Burgerlijke Stand «ZEELAND» Distributie vraagstukken WELKE BONNEN GELDIG ZIJN? Radioprogramma Fossiele vondsten in de Wester-Schelde. RHINOCEROS EN REUZENHERT. Het verheugt me nog een aanvulling te kunnen geven op mijne mededeeling on der bovenstaand hoofd in het blad van 21 Juni j.L Ik noemde daar als één der laatste aanwinsten „een bovenkaak van een nog te determineeren schedel". Intus- schen is dit laatste gebeurd door het op renden van twee photo's aan het Rijks- Museum van Nat-Historie te Leiden, welks directeur prof. dr. H. Boschma mij schreef, dat de bovenkaak die van een rhinoceros was. Welk een belangrijke aan winst dit voor ons Museum is, kan men zich voorstellen, daar we van een rhino ceros nog geen fossiele overbiyfselen had den. Dit is eigenlijk opmerkelijk genoeg, immers ik schreef reeds in mijn vorig ar tikel: „De mammoetoverblijfselen, die hier gevonden worden, hebben behoord tot de fauna, die eenige tienduizenden jaren gele den hier leefde en als metgezél o.a. de Siberische neushoorn had." De mammoet, de langbehaarde olifant uit den Wiirmijstfld, heeft zich door een dicht baarkleed aan het ijzig klimaat aan- gepast, immers hij stamde af van een voorvader uit het laatst van het Tertiair den Stegodoni), die dit kleed miste en het ook missen kon evenals diens andere afstammelingen, de Afrikaansche en de Aziatische olifant; alle levende of geleefd hebbende in het warme klimaat. De mam moet of Elephas primigenius heeft zijn moed, de koude te blijven trotseeren, ten slotte met zijn uitsterven moeten bekoopen, terwijl de warmtezoekers nu nog, tijdens het Holoceen dus, zijn blijven voortbe staan, al zullen ze dan op den duur tegen den opdringenden mensch niet zijn opge wassen. Precies zoo is het gegaan met den wol- harigen neushoorn (Rhinoceros antiqui- tatis), die eveneens is uitgestorven alsook zijn naaste vërwant Rhinoceros ticho- rhinus uit het laatst van het Pleistoceen, terwijl de nu nog bekende neushoorn, het tropisch klimaat prefereerend, in Afrika en Azië is blijven voortbestaan, ondanks het feit, dat men in de Middeleeuwen aan zijn hoorn geneeskundige kracht toeschreef, en dus ijverig jacht op hem maakte. Duidelijk is aan den bovenkaak te zien, hoe de neusbeenderen zeer sterk ontwik keld zijn en door een neustusschenschot gesteund worden, wat zoowel bij den Rhi noceros tichorhmus als bij den Rhinoce ros antlquitatis het geval is en wijst op het dragen van den hoorn, waaraan het dier zijn naam ontleend lieeft. Aan het zwaarder worden van de neusbeenderen ging het reduceeren der voortanden ge paard, die ook aan den nu verworven schedel geheel ontbreken. Het tweetal hoorns heeft de voortanden overbodig gemaakt. Ook dit is een aanpassing aan flora en klimaat, want de oorspron kelijke neushoorn (Hyracodon), die in den Tertiairen tijd leefde (het Oligoceen tijd perk) had geen hoorn, maar een normaal gebit met snijtanden, hoektanden en kiezen, en was veel kleiner. 2) De hoorns zijn ge vormd door verhoorning van de opper huid. In het ijs van Siberië zijn geheel gave exemplaren van dezen uitgestorven neushoorn gevonden, zooals we dat ook gezien hebben bij den mammoet. Wie mijn vorig artikel gelezen heeft, begrijpt, dat ook deze laatste aanwinst tienduizenden jaren oud is en waar zoowel mammoet als wolharige neushoorn tezamen óver de toendra's zwierven, die toen Euro pa evenals ons land voor een groot deel bedekten is het van belang, dat we in ons Museum relicten van beide dieren nu hebben vereenigd als de vertegenwoordi gers van een voorbije periode, den Wiirm- ijstijd, een deel van het Pleistocene tijd vak. Naar aanleiding van mijn vorig artikel is mij gevraagd, of er toen al menschen in ons land woonden. Inderdaad is de mensch een tijdgenoot van den mammoet: dat de mensch afbeeldingen gemaakt heeft van den mammoet, bleek reeds uit mijn laatste schrijven, waar ik juist wees op de zeer nauwkeurige teekening. op ivoor. Maar deze teekening werd gevonden in een grot in Frankrijk en bewijst dus nog niets voor het voorkomen van den mensch in deze gebieden. Wèl is in den voorzomer van 1935 de „mensch van Hengelo" gevonden bij het graven van de Twentekanalen, terwijl van te voren ook menschelijke gebruiksvoor werpen waren opgedolven. Zijn schedel is gevonden bij graafwerken voor de ge meente Hengelo aan het kanaal Zutphen Enschede, ongeveer 2 km. ten Zuiden van het station Hengelo, 3 m. onder het maai veld in fijn zand; onder de schedellaag waren resten aan te toonen (palaeo-bota- nie!) volgens de methode der pollenana lyse van toendraplanten, vooral van de Rosacee Dry as Octopetala, van dwerg berken en dwergwilgen die op arctische klimaatsomstandigheden duiden. Dit wijst op het laatste gedeelte van het Pleisto ceen, maar dan zijn mammoet en neus hoorn reeds verdwenen evenals het reu- zenhert (Euryceros megaceros) en het rendier (Rangif er tarandus). Als de „mensch van Twente" leeft, dan gebruikt hij als hulpmiddelen voor den strijd om het bestaan de door hem bewerkte geweien van edelhert en eland, hy dateert uit het Jong-Diluvium n.l. omstreeks 30.000 jaar. geleden (het tweede of Masurische Inter- stadium van het Würm-glaciaal). Dan smelten de gletschers van het 'Würmgla- ciaal, het smeltwater vloeit door breede dalen, bijv. dat der Geldersche vallei, dat der Geldersche IJsel en van de Over- ijselsche Vecht naar de Noordzee, welker zuidelijke kustlijn ongeveer overeenkomt met de lijn, die men kan trekken van den mond van den Humber naar Kaap Skagen. En dus nog steeds is niet bewezen, dat de mensch in deze gebieden tegelijk met den mammoet, den wolharigen neus hoorn, het reuzenhert woonde, deze waren hier in het Brandenburger en Frankforter stadium, welke worden gescheiden door het Twente-interstadium of het Masuri sche interstadium. 8) Hoogstwaarschijnlijk was dit niet het geval, by warmer worden van het klimaat zal de toen levende mensch meer naar het Noorden zijn getrokken, maar in het toen hier zoo barre klimaat, waaraan zich de genoemde dieren hadden aangepast was een verblijf voor den mensch weinig aanlokkelijk Zuid-Frankrijk en Zuid-Europa waren verkieselijker. Blijk baar wel echter in Duitschland, immersin het dal van de Neander tusschen Dussel- dorf en Elberfeld heeft men het schedel dak van een mensch gevonden (Homo Neandertalensis) hoewel deze Neander- taler is opgetreden in het laatste inter- glaciale tijdvak, komt hij toch ook voor met dieren, die de koude goed verdragen als de mammoet dus tijdens het begin van het Würm-glaciaal.-1) Nog een ander dier leefde hier, even als de Rhinoceros tichorhinus gedurende het laatste gedeelte van het Pleistoceen en juist, toen ik aan het einde was van dit artikel, bracht een visscher mij een frag ment van het gewei van het reuzenhert (Cervus giganteus, of door anderen ook wel Euryceros Megaceros genoemd). He laas een fragment, maar dit fragment is wel van zoo formidabele zwaarte, dat het 't geheele beest illustreert en typeert. Juist immers, doordat het met zijn reu- zengewei met een spanwijdte van bijna 4 meter zich niet meer in de bosschen kon voortbewegen, moest het zijn heil in de steppe zoeken5). „Nog voor het begin van het Holoceen is het dier hier wegge trokken. Het heeft echter nog lang ge duurd, voor het geheel en al uitgestorven was, want eenige jaren geleden zijn aan den Noordoever van de Zwarte Zee goud stukken gevonden, dateerend van 600 a 500 jaar vóór Chr., waarop duidelijke afbeel dingen van dit dier gegraveerd waren". „Het geweldige gewei van dit hert wordt wel aangehaald als een voorbeeld van de zoogen. hypertrophic, de ziekelijke uit- groeiïng, die ontstaan kan, doordat een orgaan in een bepaalde richting ontwik keld wordt en via het goede pad als het ware op een dwaalspoor komt. Een nor maal gewei is een hert tot nut. Een gewei als van het reuzenhert is een dier tot last". Ook in Twente zijn bij de reeds ge noemde graafwerken resten van het reu zenhert gevonden, tegelijk met die van mammoet, wolharigen neushoorn, rendier, paard en steppenwisent. Maar als mammoet en neushoorn ver dwenen zijn, komt het reuzenhert nog voor tegelijk met de drie laatstgenoemden, dat leerde het bodemonderzoek bij de Twent- sche graafwerken. H. G. VAN GROL, Conservator Sted. Museum. Vgl. Prof. dr. I. M. van der Vlerk en dr. Ph. H. Kuenen, Geheimschrift der aar de, Utrecht, 1941, blz. 219, fig. 156. -). Vgl. prof. dr. L M. van der Vlerk en dr. Ph. H. Kuenen, Geheimschrift der aar de, Utrecht. 1941, blz. 215. 3). Vgl. dr. A. W. Byvanck. De voorge schiedenis van Nederland, Leiden 1941, blz. 22, 59 en volg. 4) Vgl. idem, blz. 37. 5)Vlg. v. d. Vlerk en Kuenen, als voren, blz. 217. GOES. Getrouwd Marinus Pieter Kiel, 49 j. en Jacomina de Pree, 46 j. te Hoedekens- kerke. KOUDEKERKE. Getrouwd: D. Wielemaker, 24 j. en C. Verhage 25 j. Geboren: Christina, <L v. A. Kasse en K. S. den Baars; Adric Leendert, z. v. J. L. van de Velde en A. P. Roose; Jo hanna Geertruida, d. v. M. J. Hilleman; Johanna, d. v. L. A. Jacobse en J. Louws; Willem, z. v, A. do Visser en A. Dekker; Leijn, z. v. H. M. Dekker en M. A. de Rijcke; Cornelia Sophia, dochter van Th, Pels en G. S. van de Meent; Adriaan, z. v. S. Davidse en M. P. de Vos; Pieter, z. v. J. S. Maljaars en L. Vader; Cornelis, z. v. J. Verhage en A. Jongepier; Cornelis, z. v. J. P. Franse en L. Wielemaker; Simon, z. v. J. Verhage en P. Simonse. Overleden: J. v. Maldegem, 73 jaar echt genoot van T. Jobse; W. Pouwelse, 56 jaar, echtgenoot van A. Wöuterse; J. Janse, 73 jaar ongehuwd; E. S. Ragut, 68 jaar, echt- genoote van J. L. Groot; W. de Visser 8 dagen; C. J. Reisinger, 79 jaar ongehuwd. WOLPHAART8DIJK. Over Juni 1941. Geboren: Maatje Hcndrika, d. v. Jolian- nis Westveer en Jannetje Paulina Hanne- wijk; Frangois Jacob, z. v. Janus Dingenis STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk MAN STAK ZIJN VROUW. Bij een huiselijke twist in het gezin van R. tc Wapenveld, greep de man een mes en stak er zijn vrouw mee in den hals. Het slachtoffer werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Zwolle worden over gebracht. NOODWEER TE VALENCIA. Te Valencia heeft een zwaar onweder gewoed. Door blikseminslag werd groote schade aan gebouwen toegebracht. Ver scheidene bewoners hebben ernstige ver wondingen opgeloopen. Westplate en Cornelia Dina Veerhoek; Jacobus, z. v. Cornelis Hannewljk en Sara Jansens. Getrouwd: Pieter van de Kreeke, 27 j. j.m. en Maria Westveer, 28 j. jd.; Cornelis Westveer, 32 j. j.m. en Pietemella van Strien, 28 j. j.d.; Cohielis van Luijk, 24 j. j.m. en Jacoba van Wel, 24 j. jd. Overleden: Rebecca Stamperius, 90 j., wed. van Johannes Pieter Platteeuw. De extra kolenbonnen voor woningen met 3 of 4 buiten muren. Van verschillende zijden wordt ons ge vraagd wanneer de toegezegde extra ko lenbonnen voor woningen met S of 4 bui tenmuren zullen worden uitgereikt. Te be- voegder plaatse dteelde men ons mede, dat hieromtrent nog niets is vastgesteld. Eerst nadat daartoe van het Centraal Distribu tiekantoor uit Den Haag opdracht is ont vangen kunnen de Distributiediensten over gaan tot het uitreiken van de extra kolen- bonnen. Hoewel het alleszins begrijpelijk is, dat ieder tracht zooveel mogelijk kolen in huis te krijgen, kan er op het ©ogenblik toch zeker niet gesproken worden van be hoefte aan kolen. Vermoedelijk zal met de uitreiking van de extra kolenbonnen wor den gewacht tot het najaar, ook al om een te grooten toeloop bij den kolenhandelaar te vermijden. De extra bonnen zullen waar schijnlijk bestaan uit zoogenaamde losse bonnen, die onmiddellijk te besteden zijn, zooals die ook uitgereikt zijn aan de groote gezinnen. In dit verband mag er ook wel op worden gewezen, dat de uiterste zuinigheid met de kolen vereischt is. De nu geldig verklaar de bonnen van de nieuwe kolenkaarten zijn bedoeld om daarmede alvast eenigen voor raad te vormen voor het geval, dat er in den winter transportmoeilijkheden moch ten zrjn. Het schijnt nu voor te komen, dat sommige menschen de kolen van de nieuwe kolenbonnen al gebruiken en er bestaat kans, dat door de vermindering van het gasrantsoen, het kolenverbruik nog zal toe nemen. Het is vanzelfsprekend geheel ver keerd om reeds nu kolen van den winter voorraad te gebruiken, ook al zit men nog zoo moeilijk. De kolen, die men op de nieu we bonnen kan krijgen, zijn in ieder geval bestemd voor den winter en als men dan zonder kolen zit zal het nog veel erger zijn dan thans. Er mag niet op gerekend wor den, dat er nog kolen extra beschikbaar worden gesteld voor personen wier voor raad eventueel reeds verbruikt is, om wel ke reden dan ook. Eerder bestaat er kans, dat van de 15 of 20 toegewezen bonnen er nog een beduidend aantal niet geldig zul len worden verklaard. Daarom advisee ren wij: gebruikt Uw kolen niet. Het aanvragen van extra rant soenen voor zwaren arbeid. Het aanvragen van extra rantsoenen voor zwaren of zeer zwaren arbeid, dat moet geschieden op speciale aanvraagfor mulieren, welke verkrijgbaar zijn by de distributiediensten, moest voorheen ge beuren bij den distributiedienst van de woonplaats der aanvrager. Met de uit reiking van de nieuwe bonboekjes is hier in verandering gebracht, omdat in de prac- tijk gebleken was, dat controle op de werk zaamheden van aanvragers in werkplaat sen buiten de woonplaats voor de distribu tiediensten moeilyk kon plaats vinden. Bo vendien gaf de eene dienst aan gelijkwaar dige arbeiders uit hetzelfde bedrijf soms meer of minder dan de distributiedienst van de plaats waar het bedrijf was geves tigd, hetgeen aanleiding tot moeilijkheden gaf. Ter wille van de uniformiteit is daar om nu bepaald, dat alle extra rantsoenen worden afgegeven en behandeld door den distributiedienst van de plaats waar het be drijf is gevestigd. Het aanvragen van schoenen- bonnen cn bonnen voor rij wielbanden. Ten aanzien, van het aanvragen van schoenenbonnen zal binnenkort wederom een wijziging worden aangebracht, waar door voor het geheele land een uniforme regeling zal gelden. Nadere mededeelingen zullen in den loop van deze maand volgen door middel van een algemeen persbericht. Er mag ook nog wel eens aan worden herinnerd, dat bonnenvoor rijwielbanden van 1 Juli af moeten worden aangevraagd gedurende de eerste 30 dagen van elke nieuwe maand. Dat zal voor velen wel wat onwennig zijn en in bepaalde gevallen ook misschien teleurstellend, als men bijvoor beeld midden in de maand plotseling door zijn banden heen is. Doch alle distributie diensten hebben uitdrukkelijk opdracht ontvangen om na den lOen geen aanvragen voor bandenbonnen meer in behandeling te nemen. Dat zou trouwens ook moeilijk kunnen, want alle aanvragen worden na dien datum zoo spoedig mogelijk afgewerkt en ieder zal wel kunnen begrijpen, dat er veel meer aanvragers zijn dan er banden bonnen kunnen worden uitgereikt. Ook in de meest dringende gevallen zal men dus moeten wachten met het aanvragen tot de eerste 10 dagen van de maand om de een voudige reden, dat er geen bandenbonnen meer beschikbaar zijn in het midden of einde der maand. Als men bovendien hoort hoe weinig bonnen voor rijwielbanden door het Centraal Distributiekantoor beschik baar kunnen worden gesteld er zijn dorpen met slechts 7 of 10 bandenbonnen voor een geheele maand dan is het dui delijk, dat bonnen voor rijwielbanden niet gemakkelijk te verkrijgen zrjn. Evenals bij het aanvragen van extra rantsoenen voor zwaren arbeid moeten de bonnen voor rijwielbanden in het vervolg worden aangevraagd bij den distributie dienst van de plaats waar in het algemeen het werk wordt uitgeoefend. Personen, die buiten hun woonplaats, werken dienen der halve in die plaats rijwielbandenbonnen aan te vragen. „Zoo juist vernemen wij echter, dat een wijziging is aangebracht in de wijze van aanvragen van een rijwielbandenbon, waar door vele aanvragers tenslotte toch weer in hun .woonplaats een .Jjon moeten aanvra gen. Het Centraal Distributiekantoor heeft nl. bepaald, dat als de .aanvrager zijn nachtrust geniet in de gemeente, waar hij in het bevolkingsregister is opgenomen en vanuit die gemeente dagelijks per rijwiel naar zijn werk gaat, hij het aanvraagfor mulier voor een bandenbon moet indienen by den distributiedienst van zyn woon plaats. Gaat hy echter per openbaar ver voermiddel naar een andere gemeente, om vandaar per fiets verder te gaan naar zijn werk, dan moet in zulk een geval de aan vraag worden ingediend in de gemeente, ARTIKEL BON DÜUR HOEVEELHEID Aardappelen „25 reserve" „26 reserve" 7 tfm 18 Juli 14 t/m 20 Juli 2 kg aardappelen 3 kg. aardappelen Bloem BL 9 BL 10 16 Juni t/m 18 Juli 14 Juli t/m 10 Aug. 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem (geen boekweitmeeï) Boter of margarine Bo. 22 en 28 Ve. 22 en 23 30 Juni t/m 16 Juli 30 Juni t/m 16 Juli 250 gr. boter per bon 250 gr. bo. (15 c. red.) Brandstoffen „08 KF" van bonnenkaarten M en N Bonkaart J No. 1, 2, 3 Bonkaart K No. 1, 2, 8, 4 Bonkaart L No. 1 t ra 11 Bonkaart J No. 5, 6, 7 Bonkaart K No. 5, 6, 7, 8 tlra 31 Juli 24 Juni t/m 31 Pee, 24 Juni t/m 31 Dec. eenheid, vaste brandstof eenheid vaste brandstof 195 kg. persturf, 200 kg. baggerturf of 215 kg. turf uit de Peel of 200 kg. overige soor ten turf. Brood Br. 25* Br. 26 Br. 25 4 rant soenen* Br. 26 4 rant soenen 7 t/m 13 Juli 14 t/m 20 Juli 7 t/m 13 Juli 14 t/m 20 Juli 100 gr. brood of 1 rant soen gebak per bon 400 gr. brood of 4 rant soenen gebak Eieren 25 eieren* 26 eieren 7 t/m 13 Juli 14 t/m 20 Juli 1 ei Gebak BI. 9 Br. 25 Br. 26 Br. 35 4 rant soenen Br. 26 4 rant soenen 16 Juni t/m 13 Juli. 7 t/m 13 Juli 14 t/m 20 Juli 7 t/m 13 Juli 14 t/m 20 Juli y2 rantsoen 1 rantsoen 4 rantsoenen Gort, gortmout of grutten A 45 16 Juni t/m 10 Aug. 250 gram Havermout, haver vlokken,haverbloem, aardappelmeelvlok- ken, gortmout, gort of grutten A 44 „A havermout van papkaart (BI)* 16 Juni t/m 10 Aug. 14 Juli t/m 10 Aug. 250 gram 250 gram Jam, stroop, honing e.d. A 103* 14 Juli t/m 10 Aug. 500 gram Kaas A 68 en 78 A 69 en 79 26 en 27 kaas* 16 t/m 29 Juni (13 JuU) 30 Juni t/m 13 (27) Juli 14 t/m 27 Juli (10 Aug.) 100 gram Koffiesorrogaat A 46 23 Juni t/m 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat Macaroni of vermi celli of spaghetti A 54 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram Maïzena of gries- meel of pudding poeder of sago of aardappelmeel A 55 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram Melk Me. 24 Mc 26 7 t/m 13 JuU 14 t/m 20 JuU l»i Uter melk Peulvruchten Nieuwe bon nog niet bekend 500 gram Petroleum Per. 11 16 Juni t/m 10 Aug. 2 Uter voor de keuken Rijst, (-emeel, gries, -ebloem) of grutten- meel A 43 A 102* „A rijst" van papkaart (BI) 16 Juni t/m 13 JuU 14 Juli t/m 10 Aug. 14 JuU t/m 10 Aug. 250 gram Scheerzeep letter K tex- tielkaart 1 Mei t/m 31 Aug. 50 gr. scheerzeep of een tube of pot Sla-olie Bo. 17 en Ve. 17 t/m 31 JuU 200 gr. sla-olie of raapolie Suiker A 101* 7 Juli t/m 3 Aug. 1 kg Thee A 46 23 Juni t/m 20 Juli 40 gram Vleesch VL 25 10 t/m 17 Juli y2 rantsoen Vleesch waren VI. 25 10 t/m 17 Juli rantsoen Zeep A 88 30 Juni t/m 3 Aug. 1 rantsoen De met aangeduide bonnen zrjn van de nieuw uitgereikte kaarten. ZONDAG 13 JULI 1941. HILVERSUM I. 415.5 m. 8.00 Gewijde muziek (gr. pl.) 8,30 BNO: ber. 8.45 Gram. 10.00 Declamatie (Vrjjz. Prot. Kerk- comité). 10 30 Kerkdienst (Vrijz. Prot. Kerk- comité) 12,00 Ensemble Erica Helen. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Ned. Verb, voor Sib- bekunde: Iets over Sibbekunde. 1.15 Amster- damsch Bach-ensemble. 2,00 Gram. 2,45 Radio- tooneel. 3,30 Bonte parade. 5,30 Voor de jeugd. 6,00 „Alla Camera" en solist. 6,45 Gram. 7,00 Viool en piano. 8,00 BNO: ber. 8,15 Spiegel van den dag. 8,30 Omroepork. en ensemble Bandi Balogh. 9,30 Ber. (Engelsch) 9,45 BNO: ber. 10,00—10,15 BNO: Uitzending in de Engelsche taal. waar aanvrager zijn dagelijksche werk zaamheden verricht". Het gebruik van opplakvellen voor de bonnen van de nieuwe bonboekjes. Er is den laatsten tyd nog al eens een wijziging gekomen in de voorschriften t.a. v. het gebruik van groot of klein model opplakvellen MD 18 en MD 268 voor di verse bonnen. Nu de nieuwe bonboekjes in gebruik raken, waarop zich klein model bonnen en groot model bonnen bevinden, is voorgeschreven, dat groot model bon nen moeten worden geplakt op de opplak vellen met groote vakjes MD 18 (nieuw model) en de kleine bonnen op de opplak vellen met kleine vakjes MD 268. In het bijzonder voor de bakkers dient er voor hen op te worden gewezen, dat zij in het vervolg verplicht zijn om hun bon nen op de twee soorten opplakvellen te plakken in verband met de verschillende soorten die op de nieuwe broodkaarten zit ten. De bonnen voor 4 rantsoenen komen op MD 18 en de bonnen voor één rantsoen komen op M. D. 268 Door elkaar plakken op één zelfde vel van bonnen voor 4 en 1 rantsoen is volstrekt verboden en dergelijke opplakvellen zullen niet aange nomen worden. HILVERSUM n. 301,5 m. 8,00 Gram. 8,30 BNO: ber. 8,45 Gram. 10,00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12, öu Causerie „Eens Christen's reize naar do Eeuwigheid in dezen tijd" (opa.) (Christ. Radio Stichting) 12,15 Bach-cantate. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Een Kapel van de Weermacht. 1,40 Gram. 2,00 Causerie „Aan den vooravond van Pauj. Krüger's sterfdag". 2.15 Gram. 2,30 Rot- terdamsch Philharm. ork'', soliste en gram. 3.45 Gram. 4,00 Wijdingswoord (Christ. Radio Stich ting). 5.00 Dameskoor (Christ. Radio Stichting). 5.3(1 ANP: Sportuitslagen. 5.35 Musiquette. 6,00 Declamatie. 6,10 De Melodisten en solist. 6.45 Sport van den dag. 7,10 Folkloristisch progr. 8,00 BNO: ber. 8,15 Fragmenten uit „Der flie- gende Hollander", opera. 9,25 Radiotooneel. 9,45 BNO: ber. 10,00—10,15 Voor de ouders. MAANDAG 14 JULI 1941. HILVERSUM I. 415.5 m. 6.45 Gram. 6.50 Ochtcndgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtondgym. 8,00 BNO: ber. 8,15 Dagopening (Vrijz. Prot. Kerkcomitó). 8.25 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw. 9,20 Gram. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen cn solist. 11,25 Declamatie. 11,45 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12,00 Hobo, piano en gram. 12,40 Almanak. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.00 Piano. 1,30 Gram. 200 Klaas van Beeck cn zijn ork. 2.30 Ensemble Bandi Balogh. 3,00 Voor de vrouw. 3,45 Gram. 4,45 Voor de jeugd. 5,15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs ber. 5.30 Orgel en zang. 6.00 Omroep ork. en solisten. 7.00 BNO: Econ. vragen van den dag. 7,15 Voor de jeugd. 7,25 Gram, 7.30 Po litiek weekpraatje. 7.45 Gram. 8.00 BNO: ber. 8,15 Spiegel van den dag. 8,30 Omroep-S.phonïe- ork. en solisten. 9.30 Ber. (Engelsch). 9.45 BNO:1 ber. 10,00—10,15 BNO: Uilzending in de En gelsche taal. HILVERSUM n. 301,5 m. 6.45 Grain. 6.50 'Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgym. 8,00 BNO: ber. 8,15 Gram. 10,00 Morgendienst (Christ. Radio Stichting). 10,20 Gram. 11.00 Declamatie. 11,20 Zang met piano en gram. 12,00 Ber. 12,15 Orgel 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Het omroepork. en solisten. 2.00 Groninger Orkestver. en solist. 4.00 Do Mandolisten. 4,30 Gram. 5,00 „De vrouw in de kerk", causerie (Christ. Radio Stichting). 5,15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5,30 Cello en piano. 6,00 Cursus „Lichamelijke en geestelijke gezondheid" (Vrijz. Protest. Kerkcomité). 6.15 De Ramblers. 6.45 Reportage. 7,00 BNO: Friesch praatje. 7,15 Zang met piano. 7,55 Gram. 8.00 BJsrO: ber. 8,15 Gram. 8,30 Ons schemeruurtje. 9.20 Voor den boer. 9.45 BNO: ber. 10,00—10,15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6