HET HERSTEL DER MATERIEELE OORLOGSSCHADE. het doornige pa«, De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 15 Juli 1941 Zeeuwsche Stichting blijft actief. COÖRDINATIE VAN ORGANISATIES IN VOORBEREIDING. „De geest der verordening deugt niet". De Stichting Getroffenen Oorlogs geweld Zeeland bestaat ruim een jaar. Een jaar is verloopen, waarin veel en omvangrijk werk werd verricht, om voor de gedupeerden een regeling te bewerkstelligen, waardoor hun althans het uitzicht werd verschaft op een herstel, dat beantwoordt aan de ver langens dienaangaande van het Neder- landsche volk. Een herstel, dat boven dien het rechtsgevoel beviedlgt, Wanneer de resultaten maatstaf zouden zijn bjj een beoordeellng van het werk der Stichting, dan zou dat oordeel niet gunstig uitvallen. Want de resultaten z\jn maar zeer poover, een bevredigende regeling werd niet verkregen. De vage toezeggingen wer den niet geconcretiseerd en voorzoover een schadeherstelregellng bU verorde ning werd omschreven, was deze geenszins in overeenstemming met de aanvankelijk gedane toezeggingen. En zoo zyn de gedupeerden, een jaar nadat in ons land een groote her stelactie op touw werd gezet, om den eersten nood te lenigen, nog niet veel wijzer. Slechts kunnen zij vrees koes teren, dat, naarmate de tijd verstrijkt, van een afdoende regeling van het herstelvraagstuk steeds minder sprake zal kunnen zijn. Spreken over herstel en over de schoone toekomst van onze verwoeste steden en dorpen en ook van Middel burg schijnt een misplaatste grap in het aanzien van wat er van het wer kelijk herstel der geleden schade tot nog toe in de praktijk terecht is ge komen. Wij hebben reeds meermalen het werk van de Stichting Getroffenen Oorlogsge weld Zeeland besproken. Thans lijkt het tijdstip gekomen, om nogmaals de aan dacht te vestigen op dit werk, dat, veelal achter de schermen, ten bate van de gedu peerden wordt verricht. Niet alleen ten bate van de Zeeuwsche gedupeerden, maar ook elders, in Rotterdam en in de Grebbe wordt het werk in stilte, maar ook met groote voortvarendheid voortgezet. Wij prijzen ons gelukkig, dat de heer C. Zwa german, de voorzitter der Stichting, ons tijdens een onderhoud, dat wij deze? da gen met hem en zijn medebestuurders mochten hebben, nog eens een inzicht heeft gegeven in de moeilijkheden van het vraagstuk, dat ter oplossing is gesteld. De ietwat misprijzende vraag „Wat doen die heeren eigenlijk?" is ons aan de hand van een uitgebreiden schat van ma teriaal afdoende beantwoord. Er wordt zeer hard gewerkt en de mannen, die zich hier en in Rotterdam en in de Grebbe streek met zooveel energie en geduld wij den aan het bepleiten der belangen van gedupeerde landgenooten, zij verdienen op rechte waardeering, ook al kunnen dan nog slechts weinig tastbare resultaten worden overgelegd. Nu w\j gedurende eenige maanden de praktijk van de in December afgekomen verordening hebben kunnen gadeslaan, is het mogelijk zich te realiseeren, wat de blijvende gevolgen zullen zijn. Dan moet allereerst worden vastgesteM, dat er met betrekking tot den aandrang om de gedupeerden te ontzien ten aanzien van de inkomsten- en vermogensbelasting zeer weinig is bereikt. In samenwerking met andere comité's werd gepleit voor een steunen met geld, omdat het in strijd moet worden geacht met den geest van eén redelijk herstel, de gedupeerden een uniforme smaak op te dringen. Het gewicht hiervan mag niet worden onderschat. Eveneens werd, lang voordat er van een verordening sprake was het vraagstuk verkoopwaardevervangings waarde bij de bevoegde instanties ver dedigd. Als resultaat van de besprekingen kwam dan in December de verordening voor den dag. Een verordening, die in Den Haag was voorbereid, mede op grond van de adviezen, welko uit de kringen van gedu peerden waren voortgekomen. Reeds spoedig moest men tot de conclu sie komen, dat de in deze verordening neergelegde besluiten niet bruikbaar waren als basis voor een rationeel herstel. Boven dien, en dat is van niet minder belang, was het niet realiseerbaar, hoe deze be sluiten direct konden worden gewijzigd, dat ze voor het beoogde doel wel bruik baar waren. Slechts één lichtzijde was er in artikel 8 der verordening te ontdekken, krachtens welk artikel den secretaris-generaal de vr\jheid wordt gelaten om in bepaalde gevallen schade en bydrage op afwijkende wijze vast te stellen. Tusschen de voorwaarden en de uitvoe ring staan echter de schade-enquête com missie, het departement van financiën en de advies-colleges. Het was dus noodig voor een ruime interpretatie hun mede werking te verkrijgen. EEN PRECEDENT. Het bewuste artikel 8 werd in toepas sing gebracht voor den herbouw van boer derijen. Deze werd preferent verklaard, in verband met de voedselvoorziening. Maar toen bleek de in de verordening neergelegde verkoopwaarde-stelling een zoo groote strop op te leveren, dat, om tot een eenigszins dragelijk resultaat te ko men, concessies moesten worden gedaan. De vergoeding wordt nu gegeven op grond van de herbouwwaarde, zij het met aftrek van „nieuw voor oud" en de kosten voor den architect, die voor rekening van den eigenaar komen, alleen werden de panden aanmerkelijk kleiner. Zoo is hier dus een precedent geschapen, er zijn concessies gedaan. Daarmede is de onbruikbaarheid der verordening aan het licht gebracht, waar deze eigenlijk reeds was vastgelegd in het befaamde artikel 8. Het vraagstuk „verkoopwaarde-vervan gingswaarde" is nog niet opgelost, onge acht de zeer besliste Haagsche uitspraken, ten gunste van de verkoopwaarde. Het vraagstuk is -voor Middelburg wel zeer klemmend, maar afgezien daarvan beant woordt de Haagsche oplossing slechts zeer ten deele aan het verlangen van het Ne- derlandsche volk, tot herstel van de scha de overeenkomstig de tradities van land en volk. Willen de gedupeerden dan geen offer brengen Bij eenig nadenken zal geen gedupeerde voor honderd procent willen vasthouden aan de stelling der vervangingswaarde. De gevolgen daarvan zouden voor Nederland zeer bedenkelijk zijn, wanneer het beginsel der vervangingswaarde tot het uiterste zou worden volgehouden. Maar de marge tus schen beide is te groot, dan dat men van de gedupeerden zou kunnen verlangen, dat zij deze zouden overbruggen. Wanneer Den Haag geen financieele salto's mortales wil maken, dan kan men zulks toch in geen geval van den afzonderlijken gedu peerde verlangen. Nu heeft men wel getracht de pil te vergulden door het geven van toeslagen, voor Middelburg zelfs tot 40 en door het verstrekken van hypo theken, maar daarmede wordt de breede lijn wel wat uit het oog verloren. Ook met betrekking tot het huisraad is er nog niet veel bereikt. Wel is be sloten in bepaalde gevallen van de basis de huurwaarde, naar men weet af te wijken, maar daarmede blijft de onre delijkheid bestaan, dat de degelijkste ge zinnen er vaak het slechts afkomen. Daar bij dient bovendien in de wijze van uit- keering duidelijk tot uitdrukking te ko men, dat de gedupeerden ook volwaardige burgers zijn. De regeling met betrekking tot de be- drijfs- en beroepsinrichting is wel wat soepeler geworden, ten aanzien van de afschrijving, maar deze soepelheid Is van te geringe beteekenis, dan dat zij veel gewicht in de schaal zou kunnen leggen. De fout van do verordening Is ge legen in het onjuiste uitgangspunt, dat in de herstelbjjdrage zou kunnen worden volstaan met een tegemoet koming. De conclusie, waartoe de Stich ting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland is gekomen is, dat er fundamenteel eigenlijk niets is bereikt. Daarbij komt bovendien, dat het effect der veror dening vermindert, naarmate de t\jd verstrijkt. Het is dan ook geen wonder, dat er wrevel ontstaat, dat er in de kringen van gedupeerden verbittering komt. Vooral nu de gedupeerden in de practijk hebben er varen, wat de verordening te beteekenen heeft, zjjn zeer velen in rep en roer ge komen. Vastgesteld moet echter worden, dat 'de ontstemming veelal verkeerd gericht is en dat zij zich uit tegen hen, die niet zelf de verordening hebben gemaakt, maar slechts de uitvoerders zijn van de instructies. En die instructies komen uit Den Haag. DE SCHADE- ENQUÊTE-COMMISSIE. Een der belangrijkste instellingen is wel de schade-enquête-commissie. Zy zorgt voor de interpretatie der afzonderiyke ge vallen en haar uitspraak is mede van be slissende beteekenis. Beziet zij de materie fiscaal, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat de gedupeerden er minder goed af komen, dan op grond van de verlangens van het Nederlandsche volk verwacht mocht worden. Men kan ook de opvatting huldigen, dat een zoo ruim mogeiyk her stel Nederland eert. Het gaat er nu om, het contact met de schade-enquête-commissie te verbeteren, want zij heeft weliswaar haar instructies, doch ook deze zijn voor interpretaties vatbaar. De heer Zwagerman kon met voldoening gewag maken van het vele werk, dat door tal van comité's is verricht, terwijl ook de medewerking met gemeentebesturen niets te wenschen heeft overgelaten. Echter, wat deze laatsten betreft, moest de heer Zwa german er op wyzen, dat zy een, overi gens begrypelijke, haast aan den dag leg gen, om te gaan herbouwen, waardoor licht de geneigdheid optreedt tot het doen van concessies. Hier schuilt inderdaad een gevaar. Immers, ulteindeüjk zijn het de gedupeerden die de toekomst van de ge teisterde plaatsen mede moeten bouwen. De mate, waarin zy daartoe kunnen mede werken, hangt mede af van de mate waar in zij voor de geleden verliezen schadeloos worden gesteld. Zoo kan ook met waardeering gewag worden gemaakt van de bemoeiingen van de Stichting Herbouw Middelburg. De hee ren v. d. Weel en Verhage hebben hun taak met liefde voor de stad Middelburg en haar geschiedenis aangevat en het con tact, dat zy met 't bestuur der Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland onder houdt mag bemoedigend worden genoemd. Het gaat echter niet uitsluitend om Middelburg. De Stichting is een Zeeuw sche Stichting en zy kan beschouwd wor den als de intermediair tusschen de gedu- HET DUITSCHE. Het oppercommando van de Duitsche weermacht maakt bekend: De doorbraakoperaties aan het Oosteiyk front Yfcrloopen volgens de plannen. De Finsche weermacht, onder het opperbevel van den veldmaarschalk Mannerheim, is ter weerszijden van het Ladogameer tot den aanval overgegaan. Torpedoboot jagers hebben twee pa trouillebooten van de Sovjetmarine tot zinken gebracht In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen twee in convooi varende vrachtschepen in brand geworpen en met bommen voltreffers ge plaatst op twee andere koopvaarders. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag met succes haveninstallaties aan de Zuid- en Zuid-Oostkust van Engeland bestookt. De vyand heeft Zondagnacht met zwakke strgdkrachten eenige bommen in Noord- West-Duitschland neergeworpen, zonder effect te behalen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechtsvliegtuig neer. Brltsche patrouilleboot tot zinken gebracht. De Engelsche admiraliteit maakt be kend, dat de Engelsche patrouilleboot „Auckland" in den grond is geboord. De naaste bloedverwanten van de slachtoffers zgn op de hoogte gebracht. De „Auckland" was een schip van 1200 ton, dat in 1938 gereed was gekomen. peerden en de officieele instanties, geiyk ook andere instellingen haar bemiddeling verleenen ter behartiging van de belangen der gedupeerden. Niet alleen in Zeeland, maar ook elders, in Rotterdam, in de Grebbe, overal waar getroffenen zijn, qtaan comité's, uit de ge troffenen zelf gevormd, op de bres voor de belangen van de twee procent der Ne derlandsche bevolking die den stoot heeft opgevangen, Zg hebben alle onderkend, dat de geest van de verordening, waaraan de belangen der gedupeerden zijn vastgehaakt, onjuist is. Maar anderzyds, die gedupeerden willen ook positief zyn, wetende, dat de belangen van het Nederlandsche volk mede op het spel staan, zy willen ook nu nog, na alles wat zij reeds ondervonden, offers brengen en burgerzin toonen. De teleurstelling is groot nu, een jaar, nadat de ramp zich voor hen voltrok, nog geen positief resultaat is bereikt maar de gedupeerden dragen met zich de over tuiging, dat hun opvattingen gedeeld wor den door het Nederlandsche volk, dat by eersten oproep spontaan reageerde met de weerlegging van ieder muggenzifterig standpunt: honderd procent. Dit beginsel werd overgenomen in de verordening, maar haar practyk is er zeer ver van verwyderd. Thans gaat het echter om de toekomst. Die toekomst moet allereerst brengen een coördineering van alles wat zich ook in Zeeland met betrekking tot het herstel der schade als pleitbezorging van de belan gen der gedupeerden heeft aangediend. De pogingen daartoe hebben nog niet tot een positief resultaat geleid, maar wat in Rotterdam mogelijk was, mag voor Zee land niet onnoodig wórden geacht. Het gevaar van langs elkaar heen te werken is reeds schadelyk voor het belang der ge dupeerden. Gememoreerd mag worden, dat het ge meentebestuur van Middelburg een sterk geargumenteerd adre9 aan Den Haag heeft gericht. De Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland^ heeft zich van harte aangesloten bq de suggesties, welke zyn neergelegd in een adres van de Generale Commissie Voorziening Rotterdam. De Zeeuwsche stichting liet haar adhaesiebetuiging ver gezeld gaan van eenige vragen, welke als punten van bespreking kunnen dienen. Hierop komen wy morgen terug. HET ITALTAANSCHE. Het weermachtsbericht van Maandag luidt als volgt: In Noord^Afrika is aan het front van Tobroek een vyandeiyke afdeeling voor het vuur van onze artillerie op de vlucht ge slagen. Luchtformaties van de spil hebben vy- andeiyke stellingen gebombardeerd en de póts in de omgeving van Meraa Matroeh in brand geworpen. In Tobroek werden artilleriestellingen, ravitailleeringskampen, concentraties van auto's en de haveninstallaties gebombar deerd. Twee Britsctte vliegtuigen, die tracht ten Tripolis aan te vallen en die door onze jagers neergeschoten werden, zgn brandend* in zee gestort. Op het eiland Rhodos hebben vijande lijke vliegtuigen eenige plaatsen gebom bardeerd, waardoor echter slechts lichte schade ontstond. In Oost-Afrika levendige activiteit der artilleriè in den sector van Wolsjefit. Negen Brltsche vliegtuigen neergeschoten. Uit Berlgn meldt het D.N.B.: Bg aan- valspogingen van Britsche gevechtsvliegtui gen, vergezeld van jachtvliegtuigen, op de Kanaalkust, schoten Duitsche jagers ne gen Britsche vliegtuigen neer, waaronder vier gevechtsvliegtuigen. Zoo werd een formatie Bristol-Blenheims bg Le HÉLvre totaal vernietigd. Hierdoor viel de helft van het aantal gevechtsvliegtuigen aan het mitrailleur- en kanonvuur der Duit sche jagers ten offer. Luchtaanvallen op Engeland. Volgens een bericht van het Engelsche luchtvaartministerie, is in den afgeloo- pen nacht vooral Oost-Engeland door het Duitsche luchtwapen geteisterd. In een stad aan de kust, zoo wordt in het offi cieele communiqué medegedeeld, is schade aangericht en zijn slachtoffers gevallen. Lord Halifax. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: De geruchten, dat lord Halifax als Britsch ambassadeur in Washington zal aftreden, hebben, naar de Londen sche correspon dent van Göteborgs Handels-Ochsjoefarts- Tidnlngen meldt, Maandagochtend vastere vormen aangenomen. Er is n.l. een bericht uit New Delhi ontvangen, dat volgens ge ruchten aldaar Lord Halifax vice-koning van Indié zal worden. Het „Vrijwilligerslegioen Nederland". Voor het „Vrijwilligerslegioen Neder land" worden keuringen verricht op 20 Juli van 1519 uur te Breda, in restau rant Modern en op 21 Juli van 1019 uur te Rotterdam in Deutsches Haus, Volks park. Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum-lengte van. 1.65 meter. Voor officieren bestaat geen leeftyds- grens. Voor de gezinsleden van de aange- nomenen wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve by deze bureaux kunnen aan meldingen o.a. geschieden te Breda, Boschstraat 67. Een vrgbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden by het „Vrijwilligerslegioen Nederland", Den Haag, Koninginnegracht 22, resp. bg de hierboven genoemde bureaux. Een vry- biljet voor de terugreis wordt bij keuring onverschillig of de candldaat wordt aan genomen of niet uitgereikt. Hoofdkwartier „Vrgwilligerslegioen Nederland", Koninginnegracht 22, Den Haag. Cu HtOCX *tOud£\ Vlbuotikf I VN FRANCES BRAYBROOKE 19) Tot zyn teleurstelling en verbazing duw de Lissen de teekeningen op zy. „Dan ben je enkele dagen te laat, want deze vin ding is al gedaan door m'n bedrgfsleider, die er ook patent op heeft genomen. Het is tot in de kleinste onderdeelen precies hetzelfde. Als dit een onbeschaamde po ging beteekent om het werk van iemand anders te copieeren, dan is je dat ten eenenmale mislukt." Verbouwereerd keek Sam hem aan, om dan kwaad te worden. „Ik begryp u niet", begon hy uit de hoogte, „ik zeg u nogmaals, dat dit een uitvinding van my is." „Het is me duideiyk genoeg. Meneer Sanders heeft me enkele dagen geleden z'n ontwerp getoond en me verteld, dat hy er jaren aan gewerkt heeft. Ik heb er in toegestemd de uitvinding van hem te koopen." „Dat kan niet Ik zeg u, dat dit myn uitvinding is. Hy moet my gecopieerd hebben. Hoe, dat is me een raadsesl, maar hy heeft het gedaan", riep Sam opgewon den uit. „Dus je ontkent, dat je hem hebt ge copieerd, Hart? Wacht!" Hy stak zgn hand op. „Ik zal 'm laten roepen, dan kun je hooren, wat hy te zeggen heeft op die brutale poging om zyn ideeën te stelen." Met verbeten woede zag Sam den be drijfsleider met het vosachtige gezicht glimlachend en vol vertrouwen binnen komen. Meneer Lissen opende een kast en legde een stel nauwkeurig uitgewerkte teekeningen neer voor Sam, die zich be duusd de oogen wreef. Het waren zijn tee keningen, tot in de kleinste details ge copieerd, en ze zagen er uit alsof ze al maanden geleden gemaakt waren, terwyi zijn teekeningen een volkomen nieuwen indruk maakten. „Ik zweer, dat het mijn idee is, meneer", begon Sam. „Deze man heeft het op de een of andere manier gestolen. Ik kan het bewyzen", voegde hy er aan toe, daar hem plotseling wat te binnen schoot. „Juf frouw Nellie Wick, de nicht van myn kostjuffrouw, weet dat ik er aan bezig was. Ik heb haar de teekeningen laten zien en haar er een en ander van ver teld." De bedryfsleider sprak op kalmen toon. „Ik kan alleen maar_ zeggen, meneer, dat de teekeningen in mgn lessenaar ir- de fabriek lagen en ofschoon die lessenaar gesloten was, was het voor Hart niet moeiiyk om den sleutel er van te bemach tigen. Ik had nooit gedacht, dat iemand er belang in zou stellen en ze hebben daar maanden lang gelegen. Mag -ik vragen, meneer, juffrouw Wiek hier te roepen en haar te verzoeken eenige opheldering te geven?" „Dat vind ik goed", was het antwoord van den baas, die een blik wierp op den ongelukkigen Sam, die zich nog steeds niet bewust was van de ramp, welke hem boven zyn hoofd hing. Hg verzamelde ferm zyn gedachten. Natuuriyk zou het niet moeiiyk zyn om zyn beweringen te bewyzen. Tenslotte verscheen Nellie, keurig in de kleeren als altyd. Meneer Lissen zette in het kort uiteen waar het om ging. Nellie speelde met haar handschoenen en veinsde verwarring en spijt. Ze haalde diep adem. Niets had vol maakter kunnen zgn dan haar verstrooide en afkeerige houding. „O, meneer", riep ze uit, Sam recht in zijn gezicht kgkend, „het spyt me, dat ik het zeggen moet, maar Sam Hart liegt. Hy heeft nooit over een uitvinding met me gesproken, ik heb deze vreemde tee keningen nog nooit eerder gezien of er van gehoord!" HOOFDSTUK X. „Dat is een leugen!" Sam liet woedend zyn stem door het kantoor van meneer Lissen daveren, ter- wgl hy een stap in de richting van Nellie deed en haar by den arm pakte. „Vertel de waarheid! Zeg hun, dat die uitvinding van my is!" In zgn woede schudde hy. haar zoodanig heen en weer, dat het er veel van had of hy haar elk oogenblik een aframmeling kon toedienen. Onmiddeliyk kwam Sanders tusschen- beide. Hy trok aar weg en keek Sam aan. Meneer Lissen had zyn vinger al op de bel en een oogenblik later verscheen een van de portiers, die zyn baas vragend aankeek. „Wacht buiten de deur. Temple. Kom oogenblikkeiyk binnen als ik je roep", droeg Lissen hem op Nieuwsgierige blikken op de aanwezigen werpend, verliet de man het vertrek weer, zich afvragend, wat er wel gebeurd mocht zijn. Met inspanning beheerschte Sam zich, beseffend, dat hij zyn zaak geen goed zou doen door zoo op te treden. „Nu Hart, het heeft geen zin om te trachten mij te overdonderen", zei Lissen op plechtigen toon. „Ik denk er sterk over om de politie te waarschuwen en je te la ten inrekenen". „Me laten inrekenen herhaalde Sam verontwaardigd. „Dat kunt u niet, meneer. Alles is bedriegery. Het lijkt net een nachtmerrie voor me. Ik herhaal plechtig, dat deze uitvinding van mg is Ik heb er maanden aan gewerkt, lang voordat ik hier kwam. Ik had er eerst geen idee van, hoe Sanders er aan gekomen kon zyn, maar nu weet ik, dat Nellie Wick de hand in het spel heeft. Dat durf ik te zeggen omdat het de waarheid is De kalme toon van zyn stem maakte in druk. De twee, die aandachtig toeluister den, voelden, dat Lissen op dit oogenblik geneigd was om hem te gelooven. Nellie keek haar compagnon eenigszins onbe hagelijk aan en begon het ergste te vree zen. Lissen richtte zich nu tot Sam. „Als je de waarheid spreekt, kun je dat natuuriyk bewyzen, met uitschakeling van deze jongedame?" Sam hield zyn adem in. Kon hy dat? Hy had Mavis wel verteld, dat hy aan een uitvinding bezig was, maar hy had haar nooit iets gezegd over de werking ervan of haar teekeningen laten zien en hy had ook niets gezegd aan zyn moeder, omdat hy haar wilde verrassen als het een suc ces werd. Hoe ongelukkig het ook was, niemand kon verder zgn beweringen sta ven. „Ik kan u alleen myn woord geven, meneer", zei hij kalm. „Ilc ben bang, dat dit niet voldoende is. We moeten de feiten onder de oogen zien en ik kan je niet gelooven", was het koele antwoord. „Dat moet u. Ik herhaal, dat Sanders myn ontwerp gestolen en gecopieerd heeft", riep Sam uit. „Ik bewaarde de teekeningen in mgn kamer.' Nellie Wick wist dat en zy heeft den diefstal mogelgk gemaakt". Dit was zoo precies de waarheid, dat Nellie een oogenblik naar adem snakte. Dan nam ze haar onbeschaamde houding weer aan. „Hoe durf je „Genoeg", bracht Lissen uit. „Het is me al heelemaal duidelijk. Hart kan zgn be weringen niet bewgzen, dus valt er niets meer te zeggen. Ik heb deze uitvinding van Sanders gekocht voor een overeenge komen som en daarmee k> het uit". „Alleen een dwaas zou die uitvinding zonder meer verkoopen", gaf Sam als zgn meening te kennen. „Er zit fortuin in. Dat Sanders zyn vinding zoo maar heeft ver kocht, is een bewgs voor mijn bewerin gen". „Besef je Hart, dat ik je hiervoor kan laten vervolgen?" vroeg Lissen, met een blik op de deur, waar de portier achter stond met zijn oor aan het sleutelgat. Sam beet zich op zgn lip. Als hg de ruwe schetsen maar had bewaard, die hy gemaakt had, dan zou hy zyn beweringen kunnen staven, maar toen hg met de eind- teekeningen klaar was, had hg alle schet sen opgeruimd, van de veronderstelling uitgaand, dat ze toch geen dienst meer zouden doen. Hy trachtte zyn gedachten te verzamelen. Wat moest hg doen? Al zgn hoop voor de toekomst hing van deze uitvinding af. Die uitvinding beteekende Mavis' liefde, geluk. Alie hoop was ver vlogen, omdat een kwaadwillig meisje een gemeene streek met hem had uitgehaald. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5