f s korte predicatie Voor de Huisvrouw Bevelan'se brieven Zeeuwsche Kroniek Voor de jeugd de torenvalk. schaken i i A IP JU ÜP m k m m k m Wê m LANGS VELERLEI WEGEN. Wij kunnen het in dezen tijd van massaslachting niet genoeg hoor en God vindt elk mensch belangrijk. Voor Hem bestaat geen menschen-materiaal fiij ziet elk mensch persoonlijk aan. Wel wordt, wie door Hem werd aan- getaakt, in de gemeenschap der aan bidding gebracht, in de Kerk, maar met elk mensch-heeft God zijn geheim Verrassend zijn de wegen, waarlangs Wenschen God vinden. „Toevallig" ging ik naar een pas fagekomen ingenieur. Hij kwam daarna pele malen bij mij erï wilde alles precies petenwant hij had vorig jaar op de Grebbe plotseling de zinneloosheid van het leven Zonder God, in de holle pogen gezien. Nu zit hij in de kerk en aanbidt en zou, zeide hij, krank zinnig zijn als hij dat niet had ge- ponden. Er kwam een jonge man uit een Volslagen onchristelijk gezin opeens naar een catechisatie wandelen. Waar om Niemand die het wist, hijzelf al lerminst. Maar hij luisterde een jaar lang gespannen en toen had hij het. Een zeer christelijke vrouw met een Zeer ellendig leven heeft aan haar christelijkheid niets. God maakte het haar ondragelijk rpoeilijk. Hij heeft haar zóó lang gepijnigd, tot het on echte weg was en zij van al haar geloof en heel den bijbel nog maar één zin netje overhieldDe Heer is mijn Der- der, mij zal niets ontbreken. Maar dat pas dan ook echt. e Zoo zou ik kolommen vol kuhnen Schrijven. Dat heeft echter geen zin. Dit zijn wegen, die God met anderen ging. Belangrijk voor u is echter de weg. dien God met u gaat. Want er 'is een persoonlijke v&houdingvan God tot u. Hij is ook met u bezig. Er is een Zweedsch lied, dat in korten tijd 'in ons land zeer geliefd werd. Het begint) aldus Meester, men zoekt 11 wijd en zijd, komend langs velerlei wegen. Oud'ren gaan rustig wel bereid, jongeren aarz'lend 11 tegen. Zij 't vroeg of laat, zij 't dag of nacht, eens vindt G' ons moed' 'in eigen kracht, hunkerend naar uwen zegen. F. ROZEBOTTELS ALS AANVULLING VAN GROENTEN EN VRUCHTEN. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Uit talrijke onderzoekingen is geble ken, dat rozebottels zeer rijk zijn aan vi tamine C. Reeds in vroeger eeuwen werd rozebottelthee gegeven aan kleine kinde ren met tandvleeschbloedingen, waarna genezing optrad. Er was toen nog geen voldoende zuigelingenzorg en door ondoel matige voeding ontstond genoemde aan doening, als gevolg van een gebrek aan vitamine C. Door ervaring geleid werd door de moeders rozebottelthee als ge neesmiddel gegeten. Wanneer de goede soort rozebttels op de juiste wijze verwerkt worden tot jam of theé, blijft het vitaminegehalte nog zoo groot, dat het zeker de moeite waard is de rozebottels op deze wijze te verwerken. In den winter en in het vroege voor jaar *loopt het vitamine-C-gehaltc van onzé voedingsmiddelen, waaronder de aardappel de voornaamste plaats inneemt, terug. Versche en vooral rauwe groenten en vruchten zijn in den winter niet altfjd in voldoende mate te krijgeüt. Het is dus van belang een natuurlijke bron van vitamine C te benutten en de rozebottels te con- serveeren. Deze kunn,en dan gebruikt worden, wanneer groenten en vruchten achaarsch zijn. Bovendien is rozebotteljam zeer smake lijk voor de boterham, terwijl een aftrek sel van rozebottels een frissche drank vormt ter vervanging van thee. Eind Augustus, in September en in October zijn de rozebottels voor de ver werking geschikt en is het oogenblik van den inmaak aangebroken. De rosa rugosa en de rosa rubiginosa hebben bottels met een hoog vitaminege halte. Ze groeien in tuinen, plantsoenen en duinen. Men doet verstandig deze soor ten voor den inmaak te kiezen en ze spoe dig na den pluk te verwerken. Het is gewenscht, dat ieder, die de be schikking over deze rozebottels fieeft, de ze bereidt op de hieronder aangegeven wij ze en bewaart tot in den winter of het vroege voorjaar. Bozebotteljam 1. De bottels wasschen en van kelkblaadjes en steeltjes ontdoen. De bottels doorsnij den en de pitten jnet een theelepeltje Of aardappelmesje verwijderen. De vruchten wegen, een gelijke ge- wichtshoeveelheid suiker met zoo weinig mogelijk water verhitten tot ze een draad trekt. De bottels bij de stroop voegen en de massa onder voortdurend roeren nog 10 minuten koken. De jam warm in de uitgekookte potjes overdoen en afsluiten met eeniaagje ge smolten parafine of met cellophane, dat een paar uur in de brandewijn heeft ge legen. Liedjeszangers. Mêestentieds was 't volop zummer, de liedjeszangers kwamme. Slecht weer, dae moste ze niks van Dat konne ze slecht gebrulce ok, wan' fietsen waere der in dien tied nog nie en de wegen lagge der ok anders bie as noe. In de felle zunne gienge ze dan te midden over de gröote straete en zonge, dat het schalden over êel 't durp. Een vrouwe, soms mee een klein kind in d'r erm, liep langs de deuren om een cent en prortibeerden de vaesjes te verkoop en voe twi of drie cent 't stik. Sommege misjes waere dae fel op. As ze de centen misse kuste, sloege ze gin kêer over om der één te köopen. Op den duur ze der een dóoze vol en 't dan een regenachtege Zondag was, zó da' ze mee d'r kammeraad in 'uus moste zitte, dan langden ze d'r döoze en gienge d'r vaesjes is bekieke. Dat is noe uut den tied ze zouwe d'r neuze der voe optrokke. Noe ze oal een abum vol petretten en „kiekjes" vele zelfst een eigen fototoestel. Noe komme der trouwens gin liedjes zangers mije 'oor* ze wè, mae deur de radio. Die zu' der dirrom wè' een bitje anders uutzie-e dat bin dames èn 'êeren. De vroegere zagge der uut as vagebon den. Toch zat er in sommegte mêer as da' je zó op 't êeste gezicht zou zegge. Ik weet oltied nog, dat er is êen z'n boter'am op zat te eten vlak tegenover onze raemen een jongen van een jaer of zestiene. Rond z'n stienge van selft een stik of wat guus te kieken, mee d'r mond open, zonder een woord te zeggen. Die jongen lag op z'n gemak op z'n ééne ellebóoge en was bezeg tegen die guus defteg op z'n Ollans. Ie zeiden (mae' dan in 't Ollans) .,Noe dienke julder zeker, dè. ik maer een erme liedjeszanger bin en 'êel wat minder as julder Mae da' 's gin waer, 'oorik doe dat louter voe m'n plezier. M'h naem is eigeluk jonkheer van Vredenburch uut Tholen. Vlie weke 'k nog een dinee 'egeve an m'n vrienden, dae kostten iedere flesse wien vuuf-en-twintig gulden van". En zó gieng 'n mae deur mee 't beschrieven van oal z'n riekdom en de fêesten, die a ten gaf, ten zó noe en dan is een stuitje thuus bleef. Mae' lank was dat nóóit, wan' ie zei„ik bin een dichter en een musi cus en a 'k dan wee een gedicht 'emaekt en op meziek 'ezet, dan mó 'k er wee op uut om dat voe de ménsen te gae ziengen. Dat kan- 'k nie voe m'n eigen 'ouwe. Ik voele 't as m'n plicht om 'èel de waere-ld dae van te laete genieten. Ons dat oal an-'ehoore, achter 't op- geschove raem, dus je b^grieptóns waere benieuwd wat ter voe den dag zou kom me, ten .z'n boter-'am op en begon om een nieuwen te verdienen, 't Is al on'- saggelik lank 'e-lee-e, mae' 'k weet er toch nog een paer regels van. Ie zong o.a. Ik ben in 't bloeien van mijn jaren, ik doe de meisjes toch geen kwaad? Maar als zij sprak van te gaan paren, dat is, ik denk een slechte zaak en 't Is zeker en gewis, de Boer die schiet nie mis. Leve de Boeren van Transvaal. Altemaal. Het bin maer ienkelde regels, mae toch ku' je der uut zie-e, wat ter in die jongen omgieng. Ok nae cie misjes kieke, mae tevens yjjele, dat 'n nog niet in staet was om voe een 'uus-ouwen te zurgen. En net as oalle jongers mie een geweer wille spele en gröote bewonderienge voe dappere kaerels. De wieze was nie vee bizonders. Eep êentönegen dreun op de voege van den doedelzak- Die 'k ier nie bie vernoemd daer 'k het vroeger al is over 'ehad en die zonge trouwens nie ok. H. C. H. Van deze jam is het gehalte aan vi tamine C, bepaald. Dit bleek 650 mg te zijn. Het voordeel is de korte kooktijd van de rozebottels. Een nadeel is de groo- te hoeveelheid suiker, die men ervoor noodig heeft en de zeer harde consisten tie (gelijk geconfijte vruchten), die de jam krijgt. Rozebotteljam 2 (2 f2 potje) 1% kg. rozebottels, suiker en bessen- sap. O De bottels schoon maken, zooals boven aangegeven is. De vrucht wegen en in een wijde pan, waarvan de bodem met een weinig kokend water bedekt is, aan de kook brengen. De vruchtenmassa onder voortdurend roeren inkoken tot 2/3 van het volume. De suiker kg. op 1 kg. schoonge maakte en van pitten ontdane rozebottels) en wat bessensap toevoegen. De jam laten koken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen niet meer vloeien. De jam heet in de potjes doen, die zorgvuldig gewasschen en met -schoon water (liefst gekookt) zrjn omgespoeld. De potjes zoo vol mogelijk vullen en af sluiten met een stukje cellophane, dat met een elastiekje of touwtje strak om het potje wordt gespannen. Een schoteltje op het potje plaatsen, het geheel omkeeren en zoo laten afkoelen. DE BOEKPRODUCTIE IN 1940. Dezer dagen verscheen bij de Rijksuitge- verij te's-Gravenhage de statistiek der boekproductie 1940. Het totaal der in 1940 uitgegeven boeken bedraagt 4885 (in 1939: 6554). Hieronder waren 3370 (4678) nieu we uitgaven en 1515 (1876) herdrukken. De grootte der uitgaven werd, evenals bij de vorige editie het geval was, in zgn. „standaard-bladzijden" uitgedrukt. Het to taal aantal standaard-bladzijden van alle in 1940 uitgegeven boeken elk boek éénmaal geteld bedraagt 795.573 (1939 1.057.375). Deelt men dit aantal door dat der verschenen boeken dan blijkt, dat het gemiddeld aantal standaard-bladzijden per werk 163 (1939 161) bedraagt. De gemiddelde verkoopprijs per boek be droeg in 1940 2 tegen 1.9S in 1939. Omtrent de taal der uitgaven zij opge merkt, dat 3858 (1939 5084) uitgaven in het oorspronkelijk Nederlandsch versche nen, 574 (730) werken in het Nederlandsch werden vertaald, terwijl de overige 453 (740) boeken in vreemde talen werden uit gegeven. NDEUWVLIET. I De belangstellende lezer van de Zeeuw sche Kroniek, vooral als hij in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen woont of er geboren zal mogelijk wel verwacht hebben nog iets van de geschiedenis van Nieuwvliet te hooren, daar de kerkelijke geschiedenis van Zuidzande, welke wij, vrij uitvoerig hebben medegedeeld in nauw verband stond met die van het naburige Nieuwvliet. Als wij de kaart van Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen bekijken, waarop de grenzen der gemeenten zijn afgebeeld, dan zien wij, dat de gemeente Nieuwvliet een eigen aardige vorm heeft. Zij bestaat uit een lange, smalle, omgebogen strook grond, aan den bollen kant liggende naar Oost burg en Groede en aan de holle zijde naar Zuidzande en Cadzand. De strook is aan de zeezijde het breedst, al is zg hier nog maar ruim een half uur gaans. Verder binnenlands is zij zeer smal, soms nauwe- lgks 200 m. Met haar 628 h.a. oppervlakte is Nieuw vliet een der kleinste gemeenten der ge- heele streek. Eertijds was hier een der mondingen van het oude Zwin en heette het Zwarte Gat. Dit water stroomde tus- schen de eilanden Cadzand en Groede. Vanaf het begin der 16de eeuw tot het eind der 18de eeuw zijn hierin verschillen de polders ingedijkt, zoodat Nieuwvliet van geen ouden datum is. De naam zegt het trouwens ook. De voornaamste polders zijn: Baanspolder (1510), St. Janspolder (1527), Lampsinspolder, oorspronkelijk Grammees- polder (1530), Ardonispolder (1536), Met- tenijepolder (1543), Nieuwenhovenpolder (1554), Groote St. Annapolder (1602), Zwartepolder (1623), Kleine St. Annapolder (1629) en de Cranepolder (1790). De jaar tallen duiden aan, wanneer zij voor het eerst zijn bedijkt. De meeste zgn later weer overstroomd en bleven soms tientallen van jaren met de,zee gemeen om daarna weer ingepolderd te worden. Al die jaartallen van de herdijking zullen wij niet melden. Van de Zwartepolder kon alleen een zeer klein deel, n.l. 8 h.a. worden teruggewonnen. Filips de Schoone gaf in zgn hoedanig heid van graaf van Zeeland aan Willem van Croy en Jeronimus Lauwerijn in het jaar 1505 concessie tot inpoldering der schorren liggende in het Zwarte Gat. Genoemde heeren hebben echter van dat recht geen gebruik gemaakt. Het ging ruim twintig jaren later bij verkoop over aan Jan van Ardonis, burgemeester van Brugge. Deze legde in 1527 de St. Janspolder droog, stichtte er een kerkje of kapel, gewgd aan den heiligen Petrus of Sint Pieter en liet er eenige huizen om bouwen. In 1532 werd de nieuwe polder reeds overstroomd, doch spoedig herdijkt, want in 1536 bedijkte hij eer\ nieuwen polder, welken hij naar zich zelf, de Ardonispolder, noemde. Hij overleed in 1537. De in 1543 tegen den St. Janspolder ingedijkte Met- tengepolder ontleent zijn naam aan zgn weduwe Catharina Mettenije. Later volgden de reeds genoemde polders. Alzoo was in den St. Janspolder na 1527 een dorpje Nieuwvliet ontstaan, echter niet het tegenwoordige dorp, dat in den Grooten St. Annapolder ligt. Jan van Ardonis kan dus de stichter ge noemd worden van Nieuwvliet. Het land, ingedijkt in het Zwarte Gat, werd een af zonderlijke heerlijkheid, evenals Breskens, m'et afzonderlijke rechten en plichten. Het was een vrije ambachtsheerlijkheid met hoog-, middelbaar- en laag rechtsgebied en werd bediend door een Baljuw, een Burge meester, zes schepenen en een secretaris, welke regeeringspersonen door den am bachtsheer werden benoemd. Wij schreven reeds, dat de zee vaak de polders van Nieuwvliet overstroomde. Het verwondert ons dan ook niet, dat er eenige thans calamiteus zijn. In 1604 was het oude Zwarte Gat weer zoo diep geworden, dat Prins Maurits hier met zijn vloot kon doorvaren om deze streek te veroveren. De 26ste Januari 1682 was voor geheel Zeeland een noodlottige dag. De Westkappelsche dijk brak toen door. Vlissingen en Brouwershaven werden door het hooge water geteisterd, evenals het eiland Cadzand en het ambacht Nieuwvliet. .De Zwartepolder en de Groote en de Kleine St. Annapolder liepen met het tegenwoor dige dorp onder. Dï-vele doorbraken- der zee zijn denkelijk ook wel de oorzaak geweest,- van de menig vuldige overgangen der ambachtsheerlijk heid door verkoop van de eene familie op de andere. Wij noemden reeds als .eerste ambachtsheer Jan van Ardonis plm. 1537. Hij werd opgevolgd door Jeronimus Ar donis, die vermoedelijk ongehuwd overleed. Een zodh van zijn broer Jacob, Anselmus Ardonis! erf {je Nieuwvliet en stierf in 1610. Voor zijn dood verkocht hij het ambacht aan MarceUus van der Goes. Diens eenige dochter Cornelia Theresia was gehuwd met Pieter van Borssele van der Hooge, Hun zoon Filips verkocht de zwaar belaste heer lijkheid aan Pieter de Vós té Middelburg, een rijk geworden Oostindiëvaarder en be windhebber der O.-I. Compagnie. Hrf woon de des winters in de stad en des zomers op de buitenplaats Overduin bij Vrouwen polder. Het oude ambachtsheerlrjkhuis te Nieuw- vHet, staande op het einde van het dorp tegenover den Westelijken uitgang in de- Mettenijepolder, liet hij in 1717 afbreken en geheel herbouwen. Pieter de Vos stierf kinderloos in 1739. Nieuwvliet kwam aan den zoon van zijn zuster. Cornells Pieter Scheideruit de Vos, die in 1769 over leed. Het ambacht werd toen gekocht door Jacob Merson, waterbaljuw van Zeeland. In 1790 werd het in het openbaar verkocht aan den griffier of secretaris van den am bachtsheerlijkheid Johannes Faro, die in 1792 het heerenhuis voor afbfaak Het ver- koopen. De half gedempte boschvijver h'er- innert nog aan de vroegere heerlijkheid. Door de verovering van Staatsch-Vlaande ren door de Franschen in 1794 verloor de heer Faro zijn leenrechten. Het wapen van de heerlijkheid was een schild van zilver (wit) met 3 Hggende hal ve manen van azuur (blauw) geplaatst 2 en 1. Het schild was gedekt met een kroon van goud. Het tegenwoordige ge meentewapen is gelijk aan dat van het vroegere ambacht, doch zonder kroon. (Wordt vervolgd.) R. B. J, d. M. Een onschuldige roofvogel. „KH, klik, kliklinkt het door de tril lende, warme zomerlucht en een slanke, roodbruine vogel jaagt in sneUe scheer- vlucht door de boomtoppen. Hij verlaat het dennebos, schiet over de weilanden en is even later reeds uit het gezicht verdwe nen. De torenvalk was dat, de algemeen ste roofvogel van Nederland en tevens een van de kleinste rovers. Bovendien valt het met de roofzucht van de torenvalk heel erg mee, zoals we straks zullen zien. Maar toch het is eén roofvogel en daar om wordt hij door allerlei mensen, die het beter moesten weten, op een ergelijke manier vervolgd. AUe roofvogels voeden zich met levende dieren, alle roofvogels hebben een kromme snavel, dus moeten zg worden uitgeroeid, zo menen nogmaals al te vaak allerlei landgoedbezitters, bos wachters, boeren en jachtopzieners. Gé lukkig zijn er ook heel wat die beter we ten en die heel goed inzien, dat de roof vogels hun plaatsje in de natuur ten volle verdienen. We hebben toch al zo weinig van deze sterke en interessante vogels overgehouden in ons land Ook rovers kunnen nuttig zijn. Ik kan mjj best voorstellen, dat een be zitter van een landgoed het vervelend vindt wanneer een paar sperwers de jonge fazan ten roven en. oppeuzelen, die hij met zoveel moeite en kosten heeft laten uitzetten. Het is al even goed te begrijpen dat een boer, die zelf graag eens jaagt, niet bepaald kan juichen, als een stoere havik de hazen uit zijn weiland komt buitmaken. Maar men vergeet bij het vervolgen van de roofvo gels altgd weer een paar feiten en die zul len we hier nog eens nadrukkelijk herha len le. Roofvogels maken hoofdzakelijk de zwakste en ziekste dieren buit en zorgen er zodoende voor, dat de soort gezond blijft. 2e. Roofvogels verdelgen buitengewoon grote hoeveelheden ratten, muizen en an der schadelijk ongedierte, zodat zij in dat opzicht bepaald nuttig kunnen worden ge doemd. 3e. Wanneer roofvogels uitsluitend of bgna alleen jacht maken op vogels (en het is zeer de vraag, of er zulke vogels zgn) dan maken zij in ieder geval niet alleen nuttige, mhar zeker ook voor de landbouw schadelijke vogels buit. Het is dus volkomen verkeerd om de roofvogels weg te schieten, hun eieren te roven en hun jongen te doden, zoals nog maar al te vaak gebeurt. We moeten het vrg kleine aantal valken en uilen, dat nog in ons land wil broeden, hoog in ere hou den. Zij verdienen eer beschermd dan ver delgd te worden, want anders is de dag niet verre meer, waarop de wandelaar helemaal niet meer in de gelegenheid zal zijn,'roofvogels waar te nemen in het vrije veld. En dat zou voor ons Nederlandse natuurschoon wel een heel harde slag zijn. Roofvogels zijn mooi Want neem nu maar eens zo'n klein torenvalkje, zo'n vogel als daarstraks uit de dennen opvloog. Het is maar even groter dan een 'kauwtje en bovendien brood- en broodmager. Dat is ook wel te verklaren uit de buitengewoon primitieve jachtma nier, die de torenvalk er op na houdt. Hij vliegt op niet al te grote hoogte over de weilanden eh duinen, soms ook over de bossen, maar, toch liefst over open veld, dus ook heiden, zandverstuivingen en ve nen en al vliegende spiédt hij scherp naar beneden. Wanneer er nu muizen of grote insecten over de grond scharrelen, gaat hg daarboven staan „bidden" of „wiekelen". Dat wil zeggen, dat hij door zeer snel en kort met de vleugéls te slaan, op één plaats in de lucht blijft staan, met uitgespreide staart, gteeds zakt hij, al biddend, een klein stukje lager, totdat hij plotseling zijn kans schoon ziet en zich als een steen op dat prooidiertje daar beneden laat vallen. In negen van de tien gevallen is hy dan toch nog te laat en is de- muis, of wat het anders geweest is, reeds lang verdwenen. Daarom zgn de torenvalken zo magerzij krijgen nooit in hun leven ge noeg te eten en wanneer er, zoals in deze tijd, jongen zijn, dan is het helemaal bui tengewoon hard werken voor die vogels en blijft er voor de ouders zo goed als geen kans over om nog een hapje eten naar binnen te krijgen. Het is mogelijk, dat de torenvalken zich dan, als de nood zo hoog is gestegen, wel eens aan een of ander jong vogeltje vergrijpen maar dat blijft toch tot de grote uitzonderingen behoren en dat zullen we die harde werkers dan k ook maar vergeven. Een vogel met verschillende namen. Het is mogelijk, dat je de naai» Toren valk nog nooit hebt gehoord en dat je de vogel toch kent. Dat is geen wonder, want in de verschillende delen van ons land heeft hij allerlei namen, waarvan ik er hier een aantaropschrgf. Hij heet ook wgl Rode Wiekei, Windwanner, Klampvogel, Krijter, Muizenvalk, Zwemmer en Roodvalk. Zoals gezegd, roodbruin is de kleur die het eerste bij de vogel opvalt. Bij jonge en bij heel oude vogels ligt er bovendien een blauwgrijs waas over kop en staart. Don kere vlekken sieren hun bruine rug en de onderzgde is licht, ook weer met donkere vlekken. Zij broeden van eind April tot diep ifi Juli, zodat je nog op het einde van de zomer jonge torenvalken kunt vinden. Vier of vijf eieren worden in een stevig gevlochten takkennest gelegd, welk nest je kunt vinden in bomen, molens en to rens, op de zolders van oude gebouwen en soms ook op de grond, zoals in de duinen van Texel, Vlieland en Terschelling. De eieren zijn roodbruin gevekt en gestip peld op een vuilbruine groridkleur. Overal in het land kun je het nest van de toren valk vinden, soms tot vlak aan de rand- 'van de steden. En wanneer je door de pol ders of over de heide wandelt, kan het haast niet missen, of je ziet op een gege ven ogenblik een torenvalk, biddend op- enige tientaUen meters boven de grond. Denk dan maar eens aan de harde strijd om het bestaan die deze onschuldige roof vogels hebben te voeren Redacteur J. M. MTJLLIÉ. Partij uit den voorwedstrijd om het kampioenschap van Zeeland. Fransche party. Wit: H. J. Kraak. Zwart: J. Schellens. L e2-e4 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. Pbl-c3 Pg8-f6 4. Lcl-g5 Lf8-e7 5. e4-e5 Pf6-d7 6. Lg5xe7 Dd8xe7 7. Pge-f3 hier zgn diverse zetten ge bruikelijk, bijv. 7. Dd2, 7. Pb5 7. Ld3, 7. f4. 7c7-c5 dat lijkt hier niet juist. 70-0 of 7a6 ligt hier meer voor de hand. 8. Pc3-b5 Ke8-d8 9. Ddl-d2 Pb8-c6 10. c2-c3 c5-c4 deze zet is niet goed, de pion is op c4 niet te hanilhaven. 11. Lfl-e2 f7-f6 12. e5xf6 Pd7xf6 13. 0-0 Th8-f8 14. Pf3-e5 a7-a6 15. Pe5xc6t b7xc6 16. Pb5-a3 Pf6-e4 17. Dd2-e3 Kd8-c7? 18. Pa3xc4 Ta8-b8 19. b2-b4 Pe4xc3 20. De3xc3 d5xc4 21. a2-a3 Lc8-b7 22. Dc3-g3f Kc7-d7 23. Le2xc4 Tb8-d8 24. Tfl-el Tf8-f6 25. Dg3-e3 Kd7-e8 26. Tal-a2 Ke8-f8 27. Ta2-e2 Td8-d6 28. De3-b3 Lb7-C8 29. Db3-c3 De7-d8 30. Te2-e4 Dd8-c7 31. Lc4-b3 Dc7-e7 32. Te4-e5 hier kon direct 32. d5, 32 g7-g6 zwart is zetten verlegen en heeft tegen de ver schillende dreigingen van wit geen vol doende verdediging. 33. d4-d5! Lc8-d7 34. d5xe6 Ld7xe6 35. Dc3-c5 Ke8-f7 36. f2-f3 De7-d7 37. Dc5-e3 Dd7-c8 38. Kgl-f2 Dc8-d7 39. Lb3xe6t Td6xe6 40. Te5xe6 Tf6xe6 41. De3xe6 Dd7xe6 42. Telxe6 Kf7xe6 43. Kf2-e3 zie diagram ■■-I Er volgde nog43Ke5, 44. g3 Kd5, 45. Kd3 c5, 46. h3 cb4:, 47. ab4: g5, 48. f4 gf4:, 49. gf4: h6, 50. Ke3 en zwart gaf op. ELECTRISCHE GASAANSTEKER I l'vvVK J Calandpléir. 3 Dèri Haag TELEFOON 180826 NIEUWE AARDAPPELEN. Het voorHchtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Het koken van aardappelen in de schil is een groote bezuiniging en geeft ook uit voedingsoogpunt bezien een sterke bespa ring. Hoewel talrijke gezinnen de aldus berei de aardappelen als iets heel .gewoons be schouwen, schrikt men er in vele andere nog steejB voor terug. Niettegenstaande er al veel over het ko ken van aardappelen in de schil geschre ven is, volgen ter aanmoediging van de genen, die er nog niet toe kwamen ze zoo te gebruiken, eenige opmerkingen. Door het schillen gaat ongeveer 1/5 van het gewicht van de aardappelen verloren, bij oude aardappelen zelfs bijna de helft, zoodat tegen het eindë van den winter, 3 kg. in de schil gekookte aardappelen zeker 5 kg. geschilde aardappelen vervangen. Ook is de voedingswaarde van ongeschil de gekookte aardappelen hooger- dan van geschilde gekookte aardappelen. Terwijl er anders veel met de schil en het kookwater verloren gaat, blijven de zouten en vita minen nu grootendeels behouden. De aardappelen, die er thans zgn, de nieuwe dus, hebben een dunne schil. Laat men het bewerkelijke schrappen achter wege en boent men de aardappelen schoon, dan zal men na het koken weinig van het schiUetje proeven. Nu is*het oogenblik dus aangebroken, waarop men met het koken van aardappelen in dorschil beginnen moet. Wanneer het seizoen' van de nieuwe aard appelen eindigt en de zomer- en winteraar- appelen volgen, kan men vrijwel ongemerkt met deze bereiding voortgaan. Door de nieuwe aardappelen is men in de gelegen heid aan de in de schil gekookte aardappe len te wennen. Nieuwe aardappelen eiu in de schil gekookte aardappelen verschiUen weinig van smaak. Bereiding. Eventueel aanwezige uitloopers en oogen verwijderen. De aardappelen met een steyig borsteltje (niet met een pannenboender) goed schoon boenen. Ze opzetten met wei nig kokend water (hoogstens een glas vol) en zout (1 theelepel per kg. aardappelen). De pan goed sluiten, de aardappelen vlug aan de kook brengen en op getempefd vuur in 25 min. gaar laten worden. Er voor zorg dragen, dat de pan goed gesloten blijft. De aardappelen zoo noodig afgieten, la ten drogen en opdienen. Degenen, die de schil niet goed verdra gen, kunnen deze op hun bord eraf halen. Het warme schilletje laat gemakkelijk los.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11