Tweede blad Vichy verwerpt de Britsche wapenstilstands voorwaarden. De bezetting van IJsland. De legerberichten van gisteren. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 12 Juli 1941 Generaal Dentz vrij gelaten verder te strijden of de wapens neer te leggen. De strijd ter zee. Eo-n voorpestenboot vaart uit. Alle hens zijn aan dek, om bij het eerste alarm paraat te zijn (Foto Weltbild) Laat U in Uw VERZEKERINGS-AANGELEGENHEDEN voorlichten door onze ASSURANTIE-AFDEELING. Wij geven U gaarne vrijblijvend offerten voor alle mogelijke verzekeringen. AMSTERDAMSCHE BANK N. V. BIJKANTOREN MIDDELBURG OOSTBURG Officieel wordt te Vichy bekend gemaakt: De Fransche regeering heeft de Britsche wapenstilstandsvoorwaarden in het Syrische conflict afgewezen. Volgens United Press heeft de Fransche regeering in haar antwoord op de Engel- sche wapenstilstandsvoorwaarden voor Sy rië gezegd dat 1. De Engelsche tekst en de vorm van het Britsche antwoord voor de Fransche regeering onaannemelijk is. 2. Schijnt het Engelsche antwoord een overeenkomst regelrecht onmogelijk te maken. 3. Blijkt uit den Engelschen tekst dui delijk dat Engeland het doel nastreeft de mandaatsgebieden te veroveren. 4. Is het voor de Fransche regeering niet mogelijk met de De Gaulle-beweging te onderhandelen, daar haar leiders ver raders van het eigen land zijn. 5. Is de Fransche regeering niet in staat voorwaarden aan te nemen en heeft zij het vaste vertrouwen dat generaal Dentz tèr plaatse de door de situatie ver- eischte beslissing zal treffen. Generaal Dentz wordt blikbaar vrij gelaten, de wapens neer te leggen, met de Engelschen te onderhandelen of den strijd vooit te zetten. HET SYRISCHE WEERMACHTS- BERICHT. Uit Vichy meldt het D.N.B. Ook in het weermachtsbericht van 10 Juli wordt er ter inleiding op gewezen, dat in Beiroet nog geen antwoord is ontvangen op het verzoek betreffende het neerleggen der wa- De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz noemt het geval-LJsland een typisch voorbeeld voor de wijze, waarop de vertegenwoordigers van het Angelsaksen- dom aan deze en gene zijde van den Atlan- tischen Oceaan voorbij gaan aan de rechten en belangen van kleine volken. De Korres- pondenz verklaart, dat na de mededeeling van Churchill, dat de Engelsche troepen ook op IJsland zuilen blijven, op dit eiland thans een gemeenschappelijk Engelsch-Ameri- kaansch front is opgericht. Vooral opmer kelijk acht de Diplo het feit, dat in de En gelsche communiqué's in het geheel geen sprake meer is van eenigerlei IJslandsche wenschen en reserves, zooals dje de laatste weken en maanden herhaaldelijk in Reyk javik tot uitdrukking zijn gebracht. Den IJslanders kan hun goedgeloovigheid en hun idealisme nog duur te staan komen, aldus de Diplo verder. Zij moeten vreezen, dat. nadat hun eiland door buitenlandsche troepen is overstroomd, ook talrijke nako- mers zullen arriveeren, die in plaats van de inheemsche bewoners, onder bescherming van de thans in het land bevelvoerende mi litaire macht, een toonaangevende rol wen schen te spelen. HET DUITS CHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede „Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, is met den dubbelen slag om Bialystok en Minsk de grootste materiaal- en omsingelingsslag uit de wereldgeschie denis geëindigd. 323.898 gevangenen, onder wie verscheidene commandeerende generaals en divisie-commandanten, vielen in onze hamden, 3332 pantserwagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wapenen werden buitgemaakt öf vernietigd. Het totale aantal gevangenen aan het Oostelijke front is daarmede ge stegen tot over de 400.000, het aantal buit gemaakte of vernielde vijandelijke pantser wagens tot 7615, het aantal buitgemaakte of vemield'e stukken geschut tot 4423. De Sovjet-luchtmacht heeft tot dusverre in totaal 6233 vliegtuigen verloren. In den Strijd tegen dc Britsche ravitail leering hebben duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vijande lijke koopvaarders, met een gezamenlijken inhoud van 27.600 ton, tot zinken gebracht. Ten Oosten van Peterhead! heeft de lucht macht een. vrachtschip van 400 ton tot zinken gebracht. In den nacht van Donder dag op Vrijdag hebben sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen de invoerhaven Huil met groot effect gebombardeerd. Andere luchtaanvallen waren gericht op de haven werken van Great Yarmouth en Berwick en op vliegvelden en zoeklichtstellingen in Oost- en Zuid-Engeland. Bij vijandelijke pogingen om «Je Kanaal- kust aan te vallen, hebben jagers Donder- Aanval op Britsch convool. Het D.N.B. meldt dat een Duitsche duik boot op 9 Juli aan de westkust van Afrika een Britsch convooi heeft aangevallen. Twee schepen van dit convooi, die een zui delijken koers aanhielden, werden tot zin ken gebracht, n.1. de „Designer" met een inhoud van 5945 brt, en de .„Inverness" met een inhoud van 4897 brt, Duitsche duikbooten hebben de laatste dagen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, bij operaties in het Noorden van den At lantischen Oceaan vier Britsche koopvaar ders met een totalen inhoud van 27.600 brt. in den grond geboord. penen, dat op 8 Juli door den Syrischen hoogen commissaris, generaal Dentz, is gedaan. De gevechten gaan dus fel en met alle verwoestingen verder, zoo wordt in het weermachtsbericht verklaard, waarna wordt geconstateerd Wanneer dit zoo is treft Frankrijk hier geen verantwoorde lijkheid voor. Over den negenden en den ochtend van den tienden Juli zijn volgens het weermachtsbericht, de volgende bijzon derheden ontvangen Onze troepen zetten in alle sectoren hun tegenstand tegen den opmarsch van de vijandelijke strijdkrachten voort. Aan de kust hebben de Britsche troepen hun stre ven ten Noorden van Damoer voortgezet. De oprukkende pantserafdeelingen stietten op de verdediging van onze pantserafweer. Het gros van de vijandelijke strijdkrachten heeft echter nog geen contact kunnen krij gen met onze nieuwe stellingen. In het gebied van Chous is de Britsche aanval, die in den avond van 9 Juli werd onderno men en die door het vuur van onze artil lerie was tegengehouden, gisterochtend herhaald. De gevechten zijn nog aan den gang. In den sector van Damascus heb ben vijandelijke afdeelingen onze stellingen aangevallen en eenige vorderingen ge maakt. Onze plaatselijke tegenaanvallen hebben het mogelijk gemaakt den toestand bijna te herstellen en 100 gevangenen te maken, o.w. drie officieren. Britsche ge motoriseerde strijdkrachten, die uit Pal myra oprukten, hebben contact gekregen met onze afdeelingen. In den sector van Djezireh bieden onze troepen overal taaien tegenstand tegen den opmarsch van de ge motoriseerde pantsercolonnes, die het doel hebben het gebied te bezetten. Gisteroch tend heeft het Britsche luchtwapen de plaats Teil Kalakh, tusschen Tripolis en Homs gebombardeerd. DE ENGELSCHE TROEPEN OP IJSLAND De Engelsche dagbladen juichten het toe, dat Britsche troepen ook na de aankomst van Amerikaansche strijdkrachten op IJs land kunnen blijven, aldus de Londensche correspondent van Svenska Dagbladet. De Engelsche pers wjjst erop, dat daarmede voor de eerste maal Engelsche en Ameri kaansche soldaten schouder aan schouder staan bij de verdediging van een belangrijk strategisch punt, dat gelegen is in een ge bied, dat de Duitschers tot oorlogszone heb ben verklaard. De Engelsche dagbladen, vooral de Londensche Times, verklaren, dat deze militaire samenwerking zich niet zal beperken tot de route New YorkIJsland. DE KAAPVERDISCHE EILANDEN EN DE AZOREN. Uit Washington meldt het A.N.P.: Naar in politieke kringen in Washington ver luidt, heeft de Amerikaansche regeering Portugal verlof gevraagd tot bezetting van de Kaap-Verdische eilanden en de Azoren. De Portugeesche regeering zou dit verzoek met verontwaardiging afge wezen hebben. dag 21. afweergeschut 4 en marinegeschut 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben Donderdagnacht een klein aantal brisant- en brandbommen op eenige plaatsen in West-Duitschland laten vallen.. De ver liezen onder de burgerbevolking zijn ge ring." HET ITALIAANSCHE. Weermachtbericht no. 401 luidt als volgt Onze vliegtuigen hebben opnieuw de luchthaven van Nicosia op Cyprus ge bombardeerd en vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. Andere formaties hebben de petroleuminstallaties op Haifa gebombardeerd, waardoor uitgestrekte branden werden veroorzaakt, die nog uren lang woedden. In Noord-Afrika hebben de strijdkrach ten van de spil installaties en uitrustin gen van Tobroek gebombardeerd en ten Oosten van Solloem Engelsche auto's on der mitrailleurvuur genomen. De vijand heeft aanvallen gedaan op Benghasi en Derna. In Oost-Afrika de gebruikelijke activi teit in de vooruitgeschoven stellingen van onze posten in het Amharagebied. De vijand heeft getracht aanvallen te doen op het gebied van Gondar. Onze terstond ingrijpende jagers hebben twee vliegtuigen van den vijand neergeschoten. In dien nacht hebben Britsche vliegtuigen wederom Napels gebombardeerd. Zware schade aan particuliere huizen, v\jf doo- den en 33 gewonden. Mijnen In de haven van San Francisco. Het Amerikaansche ministerie van mari ne heeft volgens Associated Press medege deeld, dat in de haven van San Francisco mijnen zijn gelegd die daar voor onbepaal- den tijd blijven. BRITSCHE VLOOTCONCENTRATIE TE GIBRALTAR. Uit Algeciras meldt het D.N.B.Te Gi braltar zjjn gisterochtend een vliegtuig moederschip, een kruiser en acht torpedo jagers uit den Atlantischen Oceaan gear- riveieird. In de oorlogshaven bevinden zich thans 21 Britsche oorlogsschepen en een troepentransportschip. AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN IN IERLAND Volgens een Reuterbericht uit Wash ington heeft de Amerikaansche senator Taft Donderdag in den Senaat verklaard, dat hg reeds Donderdag uit geloofwaar dige bron heeft vernomen, dat de Ver- eenigde Staten in Noord-Ierland voor Groot Brittannië een marine lucht steun punt aanleggen. Volgens een Associated Press bericht uit Londen heeft het Britsche foreign office bevestigd, dat een aantal Amerikaansche technici en arbeiders op het oogenblik bezig is met den aanleg van zekere instal laties in Noord-Ierland. Senator Wheeler heeft in dit verband te Washington verklaard, dat er reeds zendingen materieel voor den aanleg van steunpunten voor de Amerikaansche vloot in Noord-Ierland en Schotland onderweg zijn. Hij wist echter niet of er reeds een begin was gemaakt met deze werkzaam heden. De in Ulster verschijnende bladen Northern Whig en Belfast Post hebben in hoofd artikelen de opvatting geuit, dat de in richting van Amerikaansche bases in Noord-Ierland wellicht dichterbij ligt dan men aanneemt. De Belfast Telegraph schrijft, dat men, voor het geval dat de door Taft aangeduide bezetting van Noord- Ierland mocht geschieden, moest hopen dat dit een deel van den „agressieven veld tocht" van de zijde van Engeland en de Vereenigde Staten zal vormen. Door dezen veldtocht moet men het vijandelijke land en zjjn luchtmacht in het Westen zware slagen toebrengen, nu de tegenstander door aanvallen in het Oosten nog zoo zeer is gebonden, dat hij niet zijn volle kracht in den strijd kan werpen. Luchtaanvallen op Huil. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Donderdagnacht hun aanvallen gericht op Huil, waar, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belangrijke doelen met succes werden aangevallen. Bovendien zijn haveninstallaties aan de Britsche Oostkust aangevallen. Een koop vaarder van 4000 b.r.t. is ten Oosten van Peterhead door voltreffers tot zinken ge bracht. Talrjjke vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland werden gebombardeerd en schijnwerpers werden beschoten totdat zij doofden. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft volgens Reuter medegedeeld, dat de Duitsche luchtmacht gisternacht bommen heeft laten vallen op een reeks plaatsen in het Oosten en Noordoosten van Enge land. Een felle aanval werd ondernomen op een stad aan de Noordoostkust, waar eenige schade werd aangericht. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Donder- dagnacïtt hebben de Engelschen opnieuw arbeiderskolonies en boerenbehuizingen ge bombardeerd. Zoo hadden zij het in West- Duitschland gemunt op een dorp dat in verren omtrek slechts wordt omgeven door veld en bosch. Daar de maan helder scheen, was het duidelijk, dat de Engel schen opzettelijk monumenten, kerken en woonhuizen aanvallen. Twaalf Spitfires neergeschoten. Vrijdag heeft het Britsche luchtwapen naar het D.N.B. verneemt bij herhaalde pogingen om de bezette gebieden in West- Europa binnen te dringen, weer twaalf Spitfires verloren die in talrijke lucht gevechten gistermiddag door Duitsche ja gers neergeschoten werden. Een Duitsche jager wordt vermist. FRANSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Engelsche duikboot heeft op 8 Juli twee Fransche schepen, die waren uitgeloo- pen om tonjjn te vangen, in den grond ge boord, zoo meldt de Matin uit La Rochel- Ie. De opvarenden der beide schepen, die in La Rochelle waren eangekomen, vertelden, dat hun schepen door een Engelsche duik boot waren aangehouden. De Engelschen noodigden de Fransche visschers uit in de reddingbooten te gaan, waarop de schepen in den grond werden geboord. Andere Fran sche visschers konden de in de booten ronddrijvende mannen opnemen. CHINEESCHE JONKEN OP MIJNEN GELOOPEN. In de nabjjheid van Hongkong zjjn drie met petroleum geladen jonken op mijnen geloopen en gezonken. De meer dan 30 Chi- neesche opvarenden zijn omgekomen. Er kon geen hulp geboden worden, doordat geen reddingsbooten in de mijnenvelden kunnen komen. NIEUWE DEFENSIE-OPDRACHTEN. Volgens een bericht van de New York Times uit Washington heeft het minis terie van ...orlog nieuwe opdrachten ge plaatst voor de vervaardiging van geschut en artilieriemunitie, tot een totaal van 54 millioen dollar. Daarvan is liet grootste deel, en wel voor 28 millioen dollar, ge gund aan General Motors, die geschut zal leveren. VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. Drie dooden. Bjj een botsing tusschen twee lesvlieg- tuigen in Augusta in den Staat Georgia zijn drie instructeurs gedood. Een leerling vlieger wist met een parachute veilig den grond te bereiken. De toestellen waren van een school, waar. militaire vliegers worden opgeleid De vierdaagsche te Nijmegen. DE AFSTANDEN BELANGRIJK VERKORT. Het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoeding, wetenschappen en cultuurbe scherming deelt mede, dat, na ingewonnen medisch advies, naar de meening van het college onder de huidige omstandigheden maximale sportprestaties dienen te worden beperkt. In verband hiermede acht het col lege het gewenscht, dat de gebrui kelijke indeeling der deelneemsters (ers) aan de vierdaagsche afstands- raarschen te Nijmegen een veran dering ondergaat en de gebruike lijke afstanden belangrijk worden verkort. Het college van gevolmachtigden voor de 'sport is op grond daarvan ertoe overgegaan het bestuur van den Nederlandschen Wan delsportbond te verzoeken op korten termijn aan het organiseerende comité der vierdaag sche te willen berichten, dat voor de aan te geven leeftijdsgroepen de daarachter ver melde afstanden moeten worden vastge steld Groep L Leeftjjd 14 t/m. 18 Jaar 20 km. per dag. Groep 2. Leeftjjd 50 jaar en ouder 20 km. per dag. Groep 3. Leeftjjd 19 t/m. 49 jaar 80 km. per dag. Het college van gevolmachtigden voor de sport staat bovendien nog op het standpunt, dat bij de inschrijving der deelneemsters (ers) in ieder geval voor zoover zjj behoo- ren tot de beide eerste groepen dus groep 1 en 2, een geneeskundige verklaring dient te worden overgelegd, waaruit bljjkt, dat zij voor deelname aan de vierdaagsche af- standsmarschen geschikt worden geacht. In plaatsen waar bureaux voor medische sport keuring gevestigd zjjn, dient de betrokken keuring bij voorkeur door deze bureaux te geschieden. Vacantieregeling voor werk nemers in de waschindustrie. In de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag is opgenomen een beschikking van het college van rijksbemiddelaars, betref fende regeling van vacantiedagen voor werknemers in de waschindustrie. Deze regeling geldt voor de stoomwasscherjj (z.g. wit-wasscherij), wasch_ en strijkin- richtingen en waschverzendingen. De arbeiders, die op 1 Juli 1941 gedu rende tenminste drie maanden in dienst bij een der ondernemingen zijn, hebben recht op een halven dag vacantia voor elke maand dienst, met behoud) van loon. Voor hen, die tenminste een jaar in dienst zjjn, bedraagt deze vacantie derhalve zes dagen. Hiervan moeten tenminste drie dagen aaneengesloten worden gegeven tus schen 1 Juli en 1 September 1941 door den werkgever te bepalen dagen. In bijzondere gevallen, waarin die tech nische outillage van het bedrijf zulks noodzakeljjk maakt, kan het college van rijksbemiddelaars geheel of gedeeltelijk ontheffing verleenen van de bepalingen van deze beschikking. Deze regeling is door het college van rijksbemiddelaars aldus vastgesteld op voorstel van de federatie voor die wasch industrie. De vacantieregeling maakt deel uit van de collectieve arbeidsovereen komst, waarover onderhandelingen worden gevoerd tusschen het bestuur van de fe deratie en de samenwerkende organisaties van fabrieksarbeiders. Aangezien deze onderhandelingen nog niet zoover gevorderd zjjn, dat een spoe dige totstandkoming te verwachten is, achtte het federatiebestuur in overleg met de arbeidersorganisatie invoering van een vacantieregeling gewenscht, opdat de arbeiders hiervan reeds thans kunnen pro fiteered SPOORWEGSPEELKAMER TE AMSTERDAM GEOPEND. Onder zeer groote belangstelling is gis termorgen in het Centraal Station te Am sterdam de eerste spoorwegspeelkamer geopend door den 11-jarigen Peter Hupkes, kleinzoon van ir. W. Hupkes, directeur der Nederlandsche Spoorwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5