Gemengd Nieuws Een taak voor boeren en loondorschers ten bate van ons volk. STADSNIEUWS IKiddelbarg. STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. Burgerlijke Stand Hoe het rijksinkoopbureau voor zijn klanten zorgt. Persoonlijk belang harmonieert met algemeen belang. EEN BLINDENGELEIDEHOND. Wat elders reeds verschillende jaren be kend is, doch te Middelburg niet, is, dat blinde medeburgers zich op straat laten leiden door een blindengeleidehond. Thans is de heer B. de Groot, alhier in het bezit gekomen van „Wim", een zwarten, kort- harigen Herdershond, die op de Nederland- sche Blindengeleidehondenschool te Amster dam voor deze functie is opgeleid. De heer De Groot heeft een week op de school ver toefd en daar zyn blinde en geleidehond aan elkaar gewend geraakt. De hond heeft geleerd zijn baas langs alle obstakels op den weg heen te helpen, den pas te vertragen of wel te versnellen als de omstandigheden daartoe aanleiding geven; de straat op da juiste plaats over te steken, den blinde te brengen op vaste door dezen bezochte plaatsen, enz. SCHOENEN EN BANDENBONNEN. Nu er weer gelegenheid is bonnen voor schoenen aan te vragen, komen honderden aanvragen binnen, doch voor slechts een zeer klein deel er van zijn bonnen be schikbaar. Deze bonnen zullen naar de beste maatstaf worden uitgegeven, maar dan vervallen alle andere aanvragen. Bij een volgende gelegenheid moeten dan weer opnieuw aanvraagformulieren worden ver zocht en deze opnieuw worden ingevuld. Voor de rijwielbanden is het even zoo, veel te veel aanvragen, gezien den gerin gen voorraad. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water was he den 66 graden. STORM EN STORMSCHADE. Er zijn menschen, die, wat wij vannacht beleefden, geen storm noemen, maar een stevige bries. Ieder z'n meening, het komt ons wenschelijker voor het bij den storm te houden, zoo rnen wil stormpje. Hoe het ook zij, het heeft inderdaad gewaaid dat de stukken er af vlogen, zoo figuurlijk als letterlijk. De boomen moesten het ontgelden en werden reeds voórloopig gesnoeid, dakpan nen sneuvelden en telefoondraden knapten af. Het was even echt herfst, gisteren en vannacht. De vacantiesfeer was een oogen- blik verbroken. Behalve dan dat we al die honderden die nu hun geld om vacantiezon en vacantieleut achter vensterglazen zitten te verdoen, hebben beklaagd. Zy zjjn de stad uit en ze lezen het toch niet, anders.... Pfoei, hebt u wel eens tegen een vacantie- ganger gezegd: wat heb jy het slecht ge troffen! Dan waait er wat! over waaien gesproken.en de meest geraffineerde pro pagandist moet het afleggen tegen de eer lijke verontwaardiging van hen, die in den regen hebben „gezond" en in vliegend weer aan 't spelevaren zijn geweest. Alles is betrekkelijk, ook het begrip storm en het begrip vacantievreugd. De menschen, die er deze week uitgeknepen zijn, krijgen in ieder geval meer. Zij die de vorige week gingen hadden alleen maar regen, die van deze week krijgen er boven dien nog storm bij plus een dosis weerlicht als pikante saus. Vlissingen heeft van alles zijn deel ge had en vannacht moest de politie hier en daar handelend optreden, om opengewaaide balcondeuren tot de orde te roepen, waar voor optimistische vacantiegangers ver zuimd hadden de vereischte voorzorgen' te nemen. Voor het geval er inderdaad twijfel aan onze tijdrekening mocht ontstaan, het is vandaag werkelijk 6 Augustus. Dacht u dat anders de kolenhandelaren op reces waren gegaan! GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden is gedeponeerd -een sleutel van een hangslot; en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent: zilveren armband bij A. Moens, Hurgronjestraat 18; autostep met luchtbanden bft de Jong, Palingstraat 8; doublé monogramring bij J. Woltema, Bonedijkestraat 136; houten autostep bij A. de Wijze, Oranjestraat 4; donkerblauwe portemonnaie met inhoud bij J. Meerman, Slijkstraat 5; blauw regenkapje bij J. F. van Hoorn, Vrouwestraat 35; paar kinder- sloffen bij directeur van het postkantoor alhier; alpac^a rozenkrans bij Tax, Verk. Quakkelaarstraat 154; paar lederen da meshandschoenen bij K. Stroo, Koudek>rk- scheweg (O). 24; sleutel, gemerkt Lips 20 bij H. Sonius, Aagje Dekenstraat 109; da- mesportemonnaie met ritsluiting bij C. Jansen, Koudenhoek 6; paar regenpijpen bij Louws, Scheldestraat 68; gouden ring, by Doorns, Hobeinstraat 23; bril in rood cartonnen étui bij A. Polderman, Glacis- straat 128; gevlekte kat (zwart met wit) bij A. van den Broek, Singel 102; grijze damesceintuur bij van Haveren, Kouden hoek 9; paar roode gummi badschoentjes bij N. Suurland, Molenstraat 40; blauw wollen kinderbadpak bij J. Wisse, C. Bus- kenstraat 54; huissleutel bjj Lefeber, Van der Manderest.uat 12; gebloemde ceintuur van meisjesjurk by Merison, Sottegem- straat 79; ijz-ren hondenketting by D. C. Smit, Vrouwestraat 14. HOOGWATER. Donderdag is het alhier hoog water te 2.40 uur en te 15.04 uur. DE VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DIENST IN AMERIKA. De Amerikaansche senaat heeft Dinsdag met 50 tegen 27 stemmen het voorstel van den republikein Taft afgewezen, dat beoog de den militairen diensttijd met slechts 6 maanden te verlengen. De Amerikaansche regeering eischt. zooals bekend is, een on beperkte verlenging van den diensttijd. AMBACHTSSCHOOL. Cursussen vakbekwaamheid. De volgende leerlingen der Ambachts school slaagden te Tilburg" voor het schil dersdiploma vakbekwaamheid: Joh. de Graaff en C. de Graaff, Goes; G. van Waar den en J. van Waarden, Krabbendyke; J. de Keizer, Goes; Adr. Oele, Oudelande; P. van Schaick, 's Heer Hendrikskinderen. Voor het diploma „gezel" slaagde J. de Muynck, Goes. Voorts slaagde nog de heer N. Phernambucq te Wolphaartsdyk, die in aansluiting op een vorig jaar afgelegd exa men slechts voor enkele vakken behoefde te worden geëxamineerd. Drie der leerlin gen slaagden voor het grootste deel der vakken, zoodat deze volgend jaar slechts voor enkele vakken op behoeven te komen. Naar wy vernemen, zal aan de Am bachtsschool ook dit jaar, October a.s., weer een cursus vakbekwaamheid voor schilders worden gegeven. HOOG WATER AAN 'T SAS. Voor heden zijn de zwemuren aan het Goesche Sas van 2.15 tot 6.15 uur en voor morgen van 3.15 tot 7.15 uur. EEN DRUKKE DINSDAG. Het was gisteren bijzonder druk te Goes en daarom was het te betreuren, dat het weder zoo ongunstig was. Op de Markt stonden ditmaal weinig marktkooplieden, waarschijnlijk ook al tengevolge van het regenachtige weder. Alleen de caféhouders hadden over het weder niet te klagen, want daaraan hadden zij vele gasten te danken. MIDDELBURG De gezondheidstoestand van Huil. De bekende Amerikaansche radiospre ker en Hearst-correspondent, Boake Car ter, schryft in de New York Daily Mirror, dat de minister van buitenlandsche zaken, Huil, volgens betrouwbare inlichtingen wegens gezondheidsredenen zal aftreden. De mogelijkheid bestaat dan, dat de mi nister van oorlog, Stimson, het reeds vroeger door hem bekleede ambt van mi nister van buitenlandsche zaken weder zal aanvaarden. In zijn plaats zal dan. naar Carter meent te weten, Wendel Willkie het ministerie van oorlog overnemen. Wel iswaar zou Stimson als gevolg van zijn hoogen leeftijd in het ministerie van bui tenlandsche zaken een even zoo wankel bare persoonlijkheid zijn, als in dat van oorlog, doch daar Welles, tezamen met Roosevelt de eigenlijke leider van 't minis terie van buitenlandsche zaken is ge weest, zou Stimson ook in dat ministerie een gemakkelijke stroopop zijn. Het is be kend, zoo merkt Carter verder op. dat Roosevelt voor het ministerie van oorlog jongere persoonlykheden zoekt, die hij bij een kritieker wordenden wereldtoestand noodig meent te hebben. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Britsche bommenwerpers naar West en Zuid-Duitscnland gevlogen. De op ver scheidene plaatsen neergeworpen brisant en brandbommen vernielden en beschadig den eenige woonhuizen en veroorzaakten verscheidene dooden en gewonden. De af weer schoot zes vijandelijke vliegtuigen neer. Oorlogsvoorbereidingen op Java. IN VERBAND MET DE INTERNATIONALE SITUATIE. Reizigers, die aan boord van het Japan- sche stoomschip „Citano Maru" uit Soe- rabaja in Kobe zijn aangekomen, berich ten over de oorlogsvoorbereidingen op Java. Het zwaartepunt dezer voorbereidingen ligt by het organiseeren van de luchtaf weer, waarbij een groot aantal vliegtuigen van Amerikaansch fabrikaat medewerken. Alle veertien dagen worden groote lucht beschermingsmanoeuvres gehouden. Het garnizoen van Soerabaja zou belangrijk zyn versterkt. Op geregelde tijden worden metaalinzamelingen gehouden, vooral alu minium. BELASTINGVERHOOG1NG IN DE VER. STATEN. Naar Associated Press uit Washington meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden met 369 tegen 30 stemmen zijn goedkeu ring gehecht aan de nieuwe belastingwet, waarmede men in het komende financieele jaar een begrooting van 3.200.000.000 dollar moet dekken. Daardoor worden de belas tingen voor den middenstand bijna ver drievoudigd. Volgens Associated Press is een belastingontwerp van zoo grooten om vang nooit eerder in de Ver. Staten aan genomen. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. VECHTPARTIJ IN CUBAANSCHEN SENAAT. Uit New York meldt het D.N.B. Ru moerige tooneelen zijn ontstaan in den Cubaanschen senaat, naar United Press meldt. Enkele afgevaardigden hadden geloof gehecht aan de geruchten, dat de regeering ontevreden was over de uitstel tactiek van het congres. Dit gaf aanlei ding tot handgemeen, waarin een natio nalistische afgevaardigde zijn tegenstan der van de oppositie zoo hevig aanviel, dat laatstgenoemde met een schedelbreuk naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. Aan dit handgemeen hebben vol gens United Press 20 senatoren, met in begrip van den premier, Saladrigas, deel genomen. TENTOONSTELLING PRODUCTIESLAG. Van 19 tot en met 23 Augustus wordt in Pulchri Studio te Den Haag een ten toonstelling „Productieslag in Europa" ge houden, welke tentoonstelling aansluit op een bijeenkomst van leidende personen uit agrarischen kring op 18 Augustus. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Op den Utrechtschen straatweg te Arn hem heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder, die op den voor- bagedrager van zijn rijwiel een 18-jarigen jongen meevoerde en een motortramwagen van de gemeentetram, die beide in de richting Oosterbeek reden. Toen de wiel rijder de tram was gepasseerd, wilde hij naar rechts uitwijken, doch het rijwiel slipte over de tramrails en beide berijders kwamen voor de rijdende tram terecht. De 18-jarige H. F. j. M., loodgietersleerling, die voorop den bagagedrager had gezeten, geraakte onder de tram en werd in zorg- wekkenden toestand opgenomen. Hij is in het gemeenteziekenhuis overleden. BELANGRIJKE RIJSTDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Met de arrestatie van een achttal per sonen, allen uit Zaandam, is een belang rijke rystdiefstal tot klaarheid gebracht, welke daar ter stede gedurende een tijd vak van bijna een jaar ten nadeele vai> de N.V. Mico gepleegd werd en waarbij volgens een inventarisatie ongeveer 15.000 kg. ryst werd ontvreemd. De hoofddaders waren fabrieksarbeiders, die tijdens hun nachtdienst gelegenheid vonden de rijst in balen van 100 kg. weg te halen. KETTINGHANDELAREN AANGEHOUDEN. De Edesche politie hield den winkelier G. aan, die zich had schuldig gemaakt aan het drijven van kettinghandel, aan het op groote schaal verkoopen en verhandelen van textielgoederen, van damesondergoe deren, dameskousen, maar ook van schoe nen en koffie. Een dozijn dameskousen werd verhandeld voor den prijs van 32. De goederen werden betrokken uit Vee- nendaal en Arnhem, 's Mans textielvergun ning werd ingetrokken en proces verbaal opgemaakt. Het onderzoek duurt nog voort. GEWEERPATRONEN ZIJN GEEN SPEELGOED. De 15-jarige W. te Ede speelde met een geweerpatroon, die hij ergens gevonden had. Met een steen en een hamer bracht hij de patroon tot explosie, waardoor een gedeelte van de huls terecht kwam in zijn rech terhand. Twee doktoren kwamen er aan te pas om de wond te verbinden. DOODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN HENDRIK. Gisterochtend is de 57-jarige arbeider G. Peters in de ondergrondsche werken van den staatsmijn „Hendrik" te Heerlen onder plotseling afvallend gesteente ge raakt en ernstig gewond. Hy is spoedig aan de bekomen verwondingen overleden. P. was gehuwd en woonde te Brunssum. KIND VERDRONKEN. De 4-jarige Alex. Doff, wonende aan den Hordijk te IJselmonde, is bij het spelen in een sloot achter de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. KLOPJACHT OP TASSCHENDIEF. Maandagavond liep een dame op .den Stadionweg te Amsterdam, toen plotseling een man op een fiets op haar afkwam en haar vóór zij het goed en wel wist haar tasch uit de hand rukte. Terwijl de roover weer op de fiets sprong, om de beenen te nemen, was zij echter reeds zoover van de schrik bekomen, dat zij luidkeels alarm maakte, waarop al spoedig eenige wiel rijders den vluchteling nazetten. Het verd een spannende jacht, waarbij de straatroover zijn voorsprong wist té behouden, doch tenslotte smaakten de achtervolgers het genoegen den dief te grypen, die daarop aan de politie werd overgegeven. De bestolen dame had van zelfsprekend de klopjacht niet kunnen bij houden. Eerst later op den avond ver nam zij den goeden afloop en kon weer in het bezit van haar eigendom worden gesteld. GROOTE KETTINGHANDEL IN BOONEN ONTDEKT. Ambtenaren van den C.C.C.D., afd. tech nische contróle te Alkmaar hebben een pit- gebreiden kettinghandel in bruine en witte boonen ontdekt. Het gaat hier om een partij van ongeveer 50.000 kg bruine en 10.000 kg witte boonen. Deze had een zeke re A. A. uil Wervershoof, die zich voor gedaan had als zaadhandelaar, betrokken van enkele handelaren in Zeeland. A. A. verkocht deze boonen in den ketting handel. In verschillende gevallen werd ten slotte wel 1,— tot 1,20 per kg betaald. Verscheidene partijen boonen zijn nog in beslag genomen, tenvijl tegen een der tigtal verdachten, wonende te Hoorn, Am sterdam, Haarlem, Velsen, Beverwijk, Castricum en Uitgeest, proces-verbaal is opgemaakt. PRIJSOPDRIJVING VAN BEDORVEN CACAO. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage kreeg dezer dagen een typische sluikhandelszaak te berechten. In Rotterdam werd op 19 Mei j.l. de winkelier R. bij een poging tot verkoop van eenige kilo's koffie en cacao geverbaliseerd. De koffie wilde hij voor 17 per kg verkoopen, de cacao moest 3 per kg opbrengen. De in beslag genomen cacao bleek echter slechts een mengsel van chocoladepoeder, suiker en melkpoeder te zijn. De verkooper erkende ze zelf wel eens gebruikt te heb ben, doch zij was, volgens hem, zoo slecht, dat zij niet te drinken was. Hij had de 20 kg poeder, waarvoor hij slechts 8 betaald had, dan ook niet aan zijn klanten durven verkoopen en toen maar getracht ze tegen grof geld op de zwarte markt te spuien. Bij onderzoek bleek de „cacao" inderdaad bedorven en zij moest vernietigd worden. R., wiens voorraden tevens werden ver beurd verklaard, zag zich 250 boete op gelegd wegens overtreding van de prijzen- beschikking 1940 no. 1. Een soortgelijk geval deed zich voor te Amsterdam. Hier was de „cacao" echter nog pas in den groothandel. Een koopman, De G., trachtte ruim 600 kg magere cacao poeder te verkoopen voor 2,30 per kg. Zelf had hij de partij gekocht voor 1,26 per kg. De zaak liep mis. De politie liet de cacao door den keuringsdienst voor waren onderzoeken en deze stelde vast, dat het vetgehalte ver beneden de helft van de ver- Zooals in een persbericht is meege deeld, zal het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstyd aan de boeren voor de granen en peulvruch ten, welke zy vóór 30 November a.s. inleveren, een premie, van dertig cents per honderd kilogram, toekennen. Zoo wordt van genoemde producten een snelle inlevering bevorderd, welke voor een regelmatige voedselvoorziening van ons volk van de grootste beteekenis is. Het behoeft geen betoog, dat in den win ter, wanneer de wateren zijn gestold en het gebruik van kanalen en andere vaarwegen niet mogelijk is, het vervoer van levens- benoodigdheden vaak groote belemmeringen ondervindt. Vooral onder de tegenwoordige omstandigheden is het dus een eisch van wijs beleid, ervoor te zorgen, dat zooveel mogelijk vóór het aanbreken van het barre seizoen de oogstproducten, welke voor ons volk een levensnoodzakelijkheid zijn, zich daar bevinden, waar zij verwerkt en zonder bezwaar naar de verbruikers getranspor teerd kunnen worden. Het schynt thans het juiste oogenblik, erop te wyzen, hoe ver dienstelijk de boeren zich voor het algemeen belang kunnen maken, door hieraan zooveel mogelijk mede te werken. De vastgestelde premieregeling bewijst, dat de Overheid haar waardeering voor het werk van den landbouwenden stand, mede in dit opzicht, ook door een daad wil toonen. Al haar stre ven heeft zy erop gericht om ten minste tweederden van den oogst vóór de Decem bermaand ingeleverd te krygen. Intusschen is voor de bereiking van dit doel de vraag, in hoeverre thans het dor- schen voortgang kan vinden, van groot ge-, wicht. Daarom moge de aandacht onzer boerenbevolking met nadruk op deze vraag worden gevestigd. Ongetwijfeld zal worden getracht, zooveel mogelijk vloeibare motorbrandstof voor dorschrnachines beschikbaar te doen stel len. Maar de mogelijkheden in dit verband zijn beperkt. v Daarom is een onderzoek naar andere mo gelijkheden ingesteld. Het is niet uitgesloten, dat men in be paalde gevallen tot electrificatie zal kun nen overgaan, zoodat boeren zich by het dorschen van electro-motoren zullen kunnen bedienen. Als gevolg van een zekere schaarschte aan materialen zal dit evenwel slechts in gevallen, tot op zekere hoogte, mogelijk wezen, waar men weinig materia len behoeft te gebruiken om een groot aan- Dezer dagen was het twintig jaar geleden, dat het rijksinkoop bureau zijn eerste werkzaamheden aanving. Bij deze gelegenheid heeft de directeur van deze rijksinstelling, ir. E. C. Verschoor, in een onderhoud met een redacteur van -het A.N.P. eenige indrukken van den arbeid van het R.I.B. gegeven, waarbij werd voor opgesteld, dat er, mede wegens de tijds omstandigheden, geen sprake van een „jubileum" 'zou zijn. Maar het voorbijgaan van den vijfjarigen mijlpaal mocht wel aanleiding geven tot een terugblik op de sinds 1921 bereikte resultaten, voorzoover die voor het-publiek van belang kunnen zjjn. Tot voor 1 Augustus 1921 verzorgden de rijksinstellingen, en diensten hun in- koopen zelf, dus los van elkander, een de centralisatie, waarvan prijsopdrijving en on kunde veelal de vergezellende factoren waren. Tallooze artikelen zijn voor de eene rijksinstelling evengoed noodig als voor de andere en men kon gemakkelijk concludee- ren, dat de leiders van de rijksbedrijven niet zonder meer verstand hebben van de 1001 artikelen, die de rijksinstellingen noo dig kunnen hebben, dan wel van al die artikelen den meest economischen prijs weten te bedingen, zoodat het centraliseeren van deze inkoopen in handen van een bureau met deskundigen, die zelf in 's ryks dienst staan, in het algemeen belang alle aanbeveling verdiende. Immers daardoor konden de meest gunstige voorwaarden worden bedongen en konden de leveran ciers van het rijk zich veel beter op diens behoeften instellen. Deze centralisatie leidde tevens tot bevordering van de uit economisch oogpunt zoo belangrijke nor- eischte percentage bleef. De cacao moest afgekeurd worden wegens het hooge ge halte aan cacaodoppen. Bovenal was zij sterk schimmelig. Ook De G. had zich schuldig gemaakt aan overtreding van de prijzenbeschikking 1940 no. 1 en de inspecteur voor de prijsbeheer sching te Amsterdam veroordeelde hem tot een boete van 1000. De inbeslag genomen cacao werd natuurlijk verbeurd verklaard. COLORADOKEVER GEVONDEN. In een aardappelveld, gelegen tusschen Well en Wellerlooi in de gemeente Bergen (L.) zijn niet alleen enkele larven, maar ook volwassen exemplaren van den colo radokever gevonden. Men bemerkte, dat op enkele plaatsen stukjes uit de aardappel- bladeren waren gegeten, waarop men is gaan zoeken met het bovenvermelde ge volg. De noodige maatregelen tot het tegengaan van verspreiding van het scha delijke insect zijn genomen, terwijl de ge vonden kevers en larven door de politie in beslag zijn genomen. SFAANSCHE BALLONVAARDER VERONGELUKT. De onder den naam kapitein Puig be kende Spaansche ballonvaarder José Puig Rocafort is bij een demonstratie ter ge legenheid van een volksfeest in de stad Puig (Barcelona) van een hoogte van 700 meter gevallen. Hangend aan een hand liet kapitein Puig zich door de ballon meetrekken, terwijl hij met de andere hand de reusachtige menigte toeschouwers toe wuifde. Toen hij, op vrij groote hoogte gekomen, zich op zijn trapéze wilde zwaai en, begaven hem zijn krachten en stortte hij omlaag. tal boeren In staat te stellen, krachtinstal laties op hun bedrijven in te richten. Voorts zal men van de beschikbare loco mobielen het grootst mogelijke profijt moe ten trekken. Daarom wordt getracht, een contact tot stand te brengen tusschen de dorschei's en de locomobielhouders, die hun werktuigen aan de dorschers zullen kunnen verhuren. Men kan dé opmerking maken, dat het toch ook mogelijk is, gas als drijfkracht te gebruiken. Maar men bedenke, dat de trac toren steeds moeten kunnen worden ge transporteerd. En zy zullen lang niet overal kunnen worden bijgevuld Wat verder het gebruik van generatoren betreft, dit wil de Overheid in ruime mate aanmoedigen. Daarom heeft zij goedge keurd, dat voor haar rekening een zeer groot aantal tractoren tot generatoren zal kunnen worden verbouwd. De boeren be hoeven niet te vreezen, dat de Overheid de verbouwingskosten op de landbouwers, door een korting op de richtprijzen voor hun pro ducten zal verhalen. Dit is niet in overwe ging. De loondorschers zijn In de gelegenheid, hun ti'actoren aan te geven, opdat deze tot generatoren zullen worden verbouwd. Dat de loondorschers van die gelegenheid ten volle gebruik maken, is ook voor henzelvcn van het grootste belang. Alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, kan men vertrouwen, dat, mits alle hulpbronnen zooveel mogelijk worden aangewend vooral, wat de verbouwing van tractoren in generatoren aangaat men het dorschen met behulp van de be schikbare brandstoffen voortgang kan doen vinden. De Overheid heeft tijdig de noodige maat regelen getroffen om dit mogelyk te maken. Wanneer de boeren en de loondorschers nu van hun zyde medewerking verleenen, zal het dorschen op het juiste tijdstip en in voldoenden omvang kunnen plaats vin den en zullen de granen en peulvruchten vroegtijdig kunnen worden afgeleverd. Door tijdig hun oogstproducten in te le veren, zyn de boeren gebaat, want zy ont vangen dan een, niet te versmaden, premie. Naast dit stoffelijk gewin zal hen tot voldoening stemmen het zedelijk besef, dat zy als leden van de Nederlandsche volks gemeenschap het hunne ertoe bijdroegen om de voedselvoorziening van ons volk in den komenden winter zooveel mogelijk te ver zekeren. malisatie van gebruiksartikelen. Begonnen werd met de meest in aan merking komende benoodigdheden en ge leidelijk werd deze gecentraliseerde i»» koopmethode uitgebreid. In het eerste jaar werd voor ongeveer een millioen omgezet. Reeds na drie jaren was de bemiddeling tot zooveel artikelen uitgebreid dat de omzet was vervijfvoudigd. Deze steeg nog tot acht millioen gulden in 1930, om daarna terug te loopen tot 5% millioen gulden in 1933 en vervolgens weer te klimmen tot een hoogte van 16,6 mil lioen over het afgeloopen jaar. Tegenover een aantal facturen van on geveer 38.000 in het eerste dienstjaar staat een aantal van plm. 240.000 in 1940. De personeelssterkte van het R.I.B.die in 1921 nog slechts enkele medewerkers om vatte, bedraagt thans 117. De exploitatie kosten van het bureau bedroegen in de eerste twee jaren ruim 3%, schommelden vervolgens tusschen 2 en 3,3% om ver volgens sinds 1934 met groote regelmagt terug te loopen tot 1,2% van den omzet. Het aantal leveranciers by wie het R.I.B. zijn orders plaatste, steeg van ruim 500 in het eerste jaar tot bijnat 5000 in 1940. Het R.I.B. zoekt naar den meest billijken en economisch te verantwoorden prijs en houdt rekening met behoorlijke vergoeding van de productiekosten. Met dit doel voor oogen is het steeds werkzaam geweest en het is een onmisbare schakel tusschen de rijksinstellingen en de leveranciers geworden, een instituut tevens, dat een vakkundige controle op de kwaliteit der te leveren goederen pleegt te houden en dat aan het rijk besparingen bezorgt, die een veelvoud van de exploitatiekosten van het R.I.B. bedragen. GOES. Overleden: Jan Izak op 't Hof, 73 j., weduwnaar van Jacoba van Dey te Ka- pelle. N SEROOSKERKE. Over Juii 1941. GeborenAdriana Suzanra, d. van K. Meijers en van J. M. Gideonse. OndertrouwdA. Joosse, 29 j. en C. Olree 21 j.; J. Wattel, 34 j. en J. Lou- werse, 28 j. J. Gunst, 25 j. en A. S. C. Seijs 24 j. GetrouwdP. Jongepier, 29 j. en L. Markusse, 27 j.; A. Joosse, 29 i en C. Olree 21 j.; J. Wattel, 34 j. en N. S. Louwerse 28 j. Overleden. E. de Kam, 23 j. echtgen. van J. Wattel, (overleden te Middelburg). WATERLANDKERKJE. Over de maand Juli. Geboren: Abraham, zoon van Samuel Hubregtse en Annie Nieman. Getrouwd: Remi Vercruijsse, 24 jaar en Irma Filicita Pycke, 25 jaar. 16 PERSONEN OMGEKOMEN TOEN DAK VAN EEN SLACHTPLAATS INSTORTTE. Door het instorten van het dak van een der gebouwen van het abattoir te Pe king zyn 16 kooplieden om het leven gekomen en talrijke meer of minder ernstig gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2