PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 15 JULI 1941 NA DE DOORBRAAK VAN DE STAUNLINIE. Geen thee meer. ABONNEMENTSPRIJS "J 33 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieP. van de Velde, P. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 104 Hoofdredacteur? J. C. Visser, VUsalngen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd tea VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Administr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd teL 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 85 BRESKENS Dorpsstraat 85. teL 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U 1 L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS Gedupeerden zijn ook Nederlanders J Duitsche opmarsch wordt voortgezet. Talrijke Duitsch gezinde inwoners van Rozanka werden op gruwelijke wijze door da Bolsjewisten vermoord. De familieleden bij de lijken der slachtoffers (P.B.Z.-Holland) De regeling van de materieele oorlogs schade dreigt langzamerhand tot een Ne derlandsche cause-célèbre te worden. Een en ander maal hebben wij in onze kolom men de verordening, waarbij het herstel is geregeld, besproken. Een verordening, die in breeder kring, en niet uitsluitend in de kringen van gedupeerden, groote teleur stelling heeft gewekt. Naarmate de maanden verstrijken, moet de teleurstelling daarover toenemen. Want steeds minder zal deze verordening, wat haar normen betreft, beantwoorden aan datgene, wat de harde werkelijkheid van het oogenblik te zien geeft. De verorde ning mist de elasticiteit, welke haar kracht had behooren te zijn, zy mist de sfeer, welke haar zou hebben gemaakt tot de geconcretiseerde opvatting van het Ne- derlandsche volk. Om de verordening nu bruikbaar te ma ken, moeten er concessies worden gedaan. Er. wordt gemarchandeerd en de gedupeer den de menschen die huns ondanks den spits moesten afbijten zijn tot koop waar gedegradeerd. Het is waarlijk ver bijsterend zulks te moeten constateeren. Wij hebben den mond vol over de toe komst van Nederland, wtj praten over on ze roemrijke geschiedenis, maar de zaak die thans in de eerste plaats Nederlanders te harte dient te gaan, wordt verlaagd tot een soort politiek gokspel. Wanneer het inderdaad zoo ver zou komen, dat het Nederlandsche volk eei} declasseering van de gedupeerden zou tolereeren, dan ware het met Nêerlands toekomst slecht ge steld. Nu is het van beteekenis, ook om de zaak zelf, dat men zijn nuchterheid en zijn gemoedsrust bewaart. Verre van zich by de situatie neer te leggen, als bij een on afwendbaar noodlot, is het noodzakelijk, dat iedere gedupeerde zich nauwkeurig realiseert, dat het hier niet in de eerste plaats gaat om de verzilvering van een chèque. Dat zou hoogstens een lokaas kunnen zijn, maar dan een lokaas met een giftig bysmaakje. Want het gaat er niet om, of de een door zijn invloed meer kan bereiken dan de ander. Het gaat om ge heel andere dingen. De gedupeerden hebben geen kruiwagen noodig, zij vragen niet om een gunst en nog veel minder om een vriendelijke te gemoetkoming van den Staat. Wie zou overwegen, zich op deze wijze van het herstelvraagstuk af te maken want daarop komt het toch neer zou niet slechts een bijdrage leveren tot gecodifi ceerde declasseering der gedupeerden, hij zou bovendien den geest van het'Neder landsche volk miskennen, zichzelf en de gedupeerden beleedigen.- In de verwarring van het oogenblik, in de opwelling van teleurstelling en verbit tering is het begrijpelijk, wanneer een ge dupeerde, die nu vrijwel aan den grond zit, redeneerthet kan mij niet schelen, hoe ik het kryg, ik maar aan mijn geld kom. - Een waarschuwing mag hier niet ach terwege blijven en nimmer mag een ge dupeerde, om zijns zelfs en zijner mede gedupeerden wil, er toe medewerken, dat een onderscheiding voor nu en voor de toekomst wordt geconstrueerd tus- schen Nederlanders en de slachtoffers van het oorlogsgeweld. Dat is het niet onbedenkelijke gevaar van de verorde ning tot regeling van de materieele oor logsschade. Dit gevaar moet van de zijde der gedupeerden niet vergroot worden. Zij kunnen rechten op herstel doen gelden, niet omdat zij gedupeerden zijn, maar omdat zij Nederlanders zijn, die voor de verdediging van hun vaderland van ons vaderlandzware offers hebben gebracht. Dit recht moreel en materi eel is in de verordening niet voldoende tot uitdrukking gebracht. Zij is daarom onbruikbaar, om het herstel op voor het Nederlandsche volk bevredigende wijze tot stand te brengen. Met de verordening in de hand zijn de gedupeerden eigenlijk lastposten. Zy zyn er slechts op uit, zooveel mogelijk te trekken. Het Nederlandsche volk nochtans denkt er anders over. Daarom gaat het verzet uit tegen de verordening en tegen hen, die met een blik in de schatkist een rege ling hebben voorbereid, die er den gedu peerden van moest overtuigen, dat zij als belastingbetalers eigenlijk geen rechten hebben. Niet de meer of minder spitsvondige uit legging van een verordening is voor de gedupeerden aanvaardbaar. Zij kunnen slechts genoegen nemen met de aanvaar ding van gedupeerden als volwaardige Ne derlanders. Zoo en zoo alleen kan een bevredigend' herstel worden bereikt. Op den huldigen grondslag wordt zeker Vorderingen In de richting St. Petersburg. Naar United Press uit Londen meldt, er kent men in neutrale kringen aldaar, dat de groote Duitsche successen, gemeld door het opperbevel van de weermacht, als zy juist blijken te zyn, „de verbijsterendste doorbraak van de internationale krijgsge schiedenis" vormen zoo bericht het A.N.P. uit New York. Door deze gang van zaken wordt de terughouding van de waarnemers gerechtvaardigd, die Zaterdag de Waar schuwing hadden uitgesproken, dat een groot succes van het nieuwe Duitsche of fensief althans tijdelijk zou kunnen leiden tot „demoralisatie" van den bolsjewisti- schen tegenstand". Een opmarsch, als ge meld door het Duitsche opperbevel, moet de Sovjets nopen zich in allerijl ook uit de niet getroffen deelen van het front terug te trekken om met formaties, die zoo mogelijk spoedig uit het achterland moesten worden gehaald, eenigszins gesloten verdedigings linies ter bescherming van St. Petersburg, Kiev en Moskou te vormen. Bovendien moet dit geschieden over spoorwegen, die volgens de Duitsche berichten door de Duitsche vliegtuigen zijn vernield. Men meent, dat voor het oogenblik de bedreiging van St. Petersburg en Kiev grooter is dan het gevaar voor Moskou. Laatstgenoemde stad is militair geenszins de sterkste van de drie, maar de voorhoede van de Duitsche pantserstrijdkrachten be vindt zich op nog vrij grooten afstand. Vol strekt onmiskenbaar is het gevaar voor St. Petersburg urgenter, daar de Duitschers, indien zij thans inderdaad het gebied ten Oosten van het Peipus-meer hebben be reikt,. tevoren den tegenstand iri het gebied van Ostrov hebben moeten overwinnen, dat vijftig kilometer ten Zuiden van Pleskau ligt. De Duitsche strijdkrachten die daar blykbaar door de linie zyn gebroken, kun nen thans tezamen met de in Estland op rukkende Duitsche troepen Kroonstad en de daar gelegen bolsjewistische Oostzee-vloot insluiten. Deze vloot zal volgens de meenïng der neutrale waarnemers mogelijkerwijze niets anders overblijven dan strijdend onder te gaan, een goed heenkomen door het Ska- gerrak te zoeken of zich te laten internee ren in de havens van het neutrale Zweden. De vlucht door het Stalin-kanaal naar de Witte Zee komt slechts in aanmerking voor lichte eenheden. Men neemt aan, dat voor dien nog zware strijd zal worden geleverd, daar waarschijnlijk sterke Sovjet-strijd krachten gelegerd zijn in. het gebied van St. Petersburg, een der belangrijkste bols jewistische militaire districten. Dezelfde waarnemers zouden een Duitschen opmarsch tot diep in de Oekraine een nog schitterender mili taire actie achten. De Duitschers moes ten om hun legers vlak voor Kiev te brengen, zoo verklaart men, den snel- stroomenden Dnjestr overschrijden, waar de Sovjets sinds jaren verster kingen hebben aangelegd. Hier wordt den Duitschers ook de mogelijkheid ge opend tot verkrijging van de heer schappij over de Oekrainische tarwevel den, die thans wellicht nog te groen zjjn om door de Sovjets in brand ge stoken te kunnen worden. Bovendien vormt de Oekraine een springplank voor een nieuwen opmarsch naar het Transkaukasische petroleumgebied. Men geeft toe, dat de Duitsche be wering omtrent de bedreiging van Kiev zydelings wordt bevestigd door het eveneens Duitsche bericht, dat vluch tende Sovjets-formaties in Oost-Galicië achtervolgd zyn, want zoo zegt men de bolsjewistische troepen in den geen regeling verkregen, die het Neder landsche volk eert. Wanneer een andere betere regeling, waarbij de gedu peerden meer krijgen, dan een schamele tegemoetkoming, de schatkist te zwaar zou belasten, welnu wij hebben daarop reeds vroeger gedoeld er zullen zeker wegen en middelen te vinden zyn, om het herstel inderdaad te doen worden tot wat het Nederlandsche volk wenscht: het breede gebaar. De omstandigheden zijn er niet naar, ook met het oog op de ma- terialenpositie, de oplossing van. dit vraag stuk in deze richting thans te forceeren. Dat is een zaak van de toekomst. Maar dit sta voorop: Het Nederlandsche volk zal geen ge noegen nemen met een afscheping het heeft een traditie hoog te houden en het wenscht die ook te zien weerspiegeld in een verordening als deze. Wanneer er gepraat wordt over Nêer lands groote toekomst, dan móet ook uit de kleinere dingen blijken, dat we aan spraak mqgen maken op die toekomst. Wat wij thans beleven, men houde ons ten goede, dat is Holland op zijn smalst. driehoek TarnopolMohilefNowgo- rod—Molynsk, die tot dusver volgens Sovjet-berichten in staat zfln geweest zich door tegenaanvallen te handhaven, zouden door een Duitsche opmarsch tot voor de poorten van Kiev automatisch tot den terugtocht worden gedwongen. Terwijl formaties Duitsche stuka's de sterke stellingen van de Stalin-linie in den Dnjestr-sector met bommen bestookten, traden de aanvalstroepen van de infante rie op tegen de haarden van verzet by MohilefPodelski, maar nauwelijks waren de Duitsche infanteristen met booten over den Dnjestr gezet, toen hevig artillerie- en mitrailleurvuur hun tegemoet sloeg. Een aanvalstroep waadde door een moerassig gebied en wist den rand van het plaatsje te bereiken onder dekking van dicht riet, waarbij de soldaten tot aan de borst in het water stonden. Vanuit een hofstede hield de Duitsche aanvalstroep de andere Sovjet haarden van verzet in de nabijheid zoolang onder vuur, tot andere infanterie-afdeel- lingen zich een weg naar het plaatsje had den gebaand. Met vereende krachten slaagden zij er toen in de geheele verde digingsstelling in dit gedeelte van het Dnjestr-front op te róllen. NIEUWE DUITSCHE AANVALLEN OP REEDS VERBROKEN SPOORWEG- LIJNEN. De naar St. Petersburg oprukkende Duitsche formaties hebben ook op 13 Juli na de verovering van Sovjet-bunkers en vernietiging van verstrooide bolsjewisti sche troepen opnieuw terrein veroverd. Ten Noorden van de Pripetmoerassen hebben de Duitsche troepen op 13 Juli door het uitbuiten van de behaalde successen tijdens de dappere doorbraak door de Stalinlinie, over een breed ffont hun opmarsch over den Dnjepr en den bovenloop van de Duna op niet te stuiten wyze voortgezet. De terugwijkende bolsjewistische troepen trachtten denzelfden dag op verschillende plaatsen van dezen frontsector in het ge bied van Witebsk herhaaldelijk tegenstand te bieden. De vooruitstormende Duitsche troepen wierpen echter de bolsjewisten overal uit hun veldversterkingen, waarbij de Sovjet-troepen zware, bloedige verlie zen leden. Het Duitsche luchtwapen heeft op 13 Juli met formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen, alsmede met torpedovliegtuigen in het gebied ten Oosten van Witebsk en Sjitomir de bij de Stalin-linie verslagen Sov jet-troepen aangevallen. De bolsjewisten leden groote verliezen aan menschen, zwa re wapens en rollend materiaal. Talryke Sovjet pantserwagens en batterijen, als mede een gepantserde trein werden door bomvoltreffers buiten gevecht gesteld. De reeds verbroken spoorweglijnen rond om St. Petersburg en Smolensk werden op 13 Juli door de Duitsche luchtmacht op-' nieuw op vele plaatsen aangevallen en ver nield. Bovendien werden militaire doelen in de stad Kiev vernietigend met bommen bestookt. Hierby geraakten schuren en pakhuizen in brand. De waterleiding werd door bomvoltreffers vernield. Verscheide ne treinen werden tot ontsporing gebracht, waardoor troepentransporten verhinderd werden. Tijdens de verbitterde gevechten om de Stalinlinie in het gebied van Opotschka zijn de Duitsche aanvallers op 13 Juli op zwaar versterkte veldstellingen en mitrail leurversterkingen gestooten. Na het aan brengen van een lading dynamiet vloog de betonnen gevechtsinstallatie der Sovjets in de lucht. Twee rechts en links liggende mitrailleursstellingen werden bestormd en veroverd, zoodat een ongeveer 600 meter breede bres in de Stalin-linie was verkregen die korten tijd later door oprukkende Duit sche troepen aanzienlijk vergroot kon wor den. DE SOVJET-REGEERING REEDS UIT MOSKOU? Het A.N.P. meldt uit Berlins Volgens de meening in politieke kringen alhier, zoo vernemen wy van welingelichte zyde, schijnen de in het buitenland ver spreide berichten, volgens welke de bols jewistische machthebbers in het Kremlin Moskou reeds verlaten hebben of op het punt staan Moskou te verlaten, bevestigd te worden. Evenzoo acht men het hier mogelijk, dat intusschen ook de in Moskou geaccredi teerde vertegenwoordigers van buitenland- sche mogendheden van het Kremlin 't ver zoek hebben gekregen, de hoofdstad der Sovjetunie te verlaten. Bommen op Gibraltar. Uit La Linea meldt het D.N.B.Ondanks het zeer hevige afweervuur, hebben twee vliegtuigen Gibraltar gebombardeerd. Er lagen 20 koopvaarders in de haven en talrijke oorlogsbodems in de militaire ha ven. De vliegtuigen bleven ongedeerd. Verscheidene oorlogsbodems, o.w. eenige kruisers, voeren uit naar de Middelland- sche Zee, Op den nieuwen bon alleen koffiesurrogaat. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- r\j maakt bekend, dat de bon, welke, in aansluiting van den thans geldigen bon voor koffiesurrogaat of thee, na der zal worden aangewezen, slechts - recht zal geven op het koopen van kof fiesurrogaat. De detaillisten dienen dus bjj herbe voorrading er rekening mede te hou den, dat van 21 Juli a.s. af voorloopig geen thee aan consumenten mag wor den verkocht. Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voorloopig geen thee meer zullen krijgen, is ongetwijfeld een teleurstelling, waarbij men zich slechts troosten kan met de ge dachte, dat wij toch langen tijd van on zen voorraad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met betrekking tot onze voedselvoor ziening in omloop zijn. In het begin van den vorigen zomer waren er niet veel men schen in Nederland, die den directeur-ge neraal van de voedselvoorziening, ir. Louwes, geloofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het gerucht ging rimd, dat na enkele weken de theeverkoop stopgezet zou worden, aangezien alle voorraden weggevoerd wa ren. Tegenspraak baatte toen niet, maar het is goed dit addertje nu eens bij de staai't te nemen. Dank zy een goede distri butie en een groote spaarzaamheid hebben wij ruim een jaar thee kunnen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoe veelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op normale wijze onder het publiek gedistri bueerd te'Worden, waardoor men dan nog eens in den huiselyken kring van een kopje thee zal kunnen genieten. In het dagelijksch leven zullen wij ons echter meer op koffiesurrogaat moeten in stellen. Distributie van goud en zilver. Een in het verordeningenblad opgenomen beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart, wyst goud en zilver aan als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distribu- tiewet 1939. Jamdlstrlbutle voor de Duitsche weermacht. Het verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris, waar bij de invoering wordt geregeld van dis tributiebons voor jam voor de Duitsche weermacht Ingevoerd worden gele mili taire distributiebons met zwarten opdruk voor 125 gram jam. De tekst hiervan luidt: Deutsche Wehrmacht marmelade 125 gr. Marke Niederlande". BIJ HET SPELEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is de vyf jarige Hajo Ploeger bij het spelen in de Wold A ge raakt en verdronken. ENGELSCHE LUCHT- AANVALLEN OP NEDERLAND. In het afgeloopen weekende vlogen een aantal Britsche vliegtuigen boven ons ge bied. Vrij veel brisant- en brandbommen werden neergeworpen. Een aantal woon huizen en boerderijen werd ernstig bescha digd. Eveneens beliepen vrij veel wonin gen glasschade. In totaal werd een kind zwaar gekwetst en kregen 28 personen lichtere verwondingen. Distributie van magere melkpoeder. Volgens een beschikking van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherfl, opgenomen in het verordeningen blad, wordt magere melkpoeder aangewezen als distribut iegoed in den zin van artikel 4 van de dis- tri butiewet. Na den strijd In Syrië. In kringen te Vichy vernam men giste ren, volgens het D.N.B., dat generaal Dentz en generaal Wilson gistermiddag een overeenkomst over de bij legging van het Syrische conflict hebben onderteekend. Er wordt op gewezen, dat de overeen komst een zuiver militair en technisch karakter draagt, en geón politieke clau sules behelst. In politieke kringen te Vichy verklaarde men, dat in de boodschap van generaal Wilson, die naar aanleiding van de opstelling der voorwaarden voor het neerleggen van de wapens werd gepubli ceerd, is erkend, dat de Engelschen in Syrië nergens op andere dan Fransche troepen zijn gestooten, Fransche oorlogsschepen In Turkije gesignaleerd. Toonaangevende kringen te Vichy heb ben verklaard, nog geen omlijnde gege vens te hebben betreffende de juistheid van het in het buitenland verspreide be richt, volgens hetwelk een aantal Fransche oorlogsschepen Turksche havens zou zijn binnengevlucht. Dientengevolge kan men geen standpunt vernemen van toonaange vende kringen ten aanzien van de genoem de cyfers, die schommelen tusschen de vyf en de vijf-en-tv/intig, evenmin als ten aanzien van de bewering, dat een deel der bemanningen door ide Turksche autoriteiten is ontwapend. Bij de in de haven van Alexandretté aangekomen elf Fransche ooric0_^he pen bevindt zich volgens een bericht van het Turksche persagentschap een schip van 10.000 ton. De regeering te Vichy heeft geprotes teerd tegen het in beslag nemen van dé Fransche hulpschepen, die de haven van Alexandrette zijn binnengeloopen. Ze liet de Turksche regeering weten, dat het wel iswaar niet in strijd is met het oorlogs recht doch dat er zich vijf bij bevinden die niet als oorlogsschip noch als hulp schip van de Fransche marine kunnen worden beschouwd. De Fransche regeering verzoekt de Turksche regeering derhalve deze vrft te geven, aldus S.P.T. IN EEN KOLENSLJKBASSIN GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zondagmiddag is de tienjarige knaap J. J. met het hoofd voorover in een kolenslik- bassin van de mijn Willem Sophia te Spek- liolzerheide (gemeente Kerkrade) gevallen en verdronken,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1