Middelburg. STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goes. Burgerlijke Stand ST.j)S;ü2Uws HET BOEWEN VAN NIEUWE PANDEN. Terwijl een paar weken geleden het plan bestond de eerste vier winkelpanden aan de Lange Burg in regie te bouwen, staat thans vast dat de bouw dezer panden, nl. voor de firma H. B. Wijtman, J. J. Fanoy, L. B. van Houte en J. Janse, is opgedragen- aan den. heer L. F. Groosman alhier. Met het graven voor de fundee- ringswerken is reeds aangevangen. Voor het pand in de St. Jansstraat, naast dat van den heer I. de Wolff, en bestemd voor den heer P. Sanders, is men daarmede eveneens bezig. Ook elders in de stad worden geheel of grootendeels verwoeste perceelen thans herbouwd o.a. twee panden in de Nieuw- straat en een paar op de Singels. DE 100STE LEERLING VAN DE KURKEN. Zooals wij kort geleden schreven is het aantal- leerlingen bij de school van de N.V. Bad- en Zweminrichting, bekend als de gele zwemschool nog nimmer zoo groot geweest als dit jaar. Gisteren had een korte plechtigheid plaats, nml. het uitrei ken van een boek als herinnering aan de 100ste leerlinge, die dit jaar „van de kurken" kwam, dus alleen kon gaan zwemmen, het was Ina de Munck. De uitreiking had plaats door den voorzitter, den heer H. W. Naezer, die daarbij enkele woorden sprak om op dit belangrijke feit voor de school te wijzen. Het aantal leer lingen is geklommen tot ruim 125 en het is zeker typisch, dat daarbij niet minder dan 5 maal een tweeling voorkomt. HET CONCERT VAN ST. CAECILL1. Niettegenstaande het concert van St. Caecilia reeds om 7 uur moest aanvangen, waren er van begin af reeds vrij veel menschen op Molenwater. Dit aantal steeg tot het einde toe. Een drietal muzikanten moest verstek laten gaan, doch de overi gen hebben onder leiding van den heer J. Kraak zeer hun best gedaan en de aan wezigen vergast op een 10-tal mooie num mers. Een pittige feestmarsch van den directeur besloot het programma. MIDDELBURGSCHE V AC ANTIE- SCHOOL. De tochten. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, wordt de eerste tocht voor de kinderen van de M.V.S. gehouden op a.s. Dinsdag; de tweede tocht op Donderdag. Daartoe komen leidsters en kinderen om Sy2 uur in den tuin van het Schuttershof (ingang Schuttershofstra -A). Mèt extra trams wor den de deelnemers tot het badhuis Vlis- singen vervoerd, terwjjl het verdere deel van den tocht dan te voet moet worden afgelegd. Bij niet doorgaan wegens ongunstig weer zal vanaf ongeveer 7,30 uur af een vlag op de Lange Jan wapperen. De kinderen moeten boterhammen en drinkbeker medenemen. Het is gewenscht een en ander te doen dragen in een rug zakje en alle kleeren (vooral kousen en ook schoenen) met naam te merken. De groepsnummers (penningen) dienen te wor den gedragen. Voorshands zal de terugreis om 6 uur aanvangen, zoodat de kinderen tegen 6.30 uur weer in Middelburg kun nen zijn, UITBREIDING GEBOUW PROVINCIALE GRIFFIE. Zooals bekend, is de Provinciale Griffie reeds enkele weken gehuisvest in „De Sprenck" op den Seissingel. Het is te voorzien, dat het verblijf al daar geruimen tijd zal duren, en gebleken is, dat de ruimte te klein is. Thans is men bezig aan het bijbouwen van een gebouw zonder verdieping, waarin een viertal lokalen voor de tweede af- deeling en een vergaderlokaal zullen ko men en welke aanbouw door een gang met het hoofdgebouw zal worden verbon den. Er la ons al meermalen gewezen op het inconfient, dat op geen enkele wijze wordt aangegeven, waar het Provinciaal bestuur thans gevestigd is. DE BESTRATING OP DE KADEN. Bij informatie bleek ons, dat het in de bedoeling ligt de klinkerbestrating op de Kaden door te trekken, zeker tot voor zoover er nog huizen staan. GEWAARDEERDE ATTENTIE. De dames en heeren, die belast zijn met het uitgeven der persoonsbewijzen hebben gisteren voor de tweede maal een bewijs mogen ontvangen van een bezoeker, die hun arbeid op prijs stelt. Was het de eerste maal een hoeveelheid kersen, die in de morgenuren tijdens andere werkzaameden werden bezorgd, gisteren waren het ge vulde chocolade staven. In dezen tijd een verre van te versmaden versnapering. Het werd door de dames en heeren op hoogen prijs gesteld. VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. Gymnasium personeel. Bij raadsbesluit van 7 Augustus 1940 werd voor het tijdvak 1 September 1940 tot en met 31 Augustus a.s. benoemd tot tijde lijk leerares in de oude talen aan het Gym nasium mej. dra. E. Modderaar. Deze benoeming was noodzakelijk in verband met den gezondheidstoestand van mej. dr. J. J. B. Mulder, die haar taak slechts ten deele kon waarnemen. Mej. Mulder heeft thans medegedeeld, dat zij ook in de toekomst niet weer in staat zal zijn haar volle taak van 28 uren per week te ver vullen. Zij verzocht het haar toegekend getal lesuren met ingang van 1 September tot 13 terug te brengen. Aan mej. Modde raar zouden dan met ingang van dien datum 16 lesuren kunnen worden opge dragen. Het totaal aantal lesuren wordt dus met één vermeerderd, zulks ln verband met de belangen van het onderwijs. B. en W. stellen den raad voor de tijdelijke aan stelling van mej. dra. E. Modderaar met één jaar te verlengen. MILITAIRE BEGRAFENIS. Op de Noordertjegraafplaats werd gister middag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van zeven mannen die hun leven voor hun vadez-land gaven. Vier Duitsche miliik •■in, leden van de Kriegsmarine, en drie Engelsche vliegers waren het, die dit maal aan den schoot der aarde werden toevertrouwd. Verschillende Duitsche auto riteiten waren bij deze droeve plechtigheid aanwezig. Wij merkten o.m. op den com mandant der See-Verteidigung Süd-Hol- land, kapt. z. See Mollmann, den chef van het flottilje waarvan de Duitsche geval lenen deel uitmaakten, en den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland, den heer W. Miinzer met zijn Pressereferent, den heer Lanwer. Nadat de troepen zich hadden opgesteld rondom de met Duitsche vlag bedekte kis ten, die voor het lijkenhui# waren opge baard, sprak een veldprediker enkele woor den. Hierna begaf de stoet zich naar het voor slachtoffers van de Duitsche Weer macht bestemde gedeelte van de begraaf plaats. Terwijl daarop de kapel het bekende „Jesu meine Zuversjcïtt" deed hooren, wer den de kisten in de groeve neergelaten. Vervolgens hield de veldprediker een" korte toespraak en verrichtte de gebruike lijke grafceremoniën. Hierna werd namens de verschillende troepenonderdeelen een schat van bloemen bij de graven neergelegd. De chef van de flottilje, waarbij de ge vallenen dienden, sprak een afscheidswoord, hen dankend voor hun voorbeeld en trouw die zij getoond hebben.. Kapt. z. See Moll mann wees er op dat, niettegenstaande er thans ook in het Oosten wordt gevochten, de strijd in het Westen niet in kracht is afgenomen. De verliezen van de Engelsche luchtmacht bij haar aanvalspogingen too- nen dit aan. De voorpostenflottiljes hebben hier een voorname taak. Zij die thans naar hun laatste rustplaats worden geleid, hebben hierbij tot het laatst hun plicht voldaan. Zij zijn voor allen een voorbeeld. Spr. her dacht verder de gewonden en sprak de hoop uit dat zij spoedig weer hersteld zul len zijn. Nadat de heer W. Münzer nog een krans had gelegd en hetzelfde geschied was voor het Ned. Roode kruis loste het vuurpeleton eenige salvo's, terwijl de kapel „Ich hatte ein' Kameraden" ten gehoorc bracht. Met het .spelen van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied was dit gedeelte van de plechtigheid ten einde. Hierna begaf men zich naar het gedeelte van de begraafplaats waar de drie met dé Engelsche vlag bedekte liikkisten stonden opgesteld. Ook hier hield de veldprediker een toe spraak, waarin hjj wees op de gewoonte van den Duitschen soldaat om zoodra de wapens rusten, de haat tegenover den te genstander te laten varen. Dezelfde handen die in den strijd onverbiddelijk hard zijn. zijn mild wanneer het een hulpeloozen of dooden tegenstander moet bergen. Spr. dacht verder aan de nabestaanden van deze gevallenen. Hierna werden de kisten ln de groeve neergelaten terwijl de muziek „Jesu meine Zuversicht" speelde. Tot slot werd het „Onze Vader" gebeden en enkele kransen gelegd, gevolgd door het lossen van een salvo. HOOGWATER. Zondag is het alhier te 4.50 en 17,14 uur hoogwater. Maandag resp. te 5,25 en 17,49 uur. Te Domburg is het 23 minuten vroe ger hoogwater. APOTHEEK GEOPEND. Van heden tot e met volgende week Vrijdag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag de apotheek geopend van de fa. Engering, Nieuws'raat. HERSTELDIENST. Belanghebbenden wordt erop gewezen dat het secretaidaat van den Hersteldienst Vlissingen van 30 Juli tot en met 11 Augustus gesloten zal zijn. BETALING SCHOOLGELD EN STRAATBELASTING. De gemeente-ontvanger verzocht ons er aan te herinneren dat tegen 1 Augustus het schoolgeld voor het afgeloopen school jaar geheel betaald moet zfln. Op denzelf den datum dient de eerste helft van de straatbelasting gestort te zijn. HITTEGOLF IN MAROKKO. Als gevolg van de geweldige hitte ztjn in Marokko, naar Ofi uit Casablanca meldt, groote terreinbranden uitgebroken. De branden hebben zich in korten tijd uitge breid over een breedte van 22 kilometer. Tot dusver staan 15.000 ha. terrein in brand. Vakonderwijzeres in de Lichamelijke Oefening. Aan school G (meisjesschool voor ULO) vaceert de betrekking van onderwijzeres in de lichamelijke oefening. Met ingang van het nieuwe boekjaar zal in deze vaca ture moeten worden voorzien. B. en W. hebben daarom besloten een oproep te plaatsen voor gegadigden naar bedoelde betrekking. Het salaris meenden zij te moeten stellen op 110 per jaar per weke- lijksch lesuur van. 60 minuten. Hierbjj is gelet op de ralarissen der andere vak leerkrachten aan deze school. In totaal wordt aan school G 8 uur per week les gegeven in lichamelijke oefening. B. en W. vragen den raad zijn goedkeuring aan het voorstel te willen hechten. APOTHEKEN. Van af hedenavond. 9 uur is des nachts en ook Zondag den geheelen dag geopend de apotheek-Nonhebei, Langedelft. TEMPERATUUR KANAALWATER. De temperatuur van het water is heden 71 graden. RAAD VAN GOES. Dc Raad van Goes kwam Vrijdagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzit terschap van den heer A. de Roo, loco-bur gemeester. Ingekomen was o.a. een verzoek van de afdeeling Goes van „Volksonderwijs" om het onderwijs in het vak „lichamelijke oefe ning" aan vakonderwijzers op te dragen. Dit verzoek werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Voorts kwamen in de rekeningen 1940 van den Keuringsdienst van Waren en van het grondbedrijf, die als ingediend werden vastgesteld. Al3 onderwijzeres aan de openbare school A werd benoemd mej. A. J. J. Kloosterman, en als hoofd van de openbare fröbelschool mej. K. J. Dekker. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Uitreiking diploma's en prijzen. Vrijdagmiddag vond in de vakschool voor meisjes de jaariyksche uitreiking der di ploma's en prijzen plaats. De heer K. K. Brink opende de plechtig heid met woorden van welkom. Spr. had het gemeentebestuur onder de gasten ver wacht, doch dit blijkt verhinderd te zijn. Wel ziet spr. dat het raadslid de heer Kloosterman aanwezig is en hij verzocht hem nu aan het gemeentebestuur zijn er kentelijkheid te betuigen voor de wijze, waarop het de vakschool steeds steunt. Verder deelt spr. mede, dat de voorzitter, mr. Zaayer, verhinderd is, en de tweede voorzitter, mr. Hugenholtz, Goes verliet om elders een functie te aanvaarden. Met waardeering gewaagt spr. over de wijze waarop mr. Hugenholtz steeds de belangen der school diende. Voorts betuigt spr. ook zijn erkentelijkheid voor de leeraressen mej. Lokerse en mej. Wachtendonk, die de school in verband met hun huwelijk ver lieten en die zeer gewaardeerde krachten waren. Intusschen werd mej. Waalwijk als leerares aangesteld, waarmede men onge twijfeld een goede keuze deed. Voorts deelt spr. nog mede, dat er waarschijnlijk een nieuw teekenlokaal komt en ook het vak-gymnastiek op de school ingevoerd zal worden, hetgeen weer een goede vooruitgang zal beteekenen. De directrice mej. W. C. Weststeijn, deed hierna mededeeling van de geslaagden en de meisjes, die overgingen, waarna zij de uitreiking der Ochtmanprijzen inleidde. Spr. wees er daarbij op, dat deze prijzen niet uitgereikt worden aan de knapste leerlingen, maar aan hen die uitmunten door gedrag en vlijt. En daardoor is deze onderscheiding vaak van nog grootere be- teekenis dan een goed rapport, omdat de waarde van een mensch nog meer bepaald wordt door zijn ijver en gedrag dan door de cijfers, die zijn bevattingsvermogen uit drukken. Spr. reikte hlefna met een persoonlijk woord tot elk, de Ochtmanprijzen uit aan de meisjes Jo v. d. Vrede, Mia Boskeljon, Janny van Hekke, Marie Heydens, Ida Versee en Marie Verburg. Spr. wees er dan op, dat velen die van de school gaan reeds een bestemming hebben, ook door middel van de school, want steeds meer werkgeefsters en werk gevers wenden zich om jonge krachten tot de school. Dit bewijst, dat de opleiding der school gewaardeerd wordt en spr. steeds goede adviezen geeft. Op jullie rust de plicht, aldus spr., den naam der school hoog te houden. Wat je ook moet doen, doe het steeds goed. Wij weerden van de school, alles was aan dezen bewogen tijd herinnert, nu krijg je er meer mede te maken, maar zorg er onbevooroordeeld te genover te staan. Spr. herinnerde aan de ballade van den boer van Werumeus Bii- ning'. De boer ploegt voort. Zoo moet ook de vrouw voort werken. Zjj heeft, vooral nu, een groote taak. Er zijn moeilijkheden met voeding, de kleeding, en de vrouw moet die oplossen. Zeker is het prettig, als alles in het leven voor den wind gaat, maar het heeft zijn nut, te leeren woeke ren met wat men heeft. Weelde went ge makkelijk, Er gaan ook meisjes naar het eigen huis, de eigen boerderij en die heb ben een stille maar even mooie taak zQ kunnen helpen de gezinnen op peil te hou den. De heer Kloosterman, hierna het woord verkrijgende, zeide met genoegen de er kentelijkheid van het schoolbestuur aan het gemeentebestuur te zullen overbren gen. Spr. constateert, dat het onderwijs op deze school op hoog peil staat en hij hul digt de directrice voor hetgeen zij voor de school is. Er komt een nieuw teekenlokaal en gymnastiekonderwijs, en spr. zal ook pleiten voor waschbakken, douche's, een badhuis. Ge gaat thans het leven in, aldus spr., en tracht daarbij vooral een goed mensch te zijn, de beste menschen hand haven zich ook het best Ik hoop, aldus besloot spr., dat jullie allen goede men schen zult zijn. De heer Brink wenschte nu de geslaag den geluk en raadde de meisjes aan, de gesproken woorden ter harte te nemen. Wie veel geeft, doet goed. Ik wensch Jul lie, al wat wenschelijk ia, aldus spr., en mocht je voor moeilijkheden komen te staan, school en bestuur zullen je graag helpen waar dit mogelijk is. Spr. besloot met zijn dank aan directrice en personeel voor de wijze waarop zij de belangen der school behartigden. HOOGWATER AAN 'T SAS. Voor heden, Zaterdag, zijn de zwemuren aan 't Goesche Sas van 4.15 tot 8.15 uur. Voor Zondag zijn deze uren van 5.00 tot 9.00 uur, en voor Maandag van 5.45 tot 9.45 uur. GOES. Ondertrouwd: Gerard Gorsse, 58 jr. cn Cornelia Meerman, 50 jr. j.d. KRUININ GEN. Geboren: Pieternella, dochter van Adrl- aan Salomon de Visser en Margaretha Catharina Klaassen. Persil voelt, nèt als Uw gezin, De tijds-omstandigheid Natuurlijk boet Persil iets in Aan kracht en kwaliteit Natuurlijk is de voorraad soms Wel eens een beetje klein, Maar toch, niettegenstaande düt, Kunt U verzékerd zijn Persil staat nog stééds bovenaan En doet, zooals U doet Want vol vertrouwen ziet Persil De toekomst tegemoet. Cl. D. DISTRIBUTIE VAN G0EDK00PE MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET. BLIJFT OP NORMALE WIJZE VOORTGANG VINDEN. Het hoofd van den rijksdienst der le vensmiddelendistributie vestigt de aan dacht van de gemeentebesturen er op, dat, met inachtneming van de te dien aanzien gestelde voorschriften de distributie van goedkoope margarine en bak- en braadvet op normale wijze voortgang blijft vinden, ongeacht of krachtens de algemeene distri butiebepalingen al dan niet margarine of vet beschikbaar wordt gesteld. Tegen In levering der in hun bezit zijnde bonnen kunnen dus aan de daarvoor in aanmer king komende personen de vastgestelde kwanta goedkoope margarine en bak- en braadvet worden gedistribueerd. Verder wordt er de aandacht op geves tigd, dat armlastigen slechts dan voor het verkrijgen van goedkoope margarine en bak- en braadvet in aanmerking kunnen worden gebracht, indien zij regelmatig een ondersteuning ontvangen ter tegemoetko ming in de kosten van dagelijksch levens onderhoud. Het incidenteel verstrekken van een gift of gave kan hen derhalve niet voor het verkrijgen van bedoelde pro ducten in aanmerking brengen. Gebleken is, dat enkele malen de instellingen van weldadigheid aan betrokkenen een gering bedrag als ondersteuning verstrekten, ten einde aldus te bereiken dat z\j in bedoel de distributie konden worden betrokken. Het is echter duidelijk, dat dit geheel in gaat tegen het beginsel, hetwelk aan de verstrekking van goedkoope levensmidde len ten grondslag ligt, zoodat ln dergelijke gevallen geen verstrekking kan plaats vin den. In verband met het bovenstaande be- hooren de instellingen van weldadigheid dan ook regelmatig opgave te verstrekken van de personen, die bij hen in onder steuning zijn, met vermelding der uitge keerde bedragen. COMMISSARIS VOOR DE C0NFESSI0NEELE VAKVEREENIGINGEN. De rijkscommissaris heeft thans, bij het voortzetten van de maatregelen, welke ln de afgeloopen weken tegen verscheidene politieke partijen zijn ge nomen, ook een commissaris benoemd voor de confessioneele vakvereenlgin- gen. Hiermede wordt ook een einde gemaakt aan de verschillende houdingen, welke deze vakvereenigingen aannamen ten aanzien van sociaal-economische kwesties, welke verschillende houdingen voortkwamen uit de verbindingen met confessioneele kringen. Verder zal de zorg voor de buiten Neder land te werk gestelde arbeiders vereenvou digd en gecentraliseerd worden. Door deze maatregelen worden getroffen het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond, de hierbij aangesloten vakgroepen, alsmede de diocesane arbeidersbonden. Tot commissaris is benoemd de huidige commissarisleider van het N.V.V., H. J. Woudenberg. Hij is in deze functie bevoegd de zaken van de besturen van de genoemde bonden waar te nemen en bovendien alle organisatorische, personeele en financieele maatregelen te treffen welke voortvloeien uit de werkzaamheden van de bonden en welke noodig zijn tot het vereenvoudigen, alsmede tot het samengaan van de Neder- landsche arbeidersbeweging. De statuten van de genoemde bonden zijn niet in tegenspraak met de maatregelen van den commissaris. De rijkscommissaris heeft nadrukkelijk bepaald, dat de rechten en aanspraken van de leden van de vakbonden, voor zoover deze van economischen aard zijn, van kracht blijven. GIFT VAN 10.000 AAN NEDERLANDSCHE OORLOGSINVALIDEN. DOOR DE N.S.V.O. De N.S.B.-persdienst meldt: Op Donderdag, 24 Juli werd door de leidster der nationaal-socialistischè vrou wenorganisatie een bedrag van 10.000, een gedeelte van de opbrengst van de col lecte voor het Duitsche Roode Kruis, aan den commandant van „Kareol" overhan digd. Dit bedrag Is bestemd voor de Neder- landsche oorlogsinvaliden. Gelijktijdig werden nog 1000 sigaren overhandigd. HITTEGOLF IN AMERIKA. Het geheele Midden Westen en de staten aan de Oostkust van de Ver. Staten, met inbegrip van New York, worden op het oogenblik door een hittegolf geteisterd. De temperaturen zijn tot 40 graden Cel sius gestegen. De stad Brewster in New York beleefde na felle hitte en wolkbreuk achtige regens het in dezen tijd van het jaar zeldzame natuurverschijnsel van een flinken sneeuwval, die zoo aanhield, dat de kinderen op straat sneeuwballen konden gooien. In een van de Zeeuwsche gelegenheden, waar men kan zitten, eten, drinken en wat dies meer zij, bedient een meisje. Schoon bedienende meisjes in café's en restaurants over het algemeen geen zeldzame ver schijningen zijn waarover men kronieken pleegt, gr ik in dit hoekje van de krant de aandacht op haar vestigen. Want tot voor enkele maanden was zij...* een juweel. Gekleed in de prachtige dracht van den landbouwenden stand op Walcheren balan ceerde zij met kopjes, schotels, borden en glazen. Van haar verschijning ging een groote bekoring uit, en ik heb menig man nelijk oog terecht met welgevallen op haar gevestigd gezien. In het interieur van da eet- en drinkgelegenheid was zij een roo- mig-blanke, glanzende verschijning; een bijzondere noot die de geheele omgeving een bijzonder cachet verleende. Het Walchersche dienstertje was (jawel mijnheer de hoofdredacteur ik zal me ma tigen) fleurig, kleurig, aantrekkelijkj schoon, een juweel Op een ongelukkigen dag is deze parel der kellnermnen op de onzalige gedachte gekomen de dracht der vaderen af te leg gen. Ze is op z'n burgers gegaan. Zij draagt nu een japonnetje, een schortje en kousen aan de oppervlakte, en zrj heeft haar haren aan de lucht bloot gesteld. Zij is nu een meisje, waarvan er twaalf in een dozijn gaan! Ik heb er verdriet van gehad, en ver moedelijk zullen allen die haar vroeger gekend hebben in meerdere of mindere ma te onder haar gedaanteverwisseling gele den hebben. Eertijds was zij een persoonlijkheid, een pronkjuweel, een verschijning die vreugde door schoonheid wekte. Thans is zij een onopvallend dienstertjej dat er weliswaar ween mag, maar dat geen glans meer verleent aan de inrichting, die zij kort geleden door middel van de harmonie tusschen haar wezen en haar costuum tot iets bijzonders wist te ver heffen. Ik weet wel: er zijn allerlei begrijpelijke motieven dl; onze meiskes in hoerendracht naar de confectie doen overgaan. - erover wil ik het thans ni«t hebbem Maar dit ééne geval van overgang vind ik gewoonmisdadig! 55.000,— BOETE VOOR PRIJSOPDRIJVING. Een N.V. te 's-Gravenhage, welke in normale tijden comestibles, conserven en zuidvruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon wor den ingevoerd, toe overgegaan het groot ste deel van haar voorraden tegen ver-- hoogden prijs uit te verkoopen. Voor zoo ver na 10 Mei nog wel goederen werden ingekocht, waren bovendien in den ver koopprijs niet alleen de meerdere kosten van aankoop, maar ook het oude winst percentage ingecalculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingende voorschriften slechts de oude, in geld uit gedrukte winstmarge op den verhoogden inkoopsprijs mogen leggen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prijzen weten te berekenen door een be paald artikel niet aan vaste afnemers, detaillisten, te leveren, maar het direct als „grootwinkelier" aan consumenten te verkoopen, waarbij dan uiteraard detail- prpzen in rekening werden gebracht. De directeur der N.V.,-die de theorie der vervangingswaarde huldigde, was daardoor tot een prijspolitiek gekomen, welke in alle opzichten indruischt tegen de begin selen der prijzenbeschikking 1940 no. 1. Te harer verontschuldiging voerde de N.V. aan, dat de prijsverhooging slechts luxe-goederen betrof en niet distributie goederen of eerste levensbehoeften. Dit verweer werd echter door den inspecteur; voor de prijsbeheersching verworpen. Vol gens dezen hadden afgezien van de wet telijke bepalingen de overtredingen der prijsvoorschriften de N.V. in een voordee- iiger positie gebracht dan haar concur renten, die de voorschriften wel naleefden. Dit is een bevoorrechting, die sociaal niet kan worden goedgekeurd. Dé N.V., die de prijzenbeschikking 1940 no. 1 had overtreden, werd deswege door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Den Haag veroordeeld tot een boete van 55.000. DIEFSTAL VAN RCJIM 2500 DISTRI BUTIEBESCHEIDEN EN ANDERE PAPIEREN. Inbrekers hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag een goeden slag geslagen in een woning aan de Floralaan te Eindhoven. Door een raam van de keu ken aan de achterzijde wisten zij binnen te komen, en deden direct al een goede vondst, toen zjj in een over een stoel han gende jas een portefeuille met een bedrag van 2500 in bankpapier aantroffen. De verdere speurtocht door het huis leverde op 60 in contanten uit twee beurzen, een kostbaar radiotoestel, drie stel distributie bescheiden, eenige tientallen benzinebons, een rijvergunning voor auto's, alsmede een vergunning tot 't dragen van een revolver, ten name van R. Krupka. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in gesteld. De hoofdcommissaris van politie heeft een bedrag van 500 uitgeloofd voor diengene, die aanwijzingen kan geven, wel ke tot arrestatie van do daders en het ach terhalen van het gestolene kunnen leiden. NOGRD-PORTUGAL DOOR NOODWEER GETEISTERD. Het Noorden van Portugal is gistermid dag door een hevig noodweer geteisterd. De storm, welke een snelheid van 139 kilo meter per uur bereikte, heeft in verschil lende plaatsen van het land aanzienlijke schade aangericht. Het telefoon- en tele- graafverkeer was verbroken. Door omval lende boomen werden wegen en straten versperd. Talrijke visschersbooten verkeer den in nood,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2