Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 4 Juli De prijzen van onze groenten. Smaken die naar meer smaken^ VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS 5IÊ sn De legerberichten van gisteren. Een deskundige uiteenzetting. Een veelvuldig voorkomende klacht van de Nederlandsche huismoeder in deze da gen betreft de groenten. lederen dag moet de groentenboer vele malen hooren, dat zijn groenten in dezen tijd van het jaar nog zoo duur zijn. Vergeleken bg vorige jaren is dit ook inderdaad het geval. Er worden echter verwijten aan de overheid gericht en heeft het publiek conclusies getrok ken, welke in geenen deele in overeenstem ming zijn met de feiten. Teneinde een juist beeld van den bestaanden toestand te krij gen heeft een verslaggever van het A.N.P. zich tot een tot oordeelen bevoegde instan tie gewend, waar hem een even duidelijk als deskundige uiteenzetting werd gegeven betreffende het huidige prijspeil der groen ten en de factoren, welke hiertoe hebben medegewerkt, terwijl hem ook ten aanzien van de vooruitzichten interessante mede- deelingen werden gedaan. Overheid steunt den tuinder niet meer. Vooreerst zoo werd uiteengezet speelt een rol het feit, dat dit jaar in tegenstelling tot vorige jaren, de tuinder geen steun uit schatkist meer ontvangt en dat hg in plaats daarvan thans voor zijn product een prijs krggt, bestaande uit den kostprijs plus een ondernemersloon. Het vorige jaar is de tuinbouw nog, tot Juni, gesteund met ongeveer zes millioen gulden en in 1939 be droeg de tuinbouwsteun zelfs twintig mil lioen. Intusschen was de steun, welken de tuinbouwer in vorige jaren uit de schatkist ontving, niet zoo groot, dat productie kosten en ondernemersloon erin vervat wa ren. Het doel van den steun, die binnen een beperkten omvang werd gehouden, was slechts den tuinbouw in stand te houden. Bij de redelijke belooning, die de tuinbou wer dit jaar voor het eerst van den con sument ontvangt, moet het publiek niet vergeten, dat de productiekosten in den tuinbouw ook zijn gestegen. Hierbij moet men onder meer denken aan de prijzen van mest en, bij de glascultuur, van hout, van reparatiekosten enzoovoorts. De weersgesteldheid. Dan is er een zeer belangrijke factor: de weersgesteldheid. Het koude weer, dat dat wij in het afgeloopen voorjaar hebben gehad, heeft uiteraard op de tegenwoor dige prijzen van vele soorten groenten in vloed uitgeoefend. De productie aan asperges is nog niet de helft van die van het vorige jaar om dezen tijd. De peen van den kouden grond, die in andere jaren tegen 15 20 Juni beschik baar komt, is dit jaar nog niet gereed. Ook de bloemkool en andere groenten zgn verlaat. Wisselingen In den aanvoer. Er wordt geklaagd, dat die prijzen van groenten als radijs, spinazie en sla soms plotseling stijgen. De prijsschommelingen van dergelijke groenten zgn echter goeddeels het ge volg van wisselingen in den aanvoer, waarvan de omvang een groote rol speelt bg de prijsvorming. Wat spinazie en sla aangaat, de tgd, dat daarvan een groote overvloed werd aange voerd, is op het oogenblik alweer voorbjj. In den zomer is het zeer riskant, spina zie en sla te teelen, omdat enkele heete dagen deze groenten kunnen doen beder ven. De boonenoogst is nog niet gereed. Ook in andere jaren beschikken wij eerst in Juli over boonen. Het koude weer, dat wij dit jaar achter den rug hebben, heeft op den boonenoogst geen belangrijken in vloed, omdat men eerst tegen 10 of 20 Mei boonen pleegt te zaaien. Prinsesse- boonen, snij boonen en pronkboonen belo ven een matige opbrengst, maar de teelt is gelukkig zoo, dat dit gewas voldoende zal opleveren tot eind September. En te gen dit tijdstip zgn de herfstgroenten ge reed. Binnenlandsche vraag is grooter. Bij de beoordeel ing van de groentenprij- zen in het algemeen behoort in aanmer king te worden genomen, dat de bin nenlandsche vraag naar groenten veel grooter is dan in normalen tijd, als gevolg van de omstandigheid, dat aardappelen en vet slechts in beperkte mate beschikbaar zijn. Naar groenten als radijs en tomaten is veel meer vraag dan gewoonlijk, omdat men die als broodbelegging wenscht te gebruiken, nu men zich de gewone brood beleggingen als kaas en worst slechts in beperkte mate kan aanschaffen. Het feit dat men er meer en meer toe overgaat, sla en komkommer bij de boterham te eten, vergroot voorts die vraag naar deze groenten. In het algemeen kan worden verklaard, dat er dit jaar naar schatting voor twin tig tot dertig procent meer aan groenten is geteeld dan het vorig jaar. Maar het grootste deel dezer groenten is nog niet voor verbruik gereed. De moeilijke over gangstijd, welke elk jaar met zich brengt, namelijk de periode, gedurende welke de oude groenten op zijn en de nieuwe groen ten nog niet in voldoende mate kunnen worden aangevoerd, is dit jaar later en langer dan andere jaren. Een troost voor het publiek is het dus, dat na dezen tgd weer een anderen tgd komt. NIEUWE LESSENTABELLEN VOOR H.B.S EN GYMNASIUM. De staatscourant van gisteravond bevat twee besluiten van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, waarbij Klassen: nieuwe lessen tabellen zijn vastgesteld voor de openbare hoogere burgerscholen a en b en voor de openbare gymnasia en nieuwe minimumtabellen voor de door het rijk ge subsidieerde bijzondere hoogere burger scholen. Voor de openbare H.B.S. a en b luidt de nieuwe tabel als volgt. Nederlandsch Duitsch Engelsch Fransch Handelswetenschappen Staathuishoudkunde Aardrijkskunde Geschiedenis Staatsinrichting Wiskunde Mechanica Natuurkunde Scheikunde Plant- en dierkunde Cosmographie Handteekenen Ljjnteekenen Lichamelijke oefeningen I n III IV V Totaal HBS HBS HBS a b a b a b 4 4 4 4 4 4 3 20 19 4 3 3 4 3 4 3 18 16 3 3 4 2 4 2 14 10 4 3 3 4 2 4 2 18 14 1 6 6 (2) 13 3 (1) 2 2 1 4 1 3 3 2 2 2 2 1 12 11 4 2 2 2 2 3 2 13 12 - 1 1 1 8 1 5 5 5 1 5 5 16 25 2 3 3 3 5 3 11 2 2 3 2 4 6 9 2 2 2 2 4 8 3 2 1 1 (1) 6 8 (7) 1 (1) 2 (1) 3 3 3 2 2 2 2 13 13 32 32 33 34 34 34 34 165 167 (165) Getal lessen Vakken per week. De minimumtabellen voor de door het rijk gesubsidieerde bijzondere hoogere bur gerscholen luiden als volgt: Hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus A. Getal lessen Vakken per week. De Nederlandsche taal en letterkunde 16 De Hoogduitsche taal en letterkunde 16 De Engelsche taal en letterkunde 14 De Fransche taal en letterkunde 16 De geschiedenis 10 De Staatsinrichting van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao 3 De aardrijkskunde De handelswetenschappen 11 De staathuishoudk. en de statistiek 3 De wiskunde 16 De natuurkunde 5 De scheikunde 5 De plant- en dierkunde 4 Het hand- en rechtlijnig teekenen6 De lichamelijke oefening 13 Hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus B. Openbare gymnasia. De nieuwe lessentabel voor de openbare gymnasia tenslotte luidt Klassen 1 Grieksch Latijn 7 Nederlandsch 4 Duitsch 4. Engelsch Fransch Geschiedenis 4 Aardrijkskunde 3 Wiskunde 4 Natuurkunde Scheikunde Nat. historie 2 Lich. Oefening 3 Teekenen2 De wiskunde 20 De mechanica 3 De natuurkunde 7 De scheikunde 7 De plant- en dierkunde 7 De cosmographie 1 De staatsinrichting van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao l De staatshuishoudkunde en de sta tistiek 1 De aardrijkskunde 9 De geschiedenis 9 De Nederlandsche taal en letter kunde .-.17 De hoogduitsche taal en letter kunde 13 De Engelsche taal en letterkunde 9 De Fransche taal en letterkunde 12 De handelswetenschappen 3 (1) Het hand- en rechtlijnig teekenen 10 (8) De lichamelijke oefening 13 2 3 4 5 6 totaal A alle leerl. B A alle leerl. B a b 5 5 5 3 3 6 3 30 30 21 5 5 5 4 4 5 4 39 39 30 3 3 3 3 3 19 19 19 3 2 2 2 2 15 15 15 3 3 2 2 - 10 10 10 3 3 3 - 3 2 14 14 14 3 2 2 1 3 2 - 17 17 14 2 1 1 1 8 8 8 3 3 2 2 4 2 5 25 16 21 2 2 2 4 10 4 10 2 2 4 8 2 8 2 - 2 2 8 4 8 3 3 2 2 2 15 15 15 1 1 1 5 5 5 Totaal Hebreeuwsch 33 33 33 33 33 33 2 33 33 2 Voor de klassen 1 en 2 treden de be sluiten in werking op l September 1941, voor klasse 3 op 1 September 1942, voor klasse op 1 September 1943, voor klasse 5 op 1 September 1944 en voor klasse 6 van het gymnasium op 1 September 1945. De groote landdag in Rolde. BOLSJEWISME OF BOERENDOM. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch front meldt: Zooals reeds gemeld wérd, heeft het Nederlandsch Agrarisch Front tegen a.s. Zaterdag een grooten landdag georgani seerd. In verband met de ernstige bedrei ging, die het wereldcommunisme inzonder heid voor den boerenstand vormt, werden de bestuurders van alle landbouworganisa ties uitgenoodigd dezen landdag bij te wonen en hun leden daartoe op te wekken, om tot een zoo krachtig mogelijke getui genis van het Nederlandsche platteland voor het behoud van een gezonde boeren- orde te komen. De groote betooging vervangt den jaar- Iijkschen boerendag, welken vroeger door „Landbouw en maatschappij" placht te worden georganiseerd, maar is met het oog op de omstandigheden van thans bree der opgezet. Een tweetal muziekcorpsen zal de bijeen komst opluisteren, terwijl de jeugdbewe ging van het N.A.F.* en de jeugdstorm eveneens medewerking verleenen. De eigenlijke landdagrede wordt uitge sproken door den heer E. J. Roskam Hzn., terwijl verder het woord wordt ge voerd door andere bekende sprekers. Wie zich herinnert, hoe het bolsjewisme in de Sovjet-Unie het zelfstandige hoeren dom uitroeide prof. dr. Grondijs wees er dezer dagen in de bladen nog op, dat 1.700.000 boeren ter dood gebracht of ver bannen werden, terwijl in 1938 Stalin te Moskou verklaarde: geen half procent van den Russischen grond is meer in het bezit van boeren die mag niet nalaten naar Rolde te gaan om te getuigen tegen dit bolsjewisme. De extra treinen voor landdagbezoekers loopen van Den Bosch, Alkmaar, Rotter dam, Winterswijk, Scheemda, Groningen en Leeuwarden. Zij stoppen op vele tusschen- stations. Voorts zullen er in Drenthe door de E.D.S. speciale trams worden ingelegd op verschillende trajecten. Verplichte Inschrijving van autobussen. In de Nederlandsche staatscourant van Donderdag is een besluit opgenomen van den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat, betreffende verplich te inschrijving van autobussen. Allen, die op i Juli 1941 houder zijn van een of meer autobussen, zijn verplicht deze vóór 10 Juli 1941 te doen inschrijven, ongeacht of de autobussen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door in vulling en onderteekening van een inschrg- vingsformulier II 1941 voor autobussen. Indien na 1 Juli 1941 een autobus zoo danige yerandering ondergaat, dat de aard van het voertuig of de vervoercapaciteit wordt gewijzigd of een andere motor brandstof of motoraandrijving wordt ge bezigd, dan wel een ingrijpende wijziging aan het onderstel wordt aangebracht, moet de houder onverwijld mededëeling hiervan doen aan den rijksinspecteur van het ver keer, in wiens district hij woont of ge vestigd is. Gelijke verplichting rust op hem, die na 1 Juli 1941 houder wordt van een autobus, alsmede op den houder van een autobus, die na 1 Juli de béschikking daarover, door welke oorzaak ook, verliest of wiens auto bus na dien datum onbruikbaar wordt. Overtreding van de voorschriften, bg dit besluit gegeven, wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste een jaar of boete van ten hoogste 10,000. Motorrijtuigen, ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd, kunnen door den secretaris-generaal van het departement van departementva van waterstaat verbeurd worden ver klaard. Het besluit treedt in werking met ingang van 3 Juli. Voorts maakt de secretaris-generaal van het departement van waterstaat bekend, dat de rijksinspecteurs van het verkeer aan alle hun bekende houders van auto bussen de voor de bovenbedoelde inschrij ving benoodigde formulieren zullen toe zenden. Allen, die op 1 Juli j.l. houder waren van één of meer autobussen en niet vóór 6 Juli a.s. deze formulieren hebben ont vangen, dienen zich tot de desbetreffende rijksverkeersinspectie te wenden met het verzoek om afgifte of toezending daarvan. emandeTfjev vruchten 1754 flitaas&ppef, citroen, caramel, from horen 15 eta chocolade, vanille 1254 da leder, die eenmaal op zijn ton 3 pakjes Vat» Honten's pudding poeder heeft gekocht - on verschik lig va»!weIkeo smaak - neemt zich hij het eten wo deze puddingen voor ook dv volgende bon wee» te gehrniken voor Van Honten's puddingpoeder. Ên geen wondat want de samenstelling van onze puddingpoeders en de kwaliteit zijn zoodanig, dat iedere pudding een aangename verrassing is», zelfs voor den meest verwenden fijnproever. Bon nnmmer SS voor 1 pakjes Iff'J Iff J HET DUITSCHE. Het opperbevel van'de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend: Schouder aan schouder zijn gisteren Duitsche en Roemeensche formaties uit noordelijk Moldavië de Proeth overge trokken en zijn bezig op te rukken naar de Dnjestr. Daarmede zijn de verbonden le gers over het geheele front tusschen Zwarte Zee en Noordelijke IJszee tot den aanval overgegaan. Terwijl de Sovjet-leiding tot dusver klaarblijkelijk er naar streefde den Duit- schen opmarsch in de nabijheid van de grens op te vangen en van haar kant tot den aanval over te gaan, schijnt het weer standsvermogen van het Sovjet-leger thans gebroken te zgn. Aan het geheele front vallen achterwaartsche bewegingen van den vijand op te merken. De vernietigende slag ten Oosten van Bialystok is feitelijk afge loopen. Zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt, is de uitwerking van dezen slag van wereldhistorische betee- kenis. Talrijke divisies infanterie, cavallerie en pantserwagens van de Sovjet-weermacht kunnen hier als vernietigd beschouwd worden. In voorbeeldige samenwerking rijn de formaties van ons leger en van ons luchtwapen aan de achtervolging van den vijand begonnen. In den strijd tegen Groot-Brittannië bracht het luchtwapen in den nacht van Woensdag op Donderdag een koopvaardij schip van 500 brt. tot zinken en bombar deerde havenwerken in Z.O. en Z.W. En geland. Aan de kust van het Kanaal mislukten overdag wer volkomen de aanvallen van Britsche gevechtsvliegtuigen, welke onder nomen werden onder krachtige bescher ming van jachtvliegtuigen. De vijand ver loor hierbij 15 jagers en 5 gevechtsvlieg tuigen, terwijl slechts één eigen vliegtuig verloren ging. De vgand liet gisternacht op vele plaatsen in Noordwest Duitschland brisant- en brandbommen vallen, waardoor eenige burgers .werden gedood en gewond. O.a. in Bremen en Oldenburg werden woonhuizen getroffen. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schoten drie der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. De strg'd tegen de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart leverde ook in de maand Juni het verwachte groote resultaat op< Marine- en luchtwapen brachten 768.950 brt. vijandelijke koopvaar dijscheepsruimta tot zinken. Hierbij werden alleen door duik- booten 417.450 brt. vernietigd. Daar komen nog bij groote verliezen, die de vijand gele den heeft door het loopen van schepen op mijnen van allerlei soort. Bovendien werd een groot aantal vijandelijke koopvaardij schepen zoo ernstig beschadigd, dat zij ge heel of voor geruimen tijd verloren zijn voor de vijandelijke ravitailleering. Even succesvol was de Duitsche luchtafweer in den strijd tegen het Britsche luchtwapen. Alleen in den tijd van 26 Juni tot 2 Juli werden 109 Britsche vliegtuigen neerge schoten en wel 56 in luchtgevechten, 24 door nachtjagers, 22 door luchtdoelartillerie: 6 door eenheden van de marine en door infanterie. Twee Britsche jachtvliegtuigen kwamen bovendien boven het bezette ge bied met elkander in botsing en vielen om laag. In den zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 12 eigen vliegtuigen verloren- Bij de gevechten in het Oosten hebben zich de kolonels Berger en Lohmeijer, commandanten van regimenten infanterie, alsmede majoor Hess >en le luitenant Baschta van een regiment infanterie bij zonder onderscheiden. Bij de operaties op den Atlantischen Oceaan was een duikboot onder bevel van Oberleutnant zur See Popp bijzonder succesvol. HET ITALL4ANSCHE, Het 393ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier van gisteren luidt: „Onze bommenwerpers hebben een der luchtbases op Cyprus aangevallen. In Noord-Afrika heeft de luchtmacht der spil stellingen, installaties, opslag plaatsen en luchtafweerbatterijen te To- broek aangevallen, waardoor branden uit braken en ontploffingen werden veroor zaakt Verder werden luchtbases ten Oos ten van Marsamatroeh gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op eenige plaatsen in Cyrenaica. In Oost-Afrika levendige activiteit der artillerie aan het front van Wolsjefit (Gondar). In het gebied van Galla en Si- damo worden de operaties door zwaren re genval belemmerd." De aardbeienpluk is in vollen gang. Duizenden handen vinden werk bij het vergaren van de sappige vruchten. (Pax-Holland.)]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5