PROVINCIALE STATEN. Distributie vraagstukken ADRES CENTRAAL GENOOTSCHAP. In de eerste bijeenkomst der Prov. St, is besloten, op voorstel van den heer Staverman, het verzoek van het Centraal Genootschap voor Ktnderherstellings- en Vac antiekolonies de middelen beschikbaar te stellen, die het de provinciale t,b.c, be strijding mogelijk maakt z.g. „bedreigde" kinderen, door uitzending naar gezond heidskolonies tijdig de noodige hulp te verleenen, in handen van Ged. Staten te stellen om het in deze zitting nog te kunnen behandelen. Ged. Staten wijzen er thans op, dat reeds 25 cent per kind en nog 25 c. voor winterverpleging alles per verpleegdag toegekend is; alles tot een totaal maxi mum bedrag van 2500 per jaar. Ged; Staten leggen een overzicht van de uitgaven ter zake over de jaren 1930 en 1040 over, waaruit blijkt dat resp. 1987 en 1555.50 is uitgegeven en dat dus aan alle aanvragen ten volle kon wor den voldaan en dat het totale bedrag, dat voor dit doel telken jare op de begroo ting werd uitgetrokken niet in zijn ge* heel benoodigd was. Verder valt uit de ze gegevens af te leiden, dat in 1940 het aantal verpleegdagen voor alle gesub sidieerde vereenigingen en instellingen lager lag dan in het daaraan onmiddel lijk voorafgaande jaar. Er bestaat 'dus naar de meening van Ged. St. .geen aan-* leiding om in de bestaande bepaling wij ziging te brengen. Alleen blijft de vraag of het bedrag van 25 cent al dan niet verhooging dient te ondergaan, in ver* band met de stijgende kosten van uitzen ding. Hierom wordt echter in het adres van het Centraal Genootschap niet ge* vraagd en Ged. Staten zouden daarom trent geen voorstel kunnen doen dan na dienaangaande eerst meer volledig te zijn ingelicht. Zij. komen tot de slotsom, dat het adres van het Centraal Genootschap voor kennisgeving ware aan te nemen, REIS- EN VERBLIJFKOSTEN. De desbetreffende verordening bepaalt, dat voor 't verkrijgen van vergoeding voor Veis- en verblijfkosten de leden van Ged. en van de Prov. Staten verplicht zijn de reizen zooveel mogelijk te doen met open bare middelen van vervoer en langs de kortste route. Voorts mag in rekening worden ge bracht een vergoeding wegens het gebruik van eigen vervoermiddelen, berekend over eenkomstig het „Reisbesluit 191G". Blijk baar werd aus reeds bij het vaststellen der \erordening de mogelijkheid bestaanbaar geacht, dat men, om welke reden dan ook, geen gebruik kon maken van eenig open baar middel van vervoer. Die mogelijkheid doet zich onder de huidige omstandighe den in steeds sterkere mate voor; de be* perkingen, die daardoor aan du openbare middelen van vervoer worden opgelegd, doen zich vooral in Zeeland wel zeer ernstig gevoelen. Daarnaast maken juist die omstandigheden het noodzakelijk, dat vooral de leden van Ged, Staten zich veel- vuldiger moeten verplaatsen als oudtijds het geval wag, teneinde de belangen der provincie en hare ingezetenen zoo goed mogelijk te kunnen behartigen. Volgens het Reisbesluit 1916 wordt bjj het gebruik van eigen automobiel voor de eerste 10.000 k m. vergoed 10 cent per km., daarna 6 cent en als het aantal verreden K,m. de 15.000 overschrijdt 4 cent per km. voor het meerdere. Ged. Staten meenen, dat een dergelijke vergoeding geenszins evenredig is aan de daartegenover staande uitgaven aan benzine enz. Zjj stellen voor de ver goeding te bepalen op 10 cent per k.m., ongeacht het aantal afgelegde kilometers. AFDEELINGSVERSLAGEN. Duurtetoeslag Provinciaal Personeel. Het voorstel inzake duurtetoeslag aan gehuwd personeel en eenige kostwinners van 6 tot een maximum van wedde en toeslag van 1900, heeft in twee af- deelingen aanleiding tot discussie gegeven. In een er yan werd waardeering geuit voor de wijze waarop Ged. Staten hebben ge tracht uitvoering te geven aan het des tijds door de Provinciale Staten genomen besluit. Naar aanleiding van opmerkingen werd van de zijde van Ged. Staten opge merkt, dat onderscheid dient te worden gemaakt tusschen duurtetoeslag en kinder* toeslag, waarbij in het oog moet worden gehouden, dat eerat onderhandeld is over den duurtetoeslag en dat, toen deze on derhandelingen niet tot het gewenschte re sultaat hadden geleid, is overgegaan tot het voeren van onderhandelingen over den kindertoeslag, zoodat men het eerste af zonderlek als één geheel moet beschouwen. Het is in overeenstemming met het be sluit van den Secretaris-Generaal. Nog ant woordde Ged. Staten dat het nu opmaken van een schema van bezoldigingen zooals die zouden moeten zijn, niet juist moet worden geacht, omdat het opmaken van een dergelijk schema zeer veel arbeid vergt, terwijl in deze onzekere tijden de kans groot is, dat de schema's weder als niet juist moeten worden beschouwd op het tijdstip, dat herziening mogelijk is. In de andere afdeeling werd op een vraag gezegd, dat de vergadering, die het meerdere heeft gewild, zeker het mindere niet aan de ambtenaren zou wenschen te onthouden en dat een rondschrijven aan de leden de zaak voorts maar vertraagd had, zoodat Ged. Staten meenden uitvoe ring aan hetgeen goedgekeurd was, niet tc moeten uitstellen. f Kindertoeslag Provinciaal Per- soneeL Naar aanleiding van vragen en opmer kingen over het voorstel tot wijziging van de regeling der kindertoelage van de amb tenaren in dienst der Provincie, werd o.a. van de zijde van Ged. Staten opgemerkt, dat door de regeering uniformiteit met de Rijksregeling wordt gewenscht, welke luidt als is voorgesteld. Een lid van het College zeide, dat men unaniem van meening is, dat een technische herziening noodzakelijk was. De Provincie leed onder oen ouden toestand, doordat haar de goe de krachten ontvloden. De meest gedupeer den der oude regeling zijn geholpen, deels door bevordering in rang, deels door aan stelling in vasten dienst, Voorts zijn meerdere personen bevorderd, terwijl anderen extra toeslagen zijn ver leend. Ook bij de Stoombootdiensten is door het geven van extra toeslagen ge streefd naar wegneming der onbillijkhe den. Daarnevens hebben Ged. Staten boven dien nog een krachtige poging tot een algeheele technische herziening gedaan. Bij vergelijking met de meeste der andere provinciën komt Zeeland met zijn sa larissen er ongunstig af. De kindertoelage is tenslotte met goedkeuring van het Rijk toegekend van het eerste kind af. Bij de vergelijking met de andere Provinciën en het Rijk hebben Ged. Staten bovendien nog den indruk gekregen dat in Zeeland de ambtenaren lager in rang zijn en dus meer verantwoordelijk werk moeten doen in verhouding tot andere Provinciën en het Rijk. Ook deze omstandigheid bemoeilijkt de vergelijking, PROVINCIALE WATER STAATS DIENST» Het voorstel om het aantal opzichters bij den Provincialen waterstaat te ver- hoogen tot ten hoogste 10 in plaats van ten hoogste 7 werd in een afdeeling voor een lid te weinig toegelicht geacht, ter wijl in een andere afdeeling twee leden meer zouden voelen voor een tijdelijke aanstelling, waarop van de zijde van Ged. Staten geantwoord werd, dat de bedoeling alleen is hun College meer vrijheid te ge ven om zoo noodig het aantal technische ambtenaren te kunnen uitbreiden en niet om het aantal nu opi 10 te brengen. Zoo als nu het besluit tot regeling van den dienst luidt, bestaat de kans, dat men goede ambtenaren kwijt raakt, omdat geen vaste aanstelling kan worden gegeven. Voortaan bestaat de mogelijkheid om een ambtenaar in algemeenen dienst aan te stellen. Op de gestelde vraag of het aan toonbaar is, dat de werkzaamheden zoo zijn vermeerderd, dat de voorgestelde per soneelsuitbreiding noodzakelijk is, wordt nam§ns Ged. Statep geantwoord, dat al leen reeds doordat op de tweede .afdeeling der Griffie het werk zeer is toegenomen 't volmaakt duidelijk is, dat dit ook bij den Provincialen waterstaat het geval moet zijn. Bij die tweede afdeeling was de aan stelling van een tweetal nieuwe ambte naren noodig, In verband met den wensch voor tijdelijke aanstelling, luidde het ant- Xoord, dat gezien de vele werkzaamheden, et gedane voorstel de eenige weg is om voor die werkzaamheden voornamelijk be- Hwame werkkrachten te krijgen. Het is de bedoeling om voorloopig maar één ambtenaar aan te stellen In hun antwoord op het algemeen ver slag merken Ged. Hfaten op, dat het niet gaat om een toeneming vgn tijde lijke werkzaamheden, waarin door de aan stelling van tijdelijk personeel kan wor den voorzien, doch om een gestadige toe neming van het normale werk, waaraan enkel door de uitbreiding ven den nor malen staf van amhtenaren kan worden tegemoet gekomen. Een dergelijke uit breiding is echter niet mogeljjk zoolang het Besluit het aantal „opzichters of tech nische ambtenaren" limitatief vaststelt. Vandaar dit voorstel, dat volstrekt niet beteekent, dat nu ook onmiddellijk drie technische ambtenaren zullen worden aan gesteld. Dat voor tijdelijke werkzaamhe den tjjdelgk personeel wordt aangesteld zal ook Indien de thans voorgedragen wijzi ging wordt aangenomen, wel steeds het geval blijven, enkel is thans een grootere mogelijkheid geopend, iemand die in zijn werk voldoet en voor wien er ook in de toekomst blijvend werk is, een vaste aan stelling te geven. VERBETERING GEITENRAS. Het voorstel om te verbieden het in be zit hebben van bokken ouder dan één maand, die niet zijn ingeschreven in een stamboek of jongveeregister, gaf in twee afdeelingen aanleiding tot het naar voren brengen van bezwaren vooral tegen den leeftijd van één maand. Een lid wilde er 6 maanden van maken, doch in die af deeling vereenigden zich ten slotte alle leden met drie maanden, waartoe in de andere afdeeling ook een voorstel werd gedaan, met dien verstande dat het ver bod geldt voor een stal of erf, waar een ingeschreven bok ter dekking beschik baar is gesteld. Naar aanleiding van het algemeen ver slag en na ingewonnen advies maken Ged. Staten van één maand drie maanden, zij achten 6 maanden overwegend bezwaar lijk, aangezien een bok van 6 maanden wel degelijk voor dekking geschikt is. Het houden van bokken voor het plezier van kinderen wordt door de wijziging niet in het gedrang gebracht, daar het houden van gecastreerde bekken, van welken leef tijd ook, niet wordt verboden. GELDLEENIXG. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste 1.300.000 ten behoeve van kapitaalverstrekking aan den Provincialen Stoombootdienst gaf slechts in één afdeeling aanleiding tot het stellen van een drietal vragen. Daarop antwoordden leden van Ged. Staten, dat de dienst op de Oosterschelde verbeterd zal worden, zoodra er schepen beschik baar zgn. Verder dat de lijn NeuzenHoe- dekenskerkê naar meening van Ged. Sta ten voorloopig onmisbaar ia en er grond is om aan te nemen, dat het Rijk met deze meening accoord zal gaan. Ten slotte, dat de lijn VlissingenNeuzen thans niet ge ëxploiteerd kan worden, maar dat de Sta ten te zijner tijd in de gelegenheid zullen worden gesteld omtrent de al of niet voortzetting een beslissing te nemen. WIJZIGING BEGROOTING 1940. Bij het voorstel tot wijziging van de Provinciale begrooting 1940, wees een lid van een afdeeling er op, dat er een amb tenaar van de griffie voor de stichting Zeeland aan het werk Is; deze ambtenaar wordt aan zijn werk van de griffie ont trokken, waardoor een verkapte subsidie gegeven wordt boven het bedrag dat voor de Stichting wordt uitgetrokken. Vanwege Ged. Staten werd geantwoord, dat de op merkingen inderdaad juist zijn. Practisch wordt aan den toestand niets veranderd, omdat in dat geval de ambtenaar op non activiteit zou dienen gesteld. Nederlandsche kinderen naar de Oostmark. In verband met het dezer dagen gepubli ceerde bericht, dat op Vrijdag 8 Augustus ongeveer vierhonderd Nederlandsche kin deren voor een vacantieverblijf naar de Ostmarlt zullen vertrekken, wordt ons van bevoegde zijde verzocht, mede te deelen, dat de daarvoor in aanmerking komende kinderen reeds zijn aangewezen en dat uitbreiding van. dit aantal, gelijk reeds in het bericht werd opgemerkt, In de gege ven omstandigheden niet mogelijk is. Weifelende stemming op de Amsterdamsche beurs. Op de beurs had de markt Vrijdag een weifelend voorkomen. Enkele fondsen wa ren iets lager, andere daarentegen kon den zich gemakkelijk handhaven. Onder beurstijd werden geen groote variaties meegemaakt. Opmerkelijk was echter de vaste stemming, die zich voor de Neder landsche beleggingswaarden openbaarde. De staatgleeningen lagen stevig in de markt. Op de locale afdeelingen was de koers- beweging onsystematisch. Van de petro- leumfondsen waren olies iets lager. De scheepvaartmarkt was kalm, weinig veranderd, maar toch eerder aan den lus- teloozen kant. De Nederlandsche industrie- papieren konden zich over het algemeen gemakkelijk handhaven. AKU's waren bij de opening prijshoudend, maar geleidelijk aan voltrok zich een kleine inzinking. Uni levers waren nauwelijks veranderd. Van Berkels en Calvé Delft wezen evenmin veranderingen van beteekenis aan. In de Philipsaandeelen was bijna niets te doen. In hoofdzaak werd gehandeld op het peil van den vorlgen slotkoer3, waarbij onbe- teekenende schommelingen werden mee gemaakt. De suikerwaarden hadden een zeer stil verloop. De tabakken waren stil, meerendeels iets lager. Op de rubberafdee- ling werden Amsterdam Rubbers een ze vental punten beneden den vorigen slot- koers ingezet, maar spoedig bleek, dat niermede iets te laag was gegrepen, want nadien kon een verbetering worden waar genomen. A Incasso Bank 117% 117^4 Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3% 88V» 87% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 111 A Houthandel Alberts 113 Nederland le lng 1940 4 100% 100% Nederland 2e lng 1940 4 99% 99% Nederl, met bel. fac. 1940 4 100% 100% Ned. k 1000 1938 (3%) 3 93% 93%—93% Indië k 100C 1937 3 95% 05% Indië k 1000 1937 A 94% 94% A Koloniale Bank 185 A Ned. Ind. Handelsbank 123 C Ned. Handel Mij. 132 128 A Van Berkcis Pat. 8483%—83 C Calvé Delft 88% 89%—89 A Lever Bros en Un. 129% 129%—130% A Philips Gloeil. G. B. 223% 220%—223% A Alg. Kunstzijde Unie 146% 146—144 A Fokker vliegt, fabriek 186 188% exd. A Ned. Ford Auto Mij. 319 *314% A Holland-Amerika lijn 116% 117—116% A Java-China-Japanlijn 142 A Kon. Ned. Stoomboot Mij. 165% 163% A Kon. Petroleum Mij. 239 235—237% A Dordtsche Petr. Ind. iHij. 212% 207% A Arendsburg Tabak Mij. 329 A Javasche Cultuur Mij. 250 A Ned. Scheepv. Unie 175% 175%—171% A Handelsver Amsterdam 422 422417 A Ned. Ind. Suiker U. 233 O Deli Mij. k 1000 283% 279% A Sumatra Rubber Cult. 113—111 A Senembah Mg. 223% 221%—223 A Deli Batavia Rubb. Mij. 219 *213% C Amsterdam Rubb. 267% 260263% A Hessa Rubber Mij. *136 134% Nederland 1941 4 100 99% 99% GELIJKTIJDIGE VACANTIES IN DEN PAPIERGROOTHANDEL. De N.V.V. persdienst schrijft ons J In den papiergroothandel is besloten dezen zomer een proef te nemen met een gemeen schappelijke vacantieperiode. Een 13-tal fir ma's heeft haar klanten laten weten, dat haar zaken van 4 tot 18 Augustus gesloten zullen zijn wegens vrijaf van alle vertegen woordigers en het grootste deel van het kantoor- en magazijnpersoneel de mini male bezetting welke overblijft, zal net vol doende zijn voor de behandeling van spoed gevallen. De vacanties van het overige personeel zullen zich over een tijdsverloop van 3 k 4 weken uitstrekken. Van de enkele papierhandelaren, die zich dit jaar nog niet bij deze regeling konden aansluiton, hebben verschillende zich niet temin in beginsel bereid verklaard er zich naar te richten. Ook de papierfabrikanten hebben Hun instemming met het plan betuigd en toe gezegd, waar mogelijk, er rekening mede te houden. GRENSWIJZIGING VAN ROTTERDAM EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. In de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdagavond ja opgenomen een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken betreffende de wijziging van de grenzen der gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Rozenburg, Schipluiden, Ber- kel en Rodenrijs, Capelle a.d. Usel, en Ba- rendrecht, en opheffing van de gemeenten IJselmonde, Hillegersberg, Schiebroek, Overschie, Kethel en Spaland, en Vlaar- dinger Ambacht. Het besluit treedt 1 Augustus a.s. In werking. In hun antwoord op het algemeen ver slag geven Ged. Staten toe, dat men in derdaad van een verkapte subsidie zou kunnen spreken. Het is in den beginne geregeld, dat een Griffieambtonaar het secretariaat der Stichting waarneemt, ten einde de pas opgerichte Stichting zoo wei nig mogelijk te bezwaren. Inmiddels is het bureau der Stichting uitgebreid met per sonen, die door de Stichting zelve worden bezoldigd en komt voor den secretaris op wiens behoud als Griffieambtenaar Ged. Staten ten zeerste prijs stellen steeds meer tijd beschikbaar, die hij aan zijn eigenlijke ambtsbezigheden kan wijden. De bijeenkomst sociaal- economisch genootschap „Nederland en Europa". REDE MINISTER DR. FISCHBOECK. Op de te 's-Gravénhage gehouden bij eenkomst van het sociaal-economisch ge nootschap „Nederland en Europa" heeft minister Fischboeck een rede uitge sproken. Minister dr. Fischboeck begon met zrjn groote voldoening uit te spreken over de problemen die op de bijeenkomst ter sprake zijn gekomen. De heer Fischboeck zegde den aanwezigen zijn principieele bereid willigheid toe, dat hij genegen is, een hou ding te bepalen ten opzichte van de uit te werken voorstellen. Verder verklaarde hij, dat hg het zeer toejuichen zal, wanneer aan de Duitsche Instanties voorstellen en wenken worden toegezonden, die kunnen bijdragen tot de welvaart van het Neder landsche volk. Zulks evenwel onder de voorwaarde, dat zjj rekening houden met de eischen, die de tegenwoordige positie van het Duitsche rijk vereischt. De com missaris-generaal benutte de gelegenheid om met nadruk te wijzen op de mogelijk heid. van een Nederlandsche economische medewerking. Bij den wederopbouw van Europa is aan het Nederlandsche bedrijfs leven een belangrijke taak toegedacht Men mag niet slechts theoretiseeren, maar moet ook de tegenwoordige situatie practisch in oogenschouw nemen om hieruit nieuwe mogelijkheden te kristalliseeren. Eeuwen geleden hebben de Nederlanders vrucht bare pioniersarbeid in koloniaal opzicht gedaan. Wederom is op dit oogenbllk weer een mogelijkheid voor het leveren van pio niersarbeid aanwezig. Hierbij gaat het om een niet meer terug te keeren gelegen heid, die het Nederlandsche bedrijfsleven geboden wordt. Wanneer men dit goed be grijpt, dan kan een belangrijke bouwsteen worden geleverd voor de toekomstige ont wikkeling van het Nederlandsche bedrijfs leven. MUSSERT OPENT NIEUW GEBOUW VAN IJST ECONOMISCH FRONT. Vrijdagmiddag heeft ir. Mussert, de lei der der N.S.B., het nieuwe gebouw van het economisch front aan het Nassauplein te Den Haag officieel geopend. Ir. W. L. Z. van der Vegte, ''"der van het economisch t mt sprak een kort begroetingswoord en ging de korte geschiedenis van het eco nomisch front, dat in Augustus 1940 werd opgericht na. Na ir. Van der Vegte sprak nog mr. Rost van Tonningen, waarop de leider der N.S.B. de oponingsrede hield. TECHNISCH GILDE. Met ingang van 25 Juli is door den leider van het technisch gilde in Neder land, dr. ing. W. A. Herwetjer, als onder- afdeeüng van het gilde gesticht de af deeling radio-, televisie-, geluidstechnici. Als leider van deze afdeeling is benoemd de heer J. J. W. Hoogendoorn te Rot- terdam. Deze onderafdeeling beoogt, geheel in' het kader van de doelstellingen van het gilde, de behartiging der belangen harer leden. Alle technici op radiogebied worden derhalve uitgenoodigd, zich bjj het gilde aan te melden bij de adressen, afgedrukt in het orgaan van het gilde: „Technisch Nederland". BONDSVERGADERING VAN DEN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Dezer dagen had te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de algemeene vergadering van den Ko- Bond plaats, onder voorzitterschap van den ninklijken Nederlandschen Middenstands heer L. de Groot. In zijn openingsrede bracht deze In her innering, dat de algemeene bondsvergade ring de laatste maal bijeen is geweest op 10 October 1939 te Hilversum, dus bijna 2 jaren geleden. Spr. stond stil bij de oprichting van de Ned. Middenstands Centrale en haar voor geschiedenis. Onzerzijds werd er de voor keur aan gegeven te 'komen tot één orga nisatie voor vak en stand. Onze confessi- oneele broeders zagen hetanders, aldus spr. Spr. wees er op, dat de stichting van de Nederlandsche Middenstands Centrale goed is geweest en een voorbeeld voor vele vakorganisaties werd. Vervolgens deed de bondssecretaris, de heer D. Swagerman mededeeling over de werkzaamheden van den bond gedurende het eersto halfjaar 1941. Spr. betoogde, dat zware eischen aan de leiding worden gesteld. Do meeste wille keurige vraagstukken, die plotseling op komen doorkruisen de afwerking van het programma. Toch moet koers worden ge houden. Dat de band tusschen leiding en aan geslotenen hechter is gebleken dan ooit, is wel een bewijs, dat het bondsleven de vuurproef heeftf doorstaan. De voorzitter gaf een overzicht van de werkwijze der N.M'.C. die de sociaal-eco nomische belangenbehartiging heeft over genomen. De heer Frederiks (rijwielhandelaren) roemde voor zijn branche de samenwerking jnet de confessioneelen. Tevens hield de bondssecretaris de heer D. Swagerman een beknopte inleiding over: „De voorbereiding van de komende organi satie van het bedrijfsleven" en „de toe komstige taak van den K.N.M.B., zijn af deelingen districten en vakorganisaties." Dr. W. L. Groeneveld Meijer wees op het mooie werk van het Economisch Instituut van den Middenstand In de laatste tien jaren, den laatsten tgd door het verstrek ken van adviezen aan do regeeringsinstan- ties. Het E.I.M. is gerulmen tijd bezig met het inrichten van een middenstandsmu seum en spr. vroeg medewerking, door materiaal voor dit museum bfleen te brengen. Samenwerking met anderen. De heer W. G. Scheeres, voorzitter van den Christelijken Middenstandsbond, dank te mede namens den Ned. R. K. Midden standsbond voor de ultnoodiging. Er i3 in de onderlinge verhoudingen de laatste jaren veel vyanderd en verbeterd. De heer J. C. Blankert zeide o.m. dat het I.M.O. den bond van harte zal steunen. De heer H. J. Peletler brak een lans voor het Museumfonds, zette doel en stre ven uiteen en spoorde aan zich als lid of begunstiger op te geven. De extra havermout voor a.s. en jonge moeders. Zooals reeds in onze courant Is bekend gemaakt, worden er ten behoeve van aan staande en jonge moeders thans ook extra rantsoenen havermout beschikbaar gesteld. Dit rantsoen bedraagt extra 150 gram havermout per week. Het rantsoen zal alleen afgegeven worden op vertoon van een attest van een medicus of een vroed vrouw. Voor diegenen, die echter reeds extra melkbonnen hebben ontvangen# zul len de distributiediensten in het algemeen wel bereid zjjn om zonder zulk een attest de extra havermoutbonnen af te geven. In dergelijke gevallen kan slechts aan spraak gemaakt worden op zooveel maal 150 gram havermout als er nog weken resten tusschen de tijdstippen van heden tot 3 maanden na de geboorte van het kind, d.w.z. als het kind greboren Is op 1 Juni, dan heeft men nog slechts van 26 Juli tot 30 Augustus, d.t. over 5 weken, recht op extra rantsoenen. Maximaal wor den er voor 3 maanden vóór en 3 maan den nk de bevalling tezamen 16 rant soenbonnen havermout uitgereikt. Men moet er rekening mede houclen, dat één rantsoenbon havermout recht geeft op het koopen van 250 gram havermout. Vraagt men het rantsoen te laat aan, bijv. pas 1 maand vóór de bevalling, dan ont vangt men slechts voor 4 maanden extra rantsoenen havermout en melk. Het is dus zaak om tijdig voor een attest zorg te dragen. Welke kaarten ontvangen jonggeborenen Tot de uitrusting van een jonggeborene behooren tegenwoordig ook de veel be geerde distributiekaarten. Naast de ge bruikelijke distributiestamkaart, die elke Nederlander bezit, komt de nieuwe we reldburger al direct ln aanmerking voor een niet onbelangrijk aantal kaarten. Het kan misschien gemakkelijk zgn als wij hier even opsommen, welke kaarten zooal worden uitgereikt. Te» eerste wordt uit gereikt het zgn. bonboekje B, bestaande uit een halve vleeschkaart, een papkaart, een halve broodkaart, 1 kaart voor di versen (eieren, kaas, bloem en aardappe len), een algemeen bon boekje met bonnen voor suiker, koffiesurrogaat, zeep en grut terswaren. Dan ontvangt men nog een P- kaart met 6 bonnen voor zeep cn 6 voor toiletzeep, 4 melkkaarten, 1 cacaokaart, een halve boter- of vetkaart en een bloem- kaart. De looptijd van consumenten bonnen. Tot nu toe ving de looptijd van de bon nen, uitgezonderd de bonnen van de boter en vetkaart en van de vleeschkaart, aan op Maandag en eindigde op Zondag. In het vervolg zal evenwel de geldigheids duur van alle bonnen steeds op een Zon dag aanvangen en op een Zaterdag ein digen. Een uitzondering wor^t gemaakt voor de bonnen van de boter- en vetkaart, die momenteel een looptijd van io dagen hebben cn daardoor natuurlijk niet gere geld op een Zaterdag kunnen eindigen. Deze nieuwe regeling zal onmiddellijk in gaan voor de weekartikelen, terwijl voor de bonnen, die een langeren looptijd heb ben, bij de komende bonaanwijzigingen een en ander zal worden geregeld. Op de bonnen, waarvan de geldigheidsduur des Zondags aanvangt, zal op den daaraan voorafgaanden Zaterdag mogen worden gekocht. Het zal echter niet toegestaan zijn om de op Zaterdag aangewezen bon nen van de vleeschkaart direct te gebrui ken. Met deze bonnen moet worden ge wacht tot do geldigheid werkelijk is aan gevangen. Het zal wel eenig gemak op leveren voor de huisvrouw en de winke liers als alle bonnen op écu bepaalden dag geldig worden. De nieuwe melkkaarten. Bij de uitgifte van de nieuwe, blauwe melkkaarten komt de vraag naar voren, wat er moet geschieden met de losse bonnen voor één rantsoen melk, die de Zieken en jonge moeders hebben ontvan gen. Ofschoon hieromtrent nog niets met zekerheid bekend is, verwachten wij, dat t.z.t. gelegenheid zal worden gegeven om de uitgereikte losse bonnen om te wis selen tegen nieuwe rantsoenbonnen. Nu wg het toch over de zieken hebben, is het misschien van eenig belang om mede te deelen, dat voorloopig ook voor zien, die zulks noodig mochten hebben, geen margarine beschikbaar kan worden gesteld. Alle rantsoenbonnen voor marga rine zijn uit circulatie genomen en volgens den Gezondheidsraad kan het gebruik van boter bjj voorkomende gevallen geen be zwaar opleveren. De eerste tien dagen van de maand. De eerste 10 dagen van iedere maand worden dagen waar men aan denken moet, want in dat tijdvak moeten, volgens de nieuwe voorschriften van het Centraal Distributiekantoor te 's-Gravenhage, alle aanvragen worden ingediend voor rijwiel bandenbonnen en nu ook voor schoenen. Deze voorschriften gelden voor alle dis tributiediensten, waardoor een uniforme regeling kon worden getroffen. De behan deling der binnengekomen aanvragen ge schiedt dan in het overige gedeelte van de maand, waarna met de eerste van de volgende maand weer opnieuw kan worden begonnen. Ieder, die in den loop van de maand verwachten moet zonder schoenen of zonder banden te zullen geraken, dient er dus rekening mede te houden, dat in de eerste 10 dagen der maand een aan vrage moet worden ingediend. WIELRIJDSTER DOOR STOOMTRAM OVERREDEN. De 29-jarige wielrgdster mej. G. E. C. v. d. Voort wilde Vrijdagmorgen in de Putschelaan nabij de Maashaven te Rot terdam nog juist voor een uit de richting Brielschelaan naderende stoomtram over steken. Zjj werd evenwel door de locomo tief gegrepen en verdween onder den wa gen. De juffrouw was vrijwel op slag dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6