PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 25 JULI 1941 Duitsch-Roemeensche troepen achtervolgen de wijkende bolsjewisten. ABONNEMENTSPRIJS 3 19 et. per week of 1 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 178 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwscbe Courant zijn gevestigd tea VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londeneche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825. Administratie telefoon 139 GOES Red. en Adminlatr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2473 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURGKanaalstraat 45, teL 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, teL 21 aangesloten bij het bureau voor Fubliciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers Hollands glorie. Velen zullen zich herinneren het voor treffelijke boek van Jan de Hartog, dat eenige maanden geleden de Nederlandsche boekenmarkt heeft beheerscht: Hollands Glorie. Een roman van de zeesleepvaart. Kon er voor dit epos een titel worden ge kozen, die meer uitgesproken Nederlandsch was, dan juist deze. Herinnert hij ons niet aan het symbool onzer nationale verbon denheid: de vlag, met zijn fiere kleuren rood, wit en blauw! Is het niet de zeesleep vaart mede geweest, die deze glorie van Holland als in driesten triomf over de we reld heeft gevoerd! De zeesleepvaart, inderdaad zelf Hollands Glorie. Want hierin openbaart zich het karakter van Holland, -stoer en hard en onverzettelijk. Zonder branie en bluf, zon der tam-tam en valsche reclame, maar in de ongekunstelde kracht van gezonde men- schelijkheid, daarin openbaart zich dit karakter. Misschien merken wij daarvan tegenwoordig niet zoo heel veel. Er gaat in de verwarring over het gebeuren rond om, ver en nabij, wat van te loor, naar het schijnt. En toch de geest van Nederland wordt niet gebroken. Hij kan niet van land en volk worden vervreemd, omdat hij zich de eeuwen door, ook in de bangste oogen- blikken van ons volksbestaan heeft kun nen handhaven, als de samenbundeling van onze volkskracht. Hollands Glorie. Het zal in Zeeland wellicht aan weinigen bekend zijn, dat een schip in Nederland dezen trotschen naam draagt. Dit schip ligt in Dordrecht en is dezer dagen in dienst gesteld als opleidingsschip voor de binnen vaart, de Rijnvaart en de Kustvaart. De opleiding geschiedt vanwege het departe ment van sociale zaken en is als zoodanig de voortzetting van de sociale jeugdzorg, welke in de achter ons liggende jaren reeds tot breede ontplooiing kon geraken. Over dit sociale werk zullen wij in een aantal artikelen het een en ander vertel len, daarmede beoogeode de beteekenis er van sterker onder de aandacht te brengen. Niet alleen het Dordtsche schipperskamp, neen het geheele terrein der sociale voor lichting zullen wij bestrijken onder den naam van .het opleidingsschip: Hollands Glorie. Want deze naam is een symbool. Boven dien een opwekking tot nieuwe bewustwor ding. Wanneer het er inderdaad om gaat, Nederland zijn plaats in het nieuwe Europa te verzekeren, <ïan mag niemand zich ont trekken. Het gaat immers om Hollands Glorie. En daarby denken wij niet alleen aan de groote en gewichtige dingen, ook aan de oogenschynlijk kleine dingen van den dag, waarin velen zich vaak nog zoo afzijdig houden. Het is de houding van ongeïnteres seerdheid, vaak ook van volstrekte afwij zing. Waarom? Wel, om de simpele reden: het wordt ons opgedrongen en dus doen wjj er niet aan mede. Men behoeft het woord: „arbeidsdienst" maar te noemen om vele menschen kopschuw te maken. Dit is één voorbeeld, het is met tientallen anderen aan te vullen. En dat wil men dan goed Nederlandsch noemen. Hollands Glorie? Neen, het moet maar eens gezegd worden aan hgt adres van hen, die ostentatief de deur hebben dichtgeslagen: dat is de Jan Saiiegeest, waartegen juist in dezen tyd krachtig stel ling moet worden genomen. Men brengt Nederland geen stap dichter tót zyn bestemming door lanterfanten en door gecritiseer. Wie inderdaad de toe komst wil hebben, die moet reeds nu de handen uit de mouwen steken. Want alleen door werken, hard werken, kan er van de toekomst iets terecht komen. Het is inderdaad van groote beteekenis, dat het apparaat van het departement van sociale zaken in de maanden die achter ons liggen, zoodanig is uitgebouwd, dat daardoor het geheele terrein der sociale voorziening wordt bestreken. Het belang daarvan is zeker nog niet voldoende door gedrongen. Wij prijzen ons gelukkig, aan de populariseering daarvan te mogen me dewerken, omdat het hier gaat om een uit gesproken Nederlandsch belang. Politiek? Ja, daar raken we eigenlijk aan de bezwaren van vele Nederlanders, die redeneeren: wij worden en vooral de jeugd, die in de bemoeiingen van sociale zaken wordt betrokken in een politiek kastje gedwongen. Deze opvatting is on juist. Het gaat om de toekomst van Nederland en niet om de toekomst van een politieke partij. Het gaat om Hollands Glorie en niet om de glorie van bepaalde politici. Men draai het om: juist door zich te onttrek ken, maakt men van het breede sociale werk een politiek spelletje. Wanneer dat gebeurt, tot schade van Neêrlands toe komst, kunnen slechts zij daarvoor verant woordelijk worden gesteld, die aan den kant bleven staan. Jan Courage kiest het want! o Jan de Hartog zegt het zoo prachtig, DUIDELIJKE WAARSCHUWING. Strenge straf van het Duitsche Landesgericht. Voor het landesgericht stond terecht de 25-jarige W. H. B., bode bij een der de partementen van algemeen bestuur te 's- Gravenhage. In dat departement hebben ook verscheidene Duitsche heeren hun kantoorlokalen, waarin een portret hangt van den Führer. Naar de verdachte vertelde, zat hg be neden in het departement toen hij in de courant las, dat in alle openbare gebou wen de portrettenvan de koningin moes ten woi'den verwijderd op grond, dat deze laatste zich aan de zijde der bolsjewisten had gesteld. Bij het lezen van dit be licht is verdachte zoo in woede ontsto ken, dat hij meende, dat nu ook maar het portret van den Führer weg moest. De daad bij de gedachte voegende Uep hij naar boven en sloeg van twee „Führerbil- der" het glas stuk. Het was, naar hij zei- de, niet zijn 'bedoeling geweest, den Führer te beleedigen, maar er was slechts sprake van een woede-aanval. Hy had spijt van wat hij gedaan had, te meer, daar hij door de Duitschers, voor wie hij werkte, steeds goed behandeld was en door hun toedoen zelfs verhooging van loon gekregen had. De staatsanwalt zeide o.m., dat Duitsch- land niet voor zichzelf, maar voor Euro pa vecht tegen het bolsjewisme. Op 't oogenblik van deze groote uiteenzetting zijn duidelijke fronten ontstaan. Duitsch- land kan. niet dulden, ook niet in de be zette landen, dat wie ook zich aan de zyde van het bolsjewisme stelt. Uit de omstandigheden blijkt, dat de verdachte van plan was een politieke demonstratie te veroorzaken. Verergerd wordt de zaak daardoor, dat de verdachte voorbestraft is en zich niet aangegeven heeft toen hy zag. dat andere personen door zyn daden in verdacht kwamen. Deze verdachte geeft zelf toe, dat zijn positie door toedoen der Duitsche heeren was verbeterd. Als dank gaat hij nu zich op deze wijze misdragen. Spr. vond het geval zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf van twee jaren. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de rechter vonnis. Hy veroordeelde den verdachte tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek der korte preventieve hechte nis. Het is klaarblijkelijk velen Nederlan ders nog niet duidelijk aldus lichtte de rechter het vonnis toe waar de strijd in Sovjet-Rusland om gaat. Men denkt, wanneer Duitschland zou verlie zen, de bolsjewiki aan de grens zouden blijven en Nederland niet zouden betre den. Deze oorlog voert Duitschland voor geheel Europa en wanneer de koningin zich aan de zijde der Sovjets schaart, moet het land de gevolgen dragen. De daad van verdachte verdient dan ook de strengste straf. Dit geval moge een waarschuwing voor al diegenen zijn, die gelooven, demonstra ties en propaganda tegen Duitschland te kunnen bedrijven. Het beroepsgoederenvervoer langs den weg. De N'.V.V.-persdienst schrijft ons De centrale bond van' transportarbeiders aangesloten bij het N.V.V., heeft zich, mede namens de samenwerkende bonden, gewénd tot het waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat met het ver zoek te willen bevorderen, dat het beroeps goederenvervoer met paarden onder de Nederlandsche organisatie voor het be- roepsgoederenverkeer langs den weg (N. O.B.) en onder een vergunningsstelsel wordt gebracht, en dat voor het geheele beroepsgoederenvervoer langs den weg minimum vervoertarieven worden vastge steld. Aanleiding tot dit verzoek was het feit, dat bij onderhandelingen tusschen de N. O.B. en de samenwerkende bonden over de afsluiting van een collectieve arbeidsover eenkomst., moeilijkheden werden onder vonden als gevolg van de onvoldoende wijze, waarop het goederenverkeer langs den weg is geregeld. De werkingssfeer van )3e N.O.B. is beperkt zij kan niet optre den als partij voor het geheele beroeps goederenvervoer langs den weg, omdat dat met paardentractie niet onder de N.O.B. wordt uitgeoefend en niet onder het ver gunningsstelsel is gebracht. Verder wordt de totstandkoming van een C.A.O. belem merd door het ontbreken van bindende mi nimum vervoertarieven. VERDRONKEN. Het 2',2 jarig jongetje van Eyk uit Zut- phen was met zijn vriendjes aan het spelen by het water van de hoofdgracht van de Tademasingel. Toen het kind alleen was achtergebleven is het te water geraakt en verdronken. Na xu-enlang dreggen heeft men het lijkje opgehaald. wanneer hij vertelt van den jongen Wan delaar, die door zijn examen is gekomen en 's avonds door zijn dakvenster kijkt: „Hij vergeet, dat hij staat te kijken; een stoutmoedig visioen bloemt een oogenblik lang voor hem openeen onbewoond strand, zilver en blauw onder nevelig maanlicht, met daarby het ver gebruis van branding op de riffen, geheimzinnig, een tonig en toch klankrijk, als het suizen van een kinkhoorn. De toekomst is er nu, de aardbol ligt voor hem open." Een stoutmoedig visioen. Misschien wel, maar juist daarom: Hollands Glorie. Aan deze rivier gelukte het den wijkenden Sovjet-troepen niet, hun vaartuigen over den stroom te brengen. Zij moesten 2e tijdens hun overhaaste vlucht achterlaten (Atlantic-Holland) Vele gevangenen en een groote oorlogsbuit. In onophoudelijke achtervolging zitten vooral in het Zuiden van het Oostelijke front de DuitschRoe mee nsche troepen de wykende bolsjewisten op de hielen, naar het D.N.B. verneemt. Door dorpen en steden, die de bolsjewiki op hün overijlden terugtocht In brand had den gestoken, leidt de weg der geallieerde troepen. Tallooze gevallen bolsjewiki liggen langs de wegen van dezen opmarsch. Als mijl palen liggen in de mais- en korenvelden of in de kniehooge klaver de kapotgescho ten, uitgebrande wrakken der gepantserde Sovjetstrijdwagens. Ook de geweldige tanks van 52 ton met de kanonnen van 15 c.m. hebben -niet kunnen standhouden tegen den onstuimigen opmarsch der DuitschRoe- meensche troepen. Onafzienbare hoeveelheden uitrustings stukken van allerlei slag hebben de bolsje wisten moeten achterlaten. Een enkel Duitsch regiment heeft bij de achtervol gingsgevechten van de laatste dagen in totaal 180 auto's van ieder type, 78 mo toren, 26 stukken geschut van verschillend kaliber en honderdén geweren en mitrail leurs buitgemaakt. Het aantal bolsjewis tische gesneuvelden en gevangenen is nog niet definitief vastgesteld. In de Zuidelyke Dobroedsja zyn enkele Sovjet-parachutisten gearresteerd die alle de Roemeensche taal machtig waren en Roemeensche lei bij zich hadden. Zy hadden tot taak bepaalde bruggen over den Donau by Cemawoda op te blazen. ROEMEENSCHE VLIEGTUIGEN VALLEN SOVJET-TRANSPORTSCHEPEN AAN. Aan de breede monding van den Dnjestr is, naar het D.N.B. verneemt, een hevig gevecht ontstaan tusschen Roemeensche gevechtsvliegers en bolsjewistische scheeps- eenheden, die door jagers werden geëscor teerd. Onderdeelen van het Sovjet-leger, die van de hoofdmacht afgesneden waren, had den zich na de gevechten in Bessarabië in gescheept op vaartuigen van allerlei slag en afmetingen om havens aan de Noord kust van de Zwarte Zee te bereiken. Nadat deze groepen schepen reeds op den Dnjestr door aanvallen waren gehinderd, wierpen de Roemeensche gevechtsvliegtuigen zich in de felle zon op de vele schepen, die tot barstens toe vol waren met bolsjewisten. Welgemikte treffers brachten verscheiden transportvaartuigen tot zinken. Andere schepen werden zwaar beschadigd en moesten bijdraaien. Zonder eigen verliezen keerde de Roemeensche gevechtsgroep op haar basis terug. DE STRIJD AAN DE OEVERS VAN HET PEIPUS-MEER. De door de Duitsche troepen aan de oevers van het Peipus-meer afgesneden overblijfselen van Sovjet-formaties hebben getracht zich met schepen en allerlei soort booten aan de vernietiging te onttrekken. De Duitsche luchtmacht viel op 23 Juli de op het meer naar het Noorden varende overbelaste vaartuigen aan. Acht schepen werden door bommen tot zinken gebracht. De opvarenden verdronken. Op andere, kleine vaartuigen werden den bolsjewisten met de boordwapens zware verliezen toe gebracht Een Duitsche verkenningsafdeeling drong' op 23 Juli een door bolsjewisten bezet boschgebied binnen in de richting van Le ningrad en veroverde een opleidingsterrein der Sovjets met kazernes, wapens en voer tuigen. Uit verklaringen der gevangenen bleek, dat hier jeugdige communisten van 15 tot 16 jaar uit Leningrad bijeen waren gebracht om ylings voor den dienst aan het front te worden opgeleid. AANTAL GESNEUVELDE SOVJETS ONGEWOON HOOG. De bij Newel ten Noordwesten van Smo lensk in groote ketens ingesloten bolsje wisten werden op 22 en 23 Juli door ge concentreerde aanvallen van de Duitsche troepen in de pan gehakt. Het aantal gesneuvelde Sovjets is door den dwang der politieke commissarissen tot nutteloos ver zet ongewoon hoog. Tot dusver werden ruim 13.000 gevangenen gemaakt. Het aan tal neemt met het uur toe. De onmetelijke buit aan stukken geschut, wapens en uit rustingsstukken van allerlei aard kon nog niet ten volle worden overzien. In de stad Smolensk, welke zich sinds 16 Juli stevig in Duitsche handen bevindt, en welke door de bolsjewisten op tal van plaatsen in brand was gestoken, heerscht thans volkomen orde. De branden werden door nakomende Duitsche formaties ge- bluscht. In alle wijken maakt de oprui- mings- en zuiveringsactie goede vorderin gen. De materiaalverllezen der bolsjewisten zijn zoo groot, dat de volledige oorlogs uitrusting van de af deelingen, die den laatsten tijd nieuw zijn gevormd, steeds moeilijker wordt. DE STRIJD IN DE LUCHT. De Duitsche superioriteit in de lucht in het gebied van het Oostelijke front heeft zich ook op 23 Juli in de getallen weer duidelijk uitgedrukt. In luchtgevechten en door afweer van den bodem verloren de bolsjewisten alleen overdag 82 machines. 29 andere Sovjetvliegtuigen werden in den zelfden tijd op den beganen grond vernield. Tegenover het verlies van 111 bolsjewisti sche vliegtuigen staat een verlies van nog niet een tiende aan Duitsche machines. In den Centralen sector van het front hebben gevechts- en jachtvliegtuigen van een vrij groote formatie van de Duitsche luchtmacht tien pantserwagens, vierhon derd vrachtauto's en andere voertuigen ver- nietigd en acht kanonnen buiten gevecht gesteld. DE TWEEDE AANVAL OP MOSKOU. De Sovjet berichtendienst meldt over den tweeden Duitschen luchtaanval op de militaire doelen in Moskou, dat „een zekere schade" is aangericht. Zoo is volgens een bericht van den Moskouschen berichten dienst naar Nya Dagligt Allehanda meldt, o.a. het huis van het Sovjetleger getroffen en vernield. DE LUCHTAANVAL OP ODESSA. De door den Duitschen luchtaanval op Odessa op 22 Juli ontstane branden hebben zich in de petroleumtanks nog verder uitgebreid. Geweldige rookwolken hingen boven de hoogvlakte en de baai van Odes- sa. Het vuur in de petroleumhaven en in de door bommen getroffen petroleumpomp- inrichtingen vindt steeds nieuw voedsel, zoodat de branden op het oogenblik nog onverminderd voortduren. Door dezen aanval zijn volgens de tot dusver gedane waarnemingen in" totaal 17.000 ton scheepsruimte der Sovjets ver nield of voor langen tyd onbruikbaar ge maakt. SOVJET-DIENSTPLICHT VOOR VROUWEN. Het verhoor van de Sovjet-vrouwen, die de afgeloopen week gevangen genomen zijn en door de bolsjewisten tot dienst in de vrouwenbataljons waren geprest, heeft doen blijken dat voor een groot deel der vrouwe lijke bevolking een rechtstreeksche militaire dienstplicht bestond. Zware straffen ti'offen de vrouwen, die trachtten zich aan dezen dienstplicht te onttrekken. Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten on danks den krachtigen plaatselijken tegenstand en de moeilijke gesteld heid van de wegen volgens de plan nen voortgezet. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen bestookten ook in ien nacht van Woensdag op Don derdag militaire en andere voor de oorlogvoering benoodigde inrichtin gen van de stad Moskou met bom men van allerlei kaliber. Het Brit- sche luchtwapen leed eergisteren overdag by pogingen om de kust van Het Kanaal aan te vallen een van zyn zwaarste nederlagen. Jagers schoten 46, luchtdoelartillerie en pa- trouülebooten elk drie, marineartil lerie twee Eritsche vliegtuigen om laag. Daarmede verloor de vijand oinnen enkele uren tyds 54 vliegtui gen. Bij deze luchtgevechten gingen drie eigen vliegtuigen verloren. In den strijd tegen Groot-Britannië bombardeerde 'het luchtwapen Woensdagnacht havens en militaire inrichtingen aan de West- en Oost kust van Engeland. Britsche ge vechtsvliegtuigen lieten gisternacht op eenige plaatsen van Zuidwest- Duitschland brisant- en brandbom men vallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. De aangelichte schade is onbeteekenend. Engelsche vliegers vallen Nederlandsche visschersschepen aan. Woensdagmiddag is de Katwyker logger K.W. 135, welke ten Noorden van IJmui- den de kustvisscherij beoefende, doorheen bom van een Engelsch vliegtuig mid scheeps getroffen en gezonken. De matxoos Jacob aan de Wiel, gehuwd en vader van drie kinderen, Is daarbij om het leven ge komen. De overige vyf leden der beman ning klemden zich aan het wrakhout vast, waarna zij gered werden door de Sch. 332 en de K.W. 22, die in de nabijheid visch- ten. Onmiddellyk nadat de K.W. 135 ge troffen was, kapten beide schepen het vischtixig en snelden naar de plaats des onheils. De Sch. 332 werd, even voordat de K.W. 135 gebombardeerd werd, door mi trailleur-vuur beschoten, waax-door er aan boord een paxxiek xxitbrak. Nadat beide schepen de vijf overleven den hadden gered, zette men koers naar LJmuiden. De overlevenden vertrokken di rect naar Katwyk. De K.W. 135 behoorde tot de reedery N. Parlevliet te Katwijk. 28 DOODEN IN JAPAN DOOR TAIFOEN Domei meldt uit Tokio. De laatste be richten, welke het ministerie van binnen- landsche zaken ontvangen heeft, melden, dat by de taifoen welke het Noordooste- lyke kustgebied van Japan in den nacht van 22 Juli geteisterd heeft, 28 menschen het leven verloren hebben en 34 vermist worden. Bovendien zyn vele huizen ver woest of beschadigd. BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN. Een Duitsche patrouille heeft op 6 Jixli in de bosschen bij Mitkiskes veertien vermiste Duitsche soldaten gevonden. De bolsjewis ten hadden hen begin Juli op de gemeenste en onmerxscheiy les te wijze mishandeld en vermoord, vervolgens in het moerassige ge bied in stukken gesneden, zonder dat de plaats, waar zy in den grond waren gestopt, was aangegeven. De veertien Duitsche sol daten, wier handen op den rug waren vast gebonden, waren door de bolsjewisten tot onherkenbaar wordens toe verminkt. Naar gebleken is, moeten minstens negen Duit sche soldaten gewond in gevangenschap ge raakt zyn en vervolgens doodgemarteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1