STADSNIEUWS Middelburg. Rechtszaken STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Goès. Besluiten, Benoemingen enz. Burgerlijke Stand KUNST MUZIEK OP HET MOLENWATER. Middelburg beschikt de laatste jaren over vijf muziekgezelschappen en zooals bekend, geven deze allen dit jaar uitvoe ringen op het Molenwater. Morgen zal de Benjamin der korpsen, al is deze ook weer de prilste jeugd gepasseerd, zich la ten hooren: de .K. Muziekvereeniging „St. Caecilia", die onder leiding van den heer J. Kraak een afwisselend programma ten gehoore zal brengen. HET OPRUEVHNGSWERK. De opruimingsdienst is thans begonnen met het sloopen van kelders en fundee ringen om de mogelijkheid van het maken van nieuwe voor de te bouwen nieuwe pan den te vergemakkelijken. Intusschen neemt het werk van dezen dienst in het algemeen weer af en naar het zich laat aanzien zal het aantal er bij te- werkgestelden in Augustus weder met een 100-tal worden verminderd. GEEN KALVERMARKT, DOCH VARKEN SMARKT. In het artikel over de straatnamen in herbouwd Middelburg, in ons no. van gis teren, staat, dat de Gravenstraat zich voortaan ook uitstrekt van Kalvermarkt tot Markt. Dit is een fout in het memorandum. Men zal begrepen hebben dat bedoeld werd Varkensmarkt. JUBILEUM BIJ DE NED. SPOORWEGEN Heden was het 25 jaar geleden dat de heer J. A. Zwaard, rangeerder brj de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Op 't stations bureau werd de jubilaris en zijn echtge- noote door Jen stationschef en het per soneel gefeliciteerd. Nameös de directie bood de stationschef den jubilaris een geschenk onder couvert aan en namens het personeel een fraaie leeslamp. Tevens stelde de stationschef namens de directie den jubilaris een be vordering in functie in het vooruitzicht. De heer Zwaard sprak hierop een dank woord. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water was heden 70 gr. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 uur nm. tot 8 uur nm.: sleuteltje; kindermutsje; paar kinder sokjes; kinderhandtaschje; koperen sleutel van. een melkbus; sleutelring met ketting en 2 kleine sleuteltjes; sjaal. Bij vinders: identiteitsbewijs ten name van G. te K., J. J. Adam, Tuurpakhuizen- straat 13; vulpotlood, C. Hamelink, Lelie straat 22; gebruikt tapijt, G. Koppejan, Oude straat A 190 Veere; damespolshor loge, Raats, Noordsingel 92; zwart zeil doeken zakje, de Witte, Segeerssingel 130; werkmansjas, J. Joosse, Hoogstraat 5; por- temonnaie met inhoud, J. W. Becks, Ro zenstraat 19; ring met steentje, A. de Vis ser, Winterstraat 13; N.S.B.-insigne, A. Joziasse, Hoogstraat 29; paar i'egenprjpen, D. Willeboordse, Noordweg 131; witte strandschoen, A. Bos, Rozenstraat 45; por temonnaie met inhoud, M. Gideonse, Noord- weg 61; duimstok en vulpenhouder, W. Koole, Seisweg 151; zilverbon, W. Imanse, Korte Delft 15; huissleutel, W. van Waege- ningh. Houtkade 56; hemdje, borstrok, paar kousen, rood jasje, gemeente Zwem school, Havendrjk; zilveren dasspeld, A. C. van Dalen, Veerscheweg 1; heerenporte- monnaie met inhoud, A. de Leeuw, Oud Arnemuidsch voetpad 72; kindermutsje, H. Best, Beenhouwerssingel 81; sluetel, K. Sinke, Bellinkstraat 47; paar gymnastiek schoenen, Wim Petjet, Bagijnhof 28; hee renpantalon, J. Back, Lange Geere 17; portemonnaie met inhoud, mej. Andriessen, Turf kaai 5. N.B. Indien bg één der vinders voor werpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie alhier. RECHTBANK MIDDELBURG. Beëedlgd. Ter openbare terechtzitting' zgn beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Kortgene: de heer Th. Wolse, wonende te Kortgene en de heer Fr. Klaas- sen, wonende te Kats. Als hulp-officier van justitie is be- eedigd de heer C. Verhage, wachtmeester der marechaussee, te Kamperland. DE DOODSLAG TE TUBBERGEN. 15 jaar geëischt. Tegen den 32-jarigen metselaar B. G. L. te Harbrinkbroek, gemeente Tubbergen, werd Dinsdag door den officier van justi tie bg de Almelosche rechtbank 15 jaar gevangenisstraf geëischt, omdat hrj op Hemelvaartsdag, 22 Mei j.l., 's avonds B. Weerink opzettelijk en met voorbedachte rade van het leven zou hebben beroofd. Tusschen de families L. en W. was in het begin van Mei een veete ontstaan en wan neer leden van deze families elkaar ont moetten, ontstonden er vaak handtaste lijkheden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat op den avond van Hemelvaartsdag onmiddel lijk nadat L. en W. elkaar ontmoet hadden er een vechtpartij ontstond. Hierbij kreeg W. met een aan twee kanten snijdend dolkmes een groot aantal steken, waarvan enkele de longen raakten, zoodat W. kor ten tg'd later overleed. De officier van justitie achtte den ten laste gelegden moord niet bewezen, daar verdachte niet met voorbedachten rade heeft gehandeld. Hij oordeelde doodslag wel bewezen en vorderde daarvoor een gevan genisstraf voor den tg'd van 15 jaar. De verdediger, mr. Vrind, uit Almelo, kwam na een uitvoerig pleidooi, waarin hij een beroep deed op noodweer, tot dé con clusie, dat verd. zal moeten worden vrijge sproken. DE ZEEVAARTSCHOOL NAAR NIJMEGEN. Naar wij vernemen zal behoudens schrif telijke goedkeuring de Zeevaartschool tijde lijk worden ondergebracht in het gebouw van de St. Joseph gezellenvereeniging te Nijmegen. INBRAAK IN DEN UNIE-WINKEL. In den afgeloopen nacht hebben onbe voegden zich toegang weten te verschaffen tot den Unie-winkel in de Walstraat alhier. Een gedeelte van de administratie t.w. o.m. de ledenlijst wordt vermist. Aan het aanwezige geld is niet geraakt. Door de politie werd hedenmorgen ter plaatse een nauwkeurig onderzoek ge houden. HOOGWATER. Morgen is het alhier te 3.35 en 15.59 uur hoogwater. Te Domburg is het 23 minuten vroeger hoog water. LOOP DER BEVOLKING. De loop der bevolking was in de eerste helft van Juli: Ingekomen H. A. Hulstman, scheepswerktuigk. n. H. v. Burghstraat 2, van Driebergen; mej. A. C. Berting, zonder, Koudekerksche weg 80 boven, van Meliskerke; J. Visser, ge meente-ambt., V. Quakkelaarstraat 19, van Middelbui'g; L. F. Hendrix, hotelemployé, Boul. Evertsen 34, van Hilversum; A. de Bakker, werktuigk., Singelweg 104 boven, van Middelburg; G. Stam, scheepsbouwer, Paardenstraat 17, van Zoutelande; A. Eni- merzaal, timmerman, Irislaan 26, van Kloetinge; J. van Noppen, monteur, A. Dekenstraat 169, van Axel; W. Corstanje, zonder, Koudekerksche weg 115, van Mid delburg; C. Gillisen, klerk, Noordstraat 52, van Halsteren; De GrootJoziasse, zonder, Singelweg 182ben., van Haarlem; P. F. van Overbeeke, kwartiermeester K.M., Koudek. weg 80, van Domburg; J. Kramer, zonder, C. Buskenstraat 6ben., van Goes; J. de Vries, marechaussee, Hel- lebardierstraat 13, van Bergen op Zoom; H. L. de Zwaan, werktuigk., Dr. Otte- straat 6, van Eindhoven; J. de'Roo, elec- triciën, Lammenstraat 11, van. Middel burg; D. Everaard, slijper, Boterbloem- laan 15, van Middelburg; A. B. Dietzel, vliegtuigmonteur, v. Dishoekstraat 47b, van Rotterdam; R. van Dijk, lichtwachter N.L., v. Dishoekstraat ölbov., van Grijps- kerke; P. J. Gillissen, boekhouder, C. Bus kenstraat 8j van Goes; Wed. G. C. v. Gil- lissen-Feg, zonder, Koudek. weg O. 90, van Goes; D. P. Harmsen, bode, C. Bus- kenstr. 14ben., van Rotterdam; A. M. Koolwijk, zonder, Walstraat 44bov., van Goes; Wed. H. F. W. Seijbel-Kemeling, zonder, Tulpenlaan 7, van 's-Gravenhage; H. F. A. Teunissen, bankwerker, A. De kenstraat 167bov., van Sas van Gent; L. J. Verberkmoes, monteur, KI. Kerkstraat 2, van Zaamslag; M. J. Arntzen, vliegtuig- technicus, Badhuisstraat 95, van Amers foort; P. Vermeulen, werktuigk. teeke naar, Scheldestraat 78, van Goes; C. Lis- seveld, smidsknecht, Begonialaan 3, van Poortvliet; C. Engels, fabrieks arbeider, Geraniumlaan 8, van Biervliet; M. de Jong, fabrieksarbeider, Anjelierenlaan 18, van 's H. ArendskerkeJ. Sorgedrager, va rensgezel, C. Buskenstraat 33, van Mid delburg; M. v. Belzen, sjouwerman, West straat 2, van Arnemuiden; A. Hoogendonk, marechaussee, Hellebardierstx-aat 13, van Bergen op Zoom; A. Meersschaert-Bau- wens, zonder, Lampsinsstraat 17, van Ter- neuzen; D. Kootstra, opperman, Noord straat 50, van Middelburg; A. Minderhoud, wachtgelder K.M., Gx-oenewoud 66, van Den Helder; J. A. Hoegmans- v. Boven, zonder, Hendx-ikstraat 10, van Goes; P. Sohier, zonder, Kasteelstraat 15, van Wa peningen; M. F. van Breda-Sohier, zonder, Singelweg 110, van Wageningen; J. D. Klaassen, mach.-bankwerker, Nieuwstraat 31 van Terneuzen; mej. H. M. de Wolff, zonder, Badhuisstraat 52, van Oostburg; R. A. van Wilsem, commies Dir. Bel. enz., Hendrikstraat 7, van 's-Gravenhage; H. G. Hagen, techn. ambt. „Schelde", Boul. Ban- kert 44, van Renkum. Vertrokken A. W. Groen, timmerman, Oude Markt 22, naar O. en W. Souburg; A. Beere- poot, komlbies Dir. Bel., C. Buskenstraat 18, naar Oss; F. L. Brasser, zonder, v. d. Swalmenstraat 20, naar Hoedekenskerke; H. J. Withagen, metaaldraaier, Clijverstr. 6, naar Goes; C. P. H. van Biemen, kap persbediende, Glacisstraat 97, naar Goes; W. F. de Ridder, kok, Koestraat 69, naar Middelburg; Klaas de Boer, zeeloods, Zeil- markt 16, naar Amsterdam; In den Bosch, bakkersknecht, Glacisstraat 127, naar Zie- rikzee; A. Jansen, bankwerker, Tulpenlaan 9, naar Beert aC. L. Daale, havenarbei der, De Ruyterstraat 7, naar Dordrecht; M. Meulmeester, verpleegster, Koudek. weg O. 78, naar Middelburg; M. Damen, geb. Meex-man, zonder, A. Dekenstraat 107, naar Amsterdam; J. J. Burgers, boek houder, Walstraat 47, naar Nieuwer Am- stel; K. Faase, scheepswerktuigk., Anje- lierexxlaan 81, naar O. en W. Souburg; H. A. Ots, restaurateur, Emmestraat 10, naar Middelburg; A. C. P. van Zinnen, kantoorbed., Badhuisstraat 22, naar Breda; J. S. van Biemen, zonder, Glacisstraat 97, naar Goes; E. C. V. de Rijcke, dienstbode. Calleixfelsstraat 2, naar Westdorpe; A. du Bois, schilder, Boul. Evertsen 34, naar' Biggekerke; A. J. Radder, modelmaker, Drjkstraat 143 naar Amsterdam; J. Brou wer, slagersknecht, Bellamypark 16, naar Veere; H. Bloem, zonder, P. Krugerstraat 74, naar St. Laurens. GEVONDEN VOORWERPEN. De commissaris van politie alhier maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een jaeger borstrokje; contactsleutel, vermoedelijk van ï'ijwlelslot; distributiebonboekje; bril met hoornen montuur; en dat inlichtingen zijn te be komen omtrent: portemonnaie met knip sluiting met eenig geld bij J. Zuidweg, Boul. Evertsen 4; 2 textielkaai'ten bij fir- ma Delvoye, Groenenwoud 44ring van turnringenstel bij W. D. de Regt, v. d. CHR. BOND VAN ARBEIDERS IN DE VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN- BEDRIJVEN. Een nieuwe af deeling. Hier ter plaatse is met aanvankelijk 16 leden een afdeeling opgericht van den Ned. Cexxtx'. Bond van Chr. Arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmidde len, welks ledental inmiddels tot 24 is ge stegen. Als voorzitter treedt op de heer L. Ltevense, als secretaxis de heer C. Boo ne en als penningmeester de heer C. Mil- hous, allen te Goes, terwijl verder in het bestuur zitting hebben genomen de heeren J. Mol te Goes, A. j. Blaauwkamer te Kruinixxgen en A. H. de Smidt te Krabben- dijke. CONCERT „EXCELSIOR". Het tamboer- en pijperskorps „Excel sior", dirigent de heer Gommert de Kok, gaf gisteravond zijn eerste concei't op de Groote Markt. De belangstelling voor dit conceit was bijzonder groot en het korps verdiende die belangstelling ook tenvolle. Er was een aantrekkelijk gevarieerd pro gramma samengesteld, waarbij pijpers, tamboers en trompetten,' volle gelegenheid kregen hun kunnen te toonen en blijk ga ven hun taak goed meester te zijn. Ook het samenspel was gaaf, mooi van toon, en met ernst verzorgd. Een woord van hulde past ook voor „Jong Excelsior", dat eveneens een paar nummertjes ten beste gaf en die vlot en keurig afwerkten. Wij twijfelen er niet aan of de tallooze toehoorders zullen meer van deze verras singen op de muziektent op prijs stellen. HOOG WATER AAN T SAS. Voor heden zijn de zwemuren aan 't Goesche Sas van 3.00 tot 7.00 uur. Voor morgen. Vrijdag, is de zwem tijd van 3.45 tot 7.45 uur. TENTOONSTELLING VAN DE OPENBARE FRÖBELSCHOOL. In de openbare Fröbelschool aan de Beestenmarkt, hoofd mej. K. J. Dekker, was gisteren een tentoonstelling georgani seerd van het werk der leerlingen. De leei'lingen zijn thans verdeeld over drie klassen, n.l. van drie tot vier, van vier tot vgf en van vijf tot zes jaar. In elk der klassen kon men het werk der be treffende leerlingen bezichtigen en zich zoodoende op de hoogte stellen van hun vorderingen. Deze tentoonstelling trok veel belang stelling en zg was ongetwijfeld voor de vele bezoekstci-s een verrassing. Onwille keurig neemt xnen aan, dat de kleuters op deze school vrijwel uitsluitend bezig gehouden worden met kinderspelletjes, in de school of dexf tuin, met wandelingen, het leeren en zingen van eenvoudige liedjes, en al dergelijke dingen, die men voor deze kleuters nu eenmaal het meest geëigend acht. Deze tentoonstelling toont echter aan, dat de kleinen ér niet alleen aangenaam bezig worden gehouden, maar dat ze er heel wat nuttige lesjes opdoen, die bij velen ongetwijfeld eigenschappen aan- kweeken van welke ze op lateren leeftijd profiteeren, ook bij hun overgang naar de lagere school. Ze leeren er hun oogen, han den en verstand gebruiken, er wordt hen ^jn voor lijn en kleur bijgebracht, en ze leeren er ook reeds de vreugde van ge slaagden arbeid kennen. Want, buiten wat we reeds noemden, spel, zang, wandelen, vei'vaardigen ze er ook allex-lei dingen, die nog we' niet tot de „kunstnijverheid" be- hooren, maar toch een eerste stap in die lichting zijn. Het eenvoudige „matjesvlech- ten" van vroegei is uitgebreid tot het vlechten van allerlei andere aardige din gen, lijstjes, klokken, een molen, enz.; er is keurig plakwerk met kleine kleurige snippers papier, waarmede kerken, huizen, dieren, vlakversieringen samengesteld wor den; er worden leuke omslagen voor boek jes vervaardigd en werkelijk smaakvolle lucifershangers, enz. enz. In de verschillende klassen kan men constateeren hoe dit werk telkens iets moeilijker en daarmede ook mooier wordt en tevens, dat de kleinen hun lessen ter- harte nemen en er hun voordeel mee doen. Wij vei'namen, dat de kleuters die daar bij veel vrijheid in hun keuze hebben, dit fröbel-werk graag doen, en de resultaten getuigen daar ook van. GOED GAS-NIEUWS. Naar wij vernemen heeft de Goesche gasfabriek ook voor de buitengemeenten de gasprgs met cent per m3 verlaagd. Deze regeling gaat reeds morgen in. Geslaagd. Aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom zijn bevorderd van de 4e naar de 5e klasse, de heeren J. A. Nieuwenhuize en J. Kake- beeke te Krabbendijke. DE ZEEPKAARaEN P EN Q. De destijds in de dagbladen geplaatste opsomming van de verschillende distributie bonboekjes en -kaarten, welke thans in omloop zijn, heeft bij enkelen de meening doen ontstaan, dat de bonnen van de zeep- kaarten P en Q thans reeds gebruikt konden worden. Ditis echter niet het ge val. Met ingang van de volgende distri butieperiode voor zeep, d.i. dus 3 Augus tus a.s., zal bekend gemaakt worden, welke bonnen van deze zeepkaarten geldig zijn. Spieghelstraat 21; grijze damesregenman tel bij H. Vaartjes, Clijverstraat 16; zil veren kettinkje en blauwe autostep met luchtbanden bg L. Helmich, Irislaan 22; linker heerenhandschoen bg De Pagter, v. d. Mandex-estraat 32; paar sportkousen en een zwempak bij Boucherie, Noord straat 53; meisjesbadcostuum en hand doek bij mej. Hofman, Boschjeslaan 48; gx-gze bal bij Egeraat, Hyacintenlaan 34; zilveren broche bij J. Mulder, Violenlaan 2; paar blauwe dameshandschoenen bij Directeur Postkantoor; portemonnaie met eenig geld bg J. Wielemaker, Dishoeck- sche straat D 201 Koudekerke; blauwe jongensjas bij H. Siegers, Groote Markt 18; stropdas bij Geervliet, Gla.cissti*aat 49; lakens, sloopen enz. bij J. Schrier, Leliën- laan 13; wit metalen schakelarmband bij Rondel, v. Hoorn v. Burchtstraat 31; vul penhouder in étui bij S. Oi'eel, Molen straat 14. Geslaagd voor het examen nijverheids onderwijs akte N XVI S. W. Kelder te Vlissingen. De heer C. A. Hol te Axel, werkzaam bij de Inspectie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Terneuzen, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen adjunct-commies. Te 's-Gravenhage slaagde voor het staats examen muziek voor koorzang (kinder koorzang) mej. T. van de Garde, solozan geres te Amsterdam, vroeger woonachtig te Middelburg. Tot secretaresse der Coöp. Kunstmestver- eeniging te Ovezande werd benoemd mej. Apol. van den Dries. Deze functie werd vroeger waargenomen door haar vader wij len Daniel van den Dries. Met ingang van 1 October 1941 is tot ontvanger der directe belastingen en re gistratie te Oostburg benoemd de heer G. A. Kieft, suraumerair der directe belas tingen, registratie en domeinen ter inspec tie der directe belastingen te Hengelo. Met ingang van 1 Augustus 1941 is be noemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen ter inspectie der directe be lastingen te 's-Gravenhage, mr. H. van Breen. Aan de Middelbare Landbouwschool te Gi-oningen werd bevorderd tot klasse Ia, L. A. M. Elenbaas, te 's-Heer Arendskerke. VLISSINGEN. Geboren: Elisabeth, d. v. J. J. Buurman en van C. van den Berg. Ondertrouw: W. N. de Jonge, 25 jr. en -P. Overgaauw, 23 jr.; J. B. H. C. G. Smulders, 26 jr. en J. Sohier, 20 jr. Gehuwd: L. R. G. de Buck, 19 jr. en J. de Nooijei-, oud 18 jr. Overleden: J. den Hartog, 67 jr. weduw naar van G. Bralcel; C. Sanderse, 72 jr., echtgenoot van J. E. Willemse; J. F. Ge- leijn, 4 jr., zoon van J. F. Geleijn, en M. A., Roelse. OOST- EN WEST-SOUBURG. Van 16—22 Juli 1941. Geboren: Pieter, zoon van P. Beenhack- ker en T. Joziasse. Cornelia Johanna Ma ria, dochter van J. H. A. Buijs en M. de Jong. Overleden: Johannis den Hartog, 67 j„ weduwn. van G. van Brakel, HOOFDPLAAT. Geboren: Mai-ia L., d. v. R. Groosr manZeegers; Helena Chr., d. v. L. DeesRoelse; Amelia M., d. v. C. van Vorende Vilder; Antonetta S., d. v. C. Soulemansde Pauw. GetrouwdTheophiel Alex Bogaert, 21 j. en Irma Louisa de Smit, 21 j. Overleden: Johannes Provoost, 5 jaar. UITSLAG MUZIEKPRLJSVRAAG VAN DE KRONIEK VAN KUNST EN CULTUUR. De jury van bovengenoemde muziek- pi-rjsvraag bestaande uit Eduax-d Flipse, Henk Badlngs en Piet Ketting heeft dezer dagen uitspraak gedaan inzake het toekennen van prijzen. De meerderheid der jury is van oordeel, dat een eerste prgs niet kan worden toegekend. De moti veering hiex-voor berust op de afwezig heid van voldoenden muzik'alen inhoud en op de wel zeer rudimentaire techniek der ingezonden composities. Een eenigermate voor de Nederlandsche compositiekunst i-epresentatief werk werd bij de Neder landsche inzendingen niet aangetroffen. Ter aanmoediging nam de jury bij meerderheid het volgende besluit: voor een tweeden prgs komen in aanmerking, in volgorde van appreciatie, de sonatine voor fluit, hobo en piano, onder het motto „Sonata di Camera" (gecomponeex-d door Ax-y Vex-haar) en het strijkkwartet .onder het motto „Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is" (gecomponeerd door J. H. Fel- dérhof). De jury wijst er op, dat de gegaran deerde uitvoei-ingen der bekroonde werken uitsluitend gelden bi) het toekennen van een eersten prijs. Niettemin zal de jury trachten bovengenoemde composities in het publiek te laten uitvoeren. NEDERLAND SCHE ORGANISTENVEREENIGING. Te Utrecht is de ledenraadsvergadering der Ned. Organistenvereeniging gehouden. Op deze vergadering, waar-voor groote be langstelling bestond, werden verschillende belangrijke besluiten genomen. Het be stuur werd in zijn geheel herkozen. Beslo ten werd de bibliotheek der vereeniging te verrijken met een groot, aantal werken op het gebied van muziektheorie, compositie, muziekgeschiedenis, orgelbouw en orgel geschiedenis en met oude en moderne or- gelcomposities. De nieuwe catalogus, die door de vereeniging zal worden uitgegeven, zal den leden in de gelegenheid stellen van de bibliotheek een rationeeler gebruik te maken dan tot nu toe mogelijk was. Tevens werd besloten in de toekomst nog grooter aandacht te schenken aan de ide- eele belangen der vereeniging. Zoo ligt het in de bedoeling door het organiseer-en van orgelconcerten en lezingen de belangstel ling voor de orgelkunst In breeder kringen te stimuleeren. Na afloop der vergaderingen begaven de leden zich naar de Jacobikerk, waar de organist der kerk, de heer Van der Hoe ven, op zijn mooie orgel Bach's praeludium en fuga in c ten gehoore bracht. De orga nist der Domkerk,de heer Stoffel van Viegen, speelde vervolgens Bach's toccata in f, waarna de voorzitter der vereeniging, George Stam, de kox-te bespeling sloot met een contrapuntisch xljke en boeiende im- pi'ovisatie op Gezang 183, HUISHOUDSTER MET MESSTEKEN VERMOORD. Vreeselylt drama te Arnhem. Dinsdagmorgen is in het Klarendal to Arnhem een afschuwelijke moord gepleegd, waarvan de 48-jarige huishoudster van den heer M. het slachtoffer is geworden. Een buuxvrouw, die een praatje stond te maken, snelde nadat ze een vreeselijken gil had gehoox-d, de straat op -en con stateerde dat de huisdeur van de woning van den heer M. open tond. In de on middellijk daarachter gelegen gang (het betreft hier een benedenwoning) ontwaar de zij de huishoudster, die op den grond lag, terwgl een donker manspersoon, ge wapend met een groot mes, zich over haar heen boog. De buurvrouw waarschuwde onmiddellijk telefonisch de politie. Deze verscheen weldra en toen men de deur, die na het bezoek van de buur vrouw in het slot gesprongen was, ge forceerd had, trof men in een dei- kamers het Igk aan van de huishoudster, die met messteken op een gruwelijke wijze was afgemaakt. In de nabijheid lag ook de dader, die na dedaad de hand aan zlch- zelve bleek te hebben geslagen, zonder dat daarvan echter de dood het gevolg was geweest. Zoowel het stoffelijk overschot van de vrouw, als de gewonde man, werden on middellijk naar het gemeenteziekenhuis vexvoex-d. De dader bleek te zgn een ze kere R., afkomstig uit Amsterdam, bij wien het slachtoffer, dat hier gedurende een week bg den heer M. in dienst was, voorheen in gelijke functie werkzaam was. Het onderzoek van de politie, dat on middellijk begonnen is, richtte zich direct op de merkwaardigheid, dat de buur vrouw, die de dader van den aanslag bij zijn gruwelijk bedrijf betrapte, het slacht offer in de gang zag liggen, terwgl het lijk later in de kamer is gevonden. Zoowel de heer M. als zijn huishoudster stonden bg de buurtbewoners, ondanks het feit, dat zij zich hier nog eerst kort gevestigd hadden, goed aangeschreven. De dader is inmiddels weer btj kennis gekomen. Hij heeft enkele diepe steken in den hals, doch is niet levensgevaarlijk gewond. Het slachtoffer is moeder van vijf kin deren. In de buurt wordt het gebeurde dxuk besproken. De heer M. was tijdens het gebeurde afwezig. ONTPLOFFING IN EEN LABORATORIUM. Een doode, enkele licht gewonden. Woensdagochtend is in het op de tweede verdieping van het gebouw van den Cen- tx-alen Opsporingsdienst der Haagsche po litie gelegen laboratorium, waar scheikun dige werkzaamheden werden verricht, door tot nu toe niet vastgestelde oorzaak een noodlottige ontploffing geschied, waardoor de 31-jarige commies B. W. V. op slag werd gedood, tex-wijl drie rechercheurs lich te verwondingen opliepen. De heer V. was gehuwd en vader van één kind. De materieele gevolgen waren ernstig: De buitenmuur van het laboratorium werd op het genoemde gedeelte van het gebouw uiteengerukt, zoodat groote brokken steen en dakstukken op straat neer stortten, waarbij gelukkig geen voorbijgangers wer den getroffen. In het gebouw zelf werden nagenoeg alle vertrekken beschadigd, hetzij door dat ruiten sprongen en plafonds scheurden, dan wel doordat deuren en bin nenmuren uit hun verband werden gerukt. Ongeveer twintig personen wai'en in het gebouw, toen de ontploffing geschiedde, doch met uitzondeling van de genoemden zijn zij er allen zonder letsel afgekomen. Een van de gewonde rechercheurs, J. K., moest met een kwetsuur aan den linker schouder worden opgenomen in het zieken huis aan den Zuidwal; de overigen konden, na ter plaatse vei'bonden te zijn, hun ar beid hervatten. Een begin van brand werd met eigen middelen gebluscht, zoodat de motorspuit van den brandweerpost Laan Copes geen dienst behoefde te doen. De ladderwagen werd gebruikt bij het oprui men van muurstukken en puin op de plaats des onheils. Een auto, die voor het gebouw geparkeerd stond was door vallend ge steente zwaar beschadigd. UITGEBREID COMPLOT VOOR FRAUDULEUZEN HANDEL ONTDEKT. Kort geleden werd in Zwolle iemand aan gehouden, verdacht van ongeoorlóofden handel in koffie. Hij zeide, deze te hebben gekocht van zekeren K. H. N. te Kam pen. Bg ondei'zoek door de politie aldaar, bleek, dat er nog heel wat meer aan ver bonden was. Zoo kwam o. m. aan het licht, dat dooi' de sigarenfabriek te Kampen 15.000 pngebanderolleerde sigaren in om loop waren gebracht, waarbij zes pei-sonen betrokken waren. Verder kwam men op het spoor van een frauduleuze vleeschaffaire. Hierbij waren, voorzoover kon worden na gegaan, zeven personen betrokken. Het vleesch was afgeleverd aan den veehouder W. F. te IJsselmuiden, die voor verdere distributie zorgde. Eveneens werd ontdekt, dat er verbo den handel in gouden tientjes was gedre ven, waarbij prijzen van 28 tot 30 per stuk waren besteed. De gouden muntjes, voorzoover ze er nog waren, werden in beslag genomen. Vier personen hadden zich aan deze vei'boden deviezenhandel schuldig gemaakt. Na de deviezen kwam men bij de schoenen terecht. Twee win keliers, B. B. en R. W. hadden, buiten de distributie om, pl.m. 700 paar schoenen verhandeld en tegen te hooge prijzen ver kocht. Brj deze zaak waren negen perso nen betrokken. En tenslotte kreeg de po litie ook nog lucht van een koffie- en thee zaakje, waarbij aan het licht kwam, dat K. N., een grootè partij gekocht had van T. te Kampen. Bij dezen laatste zijn groo te partijen gehamsterde levensmiddelen in beslag genomen. In totaal zgn bij al deze overtredingen 35 tot 40 personen betrok ken. Groote partgen goederen konden wor den aangehaald. Er werden ook eenige ar restaties verricht, doch nadat verdachten bekend hadden, werden ze weer op vrije voeten gesteld. 3000 FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN. Uit Parijs meldt het D.N.B. In Chalons sur Manie zijn 3000 Fransche krijgsgevan genen aangekomen, die ook aan den wereld oorlog van 19141918 hebben deelgenomen. Namens maarschalk Pétain werden zij door officieele vertegenwoordigers der regeering ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2