PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1941 De legerberichten vein gisteren. ABONNEMENTSPRIJS1 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 0.65. Iedere regel meer 11 ct. (max 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, RROVINC1AL.E 'ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 159 HoofdredacteurJ. C. Visser, VHssingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd tel VLISSINGEN Redactie en Ad mini* stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen); Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG i Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 85 BRESKENS Dorpsstraat 35, tel. 21 AANGESLOTEN bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld DOOR DE VEREEN! GING.' ..de nederlandsche dagbladpers Het bedrijfsvergunningen- besluit 1941. Met de uitvaardiging van het bedrijfs- vergunningenbesluit is in zekeren zin een logisch sluitstuk verkregen voor het com plex van maatregelen, dat de overheid heeft moeten nemen teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden, waar voor de bijzondere omstandigheden ons land eh ons volk hebben geplaatst. Deze maatregelen hebben over het alge meen zeer diep ingegrepen in het econo mische leven, zij hebben den vrijen loop geremd en barrières opgeworpen, waar ve len die wellicht niet wenschten. Andere beoogden weer, hinderpalen uit den weg te ruimen en hoewel er waar schijnlijk niemand zal zijn, die zal be weren, dat den idealen toestand bereikt is hoe ware zulks mogelijk in bezettings tijd! toch kan de oogenblikkelijke waar de der maatregelen niet worden ontkend. Zij hebben verhinderd, dat wij afzakten naar een economisch niemandsland, zij dienden tevens tér bescherming van de be langen van het Nederlandsche volk, ook waar zij de Nederlanders soms tegen zich zelf beschermden. Maar nog bleven den van huis uit on- dernemenden ondernemer mogelijkheden open, om zich, wanneer zijn branche niet meer zoo florissant is als voorheen op an dere wijze schadeloos te stellen. Op alles zins fatsoenlijke manier van uit den ge zichtshoek des ondernemers bekeken maar in beginsel onjuist en in strijd met de belangen van de gemeenschap. Vooral in een tijd als waarin wij leven springt de onjuistheid van een zoodanige handelwijze duidelijk in het oog. Immers, de moeilijk heden bestaan niet voor den enkelen onder nemer, zij treffen het geheele bedrijfsleven en de overweging van den enkelen onder nemer, dat zijn branche hem niet voldoen de oplevert, kan geen argument zijn, zich nu maar eens op het terrein van een an deren ondernemer te gaan bewegen. Daarmede wordt de strijd om het bestaan èr voor dien anderen ondernemer niet min der zwaar omf Integendeel! Er wordt schade berokkent, voorzoover getracht wordt eigen moeilijkheden op een ander af te wentelen. In het gunstigste geval wor den er tfaee noodlijdend en zoo blijkt het middel erger dan de kwaal. Schade aan een deel is schade aan het geheel, zooals in een fijn vertakt rader werk, een uit den voeg loopend raadje den gang van het geheel verstoort. Het bedrijfsvergunningenbesluit 1941 maakt aan dezen ongewenschten toestand een einde en als zoodanig kan hét be schouwd worden als het logische sluitstuk van de lange reeks maatregelen, welke er op economisch gebied zijn getroffen. Het besluit heeft uitsluitend betrekking op de industrie en den groothandel en het beoogt tweeërlei. In de eerste plaats wil het overbodige èn schadelijke investeeringen tegengaan en voorts beoogt het ongewenschte „bran che-vervaging" in industrie en groothandel tegen te gaan. Ten aanzien van het eerste punt kan niet genoeg gewezen worden op de schade lijkheid en de overbodigheid van investee- ring. Het stichten van nieuwe bedrijven of het uitbreiden van bestaande bedrijven zelfs in bedrijfstakken, waarin reeds een overcapaciteit aanwezig is, kan gezien worden als een geforceerde poging, om de economische ontwikkeling te stimuleeren. Maar hier is ook het middel erger dan de kwaal, want behalve, dat een verspilling van materialen plaats heeft, zullen de reeds bestaande bedrijfsmoeilijkheden nog worden vergroot. Het is daarom ook toe te juichen, dat aan een zoodanige ongezon de ontwikkeling paal en perk wordt ge steld. Een der begeleidingsverschijnselen van dezen tijd is dat der branchevervaging. Men heeft het zoowel in de industrie als in den handel kunnen constateeren, waar men ter compensatie van omzetdalingen zich op ander terrein actief heeft gemaakt. Op zichzelf kan men dit streven toejuichen, waar het mede geldt als bewijs voor de energie en de vasthoudendheid van den ondernemer. Inderdaad openbaart zich daarin een stuk Nederlandsche volks kracht. Maar ook volkskracht moet geleid worden, wil zij niet verworden tot haar te gendeel. Wij leven immers in abnormale tijden. 111 tal van bedrijfstakken doet de In vloed van den oorlogstoestand zich gelden. Wanneer nu een bepaalde ondernemer in zijn streven tot handhaving terecht komt op liet terrein van een anderen bedrijfstak, zal hij slechts bereiken, dat hij hét in die branche te verwerken afzetverlies nog vergroot en op hun beurt zullen de nieuwie concurrenten trachten, elders compensatie te zoeken voor het reeds geleden of nog te vreezen verlies. Men begrijpt tot welk een ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. Talrijke Engelsche vliegtuigen welke gis ternacht boven Nederlandsch gebied heb ben gevlogen, hebben brand), en explosieve bommen, en vooral brandplaatjes omlaag geworpen. In een stad in Limburg werd een huis vernield en de electrische cen trale licht beschadigd, zonder dat evenwel de stroomlevering onderbroken werd. Een reeks van bosch- en heidebranden konden in de kiem gesmoord worden. Een aantalwoonhuizen kreeg glasschade. Bij aanvallen op boerderijen werd in vele gevallen de veestapel getroffen. In totaal zijn 12 personen gewond, waar onder drie Nederlandsche politiemannen en een Nederlandsche brandweerman, die zich in de uitoefening van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een bom was ingeslagen. DE NIEUWE VLEESCHB0N. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherrj maakt bekend, dat de volgende bonnen van de nieuw uitgereikte vleeschkaarten zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen Bon „25 vleesch" 10 Juli t.m. 17 Juli, per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of één rantsoen vleeschwaren. Bon „25 vleeschwaren" 10 Juli t.m. 17 Juli, per twee bonnen één rantsoen vleesch waren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst, 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen, been inbegrepen of 150 gram verduurzaam de kip of eend, been inbegrepen. Ter beschikkingstelling van weegwerktuigen. Dé Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarbij aan de burgemeesters en de daartoe schriftelijk gemachtigde personen, machtiging wordt verleend om gedurende het tijdvak van 9 tot 31 Juli 1941 ter beschikkingstelling in gebruik aan de gemeente te vorderen van weegwerktuigen, teneinde deze te gebrui ken bij de inlevering van metalen. Degene, die een oproeping ontvangt is gehouden dit weegwerktuig vóór 11 Juli ter beschikking te stellen. bedenkelijke ontwikkeling zulks kan leiden, temeer waar de weerstandsmogelijkheid zoo aanzienlijk is verminderd. Ordenend en bindend optreden is in oor logstijd onontbeerlijk en dit geldt in nog sterker mate voor de omstandigheden, waarin wij thans verkeeren. Ongebonden heid en een vrij spel van maatschappelijke krachten moet onherroepelijk tot chao tische toestanden voeren. Vandaar dat de overheid niet slechts .prijsregelend is opge treden, maar thans bovendien door de uit vaardiging van het bedrijfsverguningenbe- sluit tegen een ongewenschte ontwikkeling is opgetreden. De nationale economie moet thans als eenheid naar voren treden en in een schaarschte-economie moeten grondstoffen en hulpmiddelen zoo worden aangewend, dat ze het hoogste rendement garandeeren. Het gaat er thans in de eerste plaats om, dat de wezenlijke behoeften van ons volk zooveel mogelijk worden bevredigd en dat belangen van den enkelen ondernemer on dergeschikt worden gemaakt aan het be lang van de gemeenschap. Zoo kan dit vergunningenbesluit er ook toe bijdragen, dat ongewenschte uitbreidin gen ten gunste van den enkelen onder nemer tot schade van de gemeenschap worden voorkomen. De nationale huishouding is aan banden gelegd. Weloverwogen leiding is een lands belang. Als gemeenschap moeten wij de tanden op elkander zetten, ons vastbijten in de toekomst. Dat de overheid daarbij regelend optreedt en dieper ingrijpt in onze volkshuishouding, dan in normale tij den gewenscht zou zijn, mag als een goed teeken worden beschouwd. Het bedrijfsleven is sterker aan banden gelegd, maar in de omstandigheden, waar onder wij thans leven is dit noodzakelijk. Het kan bovendien nuttig zijn, wanneer er maar begrip bestaat voor de moeilijkheden. Niet slechts de moeilijkheden voor den en keling. Het zijn de lasten der gemeen schap, die gemeenschappelijk moeten wor den getorst. Wie daarbij uit den band springt, schaadt niet slechts zichzelf, maar hij is bovendien een gevaar voor de ge meenschap. Dit gevaar beoogt het bedrijfsvergunnin genbesluit 1941 te bezweren, Brandende dorpen en steden teekenen den weg, waarlangs de Sovjet-troepen op hun terugtocht alles vernielen, wat de Duitsche legers bij hun opmarsch in handen zou kunnen vallen (Orbis-Holiand) DE BRITSCHE HAVEN SOUTHAMPTON GEBOMBARDEERD. Gisternacht hebben, naar het D.N.B. ver neemt, sterke af deelingen der Duitsche luchtmacht havenwerken en ravitaillee- ringsbedrijven te Southampton opnieuw aangevallen. De scheepswerven werden ernstig getroffen. Er braken verscheidene groote en vele kleine branden uit. Een gas fabriek werd door verscheidene treffers beschadigd. Kleinere afdeelingen deden aanvallen op de havenwerken van een aantal andere ste den aan de Zuid- en Zuidoostkust. Bij de ze operaties werd een Britsch vliegtuig door. een Duitsch gevechtstoestel neerge schoten. Voorts hebben gevechtsvliegtuigen voor den mond van de Theems een Britsch con- vo£i aangevallen en twee schepen van 3000 ton elk zwaar beschadigd. Van de Britsche vliegtuigen, die gister nacht boven Duitsch gebied verschenen, zijn er zes door jagers en afweergeschut neergehaald. Gisterochtend vroeg trachtten eenige viermotorige Britsche gevechtsvliegtuigen het Kanaal over te steken, beschermd door jagers. Zij werden door Duitsche jagers aangevallen en in een kort luchtgevecht werden vier jagers en een der groote ge vechtsvliegtuigen van de Engelschen neer gehaald. BRITTEN VERLIEZEN 26 VLIEGTUIGEN. In luchtgevechten aan de Kanaalkust werden, naar het D.N.B. van bevoegde zgde verneemt, gistermiddag elf jagers van het type Spitfire neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Nadat het aantal toestellen, dat Maandagnacht is neerge schoten, gestegen is tot vijftien, heeft het Britsche luchtwapen brj aanvalspo- gingen op Duitsch gebied en de kust van het bezette gebied in totaal 26 vliegtuigen verloren. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Het D.N.B. meldtIn den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Britsche vlieg tuigen naar West, Noordwest en Midden- Duitschland gevlogen, waarbij het afweer geschut toestellen neerhaalde. Het juiste aantal neergeschoten vliegtuigen is nog niet bekend. De Britsche bommenwerpers wierpen, verstrooid over een uitgestrekt gebied tot Thüringen toe, brandbommen uit op ver scheidene plaatsen van het rijksgebied. Munster werd ook vannacht weer aange vallen, zonder dat daar militaire doelen werden getroffen. Er vielen onder de bur gerbevolking verscheidene dooden en ge wonden. Haifa gebombardeerd. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De Britsche oorlogs- en ravitailleeringshaven Haifa is Maandagnacht door Duitsche gevechtsvlieg tuigen met groot succes aangevallen. Zwaar werden de benzineopslagplaatsen en Raffinaderijen getroffen. Een reeks bran den ontstond in de pakhuizen en admini stratiegebouwen van de haven en in de uitgestrekte spoorweginstallaties. Een bom trof een schip aan de kade en deed het in brand vliegen. JAPANSCHE SCHEPEN WORDEN IN STILLEN OCEAAN GECONCENTREERD Uit Tokio meldt het D.N.B. Volgens be voegde Japansche kringen zijn de Japan- sche schepen, die zich in de overzeesche wateren bevinden, teruggeroepen om in den Stillen Oceaan geconcentreerd te worden. Dit is, aldus zegt men, een economische maatregel die noodig is geworden, doordat ook Japan niet over voldoende scheeps- ruimte beschikt. De scheepvaart op de Westkust van de Vereenigde Staten en op Voor-Indië wordt gehandhaafd, HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche. weer macht maakt bekend: De operaties aan het Oostelijk front vorderen volgens de plannen. In den strijd tegen Groot-Brittanje heeft het luchtwapen gisternacht met sterke strijdkrachten bij goed zicht op den grond militaire doelen in de haven van Southampton gebombar deerd. Met voltreffers van zwaar kaliber en door het neerwerpen van brandbommen werden vernielingen en talrijke groote bran den veroorzaakt in pakhuizen, dockinstalla- ties en ravitailleeringsbedrrjven. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op de haveninstallaties van Portsmouth en Margate. Twee groote koopvaarders van een con- vooi ten Oosten van Margate kregen bom- treffers. Een vrij sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht op 7 Juli het Britsche vlootsteunpunt Alexan- drië aangevallen, Er werden bomtreffers waargenomen op een drijvende kraan en op verscheidene voor den oorlog belangrijke installaties der haven en der stad. Er ont stonden groote branden. Bij pogingen om binnen te vliegen, zijn eergisteren aan de kust van het Kanaal in luchtgevechten elf, door marine-artillerie één Britsch vliegtuig neergeschoten. Twee eigen toestellen gingen verloren. De vijand wierp Maandagnacht op ver scheidene plaatsen in West-Duitschland bri sant- en brandbommen neer. De burgerbe volking leed verliezen aan dooden en ge wonden. Vooral in Keulen en Mlinster ont stonden vrij zware vernielingen in woonwij ken. Bij deze aanvallen en bij nachtelijke aanvallen van den vijand in het gebied rondom Calais werden 16 Britsche vliegtui gen, waarvan 13 door nachtjagers en af weergeschut en drie door eenheden de? marine neergeschoten. Kolonel Rothenburg, commandant van een pantserregiment, majoor Von Steinkeller, commandant van een bataillon motorrijders, eerste luitenant Schenkel van een verken- ningsafdeeling, eerste luitenant Ponath en luitenant Kremers van een bataillon pion- niers, luitenant Kröger van een af deeling pantserjagers, luitenant Zumpe van een re giment infanterie hebben zich door dapper heid bijzonder onderscheiden. Kapitein Lau- ber en eerste luitenant Böhme van een af- deeling afweergeschut bewezen bij de ge vechten bij de bruggehoofden der Berezina eveneens bijzonderen moed. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche legerbericht no. 398 luidt als volgt Onze luchtformaties hebben de vijande lijke basis Nicosia op Cyprus gebombar deerd, waarbij zij installaties van de lucht haven troffen. Drie vliegtuigen werden op den grond in brand gestoken, talrijke andere werden beschadigd. In Noord-Afrika, aan het front van To- broek, werden eenige offensieve pogingen van den kant van den tegenstander met in fanterie en tanks snel afgeslagen door ons vuur. Onze bommenwerpers plaatsten tref fers op de fortificatie der sterkte en op dé luchtbases ten Oosten van Mersa Matroeh, waar ontploffingen en groote branden ont stonden. In.post-Afrika is de wederzijdsche artil- lerieoedrijvigheid voortgezet in den sector van Woltsjefit. De vijand heeft een luchtaanval onderno men in de zone van Gondar, waarbij eenige bommen werden geworpen op woningen. Het tot zinken brengen van de „St. Dldier". Het D.N.B. meldt uit IstanboelVol gens de thans ontvangen berichten heeft het tot zinken brengen van het Fransche schip „St. Didier" zich als volgt toege dragen Het schip „St. Didier" was met 260 Fransche officieren en manschappen aan boord op weg naar Syrië, toen het ten Noorden van dé lijn RhodusCyprus bij het oversteken van de Golf van Adalia door verscheidene Engelsche vliegtuigen werd aangevallen. Het schip zocht be scherming in de Turksche territoriale wa teren, die het ook bereikte. De Engelsche vliegtuigen zetten de achtervolging echter voort tot in het havengebied van Adalia, waar het schip door twee luchttorpedo's getroffen en tot zinken gebracht werd. Dank zij het feit, dat het schip niet ver van den oever lag, kon het grootste deel van de aan boord zijnde passagiers gered worden. Bovendien werden vgf booten aan land gebracht. Vijftien der geredden zijn gewond en bevinden zich in het hospitaal der stad Adalia. Het tot zinken brengen is geschied op klaarlichten dag voor de oogen van de bevolking van' Adalia, die langs den oever stond en deelnam aan de reddingswerkzaamheden. Het officieele Turksche bericht meldt, dat ook de haveninstallatie van Adalia door torpedotreffers beschadigd werd, dat echter onder de Turksche burgerbevolking geen verliezen zijn ontstaan. De Turksche regeering heeft, zooals reeds gemeld, te Londen tegen deze schending van haar territoriale wateren een protest inge diend, waarbij uitdijjpkkelijk werd gecon stateerd, dat de aanvallers Engelschen zijn Naar verluidt, zijn bij het Engelsdie bombardement op het Fransche s.s. „St. Didier" vijf opvarenden om het leven ge komen. Vroegere Grieksche koning in Zuid-Afrlka. Naar de Associated Press uit Johannes burg meldt, is de vroegere Grieksche ko ning met zijn gevolg in een niet genoemde Zuid-Afrikaansdie haven aangekomen, Extra-levensmiddelentoe wijzin gen voor land- en tuinarbeiders. De voor de landarbeiders, die in den hooi bouw werkzaam zijn, vastgestelde regeling voor de verstrekking van extra bonnen le vensmiddelen (100 extra brood en 50 extra vleesch, vet en aardappelen) zal ook gelden voor de arbeiders in den korenoogst. Het vlastrekken zal met oogstwerkzaam- heden worden gelijkgesteld. De tuinarbeiders, die werkzaam zijn met luet rooien van vroege aardappelen, zullen dezelfde extra toewijzing voor levensmidde len ontvangen als de landarbeiders, die oogstwerkzaamheden verrichten. Voor de tuinarbeiders, die zwaren arbeid verrichten, spitwerk, sjouwarbeid, enz. bestaat dezelfde regeling als voor dé landarbeiders in den hooibouw en koren oogst. Deze extra toewijzing geldt echter niet zonder meer voor de arbeiders, werk zaam in de sierteeltbedrijven. De kleine planten- en bloembollenkweé- kers komen niet in aanmerking voor extra rantsoenen, doch de arbeiders, werkzaam in de Boskoopsche en de Aalsmeersche cultures zullen extra rantsoenen ontvangen op basis van 50 De arbeiders in het bloembollen- bedrijf eveneens, doch bij het diepspitten in dat bedrijf wordt het extra rantsoen ver hoogd tot 100 DIPLOMATIEKE VERTEGEN WOORDIGERS IN FINLAND. Uit Helsinki meldt het D.N.B. Het Fin- sche telegraafagentschap heeft uit Londen een telegram van den volgenden inhoud ontvangen: Officieel wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche emigranten-regeering in Londen haar in Finland vertoevende diplo matieke vertegenwoordigers heeft terug geroepen. Als motiveering wordt hieraan toegevoegd, dat hun langer verblijf in Fin land geen nut zou hebben. Volgens een eigen bericht van het Fin- sche telegraafagentschap wordt om dezelf de redenen ook de activiteit van het ge zantschap in Helsinki van de Belgische emigrantenregeering te Londen beëindigd*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1