PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT MAANDAG 7 JULI 1941 Distributie van jam, stroop, honing e.d. Het rantsoen bedraagt 500 gram in 4 weken. Politieke partijen ontbonden. ABONNEMENTSPRIJS 10 ct. per week óf 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 0-55. Iedere regel meer liet. (max. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG De BUREAUX van de Provincials Zeeuwsche Courant zijn gevestigd WB VLIS8INGEN Redactie en Admini-. stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG Londeneche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Administr. Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini- stratie Breedestraat. 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, tel. 21 DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer lMste JAARGANG NUMMER 157 Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissingen »i!l4lll4ilJl»;UiiiiTMa;.M»i,iMi4iJ<nii.n,»«iniiii<lE».i.i»,iaiiiii'ii.ii'i*.>an.»iiMiliNiilMlt1iJgg Geen extra rantsoenen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- schery maakt bekend, dat een aan vang zal worden gemaakt met het distribueeren van jam, marmelade, gelei, stroop, honing en andere sui- kerhoudende boterhamsmeersels, alsmede van vruchten op siroop. Onder de distributie zullen vallen 1) Alle soorten jam, huishoudjam, vruch ten- en rhabarberjam, worteljam, marme lade, huishoudmarmelade, gelei en huis- houdgelei. 2) Zwarte stroop, kandijstroop, huishoud- stroop, keukenstroop, riet- en bietsuiker- stroop en melade. 3) Alle soorten appelsiroop en perensi roop, namaakappelsiroop huishoudappel- 6iroop, huishoudperensiroop. 4) Honing en kunsthoning. 5) Alle soorten vruchten op siroop. 6) Vruchtenmoes (b.v. appelmoes), vruchtenpuree (geen tomatenpuree) en vruchtensaus. 7) Ontbijtgember, huishoudontbijtgember en gembersiroop. 8) De zoogenaamde boterhampasta's, waaronder dus o.a. vallen chocoladepasta en alle soorten gearomatiseerde en gecara- meliseerde gecondenseerde magere melk met suiker. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat vruchten op sap, vruchtenlimo nade, vruchtenlimonadesiroop, vruchtenwijn en "vruchtensap (o.a. dus bessensap) niet onder de distri butie zullen vallen. In verband met de voorbereiding der distributiemaatregelen is de aflevering van bovengenoemde on- der de distributie vallende artikelen aan het publiek gedurende het tijd vak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geheel verbo den. De winkeliers (detaillisten) mogen met ingang van Maandag 7 Juli a.s. deze artike len nog slechts van den grossier of van den fabrikant betrekken onder afgifte van de door de plaatselijke distributiediensten te verstrekken toewijzingen. De distributie zal aanvangen op Maandag 14 Juli. Het rantsoen zal 500 gram per pe riode van 4 weken bedragen. Der halve zal gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli a.s. tot en met Zondag 10 Augustus a.s. een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koo- pen van 500 gram van een der bo vengenoemde artikelen. Vanzelf sprekend is het ook geoorloofd deze hoeveelheid over meerdere artike len te verdeelen. Aangezien de inhoud van de meeste jam potten 400 of 450 gram bedraagt is de de taillist op verlangen van den klant verplicht het ontbrekende gewicht buiten de fabrieks- verpakking bij te leveren.Het netto-gewicht van den inhoud staat op de potten vermeld. Een ieder kan dus nagaan of een voldoende hoeveelheid per bon wordt geleverd. Voor kinderen of andere groepen van per sonen zullen geen extra rantsoenen beschik baar worden gesteld. Voor bijzonderheden, welke van belang zjjn voor de industrie, groot- en kleinhan del en instellingen wordt verwezen naar de desbetreffende publicatie. Distributiemaatregelen kunnen nuttig, noodig en doeltreffend zijn populair zijn ze zeker niet. En dit is ook geen wonder. Wordt voor een bepaald artikel een rantsoeneering in gevoerd, dan beteekent dit in bijna alle ge vallen, dat het publiek zich met minder tevreden zal moeten stellen. Ditmaal doet zich echter een goede uitzondering voor. Zooals uit het vervolg zal blijken, is de strek- king van deze nieuwe distributie- regeling niet, het verbruik te be perken, maar integendeel, er voor te zorgen, dat een ieder een be hoorlijke portie kan krijgen. Voor komen moet worden, dat welgestel- den vele potten jam gaan opkoopen om te hamsteren, zulks ten nadeele van de menschen met kleine beur zen. Ook de minder welgestelden zullen zich een voldoende hoeveel heid jam moeten kunnen aan schaffen. Deze rantsoeneering Is des te noodzake lijker, wijl de behoefte aan jam, stroop enz. thans aanzienlijk grooter is dan in norma len tijd. Dit is een gevolg van het feit, dat het brood waarvoor jam en stroop een goede belegging vormen in verband met de beperktheid van het aardappelrantsoen thans een bijzondere beteekenis als voe dingsmiddel heeft. Bovendien zijn andere broodbeleggingen als vleesch, kaas e.d. slechts in beperkte mate beschikbaar. Een en ander heeft de vraag naar jam en stroop in sterke mate doen stijgen. Vele zullen de opmerking maken, dat er bij verschillende winkeliers den laatsten tijd geen jam meer was te krijgen. Intusschen werd sedert September j.l., juist met het oog op de groote behoefte, niet minder dan 175 van het gemiddelde van de drie vo rige jaren aan den detailhandel geleverd. Wanneer geen jam meer in winkels was te krijgen, kan dit dus niet zijn oorzaak vinden in een gebrek aan dit artikel, maar moeten andere factoren in het spel wezen. Ten eerste ligt de gedachte voor de hand, dat een deel van het publiek potjes jam heeft gehamsterd. En ten tweede moeten er win keliers zijn, die hun jamvoorraad onder zich hebben gehouden. Waarschijnlijk hebben zij de jamrantsoeneering verwacht en verlang den zij ernaar, straks vele jambonnen te kunnen honoreeren, in de hoop, dat men schen, aan wie zij dan jam kunnen verkoo- pen, ook andere artikelen bij hen zullen koopen. Intusschen zal iedere winkelier worden voorzien van een hoeveelheid jam en stroop overeenkomstig het aantal klan ten, dat hij heeft. Een goede maatstaf voor het aantal klanten van een winkelier is in dit verband het aantal suikerbonnen, dat hij inlevert. Immers, suikerbonnen loopen, evenals de nieuwe jambonnen over een ter mijn van vier weken. In de z.g. sperrweek, die 7 Juli aanvangt en. gedurende welke de winkeliers geen jam, stroop enz. aan him klanten mogen verkoopen, worden de win keliers zelve voorzien van een aantal jam- of strooprantsoènen, even groot als het aantal suikerbonnen, dat zij hebben inge leverd. DE GROOTTE VAN HET RANTSOEN. De grootte van het rantsoen bedraagt 500 gram per vier weken. Uit jam, stroop, appelmoes, appelstroop, honing, kunstho ning, vruchten op siroop, puddingsaus of gearomatiseerde magere condens zal men kunnen kiezen tot een totale hoeveelheid van 500 gram per vier weken. Uit het ver leden, kan echter worden afgeleid, dat het hoofdzakelijk jam en stroop zal zijn, wat het publiek zal nemen. Hoewel de consument groote vrijheid van keuze tusschen de desbetreffende boterham smeersels heeft, kan deze keuze niet onbe perkt wezen, doordat de productiemogelijk heden der verschillende fabrieken beperkt zijn. Een groot liefhebber van jam zal dus misschien in bepaalde gevallen gedeeltelijk m.et stroop genoegen moeten nemen. En andersom. Er zal ongeveer evenveel jam als stroop worden geleverd. Een potje jam in standaardver pakking, bevat meestal een wat kleinere hoeveelheid dan 500 gram. Misschien zullen vele verbruikers, die zoo'n potje koopen en een bon voor 500 gram inleveren geen prijs stellen op de hoeveelheid, waardoor zij hun rantsoen van 500 gram kun nen volmaken. Maar zij hebben er wel recht op. Nemen zijzelf een potje of pannetje mee, dan kunnen zij dus een aanvullende hoe veelheid losse jam daarin krijgen. Tengevolge van de beperktheid der voor raden glazen potjes voor standaardverpak king zal jam trouwens in vele gevallen los, uit emmers of kistjes worden verkocht. Men moet er rekening mee houden, dat losse jam niet onbeperkt houdbaar is. UITBREIDING DER PRODUCTIE. Een verbruik van 500 gram per persoon per vier weken beteekent voor de 9 millioen zielen tellende bevolking van ons land een totaalverbruik van vierduizend vijfhonderd ton in dien tijd. Aangezien de vraag zich hoofdzakelijk op jam en stroop zal richten, kan men aannemen, dat van de totale be hoeften ongeveer vierduizend ton door jam en stroop zal moeten worden gedekt. Als men weet, dat tot dusver dertienhon derd ton jam en elfhonderd ton stroop per vier weken geleverd werd, blijkt, dat de distributie van deze artikelen gepaard gaat met een aanmerkelijke verruiming van de tot dusverre in omloop gebrachte hoeveel heden. Neemt men in aanmerking, dat boven dien een extra rantsoen van een kilogram suiker beschikbaar is gesteld, waarmede de huisvrouw zelve jam kan maken, dan wordt het duidelijk, dat van overheidswege alle voorzorgen genomen zijn om te verzekeren, dat, nu andere broodbeleggingen schaarsch zijn, er des te meer jam, stroop, enz. be schikbaar zullen wezen. De huisvrouw, die in den laatsten tijd moeite had om voldoende jam of stroop te bemachtigen, zal met voldoening hiervan kennis nemen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Vrijdagnacht vlogen slechts enkele Brit- sche vliegtuigen boven ons land. Er wer den bommen uitgeworpen boven dorpen in Noord-Holland, in Zuid-Holland en in Lim burg. De schade was echter niet noemens waard. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft in een verordening van 5 Juli 1941 een reeks partijen ontbonden, t.w. t den Vrij zinnig Democratische Bond, de Staat kundig Gereformeerde Partij, de Chris telijk Democratische Unie, de Anti- revolutionnaire Partij, de Christelijke Historische Unie, de Liberale Staats partij, de Roomsch-Katholieke Staats partij en de Sociaal-Democratische Ar beiderspartij. Deze partijen, die het stelsel van de parlementaire democratie en dus van een voorbije gedachtenwereld vertegenwoordi gen, hebben haar inwendige draagkracht en daarmede het gros van haar aanhangers verloren, die zich in andere groepeeringen vereenigen. Het optreden van deze partijen, althans van enkele harer toonaangevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en ondubbelzinnig gericht tegen de be langen van de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete voorvallen, die ten slotte het ingrijpen van de Duitsche politie vereischten. Daarmede was de noodzakelijkheid om deze partijen te ont binden ontstaan. LIQUIDATE DR. Tot liquidateur van de ontbonden politie ke partijen is bij besluit van den Rijks commissaris aangewezen: de commissaris voor de niet-comraercieele vereenigingen en stichtingen, de heer H. W. Müller Lehning. LIQUIDATIE VAN DE SOCIAAL DEMOCRATISCHE PARTIJ. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De op 20 Juli 194 door den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden aangestelde commissaris voor de marxistische parttfen, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft na voltooiing der reor ganisatie van de arbeiderspers èn van dé centrole arbeiders verzekerings- en de posito-bank, alsmede na de opheffing resp. liqudatie van andere marxistische instel lingen en vereenigingen, thans ook de voorbereidende werkzaamheden voor de liquidatie van de sociaal-democratische par tij (S.D.A.P.) voltooid. Hq heeft dienovereenkomstig den Rijkscommissaris voorgesteld, over te gaan tot liquidatie van de sociaal-de mocratische partij en daartoe een specialen liquidator te benoemen. Tevens heeft hjj den Rijkscommissaris verzocht, hem met het oog op de vol tooiing van deze zaak en in het belang van de andere hem inmiddels opgedragen werkzaamheden te willen ontslaan van zijn op 20 Juli 1940 aanvaarde verplichtingen. De Rijkscommissaris heeft dit verzoek ingewilligd en bij deze gelegenheid den heer Rost van Tonningen zijn dank be tuigd voor de geslaagde uitvoering der hem destijds opgedragen werkzaamheden. Getracht een vliegtuigbom te demonteeren. TWEE DOODEN EN EEN GEWONDE. Vrijdagavond vonden een paar 18-jarige jongelui uit Nes (gemeente West-Dongera- deel) namelijk H. Smit en Biete Sijtsma een niet ontplofte vliegtuigbom in zee. Zij namen het gevaarlijke voorwerp mee naar het huis van Sijtsma, waar ze probeerden het voorwerp te demonteeren. De gevolgen waren noodlottig, want nauivelyks waren ze met hefc demonteeren bezig, of het projec tiel ontplofte met een ontzettende knaL De beide jongens werden op slag gedood. Hun vreeseljjk ver minkte lichamen werden op enkele meters afstand van het huis ge vonden. De moeder van Sijtsma, die juist toen de ontploffing plaats vond, uit huis kwam om haar zoon te waarschuwen, zijn gevaar lijk bedrijf te staken, werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis te Leeuwar den worden overgebracht. Het huis van de familie Sijtsma en woningen in de omge ving liepen glasschade op. De voorraadcontröle op granen. Bij de voorraadcontröle op granen door den centralen crisis-contróledienst blijkt geregeld een aanzienlijk aantal overtredin gen. Vele personen zullen strafrechtelijk of tuchtrechtelijk worden vervolgd wegens te korten aan haver, welke bij hen moeéten worden geconstateerd. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld inzake een clan- destienen handel in rogge, welke daar heeft plaats gevonden. Tegen prijzen van 12 tot 26 gulden per 100 kg. is ongeveer 6000 kg. rogge clandestien verhandeld. Niet minder dan 12 bakkers en 30 land bouwers z\jn bij het onderzoek betrokken. Het offensief voor Kowno- Een Duitsche wielrijderstroep bestookt de kleine Sovjet-legerafdeelingen, welke zich nog in gehuchten terzijde van den grooten straatweg ophouden (Orbis-Holland) EEN „VRIJWILLIGERS- VERB0ND NEDERLAND Deelneming aan den Europeeschen strijd tegen het bolsjewisme. In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa gevormde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsche weermacht en haar Finsche, Roe_ meensche, Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche bondgenooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cul tuur-verwoestende en atheistische bolsje wisme met de grootste belangstelling en levendige voldoening gelezen. De oprich ting van een Noorsch legioen en een vrij corps Denemarken heeft bijzonder de aandacht getrokken. Veelvuldig werd daar bij echter betreurd, dat de actieve deel neming van Nederland aan dezen kruis tocht der Europeesche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is gebleven tot enkele duizenden enthousiaste mede strijders in de gelederen der Duitsche weermachtsonderdeelen en dat het tot nu toe niet tot het vormen van een gesloten Nederlandsche formatie onder Nederland sche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voorbereidingen getroffen voor de op richting van een eigen Nederlandsche formatie, <üe den naam zal dragen „vrijwilligersverbond Nederland'De vorming van een dergel\jk# zuiver Nè- derlandsch vrijcorps staan "geen moei- lijkheden meer in den weg, nu de hier voor noodzakelijke toestemming van de betreffende Duitsche instanties verzocht en verkregen is. Dit „Vrtfwilligersverbond Nederland" zal met medewerking van de bestaande poli tieke partjjeh en van Nederlandsche offi cieren door een reeds opgericht Neder- landsch aanwiervingsbureau georganiseerd worden. In dit verbond kunnen mannen worden opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum-lengte van 1 M. 65. Hun soldjj alsmede de ondersteuning van even- tueele familieleden zal volgens dezelfde grondslagen geregeld worden, als bij de Duitsche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten gericht worden tot het centrale aanwer vingsbureau voor het „VrijwiUigersver- bond Nederland", Stadhouderslaan 132, Den Haag. TURKSCH SCHIP GEZONKEN. De Turksche minister van nationale verdediging heeft in het parlement mede gedeeld, dat het Turksche schip „Refah", dat op 23 Juni uit Mersina was vertrok ken, op den avond van denzelfden dag is gezonken. Van de 200 aan boord zijnde personen, waaronder manschappen van de marine, officieren en cadetten van het luchtwapen, konden er slechts 32 gered worden. Of het schip door het loopen op een mijn of door een torpedo is gezonken, heeft men, volgens den minister, nog niet kunnen vaststellen. Het onderzoek wordt voortgezet. BR1TSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. - Vele toestellen gingen verloren. Het D.N.B. meldt. Tijdens een poging van Britsche vliegtuigen om het bezette gebied aan het Kanaal te naderen, zjjn Zaterdagmiddag vier Spitfires neergescho ten. Het Duitsche luchtwapen leed geen verliezen. Duitsche patrouillevaartuigen, die Zater dag aangevallen werden door Britsche ge vechtsvliegtuigen, schoten een Bristol Blen heim omlaag. De door de Britten geworpen, bommen misten alle haar doeL Zondag heeft de Britsche luchtmacht naar het D.N.B. verneemt, aan de Kanaal- kust en bij H&vre in totaal 17 vlieg tuigen verloren. Bij deze onsuccesvolle aan- valspogingen van den vijand hebben do Duitschers geen verliezen geleden. Een van deze 17 toestellen was een jager, dien de Britten Zondagmorgen in een luchtge vecht bij H&vre verloren. 's-Middags wer den vervolgens aan de Kanaalkust vijftien jagers en een gevechtsvliegtuig door de defensie van Duitsche jagers en luchtdoel artillerie neergeschoten. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Zaterdagnacht hebben Britsche vlieg tuigen op eenige plaatsen in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen laten vallen. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. In woonwijken werden huizen ver nield of beschadigd. Schade aan voor den oorlog belangrijke opjecten is slechts in geringe mate aangericht. Nachtjagers hebben zeven der aanvallende Britsche toestellen neergeschoten. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het Britsche luchtwapen met vrij zwakke strijdkrachten in -West Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. Er ontstond slechts weinig omvangrijke schade in woonwijken. De bevolking leed geringe verliezen. Bij den afweer door nachtjagers werden zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, De strijd tegen de Britsche koopvaardij. BRITSCHE SCHEPEN GEZONKEN. Het D.N.B. meldt dat Duitsche gevechts vliegtuigen Zaterdagnacht ten Zuidwesten van Pembroke een koopvaarder van 4000 ton tot zinken hebben gebracht. Een koop vaardijschip van 7000 ton werd ten Oosten van Cumberland door bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat het ernstige slagzij maakte en langzaam zonk. Een Duitsche duikboot heeft 4 Juli, naar thans bekend wordt, een Britsch schip tot zinken gebracht, dat talrijke Spitfires voor Alexandrie aan boord had. Een andere onderzeeër bracht een Britsch schip van 7000 ton tot zinken, dat tot den rand geladen was met de nieuwste vlieg tuigen voor Engeland. De Petit Parisiën meldt dat aan de Atlantische kust een Fransch visschers- vaartuig door een Britsch vliegtuig tot zinken is gebracht. Een opvarende werd gedood, een tweede ernstig gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1