STADSNIEUWS Vtissingen STADSNIEUWS Middelburg KUNST STADSNIEUWS Goes Gemengd nieuws DE ZEEÜWSCHE LANDBOUW IN 1940. Marktberichten DE ZEEVAARTSCHOOL TIJDELIJK NAAR NIJMEGEN? Nadat van hoogerhand tot sluiting van de zeevaartschool in het kustgebied was overgegaan, werd zooals bekend, voor de leerlingen van de „De Ruyterschool" al hier die examen moesten doen, een voor- loopige oplossing gevonden waardoor de examens in Dordrecht konden worden af genomen. Hiermede waren echter de moeilijk heden ten aanzien van de voortzetting der lessen nog niet opgelost. Naar wij verne men bestaan er thans plannen de school tgdelgk naar Nijmegen te verplaatsen, zoo. dat alle leerlingen de school weer zouden kunnen bezoeken. Momenteel worden dien aangaande echter nog besprekingen ge voerd, zoodat het nog geenszins vaststaat dat inderdaad deze plannen verwezenlijkt zullen worden. HOOG WATER. Morgen is het alhier te 9.05 en 21.29 uur hoog water. Te Domburg is het 23 minuten vroeger hoog water. BEDRIJFSVOETBAL. Uitslag van 15 Juli. GereedschapswerkplaatsPlaatwerkerij VERDEELING DER WERKZAAMHEDEN DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Na een korte afwezigheid heeft de heer A. Jeronimus Maandag zgn werkzaamhe den als wethouder aangevangen. In de eer ste vergadering van burgemeester en wet houders kwam dien dag de verdeeling der verschillende onderdeelen van het gemeen tebestuur aan de orde. De burgemeester nam de zorg voor on derwijs en sociale zaken op zich, de heer Paul zal gemeentewerken, gemeentebedrij ven en personeel- en arbeidszaken beharti gen, terwijl de heer Jeronimus met finan ciën en de centrale keuken belast is. Zoo als bekend had de burgemeester tot nu toe financiën, de heer Paul gemeentewer ken en sociale zaken, en de heer Kögeler, onderwijs, en gemeentebedrijven, terwijl de ze den laatsten tijd ook de belangen van de Centrale keuken behartigde. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het kanaalwater was heden 73 gr. HERDENKINGSAVOND JAN ZWART. In de Ned. Herv. Kerk te Kapelle is gisteravond door een daartoe gevormd comité, een Jan Zwart-herdenkingsavond gehouden. De heer Jan Kousemaker te Goes sprak eerst een inleidend woord over leven en werken van Jan Zwart, geboren 20 Aug. 1877, overleden 15 Juli 1937. Oorspronkelijk zou hij bij zijn vader op kantoor te werk worden gesteld. De mu ziek trok hem echter meer aan en toen kreeg hij daarin zijn opleiding van v. Eijken en van v. Krieken. Reeds op 16-jarigen leeftijd was hg or ganist. Hij diende enkele gemeenten en daarna, tot aan zijn dood, de Hersteld Evangelisch Luthersche Kerk te Amster dam. In 1914 gaf hij zijn eerste concert in die kerk voor een gehoor van slechts 3 personen. Hij was de eerste organist die voor de radio speelde. Jan Zwart onder vond altijd veel tegenwerking van zijn collega's, terwijl zijn composities nog heden ten dage, door veel musici niet worden gewaardeerd. Van Prof. Schilder te Kampen ontving het comité een brief, waarin deze zijn blijdschap uitsprak voor het organiseeren van dezen avond. Jan Zwart was ook in deze omgeving bekendin Goes hield hij indertijd een lezing over de muziek. Zijn laatste compo sitie over Psalm 33 is pas na zijn over lijden uitgekomen. Spreker bracht den dank over van het comité aan het kerkbestuur van Kapelle voor het tijdelijk afstaan van kerk en orgel. Daarna kreeg de heer Gommert de Kok Rzn. te Goes gelegenheid om zijn pro gramma, bestaande uit 10 nummers uit verschillende albums van Jan Zwart, af te werken. Voorop zij gesteld, dat de heer De Kok een handige, vaardige organist is, die dit uitgebreide programma in korten tijd heeft afgewerkt en wel op een manier die gewaardeerd mag worden. Dit zegt niet, dat zij in alles met zijn weergave instemmen. In „Achter Hem aan" voldeed niet dat de uitkomende me lodie evenals in „Houdt Gij mijn handen beide" een octaaf lager werd genomen het klonk wat somber. Ook in „Blijf met mij Heer" hadden wij het geluid wat lief lijker gewenscht Het tempo in „Scheep- ken onder Jezus hoede" was zeer vlug, het leek of dit vaartuigje door een ster ken wind werd voortgedreven. In het lied aan het slot ervan, dat flink „breeder" werd gespeeld vonden wij geen aanleiding om in het midden de „ff" nog te gaan overtreffen. Het Adagio-tempo „Houdt Gij mij han den beide" was beter getroffen dan in No. 4. In „Toccatine Psalm 33", „Hymne" en „Een vaste Burg is onze God", heeft de organist bewezen dat hij technisch flink ontwikkeld is. Het mag een flinke presta tie genoemd worden om in zulk een tempo deze nummers ten gehoore te brengen. Het was een avond waarin veel viel te genieten. De M. DE VEEMARKT. De nieuwe, verbreede en geëgaliseerde straten om de Beestenmarkt zijn gereed en beteekenen een groot gerief voor het voer tuigen-verkeer. Men is thans bezig het plein zelf te bestraten en reeds nu is te consta- teeren, dat het geheel hierdoor zeer in aan zien zal winnen. OUDE GOESENAARS. Dit jaar weer een honderd-jarige. De achterliggende jaren heeft Goes steeds ingezetenen gehad, die de honderd jaar met één of meer jaren overschreden. Achtereen volgens waren dat de heeren Burgs, Capelle en Vermaas. Toen de heer Vermaas hon derd jaar werd was de op één na oudste ingezetene „pas" vijfennegentig jaar. Wij hadden dit feit in ons geheugen, toen wij bij het overlijden van den heer Vermaas schreven, dat Goes nu de eerstvolgende jaren geen honderd-jarige meer onder haar inwoners zou hebben. Wij vergaten daarbij echter, dat de heer Vermaas bijna 104 jaar werd, zoodat de op hem volgende oudste ingezetene, die nog steeds in leven is, in- tusschen 99 jaar geworden is. Zoo zal Goes binnenkort dus weer een honderd-jarige als ingezetene hebben en ditmaal is het eens een vrouw, n.l. de wed. B. KnieriemHoogerwerve, wonende in de Wijngaardstraat, die op 21 November a.s. haar honderdsten verjaardag hoopt te vie ren. ONGELUKKIGE BOTSING. Gitermiddag reden, op den hoek van de Groote Markt en de Lange Kerkstraat, de wielrijders J. S. en J. M., beiden wonende te Goes zoo ongelukkig tegen elkaar aan, dat het rijwiel van M. vrijwel geheel vernield werd. Beide personen bleven ongedeerd. De politie werd van het geval In kennis gesteld en deze opende een onderzoek naar de schuldvraag. MAG DAT NIET? Tegen den hotel- en caféhouder L. D. B. werd proces-verbaal opgemaakt omdat na elf uur bij hem logeerende personen in zijn café aanwezig waren. HOOGWATER AAN 'T SAS. De zwemuren aan 't Goesche Sas zijn voor heden van 8 tot 12 uur. Voor morgen is de zwemtijd van 9 tot 1 uur. Het bederf van jam. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft Den laatsten tijd is er veel jam verkocht in kistjes, tonnetjes, glazen potten zonder binnendeksel, potten die gesloten zijn met een cartonnen deksel of gedeeltelijk car- tonnen deksel. Ook worden cartonnen bekers met jam in den handel gebracht. Verschillende winkeliers verkoopen de jam onverpakt en wegen haar voor de klan ten af. Daar de onverpakte jam geregeld met de lucht in aanraking komt, zal er vrij spoedig bederf op kunnen treden. De verpakte jam is eenige maanden houdbaar, doch op den duur zal, vooral wanneer de jam op eenigs- zins vochtige plaatsen bewaard wordt, schimmelvorming niet uitblijven. Degenen, die in verband met de huidige omstandigheden eenige voorraad jam heb ben opgedaan, die aldus verpakt is of die een verpakking heeft, welke niet gesterili seerd is, doen verstandig deze jam niet lan ger dan eenige maanden te bewaren, en ze geregeld te dontroleeren. Alleen als de jam in potten met binnen deksel, gummiring en schroefdeksel of in weckglazen gesteriliseerd wordt, is.de jam langer houdbaar. Bg de bereiding van eigengemaakte jam wordt dikwijls zuivere pectine als opecta, penjel of een dergelijke pectine houdende stof gebruikt. Het voordeel hiervan is, dat door het toe voegen van pectine de kooktgd van de jam belangrijk korten wordt, waardoor men een zuivere vruchtensmaak houdt, brandstof be spaart, weinig verliest by het inkoken en bij de bereiding vaste voorschriften kan opvolgen. Toch kan deze bereidingswijze niet on verdeeld worden aangeraden. Ook deze jam loopt gevaar na eenigen tijd te beschim melen. REGELING VAN VACANTIEDAGEN VOOR DE CONFECTIE-INDUSTRIE. Het college van rijksbemiddelaars heeft met ingang van 16 Juli een regeling vast gesteld van vacantiedagen van werkne mers in de confectie-industrie. Volgens deze regeling zgn de werkgevers in de confectie-industrie gerechtigd aan de werknemers tusschen 15 Juni en 1 Sep tember 1941 op door den werkgever te bepalen dagen gedurende zes achtereen volgende werkdagen vacantie te geven en zijn verplicht deze te geven, voor zoover door hen, overeenkomstig het bepaalde vacantievergoeding moet worden verleend. Tot de hier bedoelde werknemers be- hoorenmachinestikkers en machinestik- sters, handwerksters, strgksters, knip- sters, plakkers en plaksters, persers, op leggers, uitsngders, fourneerders, opteeke- naars, controleurs en controleuses en eventueele met deze categoriën naar func tie gelijk te stellen werknemers (neem- sters). 'Voor elke maand onafgebroken dienst wordt tot een maximum van zes dagen een halve dag vacantievergoeding ver leend, welke wordt uitbetaald op den laatsten werkdag vóór de vacantie. De vacantievergoeding bedraagt per halven dag een twaalfde deel van het weekinkomen, als hoedanig geldt 1/52 van het totale loon in de laatste 52 weken der dienstbetrekking of, by kortere dienst betrekking, een overeenkomstig deel van het totale loon in die kortere periode, zulks met dien verstande, dat ziekteweken bij deze berekening buiten beschouwing biyven en dat de vacantievergoeding per halven dag niet kan dalen beneden een twaalfde deel van 36 uur loon. Daaren boven zal voor nieuw in het vak komen de leerlingen beneden 16 jaar de vacantie vergoeding niet kunnen dalen beneden 3 uur loon. MOORDAANSLAG TE STADSKANAAL. Tusschen zekeren J. B. en de echtgenoote van R. W. te Stadskanaal was in den loop der tijden een verhouding ontstaan. De laatste dagen logeerde ten huize van B. een jongmensch uit Ngmegen en toen deze ook naar de gunst van de vrouw dong, was dit geenszins naar den zin van B. Het gevolg hiervan was, dat het gister morgen in de Hoofdstraat tot een botsing tusschen beide mannen kwam, waarbij de Nijmegenaar tweemaal door B. met een dolkmes werd gestoken en levensgevaarlijk gewond. De getroffene is naar het R.K. ziekenhuis in Winschoten overgebracht, terwijl de da der kon worden gearresteerd. Deze heeft inmiddels een bekentenis af gelegd. BRUTALE INVAL IN AMSTERDAM. Een ongewone sensatie, weliswaar van minder prettigen aard, maar die per saldo nog goed afliep, beleefde Maandagavond een kruidenier aan de Amstellaan te Am sterdam. Kort na elf, toen het dus vrijwel geheel duister was, werd op de winkeldeur geslagen. Óp de vraag van den winke lier, wie er nog zoo laat op bezoek kwam, wat het antwoord: „Direct opendoen; we komen van de politie", waarop de kruide nier de deur opende en twee mannen, in burgerkleeding, binnenstapten. De onthutste winkelier kreeg te hooren, dat hij gearresteerd moest worden en. dat bovendien ook al zijn geld, juweelen e.d. in beslag werden genomen. Daarby dreigde de beide indringers (van wie één, om nog meer te imponeeren, een Duitsch accent in zgn woorden tracht te te leggen) met een voorwerp, dat in het donker gelykenis met een pistool ver toonde. De vrouw van den kruidenier ging daar op met een der mannen naar boven, waar de woning van het echtpaar is, om daar het geld en de sieraden ter hand te stellen, zoodat intusschen de winkelier met slechts een der overvalplegers achterbleef. Van deze gelegenheid maakte eerstge noemde gebruik, om alarm te maken: hij greep een leeg koekblik en wierp dat tegen de winkelruit, op welk geluid eenige voor- by gangers kwamen toegeloopen. Intusschen was een worsteling tusschen den kruidenier en zijn belager ontstaan. De bandiet riep zgn makker te hulp, doch ook de winkelier roerde zich hevig en riep om assistentie. Begrypende, dat de overval toch geen succes meer zou hebben, maakten de beide bandieten zich haastig uit de voeten. Hoewel direct een achtervolging werd Ingezet, gelukte het hun, in de duisternis te ontkomen. De „echte" politie, die daarop werd ge waarschuwd, is onmiddeliyk met het on derzoek naar de bedrijvers van dezen bru talen overval begonnen. Een vaag signale ment van hen is bekend. ONGEOORLOOFDE PRIJSVERHOOGINGEN VAN TEXTIELGOEDEREN. 1700 boete. Bij herhaling verkocht een corsetten- magazyn te Den Haag ln de periode Juli 1940 tot April 1941 zijn waren tegen te hooge pryzen. Men was er toe overgegaan den ouden voorraad in prgs te verhoogen. Telkens na het binnenkomen van- een nieu we duurdere zending werden de nog voor radige goederen tegen dezelfde prijzen ver kocht als de nieuw aangekomene. De oude prgzen hadden echter volgens de pryzen- beschikking 1940 no. 1 voor de op 10 Mei reeds aanwezige goederen onveranderd ge handhaafd moeten worden, zoodat hier over treding van de prgsvoorschriften had plaats gevonden. De directeur der N.V., C., werd door den Inspecteur voor de prgsbeheersching te 's-Gravenhage tot 1700 boete veroordeeld. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks acht uur, is in de Lek onder de gemeente Jaarsveld de heer C. P. van Beusekom, secretaris der gemeenten Benschop, Hoenkoop en Pols broek, bij het baden verdronken. By laag water kwam de heer Van Beu sekom, die geen zwemmer was, door den sterken stroom in moeilgkheden. Eén van zgn metgezellen, die een geoefend zwem mer is, was door dezelfde omstandigheden niet in staat, den drenkeling te redden. Het slachtoffer was 31 jaar oud. Maandagmiddag is te Oosterbeek uit den Rgn opgehaald het lgk van den 22-jarigen H. J. Meyerink, die Donderdagmiddag bij het zwemmen is verdronken. IN NOORD BRABANT HEERSCHT EEN KONIJNENZIEKTE. In Waalwgk en ook zoo werd de Nieu we Rotterdamsche Courant gemeld in verschillende andere plaatsen in Brabant, heerscht een kongnenziekte, welke met den dag erger wordt. Vooral te Waalwgk val len dagelijks tientallen kostbare kongnen waaronder zelfs rasdieren, aan de ziekte ten offer. In het begin meende men dat de oorzaak gelegen was in het voedsel, dat gesneden zou zgn bij aardappelvelden, welke reeds bespoten waren voor den coloradokever, doch thans is gebleken, dat dit niet het geval is. Het beloop van de ziekte is zeer kort, want nauwelijks zijn de konijnen aange tast, hetgeen blgkt uit een in elkaar ge drongen houding en het weigeren van voed sel, of ze sterven langzaam. ONTZAGLIJKE BOSCHBRAND IN SPANJE. In de nabyheid van Las Palmas in de provincie Castellon (Spanje) is een boschbrand uitgebroken, waarvan de om vang nog niet is te overzien. De hoogste bergtoppen van de Sierra del Hermano Bartolo staan in vlammen. Het vuur grijpt met razende snelheid om zich heen en be dreigt reeds vier dorpen en een Karmelie ten klooster, dat in de bergen gelegen is. Vele honderden menschen werken met steun van de veldwacht dag en nacht om het vuur meester te worden. Eèn jaaroverzicht van den voorzitter der Z.L.M. De voorzitter der Z.L.M. heeft in de heden gehouden vergadering een jaarover zicht gegeven, waaraan het volgende is ontleend: Het ledental is in 1940 eenigszins ge stegen, vooral door aansluiting van de nieuwe afdeelingen Le we dorpNieuwdorp, Nisse en Yerseke en de samensmelting van de afdeeling Kamperland met de aldaar gevestigde nog niet aangesloten landbouw- vereeniging. Het aantai afdeelingen steeg tot 72, en 2 vereenigingen van oudleerlin gen en 3 coöperatieve aankoopvereenigin- gen, terwgl de afdeeling Tuinbouw 18 af deelingen roet 428 leden telde. Het aantal jeugdafdeelingen steeg van 10 tot 24. De Z. L. M.-dagen, die hoogtij dagen van den eersten rang in het organi satieleven der maatschappg zijn, konden in 1940 door den oorlogstoestand niet ge houden worden, en wenden deze voor Noord-Beveland bestemde dagen vervan gen door een zomer-algemeene vergade ring te Goes op 10 Juli, waar op 4 De cember de najaars-algemeene vergadering plaats had. De toestand der Z.L.M. is gunstig en de financieele positie gezond te noemen. Op het Landbouwhuis wordt onverpoosd ge werkt voor het door de Z.L.M. gestelde doel, n.l. het bevorderen van de belangen van land- en tuinbouw en veeteelt in den meest uitgebreiden zin. Tal van inlichtin gen en adviezen zyn gegeven, zoowel aan officieele instanties als aan de leden in dividueel. Dart vooral het Boekhoudbureau hiervan een zeer groot deel voor zgn rekening nam behoeft wel geen nader betoog. Belastingmoeilgkheden vooral toch zijn steeds aan de orde van den dag. Het Landbouwhuis blijft een middelpunt van het Zeeuwsche landbouw- en tuinbouw- leven. De groei en de activiteit der jeugdorgani satie blijft in een flink tempo toenemen. In alle kringen behalve West Zeeuwsch Vlaanderen, bestaan thans meerdere plaat- selgke afdeelingen en het ledental is reeds de 500 gepasseerd en kan nog belangrijk toenemen. Toen in 1940 van overheidswege een pachtbureau voor Zeeland werd inge steld, heeft het hoofdbestuur het voortbe staan van het Centraal Zeeuwsch Pacht bureau overbodig geoordeeld en tot op heffing besloten. Van de diensten van het rechtskundig bureau is in 1940 heel weinig gebruik gemaakt Vanwege de werktuigencommissie wer den verschillende adviezen verstrekt over nieuwe en elders in gebruik zgnde werk tuigen, en dit jaar is een begin gemaakt met het geven van practische cursussen en wel 17 met ongeveer 200 deelnemers. Een commissie „Aardappelbewaring" werd geïnstalleerd en begon met haar ai'beid. De werkzaamheden van de afdeeling Tuin bouw bleven in hoofdzaak beperkt tot het behartigen van de economische belangen van den tuinbouw. Krachtig werd gesteund de poging om te komen tot een Centrale Zeeuwsche Tuinbouw Organisatie voor de behartiging van de technische bedrijfsbe langen, die de cultuur-technische belangen van den tuinbouw zal behartigen. Inzake het land- en tuinbouwonderwijs wordt o.a. medegedeeld, dat de Chr. Lage re Landbouwschool te Middelburg reeds 48 leerlingen telde. In verschillende deelen der provincie werden twee-jarige land- bouwcursussen en tuinbouwcursussen ge geven en bovendien een een-jarige voor volwassenen, in hoefbeslag, en paarden kennis. Dit jaar zal het aantal vaste schoolge bouwen voor landbouwhuishoudonderwgs van 3 tot 5 worden uitgebreid en zgn er dan scholen te Zierikzee, Tholen, Kortgene, Schoondgke en Terneuzen en daarnaast nog ambulante cursussen in Schoondijke, Nisse en Koudekerke. Ook in het werk der Provinciale Comrpissle voor Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande had de Z.L.M. weder een belangrijk aandeel. Het betreft hier korte cursussen, welke gratis zgn voor vrouwen en meisjes uit den ar beidersstand en waaraan meer gegoeden tegen een cursusgeld van ten hoogste 2.50 kunnen deelnemen. Door de oorlogstoe standen was het aantal cursussen slechts 26 tegen 73 in 1939. De geheele oplaag van den almanak is verkocht, 't Zeeuwsch Landbouwblad met het maandeiyksche tuinbouwblad geniet d«^ volle belangstel ling der leden. Van de 6429.06 h.a. voor de gewassenkeuring aangegeven, is 4519.81 h.a. goedgekeurd. Er bestond groote vraag naar goedgekeurd zaaizaad en een belang rijke hoeveelheid pootgoed werd uitge voerd naar Duitschland, België en Frank rijk. Thans komt dit verslag tot een be schouwing over de resultaten van de be drijven. Het najaar van 1939 was erg nat, zoodat veel wintertarwe niet op tijd kon worden gezaaid. De opbrengst van de wintertarwe was gemiddeld 47 h.l. per h.a. voor zomertarwe was zij slechts 20 tot 22 h.l. voor zomergerst 60 h.l. bij over het algemeen goede kwaliteit, rogge 30 tot 45 h.l. bg vrij goeden stand, haver bij goed be schot 70 tot 100 h.l., veldboonen 35 h.l. Erwten schokkers 30 h.l., kleine groene 37.5 h.l., lange bruine boonen 25—35 h.l., ronde bruine evenzoo en witte boonen ge middeld 30 h.l. By goede kwaliteit gaf koolzaad gemiddeld 50 h.l., blauw maan zaad 1500 kg., vlas van 4000 tot 7000 kg.; karwg gemiddeld 1600 kg. per h.a. Van aardappelen werd de teelt uitgebreid, ze hadden vooral op lichtere gronden wat van de droogte te leiden en er kwam ver bazend veel bladrol voor. Beschot en kwa liteit liepen uiteen. De suikerbieten bedroegen een grootere oppervlakte dan het vorige jaar, de op brengst was gemiddeld 43.000 kg. per h.a. Zaai-uien werden minder verbouwd met 'n uiteenloopende opbrengst van 300 tot 600 baaitjes van 60 kg. per h.a., de opbrengst van de weinig geteelde cichorei was on geveer 40.000 kg. per h.a., de voederbieten waren goed tot zeer goed, van de land- bouwzaden is de cultuur hier niet van veel beteekenis. Er kwamen vrg veel wijzigingen in de cultures voor; het gebruik van kunstmest stoffen kwam vrywel overeen met vorige jaren. Komende,,tot de ruiidveefokkerij en •houderg meldt het verslag, dat gemiddeld het weideseizoen wat de voeding betreft normaal genoemd kan worden. Het vee kwam in matige conditie in de weide, doch bg de opstalling in de herfst was de conditie in doorsnee gunstig. De krachtvoerpryzen waren vrij veel hooger dan in 1939, doch bleven over 't algemeen binnen redelgke grenzen. Er waren 15.122 melkkoeien en de melkproductie was op 90 millioen kg. te schatten, waar ongeveer 1.110.000 kg. boerenboter is vervaardigd, van welke ongeveer 225.000 kg. in de gezinnen wordt verbruikt en de rest in Zeeland verkocht. Door verbeterde vee- prijzen kwam de aan het jongvee vervoer de melk beter tot waarde. De prijzen voor de consumptiemelk waren meerendeels be vredigend. Dq prijzen van 't vee begonnen op een matig niveau, wai-en in den zomer wat hooger om in den herfst belangrijk te stygen. Behalve in het vroege voorjaar waren vetmesterg en vetweïderg en afzet van fokvee in 1940 behoorlgk loonend. De sterk gewgzigde omstandigheden op het gebied der veehouderij vragen groote voor zichtigheid en practische uitvoering ont desorganisatie van de productie te voor komen. De verplichte stierenkeuringen verliepen volkomen naar wensch en be- invloeden de gemiddelde kwaliteit van het stierenmateriaal beslist zeer gunstig. De paardenfokkerij werd in 1940 zeer goed loonend, de financieele uitkomsten der schapenfokkerij waren bevredigend tot goed, de varkenfokkerij was loonend, de mesterij goed tot matig goed. Bij de geiten was de melkopbrengst lager dan gewoon, tegen het einde van het jaar was er veel vraag naar melkgeiten en lammeren. De algemeene gezondheidstoe stand van de verschillende diersoorten, in verband met de weersgesteldheid, het voedsel en het drinkwater, kan, voor zoo ver Zeeland betreft, gunstig genoemd worden. De pluimveehouderij had in 1940 een moeilgken tijd door te maken, al had de vermindering op de Zeeuwsche land bouwbedrijven nog geen groote afmetin gen. De gezondheidstoestand van de dieren was gunstig en het broeden leverde be- hoorlgke resultaten op. Ten slotte komt het verslag tot den tuinbouw in Zeeland en Westelijk Noord- Brabant. De koolsoorten en prei leden veel van de strenge vorst, als ook de andere groenten, die gedurende den winter be waard worden. De oogst van de najaars- en wintergroenten was goed te noemen. Bij de aardbeienteelt heeft de weersge steldheid haar invloed doen gelden. Vooral de op Walcheren gevestigde groenten- kweekers hebben belangrijke schade onder vonden van den oorlog door het verwoes ten van het Veilingsgebouw te Middelburg. In de fruitteelt is geen ernstige schade van den strengen winter ondervonden, wel werd het uitloopen der fruitgewassen lan gen tijdi tegengehouden. De bloembollen teelt is van zeer geringe beteekenis en ook van de bloementeelt zijn geen gege vens verzameld. De boomkweekerij was aanvankelgk niet goed, doch later beter, omdat veel boomen worden gekapt en zoo spoedig mogelijk worden vervangen. De pacht- en koopprijzen bewogen ziek oorspronkelijk in stijgende lijn, het gebruik van kunstmeststoffen was aan bepaalde toewijzingen gebonden, die evenwel vol doende geacht konden worden. Het school- beeoek en het volgen van cursussen gaf in verband met de tgdsomstandigheden wel eenige moeilgkheden, waardoor minder cursussen zijn aangevraagd, dan in nor male tijden het geval zou zijn geweest. Door inundatie water is een groot deel der bedrijven in de onder water gezette pol ders op Zuid-Beveland vernieldin de om geving van Willemstad waren de gevol gen minder ernstig, omdat het water uit het Hollandsch Diep minder zout bevat dan dat uit de Westerschelde. Hierna passeeren de in Zeeland ge kweekte soorten groenten en fruit de revue en blgkt van de meeste, dat de kwaliteit en de oogst matig waren en de prijzen be vredigend. VEEMARKT ROTTERDAM. Gisteren werden ter veemarkt aange voerd 1978 dieren, waaronder 1000 runde ren, 159 paarden. 16 veulens, 4 schapen, 502 nuchtere kalveren, 243 graskalveren, 52 bokken en geiten, 2 lammeren. Prgzen per stuk Melkkoeien 545 440 k 330; Kalfkoeien 550 k 440 a 335; Vare koeien 360 a 275 k 225; Vaarzen 350 k 280 k 200; Pinken 285 k 210 a 165. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was korter, de handel stug en de prgzen iets lager. De aanvoer van varekoeien was iets kleir.er, de handel stroef en de prijzen bleven constant. De aanvoer van vaarzen en pinken was als vorige week met tragen handel en. on veranderde prijzen. VeiUngsvereeniging „KapelleBiezelinge en Omgeving" te Kapelle. KAPELLE, 15 Juli. Aardbeien 27—35, Frambozen 4260, Roode bessen 18 22,5, Witte bessen 22,5, Kruisbessen 10— 33, Suikerkersen 3640, Poroeleinkerscn 3840, Meikersen 40, Hollanders 40, Mar kiezen 40, Bruine Blanche 40, Morellen 40, Limburgers 40, Volgers 40, Luikenaars 40, Witte vleeschkersen 40, Vroege van Wer- der 40, Afw. kersen 32, Kasperziken 6, alles per k.g. Vellingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 15 Juli. Druiven (Frankenthaler) 170, Aardbeien 35, Roode bessen (Prolific) 22.50, Witte bessen 1722.50, Kruisbessen 1929, Frambozen 3650, Bonte Blanche 40, Roode Blanche 40, Brusselsche bruine 40, Hollanders 40, Volgers 40, Klerken 40, Luikenaars 40, Meikersen 40, Markiezen 40, Witte Vleeschkersen 40, Vroege van Werden 40, Zwarte kersen 40, alles per 100 kg. Me loenen 40, Kaspruimen 16—19, Kasperen 15—27, Perziken 511 alles per 100 stuks. GR0EDE. Voor abonnementen en advertentiën H. A. MEULENDIJK, Scliuitvlotstr. 105,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2