Oproep aan R.K. en Prot.-Chr. arbeiders. Dc ruilverkavelingswet gewijzigd. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 2 Augustus 1941 Om Hd te blijven van hun organisatie. De commissaris voor de vakvereenigin- gen de heer H. J. Woudenberg, heeft den navolgenden oproep aan de Roomsch-Ka- tholieke en Protestantsch-Christeljjke ar beiders gericht: „Sedert 25 Juli 1941 ben ik' door den Rijkscommissaris voor de bezette Neder- jandsche gebieden benoemd tot commissaris van het R.K. Werkliedenverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Deze benoeming heeft plaats gevonden In het belang van den Nederlandschen ar beider, nu en in de toekomst, en heeft in geen enkel opzicht de bedoeling de gods dienstige overtuiging van de leden dier organisaties aan te tasten of geweld aan te doen. Mijn benoeming heeft het volgende tweeledige karakter: 1. De noodzakelijke economische or dening in Nederland, waardoor ook een hechtere samenvatting van de Ne- derlandsche arbeidersbeweging noodza kelijk is, te bevorderen. 2. De bestaande rechten der geor ganiseerde arbeiders te beschermen, te handhaven en te verbeteren. Deze beide voor de Nederlandsche arbei ders belangrijke doelstellingen kunnen al leen dan verwezenlijkt worden, indien alle groepeeringen in de vakbeweging cen traal worden geleid. Het terrein waarop de sociaal-economische positie van den Neder landschen arbeider wordt bepaald, is voor alle Nederlandsche arbeiders gemeenschap pelijk. Ten opzichte van de productie, van de arbeidsvoorwaarden en sociale maatregelen, hebben alle Nederlandsche arbeiders in het zelfde beroep, in dezelfde fabriek, in de zelfde werkplaats, op hetzelfde kantoor, hetzelfde gemeenschappelijk belang. Deze nieuwe ook voor de toekomst nood zakelijke ordening tast de religieuze ge voelens van de arbeiders in geen enkel opzicht aan. De practijk heeft reeds be wezen, dat b\j sociaal-economische vraag stukken, in welker .oplossing de vakbewe ging In eerste instantie haar taak vindt, religieuze onderscheidingen van geen be- teekenis zijn. Zoowel het opheffen van de werkloosheid, bij de sociale verzekering, bij het arbeidsrecht, bij de rechtspositie als bij de loonvraagstukken van den ar beider namen reeds de laatste jaren allen steeds hetzelfde standpunt in en men werkte in cont-.ct samen. Nu in het belang van den arbeider een snelle oplossing van al deze vraagstukken noodzakelijk is, mag de verwerkelijking niet worden bemoeilijkt door de veelheid van instellingen die daarbij betrokken moe ten worden. Ik roep u, Roomsch-Katholieke en Protestantsch-Christelijke arbeiders van Nederland, op lid te blijven van uw organisatie. Ik roep u daartoe op in uw eigen belang. Ten eerste ten einde zelf mee te bou wen aan de toekomstige ordening, waaruit de stand der arbeiders zijn gerechtvaardig de plaats in het volk kan verkrijgen. Ten tweede ten einde uw rechten bjj werkloosheid, bij ziekte, bij noodigen rechtsbijstand en bij het sluiten van collec tieve arbeidersovereenkomsten te behouden. Ten derde ten einde een achterstelling, die in de toekomst voor nooit georganiseer- den en ex-georganiseerden zou kunnen ont staan, te voorkomen. Luistert niet naar verkeerde raadgevers. "Werkt mee aan een st~rk Nederlandsch leger van den arbeid, waar de welvaart van het Nederlandsche volk ook na den oorlog mee moet worden bevochten. H. J. WOUDENBERG. Ter bevordering van zoo hoog mogelijke bodemopbrengst. Men schrijft ons Eén der heilzaamste middelen, om onze bodemproductie zooveel mogelijk te ver- grooten, ten behoeve van de voeding van mensch en dier, is de ruilverkaveling, d.i. de samenvoeging, volgens een bepaald plan van gronden, gevolgd door een nieuwe in deeling daarvan. De eigenaren ruilen daarbjj him kavels of perceelen en krijgen dus 'andere terug dan zij - hebben inge bracht. Meestal maakt de nieuwe indeeling van de gronden den aanleg van een nieuw stelsel van wegen, welke erheen leiden, mogelijk. En dikwijls ook gaat de ruilver kaveling gepaard met een verbetering van de afwatering, welke door aanleg of ver legging van waterloopen wordt verkregen. Er zijn in ons land streken, waar ruil verkaveling noodzakelijk is, wil het land bouwbedrijf er op een behoorlijken grond slag worden gevestigd. Vaak bezit een boer bij voorbeeld verscheidene kleine stukjes grond, op grooten afstand van el kaar gelegen. Hij moet dan voortdurend groote afstanden afleggen en kan de stukjes dikwijls niet behoorlijk bewerken, doordat zij te klein zijn. Veel grond gaat voorts verloren aan greppels tusschen al die perceeltjes en toch laat de afwatering, doordat zij niet rationeel is, dan nog te wenschen over. Worden vele perceeltjes samengevoegd en nieuwe kavels, van behoorlijke afmeting en vorm, gemaakt, dan kan de grond be ter worden bewerkt en zal het productie vermogen van den grond met een belang rijk percentage worden vergroot. Groote voordeelen brengt de ruilverka veling met zich voor den individueelen grondgebruiker door de arbeidsbesparing, waartoe zij hem in staat stelt. Veel er gernis en burentwisten, gevolg van grens scheidingen en recht van overpad, blijven hem eveneens bespaard. Op het belang van de ruilverkaveling hebben wij gemeend, nog eens de aandacht te moeten vestigen naar aanleiding van de wijzigingen, in de Ruilverkavelingswet 1938 aangebracht krachtens een, dezer da gen afgekondigd, besluit van den secreta ris-generaal van het departement van land bouw en visscberij. Dit besluit brengt niet alleen ver scheidene technische verbeteringen, welke bij de uitvoering wenschelijk waren gebleken, in de wet aan, maar maakt in bepaalde gevallen ook een vereenvoudiging en bespoediging van de ruilverkaveling mogelijk. Juist on der de tegenwoordige omstandigheden, nu naar een zoo groot mogelijke op brengst van den bodem moet worden gestreefd, is dit van veel gewicht. En kele van de aangebrachte verbeterin gen zullen wij hier in het licht stellen. Krachtens artikel 34 van de wet is voor ruilverkaveling noodig de toestemming hetzij van de meerderheid der eigenaren, hetzij van de eigenaren, die tezamen meer dan de helft van allen grond bezitten. Vol gens artikel 36 der wet, zooals dit tot dus verre gold, kon als de vergadering van eigenaren de ruilverkaveling verwierp, de secretaris-generaal, op voorstel van de centrale commissie d.i. de commissie, die de algemeene leiding in ruilverkave- lingszaken heeft toch bepalen, dat de ruilverkaveling zou moeten doorgaan, mits het algemeen belang ze dringend vorderde en ten minste de helft van een der, in ar tikel 34 genoemde, meerderheden er vóór was. Deze laatste voorwaarde is nu ge schrapt. Als de eigenaren de ruilverkave ling hebben verworpen, kan dus voortaan de secretaris-generaal toch bepalen, dat zij door moet gaan. Artikel 37 van de oude wet maakte het voorts mogelijk, dat ruilverkaveling bij de wet zou kunnen plaats vinden, ook al was geen enkele eigenaar er vóór, mits het al gemeen belang de ruilverkaveling zeer dringend vorderde. Dit artikel is krachtens het besluit van den secretaris-generaal ge schrapt. Ter bespoediging van de ruilverkaveling dient een andere wijziging. Volgens artikel 41, zooals dit tot dusverre luidde, kon na dat tot ruilverkaveling was besloten, de aanleg alleen van die wegen en waterloo pen worden ter hand genomen, weke Ged. Staten .„voor uitvoering bij voorraad" hadden aangewezen. Het nieuwe artikel 41 bepaalt, dat nad&t het besluit tot ruilver kaveling is genomen, de aanleg of verbe tering van wegen, w,aterloopen en kaden met de daartoe behoorende kunstwerken kan worden ter band genomen. Het beginsel der wet is, dat iedere eige naar een perceel terugkrijgt waarvan de waarde evenredig is aan de waarde der gronden, die hij heeft ingebracht. Natuur lijk is dit niet steeds precies uit te voeren, zoodat een deel der waarde in geld moet kunnen worden vergoed. Artikel 12 be paalt, dat tegen den wil van den eigenaar dit deel niet meer dan vijf procent van de waarde mag bedragen. Na de thans tot stand gekomen wijzi ging der wet is de secretaris-generaal ech ter bevoegd om in bijzondere gevallen, op voorstel van de centrale commissie, te be palen, dat dit verschil meer dan vijf pro cent kan bedragen of dat algeheele vergoe ding in geld kan plaats winden, wanneer naar zijn oordeel het algemeen belang zulks vordert en daardoor niet de levensvatbaar heid van een bedrijf in gevaar gebracht of deszelfs bedrijfsstructuur veranderd wordt. Deze nieuwe bepaling maakt het thans ook mogelijk om aan boertjes met heel kleine stukken grond, waarvan zjj nauwe lijks kunnen bestaan, wat extra grond toe te deelen, ten koste van anderen, die zon der groot bezwaar eenigen grond kunnen missen. Zoo bevat de gewijzigde Ruilverkave lingswet nog verscheidene technische ver anderingen, waardoor onbillijkhedeA kun nen worden weggenomen, vereenvoudigin gen in de procedure worden aangebracht of de ruilverkaveling zelve wordt versneld. Op de ruilverkavelingen, waartoe reeds was besloten vóór de afkondiging van bo venvermeld besluit van den secretaris generaal, blijft de ruilverkavelingswet in haar vroegeren vorm van toepassing. Rijksduitsche kunstenaars In Nederland. Tot alle in Nederland wonende Rijks- Duitschers, die zich als beroep of neven beroep op kunstzinnig terrein bi wegen, als kunstschilders, teekenaars, musici, archi tecten, tooneelspelers, artisten en schrij vers, wordt hiermede het verzoek ge richt, hun naam, beroep en geboortedatum schriftelijk mede te deelen aan het vol gende adres: Leiding van het „Arbeitsbereich" der NSDAP in Nederland, Kulturamt Den Haag, Andries Bickerweg 6. Het Kulturamt neemt de zorg en de be scherming over alle Rijksduitsche kunste naars in Nederland op zien. Het lidmaat schap van het Duitsche arbeidsfront wordt door deze mededeeling niet aangetast. Nadere inlichtingen zijn bij het Kultur amt verkrijgbaar. VUURGEVECHT TUSSCHEN SMOKKE LAARS EN GRENSBEAMBTEN. Het A.N.P. meldt uit Brussel Ondanks den verscherpten douanedienst tiert de smokkelarij weer welig aan de Telgisch-Nederlandsche grens. De smok kelaars maken dikwijls van de slimste misdadigerspraktijken gebruik en schrik ken er niet voor terug, daarbij tegen de beambten met de vuurwapenen op te tre den, wanneer zij verrast worden. Zoo za gen verscheidene beambten op den land weg naar Koewacht een groep smokke laars, die op de vlucht gingen toen zjj werden aangeroepen. Een der smokkelaars loste verscheidene schoten op de douane beambten. De beambten beantwoordden het vuur, waarbij een der smokkelaars doo- delijk getroffen werd. Het Duitsche luchtwapen brengt de Sovjet-legers harde slagen toe. Het goederenstation van Witebsk werd door een bombardement volkomen verwoest (Orbij-Holland) De verbouw van koolzaad en de vetvoorziening. OPROEP VAN ir. LOUWES AAN DE NEDERLANDSCHE BOEREN. De directeur-generaal van de voedsel voorziening, ir. S. D. Louwes heeft den vol genden oproep tot alle landbouwers van Nederland gericht: De prijs van het koolzaad voor den oogst 1942, zal met inbegrip van den daarvan deel uitmakenden bijzonderen toe slag 30.per 100 kg. bedragen. Aan hen, die grasland willen scheuren voor den verbouw van koolzaad, zal een extra scheurpremie van 75.worden verleend, boven en behalve de 125.die men voor het volgend jaar als „normale" scheurpre mie zal ontvangen. In weerwil van de beperkingen, die wij ons op het gebied van de verstrekking van stikstofiheststoffen moeten opleggen, zal voor koolzaad in ruime mate stikstofmest beschikbaar worden gesteld. Dit allesgeschied, ómdat de verbouw van een voldoende hoeveelheid koolzaad beslissend zal zijn voor de vetvoorziening van ons volk. Koolzaad is het eenige olie rijke akkerbouwproduct, dat Nederland 'in voldoende hoeveelheid kan voortbrengen. Als we de 40.000 ha. koolzaad, die ik mij tot doel heb gesteld, werkelijk zullen kun nen oogsten, zullen we in weerwil van de te verwachten geringere boterproductie, het vetrantsoen zoo kunnen houden, dat ons volk op het gebied der vetvoorziening geen gevaren dreigen. Iedere ha., die er meer komt is welkom, iedere ha., die er minder komt, vermindert de kans op een behoorlijk vetrantsoen. Landbouwers van Nederland, ik verzoek u dringend, voorzoover uw boerderij zich daarvoor leent, mede te werken tot dit aller belangrijkste doel, de verzekering van een voldoende voorziening van onze bevolking met vet. De gezondheidstoestand nu en in de toe komst van groote groepen onzer bevolking en vooral van de jeugd, zal afhankelijk kunnen zijn van uw medewerking. Wij allen weten, dat zelfs bij de beste voorzorgsmaatregelen het kan voorkomen, dat de oogst mislukt Dat is het risico, het welk de boer bij al zijn werk heeft te dra gen. Maar zeker is het, dat als we niet zaaien, we ook geen oogst zullen hebben. Hier mag het normale, zelfs het grooter dan normale risico ons niet afschrikken. Hier dient de angstvallige afweging van voor en tegen op te houden. Hier wordt een daad verwacht en die daad begint met het zaaien van het koolzaad. ZWITSERLAND HERDENKT HET 650-JARIG BESTAAN VAN HET EEDGENOOTSCHAP. Gisteren zijn in geheel Zwitserland de herdenkingsplechtigheden geopend naar aanleiding van het 650-jarig bestaan van het eedgenootschap. Reeds Donderdagnacht vond de op nationale geboorteplaats de „Ruedli Wiese" aan den Zuidelijken arm van het Vierwoudstedenmeer, in tegenwoor digheid van enkele duizenden personen een eenvoudige plechtigheid plaats. De hoofden van de kantons Uri, Schwyz en Unterwal- den ontstaken het bondsvuur in een mach tige houtstapel. Vervolgens werd door het hoofd van het kanton Uri een toespraak gehouden, welke neerkwam op de gelofte onvoorwaardelijk trouw te blijven aan het heilige legaat. Hierna staken de vertegenwoordigers van alle kantons hun fakkels aan het Ruetli- vuur aan, om dit door middel van booten over het meer van hier uit verder door fietsers, bereden manschappen en wande laars naar de verschillende kantons over te brengen, waar met deze fakkels gister avond de vaderlandsche Augustus-vuren werden ontstoken. DEENSCHE SCHIPBREUKELINGEN GERED. Op een reis naar Afrika heeft het Portu- geesche s.s. „Cabo Verde" 35 schipbreuke lingen gered van het op 6 Juli nabij het eiland Sao Tome door een duikboot tot zin ken gebracht Deensche vrachtschip „Inrre", dat in Engelschen dienst voer, Dultschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De gevechten aan het Oostelijk front blijven onveranderd gunstig verloopen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag militaire installaties in Moskou ge bombardeerd. In de wateren rondom Engeland heeft het luchtwapen een vracht schip van 3000 brt. in den grond ge boord en twee vrij groote schepen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben Don derdagnacht met goed resultaat ha veninstallaties gebombardeerd aan de Oost- en Zuidkust van Engeland, benevens vliegvelden in het Zuiden van Engeland. Mijnenvegers hebben in Het Kanaal vier Britsche jagers neergeschoten. Militaire installaties aan het Suez- kanaal zijn ook in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. -De vijand is noch bij dag noch in den nacht naar Duitsch gebied ge vlogen. Engelsche schipbreukelingen te Lissabon aangekomen. Uit Lissabon meldt het D.N.B. De Por- tugeesche vrachtboot „Soudades" is Vrijdag met zestien schipbreukelingen van de En gelsche vrachtboot „Holmside" de haven van Lissabon binnengeloopen. De „Holm side" is den 19en Juli in de nabijheid der Kaap Verdische eilanden, toen zij in een convooi voer, getorpedeerd. De schipbreuke lingen werden eerst den 24en Juli door een Portugeesch stoomschip opgemerkt en ge red. Zij deelden mede, dat het 5000 brt. groote vrachtschip twee torpedotreffers had ge kregen. Van de uit 37 koppen bestaande bemanning waren er 21 om het leven geko men. Het convooi was na den aanval in alle richtingen uit elkander gestoven. De zestien overlevenden van de „Holmside", waarvan er vier gewond waren, zijn in het Engelsche hospitaal te Lissabon opgenomen. INSPECTIEREIS VAN GENERAAL DER VLIEGERS CHRISTIANSEN. De weermachtsbevelhebber ln Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft Woensdag 30 Juli een bezoek ge bracht aan troependeelen en inrichtingen van het leger en de marine in de provincie Noord-Holland. In zjjn gezelschap bevond zich o.a. de marinebevelhebber in Neder land, schout bjj nacht Kienast. HET TTALIAANSCHE. Het opperbevel van de Italiaansche weer macht maakt bekend: In den nacht van 1 Juli op 1 Augustus hebben onze vliegtuigen de vlootbasis La Valetta óp Malta aangevallen. In Noord-Afrika activiteit van de artil lerie aan het front van Tobroek. Duitsche vliegtuigen hebben zware bommen op de havenwerkeny van Tobroek laten vallen, welke branden verwekten. De vijand onder nam een vlucht naar Benghasi. Onder de burgerbevolking viel een doode te betreu ren. In Oost-Afrika was de actie van onze verkenners gericht op de pas van Culqua- bert in Gondar, vooral op vijandelijke af- deelingen, aan wie zware verliezen wérden toegebracht. In het gebied van Woltsjefit was activiteit van artillerie en verkenners. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen vlogen in den middag van 31 Juli boven-verschil lende plaatsen van Sicilië. In Palerma heeft onze krachtige afweer een vijandelijke vliegtuig genoopt, zijn bommen in open zee te laten vallen. In Mes sina vielen twee van groote hoogte uitge worpen bommen midden in de stad en ver oorzaakte een doode, eenige gewonden en lichte schade aan gebouwen. In de Midcellandsche Zee probeerden vij andelijke vliegtuigen een van onze konvooien aan te vallen. Zij werden door de excortee- rende jachtvliegtuigen verdreven. Een vliegtuig werd door een van onze torpedo jagers neergeschoten. Bij de met succes bekroonde onderneming in de haven van Malta hebben wij acht man verloren, van wie vier officieren. Negentien man wor den vermist. Onze duikbommenwerpers hebben in de Middellandsche Zée een vijan delijke duikboot tot zinken gebracht. Het verkeer tusschen Frankrijk en zijn koloniën. De Britsche minister voor den economi- schen oorlog, Dalton, heeft in een schrif telijk antwoord op een in het parlement gestelde vraag volgens een bericht van Associated Press uit Londen verklaard, dat sedert Mei 16 Fransche schepen in het verkeer tusschen Frankrijk en de Fransche koloniën zijn opgebracht. De toestand is echter verre van bevredigend. Dalton voeg de hieraan toe, dat de Britsche regeering Vooral geïnteresseerd is bij 't controleeren van het overzeesche verkeer naar Mar seille. 79 MELLIOEN COLORADOKEVERS GEVANGEN. In het departement van de Marne (Frankrijk) zijn de schoolkinderen op aan wijzing van den prefect op jacht gegaan naar coloradokevers. De kinderen hebben in totaal 79 millioen stuks gevangen en vernietigd. DE VOLLEDIGE BEZETTING VAN BESSARABIE VOLTOOID. Kaart Van Pelt Aan Roemenië is wederom de Boekoxcina en Bessarabië toegevoegd, twee belang rijke Roemeensche gebieden die eertijds door de Sovjettroepen waren bezet en sinds 29 Juli volledig door Duitsche en Roemeensche strijdformaties op den vijand zijn veroverd. Op de kaart zyn deze gebieden duidelijk aangegeven alsmede de steden in Bessarabië die dikivijls zyn genoemd in de Duitsche weermachtsberichten. Het kaartje in den linkerhoek geeft dg grenzen aan van het huidige Roemenië

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5