WONINGEN Mennes9 Campenhuis De beurs in het eerste half jaar. Sport Marktberichten Advertentiën Tandarts E. Klinkert te koop gevraagd. TWEEDE MEISJE STALKNECHT Radioprogramma STILLE No9 Financieel Economisch Overzicht De heffing der dividendbelasting. De week, die thans achter ons ligt, heeft weer enkele nieuwe verordeningen voor de beurs gebracht. Zoo is er in de eerste plaats de verordening betreffende de aanmeldingsplicht van buitenlandsche fondsen. Het buitenlandsche fondsenbezit vertegenwoordigt een zeer groot gedeelte van het Nederlandsche spaar- resp. be leggingskapitaal. Het heeft zijn herkomst in vrijwel alle deelen van de beschaafde wereld en al is het in lang niet alle gevallen een gelukkig bezit, toch heeft het ons dooreengenomen niet onbevredigd gelaten voor wat betreft de nakoming der leeningsverplichtingen. Waar we daarbij in de eerste plaats aan denken, dat zijn de Belgische, Fransche, Zwitsersche, Noor- sche en Zweedsche effecten, welke landen hier gedurende de laatste tien jaren zoo vele bedragen hebben opgenomen, en zich aan him verplichtingen steeds nauwgezet hebben gehouden. Tot op het oogenblik, dat wij dit schrijven, is slechts van de Zweedsche leeningen bekend gemaakt, dat ze bg de Nederlandsche Bank moeten worden aangemeld en ofschoon deze aan meldingsplicht vermoedelijk te eeniger tijd wel gevolgd zal worden door een opvorde ring, is er dienaangaande thans nog niets bekend. Uiteraard tast meh nog in een volkomen duister aangaande de koersen, die daarbij zullen worden aangelegd, doch wat dit betreft kan men er de ervaring in andere gevallen heeft het geleerd bij voorbaat van overtuigd zijn, dat de des betreffende autoriteiten de regelen van billijkheid en goed koopmanschap niet uit het oog zullen verliezen. Ander nieuws, dat den fondsenhouder direct raakt, is vervat in de mededeeling, dat er bij wijze van vóórheffing op de inkomsten- en winstbelasting een belasting zal geheven worden op de inkomsten uit aandeelen, winstbewijzen, en winstdeelende obligaties. Deze dividendbelasting zal 15% bedragen en zij zal door de maatschappijen worden ingehouden, zoodat van nu af aan de belegger zal beginnen met een korting van 15% te offeren op zijn uit dividenden genoten inkomsten. Opmerke lijk is hierbij de bijzonderheid, dat de vaste interesten belastbaar zijn van die obligaties, die mede recht hebben op uit- deelingen, afhankelijk van de winst of van de hoeveelheid der winstuitkeeringen. Hel behoeft geen betoog, dat naast de vaste interesten ook de winstaandeelen, die zulke waarden genieten door de belasting ge troffen zullen worden. Met deze verorde ning treedt direct een belasting in werking, die reeds eerder was aangekondigdzij is n.l. als hierboven reeds gezegd, te be schouwen als niet anders dan een voor heffing op de belasting op de inkomsten en op de winsten. De stemming op de staatsfondsenmarkt blijft vast. De reden hiervan hebben wij reeds eerder besproken, doch daar de omstandigheden ter beurze regelmatig aan veranderingen onderhevig zijn, willen wij deze factoren nog eens samenvatten. De verlaging van het disconto door de Ne derlandsche Bank, alsmede de aangekon digde heffing van de hierboven besproken dividendbelasting hebben als het ware automatisch de aandacht van den-belegger nog meer op de staatsfondsenmarkt ge concentreerd. De maatregelen van de over heid, zooals de verhooging van de belas tingen en het verbod van den handel in certificaten van Amerikaansche fondsen, welke alle klaarblijkelijk genomen zijn ten einde eenheid in de ontwikkeling te ver krijgen, hebben in de eerste plaats ten gevolge en ten doel de vraag van het belegging zoekend kapitaal naar de staats fondsenmarkt te richten. Deze maatrege len vormen een onderdeel van het program ma, dat de overheid zich heeft gesteld om haar financieele en economische doel einden te verwezenlijken. Het jongste jaarverslag van de Neder landsche Bank geeft daarvan eveneens een bewijs, daar hierin eigenlijk voor het eerst directe aanwijzingen aan het publiek wor den gegeven, waar het zijn kapitaal zal moeten beleggen. Het door spaarders bij eengebrachte kapitaal zal voornamelijk op de obligatiemarkt moeten worden onder gebracht, waardoor de financiering van de uitgaven der overheid vlotter zal kun nen verloopen. Ook op de aandeelenmarkt is de onder toon vast geweest en is iets meer kooplust aan den dag getreden. Vooral industrieele fondsen stonden in het middelpunt der belangstelling en konden vrij belangrijke koersverbeteringen boeken. Nu spelen hier bij beurstechnisehe factoren ook wel een groote rol. De aandeelenmarkt is in den loop der achter ons liggende tijdsperiode zoo volkomen „leeggezogen", dat het aan bod, zelfs in de grootste fondsen, direct onvoldoende is, wanneer de vraag eeniger- mate toeneemt. Met deze bijkomstigheid hebben we echter reeds lang te rekenen en het wil ons dan ook voorkomen, dat de vaste stemming der laatste dagen in hoofd zaak is toe te schrijven aan rendements overwegingen. Indische fondsen waren eveneens beter gedisponeerd, omdat men ten intijdelijk reken tijdelijk rekening hield met gunstiger as pecten inzake de politiek in het Verre Oosten. Het verloop van onze beurs gedurende het nu afgeloopen eerste halfjaar werd in een overzicht van de Amsterdamsche Bank besproken. Hierin wordt opgemerkt, dat de belangstelling voor de aandeelenmarkt ten gevolge van de belastingmaatregelen in de eerste plaats merkbaar is bekoeld. Dienten gevolge kon dan ook een vrijwel alge- meene koersdaling niet uitblijven, zoodat een belangrijk gedeelte van de sedert 15 Juli 1940 behaalde koerswinst weder ver loren is gegaan. Uit een berekening ge maakt voor in totaal 139 fondsen blijkt, dat de beurswaarde van deze aandeelen in de periode van 9 Mei 1940 tot aan het einde van dat jaar is gestegen van 2.348 milliard tot 3.519 milliard, dus met 49.9 Van deze winst is echter in het thans afgeloopen eerste halfjaar weder 453 millioen verloren gegaan, zoodat de waarde per 1 Juli 1.1. nog 30.6 hooger was dan op 9 Mei 1940. Op 30 Juuni was het den laatsten dag van den handel in Amerikaansche certifi caten. Er zijn, in verband met de opzeg ging der beleeningen, in den loop van de achter ons liggende week nogal wat exe cuties geweest, maar in het algemeen ge sproken is er toch uit de noodzaak van de afwikkeling der prolongatieposten niet zoo veel onheil voortgevloeid als men meende te moeten verwachten. Volgens onze infor maties is het proces bij de commissiehui zen, zoowel als bij de banken tamelijk nor maal verloopen. Gedurende de laatste da gen voorafgaande aan de sluiting van den handel, bestond er voor Amerikaansche shares en vooral voor c|e licht genoteerde een vrij levendige belangstelling, maar op den laatsten dag van den handel scheen het, alsof de geïnteresseerden voldaan wa ren en er was toen vrij veel aanbod. Weer zeven Deensche schepen Jn beslag genomen. Uit Washington meldt het D.N.B.: De Federal Shipping Board heeft officieel be kend gemaakt, dat weer zeven Deensche vrachtbooten in beslag zijn genomen, die in dienst gesteld zullen worden van de Pacific-route. Vijf dezer schepen worden toegewezen aan de American Presidents Line voor de routes op het Verre Oosten en de overige twee aan de Oceanic Steam ship Company te San Francisco voor rei zen tusschen havens aan de kust van den Stillen Oceaan en Australië -Nieuw-Zee- land. Acht Deensche schepen waren reeds vroeger in beslag genomen. De beschadigingen aan de „Rodney". Uit Berlgn meldt het D.N.B.: De be schadigingen. die het Britsche slagschip „Rodney" in den strijd met de „Bismarck" heeft opgeloopen, zijn thans na een nauw keurig onderzoek veel ernstiger gebleken als oorspronkelijk werd aangenomen. Vol gens de opvatting in Amerikaansche vak kringen zullen de reparatiewerkzaamheden aan de „Rodney" ongeveer twee a drie maanden duren. Verplichte landbouwcursussen in Frankrijk. Naar te Vichy verluidt, zal binnenkort een wet worden afgekondigd, die alle jon gelieden uit boerengezinnen van hun 17de jaar af verplicht gedurende drie jaar aan landbouwcursussen deel te nemen. Jon gens zoowel als meisjes moeten 100 les uren per jaar volgen. Op deze wijze wil de staat de landbouw productie op wetenschappelijken grondslag brengen, teneinde de opbrengst te vergroo- ten. Later wil men in de verschillende stre ken scholen met driejarigen cursus oprich ten. YERSEKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent M. J. GOEMAN. TERNEUZEN—ZEELANDIA 6—3. Reeds direct na het beginsignaal neemt Terneuzen het offensief. Van de Sande schiet een door Kouwgzer goed aangege ven bal echter tegen d© lat. Midvoor v. d. Velde slaagt er evenwel in den terugsprin gende bal in het doel te koppen (10). Zeelandia komt nu los, doch enkele kan sen worden naastgeschoten. Nog binnen het kwartier vergroot De Cooker den voorsprong van Terneuzen (20). Het spel golft nu een tijdlang op en neer. Zee landia krijgt eenige goede kansen, doch Terneuzen verdedigt hardnekkig. Toch weten de gasten uit een misverstand in de Terneuzen achterhoede den achterstand te verkleinen (21). Hoewel in .den restee- renden tijd voor rust Terneuzen iets ster ker is, weet zij dit niet in doelpunten uit te drukken. De tweede helft begint met een sterk Zeelandia-offensief. De midvoor slaagt er zelfs in den stand gelijk te maken (22). Het ziet er naar uit dat Zeelandia een voorsprong gaat nemen, want het Terneu- zen-elftal speelt nu veel minder. Doch zoo als zoo vaak gebeurt: het verwachte doel punt valt aan den anderen kant. Een te gen de lat geschoten bal wordt wederom door de Cooker ingekopt (32). Spoedig daarna brengen v. d. Velde en de Cooker den stand op 52. Uit een fout van de Terneuzen verdediging verkleint die Zee- landia-midvoor den achterstand (53). Bg een h.i. onjuiste beslissing van den scheidsrechter willen e: kele Zeelandia- spelers den strijd staken en trekken hun shirts uit Dit meeningsverschil wordt ech ter gesust en in de resteerende 10 minuten brengt Terneuzen den eindstand! nog op 6—3. IR. L. ADAM OVERLEDEN. Op 32-jarigen leeftijd is in Ned.-Indië zoo meldt „Sport" (Zürich), ten gevolge van een hartverlamming tijdens een door hem gespeelden wedstrijd, overleden ir. L. Adam, die verschillende keeren in het Ne- derlandsch elftal rechtsbinnen of -buiten gespeeld heeft. SERIEWEDSTRIJDEN V.V. AXEL. HontenisseBraakman Boys 5—2. Zaterdagavond had te Axel de voetbal wedstrijd HontenisseBraakman Boys plaats. Het elftal van Philippine liep nogal hard van stapel en had weldra een voor sprong van 10. Hontenisse, dat in het veld veel sterker was, maakte spoedig gelijk, waarna de Braakman Boys nog maals de leiding namen uit een strafschop. Binnen de minuut maakte Hontenisse er 22 van. Na de hervatting was Honte- nsse bijna voortdurend in den aanval en wist nog drie doelpunten te maken. Honte nisse plaatste zich in de tweede ronde. R.I.A.—AXEL 2—4. Zondag werd te Westdorpe een beker wedstrijd gespeeld tusschen de eerste elf tallen van R.I.A. en Axel. Niettegenstaan de de tropische hitte was het een vlotte partij voetbal, met Axel over het algemeen sterker. Axel won met 42. WEDSTRLJDUITSLAGEN Z.K.B. De uitslagen van Zaterdag waren: le klasse. ZeelandiaS.S.S. 82 Swift I—T.O.G.O. 8—1 2e klasse B. Seolto—Swift n 2—3 Volharding nVios 11 2e klasse C. V.Z.O.D.—Vitesse 2—6 V.K.V.D.O.S. 15—3 In verband met de seriewedstrijden van S.S.S. te Colijnsplaat zijn voor Zaterdag 12 Juli a.s. slechts enkele wedstrijden vastgesteld en wel: le klasse. MadjoeZeelandia. 2e klasse B. Vios—K.V.W. 2e klasse C. Swift m—V.K.V. SWIFT I—TOGO I 8—1. Swift verschijnt met 2, Togo met 5 inval lers. Hieraan is het voor Togo hoofdzakelijk te wijten dat het zoo'n groote nederlaag heeft moeten incasseeren. De jonge, nog ongeroutineerde spelers die opgesteld wa ren, werden gemakkelijk door Swift over speeld en bovendien leed het verband in het Togo-team hier sterk onder. Onmiddellijk na het begin is er een overwicht van Swift, dat veel in den aanval is. Het duurt dan ook niet lang of Swift neemt met een goed schot van Bruggeman de leiding. Kort daarop volgt een tweede doelpunt, nu van mej. Tazelaar. In de volgende opstelling scoren de dames Van Hoek en De Ru voor Swift (40). De Togo-aanval werkt hard onder aanvoering van Dominicus, maar hij boekt geen resultaat. Met 2 invallers in het vak wordt het spel hier wat eenzijdig en gemakkelijk door de Swift-verdediging on derbroken. Enkele goed-opgezette aanval len leveren ook geen doelpunt op. Na de tweede wisseling voegt A. Brasser nog een punt aan de Swift-score toe (50) en kort voor de rust maakt een Togo-speler gebruik van een misverstand in de Swift-verdedi- ging en schiet goed in (5—1). In het begin van de tweede speelhelft is het sterkte-verschil tusschen beide ploegen minder groot. Togo onderneemt diverse aanvallen, die niet van gevaar ontbloot zijn en herhaaldelijk ontsnapt de Swift-korf op een haar na aan doorboring. In deze periode heeft Togo bepaald met doelpech te kam pen. Ook haar verdediging is nu goed op dreef en onderschept de meeste Swift-aan- vallen tijdig. Langzamerhand neemt Swift echter het initiatief weer over en na eeni- gen tijd maakt Van Hoek 61 10 mi nuten later is het mevr. Bruggeman die na een mooie doorbraak goed inschiet (71). Het laatste deel van den wedstrijd is het minst fraaie. Het Togo verdedigingsvak speelt volkomen ontmoedigd en neemt soms niet eens de moeite om nog behoorlijk te verdedigen. Uit de vele doelkansen die hier door voor Swift ontstaan, weet mevr. De Ru er nog een in een doelpunt om te zetten (81) Met dezen stand komt het einde. Scheidsrechter Van Kooten leidde den wed strijd op correcte wijze. SWIFT n—SEOLTO I 3—2. In dezen wedstrijd heeft Swift II flink moeten aanpakken om niet hetzelfde lot van de vorige week te ondergaan, toen het tegen Rapide het onderspit moest delven. Het heeft dan ook slechts met een mi nimale voorsprong gewonnen. Reeds dadelijk blijkt dat Seolto niet van zins is de partij gewonnen te geven. Er wordt met élan gespeeld en eerst 10 minu ten voor de rust neemt Swift met een goal van De Jonge de leiding. Na de hervatting is het weer een gelgk opgaande strijd. Beide partijen geven behoorlijk spel te zien, zon der dat het echter tot doelpunten komt. Als er 25 minuten van de tweede helft verstre ken zijn maakt De Jonge 20. Kort daarna brengt Crucq met een ver schot de stand op 30 voor Swift. Seolto komt nu flink op zetten en ziet kans in het laatste kwartier 2 punten in te loopen. Terwijl de gelijkma ker in de lucht hangt, blaast scheidsrech ter Haasdonk het einde, waardoor Swift met 32 wint. V.K.V.—D.O.S. 15—3. Zaterdag speelde V.K.V. haar thuis wedstrijd tegen D.O.S. (Kamperland) op het terrein van Vitesse te Wolfaartsdijk met als einduitslag een 153 overwinning voor V.K.V.. Bijna onmiddellijk na den aanvang be haalde D.O.S. het eerste doelpunt, dadelijk gespeeld, doch V.K.V. was telkens in de Van beide zijden werd snel en soms forsch gespeeld, doch V.K.V. was telkens n de meerderheid. De rust ging dan ook met 71 in. Na de rust zakte het spelpeil van D.O.S. Het eindresultaat was een 153 oveiwinning voor V.K.V. RAFIDE—K.V.W. 11—0. Zaterdagmiddag speelde K.V.W. van Wemeldinge voor de competitie te Axel tegen Rapide. Hoewel veel sterker, duurde 't geruimen tijd alvorens Rapide de leiding nam. Even voor de rust werd de voor sprong opgevoerd tot 20. In de tweede helft leek het of K.V.W. op zou halen, doch toen het 3O en uit een strafworp 40 was geworden, zakte het spel der bezoekers steeds meer af, waardoor Rapide den eindstand gemakkelijk tot 110 op kon voeren. VeHingsvereeniging Kapelle Biezellnge en omgeving. KAPELLE, 7 Juli. Aardbeien 16—38, Frambozen 4270, Roode Bessen 3648, Vroege kersen 50, Porceleinkersen 50, Early Rivers 50, Meikersen 50, Luikenaars 50, Limburgers 50, Vroege van Werder 50, Hollanders 50, Markiezen 50, alles per kg. Groenten Doperwten 818, Tuinboonen 89, Tomaten 2431, dubb. Princessen- boonen 51, alles per kg. Kropsla 0.802, Komkommers 59, beiden per stuk Kro ten 68 per bos, Bloemkool 611 per stuk. Veilingsvereeniging E. M. M. Krabben- dijke. Veiling van 7 Juli Aardbeien 30-35, roode bessen prolific 35-50, frambozen 55- 70, alles per kg. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 7 Juli. Fruit: Aardbeien 2240, Roode bessen (prolific) 25-^-44, frambozen 4960, Earley Rivers 50, Hollanders 40 50, Volgers 50, Luikenaars 50, Meikersen 50, Markiezen 50, Perselankersen 50, uit schotkersen 925, alles per 100 kg; meloe nen 73 per 100 stuks. Groenten: Andijvie 15, dubb. princesseboonen 5666, wage- naarsboonen 48, stamsnijboonen 4154, tomaten 24.80, doperwten 9.5070, tuin- MARKT GOES Afwezig van Woensdag 9 Juli t/m Zondag 13 Juli. N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrlciteits Maatschappij afd. Trambedrijf. Ter kennis wordt gebracht, dat met ingang van Woensdag 9 Juli 1941 de eerste tram zal vertrek ken: van Vlissingen (remise) te 6.05 uur van Vlissingen (Badhuis) te 7 uur en van Middelburg te 6-30 uur. DE DIRECTIE. Wij bieden nog eenige Philetta radio-toestel len aan, desgewenscht ook met ultra-korte golf. Lange Noordstraat 57-59, naast Slagerij Weemaes, Telefoon 592,- Middelburg Brieven met volledige inlichtingen omtrent ligging enz. No. 1267 Bureau van dit blad Middelburg. Voor direct gevraagd voor dag en nacht, niet beneden de 16 jaar en een voor den dag. Hotel Scheldezicht, ANTON ROEST, Breskens- WOENSDAG 9 JULI 1941. HILVERSUM I. 415,5 m. 6,45 Gram. 6.50 Ochtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Ochtendgym. 8,00 BNO: ber. 8,15 Gram. (9.15— 9,20 Voor de huisvrouw) 10,00 Het Sylvestre- trio en gram. 11,00 Voor de kleuters. 11,20 Om- roepork. 12,00 Orgel en zang. 12,25 Voor den boer. 12,40 Almanak. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Het Stedelijk ork. van Maastricht en solist. 2,15 Amabile-sextet. 3,00 Voor de vrouw. 3,20 Fluit en piano. 4.00 Bijbellezing (Christ. Radio-Stichting) 4,20 Voor de jeugd. 5,00 Gram. 5,15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs- ber. 5,30 Voor de jeugd. 5,45 Ensemble Bandi Balogh. 6,15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Ramblers. 7,00 BNO: Econ. vragen van. den dag. 7,15 Voor de kleuters. 7,25 Gram. 7,30 Volkszang met piano. 8,00 BNO: ber. 8,15 Spie gel van den dag. 8,30 Cabaretprogr. 9.30 Ber. (Engelsch). 9,45 BNO: ber. 10,00—10,15 BNO: Engelsche uitzending. HILVERSUM II. 301,5 m. 6,45 Gram. 6,50 Ochtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Ochtendgym. 8.00 BNO: ber. 8,15 Gram. 10,00 Morgenwijding (Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10,20 Gram. 10,40 Declamatie. 11,00 Zang met piano en gram. 11.30 Gram. 12,00 Ber. 12,15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber 1,00 Amusementsork. en soliste, af gewisseld door zang met piano. 2,15 Voor de jeugd. 2,30 Gram. 4,00 Zang, clavecimbel, piano en gram. 4.45 Gram. 5.00 Cyclus „Het religieuze karakter van ons volk" (Vrijz. Prot. Kerkcomi té). 5,15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5,30 Omroepork. en solist. 6.00 Gram. 6,15 Orgel. 6,45 Reportage. 7,00 BNO: Brabantsch praatje. 7,15 Gram. (7,30—7,45 „Volksgezondheid: De schoolarts", lezing). 8,00 BNO: ber. 8,15 Re sidentie-orkest en solist. 8,55 Cyclus „Banden met Vlaanderenland" 9.10 Gram. 9,45 BNO: ber. 10,00 Dagsluiting (Christ. Radio-Stichting), 10,05 10,15 Gram. boonen 68.50, savoye kool 5.506, ra barber 89.50, alles per 100 kg; bloemkool 111, kropsla 0.501.40, komkommers 6 12, alles per 100 stuks; wortelen 5.50 10, rammenas 6.50, kroten 8.5011, uien 1320, alles per 100 bos. Geschreven door DASHIELL HAM M ETT Teekeningen van ALEXANDER RAYMOND 89). Grace Powers legt den hoorn neer. Zij is heel bleek en kijkt verward om zich heen. „Datdat was „De Top"hij zei me, dat ik zoo gauw mogelijk 100.000 dollar moest verzilverendoe ik het niet, dat zal hij me dooden, zooals hg mijn man gedood heeft." De woorden komen onzeker en zacht over haar lippen. „ja, ik heb alles gehoord." Dexter leunt volkomen kalm tegen de tafelrand. „En wat denkt U nu te doen?" Het is even stil, aan staat Grace op, strekt baar beide handen uit naar den detective en belooft: „Ik zal alles doen wat U zegt." Dexter bekijkt haar onderzoekend. Onverschillig grgpt hij naar jas en hoed, doet net alsof hij de naar hem uitgestrekte handen niet ziet. „Ik vind het prachtig, wat U mij daar belooft en ik vraag U dan heelemaal niets te doen." „Goed, en zult U me dan beschermen, alsmevrouw Powers klemt haar handen om de revers van Dexters jas en haar oogen kijken smeekend naar hem op. „Zeker", belooft hij, maakt zich los uit de omarming en verlaat snel de woning. Den volgenden morgen echter gaat mevrouw Powers al vroeg naar haar bankier en verzoekt hem een aantal effecten, voor een bedrag van 100.000 dollar, te verzilveren. De bankier is zeer verbaasd en maakt eenige tegenwerpingen, maar" mevrouw Power's verzoek is zoo dringend, dat hij haar het gewenschte bedrag uitbetaalt. (Donderdag vervolg)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6