Financiën. Radioprogramma STILLE No9 HET ZEVENDE ENKRATEIA- CONGRES. HEDEN TE ARNHEM BEGONNEN. Heden is te Arnhem het zevende congres begonnbn van Enkrateia, bond van Protf Chr. Drankbestrijdersvereenigingen, dat om de vijf jaar pleegt gehouden te worden, on der voorzitterschap van ds. J. van Herksen, Geref. predikant te Ermelo. Oudergewoonte ging gisteravond aan het congres een wijdingsamenkomst vooraf, die gehouden werd in de Geref. Westerkerk. Hedenmorgen om kwart over tien ving het congres aan, dat door drankbestrijders uit alle deelen des lands werd bijgewoond. De voorzitter, ds. J. van Herksen, hield de openingstoespraak. Ds. J. Henri Ledeboer, penningmeeser van Enkrateia, herdacht wijlen prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine in een kort „In Memoriam". In alle kringen, aldus spr., bleef Slotemaker geheelonthouder en hoe wel hij zelf een krachtig deel aan den strijd genomen heeft, is zijn onthoudersschap ook indirect van beteekenis geweest. 7 Dec. jl. pi'esideerde Slotemaker de hoofdbestuurs vergadering van de N.C.G.O.V., waar ook Van Krevelen tegenwoordig 'was en daar viel het besluit om weer aan het Enkrateia- congres mee te doen. Wij eeren zijn nage dachtenis zoo besloot spr. het beste door onze schouders te zetten onder het werk dat hij ons heeft nagelaten. Ds. A. J. Montijn, secretaris van Enkra teia, sprak vervolgens eeft „In Memoriam" ds. D. van Krevelen. Hierna was het woord aan dr. A. H. Edelkoort, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, om te refereeren over „De plaats van alcoholgebruik en onthouding in de verschillende godsdiensten". Referaat dr. A. A. Edelkoort. Spr. ving zijn betoog aan met de op merking dat in de mythen en riten van verscheidene religies de bedwelmende drank een groote plaats inneemt. Dit laat zich verklaren uit a. het vegetatief karak ter van den „natuurdienstb. het 'feit, dat de wijn de plaats van het bloed inneemt c. -de schijnbare overeenkomst tusschen den roes der bedwelming en de religieuze extase. Dat de roes der bedwelming in de plaats der religieuze extase treedt, moet als een blijk van ontaarding der religie worden beschouwd. Religieuze herleving en hervorming gaat dan ook menigmaal gepaard met de prediking van nuchter heid en onthouding. Spr. acht het onjuist in deze prediking van nuchterheid en ont houding altijd een uiting van ascese te wil len zien. Dr. Edelkoort wees er tenslotte op dat er een sterke wisselwerking be staat tusschen een krachtig religieus leven ep de onthouding van allen bedwelmenden drank. In de middagvergadering trad als refe rent op ds. S. L. Hogebrink, Ned. Herv. predikant te St. Michielsgestel, mét het onderwerp „Psychologie en drankbestrij ding". Referaat ds. S. L. Hogebrink. Aanvangende met een nadere bepaling der begrippen en afgrenzing van zijn on derwerp, wees referent er op, dat onder psychologie verstaan wordt menschen- kennis als doel en vrucht van wetenschap pelijk onderzoek. Onder drankbestrijding het werk tot bescherming van den indi- vidueelen mensch tegen de verwoestende kracht van den alcohoL (het z.g. „red dingswerk"). De vraagstelling luidt nu wat zijn de psychologische kenmerken van den voor- aïcohol-zwakke, en wat valt er in dit licht te zeggen over de mogelijkheid van zijn genezing? Sprekende over de ziekte en haar symptomen als object van psycholo gisch onderzoek, wees spr. er op dat de drinker als zelfstandig psychologisch type niet bestaat. Maar bij bestudeering van alcoholisten komen toch opvallende trek ken van „overeenkomst aan het licht, die echter door de- meeste onderzoekers op hun eigen wijze worden geïnterpreteerd, alsook gerubriceerd. Zoo dienen zich meer dere psychologische schema's aan, waar van referent die van Klatt (in navolging van Nietzsche), G».briël en Kratzmann en die van Kretschmer nader bezag en ook stilstond bij de individualpsyehologie. Wat de bestrijding van de ziekte betreft wordt over de hiervoor bestaande mogelijkheden en methoden ook weer verschillend ge dacht, naar gelang van het oordeel dat men heeft over de ziekte. Maar met drie factoren wordt irf ieder geval ernstig re kening gehouden a. De individueele ge aardheid van den „patiënt" b. De sociaal- psychologische factoren c. De algemeen menschelijke behoefte aan roes. Na discussie over dit onderwerp ging het congres in drie secties uiteen., Sectie A. was gewijd aan „Drankbe strijdersjeugdwerk" en werd - gepresideerd door ds. G. D. A. Oskamp, -Ned. Herv. predikant te Harlingen. Referent was hier de heer J. J. Smit van Utrecht, adj.-secr. van de N.C.G.O.V., die drankbestrijders jeugdwerk noodzakelijk achtte en samen binding met ouderenorgfcnisaties en oplos- Nationale Christen Geheel Onthouders-vereènlging. DE 63E ALGEMEENE VEKGADEJIIXG. Gisteren werd in „Royal" te Arnhem de 62e algemeene vergadering gehouden van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging. Aan gezien de voorzitter der vereeniging, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, -overleden is, stond de vergadering onder leiding van den wnm. voorzitter, ds. P. M. de Jong, Ned. Herv. predikant te Zutphen. Ds. de Jong opende .hedenmorgen om half elf de vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij de afgevaardigden hartelijk welkom heette en wees op de beteekenis van het sagien beraadslagen over het werk dat moet worden gedaan en op het a.s. En- krateia-congres en met een enkel woord herdacht den overleden voorzitter en den eveneens in het afgeloopen vereenigings- jaar heengeganen oud-secr., het eere-lid, wijlen ds. D. v. Krevelen, em. predikant te Bosch en Duin. Nadat enkele commissies benoemd waren deelde de voorzitter mede dat tot lid van het hoofdbestuur was gekozen in de vac. van wijlen prof. dr. Slotemaker de Bruine,, dr. A. H. Edelkoort, Ned. Herv. predikant (^Amsterdam, zulks brj enkele candidaat- s railing. Dr. Edelkoort aanvaardde zijn benoeming. Tot H. B. werd herkozen de heer B. Diesbergen te Eindhoven. Tot leden van <^e commissie van redactie wer den gekozen in de vac. ontstaan door het overigden van ds. D. v. Krevelen en het aftreden van mej. H. W. Crommelin te Zeist, de heer C. J. Toebes te 's-Graven- hage en mej. C. v. Nes te Leiden. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde.' Zij werden allen reeds gepubliceerd en de secr., de heer C. J. Toebes, deed er enkele grepen uit. We ontleenen daaraan dat de vereeniging ernstigfe verliezen leed in het heengaan van den oud-secr., ds. D. v. Krevelen en den voorzitter, dr. Slote maker de Bruine. In de dames H. S. Hartsen en H. W. Crommelin ontving de vereeniging twee nieuwe eereleden. De agent der vereeniging gaf in den afge loopen winter 89 filmvoorstellingen, waar door 107 nieuwe leden, werden gewonnen. 88 afdeelingen vierden een jubileum, 10 werden opgeheven en 1 nieuwe (Slie- drecht) opgericht. Met ringvorming werd een aanvang gemaakt. Het aantal leden en aangeslotenen liep met 504 terug en •bedraagt thans 8821. Enkele nieuwe uit gaven zagen het licht en 42 maal werd van de bibliotheek gebruik gemaakt. Met tal van liohamen werd samengewerkt. Aan het verslag van den penningmeester, den heer W. Elgersma, burgemeester Van Franekeradeel, ontleenen we dat de exploi tatierekening sluit met een eindcijfer van 9013.30 en een tekort van 1850.45. De balans heeft een eindcijfer van 25.332.2614 De verslagen werden goedgekeurd, de penningmeester- van zijn beheer gedechar geerd en de begrooting vastgesteld met 'n eindcijfer van 9645.50 en een geraamd tekort van 2605.50. Ook de verslagen van de commissie van redactie en de re- classeeringscommissie werden goedgekeurd. Hierna sprak de adj.-secr. der vereeni ging, de heer J. J. Smit van Utrecht, over: „Zèstig jaren van strijd". Het hoofdbestuur verklaarde zich be reid feen voorstei-Sneek inzake anti-alcohol- onderwijs op de kweekscholen in Enkrateia te brengen. Nadat de heeren W. Elgersma en B. Diesbergen elk kort het onderwerp „Nieuwe en hernieuwde actie" hadden in geleid sprak het nieuwgekozen hoofdbe stuurslid, dr. A. H. Edelkoor£, ten besluite een opwekkend woord getiteld „Menschen gaan de strijd blijft", waarna de ver gadering op gebruikelijke wgze jverd ge sloten. sing van het leidersvraagstuk in overleg met de ouderenorganïsaties bepleitte. Spr. achtte een aparte drankbestrijders-kinder organisatie noodzakelijk. Sectie B. behandelde Chr. 'drankbestrij ding, ook nu, en werd gepresideerd door den heer C. J. Toebes van Den Haag, ter wijl referent was de heer J. Bos van Gro ningen, lid van het hoofdbestuur van de Geref. Ver. voor Drankbestr., 'die veel moeilijkheden die reeds eerder bestonden, na 10 Mei 1940 vergroot zag en er op wees, dat tegen gebroken strijdvaardigheid en slappe organisatie met verhoogde ac tiviteit gestreden moet worden. Nieuw propagandamateriaal is gewenscht en het vraagstuk „Jeugd en Drankbestrijding" zeer urgent. Sectie C. besprak de belangstelling voor de drankbestrijding bij de intellectueelen. Voorzitter was ds. C. J. Hakman, Geref. predikant te Almkerk en referent dr. Th. C. Vriezen, die betoogde dat de drankbe: strijding aan „intellectueelen" veel te danken heeft maar de belangstelling bij de groote groep intellectueelen zeer gering is. Spr. ging de oorzaken na om vervol gens enkele middelen tot verbetering aan te wijzen, waarbij de |N.C.A. een taak heeft en zakelijke brochures onder de jon gere intellectueelen m^et verspreiden. Radiomuziekfeest voor fanfare- en harmoniekorpsen. Zondagmorgen is te Hilversum het eer ste radiomuziekfeest voor fanfare- en har moniekorpsen officieel door den directeur- generaal van den Nederlandschen omroep geopend. Tal van genoodigden hadden zich in de gehoorzaal van de studio verzameld. Dr. ing. A. W. Herweijer, directeur ge neraal van den Ned. Omroep wees er in zijn openingswoord op, dat de grondslag van iedere muziekcultuur is de muziekbe oefening en de zang door de gröote mas sa van het volk. :De leiding van den Ned. Omroep beschouwt daarom de bevordering van de volksmuziek als een allereerste taak. Een van de meest verbreide vormen van beoefening der muziek door het volk is naast den koorzang de harmonie- en fanfaremuziek. Naar schatting zrjn er in ons land on geveer 2000 harmonie- en fanfareorkesten. Het gemiddelde a^ital werkende leden is ongeveer dertig (er zijn orkesten van even i twintig zoo goed als van 70 leden). In ons land zijn er dus een 60.000 personen die een blaasinstrument zoo goed bespelen dat zij in orkestraal verband muziek kunnen maken. Deze 60.000 muzikanten hebben als pu bliek hun mede dorps- en stadgenooten. De harmonie en fanfare orkestmuziek heeft in enkele gedeelten van ons land zulk een vlucht genomen, dat men kan spreken van een volksche muziekcultuur n.l. in de Zaanstreek, in den Achterhoek van Gelderland en in Noord-Brabant. De waardeering voor en de appreciatie van dit goede' soort volksmuziek wenscht de Nederlandsche Radio Omroep met zijn eerste Nederlandsche radio muziekfeest voor deze orkesten te vergroöten, door een 36 tal van de beste harmonie en fan fare orkesten in de gelegenheid te stellen zich voor de microfoon te laten hooren met muziek van goed gehalte. Van de in ons land op het gebied der harmonie en fanfare orkesten bestaande organisaties is groote medewerking ont vangen van de Nederlandsche Federatie van harmonie- en fanfare gezelschappen en van den Nederl. Bond van Arbeiders muziekgezelschappen. Talrijke persoonlijkheden- uit de wereld der harmonie en fanfare muziek hebben hun medewerking verleend en het bleek, dat het denkbeeld om te komen tot een Nedefl. muziekfeest voor deze orkesten bij muzikanten, besturen en dirigenten in zeer goede aarde viel. Men kan zijn meening omtrent het or kest dat een Zondagmiddag voor de mi crofoon volgens zijn smaak het mooist heeft gespeeld bekend maken door een briefkaart aan den omroep te zenden. Onder de orkesten, die aldus door het publiek zullen worden uitverkoren, wordt een aantal muziekinstrumenten verloot als extra belooning voor hun kunnen. Geen gezond muziekleven zonder een gezond en opgewekt dilettant1 «me. Daar om vraagt de Nederlandsche Omroep aan dacht voor dit eerste Ned. radio muziek feest voor harmonia en fanfare orkesten en spreker wensehte den optredenden mu- .ziekcorpsen veel succes. Vervolgens beantwoordde de hëer El- singa, den heer Herweijer hamens de Ned. fanfare en harmoniekorpsen. Hij zeide o.m.: De bevordering van de muziekbeoefening door dilettanten is een grootsche taak, die rijke vruchten voor het muziekleven in ons land kan afwer pen. De heer Jan Goverts, hoofd van de*af- deeling muziek aan het departement van volksvoorlichting en kunsten heeft op 7 April j.l. o.m. gesproken over een cen tralisatie van het dilettanten-muziekleven, een taak, die spreker op verzoek van den heèr Jan Goverts op zich heeft genomen. Als gevolg hiervan zullen wij binnenkort in ons land hebben één Nederlandsche Bond van Dilettanten-orkesten, waarin zijn opgenomen de harmonie- en fanfareor kesten, de dil. ttent-symphonie-orkesten, de- mandolineorkesten, de accordeon-orkes ten en andere groepen van volksmuziek. Optreden buiten dezen bond zal binnen kort niet meer mogelijk zijn. Spreker is er van overtuigd, dat er een geheel zal wor den gevormd, dat onder leiding van het muziekgilde veel voor de beoefening der muziek door dilettanten in orkestraal ver band, kan doen. Tenslotte deelde spr. mede, dat het in de bedoeling ligt de beste muziekvereni gingen mettertijd een kleine subsidie t£ verleenen. Hierbij zal in hoofdzaak worden uitgegaan van de prestaties, verricht op de door den Nederlandschen Bond uitge schreven concoursen. De dilettanten-corpsen in ons land, ver dienen de waardeering van allen die het goed meenen met de ontwikkeling van ons voiK. Wij zullen straks en daarop vol gende dagen hooren dat zij daarop recht hebben. Hierna ving het gezelschap „Excelsior" uit Wormerveer o.l. van den heer P. L. van Mevelen in de groote studiozaal het éei-ste concert in het Kader van dit feest aan. Prijshoudende stemming op de Amgterdamsche beurs. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Amsterdam was Dinsdag van kalmen aard. Het beleggende publiek hield zich op den achtergrond. De aandacht werd een groot gedeelte van den middag voor een flink gedeelte in beslag genomen door de scheepvaartpapieren, waarvoor een vaste" stemming bestond. Ook aan de in- dustrieelen werd nog wel aandacht ge schonken, doch de -omzetten in deze fond sen waren toch niet bepaald omvangrijk. De stemming was echter ook aangenaam. De Philipsaandeelen stegen. Unilevers wa ren zoo goed als onveranderd, evenals van Berkels en Calvé Delft. Aku zakte onder beurstijd een kleinigheid in doch was in doorsnee ook bijna ongewijzigd. Op de petroleumafdeeling werd regel matig zaken gedaan in olie. Van de In dische cultuurfondsen waren de suiker waarden goed prijshoudend zonder groote koersverschillen. De handel in Nederlandsche beleggingen was rustig. De Nederlandsche staatspa pieren waren nauwelijks veranderd. A Incasso Bank 118% 119% Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 89 89% A Amsterdamsche Bank 118% 119 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 119% 120 A\ Houthandel Alberts 119 Nederland le lng 1940 4 100% 10015/16 Nederland 2e lng *1940 99% 99% Nederl. m. b. f. 1940 4 100% 10015/16 Ned. a 1000 1938 3%) 3 92 11/16 92%—92 11/16 Indië a 1000 1937 3 92% 93% Indië a 100 1937 A 3 92% 93 A Koloniale Bank "185 186 A Ned. Ind. Handelsbank 124% 125 C Ned. Handel Mij. 130% 134% A Van Berkels Pat. 89% 90%88% C Calvé Delft 92 91%—91% A Lever Bros en Unilever 131% 130%—131% A Philips Gloeil. Gem. Bez 230% 231%—235% A Algem; Kunstzijde Unie 144% 146%—145% A Fokker Vliegt. Fabriek 190% 191% A Ned. Ford Auto Mij. 319% 325 A Hohand-Amerika-Lgn 120% 121%—123% A Java-China-Japan-Lijn 145% 146% 145 A Kon.. Ned. Stoomboot Mij. 166% 167—170 A Kon. Petroleum Mij. 244 248% A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 217 223% A Javasche Cultuur Mij. 250 A Arendsburg Tabak Mij. 324% A Ned. Scheepvaart Unie 177% 179—181% A Handelsver. Amsterdam 418% 420—422 A Ned. Ind. Suiker U. 230 232 C Deli Mg. a 1000 273% 275—279 A Senembah Mij. 219 224% A Ver. Ind. Cult. Ondern. 180 181 C Amsterdam Rubb. 269% 271—273 A Deli Batavia Rubb. Mij. - 217% A Hessa Rubber Mij. 133% 135 Nederland 1941 4% 100 99 7/16 99 7/16 C Oostkust a 500 155% SIGNAL. Het eerste Augustusnummer van het veertiendaagsch tijdschrift „Signal", dat ook in een Nederlandsche uitgave ver schijnt, bevat, als altijd, een keur van ac- tueele foto's. Vanzelfsprekend zijn deze thans vrijwel geheel gewijd aan den ver nietigingsoorlog tegen het bolsjewisme. Bijzonder interessant is een fotoreportage van de bestorming der citadel van Bresk- Litowsk. Een aantal kleurenreproducties van teekeningen van Hans Liska, ontleend aan den Balkanoorlog, alsmede een unieke reportage van Wolfgang Weber, die als eenige Europeesche journalist den strijd in Syrië meemaakte, verhoogen de aantrek kelijkheid van dit nummer. Een pagina: „Spanje danst"; een leerzaam artikel van den bekenden zoöloog Dr. Mell, over slan gen; een aantal prachtige kleurenfoto^ van de Berlijnsche bloemententoonstelling; een lezenswaardige beschouwing over „Europa's Moedertaal"^ en nog een schat van foto's op allerlei gebied bewgzen ten slotte de aantrekkelijke veelzijdigheid van dit ook technisch 'uitstekend verzorgde tijdschrift. WEHRMACHTMARKEN VOOR JAM E.D. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de Wehrmachtmarken, ge merkt: „marmelade 125 gramm", recht ge ven op het koopen van dezelfde soorten jam, honing, stroop e.a. broodsmeermidde len, als op den voor jam aangewezen bon van het%bonboekje algemeen" kunnen wor den gekocht. De opvatting, als zouden bo vengenoemde marken uitsluitend op mar melade recht geven, is dus onjuist. STAND DER STAATSSCHULD. Uit het jaarverslag omtrent den stand van de Nederlandsche staatsschuld aan het einde van het achter ons liggende jaar blijkt, dat de totale Nederlandsche staats schuld in den loop van 1940 is gestegen van 4.218.553.181 tot 5.329.574.932 of een toeneming van 1.111.021.751. De totale geconsolideerde schuld vermeerder de van 3.140.000.200 tot '.3.587.526.650 of een vermeerdering van 447.526.450, terwijl de vlottende schuld aangroeide van 1.078.552.981 tot 1.742.048.282 of aan aanwas van 663.495.301. Van de vermeerdering van de totale rijksschuld kwam dus ca. 60% voor re kening van de vlottende schuld en 40% voor rekening vgn de geconsolideerde schuld. Brj de beoordeeling van het bedrag der staatsschuld dient in aanmerking te worden genomen, dat "daarin zijn begrepen de bedragen die voor Indië geleend zijn. Het aandeel van Nederlandsch-Indië in de Nederlandsche staatsschuld beliep op 31 December 1940 117.191.284 tegen 121.407.076 op ultimo 1939. Ten aanzien van de vermeerdering van de geconsolideerd? schuld ad! 447.526.450 dient te worden overwogen, dat dit voor namelijk een uitvloeisel was van de uit gifte van twee leeningen in 1940, elk groot 300.000.000 rentende 4 de zoogenaam de staats leeningen met belastingfacili teit en zonder faciliteit, waarvan, door in betaling geven van stukken uit de eerste' leening bij storting op de tweede l'eening en door het in betaling ontvangen voor vermogens en verdedigingsbelasting aan het einde van 1940 nog uitstond voor een totaal bedrag van 522.346.000. Daar tegenover werd op de v o o r 1940 bestaan de staatsleeningen in totaal voor een som.' van 74.819.550 afgelost, zoodat tenslotte de geconsolideerde schuld met het hier boven reeds genoemde «bedrag van 447.526.450 vermeerderde. Van de vlottende schuld in totaal groot 1.472.048.282 kwam 171.017.000 voor rekening van de schatkistbiljetten en 1.134.000.000 voor rekening van de schatkistpromessen. Het bedrag aan in om loop zijnde schatkistbiljetten vermeerderde in een loop van 1940 met 71.803.000 en het bedrag der in omloop zijnde schat kistpromessen met 731.200.000. De stij ging var. de vlottende schuld was dan ook voornamelijk toe te schrijven aan de uit gifte van schatkistpromessen. In het jaar 1940 was over de kapitalen van de uitstaande staatsleeningen aan renten in totaal verschuldigd- voor een bedrag van 104.758.415. MAXIMUMPRIJS VOOR KUNSTHONING VASTGESTELD. Onder de nieuwe artikelen, die in de krui denierswinkels zijn uitgestald, vindt men tegenwoordig ook kunsthoning. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is voor dit artikel met ingang van Maandag 4 Augustus een maximumprijs vastgespeld. De daartoe dienende beschikking is gepubli ceerd in de Staatscourant van gisteren. Per kilogram zal kunsthoning, waarin 80 pet. suiker is verwerkt, in den winkel 1,22 mogen kosten. In potjes met inhoud van 450 gram, de meest gebruikelijke verpakking bedraagt de prijs 0,55 «per potje. Donderdag 7 Augustus 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. "5 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Dagopening (Vruz. Protest. Kerkcomité). 825 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voor den nvtoöt m 1,2'00 Gerar(l Lebon en zijn oikest. 12.40s?Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en ccon. ber. 1.00 Ensemble Bandi Balogh. 1.30 De RamWers. 2.00 Arnhemsche Orkestvereen. en solist (3.00—3.20 Voor do vrouw). 4.00 Gram. 4.30 s causerie met gram. 5.15 BNO. Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Om roeporkest en solist. 6.15 Lezing ..Sociale voor zorg ook voor U!" 6.30 Orgel, 7.00 BNO: Vra- f^„="fn-d«n^ag- 115 Curt Hnhenbergen en zUn orkest. i.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Ramblers (opn.). 9.30 Ber. Engelsch. 9.45 BNO: Ber. 10 00 Uitzen ding m de Engelsche taal. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ocbtendgymn. 7.00 Gram 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram. 10.00 Morgendienst (Christ. Radio-Stichting). 10.20 Gram. 10.40 Declinatie. 11.00 Ensemble Amende en gram. 12 00 Gram. 12.15 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Bonte Parade. 3.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 3.30 Voor de zieken. 4.00 De Ro mancers. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christ. lectuur (Christ. Radio-Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Solis- lenconcert. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Persover zicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gram. 7.30 „Brandende kwesties', causerie. 7.45 Gram. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Omroepkoor cn -orkest en solis ten. 9.30 Sportpraatje. 9.45 BNO: Ber. 10.00 10.15 Gram. HET IS ME NOG NIET GEHEEL DUIDELIJK 1 WAT DOET V HIER? SYDNEY GEORGE HARPER CARP, TOT UW DIENST. MENEER MIJN KAARTJE ZAL 'T U DUIDELIJK MAKEN WIE BENT U EN WAT DOET U VOOR ZAKENf I NIETS BIJZONDERS, VADERTJE. IK ZAQ DE ADVERTENTIE VAN DB JUFFROUW EN ZEI TEGEN MEZELF. CARP. ZEI IK, DAAR 18 EEN DAME IN NOOD EN JE MOET HAAR GAAN HELPEN. EN DAAR BEN IK. VADERTJE. MAAR TE LAAT, NAAR IK VREES NEE. NEE. VADERTJE. MIJN HART BLOEDT VOOR ZB AL MIJN BAAD EN LEIDING GEEF IK OM NIET DB ARBEIDER IS ZUN LOON WAARD. M VAR. IK VERDIEN ER NAUWELDKS GENOEG U MEENT DAT UW ..RACKET" LOERT OP MENSCHEN. DIE IN MOEI LIJKHEDEN ZUN EN ZE DAN PRO- No. 9. „U wilt dus zeggen", gaat Stille no. 9 met zijn verhoor voort, „dat U Eveline Powers niet kent en niets van haar af weet?" „Juist, juist", en de dikke man lacht hikkend, zóodat de gouden horlogeketting op zijn buik op en neer danst. „Toen U haar advertentie zag, dacht U, dat er iets te halen was door Uw adviezen of hoe U het noemt aan te bieden?" „Juist, vadertje, je slaat den spijker precies op den kop", zegt Mr, Carp piepend en weer lacht hij hikkend en slaat daarbij den de tective vriendschappelijk op den schouder. Dexter vertrekt geen spier van zrjn gezicht en, vraagt rustig verder tot hij alles weet, wat hij weten wil. Intusschen is Eveline in handen gevallen van de bende van „De Top". Zij smeekt om vrg gelaten te worden, maar niemand trekt zich ook maar iets van het ongelukkige meisje aan. Een man met een kaal hoofd drukt haar ruw neer in een stoel en sist: „Nu zal ik je eens wat vertellen juffertje...... je zult op je gezicht krijgen of je al of niet goed oppast, maar als je zoet bent krijg je misschien minder op je kop. Ik raad je aan om je koest te. houden". Langzaam aan wordt Eveline kalmer en eindelijk ziet ze in, dat ze met huilen en jammeren toch ook niet verder zal komen. En gelaten wacht ze op de beslissing, die de wreede mannen van „De Top" om trent haar zullen nemen. Geschreven door DAS Hl ELL HAM M ETT Teekeningen van ALEXANDER RAYMOND' 108 k703

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6