UIT DE PROVINCIE DE TROUWE BOER DOET IMMER ZIJN PLICHT. Verduisteren: 4? Besluiten, Benoemingen enz. van hedenavond 21.55 uur tot morgenochtend 5.37 uur De maan komt morgen te 1.15 op en gaat te 15.26 onder. BESTUURSVERGADERING AFDEELING ZEELAND VAN DEN N.V.B. In de op Zondag 13 dezer gehouden be stuursvergadering van de Afdeeling Zee land van den N.V.B. werd de heer Ph. de Vurjst te Oostburg geïnstalleerd als be stuurslid. De balans en verlies en winstrekening zooals deze door den penningmeester, den heer Hackenberg waren ingediend, werden onveranderd goedgekeurd. Hieruit bleek o.a., dat een winst van ruim 1000,was gemaakt, na afschrijving van dubieuse posten en alle materiaal. Deze winst zal worden bestemd deels voor propaganda en deels ter uitvoering van een plan, dat het bestuur zich, in verband met het op 1 Augustus a.s. te herdenken 20-jarig be staan, gesteld heeft. Besloten werd het twintig-jarig bestaan van de afdeeling als leiding gevend lichaam voor het lagere voetbal in Zeeland niet door feestelijkheden te vieren, doch te volstaan met het houden van een receptie op Zondag 10 Augustus te Middelburg. Verscheidene Commissies, welke vroeger op grond van het Z.V.B.-reglement door de vereenigingen werden benoemd, doch nu tengevolge van de ingetreden nieuwe om standigheden door het bestuur van de af deeling worden aangewezen, werden ont bonden en voorzoover noodzakelijk en mo gelijk, werden deze Commissie's direct weer door het bestuur samengesteld. Aan het eind van de vergadering vond een korte plechtigheid plaats, toen op voorstel van den heer Hackenberg aan den heer A. Imanse, sedert December 1931 secretaris en competitie-leider van het Z. V.B., nu afdeeling Zeeland van den N.V.B., het bondsonderscheidir.gsteeken werd uitge reikt. Onde algemeene instemming over handigde de voorzitter het bondsonderschei- dingsteeken aan den heer Imanse, die zichtbaar verrast door deze onverwachte hulde zyn dank betuigde en ook voor de toekomst zijn beste krachten toezegde. In twintig jaar tijds ia dit onderschei- dingsteeken voor bijzondere verdiensten slechts zeven maal uitgereikt ZOMERDAG VAN HET NJ.V. De Provinciale commissie in Zeeland van het Nederlandsch Jongelings Verbond, zal Zaterdag a.s. den jaarlijkschen Zomerdag houden op de buitenplaats „Ter Hooge" bij Middelburg. Na ontvangst der deelnemers leidt ds. J. Brandenburg, Ned. Herv. Pre dikant te Biggekerke den wijdingsdienst. Voor den aanvang der middagsamenkomst staat een fiets- en wandeltocht op het pro gramma, daarna buitenspelwedstrijden. Dr. J. Matzer van Bloois en de heer K. L. W. van der Made, voorzitter der Prov. Commissie, zullen spreken in verband met den arbeid van het Verbond. Het tamboer en pijperskorps van de C.J.M.V. te Mid delburg zal dezen bondsdag opluisteren. Walcheren DE WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschrevenen bij de onder het Gewestelijk Arbeidsbureau ressortee- rende gemeenten bedroeg per Zaterdag 12 Juli J.L: Geheel werkloos: 126 mannen en 18 vr.; gedeeltelijk werkloos: 3 m.; niet werkloos: 19 m. en 2 vr.; in herscholing: 9 m.; In werkverruiming 102 m. Algemeen totaal vorige week 298, bijge komen 43, afgegaan 62, over 279. WAAR GEZWOMMEN MAG WORDEN. O. EN W. SOUBURG. Het bericht in ons nummer van gisteren omtrent de ver boden zwemplaatsen, blijkt verwarring te stichten, daar een en ander niet is zooals ons werd medegedeeld. Zwemmen is toegestaan aan de Oost zijde van het Kanaal van de paardentrap aan het voorm. pontveer te Abeele tot aan de grens van Koudekerke en van paal 34 tot aan de grens van Vlissingen. Het zwemmen aan de Westzijde van het kanaal is geheel verboden. GEVONDEN VOORWERPEN. 0. EN W. SOUBURG. Gevonden: porte- monnaie met inhoud, te bevragen bij J. Kasse, Burchtstraat 19; koperen huissleu tel, te bevragen bij Wed. Wisse, Van Turn houtstraat 1. Zuid-Beveland VOORDRACHT ONDERWIJZERES O. L. SCHOOL. ELLEWOUTSDIJK. Voor de betrokking van onderwijzeres aan de O. L. school is een volgende voordracht samengesteld: 1. S. Mulder te Middelburg. 2. C. Kraak, Middelburg. 3. D. B. Maas te Goes. EEN HANDBOOGCONCOURS. WOLFAARTSDIJK. Zaterdag J.L hield de handboogsociëteit „Doel naar Hooger" haar jaarlijksch concours, waaraan 14 so ciëteiten deelnamen. De hoofdprijzen wer den als volgt behaald: Hoofdvogel: J. Vermeulen, „St. Sebas- tiaan", Heinkenszand; le klepprijs: L. de Haas, „Jacoba van Beieren", Groes; 2e klepprijs: H. Driedijk, „Doel naar Hoo ger", Wolfaartsdijk; 3e klepprijs: L. Ver- heijke, „Zorgvlied", Ellewoutsdijk; le zij vogel: W. v. d. Kreeke, „Doel naar Hoo ger", Wolfaartsdijk; 2e zijvogel: C, Goen- se „Eensgezindheid", 's Heerenhoek; le kal: C. Remijn, „Doel naar Hooger", Wol faartsdijk; 2e kal: C. Rijk, „Zeelandia", Ovezande; 3e kal: E. Vcrvaat, „Jacoba van Beieren", Goes; 4e kal: J. Smallegango, Zorgvlied", Ellewoutsdijk, Britsche vliegtuigen boven Duitscb gebied. Uit Berlijn meldt het D.N.B. a In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Britsche vliegtuigen korte vluchten ge maakt naar het Rijnsch-Westfaalsche in dustriegebied. Door goedgericht afweer- vuur werden zij reeds bij de nadering ver spreid. Zij wierpen slechts op enkele plaat sen eenige brisant- en brandbommen neer, welke slechts geringé schade aanrichtten. SCHADE AAN KERKEN EN ZIEKENHUIZEN IN DUITSCHLAND. Naar een onder-zoek van de katholieke geestelijkheid heeft uitgewezen, bedraagt de schade, die tot dusver door bombarde- mentsaanvallen van het Engelsche lucht- wapen op katholieke kerken en ziekenhui zen is ontstaan, ongeveer 1,2 millioen R.M. Waardevolle kerkelijke religieuze voorwer pen, die vernield werden en voor het mee- rendeel uit edele metalen waren vervaar digd, zijn bij dit bedrag niet inbegrepen. Evenmin is rekening gehouden met kleine schade, die in vele gevallen in het geheel niet is gerapporteerd. Levendige handel op de Amsterdamsche beurs. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was Dinsdag veel omvangrij ker dan Maandag en de markt bood een vrij opgewekt beeld. Voor de Nederland- sche industrieelen werd zelfs goede belang stelling aan den dag gelegd en deze fond sen gaven bijna aanhoudend een levendigen handel te aanschouwen. De hoofdschotel vormde wel Unilevers, die nu en dan in een grooten open hoek werden verhandeld. Na de opening ging de koers gestadig naar boven, zoodat later op den middag onder drukke affaire zelfs een zevental punten meer kon worden bedongen. Ook Calvé's gaven ruime omzetten te aanschouwen. Voor Van Berkels was de animo ook nog niet bekoeld. De Philipsaandeelen waren eveneens goed gedisponeerd. Aku's vorm den een uitzondering in zooverre zij zich niet konden verbeteren, integendeel kwam de koers in doorsnee iets lager te liggen. Voor Indische cultuurfondsen werd ook nog al wat attentie aan den dag gelegd. In tabakken ontwikkelde zich wat meer affaire dan doorgaans gebruikelijk is en daarbij bestond eveneens een vaste tendenz. Ook in rubberaandeelen ging wat meer om en tevens bestond een aangenaam senti ment. De algemeene vaste beursstemming strekte zich ook uit tot de scheepvaart- aandeelen. Op de petroleummarkt was maar weinig te doen. De affaire op de beleggingsafdeeling was van kalmen aard. A Incasso'Bank 118 Bataafsche Petr. My. Obl. 3% 86% 86'/2 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 105% 109% Nederland le Ing 1940 4 100% 100% Nederland 2e lng 1940 4 99% 99 11/16 Nederl. met bel. fac. 1940 4 100% 100% Ned. 1000 1938 (3%) 3 93 9/16 93% -93% Indië k 1000 1937 3 95% 95% Indië a 1000 1937 A 3 93% 94 A Koloniale Bank 197% A Ned. Ind. Handelsbank 127% 129% G Ned. Handel Mrj. 133% 134 A Van Berkels Patent 80% 83%—86% C Calvé Delft 89 S9—92% A Lever Bros en Unilever 125% 125 131% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 227 228—234 A Alg. Kunstzijde Unie 152% 147—150% A Fokker Vliegt. Fabriek 191% 191 A Holland-Amerika Lijn 116% 117—119 A Java-China-Japan Lgn 153 153155 A Kon. Ned. Stoomboot Mij. 164% 165% 168% A Kon. Petroleum Mij. 245% 248%— 252% A Dordtsche Petr. Ind. Mij. 218 223 A Arendsburg Tabak Mij. 335 A Ned. Scheepvaart Unie 178 179—181% A Handelsver. Amsterdam 422 430435 A Ned. Indische Suiker U. 235 240 C Deli Mij. k f 1000 287% 285!/,—294 A Senembah Mij. 223% 224230 A Ver. Ind. Cultuur Ondern. 184 190 C Amsterdam Rubber 278 281283% A Dell Batavia Rubb. Mij. A Hessa Rubber Mij. Nederland 1941 4 100 224% 230 142—143 991/3 99i/2 MEISJE ERNSTIG GEWOND BIJ Verkeersongeval. Gistermiddag kwam op den weg Otter- lo-Arnhem in de gemeente Ede een 14- jarig mei6je B. van T. uit Leiden met haar ouders per fiets uit de richting Arnhem, toen van den anderen kant een vrachtauto naderde. Op tot dusver onver klaarbare wijze werd het kind door den vrachtauto gegrepen, waarbij het zeer ernstig werd gewond. Haar toestand is hopeloos. Zeeuwsch-Vlaanderen KONIJNEN GESTOLEN. WATERLANDKERKJE. Toen een dezer dagen de landbouwer De K. alhier- des 's morgens in zijn schuur kwam, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat er ze ven stuks kongnen gestolen waren. Men zij op zijn hoede, en sluite de beestjes goed op. OFFICIEELE OPENING DER ZWEMLESSEN VOOR DE SCHOOLJEUGD. AXEL. Dinsdagmorgen had alhier de officleele opening plaats van het zwem- onderricht voor de schooljeugd. Dit ge schiedde door den waarnemend burgemees ter, den heer P. J. van Bendegem, die wees op de vele moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, om van gemeentewege de zwemlessen voor de schooljeugd te kunnen invoeren. Hg bracht dank aan het bestuur van de bad- en zweminrichting en voor de volle medewerking door de hoofden van scholen verleend. Do heer Smorcnburg, consulent voor de lichamelijke opvoeding dankte namens de rijksinspectie voor het zwemonderwijs het gemeentebestuur voor het initiatief in deze betoond. Hierna werd met de eerste lessen een aanvang gemaakt door een groep school kinderen, onder leiding van den badmeester dei; zweminrichting. Jaarvergadering Z.L.M. Men moet tezamen staan als een machtige, innerlijke krachtige eenheid. Hedenmorgen werd te Goes de algemee ne vergadering van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij gehouden, onder voor zitterschap van mr. P. Dieleman. JAARREDE VAN MR. DIELEMAN. De voorzitter, mr. P. Dieleman, zeide een oogenblik gedacht te hebben, geen rede te houden, doch zich te bepalen tot het jaarverslag, doch daarmede geen vrede te hebben. Wel zijn zijn werkzaamheden uit den aard der zaak in verband met zijn positie, die hij in de provincie moet in nemen en de levensomstandigheden, zeer vele, maar de leden mogen van den voor zitter toch volle aandacht verlangen, niet het minst op de algemeene vergadering. Een levensmoedig, een levenskrachtig plat teland is voor een volk van het aller grootste belang. Dit leeft nog niet in de ziel van ons handelsvolk en bij menigeen leidt het niet tot consequenties in de beschouwing omtrent den boer, indien men al tot eenige beschouwing bekwaam of genegen is. Intusschen heeft ook in. oor logstijd de boer zich daaraan niet ge stoord en heeft hjj rustig zgn plicht voor de gemeenschap vervult. En de boer, hij ploegde voort! Hg deed dit eeuwen lang, gedurende alle crises en oorlogen. De trouwe boer doet immer zijn plicht voor de gemeenschap, al wordt hij de schriele, de zelfzuchtige bg uitnemendheid geacht. Dat deed hij toen bijna geheel Nederland schold op de regeringsmaatregelen, die poogden den boer het hoofd boven water te doen houden. En ook toen hij voor zijn producten zoo lagen prijs kreeg, dat dikwgls zgn productiekosten er niet uit kwamen, laat staan dat er eenige beloo ning voor zijn arbeid en nog minder winst voor hem overbleef. Nederland moest, zoo redeneeren ook vele overigens voortreffelijke economen en staatsbestuurders, ook eigenlijk geen land- Bouwland zijn, maar een handels- en in dustrieel land. 't Is maar een boer, ligt nog, ook nu nog, op veler lip bestorven. Volgens spr. moet er een juist evenwicht zgn tusschen landbouw, industrie en handel. Als eerste middel om het platteland te verdedigen, te beschermen en op te heffen, noemde spr. de eenheid in de organisatie, door een samengaan tot één krachtig ver band, onverschillig van welken godsdienst of confessioneel inzicht men zijn moge. En zelfs in dezen tijd wordt dat nog vaak vergeten. De Z.L.M. wenscht te strij den voor dit euvel, in Nederland zoo groot voor de opheffing van het platteland, voor de gebondenheid van den boer aan zijn bodem, voor het besef der eeuwige waarde en kracht voor de natie. Neder land is de laatste jaren meer industrieel dan agrarisch en slechts 21 der wer kers in het Nederlandsch bedrijfsleven zgn in den landbouw, tegen in Frankrijk 38 Engeland 7, België 19 en Duitschland 29 Spr. meent, dat het percentage in Nederland aanzienlgk vergroot moet worden. Menig vraagstuk zal daartoe on der het oog moeten worden gezien, en daaronder valt zeker het bodemvraag- stuk zelf, gelijk ook het z.g. arbeidsvraag stuk. Van 1830 tot 1930 steeg de bevol king met ongeveer 200 d.w.z. met ruim 5 millioen menschen. De cultuurgrond nam in dien tijd met 23 toe of met onge veer 500.000 hectaren. Toch konden velen in land- en tuinbouw een plaats vinden en het volk in toenemende mate meer uit eigen bodem worden gevoed. Ruilverkave ling en andere cultuurtechnische werken op gebied van ontwatering, ontginning enz. doen den bodem productiever zijn en bevorderen intensiever land- en tuinbouw. Ook in Zeeland is vooral in de oude pol dergemeenschappen op dit gebied ontzag gelijk veel te doen. De groote werkloosheid zou bij doel matige verdeeling van werkzaamheden op dit gebied en voldoenden steun van over heidswege op practischen grondslag vol gens spr. voor een groot deel, ja zelfs geheel, althans in Zeeland, kunnen zijn weggenomen. Maar nu dit uitbleef, nam de ontevredenheid onder de bevolking toe en den boerenstand te meer, omdat veel boerenzoons geen bedrijf konden krijgen en bij sollicitaties naar Wieringermeer of elders nog al eens dikwgls er naast vielen. Het schijnbaar te veel aan menschen, dat zich afspiegelde in de toenemende werk loosheid ,ls ook toe te schrijven aan het feit, dat er in de laatste jaren geen emi gratie van beteekenis is. De maatregelen, door werkverschaffing of werkverruiming toegepast, bleken lang niet voldoende, hoeveel productieve arbeid op het gebied, bijzonder van suatie, ega lisatie, wegenaanleg er in Zeeland ook ware te doen. Voor Zeeland moet voor een en ander flink en systematisch worden aangepakt. De Z.L.M. kan en zal desnoo- dig hiertoe het initiatief nemen. Maar dat kan alleen gevolg hebben als er van overheidswege volle medewerking is en het bijv. geen jaren behoeft te duren alvorens de stichting voor grondverbete ring en ontginning, die de Z.L.M. stichtte, erkenning krijgt van het betrokken minis terie. Maar daarnaast moet op Andere middelen worden gepeinsd. Daarvoor is ook noodig emigratie, bgv. naar het Noorden van Frankrijk of Normandië. Maar ook Js dit meer en meer mogelgk in de toekomst de geheele ontwikkeling van den oorlog duidt daarop naar het Oosten. Europa zal zich naar de meening van spr. op den duur alleen kunnen handhaven, wanneer het een zoo breed mogelgk landbouw-fun- dament heeft en een zoo krachtig moge lijken boerenstand. Duitschland heeft dit begrepen en werpt zich met energie, het land en het volk eigen, op de versterking van zgn landbouw en de bevestiging van zijn landbouwenden stand, opdat die zoo sterk mogelijk zij. Maar daarnaast mag het binnenlandsch grondvraagstuk niet worden vei*waa,rloosd. Wel zou spreker sommige groote bedrijven willen splitsen in vele kleinere, doch daarom geen dwerg- bedrijfjes. De vaste lasten, yooral de wa terschapslasten, moeten genivelleerd wor den en over het geheele volk worden om geslagen, omdat het een algemeen volks belang is, dat het cultuurland behouden blijft. Een ingrijpen van de overheid als onlangs geschied is om den bodem te ont trekken aan speculatie, is goed en was noodzakelijk. Dieper studie van een onder zoek naar de werking van de rijkserfhoeve- wet in Duitschland is gewenscht. Diep betreurenswaardig is het, dat ook in Zee land families bij sterfgevallen onnoodig het familïegoed rustig in handen van vreemden laten gaan. De oud-Germaansche volksgedachte sluit onvervreemdbaarheid van het land en de hoeve voor de familie in. De grond moet niet beschouwd worden als koopwaar, als privaat bezit, maar als een publiek bezit, als familiebezit, ten behoeve van het gansche volk, den stam. In Duitschland is sedert 20 Januari 1934 de nationale arbeid ten behoeve van den landarbeid en den landarbeider beschermd en geregeld, waarbij deze aan den grond is gebonden. Een poging daartoe is hier gewaagd met de landarbeiderswet, eigen lijk met niet veel succes. De grondgedachte van dergelijke wetgeving is, dat de boer wortel der volkskracht is en dat men zich als volk het meest gerust en veilig kan gevoelen als men een sterken, krachtigen boeren- en arbeidersstand heeft. De boer ploegt voort! Hij doet scheppend werk en ook 't werk van den landarbeider dient veel meer dan tot heden in eere gebracht te worden en tot waarde te komen. Daartoe is meer op leiding, meer scholing, noodig. De Z.L.M. heeft tot plicht met alle kracht ook dit te steunen: moreel, financieel. Maar hoeveel intern in het eigen land ook nog valt te verbeteren, op den duur moeten de vleuge len wijder uitgeslagen worden. In dit op zicht is de vreeselijlte oorlog, die er woedt, van enorme beteekenis. Het is de gzeren noodzakelijkheid, niet om uit machtswel lust volken te onderwerpen en landen te veroveren, maar om levensruimte te ver krijgen. Dat ia een groote phase in de door de Westersche mogendheden begonnen ontwikkeling en van de grootste economi sche beteekenis. Levens ruimte of invloed sfeer omvat een gebied, dat zoo groot is, dat de daarin wonende en levende en wer kende volkeren daarin vinden wat zij eco nomisch behoeven om elkander helpend en steunend, de stoffelijke welvaart der vol keren te bevorderen en in stand te houden. Hiervoor is dan vanzelf leiding noodig en een behoorlijke arbeidsverdeling. Binnen die- rufmte wonen gelijkgezinde volkeren, van gelgke origine, stam- en bloedverwant, wier onderlinge betrekkingen op handels- en ruilverkeer, op zijn best, elkander hel pend en dienend, zijn geregeld. Alles wordt dan geleid ten publieken nutte en niet beheerscht door het particuliere belang van een geldmagnaat. Dit leidt niet tot een opgaan in één staatkundig verband, zeker niet. Juist niet, want de eigenaar digheid van ieder volk, de leden van elk volk overeenkomstig zijn eigen geaard heid en karakter in verband met zgn woonplaats, bodem, klimaat en ligging, moet dit blijven stempelen om aan zijn roeping voor het geheel te voldoen, des te beter te voldoen en des te krachtiger te zijn in de vervulling van zijn roeping voor de grootere invloedsfeer, waartoe het be hoort en waarin het zelf zgn invloed uit oefent. In zoo'n grooter economisch geheel ls juist de plaats voor den boer een der voornaamste. En omdat hij ook daarin de levenskrachtigste moet zijn en de meest beteekenisvolle, zal er voor hem altijd plaats zijn. In het bijzonder zal er dan voor den hoogstaanden Nederlandschen, den Zeeuw- schen landbouwer niet het minst, een lei dende rol zijn weggelegd. Zoo komt er ein delijk een samenwerkend geheel, groot en veelzijdig genoeg om de daarbinnen levende volkeren met elkander in nauw verband te doen samenleven en werken, onafhankelijk van anderen, bijv. het Con tinent van Europa,, onafhankelijk van Ame rika. Zoo kan men krijgen een geheel, waarbinnen in goede nabuurschap een sa menleven, een samenstaan tegen den bui tenstaander mogelgk wordt, zonder dat een volk gedwongen is willoos of welbe wust een werktuig te zijn van een ander. De gemeenschapsgedachte staat dan op den voorgrond en de landbouw kan in die groote levensruimte vastheid* en zekerheid verkrijgen van afzet van producten, aan prijzen, die de productiekosten en zekere winst dekken. Dit alles heeft geen dwang, doch wel vrijheid, die wel te onderscheiden is van losbandigheid. Vrijheid is innerlijke onafhankelijkheid en beteekent vrijheid van onderzoek, van zijn eigen godsdienstig gevoelen en beleven, van het vormen en uitbouwen van zijn eigen wereldbeeld. Door orde en zelftucht, door gehoorzaamheid aan wet en orde, kenmerkt zich het vrije. Dat is zijn trots. Men moet zijn volle ver antwoordelijkheid gevoelen, als mensch tegenover het geheel, als leider of bestuur der tegenover zijn kring. De Z.L.M. heeft het altijd zoo verstaan, dat alleen als wij vrij zgn, als goede Nederlanders en spr. durft te zeggen als goede Germanen, wij iets en dan ook veel kunnen produce eren. Dan zijn wij scheppende krachten, gelijk de Zeeuwen den eigen bodem onder Gods zegen, hebben gewonnen op de zee en tot vruchtbaar land hebben gevormd. Men moet te samen staan als een machtige, innerlijk krachtige eenheid. Uit de ge beurtenissen en door de feiten der laatste maanden hebben wij toch zeer veel te lee- ren. Door terugblik op wat was, door vooruitzien naar wat worden moet. Men moet het volk als gemeenschap, als ge heel dienen. Dienen zoo als het heilig boek der Perzen het zoo verheven zegt: „Wie koren zaait, die zaait de heiligheid". Dat doet de boer. De strijd voor het Evangelie gaat thans tegen het barbaarsche. Het satanische beginsel, «dat zich bijv. het sterkste en brutaalst-in Rusland door an in het bolsjewisme; heeft geopenbaard, d«. ULO. EXAMENS GOES. Gisteren zgn geslaagd voor diploma B 3 A. Vader, M. v. Iwaarden, beiden Middel* burg, C. M. A. Boone, Arnemuiden, A. P< Dees, Terneuzen, J. Reynierse, St. Laurens, J. H. de Smet, M. P. Wondergem, beiden Middelburg, J. C. v. d. Weele Colijnsplaat, P. H. Verhagen, Vlissingen. Geslaagd voor diploma A L. Kok, M. V* Boven, A. W. Bijloo, F. Polderman, allen Middelburg, C. P. Smolders, J. J. 't Gilde, J. L. P. Michielsen, allen Terneuzen, A, Slotboom, 's-Gravenpolder, M. Sanderse, M.'burg, C. M. d. VJleger, J. J. Verijzer, Ai M. van Sabben, allen Vlissingen, W. Vlaan der, Brouwershaven, C. S. Labzawskl, A. A"< Kokschulte, beiden Zierikzee, G. Catsman, Brouwershaven, A. J. Jansen, M. D. de Waardt, beiden Vlissingen, M. A. P* Lij kaart, Terneuzen. OVERGANGSEXAMENS R.H.B&. OOSTBURG. Bevorderd naar klasse 2*A: Chr. v. <2, Ameele, Levien Basting, Jannie Brevet, Gerard v. d. Gruiter, Johan de Hulster, Adri Jansen, Kees van Bloois, allen Oostburg f Maartje Daansen en Josef Maenhout, Aar denburg Adri de Fegter en Wim Moggré, Schoondijlte Tini Fremouw en Rinus Leen- houts, Sluis Marcel Govaert, Groede Piet Haartsen en'Jacques van Lierde, IJzendg- ke Willy Hamelynck, Breskens. Niet be vorderd 11 leerlingen. Bevorderd naar klasse 2 B Ko Risseeuw, Jo Schippers, Jaap Schijve, Chr. v. d. Vleu ten, allen Oostburg; Williy de Pauw en Bram de Smit, Sluis Jo Pieters en Willy de Zwart, AardenburgCorne de Poorter Waterlandkerkje (V.W.) Matty Quaack, Maurice Termont en Hubert Wijffels, IJzendijke Gilles de Regt, Piet Riemens, Jacob v. d. Walle en Sjef v. Weijnsbergen, Schoondijke Piet Tack, Groede Frans Verduijn en Hannie de Winde, Breskens; Jan Vinke, Hoofdplaat. Niet bevorderd leerlingen. Bevorderd naar klasse 3 A Leen van Gorsel, Ellen Haagman, Marie Herman, Leen Jacobs en Jo van de Kaa, Oostburg Ina Anthonisse Sluis Adri de Baere, Ant.- v. d. Broecke, Nelly Catsman en Richard Jolivet, Aardenburg; Jaap de Bliek, Nas Cambier en Rie Maas, Breskens Cor Bril en Rie Haartsen, Schoondijke Johan Com- melin, Draaibrug Piet le Grand, Zuidzan- de ;Mien Haak, Magda Lauret en Piet Lu- cieer, Groede. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd naar klasse 3 B Jan van Male, Bram Risseeuw, Pru de Smet, Fien v. d. Vleuten, OostburgGreetje de Lgser en Jaantje Risseeuw, Zuidzande Joop van Lugk, Johan v. d. Sande, Ali Streefkerk, Izak Vergouwe en Jannie Woittiez, Bres kens Staf de Meger, Machiel Risseeuw, Tinus Robijn, Abrah. v. d. Sande en Willem Versprille, IJzendijkeGeorge Mornout, Janneke v. d. Plassche, Schoondijke Albert de Rijck en Harry de Vriend, Aardenburg Hermien Wagtho, Groede. Niet bevorderd 3 leerlingen. Bevorderd naar klasse 4 AFrans Bel- derolc, Jan v. Cruijningen en Jo de Meij, Oostburg Thea Beun en Elly Lako, Sluis Bart Blaakman en Walther Hoffmann, HoofdplaatJozef Ghgzels en Bram Mas- clé, Aardenburg Daan Haak, Groede Jo van Houte, Cadzand Adri v. d. Lijke, Draaibrug (V.W.) Adri de Meijer, Bier vliet. 1 herexamenniet bevorderd 6 leer lingen. Bevorderd naar klasse 4 BMiep Haag man, Sam Sehgve, Francien de Smit, Oost burg Cobi Leenhouts, RetranchementJo de le Lijs, Thonie Moggré, Schoondijke Jaap v. d. Sande, Piet de Winde, Wim van Poelje, Breskens; Bram Scheele, IJzendijke; Herman de Smet, George Snouwaert, Sint Kruis Willem Smoorenburg, Rie Verhage, Sluis Bram van Sprundel, Gerda Wesse- lius, AardenburgKees Vinke, Gerard Wijffels, Hoofdplaat. Niet bevorderd 2 leer lingen. Bevorderd naar klass 5 A To Aalbregt- se, Oostburg (V.W.) Gaston Cammaert, IJzendijke (V.W.) Elsje van Dijk en Betsy; deSmidt, Schoondijke Mien de Hullu,' Sluis Christ, de Vogelaar, Biervliet Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd naar klasse 5 B Arnold Calon en Henk Corthals, IJzendijke WiUy Cop- pens, Sluis Hubregt Hubregtse, Zuidzande; Jan van der Slikke, Schoondijke. Niet be vorderd 6 leerlingen. Bij de eind Juni jl. te Vlissingen afge nomen examens vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam slaagden voor Nederland- sche Handelscorrespondentie mej. S. Bou- mah en de heer C. Harinck, alhier, en mej. L. Franke te Souburg; voor Duitsche Han delscorrespondentie de heer W. J. A. van der Egk, alhieri Geslaagd voor het praktgk-examen boekhouden van de Ver. v. Leeraren in de Handelswetenschappen mej. N. v. Riet, Middelburg. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. A aan het Baarnsch Lyceum, A. J. E. Blaauwendraad te Baarn, vroeger te Vlis singen, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliil „Zuinigheid met Gas en Electriciteit is een nationale plicht" IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII grootste bedreiging voor Christendom en beschaving voor God, eigendom en positie. Eens zal, zij het spoedig, ook de Z.L.M. de in de historie gewortelde, des levens stor men getart hebbende, eeuwig jonge Z.L.M, door diepe trouw der leden, de zoo krach tige en voor Zeelands 'volk zegenrgke Z.L.M. op al haar arbeid en streven en opoffering, rijke vrucht zien, zich open barend in een krachtige eenheid van allen, die Jiqt wel meenen met land eu volk, tot rijken zegen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3