kleurig stroo gemaakt. Reeds verleden jaar hebben de schoenen met klepperende hou ten zooltjes groote successen behaald in Duitsohland en thans is men enthousiast over de laatste- nouveauté der strooien schoenen, die jn zonnig geel of in andere sprekende kleuren zijn uitgevoerd. Oor- „Geklepperd" wordt er dus niet meer, de strooien schoenen geven geen houten zoo- lenmuziek, die troüwens ondervangen kan worden door het opplakken van reepjes gummi of van leuren beslag, dat op kaar ten in den handel is. De strooien zooien zijn dik en men loopt er zeer prettig op, terwijl de schoenen zoowel met sportieve als bij strandkleeding gedragen kunnen worden. Zooien en hakken zijn tweedeelig en van stroo gevlochten, terwijl kleurige banden van hetzelfde materiaal of van reepjes leer of doorgestikt bedrukt katoen de sandalen completeer en. We behoeven ons dus ook in de toekomst geen schoenenzorgen te maken, want onvermoeid zijn modeontwerpers en mode-industrie in onderlinge samenwer king bezig om ons zoolang de noodzakelijk heid dit,noodig maakt van practisch schoei sel te voorzien. Juist in deze maanden kun nen we onze leeren schoenen sparen door bonloos schoeisel te dragen, dat tevens het voordeel heeft, zeer- luchtig te zijn. ZURE MELK OP VERSCHILLENDE WIJZE OPGEDIEND. In den zomer komt het meermalen voor, dat de melk zuur is geworden. Natuurlijk zullen we deze nog op verschillende manie ren weten te benutten, temeer, daar de voe dingswaarde niet verminderd Is, integen deel kan men deze nog verhoogen door aan de opgeklopte melk b.v. aan kleine stukjes roggebrood en suiker toe te voegen. Geklopte zure melk met suiker of limo- De vrouw heeft zich van oudsher gaarne met bloemen getooid, zy het dan heden ten dage slechts in den vorm van een beschei den toefje. Parfums, uit bloemen gewon nen zijn onontbeerlijke toiletrekwisieten ge worden en naar aanleiding van het soms veervuldig gebruik hiervan heeft de weten schap een onderzoek ingesteld naar den invloed van bepaalde geuren op de gezond heid. Het resultaat was," dat een matig ge-' bruik niet slechtop het organisme in perkt en daarom niet af te raden is, behou dens enkele uitzonderingen. Zachte geu ren werken bepaald aangenaam en opwek kend. De meeste essences, die bij de be reiding van parfums worden aangewend, zijn aan antiseptische voorschriften gebon den. Het komt meermalen voor, dat vrou wen, die zich in groot gezelschap bevinden, hoofdpijn krijgen en duizelig worden. In hoeverre dit toe te schrijven is aan gebrek aan frissche lucht en te groote warmte of wel op rekening gesteld dient te worden van doordringende parfums, moét in der gelijke gevallen onderzocht, worden. Ner- veuse menschen kunnen over het algemeen niet tegen sterke geuren, aangezien deze het zenuwstelsel prikkelen, hetgeen,'zoowel van parfums als van sterk geurende bloe men gezegd kan worden. Jasmijn, tubero- sen, hyacinten en mimosa veroorzaken bij gevoelige menschen hoofdpijn. De physio- logiè en de gevoeligheid van ons zenuw stelsel maken het alleszins begrijpelijk, dat te groote inwerking van sterke geuren hartkloppingen, zelfs flauwten kan veroor zaken. De „wraak" der bloemen is niet iets, dat slechts in romans bestaat, doch menige kamer, die bezwangerd was met den geur van bloemen en in het bijzonder met dien van oleanders en andere niet onschadelijke bloemen, heeft groote schade aan de ge zondheid der slapenden toegebracht, zelfs den Jood ten gevolge gphad. Parfums kun nen eveneens nadeelig werken op de stem van zangers en zangeressen, die plotseling heesch werden en zich in de frissche lucht spronkelijk zijn zij ontworpen met de be doeling, om als huisschoenen dienst te doen, doch dank zij de verbeteringen, die men er aan heeft weten toe te passen, kan men ze zonder bezwaar als strand- en zelfs als wandelschoenen dragen. De Berlijnsclie vrouwen en meisjes ziet men zoowel in de FrièdrichstrasSé met deze strooien schoenen loopen als op haar Zon daguitstapjes, die naar Wannsee of Grünau ondernomen worden. PRACTISCHE HUISKLEEDING. We moeten onze japonnen zooveel mogelijk ontzien en daarom zal het dragen van schorten wger meer' en meer op den voorgrond treden. Schorten, die in menig geval zelfs het dragen van een ja pon overbodig maken eh waarvoor meermalen een niet meer als zoodanig te gebrui ken japon nog het materiaal zal leveren. Succespatroon A 72x. Prijs 25 cent. Practisch schort, dat te vens vlot kleedt, met inge- rimpeld rokdeel, waarop het bovenstuk met scherpen punt in het midden wordt opge stikt. Draagbanden, die over het hoofd gaan en het boven deel ophouden. Groote, opge stikte zakken. Patronen in de maten 44, 46 en 48i Succespatroon A 722. Prijs 40 cent Japonschort, dat aan de rugzijde met knoopen en knoopsgaten sluit en zoowel van effen als bedrukte katoen gemaakt kan worden. Aan hals en taille wordt een band of stofreep tegengestikt aan den binnenkant, waardoor elastiek of- band "geschoven wordt'. Patronen in de matei 40, 42 en 44. Succespatroon A 723. Prijs 25 cent. Schort met opgestikte zakken en puntig opgestikten band, model, dat den rok geheel omsluit en met aangestikte banden dicht gestrikt wordt. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48. Succespatroon A 724. Prijs 20 cent. Zeer practisch schort, dat met en zonder bovendeel gedragen kan worden. Het rok deel, dat iets opgeknipt is, wordt aan den .bovenkant van knoopsgaten voorzien en A 721 A 723 sluit aan de rugzijde met banden. Groc opgestikte zakken. Aan het bovendeel wor den knoopen gezet, die wat de afstanden betreft, met die der knoopsgaten overeen komen. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad". Post bus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per*giro (post rekening 20ï)203) per postwissel of in post zegels, mits deze een waarde hebben van li/a, 3 of 7^ ct. In Parijs had men vóór den oorlog zelfs een speciale inrichting, vanwa&x men kof- ferpaksters kon betrekken, die haar vak op meesterlijke wijze uitoefenden. In min der dan geen tijd was alles wat men mede wenschte te nemen, veilig en goed gebor gen en de wijze Waarop dit moet geschie den is, we zouden bijna zeggen „slechts een weet"! Voordat men begint te pakken, moet alles,wat men mede denkt te nemen, groepsgewijze klaargelegd worden, zoodat men systematisch te werk kan gaan. Tot dusverre werd er menigmaal één groote ge zinskoffer gepakt, aangevuld door ,wat handbagage. De transportmoeilijkheden ten gevolge van de distributieregeling van ben zine, makèn het verzenden van groote kof fers niet steeds mogelijk, dus zal men thans meer op handbagage aangewezen zijn, hetgeen meer overleg wat het pakken betreft, vereiseht. Kleeren worden eener- zy'ds opgestapeld, terwijl de schoenen een drachtig naast elkander staan te wachten op hun beurt. Ondergoed, overhemden, kousen, eventueel ook badpakken, strand kleeding, alles hoopt zich meer en meer op en op het laatste oogenblik blijkt, dat pop Lotje en Teddy niet alleen achter wenschen te blijven en ook „met vacantie naar 'buiten willen", aldus redeneert de kleine eigena resse, die haar schatten slechts noode mist! Ook de heer des huizes komt met een sta peltje boeken aandragen, die hij uitgezocht heeft om op mogelijke regendagen den tijd door te komen. Moeder kijkt vertwijfeld om zich heen, doch gaat dan toch energiek aan den slag. Zij belegt den bodem met dei zwaarste kleedingstukken, daarop volgen japonnen, blouses en kinderldeeding, ter wijl de open ruimte met allerlei kleinighe den kan worden aangevuld. Indien men geen schoenenzakjes heeft, pakt men de schoenen in afgesneden einden van oude kousen. Koffers pakken is een kwestie van het benutten van alle beschikbare ruimte en het komt er minder op aan veel mede te nemen, dan wel mét overleg slechts het noodige bijeen te verzamelen. DE INWERKING DER KAMERLUCHT OP PLANTEN. Verschil van vochtigheidsgehalte. Planten zijn zeer gevoelig voor de lucht, die zij in eenvertrek inademen. Het ge dijen of verkommeren van kamerplanten berust grootendeels op de hoedanigheid der kamerlucht. Meermalen heeft men kunnen opmerken, dat in een ruimte, waar zich vela menschen ophouden, zooals o.m. in school lokalen, ondanks het verminderde zuurstof gehalte de planten toch gedijen, omdat de lucht voldoende koolzuur bevat, die door bladeren en stengels gretig wordt opgeno men en de vorming van organische deelen gunstig beinvliedt. Planten zijn veel gevoeliger voor de lucht, die zij in zich opnemen dan men. schen. Zoo kan men o.a. opmerken, dat het geringste lichtgasgehalte in een kamer de planten doet kwijnen, de bladeren worden geel en vallen af. Eén poreuze gasslang kan de oorzaak reeds zijn van dit kwaad, doch ook de verbranding van gas voor verlich ting of verwarming geeft een soort zwavel zuren neerslag, die slechTin werkt, waarbij dan tevens komt, dat de' lucht te droog wordt. Eenzelfde verschijnsel is waar te nemen, in vertrekken, die centrale verwar ming hebben, aangezien de droogte der lucht, bij gelijktijdige verwarming de bla deren eveneens geel doet worden. - In vergelijking met de buitenlucht bevat de kamer 's winters en in het vroege voor jaar veel minder'vochtdeelen en daarom is het plaatsen van bakjes met water op ra diatoren zeer gewenscht. Opvallend is dat planten, die voor dub bele ramen geplaatst zijn in de Winter maanden minder goed gedijen, hetgeen toegeschreven wordt aan het feit, dat het dubbele glas het vocht in meerdere mate belemmerd van buiten af in de kamer te köïQen. Men kan wel aannemen, dat vrijwel in alle kamers, waar bloemen staan, gerookt wordt, althans, wanneer er mannen in huis zijn. Zelfs tuinlieden, die in broeikassen werken, ziet men meermalen met him on afscheidelijke pijp, alhoewel planten en in het bijzonder jonge planten en stekken overgevoelig zijn voor tabaksrook. Sommi ge worden op zeer ongunstige wijze door de rook beinvloed, waardoor zij scheef groeien en misvormde bladeren -krijgen of dood gaan. In ieder geval neemt een deel der aarde de rook in zich op en de door deze ontstane chemische verandering der lucht werkt nadeelig op de planten, aange zien alle rook kooloxydegas1 bevat. Proeven hebben aangetoond, dat het niet de nicotine is, die de planten doet kwijnen, doch in hoofdzaak voornoemd kooloxydegas, dat bij de planten dezelfde verschijnselen doet ont staan, als wanneer men ze blootstelt aan rook van verbrand papier of hout. Sommi ge planten ondervinden geen binder van tabaksrook, zooals rozen, die menigmaal berookt worden om hen van luis te zuive ren. Zoodra zij een „rookkuur" doorstaan hebben, zijn zij weer gezond en frisch. moesten begeven om weer op verhaal te komen. Dergelijke gevallen zijn bekend van parfums van viooltjes, vlier en seringen. Een medicus verhaalde van een jongedame, die haar stem verloor, zoodra zij den geur van bloemen inademde. Nog een ander voorbeeld noemde hij van eenzelfde reac tie bij den geur van muskus. We gelooven évenwei dat verbeelding ook veel dóet en dat krachtige persoonlijkheden veel minder sterk beinvloed worden door geuren dan overgevoelige typen. SMALLE RUCHES die in grootmoeders tijd zoo'n flatteuse gar neering vormden, worden ook thans weer toegepast en verleenen een vrouwelijke noot aan onze kleeding. nadestroop smaakt uitstekend bij den bo terham. Men kan deze zuur geworden melk ook inplaats van karnemelk gebruiken bij de bereiding van pap en er o.m. bloem, haver mout of griesmeel aan toevoegen. Aan het ontbijt kan men 's zomers karne- of zure melk geven, waaraan geweekte havermout wordt toegevoegd en eventueel wat vruch ten. Een schoteltje van karnemelk of zure melk met beschuit of oud brood is even eens aan te bevelen. Men weekt een en an der in de melk, klopt alles op, voegt - er suiker en versche vruchten bij en brengt de massa over in een vuurvast schoteltje, met de volgende saus. Karnemelk wordt roerende aan den kook gebracht én aange maakt met wat bloem of maizena, pan van het vuur en vermengen met zeer stijf ge klopt (kunst) eiwit, daarna over de massa in den vuurvasten schoten gieten. In mid delmatig warme oven bakken. Het sausje kan met een weinig suiker of met een tik je zout naar smaak worden afgemaakt. Deze saus kan met zout ook gebruikt wor den bij een schotel, die men maakt, van verschillende halfgaar gekookte groenten, die in een ingevettèn vuurvasten schaal worden gedaan en bedekt met het sausje in den oven verder gaar worden. De inwerking van parfums op de zenuwen van GROOTE GATEN Lang heeft men dit jaar gewikt en ge wogen of men de vhcantie elders in den lande of in eigen omgeving zou doorbren gen. Zeer verstandig gezien is het om tot het eerste oyer te-gaan, zelfs al zal het ver blijf van zeer eenvoudigen aard moeten zijn in verband met dê beschikbare midde len. Een mensch, die het gansohe jaar door in den tredmolen van het alledaagsche le ven gaat, heeft af en toe een verandering noodig, die verfrisschend inwerkt op li chaam en geest» Na een vacantietijd op deze wijze doorgebracht, zien we de dagelijk- sche dingen weer anders, verheugen we er ons meer op, wanneer de tijd aanbreekt, dat wij onzen arbeid weer kunnen hervat ten! Wanneer het reisplan ditmaal bin nen 's lands grenzen is opgemaakt dan dienen enkele dagen voor het vertrek de noodige voorbereidingen te worden getrof fen en hiertoe is een der voornaamste: het pakkeh d.er koffers. In een gezin met kleine kinderèn rust deze plicht op de huisvrouw, die hierbij evenwel lang niet altijd met geduld en overleg tewerk gaat. Sommigen winden zich op, weten niet wat zij aal? moeten vangen als de 1001 dingen, die zij meenen noodig te hebben gedurende de vacantie-weken, niet in de koffers ondergebracht kunnen worden. Anderen weer vatten het pakken- van koffers als een soort sport op en zij stellen er een zekere eer in alles zoodanig onder te brengen, dat de kleeren onberis pelijk uit hun nauwe bergplaats te voor schijn komen op de plaats van bestemming. Inderdaad, kofferspakken is een kunst! De op onze afbeelding aangegeven wijze van stoppen is minder bekend, gaat vlug en geeft een stevigen stop. Natuurlijk ver eiseht het eerst eenige oefening voordat men zich deze methode heeft eigen ge maakt, doch het resultaat loont inderdaad de moeite. Afbeelding a geeft op duidelij ke wijze te zien, hoe de draden eerst ver ticaal gespannen worden, waarna men het werk een slag omslaat en óver de bestaan de spandraden nieuwe gespannen worden KOFFERS PAKKEN vraagt overleg (afb. b). Vervolgens spant men draden tusschen de bestaande (a), waarna het werk er uit ziet als c te zien geeft. Men heeft dus drie spanningen, waarna het eigenlijke doorstappen begint in de tusschenruimte van de draden der tweede, de draden van de eerste en derde spanning op te nemen. (Zie afb. d). De beschrijving lijkt misschien iets inge wikkeld, doch in werkelijkheid zal blijken hoe eenvoudig de uitvoering is. Probeert U het eenS en U zult ondervin den,u dat deze wijze van stoppen niet'al leen vlug gaat, doch tevens sterker is dan de tot dusverre gevolgde methode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 12