Gouden schooljubileum te Vlissingen. Het Leste is amper goed genoeg VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 11 Juli 1941 De Ver. voor Bijzonder Lager Onderwijs op Geref. grondslag bestaat 50 jaar. herdenkingsbijeenkomst in de geref. kerk. Een jubileum in oorlogstijd. Is er wel re der of dit nu te gedenken nu er zooveel an dere dingen zijn, die de aandacht schier volkomen in beslag nemen? Hier ligt de 2aak echter geheel anders. Want in dit geval gaat het om de herdenking van vijf tig jaar Christelijk onderwijs en aan een dergelijk feit mag juist in een tijd als deze wel bijzondere aandacht worden ge schonken, zij het dan ook dat alle uiterlijk feestbetoon achterwege blijft. Want bij het jubileum van de Ver. voor bijzonder lager onderwijs op Ger. grond slag moest men zich er ook van bewust worden, dat het Christelijk onderwijs weer in de branding staat, dat er dreigingen zijn en dat er allerminst aanleiding is om in een zekere zelfvoldaanheid op den afge- legden weg terug te zien. Zoo stond deze herdenking gisteravond in de Gereformeerde' Kerk in het teeken van de bezinning. Bezinning op wat wij in het Christelijk onderwijs bezitten, ook op datgene wat er gedaan moet worden, ter versterking van het beginsel en ter ver steviging van den band. Bij de herdenkingsbijeenkomst was het gemeentebestuur van Vlissingen vertegen woordigd door den wethouder van finan ciën, den heer A. Rorije en den gemeente secretaris, den heer F. Bisschop ds. J. S. Hartjes vertegenwoordigde het bestuur der Chr. Ulo-school. Voorts waren er afge vaardigden van de kerkeraden der Geref. Kerk en der Chr. Ger. Kerk en eenige le den van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der schoolvereeniging, den heer F. D. G. Prins, die na gemeenschap pelijk gezang en schriftlezing voorging in gebed. De heer Prins heette daarna in het bij zonder de autoriteiten welkom en gaf ver volgens een overzicht van de geschiedenis der school. Ik heb, aldus spreker, toen ik op' den eersten schooldag mijn schreden naar onze school richtte, niets van het wonder be grepen, maar nu wij terugzien op een werk van vijftig jaren, kunnen wij getui gen, hoe er in de negentiger jaren is ge zwoegd en geofferd voor deze groote zaak. Op 9 Juli 1890 werden mans-lidmaten der beide Geref. Kerken bijeengeroepen op een vergadering waarin ds. Hulsebos, een der predikanten, dc stichting van een eigen school verdedigde. Het was een nuchtere aanpak en de argumenten warén zakelijk, doch daarbij doorgloeid van een gloeiende overtuiging. Uit .de notulen van dien eersten tijd spreekt hef geloof van die schare leden der jonge vereeniging, die zich .ten volle wist te geven aan de'zaak van het Christelijk onderwijs. Spr. herdacht de leden van het bestuur, speciaal de beide predikanten, ds. B. Veen- stra en ds. J. Hulsebos, en verhaalde van de financieele moeilijkheden die moesten worden overwonnen. Zij werden overwon nen dank zij de groote offervaardigheid van de voorstanders der school, kleine luiden meest, die ook ter wille van him ideaal de smaadheid wisten te dragen. De eerste school, een oud en vólgens de beschrijving vrij verwaarloosd huis aan de Nieuwstraat kon op 1 Mei 1891 in gé bruik worden genomen, met 123 leerlingen. De heer J. Baarschers werd tot hoofd be noemd en in de bijna veertig jaren van zijn werkzaamheid te Vlissingen heeft hij met onverwoestbaar enthousiasme de zaak van de school gediend. De buitenstaanders werden tot andere gedachten gebracht; de school breidde zich gestadig uit en na tal van verbouwingen moest naar een ander schoolgebouw worden uitgezien, die op 16 November 1908 werd geopend in de Kasteelstraat. Op 30 November 1928 werd een tweede school in de Verkuyl Quakke- laarstraat in gebruik genomen. De scholen worden thans geleid door de heeren Schout en Laernoes. Spr. herdacht in het bijzon der het werk van een der voorzitters van de vereeniging, den heer P. G. Laernoes Sr., die voor de ontwikkeling van de scholen zeer veel heeft gedaan. Bij het 25-jarig bestaan bevonden wij ons in de oorlogsdreiging, bij het gouden jubileum staan wij midden in de oorlogs werkelijkheid.- Ons vertrouwen is op God, het is niet beschaamd en wij werken voort aan den uitbouw met in de banier ge schreven de leuze Christus voor alles. De leerlingen der hoogste klassen zongen onder leiding van den heer G. A. de Rijke eenige liederen, waarna ds. Smeenk een toespraak hield. De doopbelofte en het Chr. onderwijs. De Chr. School heeft haar opleving te danken aan de omstandigheid, dat de be- teekenis van den heiligen doop weer werd verstaan. Geen wonder in een tijd, waarin Worm set zijn woord plaatste: leer het volk zyn doop verstaan en het is gered. By den doop worden de schatten des hemels gelegd aan den voet van een kindeke. Maar daar zeggen ook dé ouders hun beloffte „het kind, wanneer het tot zijn verstand zal zijn gékomen, in de voor- zeide leer breeder te onderwijzen en te doen onderwyzen". De ouders krijgen bij het sacrement van den doop nieuwe troost, maar ook nieuwe verantwoordelijkheid. Achter het doopvont rijzen reeds op de muren van de school, de school met den Bijbel. Er bestaat een nauwe aansluiting tus- schen dat onderwyzen en het doen onder wijzen. Er moet een wisselwerking zijn, ze behooren bij elkander. Deze beide zijn niet te scheiden. Velen zyn van deze beteekenis van Chr. onderwijs niet overtuigd; anderen ver wachten alles van het doen onderwyzen. Eenerzijds valt een onderschatting, ander zijds een overschatting van het Chr. onder wijs te onderkennen. Dat is gevaarlijk voor het kind, maar ook voor het Chr. onder wijs. Het godsdienstonderwijs is maar niet een bijzaak, het staat bij de Chr. School voor aan Zoekt eerst het koninkrijk Gods. Het onderwys in de Bijbelsche geschiede nis is niet een vak zonder meer, het is de bijzondere vervulling van Jezus' woord Laat de kinderen tot Mij komen. Daarnaast, dit onderwijs is beschavend, het leert ons onze cultuur verstaan. Chr. onderwijs is meer dan een enkel uur Bybelsche geschiedenis, er is een veel breeder verband. Het gaat niet slechts om de kennis, het gaat vooral om den geest, om het beginsel, dat op ieder oogenblik van het leven het geloofsstandpunt be slissend is. Daarom is het van het groot ste belang, dat de onderwijzer niet slechts vakman is, maar vooral een geloovig mensch is. De doopsbelofte is niet vervuld met het doen onderwijzen. De school kan alleen goede vruchten afwerpen, wanneef er ver band is tusschen huis en school. Het huis gezin is de voedingsbodem voor vrucht dragend Christelijk onderwys. Tot deze aansluiting roept de doop op. Wij danken God voor den zegen van het Christelijk onderwijs, maar daarbij hoort ook het onderwijs van vader en moeder Ook zij kunnen dat niet alleen. Aan den voet van het kruis worden bij den doop de schatten des hemels gelegd; Gods belof ten en Zijn opwekking Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet. Ds. W. Meynhout, Chr. Geref. predikant sprak over.: r Waardevolle erfstukken. Er zijn bij alle ontwaarding en ver vreemding van eigendom, waardevolle pri vileges, waardevolle erfstukken, waarvan men ons niet kan berooven. Een dier erf stukken is de vrije Christelijke school, de vrijheid van de ouders om hun kinderen op te voeden volgens de beloften van den doop. Die vrijheid is geen bandeloosheid, zij is ook gebonden door de bemoeiingen, van de overheid, opdat de school op een behoorlijk ontwikkelingspeil sta. Maar het Christelyk karakter blrjft gewaarborgd en daarom moeten de ouders het onderwijs in eigen hand hebben met een eigen school bestuur en eigen, onafhankelijk aange stelde onderwijzers. Dat is geen privilege, maar onvervreemdbaar recht, dat in de grondwet is vastgelegd. Het is een kostbaar erfstuk, voor deze vrijheid is gebeden, geleden en gestreden, geboren uit beginseltrouw en dit erfstuk laten wij niet los, of men moet het uit onze tot bidden gevouwen handen weg scheuren. Nu is het mogelijk, dat het erf stuk zijn glans verliest. Maar wanneer er handen naar worden uitgestoken, dan be gint het voor ons zijn waarde te her krijgen. Het komt er nu op aan pal te staan. De strijd is in aantocht, de tijd van voormobi lisatie is daar, de tijd van strijd en offer. Wij worden opgeroepen om wakker te zijn, tot gebed, geloof, moed, offervaardig heid en getrouwheid. Dit erfstuk geven wij niet af. Wij zullen ons terugtrekken op de laatste stelling, ziende op Hem, die gezegd heeft Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet dp- houde. Ds. Meynhout sloot de 'bijeenkomst met dankzegging, waarna nog twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Na afloop vereenigden bestuur en ge- noodigden zich in het vereenigingslokaal, waar o.m. wethouder Rorije namens het gemeentebestuur gelukwenschen over bracht. Het jubileum is in stilte en eenvoud ge vierd, maar deze herdenking heeft zeker bijgédragen tot versterking van het be ginsel en tot versteviging van den band. MISLUKTE BRITSCHE AANVALLEN. op de noorsche en fransche kust. Volgens het D.N.B. hebben Dinsdag, na- <^at de Engelsche luchtmacht gedurende geruimen tyd was weggebleven, eenige Britsche vliegtuigen getracht boven Noorwegen te komen. Tengevolge van den krachtigen Duitschen afweer slaagden de Engelschen er niet in, boven het vasteland te komenreeds boven zee moesten zij van koers veranderen. De bommen, die zy heten vallen, kwamen in het water terecht. 0 Woensdag ua gisternacht zijn bij Brit sche aanvalspogingen drie Engelsche ge vechtsvliegtuigen aan het Kanaal door Duitsch marinegeschut neergehaald. De gistermiddag ondernomen aanvallen van Britsche gevechtsvliegtuigen onder sterk escorte op het bezette Fransche Kanaalgebied zijn opnieuw met zware ver liezen voor den vyand afgeslagen. Negen tien Spitfires en een Bristol Blenheim werden door Duitsche jagers neergescho ten, terwijl de luchtdoelartillerie twee Spitfires, twee Bristol Blenheims en één viermotorig gevechtsvliegtuig omlaag haalde. De Duitsche verliezen bedragen twee toestellen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Het Britsche luchtwapen is in d!en afge- loopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, met zwakke strijdkrachten naar West- Duitschland gevlogen en heeft brisant- en brandbommen neergeworpen. De bevolking had geringe verliezen aan dooden en ge wonden. Militair economische schade is volgens tot dusver ontvangen berichten niet ontstaan. DE ENGELSCHE AANVAL OP DUITSCHE STEDEN. In Duitsche kringen verneemt men de opvatting, dat de jongste Engelsche lucht aanvallen op Duitsche steden opnieuw hebben bevestigd, dat het Britsche lucht wapen geen stelselmatige aanvallen on derneemt op voor den oorlog belangrijke, resp. oorlogseconomische doelen, doch dat gebombardeerd wordt zor.der rekening te houden met de oorlogsbeteekenïs der doe len. Reeds uit den aanval op Münster bleek dit duidelijk, zoo verklaart men te Ber lijn, Ook de in den nacht van 9 op 10 Juli ondernomen aanval op Aken is, naar van Duitsche zijde wordt verklaard, een bom bardement op een stad, die geen beteeke nis heeft voor de oorlogsindustrie. Aken beschikt alleen over een industrie van verbruiksgoederen, die voornamelijk be staat uit fabrieken, die stoffen vervaardi gen. Daarentegen ontbreekt de zware in dustrie geheel. In den nacht van 9 op 10 Juli heeft een Britsche bommenwerper tijdens zeer hel der maanlicht den Dom in Aken tot zijn doel gekozen, en door verscheidene bom- treffers beschadigd. Sv Hierdoor is een van de meest historische monumenten van. het avondland, dat in .de géheele wereld wat betreft zijn historische beteekenis en kunstwaarde nauwelijks zijns gelijke vindt, tot het doel van een zinne- looze vernielingswoede van het Britsche luchtwapen geworpen. Aanval op kinderziekenhuis. Het complex kinderziekenhuizen Bethel bij Bielefeld was in den nacht van 9 op 10 Juli opnieuw het doel van Britsche ge vechtsvliegtuigen. Deze aanval ligt, naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, geheel in de lijn van de door het Britsche luchtwapen in den laatsten tijd uitgeoefende practijk om cultureele gebouwen en sociale instellingen met bom men te bestoken. Daar de wereldberoemde instellingen te Bethel op de daken duidelijk het Roode Kruis teeken dragen en boven dien dezelfde gebouwen reeds meermalen door Britsche bommen getroffen en ver nield of zwaar beschadigd werden, treedt het plan van de Britten om door aanval len op deze gebouwen goedk ope successen te behalen, duidelijk aan Jen dag. De evacuatie van Alexandrië en het Suezkanaal. -Uit Istanboel meldt het D.N.B. Het aan tal uit het gevarengebied van Alexandrië en het Suezkanaal geëvacueerde personen bedraagt ruim 325.000. Moeilijkheden ont staan vooral door het probleem van het transport, het onderbrengen en de verzor ging van de vluchtelingen. In de nabyheid van Alexandrië zijn voorloopige vluchtelin genkampen ingericht. Het economische le ven der stad heeft door het sluiten van tal rijke winkels, werkplaatsen en fabrieken zeer geleden. By een der laatste luchtaan vallen werd de voornaamste buis van de waterleiding beschadigd. Deze kon door ge brek aan geschoolde arbeiders nog niet her steld worden. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent J. WESTSTRATE. BESTUUR EN PERSONEEL DER JUBILEERENDE SCHOOLVEREENIGING. Zittend van links naar rechts de heeren J. de Bruijne, H. v. Kampen, P. C. Nonnenkes (secr.), F. D. G. Prins (voor zitter), E. Bouwsma (penn.), Ph. J. Woltering, Th. Kamer mans en W. Jobse. Staande van links naar rechts G. A. de Rijke (wnd. hoofd), J. Suurmond, W. Stroo, A. Schout (hoofd), J. Fröberg, mej. J. G. Dicke, mej. M. Ha- j rinck, C, Geervliet* Dat is Je maatstaf, die voor U en Voor ons geldt. Voo» ons bij Je samenstelling van trn-ze puddingpoeders en voor U bij bet inwisselen van Uw kostbare bon 35 en bij bet gebruik van Uw melk. Slechts een halve liter melk en een pakje Van Houten a puddingpoeder zijn voldoende voor een Keerlijken pudding voor 4 personen. amandeltje^, vrachten WH dB «Tnasseppel. citroen, caramel, frambozen tS ets chocolade, vanille t2H Bon nummer 55 voor 2 pakjes v/aau/i Het opperbevei van de Duitsche weer macht maakt bekend De operaties in het Oosten vorderen onweerstaanbaar. Aan het Finsche front werd op 8 Juli, met steun van omtrek kende bewegingen van Finsche strijdkrach ten het krachtig versterkte Salla na ge vechten van verscheidene dagen door Duitsche formaties ingenomen. De daar strijdende - Sovjet-divisie werd uiteenge slagen. In Noord-Afrika werden plaatselijke aanvallen van vijandelijke pantserstrijd krachten vanuit Tobroek afgeslagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van Tobroek en een vliegveld ten Zuidoosten van Mersa Matroeh -met succes met bom men aangevallen. Ten Noorden van Sol- loem heeft een Britsche torpedobootjager een bomtreffer gekregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdag nacht vliegtuigloodsen ten Westen van Ismailia aan het Suezkanaal in brand ge worpen. f In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart heeft het luchtwapen Woensdagnacht ten Noorden van New- Quay vijf koopvaarders met in totaal 21.000 b.r.t, die in convooi voeren, ver nietigd en met effect haveninstallaties aan de Oost- en Zuidoostkust van het eiland gebombardeerd. In den nacht van 8 op 9 Juli is ten Noorden van Berwick een ander groot koopvaardijschip door ge vechtsvliegtuigen zwaar beschadigd. Aan de Kanaalkust hebben Woensdag jagers 17, luchtafweergéschut en marine elk een Britschen jager neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdagnacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland gebombardeerd. De ver liezen onder de burgerbevolking zyn ge ring. Het ziekenhuis Bethel brj Bielefeld werd wederom met brandbommen be stookt. Bij deze aanvallen verloor de vij and door afweer met jagers en geschut vier en door de marine-artillerie twee ge ve chts liegtuigen. Kapitein Balthasar, houder van het eikenloof bij het' ridderkruis van het ijze ren kruis, die met 40 luchtoverwinningen aan de genoemde successen van het lucht wapen een schitterend aandeel heeft ge had, heeft in zegevierende luchtgevechten aan het Kanaal den heldendood gevonden. Met hem verloor het luchtwapen één van zijn jachtvliegers. Het aandenken van dezen heldhaftigen officier van het jacht- eskader Richthofen, die 7' reeds in het Condorlegioen door zyi rlsverachting herhaaldelijk had ondersc _n, zal bij het Duitsche volk onvergetelijk blijven. HET ITALLVANSCHE. Het 40ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier meldt „Bij een aanval op de bases van Nicosia op Cyprus hebben onze afdeelingen vlieg tuigen schade toegebracht en aanzienlijke branden veroorzaakt. Voor de kust van Cy prus hebben onze vliegtuigen een stoom schip van 5000 ton getorpedeerd. In de Straat van Sicilië is een Roode Kruis-wa- tervliegtuig door Britsche jagers aangeval len. Ten Zuiden van Sicilië hebben onze jagers een Huricane neergeschoten. Aan het front van Solloem in Noord- Afrika is een vijandelijk detachement, dat door tanks gesteund werd, op de vlucht ge dreven. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben de versterkingen te Tobroek en op de reede liggende schepen gebombardeerd. Ook zijn bomaanvallen gedaan op vijandelij ke luchtbases ten Oosten van Sidi el Bar- rani, waar branden uitbraken en op een der vliegvelden vele Britsche vliegtuigen ver nield werden. De vijand heeft luchtaanval len gedaan op Benghazi en Tripolis. Van de zeven toestellen die Tripolis aanvielen, zijn er twee neergeschoten door afweergeschut en rier door onze jagers. In Oost-Afrika hebben troepen van een stelling in Amhara een vijandelijke poging om onze stellingen te naderen snel verydeld. In den sector Wolsjefit groote bedrijvigheid der artillerie. Gistermiddag hebben laagvliegende Brit sche vliegtuigen Syracuse aangevallen. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Britsche vliegtuigen een aanval ge daan op Napels, waar 14 burgers zijn om gekomen en 30 gewond." Tien communisten in Agram ter dood veroordeeld. Uit Agram meldt het D.N.B.In een officieele bekendmaking, die ook in rjfie straten van Agram is aangeplakt, maakt het Kroatische ministerie van binnenland- sche zaken bekend, dat een politiebeambte in een bosch bij Agram beestachtig ver minkt is gevonden. Uit het onderzoek bleek, dat deze misdaad was gepleegd door communistische ophitsers. Als auctores ln- tellectuales werden tien bekende communis tische raddraaiers, grootendeels Joden uit de intellectueele beroepen, standrechtelijk ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. De bepalingen van het standrecht zyn door een wet ook uitgebreid tot degenen, die clandestien radioberichten uitzenden of naar vijandelijke radiostations luisteren. Werkloozenaantal In Frankrijk daalt. Uit Vichy meldt het D.N.B. Het aan- tal werkloozen in Frankryk daalt zoowel in het bezette als in het onbezette gebied voortdurend, naar uit welingelichte bron verluidt. Terwijl het 19 October 1940 nog 1.059.229 beliep, telde men 31 Mei jl. in beide gebieden samen nog slechts 376.982 werkloozen, van wie 198.907 in het depar tement Seine. CARL FRIEDRICH VON SIEMENS OVERLEDEN. De directeur van de wereldberoemde Duitsche Siemens Werke, Carl Freidrich von Siemens, is in, den ouderdom, van 68 jaar overleden* ergerlijke dierenmishandeling. De persdienst van het Nederlandsche Agrarische Front deelt mede Dinsdagmiddag is er in Varsseveld, dank zij het ingrijpen van het Nederlandsche Agrarische Front, een ergerlijk geval van dierenmishandeling aan het licht gekomen. Drie met varkens beladen wagons ston den dien dag op het stationsemplacement van Varsseveld. De tropische temperatuur zorgde ervoor, dat het in deze wagons waarin levende varkens opeengepakt waren niet om uit te houden was. Den streekleider van het N.A.F., den heer B. Diepenbroek, kwam deze dieren mishandeling ter oore en hij stelde zich met het hoofdkantoor van het N.A.F. in Den Haag in verbinding, dat direct mach tiging tot ingrijpen verleende. De heer Diepenbroek begaf zich hierop met een tweetal helpers naar het station. De wagens werden geopend. Een ondrage lijke stank kwam er uit. De varkens lagen als versuft door elkaar. Twee ervan bleken als gevolg van de hitte gestikt te zijn en waren voor consumptie ongeschikt. Een ander beest was er zoo slecht aan toe, dat het alleen door een onmiddellijke nood- slachting nog voor de consumptie kon worden gered. De overige varkens werden met veel moeite uitgeladen en naar het waaggebouw te Varsseveld overgebracht, waar zij met behulp van groote hoeveelheden water een beetje op hun verhaal kwamen. Het is komen vast te staan, dat de wagons '8 morgens om half elf werden geladen. In plaats van ze nu achter een personen trein te haken, zooals bij dergelijke weers omstandigheden noodzakelijk was, liet men de varkens aan hun lot over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5