Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 17 Juli 1941 De algemeene ver: radering der Z.L.M. De Japansche regeering afgetreden. De legerberichten van gisteren. In de groote zaal van Krijger te Goes Werd Woensdag de algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij ge houden. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de leden van Ged. Staten de heeren mr. Stieger, Philipse en Goossens. De voorzitter, mr. P. Dieleman, sprak een kort woord van welkom, waarin hij in het bijzonder de genoemde heeren begroet te. Spr. deelde daarby mede, dat het ge meentebestuur van Goes verhinderd was, terwyl hg ook consilient ir. Droogendrjk welkom heette als vertegenwoordiger van den directeur-generaal van den landbouw. Volgens rapport van de commissie tot het nazien der rekening 1940, werden de bescheiden in orde bevonden. De commissie meende, dat de exploitatieregeling in de toekomst een verlaging der inkomsten en een verhooging der uitgaven zal laten zien, weshalve zij daar de aandacht van het bestuur op vestigt. De rekening werd daarna als ingediend goedgekeurd. Vervolgens hield de voorzitter rijn jaar rede, waarvan wij gisteren reeds verslag opnamen, De kunstmestvoorziening. De heer Boudewijn gaf daarna weer een overzicht van de kunstmestvoorziening, evenals hij deed op de hoofdbestuursverga dering van welke wij gisteren reeds een verslag opnamen. De heer Dorst merkt op, dat zooals spr. zeide, men onderscheid mag maken in lichte en kleigronden maar practisch is dat niet te doen. Verschillende boeren heb ben lichte en kleigronden. En, zegt spr., hebben de kleigronden zooveel minder noo- dig. De heer Boudewijn beantwoordde dan nog eenige hem gestelde vragen. Hoever we zullen komen met phosphorzuur, aldus spr., weten we nog niet. Maar eerst gaat het naar die gronden, die er niet zonder kunnen, bijv. de geïnundeerde gronden en verder de vlinderbloemgewassen. De heer Dees brak een lans voor vrijen handel in bonnen, maar als de heer Dees de narig heden had medegemaakt, zou hij anders oordeelen. Die handel is een schande voor den boer. Spr. zal er alles tegen doen wat hij kan. Die handel gooit alles in de war. Spr. noemt eenige voorbeelden. Wat 't indeelen der grondsoorten betreft, zijner zeker moeilijkheden, maar op de eenmaal bestaande bases is het, naar spr. meent, toch wel te doen. Men moet tezamen, op eerlijke wijze, trachten er het beste van te maken. De gestelde vragen. De heer Dorst behandelde dan de inge zonden vragen, o.a. betreffende de stroo- prgzen en het vervoer. Men meende de-vee houderij te kunnen helpen door een lageren strooprijs vast te stellen. Als bezwaar wordt genoemd, dat daar de verbouwers door gedupeerd worden, terwijl er op ge wezen wordt, dat ook veel stroo naar de kartonfabrieken gaat. Spr. weet nog niet hoe in deze gehandeld zal worden. Wat de hooge prijzen der paarden betreft (er wordt b.v. veel voor een tuig dat er bij hoort gerekend) en voor de stamboekpaar- den worden schandelijke prijzen gevraagd. Spr. kent die moeilijkheden. Er is nog geen verplichte levering, maar wat komt weet men niet. Wat de geruchten over een nieuwe vordering betreft, de paarden zullen geregistreerd worden, om klaar te zijn, maar of er gevorderd zal worden is niet bekend. We hebben ook de verdeeling zelf niet meer in de hand, aldus spr. De prijzen der pootaardappelen kunnen voor dit jaar spoedig tegemoet worden gezien. Over de prijzen der granen is gisteren reeds iets gezegd. Wat 't verder z.g. zeer slechte veevoeder betreft, moet men bedenken, dat het gaat om de menschen, die het noodig hebben, zooveel mogelijk te helpen, daartoe moet het goede met het slechte worden ver mengd. Of het waar is, dat bepaalde per sonen misbruik maken van hun bekendheid met den vlasprijs, weet spr. niet en kan hij niet controleeren. Wat de late betaling der geleverde varkens betreft, raadt spr. aan zich tot de Z.L.M. te wenden als zulks voorkomt. In Nederland duurde het niet langer dan eèn maand. Voor koolzaad zal benzine beschikbaar Worden gesteld. 6 8 kg. bindtouw zal men per h.a. krij gen. Er is hier niet veel touw, maar enkele handelaren zjjn het deze week wachtende. De nieuwe mestcontraeten voor runderen komen deze of volgende week, voor C- dieren. Spoedig volgt een mededeeling in de bladen. Spr. merkt op, dat er op het oogenblik in bepaalde deelen van ons land teveel vee geleverd wordt wie hier moeten leveren zal dat nog wel kunnen uitstellen. Spr. geeft verder cijfers over de beper kingen, de aanslagen zullen spoedig bij de menschen zijn. Of voor bedrijven waar paarden zijn, toch benzine toegewezen zal worden voor tractorbinders, zeide spr., dat men probeeren zal wat benzine te ver krijgen voor die bedrijven waar de tractoi*- binders niet door paarden getrokken kun nen worden. Wie over te weinig brood graan beschikt kan bonnen krijgen. Var kens voor huisslachting mogen 150 kg. we gen. Wie zich wil dekken tegen molest moet zelf een verzekering afsluiten. Wat het dorschen betreft, zegt spr. nog, dat het de bedoeling is dit jaar vervroegd in te leveren, een deel, 70 voor 1 Dec. of 1 Jan. Dit zal moeilijkheden geven, maar men moet er zich op instellen, van het land af dorschen, het graan in kleine schelfjes zetten, dan bederft het niet. Er komt een inleveringspremie, voor nog vroegere inlevering. Spr. hoopt op mede werking opdat men niet tot verplichte af- dorsching over zal moeten gaan. Ir. Droogendyk beantwoordt dan ook eenige vragen. Het is niet mogelijk op een korten cursus iemand op te leiden voor bedrijfsleider. Geeft men dien naam aan dergeltjke cursussen, dan is dat mis leiding. De toekomstige leiders in de Noord-Oostpolders moeten aan heel wat hooge re eischen voldoen, bijv. een land- bouwwinterschool gevolgd hebben. Verder zal iedere boerenzoon, die arbeid elders zoekt, wel aan den Noord Oostpol der denken, daar behoeft dus niet de aandacht op gevestigd te worden. De be wering, dat de tweejarige avondcursussen voor 80 reeds door jonge landarbeiders bezocht worden, is onjuist. Het gebeurt slechts hier en daar, waarom spr. daarop steeds aandringt. Een proef met speciale arbeidscursussen was niet gunstig. De jon gens liepen liever op straat, al staan de arbeidersorganisaties er wel achter. Voorts zou spr. willen, dat alle twee- in driejarige cursussen omgezet worden. En waar men landarbeiderscursussen op wil richten, zal spr. gaarne medewerken. De heer Versteeg deelt nog mede, dat het veel moeite gaf tot de afgesloten ar beidscontracten te komen. Zulks naar aan leiding van een klacht, dat de arbeider, die het contract verbreekt, geen risico loopt. Men kon er, zegt spr., niet meer voor de werkgevers bereiken. Over het optreden van de Z.L.M. als werkgevers organisatie volgen te zijner tijd mede- deeiingen. Zoover spr. weet, is het ook de bedoeling voor zaaigranen vaste prijzen vast te stellen. Mr. Stieger, hierna het woord verkrij gende, zegt dat deze tijden wel naar vo ren doet komen, dat de Z.L.M. een altyd jonge en krachtige organisatie is. Dit be- teekent zeer veel, en Ged. Staten volgen de Z.L.M. steeds met belangstelling en steunen haar waar mogelijk. Spr. hoopt dat de Z.L.M., onder voorzitterschap van mr. Dieleman, nog lang moge groeien en bloei en. Spr. besluit met een bijzonder woord van hulde aan mr. Dieleman voor hetgeen hij voor de Z.L.M. deed. De heer Leenhouts, Retranchement, be tuigt mede zjjn hulde voor hetgeen mr. Dieleman voor den landbouw doet. On danks ztjn drukke werkzaamheden vindt hij steeds tijd alles voor de Z.L.M. te doen wat mogelijk is. De voorzitter sluit hierna met woorden van dank voor de hem gebrachte hulde, de vergadering. Het kabinet Konoje wil plaats maken voor een sterkere regeering. Duitsche vrouwen en kinderen uit Indlë in Japan aangekomen. Uit Tokio meldt DomeiIn Tokio ztjn 70 Duitsche vrouwen en kinderen uit Ned.- Indië aangekomen, van het gezelschap van 358 Duitsche onderdanen, die op 14 Juli jl. in Kobe aan land zijn gegaan. Zjj spra ken het vaste vertrouwen uit, dat zij spoedig met den Transsiberischen spoor weg naar Duitschland zullen terugkeeren. Aan het station in Tokio werden zij ver welkomd door denDuitschen ambassadeur, generaal-majoor Eugen Ott, de leden van het personeel der ambassade en door in Tokio wonende Duitschers. 25 vrouwen zijn comfortabel ondergebracht in het Yasjima- hotel in Tokio. Zij vertelden ongerust te Zijn over het lot van hun echtgenooten en deden verhalen over het bekrompen be staan in de Indische concentratiekampen. De behandeling der Duitschers in Ned.- Indië werd slechter naarmate 't oorlogs fortuin voor Groot-Britannië achteruit ging, zoo vertelden zij en zjj voegden hieraan toe, dat in het begin van dit jaar alle Duitschers in concentratiekampen ztjn geplaatst, waar zy weinig ruimte tot hun beschikking hadden, terwijl de Nederland- sche politie iedere beweging naging. De persoonlijke raadsman van Roosevelt naar Londen. Uit New York meldt het D.N.B.De persoonlijke raadsman van Roosevelt, Harry Hopkins, die belast is met de ten uitvoerlegging van het programma der hulpverleening aan Engeland, is, naar Associated Press in hooge regeerings- kringen verneemt, per vliegtuig naar Lon den vertrokken. Het Witte Huis wilde geen mededeelingen over het doel der reis doen, doch vermoedelijk zal Hopkins zich per soonlijk op de hoogte stellen van den oor logstoestand in Engeland, zooals hy ook in Januari en Februari heeft gedaan. De actie der Duitsche luchtmacht. Dinsdagnacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, ter hoogte van New-Castle een koopvaarder van 5000 en een van 3000 ton ernstig be schadigd. Voorts hebben eenige Stuka's een verrassenden aanval ondernomen op de haven van Margate, waar vernielingen werden aangericht op de pier en in ha vengebouwen. Duitsche verkenningsvlieg tuigen met grooten actieradius hebben groote vluchten boven het Britsche eiland ondernomen. Alle vliegtuigen keerden met waardevolle inlichtingen terug. Bij de aanvallen der Britsche luchtmacht op Duitsch gebied op Dinsdagnacht heb ben Duitsche nachtjagers drie vliegtuigen neergeschoten. Op het Afrikaansche oor- logstooneel hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen een voorraadkamp bij Marsama- troeh en eenige vliegvelden met succes ge bombardeerd. DE HOOGSTE ONDERSCHEIDING VOOR OVERSTE MÖLDERS. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede „By de gevechten aan het Oostelijke front heeft luitenant-kolonel Mölders, commodore van een jachteskader Dinsdag vjjf Sovjet-vliegtuigen neerge schoten. Daarmede heeft hij in dezen oor log in totaal 101 vliegtuigen neergescho ten en, wanneer men zijn successen in den Spaanschen veldtocht mederekent, 115. De Flihrer en opperste bevelhebber der weermacht heeft dezen heldhaftigen pio nier der luchtmacht en meest succesvol Ien jachtvlieger der wereld als eersten officier der Duitsche weermacht de hoogste Duit sche onderscheiding voor dapperheid ver leend, het eikenloof met de zwaarden in brillanten van het ridderkruis van het ijzeren kruis". De Flihrer en opperste bevelhebber der weermacht heeft luitenant-kolonel Möl ders een persoonlijk schrijven doen toeko men, waarin hij den vlieger namens liet geheele.-Duitsche volk dank zegt. BEKENDMAKING. Van den commissaris-generaal voor het veiligheidswezen. De commissaris-generaal voor het veilig heidswezen, S.S.-Gruppenfiihrer Rauter, heeft de volgende bepaling uitgevaardigd Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden no. 20/41 wordt be paald 1. Het houden van marschen in ge sloten kolonnes of waarbij de deelne mers zjjn gekleed in uniforme kleedü, zoowel te land als te water, zijn tot 1 September 1941 verboden. Dit verbod heeft geen betrekking op tochten en wandelingen van scholen of tochten waarvoor een bijzondere toe stemming is verleend. 2. Het niet nakomen van dit verbod is een overtreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met geldstraffen tot 1000 gulden, ofwel een van beide, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een hoogen straf wordt opgelegd. 3. De verordening treedt met haar af kondiging in werking. De afkondiging geschiedt door middel van publicatie in de pers. HET VEBOD VAN MARSCHEN. De statuten van den „Nederlandschen Wandelbond", verbieden het deelnemen van politieke organisaties in uniform aan wed strijden. De W.A. en de N.S.B. hebben der halve besloten dit jaar niet deel te nemen aan wandelmarschen. Het grootste deel van de wandelsport- vereenigingen, dat zich er steeds op beriep, dat het zijn hoogste doel was de politiek verre te houden van de sport, heeft op dit besluit van de W.A. en N.S.B. geantwoord door zooveel mogelijk de vrije loop te laten aan de politieke stroomingen, welke zoo wel tegen de bezettende macht als tegen de N.S.B. zijn gericht. Er was dan ook bijna geen marsch, waarbij geen anti-na tionaal- socialistische liederen werden gezongen, enkele deelnemers niet verschenen in uni formen of onderdeelen hiervan van ver boden organisaties of geen politieke in signes droegen. Zoo werden deze marschen bijna iedere keer misbruikt voor politieke demonstraties. Nu de N.S.B. van haar zijde besloten heeft de politiek niet in de sport te bren gen, kon in alle opzichten worden ver langd, dat dit niet wordt gebruikt als aan leiding om op groote schaal een politiek te voeren, welke gericht is tegen de be langen van de bezettende macht. De hoogere S.S.- en Polizeiführer riet zich derhalve genoodzaakt, om bovenge noemde redenen onmiddellijk tot 1 Sep tember 1941 alle marschen in gesloten verband of in uniforme kleedij in het be zette Nederlandsche gebied te verbieden. Oud-mlnlster mr. J. Schokking overleden. Dinsdagavond is te 's-Gravenhage on verwacht 77-jarigen leeftijd overleden mr. J. Schokking, oud-minister van justi tie en oud-lid van den Raad van State. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag 18 Juli om half drie op de Algemeene Be graafplaats. Mr. J. Schokking werd op 10 Mei 1864 te Amsterdam geboren. Hij studeerde zoowel aan de gemeentelijke als aan de vrije uni versiteit en wel tegelijkertijd in de theolo gie en in de rechten. In 1894 promoveerde hij in de rechten en in September van dat jaar werd hij candidaat tot den Heiligen Dienst bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland om in 1895 zijn intrede te doen als predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Wezep in Gelderland. Achter eenvolgens diende hy de gemeenten van Koudum (Friesland), Dordrecht en Leiden. In laatstgenoemde gemeente was hij tevens godsdienstleeraar in het Rijksopvoedings gesticht. Reeds in 1901, toen hy pfedikant te Kou dum was, deed hij zijn intrede in de Twee de- Kamer. Hij vertegenwoordigde er de Friesch Christelijk Historischen, de zgn. „Hoedemakerianen". In 1908 traden mr. Schokking en de zij nen toe tot de Chr. Hist. Unie. Tusschen 1909 en 1918 maakte mr. Schokking geen deel der volksvertegenwoordiging uit. In laatstgenoemd jaar deed hij zijn weder- intrede. Hg b.eef toen Kamerlid tot 1925, toen hij geroepen werd, als minister van justitie op te treden in het ministerie- Coljjn. Gedurende laatstgenoemde parle mentaire periode was de heer Schokking tevens lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarna hy zitting kreeg in het college van Gedeputeerde Staten. Zijn ministerschap duurde tot 8 Maart 1926. In dat jaar begon zgn derde parle mentaire periode. Na het aftreden van dr. De Visser in 1929 werd mr. Schokking voorzitter der Chr. Hist. Kamergroep. In 1927 vond zgn benoeming plaats tot bur gemeester van Katwijk aan Zee. Zgn Ka merlidmaatschap duurde tot 1932, in welk jaar mr. Schokking benoemd werd tot lid van den Raad van State, bij welk college hij zitting nam in de afdeeling voor de ge schillen van bestuur. Hier volgde hij mr. Fabius op. De komintern In Frankrijk. Een speciale correspondent van de „Ma- tin" meldt uit Vichy, dat de Komintern in Frankrijk 30.000 bezoldigde agenten had, van wie er reeds 25.000 onschadelijk zijn gemaakt. Na het vertrek der Sovjet-am bassade is in het ambassadegebouw een huiszoeking verricht, waarbij kisten met documenten zijn gevonden, welke bewezen, dat de Sovjets onder bescherming van hun diplomatieke onschendbaarheid een reus achtige bolsjewistische propaganda voer den. In een kelder vond men de overblijf selen van een geheimen zender. Ofschoon het ambassadepersoneel al zeer uitgebreid was, waren er bovendien nog 80 handels- attaché's in de verschillende industrie-stre ken. Ongeveer 19.000 der bezoldigde Kominternagenten zijn thans gearresteerd, 6000 bevinden zich in voorloopige hechtenis. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Naar officieel wordt medegedeeld, is de Japansche regeering afgetreden. Over het aftreden van de regeering meldt Domei officieel, dat het kabinet Konoje m zijn geheel is afgetreden om plaats te maken voor een sterkere regeering, die het hoofd kan bieden aan den nationalen en internationalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal het kabinet Konoje nog tijdelijk in functie blijven. Deze officieele mededeeling is, naar Domei verklaart, plotseling en op sensationeele wijze gekomen, ongeveer veertig minuten nadat Konoje uit de keizerlijke villa te Hayama was terug gekeerd, waar hij door den keizer ge durende twintig minuten in audiëntie was ontvangen. Tijdens een bijzondere zitting in de ambtswoning van Konoje werd om half zes besloten af te treden, waarna minister president Konoje zich onmiddellijk naar Hayama begaf. Vervolgens keerde Konoje naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeenriep en mededeeling deed van het bevel van den keizer om in functie te blijven, totdat de opvolgers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet kunnen deelnemen aan deze buitengewone zitting, daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een verkoud heid. De eerste secretaris van liet kabinet, Tomita, heeft een bezoek gebracht aan Matsoeoka in diens woning om zijn ont slagaanvrage in ontvangst te nemen. EEN VERKLARING VAN HET AFGETREDEN KABINET. Het kabinet Konoje heeft in verband met zijn gezamenlijk aftreden een ver klaring gepubliceerd van den volgenden inhoud „Het kabinet Konoje heeft er tot het uiterste naar gestreefd de meest verschil lende problemen der binnen- en buiten- landsche politiek tot een oplossing te brengen. Het kabinet heeft echter inge zien, dat voor een succesvolle uitvoering van de als noodzakelijk geziene maatrege len in verband met den voortdurend ver anderenden internationalen toestand een versterking en vernieuwing van de geheele inwendige staatsstructuur onvermijdelijk is. Het kabinet was derhalve gedwongen af te treden. De keizer heeft voorloopig beslist, dat het kabinet de loopende zaken blijft behartigen". ADVISEUR VAN HET KABINET LEGT ZIJN FUNCTIE NEER. De vroegere voorzitter der Seijoekai, Koehara, heeft zijn functie hij was lid van den staf van adviseurs van het kabi net neergelegd. In twee gesprekken met den premier, Konoje, heeft Koehara er den nadruk op gelegd, dat de adviseurs ook thans nog uit de kringen der politieke HETT DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In het Oosten blijven de operaties zich gunstig ontwikkelen. Op verscheidene plaatsen zijn wanhopige tegenaanvallen der Sovjets met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht ten Oosten van New-Castle twee groote vrachtschepen ernstig bescha digd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag de haven werken van Margate gebombardeerd. Dinsdagnacht hebben zwakke vijandelij ke strijdkrachten een klein aantal brisant- en brandbommen in West-Duitschland la ten vallen. Drie der Britsche gevechts vliegtuigen werden door nachtjagers neer geschoten. Zooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, heeft luitenant-kolonel Mölders, commodore van een jachteskader, eergis teren opnieuw vyf Sovjetvliegtuigen neer geschoten en daarmede zijn 101ste over winning in de lucht in dezen oorlog be haald". DE AGRESSIEVE BEDOELINGEN VAN ROOSEVELT. MEGERLE ACHT OOK PORTUGAL EN IERLAND BEBT1K.T. „Na IJsland, Portugal en Ierland", al dus het opschrift van een artikel van dr. Megerle, de diplomatieke medewerker van de Berliner Börsenzeitung. In zijn be schouwing zet Megerle uiteen, dat behalve IJsland ook Portugal en Ierland door de agressieve ambities van den president der Ver. Staten bedreigd zijn. De verzekerin gen van de regeering der Ver. Staten aan den gezant van Portugal geen aspiraties te koesteren ten opzichte van de Azoren en de Kaap-Verdische eilanden, aldus Me gerle, zijn in het geval van IJsland als een dubbelhartige onwaarachtigheid gebleken. Over Portugal blijft bij voortduring de Amerikaansche bedreiging zweven. Meger le is van meening, dat deze bedreiging be vestigd wordt door het dubbelzinnige ant woord van Sumner Welles naar aanleiding van de gestelde vraag, of Por.tugal van de zijde der Ver. Staten garantie ontvangen heeft omtrent de gedesinteresseerdheid ten aanzien van de Atlantische eilanden. Wel les gaf ten antwoord, dat Portugal de sou- vereiniteit over de Azoren en de Kaap- Verdische eilanden behouden zal. De be- partyen benoemd worden, hoewel die par tijen ontbonden zijn, en dat daardoor de invloed der partijen op het staatsbestuur blijft bestaan. Daar hij zelf voor de af schaffing der partijen heeft gevochten, wenscht hij dat zijn aftreden tot de defini tieve ontbinding der partijen zal leiden. In dezen tijd, aldus is het standpunt van Koe hara, mogen tusschen volk en regeering geen politiek-gekleurde groepen staan. Koehara noodigde deandere leiders der vroegere partijen uit, eveneens als advi seurs van het kabinet af te treden. DE JAPANSCHE KEIZERLIJKE FAMILIE NAAR TOKIO. Officieel wordt medegedeeld, dat de kei zerlijke familie haar verblijf te Hayama heeft afgebroken en naar Tokio is terug gekeerd. Minister-president Konoje is gis teravond in audiëntie ontvangen. Vervol gens heeft de keizer een bespreking ge houden met den beperkten kabinetsraad. GENERAAL ITAGAKI HEDEN BIJ DEN KEIZER. De voormalige minister van oorlog, en chef van den generalen staf van het Ja pansche leger in China, generaal Itagaki, die gisteren te Tokio aangekomen is, zal heden in aanwezigheid van den minister van oorlog, generaal Tojo, en den chef van den generalen staf, generaal Soegiyama, door den keizer in gehoor wórden ontvan gen. Itagaki, die tot de meest vooraan staande aanvoerders van de Japansche weermacht behoort, is naar gemeld wordt, tot opperbevelhebber van Korea benoemd. KONOJE WEER KABINETSFORMATEUR Uit Tokio meldt D.N.B.In antwoord op een keizerlijke uitnoodiging is Konoje om 16 uur 15 naar het paleis vertrokken, waardoor het zeker is, dat hem verzocht zal worden een nieuw kabinet te formeeren, JAPAN EN DE VER. STATEN. De Amerikaansche vlootbewegingen irï den Stillen Oceaan worden, aldus meldt de „Jomioeri Sjimboen", door de Japansche marine met de grootste aandacht gade geslagen. De Japansche vloot kan natuur lijk niet onverschillig blijven tegenover het optreden van Amerikaansche oorlogs schepen in dit gebied. Amerika wil nl.# aldus het blad, de Japansche eilanden om singelen door bases aan te leggen op de verschillende Amerikaansche eilanden. Het is bijzonder opmerkelijk, dat de be langrijkste strijdkrachten der Amerikaan sche vloot steeds in den Stillen Oceaan blijven. Dit bewijst, evenals de verklaringen van Knox, dat de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan een hypothetischen vijand zien. Het blad meent, dat in dit gebied; twaalf Amerikaansche slagschepen, elf kruisers, veertien lichte kruisers, drie vliegkampschepen, twee torpedojagers en 31 duikbooten liggen. Deze schepen zijn geconcentreerd in de wateren van Hawaii. Zij kunnen elk oogenblik naar elders uit- loopen. HET ITALIAANSCHE. Het 406e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika hebben Itallaansche en Duitsche vliegtuigen opnieuw verster- klngswerken, batterijen en havenwerken van Tobroek aangevallen. Andere Duitsche afdeelingen hebben vooruitgeschoven vlieg velden van den vijand bestookt. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsen in Cyrenaica. In de nabijheid van Bardia is een Britsch vliegtuig door den afweer neergeschoten. In Oost-Afrika heeft op 13 Juli een Ita- liaansche colonne van het garnizoen van Wolsjefit een moedigen aanval onderno men op de vijandelijke stellingen. De vij andelijke tegenstand werd op voorbeeldige wijze overwonnen; de vijandelijke afdeelin gen werden op de vlucht gedreven. Op 14 Juli hebben afdeelingen koloniale troepen van het garnizoen van Wolsjefit Britsch- Indische afdeelingen aangevallen en uit haar stellingen verdreven. In de nabijheid van Gondar heeft onze artillerie een vijan delijk vliegtuig neergeschoten". kende Duitsche publicist herinnert er even wel aan dat Roosevelt dezelfde verzeke ring ook in het geval van Groenland aan Denemarken, en in het geval van IJsland eveneens aan de LJslandsche regeering heeft gegeven. Deze twee eilanden wer den echter, aldus constateert Megerle, niet voor de Amerikaansche bezetting gered. Niet de onaantastbaarheid, de neutraliteit en veiligheid van Portugal, maar het onbe perkte recht van de Ver. Staten op zooge naamde zelfverdediging beslissen ook van daag over den vrede van Portugal. De schrijver vestigt verder de aandacht op gelijksoortige U.A.S.-aspiraties ten op zichte van Ierland, waarbij hij uitlatingen van bekende Amerikaansche politici en publicisten citeert. Bijzonder vermeldens waard vindt hy het feit, dat de Ver. Staten voor haar wensch op IJsland militaire steunpunten te vestigen, ook het argu ment naar voren heeft gebracht dat Duitschland van plan is, Ierland te bezet ten. Deze pretentie van Roosevelt, in alle zönes der wereld te bepalen, welke steun punten voor de zoogenaamde veiligheid van het zoogenaamde Westelijk halfrond noodig is, is zoo wel voor Ierland, als voor geheel Europa aldus besluit Megerle zijn artikel een des te dreigender gevaar, waar Roosevelt met het bolsjewisme sa menwerkt, zoodat Europa zoowel van het Oosten als van het Westen bedreigd woi-dt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5