Japan ziet zijn belangen bedreigd. Toegenomen spanning om Indo-China. Tweede Blad - PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 24 Juli 1941 Zeeuwsche problemen van dezen tijd. Uitbreiding en opheffing van gemeenten. Naar grootere eenheden op waterschapsgebied. De waarnemend commissaris der provincie, mr. P. Dieleman, is een zeer bezet man. Werkzaamheden van allerlei aard leggen beslag op hem van den vroegen morgen tot het begin van den nacht. Hij is echter ook iemand van een bijna spreek woordelijk werk-tempo, en dus vindt hij ondanks zijn leeftijd en zijn veel omvattenden werkkring tijd voor zaken, die aanmerkelijk minder druk bezette lieden wel met geen moge lijkheid uit hun dagverdeeling kun nen putten. Dezer daggen hebben, wij met den waarnemend commissaris, zooals reeds zoovele keeren eerder, weer eens rustig kunnen praten over zyn groote liefde Zeeland. In het koele, nieuwe tehuis van het provinciale bestuur heeft mr. Dieleman zyn ge dachten laten gaan over de voor naamste vraagstukken, die voor de toekomst van ons gewest van belang zijn. In nevenstaand artikel treft de lezer de voornaamste bijzonderheden uit het gesprek aan. Omgekantelde en vernielde voertuigen teekenen den weg, waarlangs de Sovjet-troepen terug trekken voor de oprukkende Duitsche legerafdeelingen. Een foto in een der steden van Bessarabiê (Orbii-Holland) Politiek van Tokio blijft zich richten naar het Driemogend- hedenpact. De houding van Japan begint zich scher per af te teekenen. Na de conferenties van de ambassadeurs van Duitschland en Italië met den nieuwen Japanschen minister van buitenlandsche zaken is een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt, dat de buiten landsche politiek van Japan ook in de toe komst geheel naar het Driemogendheden- verdrag zal gericht blijven. Omtrent het huidige beeld van de Ja- pansche politiek schrijft de Berljjnsche correspondent van de N.R.Ct. o.m. Japan zou alle clausules van het drie- mogendheden-pact, zoowel wat hun geest als inhoud aangaat in acht nemen, hetgeen al blijkt uit de omstandigheid dat Japan zijn troepen in Mantsjoekwo en Korea intact laat en daarmede een belangrijk aantal Sovjet troepen in het Verre Oosten vasthoudt Naar Japansche opvatting zal men echter met veel grooter effect de ver plichtingen uit het Driemogendhedenpact nakomen, indien Japan pogingen aanwendt zich uit ztjn door de Angelsaksische mo gendheden gevormde omsingelingspositie te bevrijden. Japan acht zijn belangen in het Zuiden van Indo-China ernstig bedreigd en het ziet de mogelijkheid dat het binnenkort tot tegenmaatregelen zal moeten <nv°rgaan. Indien Japan er in zou slagen Indo-China te bezetten, zou het dit land als een basis voor verdere acties tegen Malakka en Singapore of tegen Birma en daarmede het Engelsche imperium in het hart treffen. Dat de omsingeling van Japan door En geland en Amerika steeds verder voort gang heeft en dat botsingen nauwelijks te vermijden schijnen, bewijst de vele feiten en berichten, alle getuigen van een met den dag toenemende spanning in het Verre Oosten. In Singapore zijn nieuwe versterkingen van manschappen en materieel van het Engelsche luchtwapen aangekomen. De Ja pansche pers heeft Indo-China gemaand zijn anti-Japansche houding op te geven en het tevens gewezen op het aanwezig ztjn van een onvoldoend aantal Indo-Chineesche troepen om een eventueelen Engelschen inval af te weren. De autoriteiten in Indo- China hebben den verkoop van benzine gestaakt. Er zijn besprekingen gevoerd tusschen den gouverneur van Indo-China Decoqx met den Japanschen generaal-ma- joor Soemita. Een ander bericht meldt dat de olie-exporten uit Amerika naar Japan veel vertraging ondervinden en in Japan houdt men bereids rekening met een vol ledig embargo van olie uit de Vereenigde Staten. DE JAPANSCHE SCHEEPVAART KOMT ONDER STAATSCONTROLE Naar S.P.T. uit Tokio meldt wordt in welingelichte kringen te Tokio medege deeld, dat er plannen bestaan om de Ja pansche scheepvaart binnen korten tijd onder staatscontróle te stellen. Op het oogenblik voorziet deze staatscontróle in een algemeene regeling der transporten en een verdeeling der beschikbare tonnage. Door de nieuwe maatregel zal echter ieder schip onder direct toezicht van den staat komen te staan. Er zal een scheepvaart- contrólebureau worden opgericht, dat als een staatsinstelling zal worden beschouwd en dat o.m. zal belast zijn met het char teren van de Japansche tonnage, S.P.T. meldt uit Sjanghai i De vertrektijden der Amerikaans che schepen, die den dienst onderhouden tus schen Sjanghai en de Vereenigde Staten, zullen voortaan niet meer door de in Sjanghai gevestigde bureaux der Ameri- kaansche reederijen worden bekend ge maakt. Deze maatregel wordt gemotiveerd met den huidigen onzekeren politieken toe. stand in het Verre Oosten. Associated Press meldt, dat de Ja pansche ambassade te Washingtong heeft medegedeeld, dat zij een bericht heeft ontvangen, volgens hetwelk To kio en Vichy een overeenkomst zouden hebben gesloten met betrekking tot Fransch Indo-China. Een officieele bevestiging hiervan ls echter nog niet ontvangen. BRITSCHE MAATREGELEN. Het D.N.B. meldt uit Tokio De Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, Popham, heeft naar uit Bangkok wordt gemeld, bevel gegeven alle in het gebied van Malakka varende of liggende Britsche schepen te bewapenen. Vooral de schepen van meer dan 5000 ton moeten volgens het bevel van Popham on middellijk voorzien worden van luchtaf weergeschut en kanonnen van licht kaliber. Frankrijk gedwongen zijn koloniale rijk te beschermen. Maarschalk Pétain heeft te Aix en Pro vence een toespraak gehouden tot de cadet ten van de militaire academie van St. Cyr en Maixent, waarin hjj betoogde, dat Frankrijk gedwongen is zyn koloniën te beschermen en zijn geheele koloniale rijk, waarop begeerige blikken zijn gericht, te verdedigen. Met verwijzing naar het voor beeld der Fr'ansche troepen, die Syrië dapper hebben gehouden tegen een over macht, verklaarde de maarschalk, dat het misschien noodig is Fransche koloniën, waarin het geheele Fransche imperium wordt bedreigd, te verdedigen met dezelfde kracht en energie, die de strijders van Frankrijk in Syrië aan den dag hebben gelegd. DE GRENSWIJZIGINGEN VAN MIDDELBURG EN VAN VLISSINGEN OP KOMST. Foto P.Z.C. Na de gebruikelijke, inleidende oriën- teering legden we mr. Dieleman de vraag voor, welke belangrijke kwesties momen teel in onze provincie aan de orde zyn. Het provinciaal bestuur heeft zich tot taak gesteld twee moeilijke, omvangrijke vraagstukken op te lossen, zei mr. Diele man, n.L het aanta\ gemeenten, dat voor onze provincie veel te groot is, in te krim pen, en het teveel aan kleine, zelfstandige polders en waterschappen te verminderen. Wat de samenvoeging van gemeenten betreft staan sommigen op het standpunt, dat het in dezen tijd geen pas geeft daar toe over te gaan omdat zij meenen, dat men geen gebruik mag maken van de ge wijzigde omstandigheden, die de vroegere, langdurige procedure der grenswijziging aanmerkelijk bekort hebben. Ik ben echter van opvatting, dat men de gewijzigde om standigheden niet alleen mag, maar moet benutten om verbeteringen tot stand te brengen, mits men zich de beperking op legt de omstandigheden niet te misbrui ken. Er zijn in onze provincie verschillende gemeenten, die dringend uitbreiding noo dig hebben, en het zou niet verantwoord zijn deze op te schorten. Hulst bijv. is al veel te lang opgesloten geweest in zijn wallen en het kan onmogelijk nog langer op grenswijziging wachten. Het plan daar toe verkeert reeds in een ver gevorderd stadium, öp welke wijze het grondgebied van deze plaats zal worden vergroot, staat nog niet definitief vast, want cr is dien aangaande eenig verschil van inzicht. Het is mogelijk, dat de uitbreiding van Hulst de gemeenten Koewacht en Clinge zullen doen verdwijnen het is echter ook niet buitengesloten, dat St. Jansteen zal wor den opgeofferd. Persoonlijk zou ik dit laatste op historische en economische gronden minder juist achten. Meer voor de hand ligt het m.i. dat men bij de grens wijziging van Hulst, waarbij gedeelten van Clinge, Koewacht en St. Jansteen zul len zijn betrokken, één groote landelijke gemeente zal laten ontstaan met de nieuwe zeepolders van: Graauw, Hontenisse en Vo gelwaarde, en dat St. Jansteen schadeloos zal worden gesteld met de resteerende ge deelten van Clinge en Vogelwaarde. Een tweede wijziging, die urgent is. be treft Duivendijke en omgeving op Schou wen. Het aantrekkelijkst zou zijn dit vraagstuk in het groot op te lossen en 5 gemeeqten met Brouwershaven tot één ge heel te maken. Deze zaak is intusschen in studie. Moeilijkheden baart ook de kwestie der samenvoeging van gemeenten in den z.g. zak van Zuid-Beveland, die actueel is ge worden doordat in Driewegen een burge meesters-vacature is ontstaan. Ik stel mij voor binnen enkele maanden Ged. Staten een voorstel inzake vermindering van het aantal Zuid-Bevelandsche dwerggemeenten ter goedkeuring aan te bieden. DE STEDEN OP WALCHEREN. Aangaande Middelburg en Vllssingen deelde de waarnemend commissaris o.a. mede, dat beide steden zoo spoedig moge lijk over meer grondgebied moeten kunnen beschikken. De grenswijziging tusschen Middelburg en Koudekerke, waarin eeni- gen tijd geleden partieel werd voorzien, zal weldra haar beslag krijgen. De grens tus schen beide gemeenten wordt dan definitief gewijzigd, zoodat daaraan later, als het aantal dorpen op Walcheren wordt inge krompen, niets meer veranderd zal behoe ven te worden. Door de voorgenomen grenswijziging, die nog dit jaar gereed komt, zal Middelburg's zielenaantal met ongeveer 2000 toenemen. Het laat zich ver staan, dat de hoofdstad de naburige ge meente voor dit verlies aan inwoners, dus aan inkomsten, schadeloos zal moeten stel len. Vermoedelijk zal evenwel met de grenswijziging niet worden gewacht totdat de ingewikkelde schaderegeling tot stand zal zijn gekomen. Behalve aan Middelburg zal Koude kerke naar het zich laat aanzien weldra grond moeten afstaan aan Vlissingen, want door uitbreiding van het vliegveld en door het bouwverbod op de onmiddellijke omge ving van dit terrein beschikt de Zeeuw sche? industriestad over geen ruimte voor woningbouw. En aangezien de N.V. Maat schappij „De Scheld»" met het oog op de werkverruiming in den scheepsbouw na den oorlog, en in verband met de traditio- neele moeilijkheid arbeiders van elders in Vlissingen te huisvesten, van plan is zeer binnen kort een groot aantal arbeiderswo ningen te bouwen, kan ook de uitbreiding van Vlissingen geen uitstel verdragen. Zij Wacht eigenlijk nog slechts op indiening en goedkeuring van het streekplan Walche ren. Als Middelburg en Vlissingen ten koste van Koudekerke zijn gegroeid, staan we voor de vraag op welke wfjze we Kou dekerke aan levenskracht kunnen helpen. Is samenvoeging met Biggekerke, Zoute- lande, Meliskerke, Aagtekerke mogelijk? Het antwoord op deze vraag houdt nauw verband met bovengenoemd streekplan, waarvan eveneens de uitbreiding van Mid delburg in de richting Veere en St. Lau rens afhankelijk is. POLDERS EN WATER SCHAPPEN. Het tweede groote Zeeuwsche probleem, zij minder moeizaam, maar niet minder bewerkelijk dan het voorgaande, ging mr. Dieleman voort, is dat van 'de samenvoe ging van polders en waterschappen. Na de vereeniging van 76 poldertjes en wa terschappen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren in het waterschap „Het Vrije van Sluis", is een vaste provinciale commissie, waarvan ik het voorzitterschap bekleed, ingesteld, die tot taak heeft deze voor ons gewest zoo uitermate belangrijke zaak te bezien en voor te bereiden. Toen de Provinciale Staten door hun medewerking aan de tot standkoming van „Het Vrije van Sluis" het bewijs hadden geleverd in principe de vorming van groo tere eenheden op wetenschapsgebied voor te staan, is de commissie onmiddellijk aan den arbeid getogen. Begonnen is Noord- Beveland onder de loupe te nemen, en ook reeds wordt gewerkt aan Schouwen, waar nagegaan wordt of de polders, die op het waterschap Schouwen sueeren, al dan niet bij dit waterschap dienen te worden gevoegd. Voorts ligt het in de bedoeling zoodra het bestuur van „Het Vrije van Sluis" zal zijn gevormd, in over leg met dit bestuur een plan uit te wer ken om de calamiteuze en de interna tionale polders in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen bij dit waterschap onder te brengen. We verwachten in de zomerzit- ting van de Provinciale Staten in 1942 deze zaak ter goedkeuring voor te kun nen dragen. Dan vragen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen tal van kleine polders drin gend om samenvoeging. Onmiddellijk is aan de orde de kwestie van uitwatering van de verschillende polders in die streek, die niet behooren tot het Hulster- en Axeler Ambacht. De geul van Plaat naar Speelmansplaat is n.l. niet deugdelijk meer voor suatie. Dit kan aanleiding zijn om tal van kleine polders met het Hulster- en Axeler Ambacht te vereenigen tot een groot waterschap. Op den duur moet het daarheen, dat de honderden kleine pol ders en waterschappen, die Zeeuwsch- Vlaanderen voor het tot standkomen van „Het Vrije van Sluis" rijk was, worden opgelost in drie groote waterschappen. Ook in Zuid-Beveland wordt de samen voeging van polders urgent, nu de kosten van onderhoud van den Karelpolder en van den Zandkreekdjjk belangrijk zijn ge stegen. Mr. Dieleman deelde nog mede, dat de vaste provinciale commissie in elke streek waar zij de samenvoeging van polders bestudeert en voorbereidt, wordt uitge breid met enkele plaatselijke deskundigen op poldergebied. Op onze vraag hoe lang het zal duren voordat het poldervraagstuk in Zeeland geheel zat zyn opgelost, antwoordde hij: Naar schatting ongeveer tien iaar. Dat lykt lang, maar als men in aanmerking neemt hoeveel finantieele konsekwenties elke samenvoeging oplevert, is het dat niet. Wij streven er naar bij elke samen voeging zooveel mogelijk iedereen het zijne te geven, de lusten en lasten zoo goed als we kunnen te verdeelen, kortom de onbillijkheden, die nu eenmaal bij reorga nisatie nooit geheel te vermijden zijn, zoo gering mogelijk te maken. We vroegen den waarnemend commissa ris vervolgens of Zeeland in de naaste toekomst geen andere groote problemen tot een oplossing zal .dienen te brengen. Hij antwoordde, dat achter de twee genoemde groote kwesties nog vele van geringeren omvang staan. Eén daarvan is de voortzetting van de provinciale we- genpolitiek. Zoo zal b.v. het Oostelijk deel van het land van Hulst door aanleg en verbetering van wegen meer dan tot nu toe geschiedde, ontsloten moeten wor den. Deze ontsluiting wordt doorgezet, ook al is er dikwijls moeilijk aan mate rialen te komen, omdat zij eerlang van groote beteekenis wordt voor de indijking van het land van Saeftinge. Door droog legging van dit gebied zullen aan Zeeland enkele duizenden hectaren vruchtbaren grond worden toegevoegd. Voor de bevor dering van den landbouw zal verder in alle deelen van het gewest de noodige aandacht worden besteed aan de ver betering van de quartenaire wegen. Oost-Karelië scheidt zich van de Sovjet-Unie af. Het officieele Finsche Nieuwsbureau maakt bekend, dat 20 Juli in het dorp Wuokkiniemi, in Oost-Karelië, een bijeen komst, waar vrijwel de heele bevolking aan deelnam, heeft plaats gehad. Besloten werd Oost-Karelië van Sovjet-Rusland te scheiden, te weten de provincies Viena en Aunus, en deze gebieden bij Finland te voegen. Generaal-majoor Siilasvuo, die in dit gebied het bevel over de Finsche troe pen voert, woonde de bijeenkomst bij. De- aansluiting zal door de Karelische vrij heidsbeweging worden uitgevoerd. Na IJsland Liberia Uit Washington meldt het D.N.B. De bekende publicisten Pearson en Allen dee len in de Times Herald mede, dat de mo gelijkheid bestaat Liberia tot een tweede IJsland te maken. Liberia ligt in de Nabij heid van Fransch West Afrika. Het werkt met Amerikaansch geld en staat onder Amerikaansche controle ten aanzien van de douane-inkomsten. De vrije staat der zwar ten kan derhalve goed gebruikt worden als steunpunt voor de Amerikaansche vloot. Amerikaansche leening aan Engeland. Reuter meldt, dat tusschen Engeland en de Ver. Staten een overeenkomst onder teekend is, volgens welke Amerika aan Groot Brittannië 425 millioen dollar tegen drie procent zal leenen. De leening wordt verstrekt door de reconstruction Finance Corporation, teneinde Groot Brittannië te voorzien van deviezen ter betaling van de oorlogsleveranties, welke waren overeen gekomen vóór het in werking treden van de leen- en pachtwet. Als onderpand worden investeeringen en courante effec ten verstrekt. Chineesche communistische iroepenafdeelingen verslagen. Uit Sjanghai meldt het D.N.B. Tenge volge van succesvolle actie met het doel het resteerende deel van de communisti sche strijdmacht in het Noordelijk deel van de «provincie Kiangsja te vernietigen, is op 20 Juli het belangrijkste steunpunt der communistische troepen Yensjien ver overd. Blykens een mededeeüng van den woordvoerder van het Japansche leger is het hoofdkwartier der communisten ge vlucht Gedurende de jongste operaties te gen deze troepenafdeelingen zijn 6500 com munisten gesneuveld en meer dan 40.000 man gevangen genomen. OPROEP. NEDERLANDERS AANTREDEN! Alarmsignalen schetteren, trommels rof felen, commando's weerklinken! Nederlan ders aantreden, want dit geldt u. Europa wordt bedreigd, christendom, beschaving en cultuur zijn in gevaar! Het bolsjewis tische monster heeft het masker afgerukt Stalin de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reeds slachtten zijn duivel- sche satellieten duizenden af. In het Oos ten branden steden en dorpen. De hel is losgebroken en alle krachten moeten wor den ingespannen teneinde de gevaren te keeren en het Sovjet-monster te vernieti gen. Daarom schetteren ook hier de signa len, roffelen de trommels en klinken de commando's. Daarom wordt ook van u verwacht, dat u deze zult hooren, er naar zult handelen, dusuw plicht doen en aantreden in onze gelederen. Het Vrijwil ligerslegioen Nèderland maakt zich op. Binnen enkele dagen zal het ten strijde trekken. Dan zullen zij marcheeren, onze dapperen, dan zullen de vaandels wap peren boven colonnes, samengesteld uit vastberaden kerels van ons bloed. Neder landers zullen het zijn, die samen met de heldhaftige strijders uit alle landen van Europa de zege zullen bevechten. „Nederlanders aan het Oostfront in den aanval!" zoo zullen de couranten in het vaderland getuigen van hun daden en gÖgij zoudt daar niet by zijn? Alarmsignalen schetteren, trommels rof felen! Nederlanders hoort ge ze niet? Toont w-at gij waard zyt. Volgt het voor beeld van de duizenden, die weten wat hun plicht is en Meldt u aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. Nederlandsche arbeiders in Frankrijk en Duitschland. Blijkens een mededeeüng in „De Arbeids markt" zyn sedert 20 Juni 1940 door tus- schenkomst van de openbare arbeidsbemid deling in Duitschland geplaatst 140.090 Nederlandsche arbeiders, van wie 48.719 grensarbeiders en 91.871 niet-grensarbei- ders. Om verschillende redenen keerden tot en met 31 Mei 1.1. bjjna 23,000 arbeiders uit Duitschland terug. Sedert 28 December 1940 werden in Frankrijk totaal 20.773 Nederlandsche arbeiders geplaatst. ZORG VOOR HET LOODSWEZEN ENZ. Naar departement van waterstaat. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van waterstaat en het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie, gepubliceerd in de staats- courant van gisteravond, wordt de zorg voor het loodswezen, de betonning, de be- bakening, de verlichting en den storm- waarschuwingsdienst, voor zoover deze zorg niet reeds berust by het departement van waterstaat, en de vredeskustwacht, overgebracht van het departement van de fensie naar het departement van water staat. Deze beschikking wordt geacht van kracht te zijn geworden op 22 Juni 1940. GEEN OMZETBELASTING VAN KELLNERSFOOIEN. In verband met het feit dat er inspec teurs van de omzetbelasting waren, die de fooien der kellners beschouwden als „In komsten wegens bewezen diensten", met het gevolg, dat zij hiervan omzetbelasting verlangden van de kellners, heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen R.K. bond van hotel-, café- en restaurant ge- empl. Sint Antonius zich tot het departe ment van financiën gewend. Naar aanlei ding hiervan is van de zijde van dit depar tement een circulaire gericht tot de des betreffende ambtenaren van de invoerrech ten en accijnzen, waarin wordt medege deeld, dat kellners, ook al ontvangen zy geen vaste vergoeding, doch uitsluitend fooien, niet geacht kunnen worden zelfstan dig een beroep uit te oefenen in den zin van het besluit op de omzetbelasting 1940 en derhalve niet als ondernemer kunnen worden aangemerkt KL0ETINGE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent i M. SOLE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5