het doornige Pad ZEEUWSCHE STICHTING OP DE BRES. Kerk- en Schoolnieuws Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 16 Juli 1941 Richtlijnen voor overleg aangegeven. Schoon Zeeuwsch-Vlaanaeren. Een afwisselend landschap, prachtige stranden en een rijke historie. Bevredigend herstel eerst na afloop van den oorlog De Stichting Getroffenen Oorlogsge weld Zeeland blijft actief In den besten zin des woords. Het Is zoo gemakke lijk ook goed bedoelde pogingen om iets te bereiken, door afbrekende cri- tiek to kleineeren. Het bestuur van de Zeeuwsche Stichting heeft zich op dezen weg niet begeven en reeds daar in een positieve bijdrage tot het her stel geleverd. De Stichting is actief, in organisa torisch oogpunt, voorzoover zij streeft naai' een coördineering en een samen- handeling der krachten, om te geraken tot wat men zou kunnen noemen een gesloten front. In practisch opzicht, waar zij niet ophoudt, de belangen der gedupeerden te bepleiten, waar en wanneer dat mogelyk is, ter plaatse,, waar zulks dienstig en noodig is. Dl dat licht moet ook worden gezien, de adhaesiebetuiging, welke zij heeft laten uitgaan met betrekking tot het adres van de Centrale Commissie VoorzieningRot terdam aan den secretaris-generaal van 't departement van financien. Deze adhaesie betuiging was zeker niet zonder zin, waar men ook in breede kringen in Zeeland tot het inzicht is gekomen, dat de verorde ning van den 2en December zeer slecht bruikbaar is. Anderzijds het Nederlandsche volk, dat is de 98 procent die buiten het eigen lijke oorlogsgeweld bleef, is ook nu nog bereid den last mede te dragen teneinde daardoor een redelijke schadeloosstelling te waarborgen. Het gaat er nu niet om, deze gedachte in concreten vorm uit te werken, doch wel om de erkenning, dat de thans aan vaarde en bij verordening vastgelegde be ginselen geen bruikbaren grondslag vormen voor een oplossing van het vraagstuk der oorlogsschade. Een stelling, welke door de gedupeerden wellicht zonder veel reserve zal worden onderschreven, maar waarvan het noodig zal zijn haar te staven met afdoend be wijsmateriaal. Het bewijsmateriaal ligt opgestapeld in onze verwoeste steden en dorpen, de tot puin geslagen welvaart van onzen nijveren middenstand is een schrijnend bewijs. De wijze, waarop tot dusver de schadeloosstelling van de getroffe nen is afgewikkeld is eigenlijk niet anders dan een aanklacht tegen het herstel-systeem, dat thans bij veror-r dening is vastgesteld. Het mag het bestuur der Zeeuwsche Stichting tot een verdienste worden aan gerekend, dat het de adhaesiebetuiging met het adres der Rotterdammers heeft doen vergezeld gaan van een aantal vragen, welke evenzoovele aanknoopingspunten bie den om de opvattingen van Den Haag grondig te weerleggen. DE SFEER DER VERORDENING. Is het besluit van 2 December bruikbaar en aanvaardbaar De practijk leert het tegendeel. De sfeer van deze verordening 'deugt niet, waar zij kennelijk de opvattin gen van het Nederlandsche volk miskent. Het besluit toch gaat uit van de grond gedachte eener beperkte tegemoetkoming. Het rechtsgevoel komt in verzet tegen het beginsel der verkoopwaarde, wijl daardoor de gedupeerde in vrijwel alle gevallen verre blijft beneden dat gene, wat hem op grond van het beginsel der vervangingswaarde toekomt. En dit laatste kan voor den ge dupeerde toch alleen maar belang hebben. Wanneer hij zal herbouwen, of zich zal her-installeeren, geschiet" zulks ook niet tegen de verkoopwaarde op den 9en Mei 1940! Een volk, dat gemeenschapszin heeft, kan een zoodanig van enghartigheid ge tuigend beginsel niet aanvaarden, temeer waar het in de practijk tot groote onge lijkheid leidt, r mate de beslissing om trent uitkeering wordt verschoven. Er is in het afgeloopen jaar hef een en ander veranderd en zeker niet in het voordeel van de gedupeerden, die voor den herbouw staan. Do besluiten missen, zooals reeds gezegd, de noodige elasticiteit. Wil men richtlenen? Het bestuur van de Zeeuwsche Stichting heeft dienaangaande eenige suggesties aan de hand gedaan. In het uitvoerige rapport, dat destijds werd uitgebracht, zijn deze suggesties uitgewerkt. Wjj hebben er reeds in beschouwingen aandacht aan geschon ken en zijn daarbij tot de conclusie ge komen, dat in de wijze van uitkeering een zekere aanpassingsmogelijkheid aan om standigheden diende te zijn gelegen, welke correspondeert op de economische dyna miek van het oogenblik. Men staat hier niet voor een constante grootheid, terwijl daarnaast ook de omstandigheden van den afzonderlijken gedupeerde een rol spelen. Het bezwaar moet zich, wat betreft, her bouw, herinstallatie van huis en bedrijf, richten tegen het schablone-achtige karak ter van de besluiten van December. De ver ordening zooals zij hier ligt is een recept, terwijl de bedoeling toch dient te zijn, dat de gedupeerden zonder al te groote schade te lijden, binnen redelijke grenzen kunnen herbouwen op een tijdstip, dat zulks econo misch verantwoord is, onder goedkeuring van de overheid. Dat de gedupeerde offers wil brengen, is buiten kijf. Maar het gaat niet in de eerste plaats om het offer van den gedupeerde en daarheen dreigt ons de practijk der verordening te voeren. Het onsympathieke woord: „uitbeenen" is wel als karakteristiek aangevoerd en misschien niet geheel en al ten onrechte. Het is dan ook geen wonder, dat het bestuur der Zeeuwsche Stichting op deze onredelijkheid van behandeling in den breede de aandacht van den secretaris-generaal heeft geves tigd. GEEN LAPWERK. Waarom gaat het eigenlijk bij 't herstel Toch zeker niet om lapwerk, maar om be vredigend en blijvend herstel. Een punt van gewicht, nu wij ons gesteld zien voor een bedenkelijke materialenschaarschte, kwali teitsvermindering-en prijsstijging. Herbouw moet economisch verantwoord zijn en daar voor is het noodig verder te zien dan de herbouwde huizen, verder dan de sierlijke voorgevels. Er moeten steden en dorpen worden herbouwd, maar zij moeten zich ook in economisch opzicht herstellen van de toe gebrachte slagen. Zoo rijst dan ook de vraag, of blij vend bevredigend herstel niet eerst mo gelijk zal zjjn na afloop van den oorlog. Het bestuur van de Zeeuwsche Stich ting heeft deze vraag opgeworpen en daarmede wellicht het gevoelen vertolkt van zeer velen in den lande, die met de gedupeerden overtuigd zijn van de nood zakelijkheid eener principieele herzie ning van de besluiten van 2 December 1940. Hiermede is het vraagstuk in zijn kern aangetast en wij kunnen ons voorstellen, dat hierover het laatste woord nog niet is gesproken. Want nu gaat het er om, welke herstelpolitiek nu gevoerd moet worden en welke overbruggingsmaatregelen moeten worden getroffen om het herstel niettemin zijn verloop te doen hebben, zoodat het zijn meest nuttige effect sorteert ten bate der gemeenschap. Daartoe is het ook noodig, dat in de kringen van gedupeerden het in zicht rijpt, dat er een gemeenschapsbelang op het spel staat. PREFERENTIE. Niet de welgestelden, niet de menschen met winstgevende beleggingen, niet de ge dupeerden, die toch niets te verliezen heb ben, maar zij, wier herstel strekt tot in stand houding van de volkshuishouding die nen aangenomen dat het hierboven ge schetste beginsel wordt aanvaard prefe rent te zgn bij dezen herbouw. Op dit stand punt heeft het bestuur der stichting zich geplaatst. Daarnaast lijkt het gewenscht, dat de ge dupeerden, die door het langzame verloop van het herstel in moeilijkheden dreigen te geraken, op redelijke wijze geholpen worden en op ruimer schaal dan tot nog toe het geval is. Een urgente en noodzakelijke maatregel wordt het voorts geacht, dat de aan gedupeerden verstrekte of nog te ver- Opening en sluiting van de jacht. In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherrj, waarbij wordt be paald, dat in het geheele land? 1. Behoudens het bepaalde sub 2 en 3, de jacht op de wildsoorten zal zijn geopend gedurende het tfldvak, achter de namen der wildsoorten vermeld. Grofwild. Reeën: Reebokken van 1 Aug. 1941 t/m 31 Aug. 1941; reebokken van 1 October 1941 t/m 15 October 1941; ree geiten van 1 October 1941 t/m 30 Novem ber 1941; reekalveren van 1 November 1941 t/m 30 November 1941. Herten en damherten: Bokken van 1 October 1941 t/m 8 October 1941; hinden van 16 Januari 1942 t/m 30 November 1942. Klein wild. Fazantenhanen van 1 Octo ber 1941 t/m 31 Januari 1942; fazanten- hennen van 1 October 1941 t/m 31 Decem ber 1941; hazen van 1 October 1941 t/m 31 December 1941; houtsnippen van 1 Oc tober 1941 t/m 31 Januari 1942; korhanen van 1 October 1941 t/m 31 December 1941 en op 20 21 en 22 April 1942; korhennen van 1 October 1941 t/m 15 November 1941; patrijzen van 1 September 1941 t/m 31 December 1941. Waterwild. Alle soorten eenden van 1 Augustus 1941 t/m 31 Januari 1942 (be halve bergeenden en eidereenden)ganzen van 1 Augustus 1941 t/m 31 Januari 1942; goudpluvieren van 1 September 1941 t/m 31 Januari 1942; meerkoeten van 1 Augus tus 1941 t/m 31 Januari 1942; watersnip pen van 1 Augustus 1941 t/m 31 Januari 1942. 2. Behoudens het bepaalde sub 3: a. het vangen van de hieronder genoem de waterwildsoorten door middel van net ten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, ach ter de namen der waterwildsoorten ver meld: Alle soorten eenden, van 1 Augustus 1941 t/m 31 Januari 1942 (behalve berg eenden en eidereenden), ganzen, meerkoe ten en watersnippen; goudpluvieren van 1 September 1941 t/m 81 Januari 1942; b. het vangen van de hieronder genoem de waterwildsoorten door middel van een denkooien zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, achter de namen der water wildsoorten vermeld: Alle soorten eenden van 1 Augustus 1941 t/m 31 Januari 1942 (behalve bergeenden en eidereenden). 3. De jacht wordt niet geopend or her tenkalveren, zwanen, bergeenden, eider-' eenden, duikers, kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs en water hoentjes. BOERDERIJEN DOOR BLIKSEMINSLAG VERWOEST. Door blikseminslag is de kapitale boer derij van den heer Ley te Silvolde geheel verwoest. In de buurtschap Kring van Dorth nabjj Gorssel is de boerderij van „Littink" be woond door de familie Groot Bronsvoor, door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Vier varkens kwa men in de vlammen om. strekken 'credieten renteloos zijn of een zeer lage rente dragen. Bovendien en hier mede doet de Stichting Zeeland inderdaad een zeer breede greep wordt het vraag stuk der hei-bevoorrading ter oplossing voorgedragen als een zaak van groote orga nisatie, waarbij de overheid wat prijspeil en kwaliteit betreft, regelend zou moeten optreden en de gedupeerde gebieden en per sonen voorkeur zouden genieten, gelijk de overheid zulks heeft gedaan met betrekking tot de Zuiderzeewerken. En tenslotte het belangrijke vraagstuk, dat reeds tal van gedupeerden in het geweer heeft gebracht. Men weet, dat er aftrek is berekend voor bijzondere bijdragen. Het is onwaarschijn lijk, dat dit de bedoeling is geweest van de inzamelingen, maar het bestuur der Stich ting heeft het nu noodig geacht te beplei ten, dat geen aftrek voor dergelijke bijdra gen wordt opgelegd. Het laatste constructieve denkbeeld, dat aan de hand wordt gedaan is dat eener coördinatie. Het komt er thans op aan, dat de gTootst mogelijke samenwerking wordt bereikt en dat de zaak niet door langs elkaar heenwerken wordt benadeeld. Het gaat om een nationale zaak. Om waarlijk nationale, belangen is nimmer te vergeefs een beroep gedaan op de eenheid en de eensgezindheid van het Nederlandsche volk. Daarom mogen we wat dat betreft ver trouwen hebben in de toekomst. ZEEUWEN bezoekt uw eiegen provincie. Wanneer men verblijft op Vlissingen's boulevards of aan de Walchersehe stran den, ziet men, wanneer men de Schelde over kijkt, eveneens een duinenrij en een groote strandvlakte, welke wordt geaccen tueerd door vele rijen paalhoofden en een hooge vuurtoren. Dat is, wat men noemt ,,d' overkant". Zeker kennen nagenoeg alle bewoners van onze provincie aan deze zijde van de Schelde ,,d' overkant" en ook weet men, dat Zeeuwsch-Vlaanderen tot de provincie Zeeland behoort. Maar voor velen houdt daarmede de kennis op. Hoe- velen zijn er met, die zullen zeggen, dat zij Zeeuwsch-Vlaanderen wel kennen; men is er reeds zoo vaak doorgetrokken met tram, auto of bus naar en van België, voor een bezoek aan de Belgische bad plaatsen of aan Gent of Brugge. Maar kent men daardoor Zeeuwsch- Vlaanderen Neen, op deze wijze leert men Zeeuwsch-Vlaanderen niet kennen. En dat is jammer, want Zeeuwsch-Vlaanderen, en dan doelen wij in het bijzonder op het Westelijk gedeelte, is waard gekend te worden, toch zeker door de eigen provin- ciegenooten. Welnu, de vacantietijd is aangebroken, de buitengewone omstandigheden zijn oor zaak dat een bezoek aan het buitenland is uitgesloten. Daarbij gaat men liever niet te ver van huls en om deze en nog vele andere redenen, zouden wij de inwoners van Zeeland willen adviseeren, ditmaal ook eens een bezoek aan West-Zeeuwsch-Vlaan deren te brengen. Op de fiets. Met de boot naar Breskens dan heeft men het aantrekkelijkste deel al bereikt. Want Breskens zelf biedt strand- en zee liefhebbers reeds veel te genieten. Velen zullen het echter ongetwijfeld wat verder willen zoeken, dus bestijgt men het stalen ros en na een half uurtje bereikt men het oude plaatsje Groede. Op het marktplein, waarop de oude kerk met toren, omgeven door een lief plantsoen, is het goed even te toeven in de schaduw van de hooge boomen. Groede bezit vele schilderachtige plekjes, die men vanzelf ontdekt. Eén daarvan is de Catshoeve, enkele minuten ten N.W. van het dorp gelegen. Op deze hoeve verbleef onze beroemde volksdichter Jacob Cats in de 17e eeuw zeer vaak. Hij heeft in de geschiedenis van Groede een belangrijke rol gespeeld en in de Ned. Herv. kerk treft men nog de zgn. Cats- bank, die met den preekstoel en omheining, in 1794 door de erven Cats is geschonken. Wjj vermelden dit terloops, omdat het niet in onze bedoeling ligt de geschiedenis van Groede hier te vermelden. Zij die daarin belangstellen, zullen ongetwijfeld vele ge gevens kunnen bekomen. Dus verlaten wij de kom van de gemeente en rijden naar de kust, ongeveer 2 km. van het dorp ge legen. Hier wacht ons een ongeschonden stuk natuurschoon. De duinen beslaan daar een oppervlakte van plm. 10 h.a., vrij van elke bebouwing. Het zgn. Zwarte Gat is een ideale broedplaats van bergeenden en ook verblijven er vele andere vogels. Deze duinen zijn voor 4/5 gedeelte geheel vrij en zijn uitstekend geschikt voor een ongestoorde pic-nic. Er is een flink breed en vlak strand, het zwemmen en baden is er absoluut ongevaarlijk, door het ontbre ken van stroom en bovendien men heeft daar een prachtig uitzicht op de monden der Schelde. Voor hen, die niet over een fiets beschikken, is dit alles eveneens goed bereikbaar, daar de tram u brengt tot op plm. 2 km. afstand van het strand, zoodat het slechte een half uurtje loopen is. De wandeling1 tusschen de akkers in midzomer pronk door, biedt zooveel afwisseling, dat dit niemand zal vervelen of vermoeien. Wij maakten dezer dagen een fietstocht door een gedeelte van West-Zeeuwsch- Vlaanderen en wij toefden te kort op dit fraaie plekje Zeeland, om er de vreugde ten volle van te ondergaan. Wij moesten op een enkelen dag meer doen en trokken langs de akkers, over de rulle zandwegen en de mooie binnenwegen, via Nieuwvliet (Sinte Pier), naar de parel van de Zeeuwsch-VJaamsche badplaatsen, Cad- zand. Cadzand. Cadzand zelf behoort tot een van de vele pretentielooze dorpjes dat, geheel past in de lijst van 'de landbouwstreek die men noemt „het land van Cadzand". Het dorp is door goede, verharde wegen en langs drie kanten door een tramlijn verbonden met de omliggende gemeenten. In het dorp heerscht een weldadige rust. Ongeveer 10 minuten fietsen van het dorp verwijderd ligt daar de zee. Wie een panorama van ongemeene bekoorlijkheid genieten wil, kome op de duinen van Cadzand. Eener- zijds ligt daar in haar eindelooze deining de altijd rustelooze zee, anderzijds wordt het oog geboeid door een fraai land schap. Cadzand is de meest Zuidelijke bad plaats van ons land. Behalve in een dui nenrij, die, hoezeer wat laag en smal, toch geenszins zonder bekoring is, mag Cad zand zich verheugen in een strand, zóó breed en zóó recht glooiend als weinig an dere plaatsen bezitten en dat daardoor bij uitstek gelegenheid biedt tot baden. Geen wonder dan ook dat, speciaal 's Zondags bij gunstig weer, dit strand een geliefde verblijfplaats vormt voor vele inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is er dan een drukte van belang en er heerscht dan een echte opgewekte stemming. Wandelt men van het strand in Weste lijke richting, dan passeert men een getg- haventje, het zgn. Cadzand-haven, waar ook de motorreddingboot gereed ligt, om, indien noodig, zee te kiezen. Na een kort oponthoud aldaar, waarbij wij de gasten waren van burgemeester Le Nobel, een vólijverigen voorzitter van Cad- zand's V.V.V., peddelden wjj, gedeeltelijk over de duinen, waarbij we een schitterend uitzicht hadden op het beroemde en onvol prezen natuurreservaat „het Zwin", naar Retranchement, gelegen aan de Belgische grens, welke gemeente geheel omgeven is door wallen en grachten, die in het begin van de 17e eeuw zijn aangelegd, daar waar het Zwin in de Wielingen uitmondde. WelUswaar is een deel der wallen ten offer gevallen aan de eischen van het ver keer, doch het fort „Nassau" in den volks mond „Schanse" genoemd, is nog in onge schonden staat aanwezig. Een bezoek aan het strand van Retranchement is helaas momenteel niet mogelijk. Sluis. Van Retranchement voert een prachtige weg naar het alom bekende Sluis, het Mekka van den vreemdeling. In vredestijd wordt Sluis door duizenden vreemdelingen bezocht en heerscht er 's zomers een ge weldige drukte. Nu is dat helaas geheel anders, er heerscht nu een ongekende rust, een rust, die weliswaar voor de vele zaken- menschen, die ingesteld zijn op een druk vreemdelingenbezoek, - minder aangenaam is, doch die voor de bezoekers van thans, van een groote weldadigheid is. Het is uiteraard niet doenlik om in het bestek van dit artikel, een uitvoerige beschrijving te geven van alle bezienswaardigheden die Sluis bezit. Sluis is echter zoo beroemd en bekend, dat een verdere lofzang overbodig lijkt. Wie Sluis eens rustig wil bekijken, trekke er nu heen. Vanuit Sluis heeft men weer zeer goede Verbindingswegen naar Aardenburg, naar St. Kruis, waar een bezoek aan de vennen aanbeveling verdient, naar de centrumge meente van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostburg, de gemeente met de groote-stad- allures. Vandaar voert weer een fraaie weg, via Schoondijke naar Breskens. Hoe wel het aanbeveling verdient dit gedeelte van onze provincie per fiets te bezoeken, is dat alles toch ook te bereiken per tram. De heer E. G. Middelman te Goes, verte genwoordiger der Nèd. Spoorwegen, die eveneens ons fietstochtje meemaakte, is zeker gaarne bereid daarover alle inlich tingen te verstrekken, zoomede de provin ciale V.V.V. en de plaatselijke V.V.V.'s in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gedachtig aan het parool „Ken uw eigen land", willen wij daaraan toevoegen „Ken uw eigen provincie" en bezoekt daar toe ook Zeeuwsch-Vlaanderen. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Heerewaarden (toez.) A. Faber te Renesse. FRANCES BRAYBROOKE 20) Het was hem nu wel duidelijk, dat dit Nellie's wraak was voor de houding, die hij tegenover haar had aangenomen, toen ze pogingen aanwendde om hem tot een huweljjk te bewegen. „Ik besef, meneer, dat ik op listige wijze ben beetgenomen", merkte hij drif tig op. „Ik zweer, diat deze uitvinding mijn eigendom is en dat Sanders en Nellie Wick haar hebben gestolen". „Het heeft gc. i zin om dit steeds maar te herhalen, als je toch geen bewijzen hebt", was het koele antwoord. „Voor zoo ver het mij betreft, heeft deze zaak af gedaan, maar je kunt je met ingang van vandaag ontslagen beschouwen en ik be hoef er wel niet aan toe te voegen, dat ik je geen getuigschrift, in welken vorm dan ook, zal geven. Ga maar naar den kassier en zeg hem, dat hij je tot vandaag moet uitbetalen". Hij krabbelde wat op een briefje en schoof dat den beduusden Sam toe, die hem ongeloovig aankeek. „Meneer, dat kunt u niet meenen. Dat is buitengewoon oneerlgk", protesteerde hij. „Ik meen het wel. Ik was bereid een gewillig oor te leenen aan elk bewijs, dat je zou inbrengen, maar iemand, dien ik niet' kan vertrouwen, wil ik niet langer hier houden. Sanders is al jaren lang in mijn dienst". Sam dacht, dat hij gek zou worden. Hoe kon dit gebeuren? „En verdwijn nu. Ik heb het druk", viel Lissen ruw uit. „Je mag nog blö zgn, dat ik de zaak niet in handen van de politie geef". Sam ging heen, nauwelijks wetend, wat hg deed. Bij de deur bleef hij staan, daar zijn baas hem toeriep, dat hij het briefje voor den kassier had vergeten. Gelaten nam Sam het op en verliet zonder verder nog een woord te zeggen, het vertrek. Niet voordat hg buiten was, kwam hjj tot de ontdekking, dat hij de omstreden teeke- ning van zijn uitvinding in de hand hield. „Wat is er gebeurd'" vroeg de portier fluisterend, terwijl de oogen hem bijna uit zijn hoofd rolden. „Je ziet bleek. Ont slagen Sam knikte en liep vlug de steenen trap pen af. Hij was zijn betrekking kwijt in ongenadie zonder kans een andere baan te krijgen, nu een getuigschrift achter wege zou bleven. In et kantoor van den kassier betaalde een nieuwsgierige be diende, die hem herhaaldelijk onderzoe kend aankeek, het nog verschuldigde loon uit. Sam zocht zijn weinige eigendommen bij elkaar en als in ex droom ging hij op weg naar zijn kosthuis. Hg zou een advocaat in den arm nemeil en zien wat er aan te doen was. Toen hij den sleutel in het slot stak, schoot juffrouw Wiek woedend uit haar kamer. Door de deur zag hg Nellie op den achtergrond in de kleeren, waarin ze naar de fabriek was gekomen. „M'n nicht heeft me alles verteld, meneer Hart. Ik kan menschen als u niet in mijn huis gebruiken. U moet op staan- den voet vei'trekken", begon ze rood van kwaadheid en dreigend met haar vuist schuddend. Hij keek haar koel aan. „O, maar daar komt niets van in", gaf hij ten antwoord. „Ik heb tot het einde van de week betaald. Ik zal dan met ge noegen gaan, maar niet voor dien tijd. Er kan geen kwestie van zijn, mij er uit te gooien. Ik wil u wel vertellen, dat ik onmiddellijk een advocaat ga raadplegen over dezen onbeschaamden diefstal van mijn eigendom. Ga uit den weg. Ik wensch naar mjjn kamer te gaan". Van haar stuk gebracht door het aan gekondigde bezoek aan een advocaat, ging juffrouw Vick opzij. De menschen by haar in huis namen geen advocaat in den arm. Ze had, ontzag voor alles wat met advo caten te maken had. Ze had als vaststaand aangenomen, iat hjj zonder meer aan haar bevel zou voldoen. Nellie, achter de deur, sidderde. Zij was eveneens bang voor een dergelijke inmenging. Sam legde de teekeningen in zrjn koffer en sloot dien veilig dicht. Het was dom van hem geweest om dat niet eerder te doen en nu moest hij het gelag voor zijn domheid betalen. Hij sloot de deur ook. Nellie zou geen kans meer krijgen, haar nieuwsgierigheid bot te vieren gedurende den korten tijd, dat hjj nog hier was. Enkele minuten later ging hij weer uit Nellie sloop hem achterna om te zien of hij inderdaad naar een advocaat ging. Ze bleef ver genoeg achter de zich voort bewegende figuur, om er zeker van te zijn, dat ze onopgemerkt bleef. Ze voelde haar hart sneller kloppen, toen ze hem het indrukwekkende kantoor van den meest bekenden advocaat zag binnengaan. Wat zou er van hen worden als het hem gelukte hen te ontmaskeren? Ze stelde zichzelf gerust. Had ze niet gezien hoe Sam alle schetsen verbrandde? Hij kon niet be- wyzen, dat de uitvinding niet van Sanders was. Ze was hem te glad af geweest. ,Hij is naar Kershaw", rapporteerde ze aan haar tante, toen ze in huis was terug gekeerd. „Hij meende wat hij zei." „Het kan me niet schelen. Aan het eind van de week gaat hij er toch uit," ant woordde haar tante dapper. „Ik heb me nog nooit zoo in iemand bedrogen ge voeld. Hg leek zoo'n nette vent. Albert Sanders' uitvinding trafchten te stelen En dan bovendien jou er nog in betrekken In het kantoor van den advocaat voelde Sam zgn laatste hoop verloren gaan. Mr. Kershaw was zakelijk en buitengewoon geschikt, maar hij schudde zijn hoofd, toen Sam hem de feiten voorlegde. „Als dat meisje vol blijft houden wat ze in de fabriek heeft beweerd dan ben ik bang, dat het onmogelijk is te bewijzen, dat zij de waarheid niet spreekt. Als u dat wenscht, dan zal ik natuurlgk zien wat ik doen kan, maar het zal u onge twijfeld meer kosten dan u zich kunt ver oorloven." Daar hij niet in staat was de kosten van een duur proces te dragen, moest Sam er tegen wil en dank wel in berusten, dat hg leelijk bij den neus was genomen. Zijn bloed kookte, als hfl er aan dacht. Hij balde zijn handen tot vuisten. O, als hij de waarheid maar uit dien Sanders kon wringen De advocaat, die hem scherp op nam, vroeg zich af wat de waarheid wel mocht zgn. Hij was geneigd om te geloo- ven wat Sam vertelde, en hij had mede lijden met hem. „Mochten er nog andere feiten aan het licht komen, komt u dan onmiddellijk naar mij toe, dan zal ik zien wat ik voor u kan doen", zei hij. „Dank u", gaf zijn cliënt ten antwoord, „maar ik veronderstel, dat ze me te sluw af zijn geweest." „Nog een woord van waarschuwing voor dat u weggaat", voegde de advocaat eraan toe, met een blik op de stevige figuur van Sam. Probeer niet de zaak in eigen han den of beter gezegd vuisten te nemen. U weet wat ik bedoel. Dat zou u niet verder brengen, zelfs niet als de ander het ver dient." Sam dankte hem voor zgn goeden raad, betaalde het kleine bedrag, en ging terug naar zijn kosthuis, waar hij alles nog eens goed overdacht. Het geluid van de bel voor het eten ver stoorde zijn onprettige gedachten. Met op geheven hoofd ging hij naar beneden. Er was niets waarvoor hij zich behoefde te schamen. Nellie zou niet de voldoening smaken iets te merken van- het wanhopige gevoel, dat zich van hem had meester ge-* maakt. Alle oogen waren op hem gericht, toen hij de huiskamer binnenkwam, maar nie mand sprak een woord. Nellie had haar plaats naar de andere zijde van de tafel verschoven. Ze draaide haar hoofd om, toen hij verscheen, doch hg nam geen notitie van haar. Hij ging zitten en at alsof er niets aan de hand was. Dat deed Nellie zich weinig op haar gemak voelen. Wat was hij van zin Had hij wat uit gedacht, dat hen zou ontmaskeren Neen, onmogelijk. „Dat is de huisdeur-bel", verbrak juf frouw Wick even later de stilte. „Ga eens kijken wie daar is Nellie. Ik dacht zoo juist al dat ik een auto hoorde stoppen". (Wordt vervolgd.)]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5