Verduisteren: UTTDE provincie De Christelijke Boeren- en Tuindersbond vergaderde te Goes. Burgerlijke Stand Radioprogramma van hedenavond 21.47 uur tot morgenochtend 5.47 uur De maan komt morgen te 6.07 op en gaat te 21.28 onder (N.M.) Walcheren BRAND. SOUBURG. Gistermiddag omstreeks half drie ontstond brand ln een schuur op het Oranjeplein, waarin veel brandbaar ma teriaal, o.a. stroo was opgeslagen. Het vuur greep zeer snel om zich heen en de brand liet zich ernstig aan zien. Daarom werd de assistentie van de Mid- delburgsche brandweer ingeroepen, terwijl ook de Duitsche brandweer verscheen. Beide behoefden echter geen dienst te doen. De brandweer van Souburg had het vuur krachtig aangepakt en bestreed den brand met vyf stralen. Men slaagde erin het vuur te beperken tot de schuur, die echter geheel uitbrandde. Als vermoedelijke oorzaak wordt aange nomen, dat het stroo by het afblakeren van de schuur voor uit te voeren schilderwerk in brand is geraakt. ONGELUK. AAGTEKERKE. Dinsdagmorgen had de brievenbesteller der P.T.T., de heer D. Hugense, het ongeluk by het passeeren van een wagen een klap van een der paarden te krijgen. By geneeskundig onder zoek bleek, dat er een rib was gebroken. Zuid-Beveland ">E PARTICULIERE HERBOUW. rtSEKE. Burgemeester en wethou ders stellen den Raad voor de gemeente- bcgrooting 1941 aldus te wijzigen dat de noodige posten van 250.000 worden op gebracht om den particulieren herbouw in de gemeente te kunnen financieren. Dit bedrag zal wel niet geheel voldoende zrjn (de particuliere herbouw wordt op meer dan drie ton geschat), maar het is niet waarschijnlijk dat de herbouw in 1941 voor 100 gereed zal komen. Genoemde 250.000 wordt vanwege dten algemeen gemachtigde voor den weder opbouw aan de gemeente als voorschot be schikbaar gesteld, terwgl de gemeente dit voorschot op haar beurt overdraagt aan de Stichting Volkshuisvesting Yerseke, die den herbouw administratief en daadwer- kelgk uitvoert. Vanzelfsprekend wordt dit voorschot in gedeelten overgedragen al naar gelang de behoefte daartoe bestaat. Het budget van de Stichting wordt op deze wyze meer dan verdubbeld. Een voor deel blijft echter dat de uitvoering dan in één hand blyft. LEGESHEFFING WEDEROPBOUW. YERSEKE. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw is van oordeel dat de gemeentebesturen geen leges mogen heffen van de bouwvergunningen afgege ven ten behoeve van den wederopbouw. Sommige gemeenten houden zich hier aan, andere niet. B. en W. leggen thans de beslissing in deze zaak aan den Raad voor, aangezien hierbij vry belangrijke financi- eele belangen betrokken zijn. Immers, de gemeenten, die getroffen zyn, moeten nu vrywel de kosten van het geheele bouw- en woningtoezicht op Zuid Beveland dragen, waarvoor zy practisch geen enkele compensatie hebben. Alle pogingenhiertoe zijn bovendien mislukt. Aan den anderen kant zyn er de belan gen der getroffenen, die in dit geval ïyn- recht in stryd zijn met het financieele ge meentebelang. Noord-Beveland HET VLASTREKKEN IS BEGONNEN. KAMPERLAND. Nu wij de helft van de maand Juli overschreden hebben, is hier op de landbouwbedrijven wel het voor naamste deel van het landbouwwerk be gonnen, namelijk de oogst. Dezer dagen heeft men met het eerste deel hiervan een aanvang gemaakt; het vlas trekken' is begonnen. Bijna allerwege komt men thans handen tekort en men ziet niet zel den 50 60 man op een veld bezig het vlas te trekken. Dit brengt met zich mee dat voor onze landarbeiders weer een tijd van verademing is aangebroken daar hier door de verdiensten weer aanmerkelijk ver- hoogd zyn. Echter werkt de aanhoudende droogte het trekken niet in de hand, door dat de bodem hierdoor zeer hard is, Ver schillende perceelen vlas zyn er zeer moei- ly'k uit te krygen. Overneming contract varkens. In de eerstvolgende weken zal door de Nederlandsche Veehouderij Centrale een aantal contractvarkens worden afgenomen, met een levend gewicht, liggende tusschen 40 en 50 kg. Voor deze varkens zal by leve ring een prijs worden uitbetaald van 0.79 per kg. levend, franco leveringsplaats. De levering dient te geschieden door tusschen- komst van 'n erkenden handelaar, die voor zyn bemoeienissen 0.50 per looper ont vangt van den leverancier. By te gering aanbod zal noodgedwongen moeten worden overgegaan tot verplichte levering, waarby een prys zal worden uit betaald van 0.75 per kg. levend, af boer- dery. By deze gedwongen levering zullen de vrywillig aangeboden loopers in aaiuner- king worden genomen. Waar bovendien, gezien de voederpositie, het voornemen bestaat in de naaste toe komst over te gaan tot overneming der mestvarkens op een levend gewicht van 6070 kg. wordt den varkenshouders aan- geradey hun varkens langs dezen weg af te zetten, Geen paardenvorderingen. Ook met 't oog op de uitbreiding van het oorlogsterrein loopen ln de meeste provin ciën in landbouwkringen geruchten over een nieuwe paardenvordering. Naar aanleiding daarvan schrijft ir. Minderhoud in het Gro ninger Landbouwblad ,Ik kan dit gerucht met alle stelligheid tegenspreken. Wel is er iets met betrekking tot paarden aan de hand, maar een vorde ring ligt niet in 't voornemen, althans niet binnen afzlenbaren tyd. Binnenkort zal nl. de geheele paardenhandel practisch worden stopgezet en dan zal er in de komende maanden over 't geheele land een algemeene registratie van paarden van een jaar en ouder plaatsvinden. Bovendien zal er een monstering van alle paarden plaats hebben waarby door militaire instanties alle dieren, die eventueel voor militair gebruik geschikt zyn, worden genoteerd. Verdere byzonder- heden ontbreken nog, maar het bovenstaan de is wel voldoende om het gerucht van een gewone vordering op korten termyn uit de wereld te helpen." Intusschen loopen de paardenpryzen tot fantastische hoogte op. De Veldbode maakt er melding van, dat in Zeeland een 3-jarige merrie is verkocht voor 6300, in Noord- Limburg een merrieveulen voor 2250. Vervaardiging van kunstgebitten uit kunsthars. Tot nu toe was de voorraad tandrubber, de gebruikeiyke grondstof ter vervaardi ging van kunstgebitten, van dien aar$, dat geen by zond ere maatregelen t.a.# dit artikel genomen behoefden te worden. Langzamerhand zijn de voorraden echter verminderd, zoodat de tandrubber, welke nog beschikbaar is, gereserveerd dient te worden voor het verrichten van repara ties aan kunstgebitten en voor belang- ryke medische doeleinden. Nieuwe gebitten zullen thans uit kunsthars vervaardigd worden. De^e kunsthars werd reeds voor den oorlog in verschillende gevallen ge bruikt. Zonder deze maatregel zouden binnen zeer korten tyd ook reparaties van oude rubber-gebitten niet meer mogelyk zyn, hetwelk voor de betrokkénen tot gevolg zou hebben, dat zy nieuwe gebitten zouden moeten aanschaffen en daardoor in aan zienlijk hoogere kosten vervallen. De aanmeldingen voor het vrijwilligerslegioen. Het aantal aanmeldingen van personen boven 55 jaar voor het vrijwilligerslegioen is zoo overstelpend, dat het voor het bu reau onmogehjk is aan ieder afzonderiyk antwoord te zenden. Slechts degenen, van wier diensten gebruik kan worden ge maakt, zullen antwoord ontvangen. Ook zyn op het bureau van het vrijwilligers legioen Nederland tal van sympathiebe tuigingen binnengekomen. Langs dezen weg wordt aan allen hartelijk dank ge zegd. Steunt de ambulance van het vrijwilligerslegioen. By internationale rampen waren de Ne derlanders steeds bereid, de helpende hand toe te steken, een bewys van het groote gevoel van medeleven, dat de Nederlan ders kenmerkt. Zoo werd in 1922 ter le niging van de hongersnood in Rusland 500.000.byeengebracht, terwyl de in zameling ten behoeve van Finland 600.000.opleverde. Ook thans zonden particulieren reeds geld voor onze ambulance. Wy zyn hiervoor zeer erkentelijk. Ieder bedrag is welkom. Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Algemeene dienstplicht in Nederlandsch-Indië. Naar Svenska Dagbladet uit Londen meldt, is thans definitief besloten tot de in voering van den algemeenen dienstplicht in -Nederlandsch-Indië. De opperbevelhebber van Nederlandsch-Indië heeft meegedeeld, dat de regeering geen verschil zal maken tusschen inlanders en Nederlandsche dienst plichtigen. INDONESISCH PROTEST TEGEN ALGEMEENEN DIENSTPLICHT. Uit Berlyn meldt het A.N.P. dat als pro test tegen de invoering van de wet op den algemeenen dienstplicht alle Indonesische politieke partyen zich tot Koningin Wilhel- mina in Londen hebben gericht met het ver zoek de gedwongen recruteering van inlan ders te staken. De Indonesiërs zyn echter bereid van dezen wensch af te zien, wanneer de Nederlandsche regeering de inlandsche bevolking naast militaire plichten ook groo- tere politieke rechten zou verleenen. De Noord-Hollandsche gemeentegrenzen. STUDIECOMMISSIE IN HET LEVEN GEROEPEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een commissie benoemd onder lei ding van prof. dr. H. N. ter Veen te Am sterdam, die de vraag zal hebben te be antwoorden, in hoeverre de huidige ge- meentelyke indeeling en het beloop der be staande gemeentegrenzen, eventueel daar- by inbegrepen de provinciale grens, ge acht kunnen worden te voldoen aan de eischen, die daaraan uit een oogpunt van doelmatig overheidsbeheer en maatschap- pelyk belang moeten worden gesteld. Ver wacht worden van deze commissie uitge werkte voorstellen in concreto omtrent wenschelyke samenvoeging van gemeenten of eenvoudige wyzigingen in het beloop dor gemeentegrenzen. Hierdoor dient bereikt te worden, dat tot in verre toekomst een gezonde ontwikkeling van de Noord Hol- landsche gemeenten en daardoor van de provincie mogelyk wordt. Dit besluit is een uitvloeisel van een request van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, dat in October 1940 verzonden werd naar aanleiding van de voorgenomen plannen van den secreta ris-generaal van het departement van bin- l nenlandsche zaken tot samenvoeging van Zaangemeenten, Groote opkomst. De afdeeling Zeeland van den Chr. Boe- rem. en Tuindersbond hield Dinsdag in de groote zaal van Krijger te Goes haar alge meene vergadering. De vergadering werd o.a. bygewoond door den landbouwconsu- lent ir. Droogendyk, den heer Phaff van den Plantenziektenkundigendienst en ds. v. d. Vegt. Na opening met het zingen van psalm 25 1, voorlezing van Lukas 12 2234 en gebedl, heette de voorzitter, de heer C. de Putter, allen welkom, in het byzon- der de hierboven genoemde heeren. De heer De Putter, wees er voorts op, 'dat deze vergadering wel onder byzondere omstandigheden plaats vindt. Vorig jaar kon deze vergadering niet gehouden wor- dén. Spr. herdenkt het overigden van het eere-lid Joh, de Feyter, te Zaamslag. Zyn naam zal dankbaar in herinnering blijven. Voorts mist men wijlen burgemeester Van Dusseldorp, die ook zoo innig medeleefde. Spr. memoreert dan, dat de administratie van de afdeeling door het oorlogsgeweld vernield is, doch evenals de boei* werkte qok de organisatie door. Naar beste weten zal men dat doen, en niet versagen, zulks in den geest der door spr. gelezen bybel- woorden. Spr. leeft mede, met allen die tot dankbaarheid. De byzondere omstandig- verlies leden, doch er is nog veel reden heden nopen den boer nog te meer om aan zyn schoone taak te werken de voedselvoorziening van de menschheid. De stedelijke bevolking ziet thans ook met meer waardeering naar het land. De boer kan ook niet stil zitten, het is ook zijn eigen belang door te werken. Daartegen over moge echter een loonenidie productie staan, waartoe het bestuur reeds al het mogelyke deed. Spr. wyst op de waarde volle adviezen der consulenten en der or ganisaties. Boer en organisatie hebben een verantwoordelyke positie. Zy zullen, onder Gods zegen, zeker al het hunne doen om de productie op te voeren. Men bedenke echter, dat de wasdom van boven komt Men heeft gebrek aan kunstmest, paarden, doch alles is in Gods hand. Er is geen tijd om te zien op wat geweest is, doch men zie alleen vóór zich. De samenwerking met andere organi saties op technisch -gebied vond geregeld plaats. Op tuinbouwgebied kwam men tot één federatieve organisatie. Spr. memo reert dan de landbouwhuishoudcursusaen, die door den C.B.T.B. gegeven worden, het tot stand brengen van het looncontract voor Zeeland. Spr. onderschrijft dat de verhooging te groot was in verhouding tot de verhooging der prijzen, doch anderzijds gunt men den arbeider gaarne een hooger loon. Spr. besloot met het vertrouwen uit te spreken, dat de afdeeling, onder Gods steun, door zou mogen werken, in het belang van de landbouwers en den land bouw. De secretaris, de heer P. de Kam, bracht hierna zyn jaarverslag uit. Spr. herinner de aan de drukbezochte vergadering die in deze zelfde zaal twee jaar geleden ge houden werd. Sindsdien kwam men niet meer bijeen en veranderde veel. Spr. be schreef den loop der mobilisatie en de oorlogsgebeurtenissen. De organisaties deden wat zy konden om den arbeid op het land door te doen gaan. Er was veel leed, doch een troost is, dat talloozen daar mede toevlucht zochten bij den Almachtige. Twee der leden sneuvelden, God troostte hun betrekkingen. Spr. beschreef dan het materieele verlies, de schade door de inun datie, de vernietiging1 van het provinciaal bureau van den bond, en toch past dank baarheid aan God, voor wat bleef. De C.B.T.B. werkte door, het ledental steeg iets, tot 1170. Aan propaganda kon, door de omstandigheden, niet veel gedaan worden, maar „het boompje wast en wor telt vast". Spr. geeft idan een. overzicht van het werk der afdeelingen en memoreert ver volgens, dat het provinciaal bestuur geen wyzigingen onderging. Er werd veel tijd gevraagd voor vergaderingen en besprekin gen, de voorzitter schynt onvermoeibaar te zyn. „Het platteland" verschijnt regelma tig. De bezwaren die er waren, wat het landbouwhuishoudonderwys te Schoondyke betreft, werden opgelost. Groote teleurstel ling bracht het bericht, dat het Rijk geen subsidie meer kan geven voor de cursussen. Voorts beschreef spr. op welk gebied het bestuur ten bate van land- en tuinbouw werkzaam was, ook in samenwerking met andere organisaties. De samenwerking met den bond, andere organisaties, consulenten enz. was goed, al wordt men nog te weinig gekend by de uitvoering. Door de F.Z.T.O. kwam reeds veel eenheid tot stand; deze organisatie moet slagen en allen moeten hieraan medewerken. Op ander gebied kwam de samenwerking nog niet tot stand; in deze kunnen van den C.B.T.B. voor stellen worden verwacht. Ook voor het boekhoudbureau was stijgende belangstel ling. Een verder bewijs van de activiteit noemt spr. de Chr. Jongere Boeren- en Tuinders organisaties, terwyl spr. over weegt, dat wellicht meer contact noódig is met de jonge boerinnenbond. Voorts me moreerde spr. nog de oprichting van het Pachtbureau waarin de C.B.T.B. vertegen woordigd wordt door den heer A. Ge- schiere, van Grijpskerke, met als plaats vervanger de heer J. A. Ramondt. De deskundige adviezen van beiden worden zeer op prijs gesteld. De C.B.T.B. is ook in aanraking geko men met het algemeene concentratiestre- ven, doch met dank mag worden vermeld, dat zij haar roeping trouw is gebleven. Een roeping, die zwaar is, omdat de door voering onzer apostolische beiydenls op het agrarisch leven, aldus spr., gevolgen kan hebben, die, naar den mensch gespro ken, niet begeerenswaard zyn. En toch is er een mooie taak voor de C.B.T.B.-ers, omdat zy in dienst zyn van den Koning der Koningen, wiens genade beter is dan het leven en die ons Zyn gebod gaf om zyn navolgers te zijn. Laten wy, aldus spr. ons van dezen taak voortdurend bewust zyn en haar trachten te vervullen zooals dat van ons gevraagd mag worden. De heer J. Oele, te Wemeldinge, penning meester, bracht daarna een in aanhef op rijm gesteld financieel jaarverslag uit, dat door de commissie tot het nazien der be scheiden in orde bevonden was en als inge diend werd goedgekeurd. Het verslag sluit met 4534,66 w.o. een batig slot van 149,20 (vorig Jaar 65,05). Hierna kwamen verschillende statuten wijzigingen aan de orde, die, als door het bestuur voorgesteld, zonder discussie of stemming werden goedgekeurd. De verhooging der landbouwproductie. Nadat men gezamenlijk van de wèlvoor- ziene koffietafel had genoten, sprak de heer C. J. Droogendyk over „de verhooging der bodemproductie". Spr. zeide, dat hy niet zou komen met allerlei middelen, om de bodemproductie plotseling geweldig op te voeren. Als die er waren, zouden ze reeds lang bekend ge maakt zijn. Spr. zal meer op allerlei klei nigheden wijzen, die niettemin op de pro ductie van grooten invloed zyn. De wil der boeren is goed, doch soms ontbreekt het aan de noodige kennis. Wie b.v. geen landbouwblad leest, raakt achterop. Sinds 50 jaar is de productie verdubbeld, en toch deden de landbouwers toen ook reeds wat zij vermochten om zooveel mogelyk uit den bodem te halen. Alleen kenden ze toen niet zooveel middelen. Daartoe is o.a. in het leven geroepende voorlichtings dienst. Spr. noemt dan rassenkeuze, be mesting, zaadontsmetting, enz. enz. Grond slag van dat alles is weer het landbouw onderwijs, dat leert, hoe dat alles toe te passen. Elke boerenzoon moet dit onder wijs volgen en in een of anderen vorm kèn het door iederen boerenzoon ook gevolgd worden. De tijd zal wel komen, dat dit als eisch gesteld wordt. Intusschen ziet spr. voor deze provincie geen groote mogelijkheden meer, maar hij noemt: de reactie van den grond. Grond die te zuur is, werkt nadeelig. Een klein grondonderzoek is hier geraden. Die zure gronden komen meer voor dan men denkt. Voorts wijst spr. op de egalisatie. Als ongelyk liggende graslanden gescheurd en- geëgaliseerd worden, zal dit ook de pro ductie ten goede komen. Het grasland wordt daarbij zeer stiefmoederlyk behan deld. Men haalt het onkruid er uit, wan neer men anders niet te doen heeft. Men snydt het gras te laat, waardoor de kwa liteit zoowel als opbrengst minder worden. De rassenkeuze is zeer belangryk. Aan de hand van de rassenlijst en de resultaten der rassenproefvelden, moet de landbouwer elk jaar zrjn rassen kiezen. Hierby dient men niet alleen op kwaliteit maar ook op houdbaarheid te letten. Niet minder be langrijk is het koopen van goedgekeurd zaaizaad, en evenzoo is liet van belang dat dit zaaizaad ontsmet is. Dit ontsmet ten waakt ook tegen later opkomende ziek ten. Er kan ook veel verwacht worden van de selectie, het kweeken van rassen die weinig vatbaar zyn voor ziekten. Van liet grootste belang is verder de goede wis seling der gewassen; by het opstellen van het bouwplan moet men er voor waken geen verkeerde vruchtenwisseling te kie zen. Voorts moet men steeds berekenen of er geen twee vruchten van den zelfden grond gehaald kunnen worden. Vooral de zen tijd is ook een rationeele bemesting; van belang. Er is weinig phosphoorzuur, doch de meeste gronden hebben in deze! eenige reserve. Men weet, dat er slechts matig stikstof zal zyn en daarom moet deze doelmatig aangewend worden. De vetpositie vraagt het verbouwen van kool zaad, waartoe men gescheurd grasland kan benutten. Men krijgt dan ook de scheurpremie. By gebrek aan kunstmest is het geraden de stalmest geheel te benutten. De stalmest kwam echter wat op den achtergrond, doch is nu van zeer veel be lang. Niet alleen, omdat er te weinig kunst mest is, maar ook omdat stalmest niet ge heel door kunstmest te vervangen is. Stal mest verbetert de structuur van den grond, vormt humus, en voorkomt zeker enkele ziekten. Men moet dus alle aandacht wij den aan de mestbewaring en daartoe b.v. gierfyelders bouwen om de gier op te vangen. Voor het bouwen van deze kelders zal subsidie worden verleend. Spr. geeft bijzonderheden over deze subsidie-aanvrage. Zonder deze kelders heeft men zeer veel stroo noodig om het gier vast te houden. De bodems van de mestvaalt laten meestal de gier door. Er moet een betonnen vloer zyn; de mest moet vastgetrapt worden en de mest moet zoo weinig mogelijk aan de lucht blootgesteld zyn omdat er anders teveel stikstof verloren gaat. De mest moet snel, en niet te diep, onder den grond ge bracht worden. Als al deze dingen de volle aandacht hebben, dan kan dat zeker de opbrengst van de productie ten goede komen. Nadat de voorzitter ir. Bosma, die ter vergadering gekomen is, verwelkomd heeft, Ls er gelegenheid tot het stellen van vragen. Verschillende vragen De heer Wattel, te Gapinge, wijst er op, dat het niet altijd mogelyk is vroeg te hooien. De heer Van Oeveren, Wolphaartadtjk, vraagt, hoeveel runderen men na 1 Decem ber mag houden. De heer Snoodyk, te 'sHeer Arendskerke, vraagt eenige inlich tingen over de groenbemesting, voor die boeren, die geen veestapel hebben. De heer Branders, Axel, vraagt hoe het komt, dat men voor sommige perceelen, hoewel tydig gevraagd, geen kunstmest- bonnen krygt. De heer A. Nysse, Driewegen, vraagt of hy goed doet, zyn groenbemesting tot het voorjaar op het land te laten liggen. De heer Louws, Oostkapelle, informeert naar de kweek van bacterieën, die stikstof voort zouden brengen. Verder vraagt spr. of het niet te laat is om nu nog grasland te scheuren voor koolzaad. Acht men geen gevaar voor de wintertarwe aanwezig als zooveel meer koolzaad gezaaid wordt? De heer I. de Jager, Nieuwdorp, wyst op de moeilykheden van het omweidingssy- steem b.y. wat de Poel betreft. Voorts merkte hy ook bietenmoeheid op by grond die elk jaar stalmest krygt. Verder maakt spr. aanmerking op de verdeëling in het veeboekje waardoor de houderg van enkel vaarsjes bevoordeeld zijn. De heer Wolfert informeert naar een systeem over hooidrogen, dat hij aanbevolen vond en vraagt of dat beter is dan het door hem gebezigde. De heer Droogendijk zegt, dat als een perceel geschikt is om tarwe te verbouwen, men dit beter kan doen dan er gele mos- tex*d op te brengen. Maar die moet niet zoo vroeg, op zyn vroegst September, aange bracht worden. Als de groenmeat lang bÜJft liggen gaat er meer meststof verlo ren, dan by onderploegen. Wat de stikstof- bacteriën betreft, een dergelijke uitvinding was er ook den vorigen oorlog, doch die haalde niets uit. Er waren meer van die verhalen. Hier hoorde spr. nog niets van. Het zou beter zyn als het.grasland voor. het koolzaad eer gescheurd was, maar dat het nu een mislukking wordt, gelooft spr, niet. Wat het nieuwe omweidingssysteem betreft, waar het niet mogelyk is, lean het nu eenmaal niet. Spr. kan zich niet voorstellen, dat stroomest bietenmoeheid veroorzaakt. Voorbeelden zyn hem niet be kend. Wat het genoemde systeem van hooien betreft» het ïykt spr. vreemd, maar als het niet noodig is, zou ik het niet doen, aldus spr. De heer Vermue zegt, dat wie vroeg genoeg is om kunstmest aan te vragen, deze ook krijgt. Als de heer Branders na dere Inlichtingen geeft, zegt de heer Ver- mue, dat bij de bedoelde overname van het land de kunstmestbonnen ook overge dragen hadden moeten worden. Spr. vraagt nog, om in de brieven aan de voedselvoor ziening slechts één onderwerp te wijden. De heer De Rechter zegt, dat de vee beperking boven 1 jaar doorgaat, maar voor Zeeland zal de beperking van 20 pet, wel niet tenvolle toegepast worden. Iedere veehouder zal nog een kaart Inrijgen van het vee dat hy na 20 Dec. mag aanhouden. De bepalingen van het veeboekje zet spr, nader uiteen. Spr. hoorde echter, dat er een nieuw veeboekje komt met geheel nieu we aanslagen. De heer Droogedyk gelooft ook, dat by meer verbouw van koolzaad minder tarwe verbouwd zal worden. En inderdaad krygen de andere gewassen dan stikstof mindei; als er meer naar het koolzaad gaat. De heer .Cammaert beantwoordt nog een vraag over de melk. Alleen in de gebieden der melkfabrieken zullen de bewoners ge standaardiseerde melk moeten drinken. De heer Cammaert antwoordt, wat de paardenvordering betreft, dat het de vraag is, of men tbij de nieuwe vordering de kleine bedryven meer zal ontzien. De Duit sche instanties moesten alle gegevens heb ben en spr. weet nog niet of we by de verdeeling zelf iets te zeggen zullen heb ben. Deze week zal de paardenstapel op de bedryven wel gecontroleerd worden. Wat de melk betreft zegt spr., dat de melk, die onbruikbaar aan de fabriek komt, naar den boer teruggaat en gekleurd wordt. Wat het uitbetalen van de slacht- waarde van runderen en niet van de ge bruikswaarde betreft, men doet moeite om dat te veranderen.. Slotwoord van ds. v. d. Vegte. Ds. Van de Vegte spreekt hierna over „de les der loeiende koeien". Spr. vindt deze loeiende koeien bij den proheet Joel; dit was een angstig loeien, van dieren die geen weiland meer konden vinden. Het tweede loeien van koeien vindt spr. ln 1 Sam.: 6; dit was een ander loeien; het was het loeien van de koeien die de ark naar Jeruzalem terugbrachten. De ark was het symbool van God, dat de Israëlieten kwyt geraakt waren. En de ark kwam terug zonder dat de Israëlieten er een hand voor behoefden uit te steken. Spr. be schrijft het wonder van deze terugkomst der ark; het was een vernedering voor de Israëlieten, dat de tabernakel door koeien teruggehaald moest worden. Zy hadden, door slechte voorgangers, dit symbool van Gods-woning laten misbruiken; het weg gevoerd naar het slachtveld. Spr. be- Bchouwt, naar deze geschiedenis, de ge beurtenissen van dezen tyd; ook de Chris tenen hebben hun christelijk beginsel niet immer hoog gehouden en God strafte hen door wat over hen kwam. Maar de terugkeer van de ark, is ook het bewijs, dat God zyn werk verricht, ook als de menschen er niet aan denken of er niet toe by machte zijn. God was winnaar nadat de menschen verloren hadden. Dit is ook de prediking van het kruis; toen alles verloren scheen was het juist volmaakt gewonnen. Zoo heeft een trouwe strijder voor Christus nimmer te vreezen, hy zege viert in zyn nederlaag. De voorzitter betuigt hierna zijn dank aan de verschillende sprekers en uit zijn waardeering voor de groote opkomst, waarna de heer Bosselaar hulde brengt aan den voorzitter voor zyn leiding en de wijze waarop hy de afdeeling leidt. De vergadering wordt hieran gesloten met het zingen van Psalm 89:8 en dankge- bed door ds. v. d. Vegte. GOES. Overleden; Laurens de Koster 62 j. te te Heinkenszand e. v. Cornelia Roos, VROUWENPOLDER. Van 13 tot 19 Juni 1941. Geboren: Maria, dochter van Jacob Looï- se en Pieternella Maldegem, ÏJWWFïag 24 Juli 1ML HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 'Gram. 6.50 Ochtendgvmn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Dagopening (Vrijz. Protest Kerkcomité). 8.25 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgel. 12.00 Orkest Malando en so list 12.-10 Almanak. 12.45 BNO Nieuws- en econ. ber. 1.00 Romancers en gram. 2.00 Zang en piano en gram. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Piano en gram. 4.00 Gram. 4.30 Causcrlo met gram. 5.15 NO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Har monie-orkest ,,'s-Gravenhage". 6.15 Causerier „Sociale zorg, ook voor U". 6.30 Orgel. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 De Goollanders. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Ber. 8.15 Spiegel van den dag. S.S0 Gevarieerd Internationaal progr. 9.30 Ber. Engelsch. 9.45 BNO: Ber, 10.00 BNO; Uitzending in de Engelscho taal, HILVERSUM IT. 301.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgymn, 8.00 BNO: Ber. 8.15 Gram, 10.00 Morgenwijding (Christ. Radio Stichting). 10.20 Grom. 10.40 Declamatie. 11.00 Gram. 12.00 Poli- tieber. 12.15 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Bont middagprogr. 3.00 Ramblers. 3.S0 Voor de 7.1eken. 4.00 Gram. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Le zen van Christ, lectuur (Christ. Radio Stich ting). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gram. 7.30 Cause rie: „Ik was er zeil bij". 7.45 Gram. 8.00 BNO; Ber. 8.15 Het Omroep-Symphonie-orkest, soliste en gram. 9.30 Causerie „Sport en lichamelijke opvoeding". 9.45 BNO; Ber, 10.00—10.15 firwa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3