PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COUDAHT DONDERDAG 24 JULI 1941 Moskou voor de tweede maal gebombardeerd Luchtslag boven het Kanaal. De legerberichten van gisteren. ABONNEMENTSPRIJS 3 19 et per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 1 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—regels 1 1.65. Iedere regel meer 33 cent. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels t 0.65. Iedere regel meer liet (max. 8 regels.) ..Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Directie P. van de Velde, P. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 172 Hoofdredacteur: J. C. Visser, VUssingen De BUREAUX ran de Provinciale Zeeuwsche Courant xön gevestigd te: VUSSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londeasche Kaal 29 Redactie telefoon 269. na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnlstr. Turfkade 15. teL 2863, na kantoortijd tel. 3478 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 85 BRESKENS Dorpsstraat 85, teL 31 r..i.iii<.iii'»i»uii,iiiiiti.Mii.iiiMiiniii.ii,iai'i4niHl|.».i.iiTllll)tlll.|l,LW.ieillllTIIHflirillllUTll Twintig groote branden. Wanhopige pogingen der bij Smolensk Ingesloten Sovjettroepen om door te breken. Twintig nieuwe groote branden zijn door de bemanning van Duitsche bommenwer pers bij den eersten aanval op Moskou opgemerkt, naar thans bekend wordt. De Duitsche vliegtuigen zijn op een na op hun basis teruggekeerd. Het wolkeloozc, doch iets dampige weer bleek voor de Duitsche vliegers zéér gun stig, daar zy niet zichtbaar waren en toch de doelen onderscheidden. Onder de uitge worpen bommen bevond zich een groot aantal zware met aanzienlijke brisantwer- king, waarbij nog 10.000 brandbommen kwamen. Omtrent den tweeden grooten aanval op Moskou in den nacht van Dinsdag op Woensdag verneemt het D.N.B. de vol gende bijzonderheden: De reusachtige branden van den eersten aanval waren nog niet gebluscht, toen de bolsjewistische brandweer haar werk moest staken, verdreven door de uitwerking van opnieuw uitgeworpen bommen. Ook bij dezen aanval braken weer reusachtige branden in voor den oorlog belangrijke doelen van de Sovjet-hoofdstad uit. Ket bombardement op het Moskousche kop- station belemmert de Sovjetverbinding met het front en de industriegebieden van het achterland ten zeerste. Ook de bedrijven voor de burgerlijke voorziening, die men in de maanden voor het uitbreken van den oorlog nog zeer aanzienlijk heeft uitge breid, zijn ten deele het doel van de Duitsche' aanvallen geworden. Moskou's aandeel in de totale indus- trieele productie der Sovjet-Unie bedraagt voor vele artikelen zelfs 75 By de her haalde aanvallen van het Duitsche lueht- wapen op Moskou zijn derhalve belangrijke fabrieken van oorlogs- en zware industrie getroffen. OOK ODESSA GEBOMBARDEERD. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 22 Juli de havenstad Odessa aangevallen. In de belangrijke- militaire inrichtingen in het westelijke deel der stad ontstonden door bomtreffers hevige ontploffingen en bran den. De tanks in de oliehaven werden even eens doeltreffend met bommen bestookt. Verscheidene ontploffingen met daarop vol gende branden werden waargenomen. DE STRIJD AAN HET LADOGA-MEER. Op 21 en 22 Juli hebben Duitsche en Finsche troepen den bolsjewistischen tegen stand ten Oosten van het Ladoga-meer gebroken en zyn diep in het gebied der Sovjets doorgedrongen. De politieke com missarissen van de bolsjewisten dwongen bemanningen van pantserwagens die dienst weigerden door beschieting met eigen ar tillerie verderen nutteloozen tegenstand te bieden. De Duitsche en Finsche eenheden brach ten den Sovjets zware bloedige verliezen toe- Op 22 Juli werden de omsingelingen van de sterke Sovjet-formaties die in den cen- tralen sector van het front waren opge sloten, steeds nauwer toegehaald. De te genstand welke door de politieke commis sarissen met dwangmiddelen verkregen werd, werd verder gebroken. Daarbij leden de bolsjewisten buitengewoon zware ver liezen. De militaire gebeurtenissen aan het Noordelijke front zyn tot dusver slechts kort vermeld, daar overwegingen van tac- tischen aard verboden, de operaties ln de zen sector voortijdig te onthullen. In een uitvoerig verslag over het optreden van de Finsche troepen in den sector van het La- doga-meer wordt thans melding gemaakt van indrukwekkende successen der Finsche weermacht. Gesteund door sterke natuur lijke hindernissen in het-gebied der meren aan de grens, gingen de Sovjets, na uit de eigenlijke grensversterkingen geweken te zijn, opnieuw tot den stryd over en boden hardnekkig verzet, dat echter door de Finnen in aanvallen over het geheele front en in de omsingelingsmanoeuvres gebroken werd. Interessant is de opmerking, dat de Sovjets probeerden voornamelijk die divi sies tegenover de Finnen op te stellen, die reeds in den winterveldtocht 1939-40 er varingen in den strijd tegen de Finnen hadden opgedaan. 4000 SOVJET-SOLDATEN GESNEUVELD In het gebied ten Noordoosten van Sji- tomir werden op 21 Juli de ingesloten res ten van verscheidene bolsjewistische divi sies vernietigd. De bloedige verliezen der Sovjets bedroegen in dezen sector ruim 4000 dooden. Talrijke bolsjewisten geraak ten gewond en ongewond in Duitsche ge vangenschap. Elders werd bij een zuive ringsactie een groot aantal gevangenen van 18 verschillende Sovjet-divisies- bin nengebracht en werden 20 pantserwagens en 30 stukken geschut vernietigd, resp. buitgemaakt. DE ACTIE VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegédeeld, in scheervlucht op 22 Juli ten Westen van Moskou een in volle vaart zynden goederentrein aangevallen. Veertien voltreffers verwoestten den trein en de spoorlijn. In denzelfden sector werd een munitietrein door Duitsche vliegtuigen ge troffen. De wagons van dezen trein vlo gen na elkaar in de lucht, waardoor te vens de spoorlijn en de rails over een vry grooten afstand onbruikbaar werden. Verscheidene aanvallen van formaties Duitsche geveohtsvliegers hebben op 22 Juli Sovjettroepen, die op den Noordwes telijken oever van het Peipusmeer waren ingesloten, vernietigd. Bovendien werden kleine voertuigen aan den oever van dit meer vernietigd. Tijdens groote vluchten hebben Duitsche gevechtsvliegers op 22 Juli ver in het achterland der Sovjets verkeerswegen, stations en bruggen gebombardeerd. Duit sche gevechtsvliegers hebben op 22 Juli ten Zuiden van het visschersschiereiland een Sovjet-koopvaardijschip waargenomen. In duikvlucht werd dit schip met bommen bestookt en zwaar beschadigd. DE GEVECHTEN IN SMOLENSK. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De wan hopige pogingen van de bij Smolensk in gesloten Sovjet formaties om den ring van Duitsche troepen te breken, duren voort, waarbij de Sovjets bloedige verliezen lij den. Op 20 Juli heeft een Sovjet pantser formatie getracht een deel van de inge sloten troepen te ontzetten. Deze formatie was gevormd uit verstrooide en voor een deel beschadigde en met moeite gerepa reerde Sovjet pantserwagens. In het vuur van den Duitschen afweer stortte de aan val ineen. Zeventig der aanvallende pant serwagens werden vernietigd. TWEE REGIMENTEN INFANTERIE VERNIETIGD. Voorts wordt gemeld, dat een in het ge bied van Smolensk optredende Duitsche pantserdivisie op 21 Juli bij haar verderen opmarsch op de eerste afdeelingen van een versche divisie stiet, welke door de Sovjet uit de omgeving van Moskou was aange voerd. De Duitsche pantserdivisie, welke in de eerste weken van den veldtocht reeds meer dan 1200 kilometer al strijdende had af- tAART VAN PELT De leaart geeft het operatieterrein aan, van de middensector van het Oostelijk front o.a. „het gebied van Smolensk". Volgens het D.N.B. rukken de Duitsche troepen colonnes ten Oosten van Smolensk verder op, met de grootste kracht wordt hier dei opmarsch in de richting van Moskou voortgezet. De Duitsche weermacht heeft tot op heden een scherpe frontwig in „de Stalinlinie" gedreven die er als volgt uitziet, men raadplege hierbij de kaart... Het front begint 50 k.m. ten Zuid-Westen van Newel, (deze plaats ligt ten Noorden vanWitebsk)loopt via Gorodok lang? Witebsk en Roednja, tot Smolensk hier gaat het front verder tot in de omgeving van So- lowjewa. De andere zijde van de wig begint 50 k.m. Oostelijk van Orsja, gaat via deze laatste stad verder langs de rivier den Dnjepr via Smolensk tot in de. zóne van Solowjeiva. Het D.N.B. meldtEen luchtslag aan het Kanaal en aan de Nederlandsche kust heeft gisteren geleid tot een der zwaarste neder lagen voor het Britsche luchtwapen. In den middag had de vijand aan de Kanaalkust dertig vliegtuigen, o.m. zeven gevechts vliegtuigen, door het optreden der Duitsche jagers en luchtafweer verloren. Bij een laatste aanvalspoging in den loop van den avond schoten Duitsche jagers, volgens tot dusver ontvangen'berichten nog 13 jagers van het type Spitfire neer. Verwacht moet worden, dat het aantal Duitsche luchtover winningen nog grooter zal zyn. Op het oogenblik is dus het volgende resultaat ver kregen Het Britsche luchtwapen verloor in den middag en avond van 23 Juli ln het gevechtsgebied van het Kanaal 43 vlieg tuigen. Luit. kol. Galland behaalde bij deze gevechten zijn 71ste en 72ste luchtoverwinning. Drie eigen toestellen worden vermist. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. In den afgeloopen nacht is een aantal Britsche vliegtuigen naar Zuidwest- Duitschland gevlogen. Zij wierpen brisant- en brandbommen neer, die geen militaire schade aanrichtten maar bijna alle op het open veld en in woonwijken terecht kwa men, waar zy geringe m-aJixe schade ver oorzaakten. De Britsche luchtaanval op Napels. Volgens een officieele opgave van het aantal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Napels in den nacht van 20 op 21 Juli zyn hierbij 20 personen ge dood, waaronder zeven leden van de weer macht, en 37 personen, waaronder 12 le den van de weermacht, gewond. Italië en de strijd tegen de Britsche koopvaardij. Uit Rome meldt het D.N.B. Het Itali- aansche duikbootwapen heeft, naar van be voegde zyde wordt medegedeeld, tot dusver in totaal 500.000 brt. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken ge bracht. Hiervan werden 400.000 brt. op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht en 100.000 brt. op de Middellandsche Zee. Bovendien hebben Italiaansche duikbooten sedert het begin van den oorlog 27 vijan delijke oorlogsschepen, waarbij 5 duikboo ten, tot zinken gebracht of zwaar bescha digd. Het Engelsche duikbootwapen, dat behalve de reeds gemelde 5 eenheden stel lig nog 18 duikbooten heeft verloren, is er daartegenover slechts in geslaagd 2 Ita liaansche duikbooten en een Italiaansche torpedoboot tot zinken te brengen. gelegd, liet de Sovjet divisie geen tijd om zich op te stellen. In een dapperen aanval bestormden de Duitsche pantserwagens üwee Sovjet-regimenten infanterie, welke totaal vernietigd werden. Het aan. de Sov jet-divisie toegevoegde regiment panter- wagens werd in den stryd van pantser wagen tegen pantserwagen deels in de pan gehakt en deels uiteen gedreven. Bijna zonder eigen verliezen werden 44 Sovjet pantserwagens vernietigd. WREEDHEDEN DER SOVJETS. De bewijzen voor stelselmatige marteling van Duitsche krijgsgevangenen door Sovjet militairen hoopen zich steeds meer op, naar het D.N.B. verneemt. Zoo is onlangs bij den opmarsch der Duitsche soldaten een divisie- "bevel aan den commandant van een regi ment Sovjet infanterie gevonden. Daarin wordt aanmerking gemaakt op het feit, dat Duitsche gevangenen zonder eenig verhoor en zonder gedwongen te zijn belangrijke mi litaire gegevens te verstrekken, zijn dood geschoten. In genoemd bevel komt o.a. de volgende passage voor Gevangenen moeten zonder uitzondering voor verdere bewerking naar den divisiestaf worden overgebracht, ook als zij zwaar gewond zijn. Over het doodschieten van Duitsche ge vangenen door de Sovjet-troepen hebben twee Duitsche soldaten iets medegedeeld, die er ondanks hun verwonding in zyn geslaagd zich by de Duitsche troepen in veiligheid te brengen. Nadat zij gevangen genomen wa ren, werden zij met andere kameraden door de Sovjets gedwongen op korten afstand voor hen uit te loopen. Nauwelijks hadden zij eenige stappen gedaan, toen zij van ge ringen afstand van achteren aangeschoten werden. De zwaar gewonde Duitsche solda ten werden op bajonetsteken onthaald en in hun hulpeloozen toestand achtergelaten. Sovjet-gevangenen uit Bessarabië, die tot den militairen dienst waren geprest, hebben verklaard, naar het D.N.B. verneemt, dat zy door Sovjet-soldaten beschoten en ge wond werden, toen zij zich wilden overge ven. De terreur tegen de uit Bessarabië af komstige soldaten ging zoover, dat bolsje wistische officieren hen met her geweer in den aanslag voor zich uitdreven om hen neer te schieten bij het geringste blijk van onwil om te strijden of bij een poging om zich in een hopeloos gevecht over te geven. Uit 's Gravenhage vertrokker dezer dagen 675 kinderen voor een vacantie naar Duitschland. Da Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, was bij het vertrek aanwezig, om van de kinderen afscheid te nemen (Schimmelpenning!)) Duitschland strijdt voor Europa. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In de Oekraïne dringen Duitsche, Roemeensche, Hongaarsche en Slo- waaksche troepen in onvermoeide achtervolging verder op. In de ove rige sectoren van het Oostelijk front wordt de omsingeling en vernieti ging van kleine en groote afdee lingen der Sovjets voortgezet. Bij zyn overal mislukte uitbraakpogin- gen en ontlastingsaanvallen leed de vyand ongewoon bloedige verliezen. Aan het Finsche front verloopen de operaties volgens de plannen en is opnieuw .terrein gewonnen. Het luchtwapen heeft ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag met ster ke strijdkrachten militaire inrichtin gen van Moskou gebombardeerd. Door bomtreffers van' zwaar en het zwaarste kaliber alsmede door groo te hoeveelheden brandbommen wer den nieuwe ernstige verwoestingen aangericht. Branden uit de aanval len van Maandagnacht waren nog niet gebluscht. In het zeegebied om Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5000 brt. tot zin ken. Andere luchtaanvallen waren gisternacht gericht op havenwerken aan de Humber en in Zuidoost-En- geland alsmede op verschillende vliegvelden. Overdag schoten aan de kust van het Kanaal jagers en luchtdoelartillerie elf, marine-artil lerie en patrouillebooten vier Brit sche vliegtuigen omlaag. Britsche gevechtsvliegtuigen wier pen Dinsdagnacht op verschillende plaatsen van Zuidwest-Duitschland zonder uitwerking een gering aantal brisant- en brandbommen neer. Dr. Goedewaagen en dr. Van Genechten bijzónder hoogleeraar. De raad van beheer van de Nederland sche stichting tot bevordering van de stu die van het nationaal-socialisme, daartoe gemachtigd by besluit van den secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming, heeft benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de nieuwere wijsbegeerte aan de universi teit te Leiden dr. T. Goedewaagen te 's-Gravenhage, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten. Voorts heeft voornoemde raad van be heer benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de volkshuishoudkunde aan de universiteit te Leiden dr. R. van Genechten, procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Graven hage. De voederkaarten voor honden en katten. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd vestigt de aandacht op de bepalingen, vermeld op de achterzij de der verstrekte voederkaarten, waarbij uitdrukkelijk is vermeld, dat by verminde ring van het aantal dieren, door verkoop, sterfte of anderszins, de betreffende voe derkaarten onmiddellijk moeten worden in gezonden. Overdracht van voederkaarten of bonnen daarvan, is verboden. Mocht bij controle blijken, dat gehandeld is in strijd met de voorschriften, dan zal uiteraard tot strafvervolging worden over gegaan. HET ITALIAANSCHE, In zijn weermachtsbericht no. 413 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In Noord-Afrika was aan het front van Tobroek activiteit van de artillerie. Duit sche vliegtuigen deden aanvallen op stellin gen van luchtdoelbatteryen in de vesting Tobroek. Aan het front van Solloem trad onze luchtmacht in actie en bestookte ge motoriseerde strijdmiddelen en vijandelijke barakken. Britsche vliegtuigen bombardeerden dei stad Benghasi. In Oost-Afrika deden vijandelijke vlieg tuigen aanvallen op Gondar. Verder valt er niets te vermelden. j Gelukwensch van den rijksmaarschalk aan den rijkscommissaris. Gisteravond heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart het onder staande gelukwenschtelegram ontvangen van Rijksmaarschalk Goering. Op dezen dag wenschen mijn vrouw en ik U, geachten minister Seyss Inquart, van harte geluk. Heil Hitier Uw Goering. Rijksmaarschalk van het groot Duitsche rijk. DE 45STE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Voor de komende Nederlandsche jaar beurs, die van 918 September te Utrecht zal worden gehouden, bestaat van deelne merszijde groote belangstelling. Alle drie de Jaarbeursgebouwen, alsmede de indus triehal en het geheele terrein Vredenburg zullen in gebruik worden genomen. WEEST ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT. Ook in hotels en restaurants. We est zuinig met gas en electrici- teit en bedenk, dat uw bedrijf in groote moeilijkheden geraakt, indien het toegewezen rantsoen wordt over schreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwijfeld draagt een goede verlichting in hooge mate by tot de gezelligheid, maar in dezen tyd staan belangrijker dingen op het spel. Laat geen licht branden in gan gen, op trappen of in bedrijfsruim ten, waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, indien gij de bedrijfsruimte verlaat Zet uw machines stop wanneer zy niet in gebruik zijn. Laat den motor niet doordraaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut Regelt uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voordeelig mogelijk. Laat uw gasbranders na zien door een vakman en laat deze tevens den toevoer controleeren. Op deze wijze krijgt u het grootste ren dement van uw gasverbruik. Wijst uw personeel op de absolute noodzakelijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit. Laat het perso neel beseffen, dat men de bedrijfs leiding behulpzaam moet zyn by het uitvoeren van deze besparingsmaat regelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1