hef doornige Pad De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 6 Augustus 1941 DE TÓËSTAND IN HET VERRE ÖOSÏËN. VERPLAATSING VAN J3RITSCHE STRIJDKRACHTEN. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. Volgens mededeelingen uit betrouwbare bron heeft de vroegere minister van voorlichting, Duff Cooper, voor zijn reis naar het Verre •Oosten de opdracht gekregen, de verplaat sing der Britsche strijdkrachten van Hong kong naar Singapore te bewerkstelligen. Deze verplaatsing werd gewenscht door het opperbevel der strijdkrachten in het Verre Oosten, terwijl de Engelsche diplo maten in het Oosten daartegen protes teerden. Intusschen echter is bekend ge worden, dat ook de opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten in het Verre Oosten, generaal Mac. Arthur, voorstan der if van verdere versterking van Singa pore 'ten koste van de niet te verdedigen vesting Hongkong. VERSTERKING DER POLITIE OP DE PTTiT JPPIJNEN. Naar Associated Press uit Manilla meldt, heeft het bureau voor de civiele verdedi ging op de Philippgnen besloten, alle petro- leumtanks en benzine-opslagplaatsen te laten bewaken, om sabotagepogingen té verijdelen. Voorts meldt het agentschap, dat de politie der Philippgnen met 2000 man versterkt is. DE AMERIKANEN IN JAPAN. Volgens den correspondent van de Herald Tribune te. Washington, Fleisher, is de Amerikaansche regeering voornemens een schip naar. Japan te zenden om de Ameri- kaansche burgers vandaar af te halen. JAPANSCHE TEGENMAATREGELEN. Het Japansche kabinet heeft met het oog op de bevriefeingsmaatregelen van Amerika en Engeland besloten de reeds bestaande exportbeperking te verscherpen en de in stanties vöor de uitvoercontróle te mach tigen de goe'deren, die niet meer geëxpor teerd mogen worden, op te koopen. Ter vergoeding van de aldus ontstane verliezen wordt 5 millioen yen ter beschikking ge steld. THAILAND ERKENT MANDSJOEKWO. Het Thailandsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft officieel medegedeeld, dat Thailand Mandsjoekwo heeft erkend. JAPAN EN DE SOVJET-UNIE. Naar aanleiding van te Sjanghai gaande geruchten, volgens welke zich ernstige in cidenten zouden voordoen aan de grens tusschen Mandsjoekwo en de Sovjet-Unie, heeft de woordvoerder van de Japansche weermacht verklaard, dat van dergelijke incidenten niets bekend is. Wel is het twee weken geleden tot een klein incident aan de grens in de nabijheid van Mandsjoeli gekomen. Verscheidene Sovjet-grensposten betraden Mandsjoerrjsch gebied, waarop de Japansche posten het vuur openden. Er werd een aantal schoten gewisseld, waarbij een Japanner gewond werd, terwijl het aantal gewonden aan Sovjetzijde onbekend is gebleven. Embargo op export van vliegtulgbenine uit Amerika. Roosevelt heeft, volgens een bericht van de United Press, in een instructie aan den commissaris voor de controle op den export beschikt, dat de uitvoer van vjieg- tuigbenzine en olie gestaakt wordt naar landen van het Westelijk hafrond, met uit zondering van het Britsche wereldrijk en van de niet-bezette landen, die zich ver zetten tegen aanvallen. De uitvoer van andere petroleumproducten naar het bui tenland met uitzondering van de boven genoemde gebieden mag niet grooter zijn dan het gemiddelde van voor den oorlog. Het exportverbod omvat eveneens zekere ruwe producten waaruit vliegtuig- benzine wordt vervaardigd. Sovjet-ambassadeurs te Parijs en Berlijn doorzocht. Naar het D.N.B. van welingelichte zij de verneemt, had de rijksregeering reeds eenige dagen na het uitbreken van de vij andelijkheden tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie kennis ervan gekregen, dat de Sovjet-regeering onmiddellijk na het vertrek van de Duitsche diplomatieke ver tegenwoordiging tot een onderzoek in de Duitsche ambassade was overgegaan. Om die reden'hebben de bevoegde Duitsche in- starities een onderzoek ^ingesteld in de vroegere Sovjet-ambassade te Parijs en Berlijn. Het resultaat van het onderzoek in het gebouw van de vroegere Sovjet ambassade te Parijs, dat het laatste als consulaat gebruikt werd, bevestigde op nieuw, dat de diplomatieke vertegenwoor- digingeh der Sovjet-Unie als buitenpos ten van de Komintern de centrales zijn van oorlogsophitsënde/ ën revolutionaire kuiperijen in de afzonderlijke landen. In den volkomeh geïsoleerden vleugel van de ambassade bevonden zich- de dienstver trekken van de Gepeoe. De toegangen tot deze ruime vertrekken waren door zware pantserdeuren beschermd, zoodat het openen van deze vertrekken met gebruik van technische speciale hulpmiddelen ver scheidene uren vereischtè. Geluiddempende muren, zware electrisch bediende pantser deuren, gecamoufleerde waarnemingsluiken en schietgaten naar de gangen en afzon derlijke kamers alsmede als kernstuk een oven met een kuip om lijken stuk te snij den, vormden buiten tallooze inbrekers werktuigen, boormachines, zuurstofappara ten, gasmaskers, twintig handboeien en gitampullen van allerlei aardde inventaris. De naasf uitgebreide radio-materiaal ge vonden complete zendinstallaties met toe- behooren en onderdeelen, waaronder kof fertoestellen,. schakelaars, versterkers en honderden radiobuizen en verschillende ontvang, en filmtoestellen bewijzen, dat de gehèele diplomatieke en consulaire in richting van de Sovjets in Parijs voor de doeleinden van den inlichtingendienst be stemd was. Voorts werden lonten en on derdeelen daarvan, machinegeweren en machinepistolen, zes pistolen en ruim 3500 patronen machinegeweermunitie alsmede koffers en kisten met ontplofbare stoffen gevonden. In de werkvertrekken van den vrocgeren militairen attaché der Sovjets in Frankrijk werden bovendien machinege weren en pistolen, ontplofbare stoffen, si garen met ontplofbaren inhoud, lonten, verscheidene kisten munitie en zelfs twee valschermen in beslag genomen. De in de folterkamers van de centrale der Gepeoe ingebouwde groote chemische ovens waren voor de verbranding van menschen inge richt. Het is daarom zeker, dat niet al leen de destijds verdwenen leider van de Russische emigranten, generaal Miller, daar vermoord en zijn lijk verbrand is, doch dat ook generaal Koetjepoff en an dere vooraanstaande personen van de Witte emigranten en van de Sovjet-oppositie in Frankrijk langs dezen weg vermoord en uit den weg geruimd zijn. Naar het D.N.B. uit goed ingelichte kringen verneemt, heeft het onderzoek in de Sovjet-ambassade te Berlijn een op vallende overeenkomst met de resultaten opgeleverd^ die verkregen werden na het onderzoek der ambassade in Parijs. Het geheele complex van de Sovjet- ambassace bevat meer dan honderd loca- liteiten. Deze zijn door middel van bij zonder zware gepantserde deuren van el- kaflder gescheiden. De ramen van deze kamers zijn van gepantserde luiken voor zien. In een der gepantserde deuren werden de gaten van 25 revolverschoten geteld. In een kamer, die als donkere kamer voor fotografische doeleinden gebruikt werd, vond men chemicaliën die in geen geval voor fototechnische werkzaamheden zou den kunnen worden gebruikt. Andere lo- caliteiten beschikken over inderhaast gé- demonteerde draadlooze zend_ en ontvang- installaties. Op de binnenplaats der am bassade heeft men in een auto een^ vol ledige ontvang- en zendjnstallatie gevon den. De bolsjewisten hebben buitenlandsche stempels gebruikt, teneinde politieke ver- valschingen te vervaardigen. Verder heeft men dum-dum kogels gevonden, snrjappa- raten met zuurstofflesschen, groote voor raden zegellak, zoowel van binnenlandsch- als ook van buitenlandsch maaksel, die gebruikt werden om belangrijke documen ten te openen, en vervolgens na onderzoek weer te sluiten. HOPKINS WEER IN LONDEN. De speciale gevolmachtigde van Roose- velt, Harry Hopkins, is, naar Reuter meldt; Zondagavond uit Moskou weer in Londen aangekomen. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Dü it sche weermacht maakt bekend: In de Oekraine werden uitvals- pogingen van 'de in een nauw gebied samengedrongen vijandelijke strijd krachten verijdeld. Deelen van den vijand werden daarbij in de pan ge hakt. Bij de uitbreiding van het gebied van doorbraak werd op 100 kilometer ten Zuidoosten van Smo lensk een nieuwe vijandelijke afdee- ling deels vernietigd, deels ingeslo* ten. In Estland werd de stad Taps in genomen. Gevechtsvliegtuigen be stookten in den nacht van Maandag op Dinsdag zonder ophouden mili taire en \voor de oorlogvoering be langrijke inrichtingen te Moskou op- succesvolle wrjze met brisant- en brandbommen. Bij aanvallen op de Britsche ravitailleeringsscheepvaart bracht het luchtwapen ver ten Wes ten van Ierland en in het Kanaal van St. George twee koopvaardij-A schepen met tezamen 10,300 brt. tot zinken. In Noord-Afrika mislukte bij To to roek een aanval van sterke Brit sche strijdkrachten onder zware ver liezen voor den vijand. Duitsche ge vechtsvliegtuigen deden ook Maan dagnacht aanvallen op Britsche steunpunten aan het Suez-kanaal. In den nacht van 3 op 4 Augustus vernietigden zrj op de ree de van Suez twee Britsche koopvaardij schepen, met tezamen 18.000 brt. en troffen een £root passagiersschip op ernstige wijze. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar het gebied van het Duitsche rijk. In den strijd tegen de Britsche 'koopvaardijscheep- vaart brachten marine en luchtwa pen in de maand Juli 407.600 brt. vijandelijk koopvaardijseheepsruimte tot zinken. Bovendien werd een groot aantal vijandelijke koopvaar- jcfijschepen zoo zwaar beschadigd, dat zij voor geruimen tijd niet voor de verzorging van het Britsche moeder land gebruikt kunnen worden. De verliezen, die de vijand als gevolg van mijnen geleden heeft, zijn in de- ze getallen niet inbegrepen. - De Finsche betrekkingen met de Dominions. Uit Helsinki_meldt het D.N.B. De Australische regeering en ie regeering van Nieuw Zeeland hebt- besloten hun diplo matieke betrekkingen met Finland op te heffen. Maatregelen betr ffende den te rugkeer der Finsch-j consuls uit deze ge bieden zg'iT reeds genomen. D- belangei van Finiand zullen in hét vervolg in beide landen door Zweden worden behartigd. Naar vernomen wordt, zoud n de belangen van Engeland in Finland door de Ver. Staten worden behartigd. Britsche verliezen. Volgens de gepubliceerde offseieele eij fr s heeft, naar Stefani meldt, de Britsche luchtmacht in Juli 579 vliegtuigen, waar- onde. 73 in Noord-Afrika en de Middel- landsche Zee verloren. De Engelsche oor logsvloot heeft de volgende verliezen ge leden. Eén kruiser, zes torpedojagers, drie duikbooten, vier hulpschepen tot zinken gebracht. Vijf kruisers getorpedeerd, één vliegtuigmoederschip, twee slagkruisers, twee kruisers, vijf torpedojagers kregen treffers van bommen. De Engelsche koop vaardij verloor 459.988 ton - 35.C00. ton hancolsscheepsruimte werd beschadigd. In de eerste- zeven maanden van dit jaar is het verlies van de Britsche koopvaardij tot 5.223.215 ton gestegen. YLAAMSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Uit Brussel meldt het A.N.P. Uit aile deelen van Vlaanderen zijn arbeiders naai Duitschland gegaan, omdat zij in de Duit sche bedrijven gelegenheid hebben zich een nieuw bestaan op te bouwen. De meeste hunner zijn afkomstig uit' het gebied om Boom aan de Rupel, n.L 80 pet. van alle Belgische arbeiders. Kinderen van deze arbeiders zullen voor een deel hun zomervacantie dit jaar in Duitschland doorbrengen. Zoo gaat in de tweede week van Augustus een trein met 220 kinderen naar Duitschland, waar zij in het Zwarte Woud in de schoone om geving een maand vacantie zullen door brengen. HET ITALLAAN'SCHE. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika heeft de vijand aan het front van Tobroek een hevigen aan val op onze stellingen ondernomen. In den tegenaanval hebben Duitsche afdeelingen hem met zware verliezen afgeslagen. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Een honderdtal Engelsche dooden bleef op het slagveld achter. Duitsche vliegtuigen heb ben aan de actie deelgenomen en de vij andelijke stellingen artillerie doeltreffend gebombardeerd. Aan het front van Sol- loem activiteit van de vooruitgeschoven posten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Derna gebombardeerd en de kerk en het koloniale hospitaal verwoest. Daarbij werd een' persoon gedood en werden vier ge wond. In Oost-Afrika hebben drie vijandelijke vliegtuigen zonder succes het steunpunt Woltsjefit gebombardeerd. Een vijandelijke afdeeling die onze stellingen in den sector Culquabert probeerde te naderen, werd door het onmiddellijke ingrgpen van onze bezetting verstrooid en op de vlucht ge dreven. Een Britsch vliegtuig heeft van groote hoogte een bom en brandplaatjes geworpen op een plaatsje van het platte land van Sicilië zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. •In de Middelljfhdsche Zee heeft een van onze duikbooten onder bevel van "den ka pitein-luitenant Ludovico Grion een vijan delijke tankboot van 11.600 ton tot zin ken gebracht. Het schip was op reis naar Tobroek. Voorts he%ft een van onze duik booten, eveneens in de Middellandsche Zee, een Sunderland-vliegtuig met machinege weervuur 'omlaag geschoten. De vijande lijke bemanning werd gevangen genomen. FRANSCH HOSPITAALSCHIP IN MARSEILLE. Het Fransche hospitaalschip „Canada" heeft 349 gewonde, resp. zieke Fransche soldaten van het Levantleger uit Syrië naar de Fransche thuishaven Marseille ge bracht. Er waren ook 12 vrouwen en 12 kinderen van de Fransche kolonie in Syrië aan boord, die naar huis terugkeerden. TELEURSTELLENDE RESULTATEN MET ENGELANpS „VLIEGENDE FORTEN". De voor de Britten negatieve ervaringen met viermotorige bommenwerpers, de „vliegende forten" worden door de Militfi- rische Korrespondenz aus Deutschland" op overtuigende wijze aangetoond. Zij schrijft: Ongeveer eind Mei van dit jaar is de Engelsche luchtmacht begonnen met tegen Duitschland en de bezette gebieden groote vierpiotorige bommenwerpers te gebrui ken, waarvan men aan de overzijde van het Kanaal en van den Atlantischen Oce aan buitengewoon groote verwachtingen •had. Met deze vliegtuigen wilde men voor al de Oostelijke gebieden van Duitschland met grootere bommenlasten dan tot dusver bereiken. De Duitsche luchtverdediging zag duide lijk de zwakheden in welke het groote viermotorige vliegtuig om bepaalde tech nische redenen bezit en zag het gebruik daarvan derhalve rustig tegemoet. Het voornaamste nadeel van den grooten vier- motorigen bommenwerper ligt in zijn groote afmetingen. Hij biedt den afweer een dubbel zoo groot doel als de anders gebruikelijke tweemotorige bommenwer pers. Het luchtgevecht van de jagers met den viermotorigen bommenwerper krijgt dientengevolge ook veel meer kans op succes. Gemakkelijker wordt ook de taak voor den nachtjager, die zrjn tegenstander des te gemakkelijker in de duisternis kan vinden, naarmate hij grooter is. In de maanden Juni en Ju. zijn 26 viermotorige bommenwerpers het slachtoffer van den Duitschen afweer geworden. De ervaringen van den Duitschen aftveer kunnen als volgt worden samengevat: Procentsgewijze (naar de aanvalien berekend zijn van de Duitsche lucht doelartillerie en Duitsche jagers tot dusver aanzienlijk meer groote bommen werpers het slachtoffer geworden dan normale tweemotorige gevechtsvliegtuigen. Zoeals reeds eerder gezegd zrjn viermoto rige bommenwerpers door het Engelsche luchtwapen sinds Mei in gebruik genomen, hoewel in betrekkelijk zeer gering aantal, zoodat hun optreden slechts een gering on derdeel vormt van de aanvallen van Brit sche gevechtsvliegtuigen. De ervaringen hebben reeds bewezen, dat viermotorige bommenwerpers van hét Engelsche lucht wapen lang niet hét succesvolle strijd middel vormen, waarvoor zij steeds zijn aangezien. De kaart geeft een duidelijk overzicht vatKÜen toestand in het Verre Oosten nadat liet Fransch-Japansche vêidrag verwezenlijkt is. De overeenkomst tusschen Vichy en Tokio doet blijken dat Frankr\jk met het oog op het gevaar van een bezetting van Indo-China door Britsche troepen cr de voorkeur aan heeft gegeven met Japan tot een overeenkomst over de gemeenschappelijke bescherming van Indo-China te gera ken. Japansche troepen zijn derhalve in Indo-China aan land gegaan, de gebieden der bezetting zijn op de kaart aangegeven. FRANCES BRAYBROOKE 37) „Dan zal ze zich opnieuw, maar nu in een andere kamer moeten installeeren", was het grimmige antwoord. „Bel een paar bedienden en zeg, dat ze de spullen van Eileen direct overbrengen. Direct, hoor je?" „Morgen is vroeg genogg, paps. Ik kan vannacht wel in de roode kamer slapen", bracht Mavis in het midden. „Bemoei je met je eigen zaken, meisje", zei John Casslene als van ouds. „Ik zeg, dat je vannacht in je eigen bed slaapt. Wat Eileen'* ervan denkt, kan me niet schelen. Doe wat ik je gezegd heb en bel de bedienden". J Woedend geheoyzaam.de mevrouw Cass lene. De harde groehe oogen van Eileen schoten vuur, maar ze zei geen woord. De zaak werd geregeld, zooals John Casslene dat had bevolen, tot groote vreugde van het personeel, dat met graag te eigendommen van Eileen veryvijderde uit de kamers, die altijd van hun juffrouw Mavis waren geweest en dat nu weer zou den zgn. pe thee. werd in de kamer van John Casslene gebracht en, met moeite haar ontstemming-verbergend, schonk mevrouw Casslene zoo beminnelijk mogelijk thee. „Je bént magerder dan je geweest bent, Mavis", zei haar vader. „Ik heb hard gewerkt paps", gaf ze glimlachend ten antwoord, „inaar ik heb voldoende te eten gehad als u dat be doelt". Ze waren elkaar nader dan ooit tevoren, bedacht ze dankbaar. Na de thee kwam Tony. .Eileen zag zijn -knappë gezicht opklaren, toen hij het slanke figuurtje in de donkerblauwe jurk naast den patiënt zag zitten. Zij spraken over vroegere tijden, waaraan Eileen noch haar moeder part noch deel hadden ge had. Hij deed het een ieder duidelijk voe len, dat hij alleen maar oogen voor Mavis had. Dan begon hij over het ziekenhuis en Michael Lascott te praten. „Hij is weer thuis, maar ik ben met dat been van hem niet tevreden, Mavis. Jij was de eenige, die hem kon doen gehoor zamen. Als hij niet voorzichtig is, kan hij voor zgn leven lam worden. En zrjn moe der is erger dan nutteloos. Ik denk, dat ik jou er eens heen zal sturen om hem de les te lezen." „Als je dat wilt, zal ik het doen", gaf ze ten antwoord, „maar zijn moeder kan me niet uitstaan." „Lady Lascott zal precies doen wat ik zeg", merkte Tony met een ernstig ge zicht op. Hij had het voorstel als een grap be doeld, maar Mavis ging er serièus op in. „Allemaal onzin", kwam John Casslene nu tussehenbeide. „Mavis zjal haar handen vol hebben met voor mij te zorgen. Er is geen kwestie van, dat ze weer gaat wer ken". „We zullen wachten tot u weer heele- maal beter bent, alvorens een beslissing te nemen", antwoordde Mavis vroolijk, maar met in haar stem een ondergrond 'van vastberadenheid, die haar vader de grijze wenkbrauwen deed fronsen. Hij had sinds haar vertrek gemérkt, dat ze al even obstinaat was als hijzelf, dat hij haar zijn wil niet kon opleggen. Mevrouw Cass lene lachte bij zichzelf. Deze situatie goed ter hand genomen, kon tot een goed 'einde leiden. - r Tony nam hen even later mee de zie kenkamer uit en door' de lange gang be gaf Mavis zich naar haar eigen vertrek ken, waap een der meisjes nog bezig was de eigendommen van Eileen door die van haar te vervangen. Mavis vroeg aan het meisje een schoone schort te leen en ging zelf mee aan den slag. Zoo zag Tony haar „Ben je aan het verhuizen?" informeer de htj. „Ja. Ik ben m'n kamers weer aan het inrichten. Wil je me over paps spreken? Kóm hier dan maar binnen." Ze bracht hem in haar zitkamertje en keek hem nieuwsgierig aan. „Is hfc" werkelgk beter?" vroeg ze, een tikje nerveus. „Ja, hij is veel beter, maar hij zal rust moeten houden en^de dingen gemakke lijk opnemen. Hg mag maar twee of drie keer per week naar de fabriek gaan in plaats van eiken dag. Hij is-sterk en ge zond voor zijn leeftijd, maar hij moet zich een tijdlang in acht nemen. Deze griep heeft hem meer afgemat, dan hij wel beseft." Ze keek hem verward aan. „Wil je dat ik voor hem zorg?" vroeg ze. „Je bent .verpleegster genoeg om te we ten wat goed voor hem is. Laat hij zich vooral niet vermoeien of opwinden. Vroo lijk hem op, zonder dat hg merkt, dat ruj bemoederd wordt. Dat is best aan je toevertrouwd." „Ik zal m'n best doen", beloofde ze. „Ik ben big, dat ik thuis gekomen ben, Tony. Ik dacht eerst, eat mijn stiefmoeder mgn vader ertoe gebracht had mij te vergeven, maar ik zie nu, dat ik jou daarvoor moet '.anken. Mevrouw Casslene en haar doch ter zien me hier liever niet. „Ik heb hem alleen doen inzien, hoe lelachclgk hg deed door jou als een mis- ladigster te behandelen' bekende Tony. „Ik geloof, dat hij er in het diepst van zijn hart naar verlangde, jou te vragen weer thuis te komen. Hij miste je meer dan hg wilde bekennen. Is het al zOo laat Dan moet ik gaan. Ik. heb een ope ratie." Met een vluchtlgen blik op zijn horloge nam hij afscheid van haar en Mavis werd alleen gelaten; om de taak uit te voeren, waarvan zij wist, dat die moeilijker .was dan welke taak ook, die zij voorheen op haar schouders had genomen. HOOFDSTUK XXI. Sam Hart scheurde den brief van zg'n moeder woedena in stukken. Mevrouw Hart schreef elke week. Voor het eerst Jiad ze in dezen brief over Mavis gespro ken. Ze vertelde hem,' dat ze weer terug- was op Shadowlands en dat zij en Tony Dare overal samen werden gezien. Hilda, die hem groeten liet, had een foto van Mavis gezonden, die in het ziekenhuis uit een der zakken van Tony was gevallen, benevens een exemplaar van de plaatse lijke krant voor Ardell en Maxford, die eert verslag bevatte van de opening van een nieuwe cantin,e voor het personeel in de fabrieker^ van John Casslene. Mavis en haar aanbidder hadden een belangrijke rol gespeeld in het 'tot stand komen van •deze cantine. Waarom niet? vroeg Sam zich wild af, terwijl hij de krant glad streek. Ze was vrij, volkomen vrij om dengene te trou wen, dien zij wilde. Ze had dit verstandig genoeg ingezien en was teruggekeerd tot het leven, waaraan zij gewend was. (Wordt vervolgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5