het doornige pad Sport Maak uw tuin productief. Derde blad PROVINCIALE-ZEEUW SCHE COURANT Zaterdag 12 Juli 1941 Financieel Economisch Overzicht Belangstelling voor industrieele waarden op de Amsterdamsche beurs. In de afgeloopen week heeft zich veel vraag ontwikkeld voor fondsen van den meest uiteenloopenden aard. De belangstel ling1 verdeelde zich tusschen de meest so- liede beleggingsfondsen en het meest specu latieve incourante papier en deelde zich ook mede aan alles wat daar tusschen ligt. De oorzaken hiervan hebben wij reeds eerdèr besproken. Het ligt voor de hand, dat hot kapitaal, dat voorheen in Amerikaansche fondsen was belegd en dat thans vrijgeko men is, naar herbelegging zoekt en de vraag richt zich bij de steeds beperkter wordende markt hoofdzakelijk op locale fondsen. Vooral Nederlandsche industrieelcn biyven in het middelpunt der belangstelling staan. Ook de minder courante soorten kregen ruimschoots hun deel van de belangstelling, doch de reden daarvan is in vele gevallen niet duidelijk. Naar verluidt zou bij een aan tal dezer maatschappijen een verhooging van de nominale waarde der aandeelen wor den overwogen. Dit betreft dan die onder nemingen, welke in voorafgaande jaren door reorganisatie een gedeelte van hun kapitaal hebben moeten afschreven. Ook de inlevering van de Zweedsche obli gaties zal de vraag naar binnenlandsche fondsen waarschijnlijk nog verder doen toe nemen. Het ligt nl. voor de hand, dat de eigenaars van deze fondsen contanten zul len ontvangen. Men raamt het bedrag, dat door de inlevering van bovengenoemde obli gaties voor de markt vrij zal komen op ca. 7 6 millioen. De ingeleverde fondsen zullen waarschijnlijk gebruikt worden ter betaling van import. Door deze inlevering krflgt de Nederlandsche Bank middelen om in Zwe den goederen te koopen, waarby wol in de eerste plaats aan hout zal moeten worden gedacht. Aan het einde van de week werden winstnemingen uitgevoerd en verkreeg het aanbod de overhand en hoewel er betrekke- ïyk weinig materiaal aan de markt kwam, was dit toch reeds voldoende om eenige reactie to veroorzaken. Het is opmerkelgk hoe rustig de komende en reeds bekende fiscale maatregelen zijn opgenomen en hoe weinig indruk zy op de markt gemaakt hebben. Men krygt meer en meer den indruk, dat het publiek zich ten volle instelt op een toekomst, waarin de belegger tevreden zal zijn met een rende- .ment, dat niet onbelangryk lager ligt, dan dat waaraan hy gewend is. Dit is overigens een goed verklaarbare mentaliteit. De ren tevoet immers, vertoont door alle tijden heen een dalende en stygende lijn en het zou al heel zonderling zyn, wanneer men zich daarbij in dit speciale geval niet evengoed aanpaste als men dit by vroegere gelegen heden gedaan heeft. Zouden de koersverhou- dlngen tusschen aandeelen en vaste rente dragend papier zoodanig worden, dat het rendement op deze beide soorten, in het al gemeen gesproken, gelijk bleef, dan zou het zeer verklaarbaar zyn, wanneer een groot deel van het publiek aan aandeelen de voor keur gaf boven obligaties. Een eventueele stijging van den rentevoet toch, brengt voor laagrentend papier kapitaalverlies teweeg, terwql hetzelfde feit voor aandeelen juist voordeelig kan zyn en hoogere koersen in 't leven zou kunen roepen. Van dit alles is men zich in de desbetreffende kringen zeer wel bewust en het is dan ook een van de overwegingen, waarom mén op het oogen- blik eerder geneigd is aandeelen te koopen. Toch zal men waarschynüjk beter doen de verwachtingen wat betreft het rendement van industrieele en ook andere fondsen, niet al te hoog te spannen, daar de dividenduit- keeringen over het thans loopende boekjaar in vele gevallen wel eens niet zouden kun nen meevallen. De betreffende ondernemin gen hebben, zooals bekend, veelal met grond8toffenmoeiiykheden te kampen, waar by de transportproblemen eveneens een grootere rol z(jn gaan spelen. Daar het hier en daar noodzakeiyk werd zich op het ver werken van andere grondstoffen of vervan gingsproducten om te schakelen, of de pro ductie te beperken, zal de exploitatie er over het algemeen wel niet goedkooper op zjjn geworden. Verder zal men er waarschijnlijk rekening mede moeten houden, dat vele maatschappyen onder de huidige omstandig heden het maximaal toegestane percentage van afschrijvingen zullen toepassen, terwijl ten slotte de belastingen eveneens een' be- langryk grooter gedeelte van de winst zul len vergen. Het eten In de jeugdherbergen. Vanwege de Nederlandsche Jeugdherberg centrale is dezer dagen medegedeeld, dat gedurende de zomermaanden grootere hoe veelheden voedsel voor de trekkers beschik baar zouden worden gesteld. Het bericht in dezen vorm is volkomen onjuist, aangezien daardoor ten onrechte de verwachting wordt gewekt, als zou thans in de jeugdherbergen eten zonder pon wor den verstrekt. verwachting wordt opgewekt, al zou thans mede, dat weliswaar het centraal distribu tiekantoor aan de jeugdherbergen grootere voorschot-toewyzingen heeft verstrekt, doch dit beteekent, dat aan het einde van het seizoen, deze toewijzingen met consumen tenbonnen moeten worden afgelost. Het blijft dus zoo, dat ook de trekkers bij do jeugdherbergen hun bonnen moeten afgeven. Hierin is in het geheel geen ver andering gekomen.' VALKENBURG WORDT VALKENBURG-HOUTHEM. In dJe Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarby met ingang van 15 Juli a.s. dia naam der gemeente Valkenburg wordt veranderd in Valken burg—Houthem. UITGESLOTEN SLAGERS. Hel rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstyd maakt bekend, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen, voor geruimen tyd vhn het verkrygen van een toewyzing van vee en vleesch door de Nederlandsche veehouderij centrale zyn uitgesloten. BIJZONDERE LEERSTOELEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming, waarby de Nederlandsche stichting tot bevordering van de studie van het nationaal-socialisme, gevestigd te Leiden wordt aangewezen als bevoegd om aan de ryksuniversiteit te Leiden le. bij de faculteit der rechtsgeleerdheid een byzondere leerstoel te vestigen in de volkshuishoudkunde, en 2e. By de faculteit der letteren en wys- begeerte een byzonderen leerstoel te ves tigen in de nieuwere wijsbegeerte. HET NATIONALE PLAN. By besluit van den president van den Ryksdienst voor het Nationale Plan is be noemd met ingang van 15 Juli tot directeur van het bureau van dien dienst, dr. ir. F. Bakker Schut, inspecteur voor de volks huisvesting te Haarlem en is benoemd met ingang van 1 Sept. a.s. tot hoofd van de planologische afdeeling van dat bureau ir. W. B. Kloos, ingenieur by den gemeentely- ken dienst der stadsontwikkeling en volks huisvesting te 's-Gravenhage. Het bureau van den dienst zal gevestigd zyn aan het Lange Voorhout 19 te 's-Gra venhage. VOE1BALPROGRAMMA. Het programma voor morgen is: Prom. comp. Se klasse. ZeelandiaTerneuzen. Dosko—Desk. HET ZOMERKAMP VOOR JOURNALISTEN. De heer Feltmeyer spreekt de laatste groep toe. Vrydagavond heeft do vierde groep kam- peerende journalisten in een kameraad schapsavond afscheid genomen van de Cannenburgh, het historische slot van Maarten van Rossum, waar vier weken lang journalisten hebben gelogeerd. Op dezen kameraadschapsavond was aan wezig de heer H. Feltmeyer, voorman der Nederlandsche SS, die den journalisten op het bordes van de Cannenburgh heeft toegesproken. Het is spreker bekend, dat velen in onzen tyd inneriyk worstelen met en trachten een oplossing te vinden voor de problemen van dezen tyd. Het ia nu een maal niet eenvoudig om een overtuiging van vandaag te veranderen in een van morgen. Waar het in dezen tyd om gaat is een wereldbeschouwing, die tot vleesch en bloed wordt. Ik zou er u op willen wijzen, aldus de heer Feltmeyer, dat er vandaag den dag ook in ons volk kerels zyn geweest, die de consequenties daaruit hebben getrokken, die op het oogenblik aan het Oostfront mee te velde zyn gegaan en aan dien stryd hebben deelgenomen. Omstreeks 2 Juli heb ben Nederlandsche vrywilligers by Lem- berg aan den stryd deelgenomen. Men moet begrip hebben voor de enorme groot heid van dezen tyd, die een wendetijd is, een noodzakelyke historische verandering van het 'aangezicht van deze wereld voor een langere periode dan honderd jaar. En eerst hij, die dezen tyd zoo verstaat, kan zich met de problemen bezig houden. De heer Feltmeyer gaf voorts als zyn meening te kennen, dat politieke argumen ten de zaak in het algemeen vertroebelen. Ons gezamenlijk lot en onze gezameniyke toekomst moeten wy beleven in het kader van ons eigen volk. Ik wil er echter op wyzen, dat er een grootere saamhoorig- heid in de wereld wordende is, als gevolg van een groeiproces, dat aan den gang is. Dit is de groot-germaansche gemeenschaps gedachte. Wy denken niet in schema's en formules, grooter eenheid in de menschen- wereld bestaat niet doordat men zegt: er moet grooter eenheid zyn, doch grooter eenheid wordt onder den druk van ge meenschappelijk gevaar geboren, op een natuurlijke basis. Toen vroeger de Neder landsche gewesten tot grooter eenheid kwamen kon dit, omdat men by alle verschillen iets gemeenschappeiyks vond, n.l. het opstaan tegen het gemeenschappe lijk gevaar toen Spanje onze gemeenschap bedreigde. Zoo is het ook vandaag den dag. Geen eenheid als een fictie van eenheid, zooals een internationaal proletariaat, maar wel een eenheid op basis der lotsverbondenheid van menschen die hun cultuur hebben hoog te houden en te verdedigen tegen krachten als het bolsjewisme en het internationale kapitalisme. Een dergeiyke lotsverbonden heid kan slechts bestaan by menschen van hetzelfde ras en van denzelfden aard. En wanneer het nu gaat tegen de Sovjet-Unië, dan is dit niet slechts te beschouwen als een toevallige episode, maar men denke, dat reeds in 1788 duizenden Nederlanders die Oekraïne zyn binnengetrokken, die daar welvarende dorpen stichtten, waarvan de molens en de golvende korenvelden nog de getuigen zyn. Er ontstond een ruimte van de Noordzee tot de Ooeral, waar ger- maansche menschen bij geboorterecht de leiding hadden, omdat leiding slechts kan uitgaan van menschen van dit ras. Men bedenke ook welke mogelykheden er zyn in deze ruimteconceptie. Westelyk van den Oeral zijn er aan grondstoffen acht mil liard ton aardolie niet geëxploiteerd, ter wijl in de Vereenigde Staten slechts drie milliard ton geweest zyn en deze zullen binnen 25 jaar zyn opgebruikt. De onont gonnen yzer- en andere ertsen, grondstof fen, enz. in aanmerking nemende, valt het "my op, dat velen niets beters weten te doen dan zich te verliezen in onvruchtbare discussies. Het is heerlijk in dezen tyd te leven, nu een geschiedenis voor eeuwen wordt gevormd, zoo besloot de heer Felt meyer. De algemeene organisatieleider van de zomerkampen voor journalisten, de heer A. Meyer Schwencke, heeft ook deze groep der kampeerende vulpenridders aan tafel in de groote zaal van het oude ridderslot toegesproken. Des avonds trad het bekende Veluwsche boerenzangerpaar van Riemsdyk weer op. Vandaag zal de Cannenburgh nog een- Wenken voor den leek. XIX. De moeite aan onzen tuin besteed, wordt nu geleidelijk aan beloondwy zyn im mers aan het oogsten toe en dat is wel het aangenaamste werk. We hebben in op volging de beschikking over spinazie, die met warm weer spoedig doorschiet, en dus tydig moet worden geoogst. Ook met kropsla is dit het geval, waarom we vol groeide kroppen dan ook niet langer laten staan dan noodig is. Ook radijs moet by- tyds worden geplukt, anders worden ze te groot en daardoor voos. Bloemkool eischt weer op andere wijze onze aandacht. Zoodra de kool zich aan ons oog vertoont, moet deze worden af gedekt met een koolblad. Verzuimen wy dit, dan gaat de witte kleur spoedig ver loren. Laten we de kool te lang staan, dan wordt deze los en gaat over tot bloeien en zaadvorming. We oogsten daarom de bloemkool in vasten vorm tegen dat deze de grootste ontwikkeling bereikt heeft. Spoedig hebben we ook de beschikking over erwten en peulen van de vroege soorten wordt nu reeds geoogst. Peulen oogsten we, wanneer ze niet te dik zyn. Wanneer men de vruchtjes in de peulen even kan waarnemen, is het daartoe de geschikte tyd. Doperwten mogen niet te dun zyn, want hierbij gebruiken we immer alleen de gedopte erwtjes, de schillen hebben voor ons geen waarde, in tegenstelling met do peulen. Zoo kunnen we uit eigen tuin nu al heel wat afwisseling brengen in het da- gelijksch leven. Intusschen zyn er ook nog andere din gen dan oogsten, die in den tuin onze aandacht vragen. U zaaide Immers om streeks den langsten dag al winterandy- vfe? Indien u dit nog verzuimde, doe het dan nog terstond. Deze belangryke en zeer voedzame herfst- en wintergroente kan uitstekend geteeld worden op ter rein, dat in JuliAugustus vry komt. De jonge planten worden dan uitgeplant op een afstand van ongeveer 25 c.M. Nu behoeven we slechts een kleine opper vlakte, bijv. van een vierkanten meter te bezaaien en we hebben straks planten in overvloed. Onze koolplanten moeten nu uitgeplant en aan den groei zyn. Wel kunnen wij nu nog spruïtkool uitplanten, maar ook daar moeten wy niet lang meer mee wachten. Soorten als Bredasche fyne groene en boerenkool kunnen we ook nog wel een paar weken later planten. Dit geldt ook voor koolrapen. By het verplanten van koolrapen en Ij- den we het loof tot halverwege den grond af, om te sterke verdamping, en daardoor het slap worden van de planten, te voor komen. We geven ze bij het planten een afstand van ongeveer 60 c.M. By droog weer mogen we niet verzuimen die planten direct na het planten, minstens eenmaal, flink te gieten. Dit is ook by het planten van kool zeer wenscheiyk. Voor' opvolgenden oogst zaaien we nu weer een stukje postelein, en indien we grond en zaad hebben, doen we het met een tusschenruimte van een week nog eens. Voor late oogst kunnen wy nu nog maar dan ook direct een bed stamsla- boonen leggenzoo mogeiyk op een goed zonnig plekje. Ook kunnen we voor late pluk nog een rij doperwten en peulen leg gen, waarvoor we de vroegste soorten ge bruiken, omdat dezen den kortsten proef- tyd noodig hebben voor vruchtvorming. By een gunstig najaar kunnen we hiervan nog laat oogsten en vooral dan vormen deze gewassen een welkome afwisseling. Tot de gewassen, die nu vruchten gaan zetten, behoort ook de tuinboon. Vaak hebben deze veel te lijden van zwarte luis, die zich voornameiyk in de tóppen der planten bevindt. Om dit tegen te gaan, worden de toppen er, zoodra de boonen zich beginnen te vormen, uitgesneden. Men lette hierop en grype tijdig in. Dat we intusschen voldoende zorg wy- den aan de onkruldbestryding, spreekt vanzelf. Vooral kort na een regenachtigen dag zien we het weer overal te voorschijn komen. Zoodra mogeiyk, moet dit worden vernietigd. G. maal al zyn journalisten gasten terugzien» ter gelegenheid van de reünie. De Humor en de tragiek varr de limpele levensavond van Evert, Jorrlt, Aart en Leln zich afspelend In het.,.Huls" met den „Vader", tde dokter en do Regen ten wordt in dit luchtige hoorspel meesterlijk vertolkt door Nico de Jong. Jules Verstraete, Mr. Philippe C. la Cha- pelle, Johan Flolet, Hetty Beck, e.a. Luistert Zondagmiddag! Ge zult met aandacht het gebeuren volgen tot aan het vroolijke slot,, -waarin een zoo milde wijsheid besloten ligt; DE NEDERL-OMROEP Productieslag-manifest. ZELFVOORZIENING EN STOPPELGEWAS. De persdienst van het Nederlandsch Agrarische Front schrijft: Door middel vaif den productieslag, voorbereid door het N.A.F. en doorgevoerd door de commissie Posthuma, streven wy naar zelfvoorziening, zoo vangt het we- kelijksch productiealagmanifest ditmaal aan. Zelfvoorziening van Europa, zelfvoor ziening van Nederland, zelfvoorziening op elk Doerenbedryf. Wy doen dit, omdat zelfvoorziening zelf standigheid, zelfstandigheid onafhankelyk- heid en onafhankelykheid „vryheid betee kent. Die boer dient dus het beste de vry- heid van zijn volk, dlo zooveel mogelijk uit den bodem weet te halem De weideboer bereikt dit door omwei- den, de bouwboer o.m. door den verbouw van stoppelgewassen. Want evenals omwelden de opbrengst van het grasland in aanzleniyke mate ver hoogt, is nateelt op den stoppel hèt middel om de grootst mogeiyke opbrengst van het bouwland te verklagen. Verbouw van stoppelgewassen beteekent immers een volledige oogst extra. Daarom zy „geen stoppel zonder nagewas" een leidende leuze voor den eerstkomenden tyd. „De verbouw van stoppelgewassen kan nog belangrijk uitgebreid worden", zeide ir. J. Wind in een radiorede. „In de achter ons liggende jaren waren er vele bedrij ven, waarop slechts een deel van het daarvoor ln aanmerking komende land met stoppelgewassen werd bezet. Dit is thans niet meer geoorloofd, want door het wegvallen van een groot gedeelte van het krachtvoeder moet er zooveel moge lijk ruwvoeder worden voortgebracht." Ir. Wind gaf "in deze rede waardevolle aanwyzingen, die uitvoerig beschreven staan in de agrarische bladen van deze week. Sla ze eens na en vergeet eveneens niet te luisteren naar de radio-ultZending van 15 Juli over Hilversum 1, waar ir. v. d. Meer l.L van 19.45 tot 20.00 uur wenken geeft over den verbouw van koolzaad. 'S HEER ABTSKERKE. Voor abonnementen en advertentiën L DE BLAAÜWE te Nlsse. FRANCES BRAYBROOKE 17) Dan, aaar xony geen antwoord gaf, keek ze over haar schouder en voegde er met gedempte stem aan toe: „Als haar vader een goede kennis van u is, dan is het misschien wel goed, u te vertellen, dat ik haar vanmiddag zag komen uit een zaak waar men sieraden in onderpand neemt, dokter Dare." „Daar steekt geen kwaad in, zuster. Zooiets heb ik in mijn studententyd ook wel gedaan", gaf Tony ten antwoord, Waarop hij nadenkend zich verwy derde. Dat verklaarde de groote uitgave voor die verzameling boeken, die Sam Hart- toch niet op waarde zou weten te schat ten. John Casslene had hem verteld van zyn opdracht aan de bank. Mavis kon niet langer meer over geld beschikken, zoodat het een kwestie van tyd zou zijn, eer ze toegaf. HOOFDSTUK IX. „Er is een groot pak voor u gekomen, meneer Hart, twee kleintjes en een paar brieven. U moet jarig zyn. Ik kon er niets aan doen, dat ik de briefkaart zag, waar op u veel geluk werd gewenscht," ver klaarde Nellie Wick glimlachend, terwijl Sam thuis kwam na een dag van hard werken. „Dank je. Die kaart is van myn moe der zooals je al wel gezien zult hebben," zei Sam koel, onderwyl de kaart oppak kend. De kleine pakjes en zijn correspon dentie bevonden zich op het tafeltje ln de gang, waar Nellie ze had neergelegd. Het pak boeken van Mavis lag er onder. „Nou, u had toch kunnen weten, dat ik niet blind ben," zei Nellie droogjes, daar- by zwijgend, dat ze byzondere aan dacht had geschonken aan de zoo lang zamerhand bekend geworden gryze enve lop, geschreven in aantrekkeiyk hand schrift. Er kwam byna eiken dag zoo'n brief, dikke brieven, die Nellie's afgunst en nieuwsgierigheid opwekten. Waar schijnlijk waren ze afkomstig van het origineel van de foto op Sam's kamer. Ze was al eens in verleiding gekomen er een boven den stoom open te maken. „Ik zal u even helpen de pakken naar boven te dragen. U kunt dat onmogeiyk alleen doen." Nellie pakte de kleinere dingen op en wipte naar boven. Sam tilde de zware boeken op en volgde haar. Nellie weigerde op een afstand te wor den gehouden. Hy had verschillende uit- noodigingen afgewezen om met haar clubje mee te gaan naar een bioscoop of naar een dancing, maar dat deed haar niet afzien van verdere toenaderingspo gingen. Ze had van nature een vriende- lyken aard, zei Sam onophoudeiyk tegen zich zelf. Hij had het hier goed, het was er gezellig en goedkoop. Ze zou er wel spoedig genoeg van hebben om hem steeds maar weer uit te nbodigen. en be seffen, dat elk oogenblik van tyd gevuld was, omdat hy een werkprogramma voor de avonden had samengesteld, waarby hy zich slechts h( minimum aan frissche lucht en beweging had toegestaan en dat geen tyd liet voor pleiziertjes. „We zyn er! Laat me eens zien wat voor cadeaux u hebt gekregen? Als ik het ge weten had, dan had ik u ook wat gege ven," zei Nellie vroolyk, toen ze de kamer hadden bereikt. „Dat is erg vriendeiyk, maar ik heb lie ver, dat jullie me niets geven", was het besliste antwoord. Daar hy niet openiyk haar goed be doelde pogingen om vriendschappeiyk te zyn kon negeeren, maakte hy met tegen zin de kleine pakjes open. Twaalf zak doeken met zyn Initialen er op, afkom stig van Hilda Bloom, werkeiyk prachtige zakdoeken, waarover Nellie haar bewon dering uitte. Ben zakdoekencasette van rood satyn, geschenk van zyn moeder, deelde in die bewondering, maar de groote boeken, die Mavis had gestuurd, deden haar afkeurend haar hoofd schudden. „Wat idioot om leerboeken als verjaar dagscadeau te geven", zei ze. Sam betastte de leeren omslagen met liefde. „Ik verzeker je, dat ik dit geschenk erg op pry's stel, want het is juist wat ik noo dig heb en zelf niet kan betalen". Hy draaide zich om, al zyn aandacht aan de boeken bestedend en wachtend totdat ze met tegenzin de kamer verliet voordat hy de brieven open maakte. De kaart van zyn moeder met vergeet-me- nietjes, rozen en de beste wenschen, als ook de zorgvuldig geschreven brief van Hilda, werden verwaarloosd, toen Nellie eindelyk naar beneden was gegaan. Hy las den langen Heven brief van Mavis her haalde malen over. Ze maakte het uitste kend, de verkoudheid was geheel over en ze maakte goede vorderingen. Geen woord over moeiiykheden. Hy fronste de wenk brauwen toen hy las, dat John Casslene op reis was gegaan. Hy haatte de ge dachte, dat Mavis aan haar zelf was over gelaten. Als hij Ardell maar niet had be hoeven te verlaten. Kemlene, waar hy nu zat, was zoo ver weg, als je maar over weinig geld had te beschikken. Opeens haalde hy het zorgvuldig ge- teekende ontwerp van zyn kleine uitvin ding voor den dag en keek er naar, over tuigd, dat dit kleine en onbeteekenend lijkend apparaatje hem een fortuin zou opleveren, het geld dat hy noodig had. Maanden lang had hy ln zyn vryen tijd eraan gewerkt, experimenteerend en ver anderingen aanbrengend. Hy zou het trachten te verkoopen. Hy legde het ontwerp ongeduldig neer, toen hij bemerkte dat de vrypostige Nellie terug was gekomen en achter hem stond, met groote oogen naar de teekeningen kykend. „U hebt een brief verloren", legde ze uit. „Ik heb 'm maar even boven gebracht. Oeil Wat ls dat voor een raar ding? Een puzzle of zoo iets?" Een plotseling verlangen om zyn hoop aan iemand toe te vertrouwen greep hem aan. Nellie was hem vriendelijk gezind, dacht hy met manneiyke verblinding. Zorgvuldig en zoo duldeiyk als hij maar kon, zette hy de verwachtingen, die hy ten aanzien van deze vinding koesterde uit een. „Wat moet u knap zyn!" zei Nellie met vleiende bewondering. „Ik hoop, dat het u geld zal opbrengen als u het verkoopt. U schynt het wel iets heel byzonders te vinden". „Dat doe ik ook", bekende Hy, terwyl hy de teekening weer in zyn kast weg Sloot. „Mijn heele toekomst hangt er van af." „Werkelijk? Ik veronderstel dat be doelt, dat u rijk zult zijn als u het een maal verkocht hebt? Dat zou prettig zijn. Ik heb al tyd naar veel geld verlangd". „Ja". Sam's gedachten waren ver weg, by Mavis in het groote ziekenhuis. Vol doende te hebben om met haar te kun nen trouwen en haar op zijn minst be scheiden comfort te verschaffen, dat was het wat de uitvinding voor hem betee- kende. Hij zag in zyn verbeelding het huisje al, dat hy het meisje, waar hy van hield,zou aanbieden als de uitvin ding verkocht was. Mavis zou tevreden z\jn met bescheiden comfort om te be ginnen. Ze had al zooveel ter wille van. hem opgegeven. Maar hy zou voldoende moeten hebben om het John Casslene naar den zin te maken, wilde deze zijn toe stemming voor het huwelijk geven. „U moet zeker van u zelf zyn en het ver koopen", verbrak Nellie de stilte. „Waar-, om neemt u het niet mee naar meneer Lis sen?" „Dat zal lk doen", stemde Sam toe. NelUe had gelyk. Het zou het beste zyn om hem te raadplegen. Hy zou hem wel wyzen, welken weg hy moest bewandelen. In elk geval zou hij aandacht aan zijn vinding moeten schenken, was Sam van meening. Hy ging met Nellie naar beneden en de goed geluimde juffrouw Wiek fuifde op oen flesch eigengemaakte appelwijn en een groote taart ter eere van zyn verjaardag. Allen dronken op zyn gezondheid. In de weken, die volgden, zag hy Nellie veel. Ze moedigde hem aan om over zijn vinding te spreken en stemde in met z$n verlangen om het apparaatje zoo perfect mogelyk te maken, zoodat er geen twijfel over de toekomst ervan kon bestaan. Elke iyn, die hij zorgvuldig teekende, bracht hem nader tot Mavis, vertelde hij zichzelf. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9