het doornige pad De rechtspositie der Nederlandsche vrijwilligers. De berekening van de speculatiebelasting. Het Nederlandsche staatsburgerschap zal behouden blijven. VERORDENINGEN OP KOMST. Met het oog op de talrijke aanmeldin gen voor het Vrijwilligerslegioen Ne derland heeft de Rijkscommissaris zich genoopt gezien enkele maatregelen van principieele beteekenis te nemen omtrent de rechtspositie der leden van dit legioen. De officieele afkondiging daarvan in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied kan ieder oogenblik verwacht worden. In dit verband leek het doelmatig enkele vragen op te helderen, die betrekking heb ben op de rechtspositie van de jonge Ne derlanders, die zich reeds voor het begin van den strijd tegen het bolsjewisme ter beschikking van de Duitsche weermacht en de Waffen-S.S. hebben gesteld, of hun verbintenis nu beëindigd is, dan wel of zy nog in dienst zijn van de Duitsche weer macht of de Waffen-S.S. Vrijwilligers hunnen niet doorwerk- gevers ontslagen worden. In de eerste plaats scheen het van be lang de betrekking te waarborgen van alle vrijwilligers, of zy nu leden van het Le gioen zyn of niet. Dit vraagstuk zal worden opgelost door alle dienstbetrekkingen voorloo pig te laten voortduren, zoodat zy onder geen voorwaarde van de zijde van den werkgever kunnen worden opgezegd, Indien de vrijwilliger tu overheids- dienst is, blijft hij tenminste viervijfde van zijn salaris ontvangen. Bij gehuwde werknemers stijgt dit per centage naar de grootte van het gezin. Wie vyf of meer kinderen bezit, heeft aan spraak op het totale bedrag van het sa laris. Indien de vrijwilliger in particu lieren dienst is, staat het den werkgever vrij den vrijwilliger diens inkomsten te blijven uitbetalen of niet. Doet hij dit, dan heeft hij tegenover den Staat aanspraak op schadevergoeding ten bedrage van de percentages, die de Staat aan vrijwilligers in zijn dienst toekent. Een ander probleem, dat eveneens van belang is voor alle vrijwilligers of zij leden van het Legioen zyn of niet is de toepasselijkheid van de artikelen 101 tot 103 van het Nederlandsche Wetboek van Strafrecht. Bekend is, dat vooral met verwij zing naar deze bepalingen gepoogd is vele jonge Nederlanders af te hou den van toetreding tot de Duitsche Weermacht, de Waffen-SS of het Vrijwilligerslegioen Nederland. By ver ordening zal dei-halve worden bepaald, dat deze dienst niet onder genoemde strafbepaling valt en niemand des wege strafrechtelijk ter verantwoor ding kan worden geroepen. Het vraagstuk van het onderhoud der gezinnen van de Nederlanders, die vrij willig dienst doen in de Duitsche Weer macht of de Waffen-SS, is naar men weet reeds zoodanig geregeld, dat de ze vrijwilligers een kostwinnersvergoe ding van precies denzelfden omvang als de Duitsche soldaten krijgen, wordt toe gekend. Met het oog op de gewijzigde rechtspositie van het Vrijwilligerslegioen leek het evenwel- doelmatig voor dit vraag stuk ter zake der gezinnen van legionnairs een afzonderlijke regeling te ontwerpen, die zich overigens in dezelfde richting zal bewegen. De uitbetaling van de kostwin nersvergoeding aan de verw&nten der le gionnairs zal door het hoofdkwartier van het Legioen geschieden. De beslissing omtrent toekenning der vergoeding zal by den bevelhebber van het Legioen liggen. Er zal gezorgd worden, dat de verwanten der legionnairs op precies dezelfde wijze wor den behandeld ajs de verwanten der Duit sche soldaten. DE WET OP HET NED. STAATS BURGERSCHAP. Verder is noodzakelijk gebleken in verband met toetreding tot het legioen de kwestie van artikel 7, paragraaf 1 ten vierde van de wet op het Neder landsche staatsburgerschap te rege len. Deze bepaling luidt, dat het Neder landsche staatsburgerschap verliest, wie zich zonder verlof van de Kroon in „vreemden krygs- of staatsdienst" begeeft. Daar toetreding tot het le gioen deelneming aan den gezamen- lyken Europeeschen strijd tegen het bolsjewisme beteekent, die evenzeer zaak der Nederlanders als der Duit- schers is, kan bij de legionnairs geen sprake zijn van „vreemden" krjjgs- of staatsdienst. De betrokken verordening van den Rijkscommissaris zal derhalve bepalen, dat genoemde bepaling geen toepassing vindt op de leden van het Vrijwilligers legioen. Deze verordening zal ter ophel dering van alle tot dusver gerezen onze kerheden met terugwerkende kracht op 22 Juni 1941 in werking treden. Doelmatig is gebleken mei de regeling van de kwesties van staatsburgerschap der leden van het Legioen een overeenkom stige regeling voor de Nederlandsche leden van Duitsche Weermacht en Waffen-SS te verbinden. Naar men weet, hebben be paalde Nederlandsche instanties zich te- tegenover de mannen op bovengenoemde bepalingen beroepen en zich op het stand punt gesteld, dat deze mannen voortaan als staatloozen te behandelen zijn. Om de daaraan verbonden inconveniënten te on dervangen zal eveneens by bijzondere Ver ordening van den Rijkscommissaris wor den bepaald, dat in geval van dienstne ming in de gelederen van de Duitsche Weermacht en Waffen-SS slechts dan ver lies van het Nederlandsche staatsburger schap intreedt, als de vrijwilliger daarvan uitdrukkelijk afstand doet. De betrokken bepaling van de Nederlandsche wet op het staatsburgerschap treedt dus in dat opzicht buiten werking. Ook deze verorde ning zal in werking treden met terugwer kende kracht en wel tot 10 Mei 1940. ïii beide gevallen zal worden gezorgd, dat de vrijwilliger een documentair be wijs voor zijn positie als staatsburger krijgt, resp. zich ce allen tijde kan ver schaffen. Als men deze maatregelen in onderling verband overziet, dan blijkt dat voor de sociale, economische en staatsrechtelijke behoeften van alle vrijwilligers in aanzien lijke mate is gezorgd. De bedoeling van al deze maatregelen is den strijdenden man nen de zekerheid te verschaffen, dat hun persoonlijke- en familieomstandigheden tij dens dezen strijd en naderhand onder alle omstandigheden zyn gewaarborgd. Vermakelijkheidsbelasting „Vreugde en Arbeid". De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat de rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het op prijs zou stellen, dat voor de bijeenkomsten van Vreugde en Arbeid (Werkgemeenschap van het N.V.V.) vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting wordt verleend Er zou bij deze instelling een belangrijk nadeelig saldo bestaan. Daarnaast wordt de omstan digheid, dat deze de vreugde tot den arbeid van de minder draagkrachtigen tracht te verhoogen, een reden tot tegemoetkoming geacht, aldus de secretaris-generaal in een circulaire aan de gemeentebesturen. Voor een informe vrijstelling zou een al gemeen besluit moeten worden uitgevaar* digd, doch de secretaris-generaal meent zich voorshands er van te moeten onthou den, aldus in de gemeentelijke belastinghef fing in te grijpen. Hij zal het echter zeer waardeeren, indien de gemeentebesturen hun medewerking wil len verleenen om aan de wenschen van den rijkscommissaris tegemoet te komen. De secretaris-generaal teekent daarbfl aan, dat de vrijstelling beperkt kan blijven tot de gevallen, waarin de byeenkomsten uitsluitend of vrijwel uitsluitend door leden van het N.V.V. worden bezocht, terwijl van de vrystelling tevens zijn uit te zonderen de bijeenkomsten, waarby gelegenheid tot dan sen bestaat. Financieel Economisch Overzicht Na een vaste stemming volgde een scherpe reactie. FRANCES BRAYBROOKE 30) Nadat Mavis hartelijk afscheid had genomen van Dorothy, die tusschen haar werk door even was komen binnen wip pen, ging ze zitten om na te tellen hoe veel geld ze had. Helaas maar erg weinig. Ze had haar overgespaarde geld bijna ge heel uitgegeven aan het opsporen van Sam. Ze had nog maar twintig pond op de bank en nog geen drie pond in haar taschje. Het salaris, dat ze nog te goed had, betrof ook geen groot bedrag. Ze zou erg zuinig moeten zyn tot ze werk vorrd goedkoope kamers huren. Het vooruitzicht was niet erg aanlokkelijk. Ardell en Maxford waren voor haar ge sloten. Tony stond haar op te wachten, toen ze naar de taxi ging, die was voorgereden. Haar koffers stonden al in den wagen. „Ik heb maar even tijd", zei Tony haas tig. „Ik was hier bang voor, Mavis. Ik deed al wat ik kon om het verhaal te on derdrukken. Wees er zeker van, dat ik je zal helpen om weer werk te vinden, of schoon het jammer is, dat je geen gelegen heid hebt gehad om je volledig al3 ver pleegster te ontplooien". Hij hield het voor vanzelfsprekend, dat zij naar oe Dalbergs ging en zy vertelde hem niet het tegendeel. „Ik vind het ook jammer, Tony" zei ze kalm. „Ik veronderstel, dat ik mjjn ver diende loon heb. Ik had me moeten be- heerschen. Vaarwel Ze stak haar hand uit. Hij pakte die hand beet en glimlachte tegen haar. „Niet vaarwel, lieve. Natuurlijk kom ik vanavond of morgen aanwippen om over een en ander te praten. Ik heb het nu ge- geweldig druk en geen minuut te missen". Hy keek rond. De portier was discreet verdwenen. Zij waren geheel alleen in de vierkante vestibule. Buiten gonsde de motor van de taxi. „Lieveling", zei Tony zacht, „geef den strijd op en trouw met mij. Het is nergens voor noodig om zoo verder te gaan. Je hebt ten volle bewezen, dat je het kunt volhouden, dat je in je eigen onderhoud kunt voorzien. Laten we onze verloving aankondigen. Dan komt er meteen een eind aan alle praatjes". „Jy bent erg vriendely'k", antwoordde ze warm. „Ik weet hoe jij en je moeder al deze publiciteit haten. Het is volkomen onmogelyk. Ik zal nooit van een anderen man kunnen houden dan van Sam. Maar wees er alsjeblieft verzekerd van, dat ik de eer, die je me hebt aangedaan, op pry's stel". „Dat is onzin Hij voelde zich niet op zyn gemak onder den blik uit haar ern stige oogen. Hij had des morgens nog woorden met zyn moeder gehad over Ma- vis, toen hij haar verteld had, dat het zijn plan was, Mavis over te halen zoo spoedig mogelijk met hem te trouwen. „Lieveling, wil je er nog niet eens over nadenken? Ik zou alles doen wat ik kan om je gelukkig te maken". „Het heeft geen zin, Tony-lief. Zet het alsjeblieft voor goed uit je hoofd", zei ze vastberaden. Ze stelde zijn vriendelijkheid op prys. Ofschoon hij zich op de meest onwelkome wijze in haar persoonlijke aangelegenhe den ha4 gemengd, had hy het tenminste openlijk gedaan. Dat waardeerde ze in Wachttijd steunregeling. HANDHAVING VAN DE BESTAANDE REGELING, DOCH REKENING HOUDEN MET BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken schrijft het volgende aan de gemeente-besturen: Den laatsten tijd bereiken mij van ver schillende gemeente-besturen vragen betref fende het doormaken van een wachttijd, alvorens steun ingevolge de steunregeling mag worden verstrekt. Zooals u bekend is, heeft het departement van sociale zaken zich steeds op het standpunt gesteld, dat het niet mogelijk is een centrale regeling te ontwerpen, daar de individueele omstan digheden van hem, die steun aanvraagt, zeer verschillend kunnen zyn en de cen trale regeling daarom zooveel uitzonderin gen zou moeten toelaten, dat er van een zoodanige regeling niet meer zou kunnen worden gesproken. Indien de gemeente besturen (c.q. de organen van steunver- leening) deze materie zelfstandig regelen, kan beter, geval voor geval, worden beslist, of het doormaken van een wachttijd ge rechtvaardigd is. Op dit standpunt stel ik mij nog steeds. Mijns inziens kan bezwaar lijk van hieruit worden beoordeeld, welke wachttijd moét worden opgelegd. Nu wordt den laatsten tijd herhaaldelijk gevraagd, of in verband met de omstan digheden, niet geheel van het opleggen van een wachttijd kan worden afgezien. Dit standpunt kan ik niet tot het mijne maken. Dit impliceert echter geenszins, dat bij het vaststellen van den wachttijd geen rekening zou kunnen en moeten wor den gehouden met de tijdsomstandigheden. Integendeel, en juist het plaatselijk kun nen regelen vein deze aangelegenheid maakt het zoo gemakkelijk met allerlei bij zondere omstandigheden rekening te hou den. Ik moge uw college dan ook verzoeken, om; a. de wachttijdregeling, welke in uw ge meente bestaat, in beginsel te handhaven; b. steeds en vooral thans rekening te houden met allerlei bijzondere omstandig heden, welke zich in de verschillende ge vallen kunnen voordoen. Tenslotte nog dit. Bij eenige gemeente besturen schynt de meening te bestaan, dat steeds een wachttijd, al is deze ook nog zoo kort, moet worden opgelegd. Uit het bovenstaande zal u duidelijk zijn, dat dit geenszins het geval is. Indien de om standigheden van dien aard zijn, dat het niet juist zou zijn een wachttijd op te leg gen, dan kan onmiddellijke opneming in de steunregeling plaats vinden. Mochten na de verstrekking van deze weinige richtlijnen nog moeilijkheden op dit terrein zich voordoen, dan kunnen de ge meente-besturen zich wenden tot het de partement van sociale zaken. De agrarische afdeeling op de komende jaarbeurs. REEDS GROOTE BELANGSTELLING. Aan de van 9—18 September a.s. te houden najaarsbeurs zal wederom, thans voor de zesde maal, een agrarische af deeling verbonden zyn. De belangstelling van deelnemerszyde voor deze afdeeling overtreft die van vo rige jaren zoodanig, dat de voor haar be stemde ruimte, zoowel in de gebouwen als op het terrein Vredenburg, dat in zyn grootst mogelijken omvang wordt benut, vrywel geheel is bezet. Naast de altijd zeer representatieve groep zuivelwerktuigen zal de deelneming in de gebouwen agrarische producten, als mede diverse benoodigdheden als mest stoffen, veevoeder, zaaizaden en pootgoed omvatten, terwijl de groep landbouwwerk tuigen op de buitenterreinen die van het vorig jaar in omvang aanzienlijk zal over treffen. Meer nog dan de vorige zal derhalve deze najaarsbeurs den boer de gelegen heid bieden om zich op de hoogte te stel len van het aanbod in landbouwbenoodigd- heden. Van landbouwerszijde komen reeds thans bij het jaarbeurssecretariaat vele aanvra gen om inlichtingen betreffende het col lectief bezoeken van de jaarbeurs binnen, hetgeen zeker als een goed voorteeken van een groot bezoek beschouwd mag worden. Op de komende jaarbeurs, waar land bouw, handel en industrie elkaar ontmoe ten, kan derhalve een intensieve commer- cieele bedrijvigheid worden verwacht. hem. 'e groette hem nog eens en ging. Hij hielp haar in de taxi en vertelde aan den chauffeur haar naar het station te brengen. Ze zou wel weer by zinnen ko men, vertelde hy zichzelf en dan zou hy met haar trouwen. Daar twijfelde hij niet aan. Terwyl Mavis een terugblik op het zie kenhuis wierp, beet ze op haar lip om haar tranen terug te dringen. Wat zou Nellie Wick plezier hebben als ze het re sultaat van haar optreden wist Vaar gaat u heen, juffrouw?" De kruier, die haar koffers droeg, keek haar onderzoekend aan en verwonderde zich over haar lange stilzwijgen. Ja, waarheen? Ze kon hier niet blijven of naar Ardell teraggaaji. Kemlene was heelemaal onmogelyk. Ze zou naar Lon den gaan. Zich verliezen in de massa. Er zou daar meer kans zyn om een betrek king te bemachtigen. Ze nam een kaartje derde klasse. De lange ongemakkelijke reis vermoeide haar. Toen ze op de plaats van bestem ming was aangekomen, begaf ze zich naar een damespension, dat haar door een politieagent, dien ze om advies had ge vraagd, was aanbevolen. Ze kreeg daar een kleine kamer, op den muur waarvan een groote lyst hing met regels, waaraan men zich moest houden. Ze deed geen moeite om haar identiteit te verbergen en liet zich inschrijven bij verschillende plaatsingsbureaux. Men ver telde haar, dat, wanneer ze wilde pro- beeren als leerling-verpleegster in een ziekenhuis te komen, ze weinig kans maakte, als de omstandigheden, waaronder ze St. Austin had verlaten, bekend wer den. Geschrokken van de geringe kansen, die ze hafl om een betrekking te vinden, legde Mavis in de dagen, die volgden, Zooals men weet is eenigen tijd geleden 1 medegedeeld, dat de inkomstenbelasting zal worden uitgebreid tot de z.g. specula tiewinsten, d.w.z. winsten, die gemaakt worden door den verkoop van aandeelen, winstbewijzen enz. Winsten op obligaties zijn van deze belasting uitgesloten. Ten onrechte spreekt men in dit verband hier en daar van een speculatiebelasting, maar zooals men weet betreft het hier geen ex tra heffing, doch slechts een uitbreiding van het terrein van de gewone inkomsten belasting. Nu men zich eenigermate met het denk beeld van deze uitbreiding van het be lastingterrein heeft vertrouwd gemaakt, houdt men zich meer bezig met de onder- deelen van deze heffing en zoo deed zich al spoedig de vraag voor op welke wyze de z.g. speculatiewinst zal worden berekend. Zooals men weet zullen alleen die win sten worden belast, die voortspruiten uit verkoopen, die plaats vinden binnen het jaar, nadat de aankoop van het fonds of de fondsen geschiedde. In een enkel voudig geval, waarin slechts één stuk van een bepaald fonds In portefeuille was en er dus ook slechts één kon worden ver kocht, is de zaak duidelijk genoeg. Moei lijker wordt evenwel de berekening, indien in de portefeuille een aantal stukken van hetzelfde fonds voorkomen. De vraag doet zich dan voor welke aankoop geacht moet worden te staan tegenover een bepaal den verkoop. Tot nu toe bestaat er onzekerheid welke methode zal worden toegepast, zoodat men vei-dere berichten van het Departement dient af te wachten. Wij hebben reeds vroeger uiteengezet aan welke oorzaken de zeer groote geld- ruimte, die aan den dag treedt, moet worden toegeschreven en ook in wélke mate deze geldruimte van invloed is ge weest op de stemming ter beurze. De voortgezette overheidsuitgaven eenerzijds en het goederenliquidatieproces anderzijds, welke beide factoren sterk op elkander in werken, beheerschen de geheele geldsl- tuatie. In den laatsten tijd heeft het Rijk het bedrag aan schatkistpapier, dat rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank is ondergebracht, eerder kunnen vermin deren hetgeen dus een inkrimping van den biljettenomloop tot gevolg had. Daartegen over staat, dat de leveranties aan Duitsch- land blijkbaar worden gefinancierd door het onderbrengen van Duitsch schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank, waarmede juist bankbiljetten worden gecreëerd. Deze laat ste factor is overheerschend en het gevolg is dus, dat de biljetten-omloop is toegeno men, hetgeen dus neerkomt op een verdere vergrooting van de geldruimte. De overtollige middelen vloeien voor een belangrijk deel samen bij de banken, die er schatkistpapier voor koopen. Op het oogen- RESTITUTIE OP ZESTIG DAGEN KAARTEN. De A.N.W.B. schrijft: Bij rondschrijven van 26 Juli j.l. heeft de wnd. secretaris-generaal van het de partement van financiën bepaald, dat na afloop van den geldigheidsduur (d.i. een jaar na den datum van afgifte) van een zestigdagenkaart restitutie kan worden verleend over de niet-gebruikte dagen, mits de aanvrager een beschikking van den ryksinspecteur van het verkeer over legt, waaruit blijkt, dat een rijvergunning voor het desbetreffende motorrijtuig is in getrokken, of wel, dat zulk een vergun ning niet is verstrekt. Voor de bedoelde restitutie moet men zich wenden tot de ontvangers op wier kantoor de motorrij tuigenbelasting behandeld wordt. SPORTIEVE DOMINEE. Ds. J. A. Peters, predikant van de Ned. Herv. Gemeente in Willemstad heeft een sportieve prestatie geleverd, als nog nooit is voorgekomen. Hij is van Willemstad naar Numansdorp en terug over het Hol- landsch Diep gezwommen, een afstand van 5 km. Van Willemstad naar Numansdorp heeft hy 45 minuten gezwommen, maar terug tegen den sterken stroom had hij een uur en vijf minuten noodig. groote afstanden af om te probeeren er gens aan het werk te komen. Ze had aan Janet geschreven, haar verteld waar ze was en dat ze trachtte ander werk te vin den. Ze had haar vriendin vooral op het hart gedrukt, dat ze niet aan Tony moest vertellen waar hij haar kon bereiken. Op een mistigen, kouden avond, toen Mavis was teruggekeerd van een tever- geefsch onderhoud met de directrice van een kinderziekenhuis, vond ze zichzelf terug in Piccadilly, het stadsgedeelte, waar de groote restaurants waren, waar ze in het verleden zoo vaak met haar va der had gedineerd. Ze hield haar adem in, toen een groote auto kwam aangereden en ze den chauffeur van Shadowlands her kende. Een oogenblik later steeg John Casslene uit, om zich dan om te draaien teneinde de dame behulpzaam te zyn, die hem ver gezelde. Haar stiefmoeder natuurlyk, dacht Mavis, terwyl ze in het knappe aanma tigende gezicht van Amaryllis keek, dat even hard was als de kostbare steenen, die zij om haar hals droeg. Het paar was niet alleen. Er was een meisje in hun gezel schap, een slank en modern meisje. Dit meisje leek zoozeer op de oudere dame, dat het niet moeilijk viel verwantschap vast te stellen. Öe twee dames gingen het restaurant binnen, terwijl John Casslene met den chauffeur sprak. Dan keek Eileen Arm strong achterom en haar heldere stem weerklonk door de kille lucht. „Kom, vader. Wij zijn laat", riep ze. Vade- Haar stiefmoeder had dus een dochter. Mavis zag hoe haar vader voort maakte en het drietal was al binnen, voor dat ze besefte, dat ze geen enkele poging had gewaagd om hem aan te spreken. Beter misschien, hij mocht eens geweigerd blik ls de toevloed van middelen grooter dan er schatkistpapier kan worden ge plaatst, zoodat men naar wegen zoekt om de werklooze gelden op de een of andere wijze rendeerend te maken. Zoolang het vooruitzicht bestaat, dat deze middelen voorloopig nog niet in de verschillende be drijven noodig zullen zijn, omdat men nog niet kan beginnen met de vernieuwing van de machines en evenmin met het aanvullen van de goederenvoorraden, is er in de voor afgaande maanden meermalen de neiging opgetreden, om zulke gelden te besteden voor aankoop van fondsen. In zulke geval len zal men zich echter wel in de eerste plaats tot de obligatiemarkt wenden en in veel mindere mate tot de aandeelenmarkt, in verband met risico's die deze biedt. Af gaande op de waarschuwing, die men daar omtrent in Duitschland heeft laten hooren, zal men moeten concludeeren, dat daar te lande wel degelijk aankoopen op deze markt zijn uitgevoerd, met middelen, die daarvoor zeer zeker niet bestemd zijn. Het is niet onmogelyk, dat zulke aankoo pen ten deele ook naar Nederland zijn afge leid en wellicht moet hiermede worden ver klaard, dat er op onze beurs telkens weer sprake is van vraag voor Duitsche rekening. Ook in de afgeloopen week is dit grooten- deels het geval geweest, in het bijzonder incourante industrieele fondsen zyn daarby op den voorgrond getreden. Zoo trokken aandeelen van Berkel, verder ook Calvó Delft meer dan gewone belangstelling. In Van Berkel was regelmatig handel in open hoek en ook toen een latere reactie ter beurze intrad, heeft dit fonds zich vrij goed kunnen handhaven. Bedoelde reactie is waarschyniyk ïrt hoofdzaak veroorzaakt door de toegenomen spanning in het Verre Oosten en de vrees dat deze tot een conflict zal leiden. Het is verklaarbaar, dat in dit verband vooral In dische fondsen gedrukt waren, zoodat er voor deze laatste over de geheele linie vrij belangryke koersverliezen voorkwamen. Tevoren waren er bemoedigende berichten binnengekomen over den verkoop van Su matra tabak in Amerika. Er zijn nl. op nieuw 600 pakkep ondershands verkocht en het resultaat is, dat tot nu toe een totaal kwantum van 19000 pakken tegen gemid deld 452 cent per h. Kg. werden verkocht, vertegenwoordigende een waarde van ca. 13 millioen. De Deli Mij verkocht 9571 pakken tegen gemiddeld 489 cents per h. Kg. bij een totale opbrengst van 7.100.000. De Deli Batavia 2595 pakken tegen dooreen 491 cents met een totale op brengst van 3.400.000 en de Senembah 3209 pakken tegen dooreen 332 cents en een opbrengst van 1.600.000. Voor de Arends burg beliep de verkoop 1566 pakken tegen gemiddeld 266 cents en een totale opbrengst van 675.000. Men ziet dus, dat in het al gemeen bij de in Amerika verkochte tabak zeer gunstige prijzen zyn gemaakt, VERBINDEND VERKLARING C.A.O. IN HET LOODGIETERS- EN FITTERSBEDRIJF. Bij beschikking van het college van ryks- bemiddelaars zijn op verzoek van den be- dryfsraad voor het loodgieters- en fitters- bedryf eenige bepalingen, deel uitmakende van de landelijke C.A.O. voor het loodgie ters- en fittersbedryf in Nederland, voor de werkgevers en voor de werknemers verbin dend verklaard. De algemeen verbindend verklaarde be palingen zyn niet van toepassing op sme denpatroons, voor zoover zy voor hun lood gieters en fitters, werkzaamheden verrich tende, als waarop de onderwerpelyke over eenkomst betrekking heeft, gebonden zyn aan de landelyke C.A.O. voor het smeden- bedrijf. De verbindendverklaring geschiedt voor het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot en met 28 Februari 1942. LIJK VAN VERDRONKEN ZWEMMER OPGEHAALD. Donderdag is bij het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam verdronken de 18-jarige J. W. L. Taal, die de zwemkunst niet machtig was. Zondag heeft de rivier politie het stoffelyk overschot opgehaald. hebben, haar te herkennen. Hij zag er ta melijk gelukkig uit. Hij zou haar nu wel niet missen, als hy dat ooit had gedaan. Hy had dat andere meisje haar plaats ge geven, haar bestaan vergeten. Als ze naar hem toeging, nederig haar fout bekende en om vergeving vroeg, dan zou hij haar terugnemen in haar eigen huis. Hij had haar dat op grimmigen toon gezegd. Mavis liet zich meevoeren door de haas tende massa en keerde terug naar het pen sion, om daar haar goedkoopen maar hon- gerstillenden maaltijd te nuttigen, die alles beteekende, wat ze zich kon veroor loven. John Casslene zou van de zaak Nellie Wick wel in de krant hebben gele zen, dat was een nieuwe slechte beurt voor haar. HOOFDSTUK XVH „Gaat u Mavis niet vragen terug te komen, meneer Casslene?" vroeg Tony Dare koel. „Nu die verloving met Sam Hart verbroken is, lykt me toch geen en kele reden meer aanwezig waarom ze niet naar haar eigen huis zou terugkeeren". De jonge chirurg was vanavond spe ciaal op bezoek gekomen om over Mavis1 te praten. John Casslene was eerst des morgens terüg gekeerd van een bezoek aan Londen. Een opeenvolging van late avon den en overvloedige maaltijden had ver oorzaakt, dat hfl piet in een al te best humeur was. Tony had dat al onmiddellijk geconstateerd, maar dat weerhield hem er niet van, te zeggen wat hij op zijn hart had. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6